Τα στερεότυπα των φύλων στις ερωτικές σχέσεις

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αφορμή για αυτό το θέμα είναι αυτό το ποστ του επότε, με το οποίο έπιασα τον εαυτό μου να συμφωνεί. Θα ήθελα λοιπόν να αναλύσουμε όποιο στερεότυπο (ή "στερεότυπο") θεωρούμε πως ισχύει και έχουμε δει να ισχύει ανάμεσα στις ερωτικές σχέσεις των δύο φύλων.
Κάποτε διάβασα το "Άντρες από τον Άρη, Γυναίκες από την Αφροδίτη". Παρόλο που ανέφερε αρκετά πράγματα με τα οποία δεν συμφωνούσα, ανέφερε και πάρα πολλά τα οποία με βοήθησαν να καταλάβω συμπεριφορές του άντρα που πριν μου ήταν εντελώς ακατανόητες και τις οποίες τις δεχόμουν, σκεφτόμενη πως είναι απλά ..βλαμμένοι :redface::P
Πχ λέει η γυναίκα "Πω πω μωρό μου, είχα χάλια μέρα σήμερα στην δουλειά, το αφεντικό μου είναι ανυπόφορο, δεν ξέρω πια τι να κάνω".
Περιμένει λοιπον εκείνη πως εκείνος θα την κατανοήσει, θα της συμπαρασταθεί και θα την παρηγορήσει. Εκείνος πάλι επειδή είναι έτσι γενετικά προγραμματισμένος, θεωρεί πως θα την βοηθήσει αν της βρει λύση στο πρόβλημά της. Αρχίζει λοιπόν να της αραδιάζει τεχνικές πως να βελτιώσει το κλίμα στη δουλειά. Αλλά παρατηρεί πως αντί να την βοηθά, την εκνευρίζει.. και είναι λογικό γιατί εκείνη δεν θέλει να ακούσει λύση, θέλει βασικά συμπαράσταση και τις λύσεις του τις εκλαμβάνει ως σχεδόν "αδιαφορία". Φυσικά αυτή της η αντίδραση τον μπερδεύει και τον κάνει να "κλείνεται".. ε, δεν αποκλείεται τελικα να καταλήξουν και σφαγμένοι κι όλα αυτά επειδή ο καθένας αντιλαμβανέται διαφορετικά την βοήθεια. :P
Έχετε παρατηρήσει κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εξελικτικα μιλοντας η βασικες διαφορες αναμεσα στα φυλα προσδιοριζονται απο τις σωματομορφικες ιδιαιτεροτητες τους και τους δαρβινικους ρολους στους οποιους εχουν καταληξει.

Οπερ το αρσενικο ειναι κυνηγος και το θυλικο οργανοτης.

Η βασικη διαφορα στην προσεγγιση των "σχεσεων" ειναι κατα βαση η ταχυτητα με την οποια επιθυμουμε να ερθει η σεξουαλικη επαφη. Ο αντρας θελει σεξ γρηγορα και ανωδυνα η γυναικα θελει σεξ και διασφαληση πραγμα λογικο γιατι το θυλικο κινδυνευει μια εγγυμωσυνη ενω το αρσενικο κυνδινευει τον περιορισμο της γονιδιακης του διασπορας.

Παραδειγματα εξελικτικων διαφορων αναμεσα στα φυλα:

Οι αντρες εχουν προβλημα στην προσεγκιση ενος θυλικου. Τυπικα ο αντρας θα δει μια ωραια γυναικα σε καποιο κοινωνικο περιβαλων, πρακτικα ΟΛΟΙ οι αντρες απο τους πιο συνεσταλμενους μεχρι τους πιο κοινωνικους οταν δουν μια επιθυμητη για αυτους γυναικα εχουν αγχος, κρυο ιδρωτα κτλ κτλ. Παροτι ολο του σωμα του λεει "αυτη ειναι ωραια την θελεις" ταυτοχρονα δεν μπορει (ευκολα) να την προσεγγισει γιατι κατα βαση...φοβαται.

Αν καθισει και το σκεφτει λογικα το αγχος αυτο ειναι τελειως αβασιμο, δεν υπαρχει απολυτος κανενας λογος να φοβαται, το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που μπορει να συμβει αν παει και πει "γεια μου αρεσεις πως σε λενε" ειναι μια ευγενικη αποριψη. Τωρα πια...

Ο φοβος αυτος υπαρχει για πολυ συγκεκριμενο λογο. Ο ανθρωπος εξελιχθηκε πριν απο 1.000.000 χρονια σε νομαδικες φυλες των 50-150 ατομων. Ως αγελαια ζωα εχουμε κυριαρχικη δομη με το κυριαρχο αρσενικο να ειναι στην κορυφη της τροφικης και αναπαραγωγικης αλυσηδας της κοινωνιας.

Αν υποθεσουμε λοιπων ενα εννηλικο αρσενικο που μολις βγηκε απο την εφηβια, εχει ενα δειγμα 50 θυλικων, απο αυτα τα 50 τα 20 ειναι σε σωστη ηλικια και υγειη. Απο αυτα τα 20 τα 10 ειναι ευλευθερα.

