Φαληράκι και τουρισμός

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Καλά άνεργος ΔΕ θα μείνεις,απλά μπορεί να μη βρεις μια τόσο καλή δουλειά;)Και στην τελική και εξωτερικό να πας,χρειάζεσαι μια ξένη γλώσσα για τη δουλειά...

Kαι γιατί να μην τη μάθει τη γλώσσα μόνο αυτός που θέλει να βγει στο εξωτερικό και να πρέπει να τη μάθει κι αυτός που δεν θα βγει;

Δεν είμαι κατά του να μαθαίνει ένας άνθρωπος ξένες γλώσσες! Όπως είπα, θέλω κι εγώ στο μέλλον να μάθω την ισπανική. Είμαι κατά του να είναι κατα κάποιο τρόπο υποχρεωτικό και να εξαρτώνται από αυτό οι επιλογές σου στον επαγγελματικό τομέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Να σου πω κάτι με τη λογική σου σού επιβάλλει και το διάβασμα στο σχολείο.Κι απ'αυτό εξαρτάται ο επαγγελματικός τομέας και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό.Και παρόλα αυτά βλέπεις πολλούς να κάθονται;)Άρα πώς στο επιβάλλει?Δε συνεννοούμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Να σου πω κάτι με τη λογική σου σού επιβάλλει και το διάβασμα στο σχολείο.Κι απ'αυτό εξαρτάται ο επαγγελματικός τομέας και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό.Και παρόλα αυτά βλέπεις πολλούς να κάθονται;)Άρα πώς στο επιβάλλει?Δε συνεννοούμαστε

Ε βέβαια :confused: Πώς θα βρεθείς στο πανεπιστήμιο για να σπουδάσεις Αρχιτεκτονική όταν δεν ξέρεις τα βασικά μαθηματικά; Ή πώς θα μπεις στο πανεπιστήμιο της Ελληνικής Φιλολογίας όταν δεν ξέρεις τις βασικές γραμμές της ιστορίας;

Όμως μπορείς να τα πας μια χαρά στην Αρχιτεκτονική και στην Ελληνική Φιλολογία χωρίς να ξέρεις γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Σίγουρα μπορείς.Λες για τα γαλλικά/γερμανικά που μαθαίνουμε στο γυμνάσιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Σίγουρα μπορείς.Λες για τα γαλλικά/γερμανικά που μαθαίνουμε στο γυμνάσιο?

Όχι. Αυτά θα μπορούσαν να υπάρχουν σαν μία "πρόσθετη γνώση". Μάλλον δεν γίνομαι κατανοητή :P

Πιστεύω οτι ό,τι περισσότερο υπάρχει στο σχολείο είναι για καλό. Συμβάλλει στη διαμόρφωση ενός "ανοιχτού" και δημοκρατικού (σε πολύ επόμενα στάδια) τρόπου σκέψης. Αυτό που με "ενοχλεί" είναι οτι μετά σου ζητάνε δίπλωμα για να σου δώσουν μία θέση δουλειάς.

Και μιλάω πάντα για το δημόσιο, που είναι και αυτό που φανερώνει την πολιτική της χώρας, γιατί στον ιδιωτικό τομέα, ο καθένας έχει (σχεδόν) το δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει και να ζητάει ό,τι διπλώματα θέλει από τους εργαζόμενους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Το δίπλωμα το ζητάει για επιβεβαίωση ότι έχεις τις απαραίτητες γνώσεις:PΑν εννοείς το δίπλωμα 2ης ξένης γλώσσας,ε αυτός που έχει υψηλούς στόχους θα τη μάθει τη γλώσσα,οι άλλοι που έχουν χαμηλούς στόχους...απλά δε θα τη μάθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Το δίπλωμα το ζητάει για επιβεβαίωση ότι έχεις τις απαραίτητες γνώσεις:PΑν εννοείς το δίπλωμα 2ης ξένης γλώσσας,ε αυτός που έχει υψηλούς στόχους θα τη μάθει τη γλώσσα,οι άλλοι που έχουν χαμηλούς στόχους...απλά δε θα τη μάθουν

Mα βρε αγάπη μου, εγώ αν είμαι συντηρήτρια αρχαιοτήτων, τι τον καίει αν έχω δίπλωμα δεύτερης ξένης γλώσσας;

Το πάμε ποιος έχει περισσότερα; Αν έχω εγώ δίπλωμα στον Ικαριώτικο παραδοσιακό χορό, δίπλωμα στη μαγειρική κινέζικου φαγητού και δίπλωμα στο πιάνο, κι έχει ο άλλος δίπλωμα στα γαλλικά, ποιος θα πάρει τη θέση; :P

Κι όμως κατά την εργασία στην συγκεκριμένη θέση, δεν θα μιλήσεις γαλλικά όπως και δεν θα χορέψεις ικαριώτικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top