Ηλεκτρονικό τσιγάρο

user23456

Νεοφερμένος

Η user23456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δοκίμασα μια φορά μόνο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δεν το πήγα στα πνευμόνια μόνο στο λαιμό, βασικά στο στόμα αλλά τέλος πάντων. Έχω να κάνω κάτι εξετάσεις για τον θυρεοειδή μου(νομίζω είναι υπέρηχος), θα φανεί κάτι;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Δοκίμασα μια φορά μόνο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δεν το πήγα στα πνευμόνια μόνο στο λαιμό, βασικά στο στόμα αλλά τέλος πάντων. Έχω να κάνω κάτι εξετάσεις για τον θυρεοειδή μου(νομίζω είναι υπέρηχος), θα φανεί κάτι;


Ποσό ετών είσαι;
Λογικα δεν θα εχεις προβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δοκίμασα μια φορά μόνο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δεν το πήγα στα πνευμόνια μόνο στο λαιμό, βασικά στο στόμα αλλά τέλος πάντων. Έχω να κάνω κάτι εξετάσεις για τον θυρεοειδή μου(νομίζω είναι υπέρηχος), θα φανεί κάτι;

1 στο εκατομμύριο. Η ηλικία τι ρόλο παίζει;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επειδή το θέμα έχει πιο γενικό τίτλο θα απαντήσω πιο... γενικά
Δε μου αρέσει το τσιγάρο, δε μου αρέσει η γεύση, η μυρωδιά του καπνού , το ότι κιτρινίζουν τα δόντια σου, γενικά το βρίσκω αντιαισθητικο. Λατρεύω όμως τον ναργιλέ. Οπότε το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι η πιο κοντινή επιλογή και γι'αυτό δε θα αγόραζα ποτέ γιατί θα ατμιζα συνέχεια και προφανώς δεν είναι τελείως ακίνδυνο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:confused: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι της μόδας τώρα. Καπνίζουν όλοι σαν φουγάρα. Ο καπνός που βγάζουν είναι πιο πολύς αλλά σίγουρα λιγότερο ενοχλητικός από ότι των τσιγάρων. Οι χρήστες τους έχουν την εντύπωση ότι ειναι ασφαλής. Είναι όμως;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ρίξτε μια ματιά εδώ
20:49:25Πηγή
Θάνατος καπνιστή στις ΗΠΑ που ενδέχεται να συνδέεται με το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Ένας άνδρας ενήλικος στο Ιλινόις των Ηνωμένων Πολιτειών υπέκυψε σε μια σοβαρή πνευμονολογική ασθένεια, η οποία υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συνδέεται με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Ο θάνατος αυτός σημειώνεται την στιγμή που στις Ηνωμένες Πολιτείες γίνονται έρευνες για την έξαρση μιας ανεξήγητης πνευμονολογικής ασθένειας, την οποία οι ειδικοί συνδέουν ακόμα και με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Οι ασθενείς παρουσίασαν βήχα, δύσπνοια και έντονη κόπωση. Ορισμένων οι κατάσταση ήταν τόσο σοβαρή, ώστε οι γιατροί αναγκάστηκαν να τους συνδέσουν με αναπνευστήρα.

Ήδη, κάποιες πολιτείες, όπως της Νέας Υόρκης και του Νιου Τζέρσει , εξέδωσαν υγειονομικές συστάσεις για τις πνευμονοπάθειες που συνδέονται με το άτμισμα.

Το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Ασθενειών ανακοίνωσε ότι έχει καταγράψει από τα τέλη Ιουνίου 193 κρούσματα μιας σοβαρής πνευμονολογικής πάθησης σε 22 από τις 50 αμερικανικές πολιτείες.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ρίξτε μια ματιά εδώ


Δεν ευσταθεί αυτό είναι παραπληρόφορηση των δημοσιογράφων που σε όλα τα ιατρικά θέματα γράφουν γενικόλογα για να τρομοκρατούν τον κόσμο.

Δεν ξέρουμε τι ακριβώς πορκαλεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο διότι δεν έχουν γίνει πολυκεντρικές μελέτες αλλά με τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι πιο ασφαλές από το κλασικό τσιγάρο.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
:confused: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι της μόδας τώρα. Καπνίζουν όλοι σαν φουγάρα. Ο καπνός που βγάζουν είναι πιο πολύς αλλά σίγουρα λιγότερο ενοχλητικός από ότι των τσιγάρων. Οι χρήστες τους έχουν την εντύπωση ότι ειναι ασφαλής. Είναι όμως;

Δεν πρόκειται περί καπνού, αλλά ατμού (έχει μεγάλη διαφορά) αυτό που βγάζουν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα.
Εντελώς ακίνδυνο δεν είναι τίποτα (ακόμα και ο αέρας που αναπνέουμε- στις πόλεις ειδικά- περιέχει μικροσωματίδια δυνητικά επικίνδυνα για την υγεία), απλώς λιγότερο επικίνδυνο από το τσιγάρο. Μόνο η πίσσα που απουσιάζει και που περιέχει το κλασικό τσιγάρο είναι αρκετή για να το κατατάξει σε αρκετά κατώτερη θέση σε κλίμακα επικινδυνότητας.
Από κει κι έπειτα και πέρα από τα την περιεκτικότητα των υγρών που χρησιμοποιούνται στο Η/Τ, είναι και η σωστή χρήση του που παίζει ρόλο.

