Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μμμ...βασίκα επειδή δουλεύαμε και οι δύο (αλλά εγώ πρωί κι αυτός απο τις 4.00 και μετά :clapup:) οι δούλειες του σπιτιού μοιράζονταν (βασικά στο δικό μου σπίτι γιατί στο δικό του έχει γυναίκα :mad:) Τέσπα...Π.χ. δεν μαγείρευα καθημερίνα διότι γυρνώντας από την δουλειά ήμουν απλά κομμάτια...Οπότε ξέρετε τι ωραία που ήταν να βλέπω μια μακαρονάδα με καρμπονάρα ζεστή ζεστή και έτοιμη για μαμ :P Οκ υπήρχαν και μέρες που μαγείρευα απόγευμα εγώ και είχαμε για μεσημεριανό 'η βγαίναμε έξω...Οι δικές του δουλειές περιορίζονταν στα πιάτα και στο σφουγγάρισμα όταν έλειπα...Κι εγώ στο ξεσκόνισμα (αν και το σιχαίνομαι :/:) ....Ποτέ βασικά δεν τίθηκε τέτοιο ζήτημα...Όλα έγιναν από μόνα τους και νομίζω ότι φταίει ότι ζει και χρόνια μόνος του! :)

P/s: Πάντως επείδη βαριέμαι πολύ να κάνω δουλειές ( μόνο να μαγειρεύω μου αρέσει) έστελνε την γυναίκα σπίτι μου και όλα ήταν στην εντέλεια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Μμμμμ....Νανα, αναρωτιέμαι καμιά φορά: Γυναίκες μεγαλώνουν τους αυριανούς άνδρες που αργότερα οι γυναίκες τους, προσπαθούν μάταια να προσεγγίσουν και να καταλάβουν,... :hmm:
Δεν είναι εξοργιστική ώρες ώρες η βλακεία στον κόσμο και πως φάβλοι κύκλοι απλά διαιωνίζονται?? Και υπάρχει και χειρότερο ηλίθιος φάβλος κύκλος

Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Δουλειες τυπου ξασκονισμα,σφουγγαρισμα και μερικες αλλες δεν θα τις κανω...οχι γιατι το θεωρω υποτιμητικο για τον ανδρα, απλως γιατι ξερω οτι δεν προκειτε να τις κανω...
Μέχρι φυσικά να απειληθώ ότι θα τις κάνει κάποιος άλλος (πχ η μάνα μου). Εκεί την κάνω μόνος μου τελικά γιατί δεν δέχομαι να κάνουν άλλοι τις δουλειές που έπρεπε να κάνω εγώ αλλά δεν κάνω γιατί βαριέμαι!!! Βαριέμαι δεν έχω κουλαμάρα!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Και γιατί να το κάνει δλδ? Οταν κάτι θεωρείται εδώ και δεκαετίες κεκτημενο, κορόιδο είναι ο άλλος να βάλει τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του??
Δεν το περίμενα αυτό ρε ΚΟΥΕ.Αυτή η νεοτροπία είναι που διαινίζει κάποιες καταστάσεις σε άλλες στις οποίες βγαίνεται θύματα και σε άλλες που βγαίνουμε θύματα! Όταν βλέπεις την αδικία δεν πρέπει να προσπαθείς να την διορθώσεις? Ειδικά σε άτομα που αγαπάς και φυσικά έχει ουσία??? Τι θα πει αφού είναι κεκτημένο??
Με την ίδια λογική μην περιμένεις ένα πολιτικό ποτέ να κάνει πολιτική και ούτε και ένα δημόσιο υπάλληλο να δουλέψει!

