Θα σας επηρεάσει η απάντηση στο ερώτημα "υπάρχει θεός";

Nikitas

Νεοφερμένος

Ο Nikitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ο Θεός είναι Αγάπη από την ίδια του τη φύση. Ο Θεός δεν κρίνει κανένα αλλά αγαπά πάντοτε όλους και όλα. Όπως ο ήλιος φωτίζει τον κόσμο επειδή είναι φως έτσι και ο Θεός αγαπά όλο τον κόσμο επειδή είναι Αγάπη.
Είναι αδύνατο ο άνθρωπος να εμποδίσει την διάχυση της Αγάπης του Θεού όπως είναι αδύνατο να εμποδίσει τη λάμψη του ηκιακού φωτός. Είναι δυνατόν να κρυφτεί σε μια σκοτεινή περιοχή ή να δημιουργήσει σκιά. Με ανάλογο τρόπο μπορεί να κρυφτεί από την Αγάπη του Θεού κάτω από την σκιά της αμαρτίας. Η Αγάπη του Θεού βέβαια επιμένει με μανική αγάπη να τον φωτίσει όπως και το το φως του ήλιου πέφτει αδιάκριτα σε όλα τα αντικείμενα. Ο άνθρωπος με την αμαρτία κρύβεται από την Αγάπη του Θεού. Η Αγάπη του Θεού επιμένει να κατακτήσει τον άνθρωπο.
Πολλοί χριστιανοί αντιλαμβάνονται τον Θεό ως δίκαιο και αυστηρό κριτή. Η αντίληψη σχετικά με την αυστηρότητα του Θεού είναι συχνά ανάλογη με την αυστηρότητα των γονικών προτύπων. Όσο πιο αυστηροί ήταν οι γονείς κατά τη διάρκεια της παιδικής τους ηλικίας τόσο πιο αυστηρό θεωρούν τον Θεό. Γι αυτό και καμιά φορά το «πάτερ ημών» εκλαμβάνεται ως «κριτά ημών» ή «δικαστά ημών» ή «αστυνόμε ημών». Είναι δύσκολο να βιώσει κανείς τον Θεό ως άνευ όρων Αγάπη όταν έχει μεγαλώσει σε αυστηρό περιβάλλον. Ευτυχώς η δυσκολία αυτή ξεπερνιέται μέσα από την χαροποιό εμπειρία της Χάριτος του Αγίου Πνεύματος. Η Χάρη του Θεού διδάσκει βιωματικά ότι ο Θεός είναι μόνο Αγάπη. Η βίωση της χαρμόσυνης και γλυκειάς Αγάπης του Θεού ησυχάζει, αναπαύει, θεραπεύει, δικαιώνει, ανακαινίζει, τελειοποιεί, αφθαρτίζει και θεοποιεί τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Βρε καλώς τον Νικήτα. Καιρό είχαμε να σε δούμε, πώς κι από τα μέρη μας;

Θα ήθελα να σχολιάσω πάντως ότι αυτή η διασύνδεση ηλίου και θεού είναι τόσο μα τόσο αρχαιότερη του χριστιανισμού, που θα πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις. Εικάζω λοιπόν, ότι εάν ο Άγιος (και Μέγας) Κωνσταντίνος δεν ήταν αρχιερέας του Μίθρα, σήμερα θα έβρισκες κάποιο άλλο παράδειγμα να μας δώσεις περί της Αγάπης του Θεού.