Όσο για τα τελευταία νέα περί μαζικών θανάτων στις ΗΠΑ από τη χρήση Η/Τ, από την αρχή ήμουν επιφυλακτική (γιατί τόσο ξαφνικά και μόνο στις ΗΠΑ; )
Εμείς στον ΣΕΕΠΑ, θεωρούμε χρέος μας να ενημερώσουμε τους Έλληνες ατμιστές για τις τελευταίες εξελίξεις σχετικά με αυτήν τη «μυστηριώδη» ασθένεια. Ρεπορτάζ του επιστημονικού περιοδικού Inverse αποκάλυψε ότι τα κρούσματά της συνδέονται με χρήση υγρών αναπλήρωσης στα οποία είχε προστεθεί έλαιο ινδικής κάνναβης (όχι CBD), της αμερικανικής "εταιρείας" Dank Vapes, τα οποία πωλούνται στη μαύρη αγορά. Στο ίδιο ρεπορτάζ αναφέρεται ότι αυτή η εταιρεία είναι στην πραγματικότητα μία εταιρεία - «φάντασμα», καθώς ισχυρίζεται ότι εδρεύει στην Καλιφόρνια, αλλά δεν έχει εκδοθεί ποτέ άδεια λειτουργίας στα στοιχεία της.

Ο Μαρκ Χοάσι, ιδρυτής εφαρμογής που επικεντρώνεται στην κάνναβη, ισχυρίστηκε μάλιστα ότι τα μπουκάλια είναι φτιαγμένα από τυχαίους ανθρώπους στο γκαράζ τους. Τα υγρά ατμίσματος, όπως της Dank Vapes που κυκλοφορούν στη μαύρη αγορά, δεν καλύπτονται από τους ισχύοντες κανονισμούς, γεγονός που αυξάνει τον κίνδυνο να υπάρχουν άγνωστες και δυνητικά επιβλαβείς ουσίες. Οι χρήστες τέτοιων προϊόντων δεν είναι θύματα του ατμίσματος, αλλά θύματα της προσπάθειας να προμηθευτούν φθηνά μεν, απαγορευμένα ωστόσο προϊόντα, με ελκυστική συσκευασία, σε πολύ χαμηλή τιμή. Όλα αυτά σε μια χώρα που δεν έχει αυστηρό ρυθμιστικό πλαίσιο για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα όπως η Ευρωπαϊκή Ένωση και κατ' επέκταση η Ελλάδα.
πηγή:
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πολύ λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό τσιγάρο.

Παρόλα αυτά πρέπει να απαγορευτεί σε εσωτερικούς και εξωτερικούς (σε συγκεντρώσεις) καθώς είναι αντιαισθητικός.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις έχει εν τέλη το ηλεκτρονικό τσιγάρο στην υγεία. Τώρα σιγα-σιγά εμφανίζονται τα πρώτα περιστατικά , τα οποία και πάλι δεν είναι αρκετά για να καταλήξουμε σ' ένα συμπέρασμα. Σίγουρα, το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχει μόνο νικοτίνη, έχει κι αυτό με τη σειρά του άλλα τόσα χημικά όπως το συμβατικό. Από την άλλη, ξέρω άτομα που χαρη στη διαφορετική ποσότητα νικοτίνης που μπορεί να έχει ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο, κατάφεραν να κόψουν το κάπνισμα. Αλλά και πάλι, επιστημονικά αυτό δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα. Υπάρχει ακόμα πολλή έρευνα που πρέπει να γίνει ώστε να γνωρίζουμε τα πάντα σχετικά με αυτό το "νέο" προϊόν....
(για την απαγόρευση σε δημόσιους και κλειστούς χώρους δεν το συζητώ. Δεν πρέπει να το αντιμετωπίζουμε διαφορετικά από το συμβατικό τσιγάρο)

άσχετο: Μερικές γεύσεις ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν τις αντέχω με τίποτα! Απλά όχι!
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις έχει εν τέλη το ηλεκτρονικό τσιγάρο στην υγεία. Τώρα σιγα-σιγά εμφανίζονται τα πρώτα περιστατικά , τα οποία και πάλι δεν είναι αρκετά για να καταλήξουμε σ' ένα συμπέρασμα. Σίγουρα, το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχει μόνο νικοτίνη, έχει κι αυτό με τη σειρά του άλλα τόσα χημικά όπως το συμβατικό. Από την άλλη, ξέρω άτομα που χαρη στη διαφορετική ποσότητα νικοτίνης που μπορεί να έχει ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο, κατάφεραν να κόψουν το κάπνισμα. Αλλά και πάλι, επιστημονικά αυτό δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα. Υπάρχει ακόμα πολλή έρευνα που πρέπει να γίνει ώστε να γνωρίζουμε τα πάντα σχετικά με αυτό το "νέο" προϊόν....
(για την απαγόρευση σε δημόσιους και κλειστούς χώρους δεν το συζητώ. Δεν πρέπει να το αντιμετωπίζουμε διαφορετικά από το συμβατικό τσιγάρο)

άσχετο: Μερικές γεύσεις ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν τις αντέχω με τίποτα! Απλά όχι!