Όλες αυτά τα κολήματα που έχουμε στις "παραδόσει" μας κρατάνε τόσο πίσω σαν λαό


Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^:
Εγώ πάντως νομίζω ότι οι άντρες δεν είναι φτιαγμένοι για όλες τις δουλειές. Έχει παρατηρήσει κανένας σε τι χάλι αφήνουν την κουζίνα μετά το μαγείρεμα; Ακόμα και αυγά να βράσουν το χάος θα επικρατεί παντού....
Δεν είναι ότι δεν είναι φτοιαγμένοι! Απλά εσείς δίνεται άλλη βαρύτητα σε ορισμένα ζητήματα!
Και εγώ την κουζίνα πανικό σε βάθος χρόνου!! Αλλά απλά δεν το θεωρώ σημαντικό! Υπάροχυν άλλα που όμως θεωρώ πιο σημαντικά σε αντίθεση με σας!
Εγώ πχ δεν πρόκειται να στρώσω ΠΟΤΕ το κρεβάτι!! Αφού θα το ξεστρώσω το βράδυ ξανά!
ένας κόπος το πρωί και ένας το βράδυ χωρίς λόγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Δεν το περίμενα αυτό ρε ΚΟΥΕ.Αυτή η νεοτροπία είναι που διαινίζει κάποιες καταστάσεις σε άλλες στις οποίες βγαίνεται θύματα και σε άλλες που βγαίνουμε θύματα! Όταν βλέπεις την αδικία δεν πρέπει να προσπαθείς να την διορθώσεις? Ειδικά σε άτομα που αγαπάς και φυσικά έχει ουσία??? Τι θα πει αφού είναι κεκτημένο??
Με την ίδια λογική μην περιμένεις ένα πολιτικό ποτέ να κάνει πολιτική και ούτε και ένα δημόσιο υπάλληλο να δουλέψει!

Όλες αυτά τα κολήματα που έχουμε στις "παραδόσει" μας κρατάνε τόσο πίσω σαν λαό

Πιθανά να μην κατάλαβες το ύφος που το γράφω....
Φυσικά και έχεις δίκιο! Φυσικά και πρέπει να προχωράμε και να προσπαθούμε να διορθώσουμε την αδικία....
όμως δεν ισχύει για όλους αυτό!
Ζούμε στην του παρτακισμού και του ωχαδερφισμού....
Ο καλύτερος είναι αυτός που κοιτάει την παρτη του και όχι τον δίπλα του....
Αυτο το παράπονο το βίωσα με διάφορους συντρόφους....

Είχα ορίσει βέτο ότι δεν προκειται να παντρευτω ΠΟΤΕ στη ζωή μου κάποιον που δεν αντιμετωπίζει τις δουλειές του σπιτιού ως ίσος με μένα!
Και φυσικά... τον βρήκα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά torry αυτό που λες δεν είναι ισχυρογνωμοσύνη, είναι σεξισμός. Σεξισμός δεν είναι μόνο να υποτιμά κάποιος τις γυναίκες (αν και παρακάτω το κάνεις και αυτό), σεξισμός είναι και να υποτιμούνται οι άνδρες.
Επίσης, όταν λες οτι η γυναίκα προετοιμάζεται για να αναλάβει ένα σπίτι, να μεγαλώσει τα παιδιά της κλπ είναι κι αυτό σεξισμός κατά τη γνώμη μου. Ο άντρας δηλαδή τι θα κάνει; Θα κάθεται; Δεν θα αναλάβει και αυτός το σπίτι και το μεγάλωμα των παιδιών εξίσου (και πες στα παιδιά το εξίσου είναι λίγο δύσκολο, αλλά στο σπίτι όχι); Επίσης, η γυναίκα δεν θα πρέπει να έχει ζήσει τη ζωή της πριν "σκλαβωθεί"; Προνόμιο ή ανάγκη του άντρα είναι μόνο;
Πραγματικά με στεναχωρεί να βλέπω τέτοιες απόψεις απο κοπέλα και μάλιστα νέα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Βασικά torry αυτό που λες δεν είναι ισχυρογνωμοσύνη, είναι σεξισμός. Σεξισμός δεν είναι μόνο να υποτιμά κάποιος τις γυναίκες (αν και παρακάτω το κάνεις και αυτό), σεξισμός είναι και να υποτιμούνται οι άνδρες.
Επίσης, όταν λες οτι η γυναίκα προετοιμάζεται για να αναλάβει ένα σπίτι, να μεγαλώσει τα παιδιά της κλπ είναι κι αυτό σεξισμός κατά τη γνώμη μου. Ο άντρας δηλαδή τι θα κάνει; Θα κάθεται; Δεν θα αναλάβει και αυτός το σπίτι και το μεγάλωμα των παιδιών εξίσου (και πες στα παιδιά το εξίσου είναι λίγο δύσκολο, αλλά στο σπίτι όχι); Επίσης, η γυναίκα δεν θα πρέπει να έχει ζήσει τη ζωή της πριν "σκλαβωθεί"; Προνόμιο ή ανάγκη του άντρα είναι μόνο;
Πραγματικά με στεναχωρεί να βλέπω τέτοιες απόψεις απο κοπέλα και μάλιστα νέα... :(

