Γιατί κάποιος είναι άθεος;

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η αγάπη, καλέ μου φίλε, δεν κάνει διακρίσεις, πολύ περισσότερο δε σε ...ράτσες!

Ακριβως αυτο πιστευω κι εγω... Δεν θα αλλαζα ουτε κομμα...

Για να είμαι ειλικρινής, δεν υπάρχει ευκρινής απάντηση σ' αυτό το ερώτημα. Αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί δίκην κυκλικού επιχειρήματος, πάρα πολύ εύκολα. Δηλαδή, να ισχυριστεί κάποιος πως ο ίδιος έχει τα ανοιχτά μάτια και την αγνή ψυχή για ν' ακούσει και ότι όποιος δεν έχει ακούσει τίποτε, φταίει που δεν έχει αυτά τα προσόντα κι όχι που αυτά τα οποία λέει ο πρώτος δεν ισχύουν.

Αυτός είναι και ο λόγος που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου, ότι ο αναζητητής δεν προσπαθεί να τραβήξει κανέναν στο δικό του δρόμο, επειδή γνωρίζει πως τούτος είναι μοναδικός για τον καθένα. Έτσι, ο καθένας αφουγκράζεται το Σύμπαν γύρω του κι εντός του κι ακολουθεί όποιον Δρόμο νομίσει ο ίδιος ως ορθότερο. Κανείς δεν μπορεί να πείσει περί του Θείου, παρά μόνο το προσωπικό βίωμα...

Χαιρομαι που δεν προσπαθεις να το κανεις κυκλικο επιχειρημα...

Και εν τελει, συμφωνουμε περι του προσωπικου τροπου προσεγγισης του θειου απο τον καθενα μας...

Ενδιαφέρουσα διάκριση, την οποία όμως δεν κατανοώ πολύ καλά. Ποια η διαφορά την οποία βρίσκεις μεταξύ των δύο;:hmm:

Εδω οντως οφειλω μια εξηγηση... Λοιπον... Μπορω να πιστεψω στην συλλογικη νοημοσυνη καθενος μοριου που αποτελει το Συμπαν μας... Αυτη ειναι κατι που αντιλαμβανομαι καθημερινα στην ζωη μου, που ισως επηρρεαζει τις πιθανοτητες που υπαρχουν γυρω μας και κανει το τυχαιο, λιγοτερο τυχαιο... Οχι ομως κατι που καθοριζει και περιοριζει την ζωη μου και την εξελιξη μου... Με λιγα λογια μας θεωρω, κομματια ενος μεγαλυτερου οργανισμου...

Αλλα δεν πιστευω στην υπαρξη ενος οντος που προυπηρχε του Συμπαντος και πασας της υλης και της ενεργειας αυτου και που αποτελεσε την βαση και τον αρχιτεκτονα του... Αυτο που δηλαδη περιγραφουμε ως Θεο...

Ουδέποτε έχω αποδεχτεί το οτιδήποτε με ευκολία. Απλά έχει πια περάσει πολύς καιρός από τότε που είδα για πρώτη φορά. Μετά, αποφάσισα να εναποθέσω τη ζωή μου στα χέρια του Μεγάλου Χάους κι εκείνο δεν μ' έχει προδόσει έκτοτε.

Ισως να φταιει αυτο, που με παρεσυρε, οχι καιρος που εχει περασει, και πιστεψα σε μια ευκολια αποδοχης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilis

