Καταπίεση στις σχέσεις

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μια φιλη μου τα χει μενα παιδι που δε την αφηνει να αναπνευσει στη κυριολεξια χωρις να του το πει.

μια φορα ηταν σπιτι μου για καμια ωρα και πιναμ καφε και την πηρε ξαφνικα τηλφωνο και τς φωναζε να παει σπιτι και οτι τι κανει τοση ωρα σε μενα. (σημειοτεον ειναι και αυτος φιλος μου.)
εκεινη μοις το κλεισανε εκαε τ τσιγαρο της και εφυγε αμσως. :confused:


συγνωμη, αλλα σε τετοιες περιπτωσεις βρισκουν και τα κανουνε. δε λεω οταν βρισκεσαι μεσα σε μια σχεση καλο ειναι να ενημερωνεις το συντροφο σου, αλλα οχι να παιρνεις αδεια, ουτε να του επιτρεπεις να γινεται χειροτερος και απο τον μπαμπα σου οταν ησουν 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
μια φιλη μου τα χει μενα παιδι που δε την αφηνει να αναπνευσει στη κυριολεξια χωρις να του το πει.

μια φορα ηταν σπιτι μου για καμια ωρα και πιναμ καφε και την πηρε ξαφνικα τηλφωνο και τς φωναζε να παει σπιτι και οτι τι κανει τοση ωρα σε μενα. (σημειοτεον ειναι και αυτος φιλος μου.)
εκεινη μοις το κλεισανε εκαε τ τσιγαρο της και εφυγε αμσως. :confused:


συγνωμη, αλλα σε τετοιες περιπτωσεις βρισκουν και τα κανουνε. δε λεω οταν βρισκεσαι μεσα σε μια σχεση καλο ειναι να ενημερωνεις το συντροφο σου, αλλα οχι να παιρνεις αδεια, ουτε να του επιτρεπεις να γινεται χειροτερος και απο τον μπαμπα σου οταν ησουν 16.

τους ρωτήσατε αν τους αρέσει αυτό ή αν έχουν δέσει μ'αυτό το concept και δεν τους φαίνεται δύσκολο ; γιατί τόσες ώρες διαβάζω θεωρητικά πράγματα αλλά μου φαίνεται ότι προσπαθείτε να κρίνετε τους άλλους ανθρώπους με τα δικά σας μέτρα και σταθμά. Αν δεν της άρεσε αυτό της κοπέλας θα είχε χωρίσει από την πρώτη εβδομάδα. Εγώ θα είχα πεισθεί μόνο αν μας έλεγε η ίδια η κοπέλα τι νοιώθει σε τέτοιες περιστάσεις. Το αποκλείετε δηλαδή εκείνη απλά να τον αγαπάει τόσο πολύ που να επιλέγει αυθόρμητα να πηγαίνει κοντά στον αγαπημένο της όταν αυτός της το ζητάει θυσιάζοντας τις άλλες επαφές ; 'Ετυχε αυτός να έχει έναν άλφα χαρακτήρα, έτυχε και εκείνη να έχει ένα συμβατό χαρακτήρα με τον δικό του. Τι θα πει "τα βρίσκουν και τα κάνουν" ; Βρήκε ο ένας τον άλλον. Η συγκεκριμένη κοπέλα με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα που έχει το πιθανότερο είναι να μην ταιριάζει με άντρες άλλου χαρακτήρα, όχι πιθανό μάλλον, είμαι χίλια τις εκατό σίγουρος, τους άλλους θα τους βρίσκει επιπόλαιους, υπερβολικά ανεξάρτητους και κάτι δεν θα πηγαίνει καλά μαζί τους. Μ'αυτόν θα νοιώθει στα νερά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
τους ρωτήσατε αν τους αρέσει αυτό ή αν έχουν δέσει μ'αυτό το concept και δεν τους φαίνεται δύσκολο ; γιατί τόσες ώρες διαβάζω θεωρητικά πράγματα αλλά μου φαίνεται ότι προσπαθείτε να κρίνετε τους άλλους ανθρώπους με τα δικά σας μέτρα και σταθμά. Αν δεν της άρεσε αυτό της κοπέλας θα είχε χωρίσει από την πρώτη εβδομάδα. Εγώ θα είχα πεισθεί μόνο αν μας έλεγε η ίδια η κοπέλα τι νοιώθει σε τέτοιες περιστάσεις. Το αποκλείετε δηλαδή εκείνη απλά να τον αγαπάει τόσο πολύ που να επιλέγει αυθόρμητα να πηγαίνει κοντά στον αγαπημένο της όταν αυτός της το ζητάει θυσιάζοντας τις άλλες επαφές ; 'Ετυχε αυτός να έχει έναν άλφα χαρακτήρα, έτυχε και εκείνη να έχει ένα συμβατό χαρακτήρα με τον δικό του. Τι θα πει "τα βρίσκουν και τα κάνουν" ; Βρήκε ο ένας τον άλλον. Η συγκεκριμένη κοπέλα με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα που έχει το πιθανότερο είναι να μην ταιριάζει με άντρες άλλου χαρακτήρα, όχι πιθανό μάλλον, είμαι χίλια τις εκατό σίγουρος, τους άλλους θα τους βρίσκει επιπόλαιους, υπερβολικά ανεξάρτητους και κάτι δεν θα πηγαίνει καλά μαζί τους. Μ'αυτόν θα νοιώθει στα νερά της.


