Σωστή φόρτιση μπαταρίας

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα έχω το iPhone X εδώ και 6 μήνες και η ζωή της μπαταρίας έχει μειωθεί στο 95%.Θα ήθελα να μου πείτε πως είναι μια σωστή φόρτιση smartphone ώστε η μπαταρία να είναι οκ.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω πολλες φορες το φορτιζω για 1-2 ωρες την ημερα αντι να καθεται ολο το βραδυ στον φορτιστη. Δεν ξερω αν βοηθαει. Μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα με μπαταρια.


Θελω ομως να ξερω και εγω τι παιζει. Ξερω οτι εδω και χρονια σταματανε αυτοματα την φορτιση οταν γεμισει η μπαταρια. Το πιξελ μου εχει μπαταρια li-po, οποτε φανταζομαι ειναι καλυτερη. Στο λαπτοπ μου, το οποιo ειναι και παλιο, το εβαζα να φορτιζει παντα μεχρι το 95%. Η μπαταρια 6 χρονια αργοτερα παει πολυ καλα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η μπαταρία έχει πεπερασμένο χρόνο ζωής. Συγκεκριμένα μετρούνται οι κύκλοι φόρτισης ημιζωίας, δήλαδη πόσες φορές θα αποφορτιστεί και θα φορτιστεί πλήρως, μέχρι η χωρητικότητά της να πέσει στο 50%. Σκέψου, ενδεικτικά, ότι σε 3 χρόνια χρήσης η μπαταρία του laptop μου είχε πέσει στο 70% και τώρα πρέπει να είναι κάπου στο 50% (χρόνος ημιζωίας: 5 χρόνια).

Εάν θες να μεγιστοποιήσεις τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, φρόντισε η στάθμη της να κυμαίνεται μεταξύ 30-90%. Επίσης να μην υπερθερμένεται το κινητό (κάτι που συμβαίνει συχνά όταν αφήνεται να φορτίζει τη νύχτα πέραν του 100%).
Γενικά, δεν θα επιτύχεις μεγάλη αύξηση της διάρκειας της μπαταρίας (στο laptop ο χρόνος ημιαζωίας θα πήγαινε από 5 χρόνια σε 5 χρόνια και 2 μήνες, χονδρικά), καθώς η απώλεια της χωρητικότητας είναι δεδομένη με τη χρήση.
Η μόνη πρακτική ενέργεια που μπορείς να κάνεις για να διατηρηθεί για μεγαλύτερο διάστημα η μπαταρία, είναι να μειώσεις τη χρήση του κινητού! :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Η μπαταρία έχει πεπερασμένο χρόνο ζωής. Συγκεκριμένα μετρούνται οι κύκλοι φόρτισης ημιζωίας, δήλαδη πόσες φορές θα αποφορτιστεί και θα φορτιστεί πλήρως, μέχρι η χωρητικότητά της να πέσει στο 50%. Σκέψου, ενδεικτικά, ότι σε 3 χρόνια χρήσης η μπαταρία του laptop μου είχε πέσει στο 70% και τώρα πρέπει να είναι κάπου στο 50% (χρόνος ημιζωίας: 5 χρόνια).

Εάν θες να μεγιστοποιήσεις τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, φρόντισε η στάθμη της να κυμαίνεται μεταξύ 30-90%. Επίσης να μην υπερθερμένεται το κινητό (κάτι που συμβαίνει συχνά όταν αφήνεται να φορτίζει τη νύχτα πέραν του 100%).
Γενικά, δεν θα επιτύχεις μεγάλη αύξηση της διάρκειας της μπαταρίας (στο laptop ο χρόνος ημιαζωίας θα πήγαινε από 5 χρόνια σε 5 χρόνια και 2 μήνες, χονδρικά), καθώς η απώλεια της χωρητικότητας είναι δεδομένη με τη χρήση.
Η μόνη πρακτική ενέργεια που μπορείς να κάνεις για να διατηρηθεί για μεγαλύτερο διάστημα η μπαταρία, είναι να μειώσεις τη χρήση του κινητού! :P


Άρα η μπαταρία πρέπει να είναι μεταξύ του 30-90% και λιγότερη χρήση.Ευχαριστω.

Ποσό πρέπει να πάει η ζωή της μπαταρίας ώστε να πούμε ότι θέλει αλλαγή;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμενα στο laptop μου εχει μειωθει μολις κατα 25% σε 6 χρονια χρησης.
Το πολυ πολυ αλλαζεις μπαταρια αργοτερα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Λοιπόν Φώτη απαντάω και στο pm εδώ γιατί πιθανόν να έχουν και άλλοι χρήστε το πρόβλημα.

Το 95% ειναι φυσιολογικό. Εμένα το iPhone 7 είναι στο 82% που το έχω παραπάνω από 1,5 χρόνο. Αν πάει 79% βγάζει μήνυμα για service και δεν περάσουν τα 2 χρόνια στην αλλάζουν τζάμπα, αλλιώς είναι 60 ευρώ (για μένα) και 90 ευρώ για το Χ καθώς αλλάζει και ηχείο ταυτόχρονα. Την αλλαγή την κάνουμε σε εξουσιοδοτημένα και όχι σε εξειδικευμενα ή στο μαστόρι της γειτονιάς γιατί μόνο oi εξουσιοδοτημένοι έχουν τα επίσημα ανταλακτικά. Απλώς το φορτίζεις με τον επίσημο φορτιστεί και όχι με ταχυφορτιστες αλλων εταιρειών που ζεματανε γιατί τότε είναι που σκοτώνεις την μπαταρία.

Η μπαταρία είναι αναλώσιμο και προβλέπεται η αλλαγή της. Για να αντέξει παραπάνω πρέπει να φορτίζεις πριν αδειάσει τελείως και να μην το φορτίζεις τέρμα. Για μένα είναι ανούσιο να μπει σε τέτοια διαδικασία για να κερδίσεις κανά μήνα παραπάνω. Προσωπικά προσπαθώ να ρίξω την υγεία του iPhone μου και άλλο για να δικαιούμε τζάμπα αλλαγή πριν κλείσω τα 2 χρόνια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top