Καναρίνι ή παπαγαλάκι;

mayram999

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αυτό ο καλοκαίρι πρόκειτε να αγοράσω ένα κατοικίδιο καταπροτίμιση εγώ θέλω πουλάκι :) . Αλλά είμαι σε δίλημμά να πάρω καναρίνι ή παπαγαλάκι? Το καναρίνι κελαηδάει πολύ όμορφα και σε χαλαρώνει όμως δεν εκπαιδεύεται . Το παπαγαλάκι πάλι εκπαιδεύεται αλλά δεν τραγουδάει καθόλου. Τι πιστεύεται εσείς ότι είναι προτιμότερο?Είχατε ποτέ σας κανένα από τα δύο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Παπαγαλάκι. Μαθαίνει και λέξουλες. Της γιαγιας μου λέει "θα σε δείρω" κ.α. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κάποτε είχαμε στο σπίτι παπαγαλάκι (lovebird), και επειδή είναι έξυπνο πουλί, είχαμε το κλουβί ανοιχτό, κυκλοφορούσε μέσα στο σπίτι ελεύθερο, καθόταν στους ώμους μας, το βράδυ έμπαινε μόνο του στο κλουβί για να κοιμηθεί, ήταν η καλύτερη συντροφιά.

Το μόνο αρνητικό είναι, ότι τα παπαγαλάκια αρρωσταίνουν εύκολα, και χάσαμε δύο φορές παπαγαλάκια, ενώ τα καναρίνια είναι πιο ανθεκτικά, αλλά πρέπει να τα έχεις στο κλουβί, κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει, θέλω να τα έχω όπως τους παπαγάλους ελεύθερα να κυκλοφορούν στο σπίτι.

Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν, αυτά είναι τα συν και τα πλην.

(Επίσης, τα παπαγαλάκια είναι ευαίσθητα στις μυρωδιές, και πρέπει να τα έχεις μακριά από την κουζίνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η επιλογή σου εξαρτάται από α) πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις στο πουλάκι β) πόσα "ντεσιμπέλ" σηκώνουν τ' αυτιά σου.

Τα μεν καναρίνια δεν χρειάζονται πολλά πράγματα και το σημαντικότερο, για όσους δεν σηκώνουν "φασαρία", το τραγούδι τους δεν είναι ενοχλητικό. Είναι μελωδικό κι ευχάριστο στ' αυτί.

Τα μόνα που χρειάζονται είναι αυτά:


  • ένα ευρύχωρο κλουβί
  • καλής ποιότητας τροφή*
  • συχνά φρουτάκια/λαχανικά (καλά πλυμένα)
  • μια πηγή ασβεστίου (πχ σουπιοκόκαλο)
  • αυγό/αυγοτροφή**

*Όχι σκέτο καναβούρι. Το καναβούρι είναι λιπαρός σπόρος και θα παχύνει. Να προτιμάς ανάμεικτη τροφή.
**Παχυντική τροφή, επίσης. Σε αραιή συχνότητα και σε μικρή ποσότητα. Αν προτιμήσεις το αυγό, μπορείς να το βάζεις με το τσόφλι, που είναι πηγή ασβεστίου. Όχι, βέβαια, όπως είναι το αυγό. Θα το σπάσεις από πάνω, θα βγάλεις το μισό ασπράδι και θα το βάλεις στην αυγοθήκη. Κι εννοείται, ότι καθετί πρόσθετο, το οποίο χαλάει, το αφαιρούμε εντός ολίγων ωρών (πχ φρούτα, λαχανικά, αυγό κοκ)

Απ' την άλλη, οι παπαγάλοι είναι πιο απαιτητικοί. Χρειάζονται περισσότερη φροντίδα και πιο πολλά πράγματα. Οι παπαγάλοι έχουν ανάγκη την συντροφιά. Αν δεν πάρεις ζευγάρι, θα πρέπει να αναπληρώνεις εσύ το κενό. Αλλιώς μπορεί να αποκτήσει άσχημες συνήθειες, όπως είναι το μάδημα των φτερών, να αρχίζει να φωνάζει, να είναι ατίθασος/ανυπάκουος κλπ. Άλλη μια λανθασμένη άποψη είναι πως θα πάρω τον παπαγάλο και θα τον έχω εκτός κλουβιού, θα παίζουμε μαζί και μπλα μπλα. Αυτό δεν είναι κανόνας. Κι οι παπαγάλοι ακόμα έχουν προσωπικότητα και χαρακτήρα. Και φυσικά χρειάζονται εκπαίδευση (εκτός αν πάρεις πουλί ταϊσμένο στο χέρι), τουτέστιν απαιτείται χρόνος, προσπάθεια και πολλή υπομονή. Όπως τα καναρίνια, έτσι κι οι παπαγάλοι χρειάζονται καλής ποιότητας τροφή. Υπάρχει ποικιλία στο εμπόριο, απ' όπου μπορείς να του έχεις ποικιλία. Περισσότερη βάση θα δώσεις σε κροκέτες, κι έπειτα συμπληρώνεις με διάφορους σπόρους, καρύδια κλπ (υπάρχει έτοιμο μείγμα κιόλας). Μπορείς να πάρεις και παιχνίδια, για να απασχολείται τις ώρες που είναι μόνος του και για να ακονίζει το ράμφος του. Φρούτα, λαχανικά, blocks, όπως κι ευρύχωρο κλουβί, ισχύουν και στους παπαγάλους.

Όπως κάθε κατοικίδιο, έτσι κι εδώ θα πρέπει να δίνουμε βάση στην καθαριότητα και στην φροντίδα τους. Να τα προσέχουμε από διάφορους κινδύνους και να τα προφυλάσουμε από τις καιρικές συνθήκες (όχι έκθεση στον ήλιο, προσοχή για επιθέσεις από αρπακτικά ζώα/γάτες, όχι έκθεση σε ρεύματα κλπ κλπ).

Αυτά πρόχειρα...

Κάτσε σκέψου υπεύθυνα για το τι μπορείς να προσφέρεις στο πουλάκι, κι έπειτα να το πάρεις. Να το ψάξεις, για να μην μετανιώσεις στην πορεία.

-Μπορείς να μπεις εδώ και να διαβάσεις άρθρα και διάφορες συζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexparos

Νεοφερμένος

Ο alexparos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλό θα ήταν εάν είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσεις πουλάκι να πάρεις καναρίνι ανθεκτικό και ανεχτικό σε αντίθεση με τον παπαγάλο που μεταδίδει αρρώστειες και δεν αντέχετε τι να το κάνεις να ξέρει να λέει μία λέξη?ΚΑΝΑΡΙΝΙ!Είχα και τα δύο κάποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top