Δεσποινίς ή Κυρία;

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
1.Κε Κορωνευ...καποιος θα πρεπει να σας πει οτι ο ο ορος ''δεσπινις'' δεν χρησιμοποιηται....ολες οιγυναικες νυμφευμενες και ανυμφευτες αποκαλουνται εδω και χρονια κυριες διοτι ειναι κυριες του εαυτου τους

off-τριχών:
Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά... Rosa azul, από πότε δεν χρησιμοποιείται το ουσ. "δεσποινίς"; Επειδή έχω ακούσει αρκετές φορές να προσφωνούν μια νεαρή γυναίκα με τον τρόπο αυτό. Δηλαδή, με βάση τη λογική σου, αν αποκαλέσω κάποια κοπέλα, δεσποινίς Ταδοπούλου είτε θα χειροδικήσει είτε θα μου πει: "Δεν πας στο διάολο, ηλίθιε!".

Προφανώς, το κάθε πρόσωπο θα πρέπει να είναι κύριο του εαυτού. Η κυριότητα αυτή, όμως, δεν υποχωρεί με την χρήση ενός ουσιαστικού που δεν έχει μειωτική σημασία, καθ' όσον γνωρίζω.


Σημείωση Editor: Το θέμα δημιουργήθηκε από διάσπαση του θέματος: Αποτριχωμένη επίμαχη περιοχή: Ναι ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
off-τριχών:
Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά... Rosa azul, από πότε δεν χρησιμοποιείται το ουσ. "δεσποινίς"; Επειδή έχω ακούσει αρκετές φορές να προσφωνούν μια νεαρή γυναίκα με τον τρόπο αυτό. Δηλαδή, με βάση τη λογική σου, αν αποκαλέσω κάποια κοπέλα, δεσποινίς Ταδοπούλου είτε θα χειροδικήσει είτε θα μου πει: "Δεν πας στο διάολο, ηλίθιε!".

Προφανώς, το κάθε πρόσωπο θα πρέπει να είναι κύριο του εαυτού. Η κυριότητα αυτή, όμως, δεν υποχωρεί με την χρήση ενός ουσιαστικού που δεν έχει μειωτική σημασία, καθ' όσον γνωρίζω.
Οπως εξηγησα παραπανω ο ορος ειναι πεπερασμενος....πλεον και για τις ανυμφευτες κορασιδες χρησιμοποιηται η προσφωνηση ''κυρια'' η οποια υποδηληνει ''κυρια του εαυτου''' ειτε το γνωριζετε ειτε οχι ._
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Οπως εξηγησα παραπανω ο ορος ειναι πεπερασμενος....πλεον και για τις ανυμφευτες κορασιδες χρησιμοποιηται η προσφωνηση ''κυρια'' η οποια υποδηληνει ''κυρια του εαυτου''' ειτε το γνωριζετε ειτε οχι ._

Εμένα πάντως όταν με προσφωνούν με το ''κυρία'',τους διορθώνω λέγοντας δεσποινις.
Τι να πω,ίσως οι αντιλήψεις μου είναι πολύ αναχρονιστικές. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εμένα πάντως όταν με προσφωνούν με το ''κυρία'',τους διορθώνω λέγοντας δεσποινις.
Τι να πω,ίσως οι αντιλήψεις μου είναι πολύ αναχρονιστικές. :look:


η ηλικία σου φταίει :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εμενα μου τη σπαει οταν με φωναζουν κυρια. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
η ηλικία σου φταίει :look:

Οπως εξηγησα παραπανω ο ορος ειναι πεπερασμενος....πλεον και για τις ανυμφευτες κορασιδες χρησιμοποιηται η προσφωνηση ''κυρια'' η οποια υποδηληνει ''κυρια του εαυτου''' ειτε το γνωριζετε ειτε οχι ._

:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εμένα πάντως όταν με προσφωνούν με το ''κυρία'',τους διορθώνω λέγοντας δεσποινις.
Τι να πω,ίσως οι αντιλήψεις μου είναι πολύ αναχρονιστικές. :look:
Ειναι....δυστυχως....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Όταν δουλευα σε ΚΑΠΗ
ένας παππούς με φώναζε ¨μανταμίτσα¨! :hehe:
Του είπα ¨όσο ακούω αυτό το μανταμίτσα, δεν θα γυρνάω¨ ! :ropalo:
Άκου μανταμίτσα! :mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μέχρι να αρχίσω να δουλεύω, μου φαίνοταν και εμένα περίεργο να με αποκαλούν "κυρία". Από τότε δεν είχα ιδιαίτερο θέμα, αν και πλέον νομίζω θα μου φανεί περίεργο κάποιος να με αποκαλέσει δεσποινίς.. έχω χρόνια να το ακούσω! Τυπικά πάντως έχει δίκιο η rosa, όλες κιουρίες είμαστε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ποια η διαφορά των δύο όρων; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
δικαιωνομαι τωρα........
εχω πιει καμια 10 τζιν και χαιρομαι ακομα πιο πολλη γιατι εχω δικιο ..
δεσποινης ροζ αζουλ ... κοπλιμαν σας κανανε ....
κυριες συνηθως λεμε τις παρδαλες και τις γυναικες ανω των 50 ..... χαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
δικαιωνομαι τωρα........
εχω πιει καμια 10 τζιν και χαιρομαι ακομα πιο πολλη γιατι εχω δικιο ..
δεσποινης ροζ αζουλ ... κοπλιμαν σας κανανε ....
κυριες συνηθως λεμε τις παρδαλες και τις γυναικες ανω των 50 ..... χαχαχαχαχ
Σας ευχαριστω κε Κορωνευ..ειστε πολυ ευγενης...,ανορθογραφος,βρωμοκοπατε τζιν...,α...και ισιωστε λιγο τη γραββατα σας...χαχαχαχ....μπλιαχ.....ο τελειος gentleman...τα κομπλιμεντα σας λειψανε....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το δεσποινις ..μου αρεσει περισσοτερο..για μικρες γυναικες συνηθως
το κυρια ειναι πολυ ψυχρο..