Τι ακριβώς είναι λοιπόν για σένα η Αγάπη; Πώς μπορούμε να την αντιληφθούμε και πώς να την κατανοήσουμε; Με ποιον τρόπο βιώνουμε τούτη την Αγάπη στην καθημερινότητά μας; Ποια η χάρις του Αγίου Πνεύματος;

Πώς συμβιβάζεται η "άνευ όρων Αγάπη" του Θεού, με την επίκληση της αμαρτίας; Εάν πάλι με αγαπά χωρίς να Τον πιστεύω, τότε ποια η ανάγκη να Τον πιστεύω;

Γιατί τελικά πρέπει να είναι πάντοτε όλα αυτά τόσο ασαφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι λοιπόν για σένα η Αγάπη; Πώς μπορούμε να την αντιληφθούμε και πώς να την κατανοήσουμε; Με ποιον τρόπο βιώνουμε τούτη την Αγάπη στην καθημερινότητά μας; Ποια η χάρις του Αγίου Πνεύματος;

Πώς συμβιβάζεται η "άνευ όρων Αγάπη" του Θεού, με την επίκληση της αμαρτίας; Εάν πάλι με αγαπά χωρίς να Τον πιστεύω, τότε ποια η ανάγκη να Τον πιστεύω;

Γιατί τελικά πρέπει να είναι πάντοτε όλα αυτά τόσο ασαφή;

Πραγματικά πολύ ωραία ερωτημάτα και πρέπει να ομολογήσω, είμαι πολύ περίεργη να μάθω τις απαντήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Πάντως εγώ θα ήθελα να πω ότι η αγάπη του Θεού πραγματικά με συγκινεί και με συναρπάζει...

Όχι μόνο έφτιαξε μια πανέμορφη φύση γεμάτη αρμονία για να την απολαμβάνουμε (ασχέτως αν τώρα την έχουμε καταστρέψει) αλλά πάνω απ' όλα έγινε ίδιος με εμάς, περπάτησε ανάμεσά μας και πήρε τη θέση του καθενός μας πάνω στο σταυρό πληρώνοντας τις αμαρτίες μας. Την τρίτη ημέρα όμως αναστήθηκε για να μας δώσει αιώνια ζωή. Ένα τέλειο έργο!

Ας μη φανούμε αγνώμονες στην προσφορά της αγάπης Του...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υποθέτουμε ότι την αύριο το πρωί διαβάζετε στην εφημερίδες ότι κάποιοι επιστήμονες απέδειξαν ότι υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει θεός.

Πόσο θα σας επηρεάσει αυτή η απόδειξη;
Δεν θα με επηρεάσει αν αποδειχθεί ότι υπάρχει θεός, αρκεί να μην αποδειχθεί ότι υπάρχουν θεοί. Το έχω παίξει under.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Πάντως εγώ θα ήθελα να πω ότι η αγάπη του Θεού πραγματικά με συγκινεί και με συναρπάζει...

Όχι μόνο έφτιαξε μια πανέμορφη φύση γεμάτη αρμονία για να την απολαμβάνουμε (ασχέτως αν τώρα την έχουμε καταστρέψει) αλλά πάνω απ' όλα έγινε ίδιος με εμάς, περπάτησε ανάμεσά μας και πήρε τη θέση του καθενός μας πάνω στο σταυρό πληρώνοντας τις αμαρτίες μας. Την τρίτη ημέρα όμως αναστήθηκε για να μας δώσει αιώνια ζωή. Ένα τέλειο έργο!

Ας μη φανούμε αγνώμονες στην προσφορά της αγάπης Του...!

α στο καλο θα κλαψω :'(

ον τοπικ:

οχι και αδιαφορω κιολας αν υπαρχει ή δεν υπαρχει ( αν και πιστευω το 2ο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν θα με επηρεάσει αν αποδειχθεί ότι υπάρχει θεός, αρκεί να μην αποδειχθεί ότι υπάρχουν θεοί. Το έχω παίξει under.

