• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και μπραβο σου... Τι να πω... Εισαι θαρραλεος!!

Εγω αποφασισα να περασω στο ηλεκτρονικο. Αιντε να δουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν κάπνιζα ποτέ και δε μπορώ να μιλήσω από πρώτο χέρι, αλλά πρόσφατα είδα μια συνέντευξη του δημιουργού(και πρώην βουδιστή) του headspace, όπου πρότεινε στους ασκούμενους του διαλογισμού να συνεχίσουν το κάπνισμα και πως κάποια στιγμή θα αρχίσουν να το κόβουν από μόνοι τους. Συμβαδίζει με τη δικιά μου εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε. Οταν τον είδα να βγάζει το πακέτο από την τσέπη του φρίκαρα. Μου είπε "καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα". Ουδέν σχόλιον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε. Οταν τον είδα να βγάζει το πακέτο από την τσέπη του φρίκαρα. Μου είπε "καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα". Ουδέν σχόλιον...

Όντως καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα.
Ας ορθοποδήσει λίγο και ας το ξανακόψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Και η νικοτίνη ψυχοφάρμακο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Και μπραβο σου... Τι να πω... Εισαι θαρραλεος!!
Εγω αποφασισα να περασω στο ηλεκτρονικο. Αιντε να δουμε....
Θαρραλέος για κάτι που δεν κάνω; :eek:
Ηλεκτρονικό; Ο φόκος κάνει εισαγωγή από ebay, βρήκε κάποιον που πουλάει σε εξευτελιστικές τιμές, τραβάς τζούρα και χάνεις τη μνήμη σου! Θα σου τα δώσει με ένα μικρό καπέλο, το κέρδος του :D

Τα υποκατάστατα δεν "λειτουργούν", και όχι μόνο ...στο κάπνισμα, αφού το ξέρεις :P

Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε.
Από τη χαρά του; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κσποιος θα μου κανει δωρο το ηλεκτρονικο τσιγαρο στα γενεθλια μου... Αναμενω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η διαφημιστική πινακίδα που βήχει όταν κάποιος δίπλα της καπνίζει


Σας προειδοποιεί ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία όχι μόνο τη δική σας αλλά και όσων βρίσκονται δίπλα σας. Δεν πρόκειται για κάποιον γιατρό αλλά για μια διαφημιστική πινακίδα στη Στοκχόλμη.

Πρόκειται για μια πινακίδα με την ασπρόμαυρη φωτογραφία ενός συνηθισμένου άνδρα, δεν ξαφνιάζει κανέναν από τους διερχόμενους, ωστόσο όλα αλλάζουν όταν κάποιος ή κάποιοι καπνιστές περνούν από το σημείο. Τότε ο εικονιζόμενος, ως παθητικός καπνιστής, διπλώνεται και αρχίζει να βήχει έντονα ξαφνιάζοντας τους καπνιστές που του το προκάλεσαν.

Όταν ο βήχας σταματά στην πινακίδα εμφανίζονται οι μάρκες διάφορων τσιχλών νικοτίνης. Επίσης προβάλλονται μηνύματα που αφορούν στη λήψη αποφάσεων με αφορμή το νέο έτος. «Ζήσε περισσότερο και πιο υγιή ζωή» γράφει ένα άλλο μήνυμα.

Η πινακίδα, η οποία είναι εξοπλισμένη με ειδικούς αισθητήρες για να συλλαμβάνει τον καπνό, έχει τοποθετηθεί σε πολυσύχναστο σημείο της Στοκχόλμης όπου έχει παρατηρηθεί ότι διέρχονται πολλοί καπνιστές.

Σημειώνεται ότι η Σουηδία έχει το μικρότερο ποσοστό καπνιστών στην Ευρώπη, μόλις ένα 13% σύμφωνα με στοιχεία του 2012.