αλλωστε δεσποινις σημαινει ουσιαστικα αυτη που δεσποζει..

οποτε ειναι πιο ισχυρο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εμένα γενικά δε μου αρέσει να μου μιλάνε στον πληθυντικό. :pfff:
Είχα καθηγητή που μας έλεγε "Δεσποινίς, εσείς, θα μας πείτε μάθημα; Παρακαλώ."
Απαπα :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εμένα γενικά δε μου αρέσει να μου μιλάνε στον πληθυντικό. :pfff:
Είχα καθηγητή που μας έλεγε "Δεσποινίς, εσείς, θα μας πείτε μάθημα; Παρακαλώ."
Απαπα :|

και μια μαθήτρια στην γαλαρία έπαιζε συνέχεια τις ίδιες νότες στην κιθάρα που είχε κουβαλήσει μυστικά , ενώ η πρίνσες ψέλλιζε απελπισμένη : ναυσικά , ναυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Σας ευχαριστω κε Κορωνευ..ειστε πολυ ευγενης...,ανορθογραφος,βρωμοκοπατε τζιν...,α...και ισιωστε λιγο τη γραββατα σας...χαχαχαχ....μπλιαχ.....ο τελειος gentleman...τα κομπλιμεντα σας λειψανε....;)

γατι με πας κοντρα δεσποινης??
γιατι ??
τι σε εχω κανει ...??
ανορθογραφος ..... αναξιοπιστος ...
αααα και για το τελος δεν φορουσα γραβατα .... φουλαρι ... !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παγκοσμίως το δεσποινίς τείνει να καταργηθεί (πχ και στα αγγλικά πλέον επικρατεί το Ms αντί των Mrs/Miss). Δεν υπάρχει κανένας λόγος οι γυναίκες να χρειάζονται διαφορετική προσφώνηση ανάλογα με την οικογενειακή τους κατάσταση ενώ οι άντρες να είναι "κύριοι" κατεύθειαν μόλις ενηλικιωθούν.

Το δεσποινίς προσωπικά μου φαίνεται αρκετά υποτιμητικό, με ενοχλεί αφάνταστα αν κάποιος με προσφωνήσει έτσι και το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ συνειδητά για να προσβάλλω/υποτιμήσω, something which I'm not too proud of :redface:.

Προφανώς βέβαια δεν μπορείς να πεις ένα 16χρονο κορίτσι κυρία, όπως και δεν θα πεις ένα 16χρονο αγόρι κύριο, δεν κολλάει (αφού δεν είναι κύριοι του εαυτού τους ακόμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεσποσυνη..:P
πώς σας φαινεται?

(με την αναλογη υποκλιση συνοδεία..:D)

Προφανώς βέβαια δεν μπορείς να πεις ένα 16χρονο κορίτσι κυρία, όπως και δεν θα πεις ένα 16χρονο αγόρι κύριο, δεν κολλάει (αφού δεν είναι κύριοι του εαυτού τους ακόμα).
παντως συχνα τους ανδρες μεχρι 25 χρονων πχ,,παιδια τους λενε συχνα..:D

εμενα που θα γινω σε λιγο 27,,οταν με λενε κυριο στα Τει κατι υπερτυπικες καθηγητριες,,μου κακοφαινεται..δεν μου αρεσει..

"Ακους εκει να με πουν Κυριο..
Σου φαινομαι για Κυριος ρε?:mad:

Εγω σε εβρισα?:P"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εμενα που θα γινω σε λιγο 27,,οταν με λενε κυριο στα Τει κατι υπερτυπικες καθηγητριες,,μου κακοφαινεται..δεν μου αρεσει..

"Ακους εκει να με πουν Κυριο..
Σου φαινομαι για Κυριος ρε?:mad:

Πάντως παρά τα όσα στραβά έχεις, οφείλω να σου αναγνωρίσω ότι δεν στερείσαι αυτογνωσίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κακίες;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top