στην αρχη ειναι καλα. μερικοι κολακευονται κιολας.
ποσο ομως μπορει να αντεξει καποιος ετσι? 6 μηνες? ενα χρονο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
στην αρχη ειναι καλα. μερικοι κολακευονται κιολας.
ποσο ομως μπορει να αντεξει καποιος ετσι? 6 μηνες? ενα χρονο?

παραπάνω από χρόνο ανετότατα

και μερικοί κρατάνε και 5 χρόνια και δέκα μη λέμε παραδείγματα τώρα μέσα απ'τη ζωή βγαλμένα. Δεν είναι θέμα "αντέχω", είναι ότι δεν έχουν πρόβλημα μέσα σ'αυτό, άποψη μου βέβαια, είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είναι διαφορετική η ψυχολογική βία που λέει η Love και διαφορετικό το "θέλω και το κάνω" που λέει ο Dr. Στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για μια αρρωστημένη κατάσταση. Στη δεύτερη για επιλογή.

Τέλος, νομίζω ότι όλο αυτό περιγράφει μία εγωιστική αγάπη! Αλλά η αγάπη κάθε μορφής(συντροφική, φιλική, γονιού-παιδιού κλπ) δεν είναι εγωιστικό συναίσθημα (ο έρωτας ίσως, η αγάπη όχι)! Βλέπουμε ζευγάρια που ο ένας από τους δύο κυριολεκτικά υπηρετεί τον άλλον για μια ολόκληρη ζωή, χωρίς να ζητάει ποτέ αντάλλαγμα επειδή τον αγαπάει πραγματικά... Και αυτό φαίνεται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό όταν ο άλλος βρίσκεται σε πραγματική ανάγκη να τον υπηρετεί κάποιος (πχ. λόγω κάποιας αρρώστιας που τον αναγκάζει να μένει στο κρεβάτι, αναπηρίας ή οτιδήποτε άλλο).

Το να ζητάς λοιπόν από τον άλλον να σε αγαπάει με τον τρόπο που εσύ θες ή να τον αναγκάζεις (ειδικά τη στιγμή που έχει ήδη αρχίσει να πιέζεται και στο δείχνει) να βρίσκεται αποκλειστικά και μόνο μαζί σου, ε αυτό δεν δείχνει αγάπη, αλλά εξάρτηση, ανάγκη κλπ...:)

Είπες κάτι πολύ σωστό: δεν μπορείς να κάνεις τον άλλον να σε αγαπάει με τον τρόπο που θες εσύ. Ο τρόπος αγάπης δεν είναι ένας και μοναδικός, δεν είναι θεσμοθετημένος για να περιμένεις ο άλλος να σε αγαπάει όπως εσύ. Το θέμα είναι να βρεις κάποιον που να σε δεχτεί όπως είσαι και να σου δώσει τον τρόπο αγάπης που ταιριάζει περισσότερο σε σένα.