Αν αποδειχθει οτι υπαρχουν Θεες? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αυτο:
Αν όμως αποδειχτεί ότι θεός υπάρχει, τότε όλα αλλάζουν. Σημαίνει ότι ο θεός ανέχεται την κατάσταση και δεν έχει κάνει τίποτα να τη βελτιώσει. Τότε τα πράγματα για έναν άθεο ξεκαθαρίζουν αμέσως: Αυτός ο θεός είναι ένα κυνικό κτήνος

Και επισης δεν μ'αρεσει να με παρακολουθει καποιος συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
βασικα , θα ξενερωνα
αυτα τα ερωτηματα πρεπει να μενουν αναπαντητα για να δημιουργειτε συνεχως η επιθυμια για απαντηση .
Τωρα αν υπηρχε το μονο που θα εφερνε στο προσκηνιο θα ηταν καινουρια θεμελια για αλλες συζητησεις και νεες ερωτησεις , επομενως φυσικα θα με επηρεαζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
α στο καλο θα κλαψω :'(

Μακάρι φίλε μου κι εσύ κι εγώ να καταλαβαίναμε τη σοβαρότητα του θέματος.

Σε αυτή τη ζωή καλούμαστε να πάρουμε την απόφαση για το πού θα περάσουμε την ατελείωτη αιωνιότητα.
Ο Θεός έχει ανοίξει την πόρτα σε κάθε άνθρωπο ανεξαιρέτως, όταν πιστεύει στη θυσία του Ιησού Χριστού να λαμβάνει αιώνια ζωή.

«Επειδή, με τέτοιον τρόπο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του τον μονογενή, για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή. Δεδομένου ότι, ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό του στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος διαμέσου αυτού» (κατά Ιωάννην 3:16-17)

Το μεγάλο δυστύχημα είναι ότι οι ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ στο βωμό της αισχροκέρδειας και της εκμετάλλευσης των ανθρώπων παρουσιάζουν έναν Θεό και έναν Ιησού Χριστό που καμία σχέση δεν έχει με τον πραγματικό Του χαρακτήρα όπως περιγράφεται μέσα στην Αγία Γραφή. Γι' αυτό άλλωστε και ο Χριστός φεύγοντας από τη Γη δεν άφησε Θρησκεία αλλά Εκκλησία! (έχει μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο). Δεν ζήτησε εκτέλεση θρησκευτικών καθηκόντων αλλά πρόσφερε μια προσωπική αγαπητική σχέση μαζί Του.

Δεν παρεξηγώ λοιπόν το γεγονός ότι εσύ όπως και πολλοί άλλοι άνθρωποι, βλέποντας τις γελοιότητες των θρησκειών στρέφονται προς την αθεΐα. Νομίζω όμως ότι κάθε άνθρωπος που θεωρεί τον εαυτό του ευθύ και νοήμονα θα πρέπει να εξετάσει βαθύτερα ένα τόσο θεμελιώδες θέμα πριν προβεί στην άκριτη απόρριψή του.

Συγχώρησέ με, δεν το λέω προσωπικά για σένα αλλά γενικότερα για όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Καταρχάς, δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί με καθαρά επιστημονικό τρόπο αν υπάρχει θεός. Εκτός αν αποφασίσει ο ίδιος να μας αποκαλυφθεί.

Δεύτερον, έχει σημασία να ξεκαθαρίσουμε για ποιον θεό μιλάμε. Υπάρχει τεράστια διαφορά του "υπάρχει θεός" απ'το "υπάρχει ο χριστιανικός θεός"
Αν μιλάμε για τον ντεϊστικό θεό, τότε δε μας νοιάζει ακόμα και αν αποδειχθεί ότι υπάρχει, γιατί εφόσον δεν ασχολείται με τις ανθρώπινες υποθέσεις, δηλαδή δεν μας επηρεάζει άμεσα η ύπαρξη του, πρακτικά δεν υπάρχει.

Τώρα αν υπήρχε ο χριστιανικός θεός, με την εκδικητικότητα που τον χαρακτηρίζει, νομίζω θα είχε κάνει δεύτερο κατακλυσμό προ πολλού. Σε περίπτωση που υπάρχει και απλά δεν το ψήνει για κατακλυσμό, we're screwed guys. Ο τύπος είναι μεγάλο jerk, και απ'ότι φαίνεται με την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στον κόσμο, ανίκανος γι'αυτό το πόστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Καταρχάς, δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί με καθαρά επιστημονικό τρόπο αν υπάρχει θεός. Εκτός αν αποφασίσει ο ίδιος να μας αποκαλυφθεί.