Αν παει και προσεγκισει ενα απο αυτα τα 20 εχει τρεις εκφανσεις:

1) την καταφερε ολα καλα
2) αυτη ανοικει σε καποιο αλλος αρσενικο που θα ερθει με την παρεα του και θα σκοτωσουν τον ατυχο εραστη
3) δεν θα την καταφερει θα της φανει ανεπιθυμητος και ανεπαρκης, θα το πει στις υπολοιπες 9 φιλες της και για ΟΛΕΣ θα ειναι ανεπιθυμητος με αποτελεσμα να μην βρει γυναικα ΠΟΤΕ

ΑΥΤΟΣ ειναι ο λογος που οι αντρες φοβουντε την προσεγγιση.

Απο την αλλη πλευρα οι γυναικες εχουν το αγχος του σεξ.

Ολες οι γυναικες μα ολες απο τις πιο συνεσταλμενες μεχρι τις πιο ανοιχτες εχουν ενα σημειο (ειτε αυτο ειναι οταν βγει το σουτιεν η μπει το χερι αναμεσα στα ποδια η οτιδηποτε) που νοιωθουν αγχος.

Παροτι ξερουν πολυ καλα και μαλιστα επιθυμουν την σεξουαλικη πραξη νοιωθουν αγχος.

Αυτο συμβαινει γιατι παλι πριν απο 1.000.000 χρονια το σεξ πολυ πιθανων να κατεληγε σε μια εγγυμωσυνη. Το θυλικο θα επρεπε να διασφαλισει οτι το αρσενικο θα παραμηνει μαζι του τουλαχιστον μεχρι να γεννησει γιατι διαφορετικα θα ΠΕΘΑΙΝΕ ανημπορη να θρεψει τον εαυτο της.

Θα επανελθω με περισοτερα παραδειγματα οταν απαντησουν και αλλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τα στερεότυπα είναι συμπεράσματα εξ επαγωγικών γενικευτικών σκεπτικών πορειών. Διευκολύνουν τη συνεννόηση, τις αναφορές.
Οι ρόλοι είναι εξελικτικά κατάλοιπα κοινωνικώς, πλέον, διαιωνιζόμενα. Ανάγονται σε επίπεδο διάφορο του παρελθοντικού.

Ολοκληρωτική καθολικότητα; -Αναπόδεικτη.
Συνεπώς, επιφυλάσσομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ας ξεκινήσουμε από εκεί που ξεκινούν όλες οι όμορφες ιστορίες, δηλαδή από την....αρχή! Στερεότυπο σημαίνει κάτι το ανιαρό! Μια ενέργεια, μια συμπεριφορά επαναλαμβανόμενη και εντελώς προβλέψιμη δεν μπορεί παρά να προκαλεί βαρεμάρα, έτσι χαρακτηρίζεται "στερεότυπο" μονότονο και πληκτικό!
Στις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων και ειδικά τις ερωτικές, το "ξανά τα ίδια, τα ίδια απ την αρχή" είναι κατά την γνώμη μου ΤΟ στερεότυπο, με ότι συνεπάγεται αυτό!
Από κει και μετά υπάρχουν πολλές...υποκατηγορίες κι εγώ ακολουθώντας το παράδειγμα του epote, αφήνω στους επόμενους να τις επισημάνουν, μένοντας στην γενική αυτή τοποθέτηση περί στερεότυπου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Προτιμώ να είμαι αυθεντική, τίμια με τον εαυτό μου, και να μην προσποιούμε. Ολα τα άλλα προχωράνε ανάλογα με τον δέκτη που έχεις δίπλα σου. Είναι και θέμα χαρακτήρα αν έχει τη διάθεση ο άλλος να ακούσει τις θέσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kαλέ μη βγαίνετε εκτός θέματος. Εγώ δεν είπα να μου πείτε πόσα στερεότυπα ακολουθείτε ΕΣΕΙΣ (που σίγουρα ακολουθείτε κάποια, κανείς δεν είναι εξ' ολοκλήρου πρωτότυπος και αυθεντικός), εγώ ρώτησα πόσα στερεότυπα έχετε δει γύρω σας να ισχύουν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό (επίσης ΠΡΟΦΑΝΩΣ τίποτα δεν είναι απόλυτο).

Είναι απίστευτο πόσο φοβούνται οι άνθρωποι να θεωρηθούν του σωρού.. και να παραδεχτούν πως μπορεί κάτι που κάνουν, να το κάνουν κι άλλα τρεις χιλιάδες άτομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Είναι απίστευτο πόσο φοβούνται οι άνθρωποι να θεωρηθούν του σωρού.. και να παραδεχτούν πως μπορεί κάτι που κάνουν, να το κάνουν κι άλλα τρεις χιλιάδες άτομα!
Τρώω, πίνω, αναπνέω και κοιμάμαι με τους ίδιους, απαράλλακτους μηχανισμούς με άλλα 6,5 δισεκατομμύρια άτομα.
Λογικό δεν είναι να φοβάμαι μη θιχτεί η πολύτιμη μοναδικότης μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top