Νεοφερμένος

Η Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είναι η παγίδα του γραπτού λόγου, δεν υπάρχει η οπτική ώστε να ξέρεις πότε χαριτολογεί κάποιος ή απλά ειρωνεύεται. Έχεις δίκιο και συγνώμη που στάθηκα αμυντική.
Δεν το είπα αξιωματικά το ότι όλοι κάποτε επικαλούμαστε τον Θεό, νομίζω ότι είναι συμπερασματικό γιατί, δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα αναφωνήσει κάποιος "Θέε μου" ή "βοήθησέ με Θεέ μου", δεν έχει σημασία για ποιον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Είναι η παγίδα του γραπτού λόγου, δεν υπάρχει η οπτική ώστε να ξέρεις πότε χαριτολογεί κάποιος ή απλά ειρωνεύεται. Έχεις δίκιο και συγνώμη που στάθηκα αμυντική.
Δεν το είπα αξιωματικά το ότι όλοι κάποτε επικαλούμαστε τον Θεό, νομίζω ότι είναι συμπερασματικό γιατί, δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα αναφωνήσει κάποιος "Θέε μου" ή "βοήθησέ με Θεέ μου", δεν έχει σημασία για ποιον λόγο.
Και τι σημαίνει αυτό? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είναι η παγίδα του γραπτού λόγου, δεν υπάρχει η οπτική ώστε να ξέρεις πότε χαριτολογεί κάποιος ή απλά ειρωνεύεται. Έχεις δίκιο και συγνώμη που στάθηκα αμυντική.
Δεν το είπα αξιωματικά το ότι όλοι κάποτε επικαλούμαστε τον Θεό, νομίζω ότι είναι συμπερασματικό γιατί, δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα αναφωνήσει κάποιος "Θέε μου" ή "βοήθησέ με Θεέ μου", δεν έχει σημασία για ποιον λόγο.

Σ' αυτο συμφωνω... Απλως ας λαβουμε υπ' οψιν μας και ποσο επηρρεαζομαστε απο τις εκφρασεις που ακουμε γυρω μας...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εδω οντως οφειλω μια εξηγηση... Λοιπον... Μπορω να πιστεψω στην συλλογικη νοημοσυνη καθενος μοριου που αποτελει το Συμπαν μας... Αυτη ειναι κατι που αντιλαμβανομαι καθημερινα στην ζωη μου, που ισως επηρρεαζει τις πιθανοτητες που υπαρχουν γυρω μας και κανει το τυχαιο, λιγοτερο τυχαιο... Οχι ομως κατι που καθοριζει και περιοριζει την ζωη μου και την εξελιξη μου... Με λιγα λογια μας θεωρω, κομματια ενος μεγαλυτερου οργανισμου...

Αλλα δεν πιστευω στην υπαρξη ενος οντος που προυπηρχε του Συμπαντος και πασας της υλης και της ενεργειας αυτου και που αποτελεσε την βαση και τον αρχιτεκτονα του... Αυτο που δηλαδη περιγραφουμε ως Θεο...
Εάν λοιπόν κάθε μόριο του σύμπαντος περιέχει κάποια νόηση, τότε πράγματι μέσω της αλληλεπίδρασης όλων των στοιχείων μεταξύ τους, με καθαρά χαοτικό τρόπο, σχηματίζεται μια ανώτερη "διάσταση", ενός είδους "νοόσφαιρα", η οποία εμπεριέχει κι εμπεριέχεται στο υλικό σύμπαν κι αλληλεπιδρά μαζί του. Σ' αυτήν τη νοόσφαιρα, βρίσκεται κάθε είδους ύλης κι ενέργειας, αποτυπωμένα και μεταφρασμένα σε όρους πληροφορίας. Έτσι, σε κάθε στιγμή, αυτή η πνευματική διάσταση του Σύμπαντος καθορίζει και θέτει περιορισμούς στη ζωή σου, ενώ ταυτόχρονα το καθορίζεις ισότιμα κι εσύ.

Εδώ γεννάται λοιπόν το καθοριστικό ερώτημα: Το νοητό σύμπαν είναι βέβαιο ότι "με κάποιο τρόπο", κατανοητό ή μη, γεννήθηκε κι υπάρχει. Άραγε η νόηση είναι μια τυχαιότητα, μια ιδιοτροπία η οποία προέκυψε κατά την Κοσμική Έκρηξη, όπως οι τιμές των παγκόσμιων σταθερών, οι οποίες επέτρεψαν τελικά την ύπαρξή μας, έτσι ώστε η "νοόσφαιρα" προέκυψε δευτερογενώς και ως αποτέλεσμα της τυχαιότητας αυτής, ή μήπως η νοόσφαιρα προϋπήρχε κι εκδήλωσε την ύπαρξή της στην υλική διάσταση οδηγώντας την Κοσμική Έκρηξη;