Οπα εγώ δεν είπα πως η γυναίκα δεν πρέπει να έχει ζήσει την ζωή της! Αντιθέτως θα πρέπει να έχει κι εκείνη εξίσου εμπειρίες! Απλά πιστευώ πως μια γυναίκα κάνει ότι κάνει αλλά έχει κι ένα όριο! Κάποια στιγμή το παίρνει απόφαση πως δεν είναι μόνη προτεραιότητά της να διασκεδάζει! Χτυπαει το καμπανάκι μέσα της που λεεί το γνωστό "εγώ πότε θα γίνω μάνα"..:baby:
Για αυτό είπα πριν για νέα ζευγάρια!Δεν είπα μόνο για νέους άντρες. Θεορώ όμως πως οι γυναίκες όταν πάρουμε την απόφαση να είμαστε με κάποιον μόνιμα τότε περιπέτειες τέλος! Ενώ οι άντρες για να πουν πραγματικά περιπέτειες τέλος πρέπει να τις έχουν φάει με το κουτάλι! Πιστευείς δηλαδή πως μια γυναίκα στα 25 δεν είναι αρκετά όριμη αλλά και έμπειρη, ωστε αν βρει αυτό που θεωρεί τον κατάλληλο, να δεσμευτεί? Για'μένα ένας άντρας στα 25 του δεν ξέρει ακόμα καλά καλά τι θέλει από τον εαυτό του, όχι από μια σχέση!Και αν πιεστεί με παιδιά ευθήνες κτλ γρήγορα θα λακίσει και πάει ο έρωτας και πάνε όλα!:bye: :bye:
Οσο για τη φροντίδα του σπιτιού, γιατί για τα παιδιά παραείναι σπάνιο το φαινόμενο του μπαμπά που πραγματικά βοηθάει, είναι πολύ σχετικά τα πράγματα!:/:
Ενας άντρας όσο ανεξάρτητος και αν το παίζει όσο εργένικκα κι αν έχει ζήσει, στις δουλειές του σπιτιού θα βοηθήσει μόνο σε 2 περιπτώσεις! Η 1η αν είσαι τάβλα στο κρεβάτι και δεν κάνει να κουνηθείς καθόλου και η 2η αν τσακωθείτε εξαφανηστεις 3-4 μέρες και προτιμήσει να βάλει ένα χεράκι αντί να συγκατοικήσει με κατσαρίδες κ λοιπά τροκτικά! ΟΛα τα άλλα που κάνουν στην αρχή μιας σχέσης το πολύ να κρατήσουν κανα 6μηνο! διαπιστομένο! Αν τύχει και συζήσεις με κάποιον πάνω από χρόνο θα με θυμηθείς! Στην αρχή είναι "κάτσε θα το κάνω εγώ μην κουράζεσαι" και ύστερα "φέρε μου τον καφέ μου, εδώ πίσω μου είναι!":hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μπρε torry, με αυτά που διαβάζω που γεννιέται μια απορία! Έχεις υπάρξει άνδρας σε προηγούμενη ζωή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
torry, αν τον μάθεις τον άντρα οτι αν δεν βοηθήσει και αυτός θα γεμίσετε κατσαρίδες, θα βοηθήσει. Αν τον μάθεις οτι αν δεν βοηθήσει θα καθαρίσεις εσύ, προφανώς μετά απο λίγο καιρό θα διαλέξει την εύκολη λύση. Προσωπικά είναι ο χαρακτήρας μου έτσι που κανένας εκτός απο μένα δεν ανέχεται το πως είναι το σπίτι όταν κάνω μόνο εγώ δουλειές, άρα αναγκάζεται να βοηθήσει για να μπορεί να είναι βιώσιμο και γι'άυτόν το σπίτι :P
Σχεδόν 2 χρόνια σχέση έχω και έχουμε συζήσει για αρκετά μεγάλες περιόδους... Κάτι λίγα ξέρω κι εγώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
μπρε torry, με αυτά που διαβάζω που γεννιέται μια απορία! Έχεις υπάρξει άνδρας σε προηγούμενη ζωή σου;