Πόσο σε καταλαβαίνω. Κάτι βανίλιες, καραμέλες, μπισκότο, γενικά γλυκερές μυρωδιές, δεν τις αντέχω καθόλου. Και συνήθως είναι οι πιο δημοφιλείς. Και μια άλλη μαλακίτσα έχω δει να χρησιμοποιούν στη δουλειά μου που βάζεις το κανονικό τσιγάρο μέσα; Ή κάτι τέτοιο. Και αυτό έχει έντονη μυρωδιά, όχι γλυκερή. Δεν έχω καταλάβει τι κάνει ακριβώς.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Κάποτε με έτρωγε το χέρι μου να κάνω ηλεκτρονικό, εντωμεταξύ είχα (και έχω ακόμα) κόψει το κανονικό τσιγάρο.

Ήμουν κυριολεκτικά ένα κλικ πριν παραγγείλω μοντάκι από μαγαζί και γεύσεις μαζί.

Κάτι μέσα μου μου έλεγε να μη το κάνω. Ανανεώνεις το πνευμόνι λέω από το κόψιμο του κανονικού, και θα πας να το ξαναχαλάσεις με ηλεκτρονικό, και ποιός σου λέει εσένα ότι η βρώσιμη γλυκόλη (VG που ήθελα για να κάνω σύννεφα) είναι κατάλληλη για εισπνοή, χημικά κλπ που θα κάνουν οτιδήποτε στα πνευμόνια. Δεν ξέρεις καλύτερα τι παίζει από αυτούς που τα φτιάξανε, άστο κάτω, είπα στον εαυτό μου.

Και έκλεισα το παράθυρο χωρίς να κάνω κλικ.

Και βλέπω τώρα τα νεα για τις παρενέργειες του ηλεκτρονικού τσιγάρου.


Παρα τρίχα...


Πόσο σε καταλαβαίνω. Κάτι βανίλιες, καραμέλες, μπισκότο, γενικά γλυκερές μυρωδιές, δεν τις αντέχω καθόλου. Και συνήθως είναι οι πιο δημοφιλείς. Και μια άλλη μαλακίτσα έχω δει να χρησιμοποιούν στη δουλειά μου που βάζεις το κανονικό τσιγάρο μέσα; Ή κάτι τέτοιο. Και αυτό έχει έντονη μυρωδιά, όχι γλυκερή. Δεν έχω καταλάβει τι κάνει ακριβώς.

Λογικά λες το iqos που ζεσταίνει τον καπνό και μυρίζει σκατίλα.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Παιδια ο άνθρωπος που πέθανε δεν πέθανε ΑΠΟ το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά γιατί έβαζε μέσα ακατέργαστη κάνναβη αμφιβόλου ποιότητας, κάποιος έβαλε το άρθρο πιο πάνω. Απλά τα κανάλια θέλουν να δημιουργήσουν θέμα για παραπληροφόρηση ως συνήθως. Βέβαια το τι επιπτώσεις έχει το ατμισμα θα το μάθουμε εν καιρώ, αλλά να είμαστε και γνώστες του τι μας σερβίρουν.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πολύ λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό τσιγάρο.

Παρόλα αυτά πρέπει να απαγορευτεί σε εσωτερικούς και εξωτερικούς (σε συγκεντρώσεις) καθώς είναι αντιαισθητικός.


Άμα είναι να απαγορευτεί σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους κάθε τι (για ποιον; ) αντιαισθητικό (γιατί το Η/Τ να είναι το μόνο; ), τότε οι συντριπτική πλειοψηφία των χώρων, μάλλον θα μείνουν μισο-άδειοι.:P
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Χειρούργος διευθύντρια κλινικής μεγάλου δημόσιου νοσοκομείου, έκανε στο facebook την παρακάτω ανάρτηση:



Φαντάζεστε πόσο την λατρεύουν οι συνάδελφοί της . . .
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

kastoras

Νεοφερμένος

Ο kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχω συμπληρώσει 4ετια με ηλεκτρονικο χωρις ουτε τσιγαρο για δειγμα. Μια χαρα με βολεψε. Προσπαθω να μειωσω τη νικοτινη. Την εχω σταθεροποιησει στο 4 εδω και καιρο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top