Η κότα ή το Κοσμικό Αυγό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εάν λοιπόν κάθε μόριο του σύμπαντος περιέχει κάποια νόηση, τότε πράγματι μέσω της αλληλεπίδρασης όλων των στοιχείων μεταξύ τους, με καθαρά χαοτικό τρόπο, σχηματίζεται μια ανώτερη "διάσταση", ενός είδους "νοόσφαιρα", η οποία εμπεριέχει κι εμπεριέχεται στο υλικό σύμπαν κι αλληλεπιδρά μαζί του. Σ' αυτήν τη νοόσφαιρα, βρίσκεται κάθε είδους ύλης κι ενέργειας, αποτυπωμένα και μεταφρασμένα σε όρους πληροφορίας. Έτσι, σε κάθε στιγμή, αυτή η πνευματική διάσταση του Σύμπαντος καθορίζει και θέτει περιορισμούς στη ζωή σου, ενώ ταυτόχρονα το καθορίζεις ισότιμα κι εσύ.

Εδώ γεννάται λοιπόν το καθοριστικό ερώτημα: Το νοητό σύμπαν είναι βέβαιο ότι "με κάποιο τρόπο", κατανοητό ή μη, γεννήθηκε κι υπάρχει. Άραγε η νόηση είναι μια τυχαιότητα, μια ιδιοτροπία η οποία προέκυψε κατά την Κοσμική Έκρηξη, όπως οι τιμές των παγκόσμιων σταθερών, οι οποίες επέτρεψαν τελικά την ύπαρξή μας, έτσι ώστε η "νοόσφαιρα" προέκυψε δευτερογενώς και ως αποτέλεσμα της τυχαιότητας αυτής, ή μήπως η νοόσφαιρα προϋπήρχε κι εκδήλωσε την ύπαρξή της στην υλική διάσταση οδηγώντας την Κοσμική Έκρηξη;

Η κότα ή το Κοσμικό Αυγό; :hmm:


Βασικα... Μια αλλη διασταση... Μια ακομα περα απο τις 4, 11, οι οσες αλλες προκυπτουν απο την επιστημονικη θεωρια.. Οχι ομως ανωτερη απο τις αλλες... Στην δικια μου σκεψη και νοηση τουλαχιστον...
Κατα τ' αλλα δεν διαφωνω στο ελαχιστο....

Και φτανοντας στην καθοριστικη δευτερη παραγραφο, αγγιζουμε το νοημα της αναγκης για υπαρξη μιας θεοτητας... Δεν μπορουμε να εξηγησουμε πως ακριβως γεννηθηκε το Συμπαν, και οι φυσικοι νομοι με τους οποιους εξηγουμε τα φαινομενα γυρω μας... Κι ετσι δημιουργουμε Θεους, Δημιουργους... Να λοιπον γιατι καποιος ειναι αθεος... Γιατι δεν καλυπτεται απο αυτη την ανευ ορων αποδοχη...

Χα... Αγγιξαμε και κατι αλλο, πιο βαθυ τελικα... Μαθαμε με βεβαιοτητα πως η συζητηση μας ειναι ατερμονη... Μιας και φτασαμε στην γνωστη παροιμια, με μια παραλλαγη... Τι εγινε πρωτα??? Η Κοσμικη Κοτα(Θεος) ή το Κοσμικο Αυγο??

Εγω λεω το Αυγο... Και πως μετα επινοησαμε την κοτα...

Αναγκαστικα πρεπει να προϋπηρχε κατι??? Αν η παρθενογεννεση ειναι γεγονος, γιατι να μην ειναι αυτος ο τροπος γεννησεως και του Νοημονος Συμπαντος μας????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μιλάω για ανώτερη διάσταση, υπό την έννοια ότι είναι λιγότερο υλική, περισσότερο λεπτοφυής από τις δικές μας τρεις, η οποία πιθανώς δεν υπόκειται στους ίδιους περιορισμούς, χώρου και χρόνου, τους οποίους βιώνουμε και κατανοούμε εμείς, μέσα από την πλατωνική "σκοτεινή σπηλιά", μέσα από την οποία βλέπουμε τα πράγματα. Κάθε διάσταση, από εκεί μέχρι τις έντεκα, θα πρέπει με τον ίδιο τρόπο να θεωρείται, έστω συμβατικά, ως "ανώτερη".