πηγή: https://www.huffingtonpost.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Στη Σουηδία έχει υπερβολικό κρύο και υγρασία οποτε αν γριπωθεις, δε θα σου περάσει ο βήχας με τίποτα. Και το τσιγάρο δεν είναι οτι καλυτερο όταν εχεις γρίπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Δε βρίσκω πιο σχετικό θέμα :hmm:

Μια πρώτη δοκιμή έγινε. Λίγα πράγματα, ούτε διήμερο, αλλά είχαμε ένα ατομικό ρεκόρ αποχής τουλάχιστον 10ετίας. Κρατάμε αυτή την έστω μικρή νίκη και τη γνώση πλέον του τι τσιμπούκι πρέπει να 'ναι το όλο εγχείρημα.
Ελπίζουμε να επανέλθουμε στο θέμα με νέα milestones.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αν δεν αποφασίσεις στο μυαλό σου να το κόψεις δε θα το κόψεις.
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Πως πειθώ έναν heavy smoker να κόψει το κάπνισμα; Ένας πολύ κοντινός μου άνθρωπος υποφέρει από εθισμό και καπνίζει σαν φουγάρο. Δεν μπορώ να τον βλέπω να αυτοκαταστρέφεται, αγχώνομαι υπερβολικά για την υγεία του. Του έχω μιλήσει, πολλές φορές, αλλά δεν φαίνεται να θέλει να με ακούσει ούτε να θέλει να πάρει κάποια βοήθεια γενικότερα. Ειδικά τους τελευταίους μήνες, λόγω κάποιου προσωπικού του θέματος, έχει πέσει ψυχολογικά και έχει εθιστεί ακόμη παραπάνω. Όλο αυτό εμένα με επηρεάζει πάρα πολύ και δυστυχώς δεν μπορώ να αδιαφορήσω. Από την άλλη δεν θέλω να γκρινιάζω και να τον πρήζω συνέχεια. Μπορεί να γίνει τίποτα…;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
αν βρεις κάποια λύση πες μου και μένα. θέλω να το κόψω, αλλά δεν μπορώ. :'(
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 796 μηνύματα.
Σκέψου ότι θα δείχνεις πολύ ομορφότερος!
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Για να κοψει καποιος το τσιγαρο χρειαζεται τεραστια προσπαθεια εκ μερους, τοσο στην αρχη οσο και στην συνεχεια.Προσωπικα, αν και εχω προσπαθησει αρκετα να το μειωσω, δεν μπορω να μην καπνισω οταν βγαινω εξω και πινω ενα ποτο.Απλα παιδια μην το αρχισετε ποτε, οσο ωραιο και αν ειναι, οι συνεπειες του ειναι καταστροφικες σε σχεση με την ευχαριστηση που προσφερει.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Για να κοψει καποιος το τσιγαρο χρειαζεται τεραστια προσπαθεια εκ μερους, τοσο στην αρχη οσο και στην συνεχεια.Προσωπικα, αν και εχω προσπαθησει αρκετα να το μειωσω, δεν μπορω να μην καπνισω οταν βγαινω εξω και πινω ενα ποτο.Απλα παιδια μην το αρχισετε ποτε, οσο ωραιο και αν ειναι, οι συνεπειες του ειναι καταστροφικες σε σχεση με την ευχαριστηση που προσφερει.
Άλλο να καπνισεις ένα τσιγάρο ενώ πίνεις ένα ποτό και άλλο να καπνισεις πακέτα. Όταν φτάσεις σε σημείο να καπνίζεις πακέτα είναι τρομερά δύσκολο για τον οργανισμό αν πας και το κόψεις μαχαίρι.

Ίσως ένα σταδιακό κόψιμο δηλαδή από 40 τσιγάρα πας στα 35 ...στα 30...στα 25... Αλλά αυτό σε μεγάλο βάθος χρόνου γιατι άμα το κάνεις σε 10 μέρες θα πάθει σοκ ο οργανισμός από την στέρηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να κοψει καποιος το τσιγαρο χρειαζεται τεραστια προσπαθεια εκ μερους, τοσο στην αρχη οσο και στην συνεχεια.Προσωπικα, αν και εχω προσπαθησει αρκετα να το μειωσω, δεν μπορω να μην καπνισω οταν βγαινω εξω και πινω ενα ποτο.Απλα παιδια μην το αρχισετε ποτε, οσο ωραιο και αν ειναι, οι συνεπειες του ειναι καταστροφικες σε σχεση με την ευχαριστηση που προσφερει.
Άλλο να καπνισεις ένα τσιγάρο ενώ πίνεις ένα ποτό και άλλο να καπνισεις πακέτα. Όταν φτάσεις σε σημείο να καπνίζεις πακέτα είναι τρομερά δύσκολο για τον οργανισμό αν πας και το κόψεις μαχαίρι.

Ίσως ένα σταδιακό κόψιμο δηλαδή από 40 τσιγάρα πας στα 35 ...στα 30...στα 25... Αλλά αυτό σε μεγάλο βάθος χρόνου γιατι άμα το κάνεις σε 10 μέρες θα πάθει σοκ ο οργανισμός από την στέρηση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top