Αν και μέσα από τις σύγχρονες επιστημονικές γνώσεις περί της φύσης, θα τολμούσα να πω ότι σχεδόν αποδεικνύεται η ύπαρξη Θεού, εν τούτοις προτιμώ να σταθώ στο δεύτερο σκέλος αυτού που αναφέρεις και να σου πω φίλε μου ότι ο Ίδιος το έχει αποφασίσει να μας αποκαλυφθεί. Γι' αυτό άλλωστε και έγινε άνθρωπος και έζησε ανάμεσά μας. Μας έφτασε αυτός αφού δεν μπορούσαμε να τον φθάσουμε εμείς.

Ο Ιησούς Χριστός είπε: «Εκείνος που έχει τις εντολές μου και τις τηρεί, εκείνος είναι που με αγαπάει· και εκείνος που με αγαπάει, θα αγαπηθεί από τον Πατέρα μου· και εγώ θα τον αγαπήσω, και σ' αυτόν θα φανερώσω τον εαυτό μου» (κατά Ιωάννην 14:21)

Κι αυτή η φανέρωση γίνεται κατά τρόπο αδιαμφισβήτητο. 'Οσο κι αν σου φαίνεται παράξενο υπάρχουν και σήμερα πάρα πολλοί άνθρωποι οι οποίοι ζουν αυτή την αποκάλυψη του Θεού στη ζωή τους. Δεν θα τους βρεις όμως ούτε στα μοναστήρια, ούτε μέσα σε θρησκευτικές ακρότητες. Θα τους συναντήσεις μέσα στην καθημερινή ζωή και θα καταλάβεις την αποκάλυψη του Θεού στη ζωή τους επειδή ο χαρακτήρας τους μοιάζει με εκείνον του Χριστού.

Τώρα αν υπήρχε ο χριστιανικός θεός, με την εκδικητικότητα που τον χαρακτηρίζει ...

Αν ο Θεός ήταν εκδικητικός δεν θα δίδασκε ποτέ: «αγαπάτε τούς εχθρούς σας, ευλογείτε εκείνους που σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους που σας μισούν, και προσεύχεστε για εκείνους που σας βλάπτουν και σας κατατρέχουν» (κατά Ματθαίον 5:44).

Και κυρίως, αν ήταν εκδικητικός δεν θα γινόταν ποτέ άνθρωπος και δεν θα πέθαινε για εμάς που Τον βλαστημάμε και Τον απορρίπτουμε από τη ζωή μας. Εσύ για χάρη ενός π.χ. μελλοθάνατου φυλακισμένου φονιά, θα δεχόσουν να μπεις στη θέση του και να πεθάνεις για χάρη του; Να την πληρώσει ο αθώος για να αθωωθεί και να ζήσει ο ένοχος; Αυτό έκανε ο Θεός για εμάς!

Υ.Γ. Αν και μιλάω σε πρώτο πρόσωπο χρησιμοποιώντας τα λόγια σου, σε παρακαλώ μην εκλάβεις ότι έρχομαι σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου. Όσα γράφω τα γράφω απευθυνόμενος γενικά σε κάθε αναγνώστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Abakas7, ωραία όλα αυτά που γράφεις αλλά, όπως ανέφερα και στο αρχικό μου μήνυμα, υπάρχει τεράστια διαφορά του "υπάρχει θεός" απ'το "υπάρχει ο χριστιανικός θεός". Εσύ λες ότι αυτά που βλέπεις στη φύση κτλ σε οδηγούν στο συμπέρασμα ότι υπάρχει θεός. Διαφωνώ, αλλά και βαριέμαι και είναι off topic αυτή η συζήτηση. Όπως και να'χει, εσύ θεωρείς ότι αυτός ο θεός που αχνοφαίνεται πίσω απ' όλα αυτά είναι ο χριστιανικός, το οποίο όμως δεν προκύπτει από πουθενά. Οι μουσουλμάνοι για παράδειγμα πίσω απ' όλα αυτά βλέπουν τον Αλλάχ, και πάει λέγοντας. Δηλαδή, όταν κάποιος ερμηνεύει ένα γεγονός ως ένδειξη ύπαρξης θεού, αυτόματα θεωρεί ότι αυτός ο θεός είναι ο θεός της δικής του θρησκείας, το οποίο όμως είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα.