Το ερώτημα περί της κότας και του αυγού, στην περίπτωση που συζητάμε το θεωρώ δευτερεύον. Άλλωστε, το "πριν" και το "μετά" είναι δικοί μας χρονικοί ορισμοί, οι οποίοι αντιστοιχούν στους περιορισμούς της αντίληψής μας. Πιθανότατα σε συμπαντικό επίπεδο, ένας τέτοιος διαχωρισμός δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Το ζήτημα εδώ, είναι πως απ' όποια πλευρά κι αν το δει κανείς, το Σύμπαν εμπεριέχει νοημοσύνη, μια Νόηση υπερβατική, της οποίας το πλήρες βάθος μας είναι αδύνατο να διανοηθούμε. Από την άλλη, είμαστε κι εμείς μια μικρή της απεικόνιση και αλληλεπιδρούμε μαζί της. Αυτή, με βάση όλους τους ορισμούς περί θεότητος, από τη δική μας σκοπιά πληροί όλες τις προϋποθέσεις για να ονομαστεί Θεός, ή προτιμότερο Θείον.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι κάποιος μπορεί να χαρακτηριστεί ως "άθεος", όταν αναγνωρίζει τη Νόηση με τα ίδια του τα μάτια, ωστόσο διαφωνεί με τη θρησκεία μόνο σ' έναν ορισμό, του ποιος υπήρχε πριν και ποιος υπήρξε μετά. Αυτός μάλλον ως "αιρετικός" θα πρέπει να θεωρηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Υπο το πρισμα αυτο, δεκτον και το ανωτερον τις 12ης διαστασης...

Η ριζικη διαφορα που βλεπω εγω, με τους ορισμους περι Θειου, ειναι οτι το Θειον βρισκεται εξω απο εμας... Αντιθετα πιστευω πως ειμαστε ακομη ενα οργανιδιο, φαινομενικα(ισως και πραγματικα) ασημαντο, στον μεγαλο οργανισμο που αποτελει το Συμπαν μας...
Οσο για το βαθος της Νοησης του Συμπαντος, μας ειναι προς το παρον αδυνατο να κατανοησουμε. Γι' αυτο και τεινουμε στην θεοποιηση του. Ελπιζω πως θα το κανουν, οσο το δυνατον λιγοτεροι. Γιατι μονο ετσι καποια στιγμη θα καταφερουμε να το κατανοησουμε... Και τοτε η συμπαντικη νοηση απο υπερβατικη θα γινει απλη και κατανοητη...

Οποτε, οσο οι νεφροι μου δεν με θεωρουν Θεο, θα συνεχισω να δηλωνω αθεος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Οποτε, οσο οι νεφροι μου δεν με θεωρουν Θεο, θα συνεχισω να δηλωνω αθεος...:)

Μου αρέσει (φιλολογικά) αυτός ο ορισμός της "αθεΐας":redface: ! Όμως πρόκειται για ένα "με" που προέρχεται από ένα "εγώ", με αντεστραμένο το "Ε". Θρησκειολογικά και ιστορικά, ο τύπος αυτός ειδωλολατρείας χαρακτηρίζει σχεδόν όλους,
- που δεν έχουν μελετήσει ακόμη επαρκώς και "εν αληθεία", το "εγώ" τους( κι απέχουν παρασάγγας από το "γνώθι σαυτόν":redface:...),
- που ασκούν το λειτούργημα του ιερέα κατ' επάγγελμα (σιμωνία), κάτω από τη στέγη οποιασδήποτε οργανωμένης
θρησκείας(μηδέ εξαιρουμένων των "πολιτικών" τε και "ποδοσφαιρικών"!),
- που διυλίζουν τον Θεό ως κώνωπα, επειδή ...σοβαρολογούν επιστημονικά:redface:!

ΥΓ : Αγαπητέ μου φίλε Τσαρατσάφ, μην τα πάρεις ως προσωπική προς εσένα αναφορά, σε παρακαλώ:redface:! Απλά, δοθείσης αφορμής από την αναφερόμενη ωραία ατάκα σου, μου βγήκε το...αθεϊστικό μου:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κανενα προβλημα...

Απλως γινεται να αναλυσεις λιγο περισσοτερο τις 2 πρωτες σειρες του ποστ σου γιατι φοβαμαι πως θα παρεξηγησω τα λεγομενα σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγώ πάντως κατάλαβα τι εννοεί! Και με το ίδιο σκεπτικό, συνεχίζω να μη δηλώνω άθεος! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top