Εγώ πάντως δεν το έκανα από εγωισμό, το έκανα γιατί έτσι ήμουν, αγαπούσα με τον δικό μου υπερβολικό τρόπο και ζητούσα το ίδιο από τον άλλον. Για όσο το ήθελε, το έκανε κι αυτός. Όταν δεν το ήθελε πια, το έκοψε. Ήθελε να είμαι εκεί γι' αυτόν όταν με χρειαζόταν, αλλά αυτός δεν ήταν εκεί όταν τον χρειαζόμουν. Αυτό με πονούσε πιο πολύ από όλα. Ο εγωκεντρισμός του. Ήθελε να τον καταλαβαίνω, αλλά δεν με καταλάβαινε. Ήθελε να τον υποστηρίζω, αλλά δεν με υποστήριζε. Κι εγώ τα έκανα όλα αυτά γιατί σκεφτόμουν "αν δώσεις αγάπη, θα πάρεις, δεν μπορεί". Δεν έγινε όμως έτσι. Έγινε αυτό που είπε η venividivici πιο πριν:

Απλά οι προτεραιότητες άλλαξαν, ο άλλος σε "χρησιμοποίησε" σαν ένα πυθάρι που είχε ολοκάθαρο νερό και έπινε μέσα από αυτό.......το πυθάρι άδειασε και εσύ ζήτησες να το ξαναγεμίσει...αυτός δεν δέχθηκε.....

Τέλος πάντων, το θέμα δεν είναι η δική μου ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Η αγάπη στο ζευγάρι μπορεί σιγά σιγά να λάβει σάρκα και οστά όταν ο καθένας απο εμάς και προς τον ευατό του ξεκινήσει έναν αγώνα προς το ξερίζωμα των αλόγων παθών που υποβόσκουν στον ανθρώπινο ψυχισμό του και καταφέρει, στο μέτρο του δυνατού, να αυτοκυριαριαρχήσει πάνω σε αυτα και να ελευθερωθεί απο τον σκοτισμό που αυτα προκαλούν, επιλέγοντας συνειδητά και ανεμπόδιστα την αγάπη προς το πρόσωπο του συντρόφου αλλα και του κάθε ανθρώπου που είτε μας συνδέει κάτι μαζί του είτε όχι. Διαφορετικά κινούμαστε σε έναν φαύλο κύκλο που αργά ή γρήγορα θα φέρει ψυχρότητα, αδιαφορία και αλληλοκατηγορία στις μεταξύ μας σχέσεις με την τελική διαπίστωση οτι εμείς κάναμε τα πάντα για την σχέση μας ενω οι άλλοι δεν ανταποκρίθηκαν. Δηλαδη έχουμε μεταθέσει το πρόβλημα στο ''εσύ'' και όχι στο ''εγώ''. Αντίστοιχα σε κοινωνικό επίπεδο έχουμε μεταθέσει τις ευθύνες στις κοινωνικές δομές και στα συστήματα και όχι στην προσωπική υπευθυνότητα. Η σωρεία των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε έχει να κάνει με την ικανοποίηση του εγώ και με υπαρξιακό κενό που γεννιέται στις ψυχές μας απο την έλλειψη της αγάπης που δεν δίνουμε και όχι απο αυτην που παίρνουμε. Όταν ως απαραίτητο όρο βάζουμε πρώτα την ανταπόδοση της αγάπης που δίνουμε, αυτό αποτελεί κριτήριο μη γνήσιας αγάπης με συνέπεια ένα αυξανόμενο αίσθημα ανικανοποίητου. Θεωρώ οτι αυτό είναι αδύνατον όταν δεν υπάρχει η πίστη σε ένα πρόσωπο που θα μας εμπνεύσει αυτη την πραγματική αγάπη. Φυσικά αυτο το πρόσωπο δεν είναι άλλος απο τον Θεάνθρωπο, όταν δεν παραθεωρείται και δεν κατακερματίζεται στα μέτρα των καθε λογής αιρετικών διδασκαλιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top