Πολλοί φίλοι μου το ίδιο ρωτάνε:hmm: γιατί συνήθως βλέπω τα πράγματα πιο πολλύ σαν άντρας παρά σαν γυναίκα! Βεβαια δεν ξερω αν σε εσύ απλά με δουλεύεις:P αλλά με όποιον άντρα συζητάω για διάφορα τέτοια θέματα νιώθει σαν να τα συζητά με τον κολητό του και όχι με γυναίκα! Ισως και γι αυτό να μην κατάφερα ποτέ να κάνω φιλες..:worry:

torry, αν τον μάθεις τον άντρα οτι αν δεν βοηθήσει και αυτός θα γεμίσετε κατσαρίδες, θα βοηθήσει. Αν τον μάθεις οτι αν δεν βοηθήσει θα καθαρίσεις εσύ, προφανώς μετά απο λίγο καιρό θα διαλέξει την εύκολη λύση. Προσωπικά είναι ο χαρακτήρας μου έτσι που κανένας εκτός απο μένα δεν ανέχεται το πως είναι το σπίτι όταν κάνω μόνο εγώ δουλειές, άρα αναγκάζεται να βοηθήσει για να μπορεί να είναι βιώσιμο και γι'άυτόν το σπίτι :P
Σχεδόν 2 χρόνια σχέση έχω και έχουμε συζήσει για αρκετά μεγάλες περιόδους... Κάτι λίγα ξέρω κι εγώ ;)

Δεν είμαι πνεύμα αντιλογίας πίστεψέ με! Απλά μου έχει τύχει! Γι αυτό σου είπα οτι τον πρώτο καιρό όλοι βοηθάνε, τώρα αν καταφέρεις να το κάνεις μόνιμο ΜΠΡΑΒΟ!:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είμαι πνεύμα αντιλογίας πίστεψέ με! Απλά μου έχει τύχει! Γι αυτό σου είπα οτι τον πρώτο καιρό όλοι βοηθάνε, τώρα αν καταφέρεις να το κάνεις μόνιμο ΜΠΡΑΒΟ!:clapup: :clapup:

Δεν μπορούν να μην βοηθήσουν :P Κανέις δεν μπορεί να ζήσει σε τέτοιο αχούρι (που είναι όταν καθαρίζω μόνο εγώ), εκτός απο μένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ενας άντρας όσο ανεξάρτητος και αν το παίζει όσο εργένικκα κι αν έχει ζήσει, στις δουλειές του σπιτιού θα βοηθήσει μόνο σε 2 περιπτώσεις! Η 1η αν είσαι τάβλα στο κρεβάτι και δεν κάνει να κουνηθείς καθόλου και η 2η αν τσακωθείτε εξαφανηστεις 3-4 μέρες και προτιμήσει να βάλει ένα χεράκι αντί να συγκατοικήσει με κατσαρίδες κ λοιπά τροκτικά! ΟΛα τα άλλα που κάνουν στην αρχή μιας σχέσης το πολύ να κρατήσουν κανα 6μηνο! διαπιστομένο! Αν τύχει και συζήσεις με κάποιον πάνω από χρόνο θα με θυμηθείς! Στην αρχή είναι "κάτσε θα το κάνω εγώ μην κουράζεσαι" και ύστερα "φέρε μου τον καφέ μου, εδώ πίσω μου είναι!":hmm:


δε θελω να σχολιάσω τα υπόλοιπα, μια χαρά τα πάτε μόνες σας :P
θέλω όμως να σχολιάσω αυτό το κομμάτι....
ο άντρας μου που ζουμε πλεον μαζι αρκετό καιρό, κάνει ΟΛΕΣ τις δουλειες χωρις να του το πω εγώ....
απλα και μονο επειδη καταλαβαινει και επειδη με σέβεται....
επειδή ξέρει οτι αν δεν κάνει ΚΑΙ αυτος θα πρέπει να τις κάνω ΟΛΕΣ εγώ...
κι αν τις κάνω ΟΛΕΣ εγώ δεν θα έχω διάθεση απ την κουραση να ασχοληθώ μαζί του... έχει βάλει λοιπόν τις προτεραιότητες του... προτιμαει να κουραστει λίγο κι αυτος και να ξεκουραστούμε μαζι απ το να ξεκουραστεί μονος του....
το ίδιο ακριβώς ήταν και ο προηγούμενος σύντροφος μου που συζήσαμε μαζί για αρκετό διάστημα!
εγω αυτο το λέω αγάπη κι οχι ωριμότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
ο άντρας μου που ζουμε πλεον μαζι αρκετό καιρό, κάνει ΟΛΕΣ τις δουλειες χωρις να του το πω εγώ....
απλα και μονο επειδη καταλαβαινει και επειδη με σέβεται....
επειδή ξέρει οτι αν δεν κάνει ΚΑΙ αυτος θα πρέπει να τις κάνω ΟΛΕΣ εγώ...
κι αν τις κάνω ΟΛΕΣ εγώ δεν θα έχω διάθεση απ την κουραση να ασχοληθώ μαζί του... έχει βάλει λοιπόν τις προτεραιότητες του... προτιμαει να κουραστει λίγο κι αυτος και να ξεκουραστούμε μαζι απ το να ξεκουραστεί μονος του....
το ίδιο ακριβώς ήταν και ο προηγούμενος σύντροφος μου που συζήσαμε μαζί για αρκετό διάστημα!
εγω αυτο το λέω αγάπη κι οχι ωριμότητα....

Παίζουν πολοί παράγοντες ρόλο όμως! Αν δεν κάνω λάθος δουλεύεις πολλές ώρες. Οπότε είναι λογικό!Και αν κι ο αντρας σου κάνει και εκείνος δουλειά γραφείου ίσως να έχει την διάθεση να σε βοηθήσει! Εμένα όμως δουλεύει 11 ώρες την ημέρα χειρονακτική δουλειά και ειδικά τώρα το καλοκαίρι σε θερμοκρασιές πάνω απο 55`!
Για πες μου με τι κουράγιο να βοηθήσει? :/: Αλλο τώρα λόγω της εγκυμοσύνης.. Οσο για προηγούμενη σχέση μόνο όταν άφηνα το σπίτι τελειώς χάλια από την κούραση, μόνο τότε και πάλι πασαλίματα!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παίζουν πολοί παράγοντες ρόλο όμως! Αν δεν κάνω λάθος δουλεύεις πολλές ώρες. Οπότε είναι λογικό!Και αν κι ο αντρας σου κάνει και εκείνος δουλειά γραφείου ίσως να έχει την διάθεση να σε βοηθήσει! Εμένα όμως δουλεύει 11 ώρες την ημέρα χειρονακτική δουλειά και ειδικά τώρα το καλοκαίρι σε θερμοκρασιές πάνω απο 55`!
Για πες μου με τι κουράγιο να βοηθήσει? :/: Αλλο τώρα λόγω της εγκυμοσύνης.. Οσο για προηγούμενη σχέση μόνο όταν άφηνα το σπίτι τελειώς χάλια από την κούραση, μόνο τότε και πάλι πασαλίματα!:mad:


μπα... μάλλον το αντίθετο :P
εγώ κάνω δουλεια γραφειου κι αυτος χειρονακτική και ορθοστασια κλπ αλλα οκ αυτος 8ωρο 5θήμερο ενώ εγω 8ωρο 6ήμερο :P
οχι δεν εχει σημασια.... κανει τα ισα με μενα χωρις κανενα απολυτως διαχωρισμο (ευχαριστώ την πεθερα μου για αυτο γιατι απλα ετσι τους εχει μαθει και τους 2 γιους της!!!)
τωρα βεβαια αν δουλευε οπως λες 11ωρο σε εξωτερικη εργασια κλπ.... οντως θα ειχα λιγοτερες απαιτήσεις.... προσεξε με ομως... ΑΠΛΑ λιγοτερες, οχι ΚΑΘΟΛΟΥ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση οτι ο άντρας της κουε είναι μηχανικός αυτκοκινήτων... Άρα επίσης χειρωνακτική δουλειά... Τώρα οι 11 ώρες όντως είναι πολλές... Αλλά και πάλι, ας μην κάνει το 50%, ας κάνει ένα 20-30% ώστε να κουράζεστε εξίσου... Γιατί να κουράζεσαι εσύ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?


(κάτι μου λέει οτι αν μπει ο άντρας σου στο παρόν thread θα μισήσει το e-steki με αυτά που σου λέμε πάντως :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πάντως η Torry για μένα μιλάει από την σκοπιά της πραγματικότητας και όχι μιας θεωρίας του πως πρέπει να είναι! Η ΚΟΥΕ είναι η μόνη που έχει κατουσία αντεπιχείρημα στην Torry λόγω της κατάστασης της και όπως είπε και η TOrry ελπίζω αυτά να ισχύσουν και στο μέλλον μετά την εγκυμοσύνη!
Michelle εσύ καλά τα λες του πως πρέπει να είναι αλλά με την μόνο προσθήκη ότι πρέπει συνολικά οι δουλειές (εισόδημα+κούραση στην δουλειά+σπίτι+παιδί) να μοιράζονται στην μέση και όπως καλά σου λέει αυτά που βλέπεις τώρα ίσως να μην είναι και πραγματικότητα! Και υπάρχουν και κάποιοι λόγοι γιαυτό!
1)Οι γυναίκες δίνεται μεγαλύτερη σημασία σε μικρά πραγματάκια, συνεπώς ο άνδρας που θα κάνει την μισοδουλειά για σας (ολόκληρη γιαυτόν) κάποια φάση θα πάρει χαμπάρι του γιατί να το κάνω αφού θα το ξανακάνει και ο άλλος
2)Έχετε λίγο την αυταρχική πεποίθηση ότι εσείς θα το κάνετε καλύτερα και ότι το νοικοκυριό είναι MyHouse κατάσταση και εσύ απλά με βοηθάς!
3)Ωραίες οι θεωρίες αλλά στην πραγματικότητα τα παιδιά μεγαλώνονται με την κατάσταση που περιγράφει η Torry!Δλδ έχω φίλους που θεωρούν υποχρεώση της μάνας-μελλοντική κοπέλα να τα φροντίζει αυτή! Τώρα το πως γίνεται όλοι ξέρεται! Και αντίστοιχα οι γυναίκες που λένε μισα μισά φτάνουν στην φάση τελικά να υποκύπτουν στις "υποχρεώσεις" τους ειδικά όταν φοβούνται την σύγκριση με την μάνα!
Δεν λέω ότι είναι σωστό αλλά είναι η πραγματικότητα! Και σχετικά με το παιδί, η μάνα είναι αλλιώς σίγουρα!
Αν κοιτάξετε λίγο τριγύρω θα δείτε πιστεύω ότι η Torry έχει δίκιο καθώς αυτή είναι η πραγματικότητα και η ΚΟΥΕ εξαίρεση και αυτό που θέλει η Michelle και έχει αυτή την στιγμή μια όαση στην έρημο ή μια μελλοντική εξαίρεση!

Προσωπικά δεν άφηνα την κοπέλα μου να ασχοληθεί με τα του σπιτιού μου! Και ήθελε να το κάνει για να μου αποδείξει ότι θα μπορούσε να είναι καλή νοικοκυρά (κάπως έτσι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη :P ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι:) ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση;)

Τις δουλειές του σπιτιού προφανώς τις κάνουν και οι δύο (εκτός κι αν ο ένας από τους δύο δεν δουλεύει καθόλου οπότε κάνει τις περισσότερες ή και όλες). Αυτό είναι το πιο λογικό για να είναι και οι δύο ευχαριστημένοι σε ένα σπίτι. Τώρα αν κάποιος την έχει δει πασάς τότε ας πληρώσει καθαρίστρια ή ας πάει αλλού να ψάξει για θύματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Προσωπικά δεν άφηνα την κοπέλα μου να ασχοληθεί με τα του σπιτιού μου! Και ήθελε να το κάνει για να μου αποδείξει ότι θα μπορούσε να είναι καλή νοικοκυρά (κάπως έτσι).
ούτε ένα πιάτο βρε παιδί μου δεν την άφηνες να πλύνει?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ούτε ένα πιάτο βρε παιδί μου δεν την άφηνες να πλύνει?:D
Δεν αφήνω ποτέ κανένα να κ΄νει πράγματα που εγώ βαριέμαι ή είναι της ευθύνης μου! Η κοπέλα ήταν πάντα προσκεκλημένη μου και συνεπώς δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει κάτι ειδικά με τον σκοπό που είχε! Αν ήθελε πχ να μαγειρέψει από χόμπυ γιατί οι γονείς της δεν την αφήναν σπίτι τότε μεγιά της και χαρά της! Αλλά δεν ήθελε αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αααα, ήθελε να σου δείξει ότι έχει προοπτικές, το 'πχιασα:D

μέγα σφάλμα πάντως αυτό που κάνεις. Το πραγματικό τεστ είναι να την αφήσεις να τα κάνει, και να δεις πότε θα βαρεθεί ή το έχει έμφυτο το νοικοκυριό:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάντως η Torry για μένα μιλάει από την σκοπιά της πραγματικότητας και όχι μιας θεωρίας του πως πρέπει να είναι! Η ΚΟΥΕ είναι η μόνη που έχει κατουσία αντεπιχείρημα στην Torry λόγω της κατάστασης της και όπως είπε και η TOrry ελπίζω αυτά να ισχύσουν και στο μέλλον μετά την εγκυμοσύνη!
αυτή τη συμπεριφορά και αντιμετώπιση είχε από ΠΡΙΝ μείνω έγκυος κι ήταν ένας απ τους πολλούς λόγους που αποφάσισα να γίνω γυναίκα του και μάνα του παιδιού του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
αυτή τη συμπεριφορά και αντιμετώπιση είχε από ΠΡΙΝ μείνω έγκυος κι ήταν ένας απ τους πολλούς λόγους που αποφάσισα να γίνω γυναίκα του και μάνα του παιδιού του ;)
Μιλάω για πολύ μεγαλύτερο βάθος χρόνου και όχι απόλυτα σχετιζόμενο με την εγκυμοσύνη!Σου εύχομαι τα καλύτερα και να αποδεικνύεις σαν εξαίρεση τον κανόνα!

Και να σας πω και κάτι ακόμα γιατί τελικά καταλήγει η γυναίκα να ασχολείται περισσότερο με το σπίτι! Σαν άνθρωποι τήνουμε να εκμεταλευτούμε τα κενά που αφείνονται προς ωφελός μας είτε θελημένα είτε όχι! Δλδ ένα παράδειγμα αν κάποιος δει ότι αν όποτε λερώνει κάτι ένα μαγικό χέρι θα το καθαρίσει γιατί αυτός δεν το έκανε νωρίτερα(είχε δεν είχε την καλή διάθεση) τότε δεν θα τον απασχολεί αν το λέρωσε! Και επειδή οι γυναίκες είστε πιο λεπτεπίλεπτες στο θέμα, το πιθανότερο είναι ότι θα το καθαρίσετε πριν από αυτόν πχ!Αναλλογικά θα πάει και για άλλα ζητήματα! Και θέλει χαρατκτήρα δυνατό για να μην εκμεταλεύεται κανείς αυτά τα κενά και αυτή η δύναμη για μένα γενικώς δεν υπάρχει σε κανένα από τα δύο φύλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top