Αυτά τα "αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε εκείνους που σας καταράσσονται κτλ" τα θεωρώ χαζά. Έτσι θα καταλήξεις ή σεμνότυφος ή κορόιδο.

Όσο για την εκδικητικότητα:
"Εγώ είμαι ο Κύριος, ο Κύριος ο Θεός. Είμαι γεμάτος καλοσύνη και έλεος, υπομονετικός, πιστός και πρόθυμος να συγχωρήσω. Δίνω τη χάρη μου σε χιλιάδες. Συγχωρώ την ανομία, τα σφάλματα, την αμαρτία. Αλλά και δεν αφήνω τίποτε ατιμώρητο. Η τιμωρία για τις ανομίες των πατέρων πέφτει στα παιδιά τους και στων παιδιών τους τα παιδιά, ως την τρίτη και τέταρτη γενιά. (Έξοδος 34:6-7)

"Όποιος σκοτώσει άνθρωπο, πρέπει οπωσδήποτε να θανατωθεί. Όποιος σκοτώσει ζώο πρέπει να το αντικαταστήσει. Ζωή αντί ζωής. Αν κάποιος προξενήσει σωματική βλάβη σ'έναν άλλο, πρέπει να του κάνουν ό,τι έκανε κι αυτός στον άλλον. Σπάσιμο αντί σπασίματος, οφθαλμόν αντί οφθαλμού, οδόντα αντί οδόντος. Πρέπει να του προξενήσουν την ίδια βλάβη που προξένησε κι αυτός στον άλλον. (Λευιτικόν 24:17-20)

"Είδα τι είναι ο λαός αυτός", συνέχισε ο Κύριος. "Είναι λαός απείθαρχος. Άσε με, λοιπόν, τώρα, να ξεσπάσει ο θυμός μου πάνω τους και να τους αφανίσω' και θα κάνω να προέλθει από σένα ένα μεγάλο έθνος" (Έξοδος 32:9-10)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Όσο για την εκδικητικότητα:
"Εγώ είμαι ο Κύριος, ο Κύριος ο Θεός. Είμαι γεμάτος καλοσύνη και έλεος, υπομονετικός, πιστός και πρόθυμος να συγχωρήσω. Δίνω τη χάρη μου σε χιλιάδες. Συγχωρώ την ανομία, τα σφάλματα, την αμαρτία. Αλλά και δεν αφήνω τίποτε ατιμώρητο. Η τιμωρία για τις ανομίες των πατέρων πέφτει στα παιδιά τους και στων παιδιών τους τα παιδιά, ως την τρίτη και τέταρτη γενιά. (Έξοδος 34:6-7)

"Όποιος σκοτώσει άνθρωπο, πρέπει οπωσδήποτε να θανατωθεί. Όποιος σκοτώσει ζώο πρέπει να το αντικαταστήσει. Ζωή αντί ζωής. Αν κάποιος προξενήσει σωματική βλάβη σ'έναν άλλο, πρέπει να του κάνουν ό,τι έκανε κι αυτός στον άλλον. Σπάσιμο αντί σπασίματος, οφθαλμόν αντί οφθαλμού, οδόντα αντί οδόντος. Πρέπει να του προξενήσουν την ίδια βλάβη που προξένησε κι αυτός στον άλλον. (Λευιτικόν 24:17-20)

"Είδα τι είναι ο λαός αυτός", συνέχισε ο Κύριος. "Είναι λαός απείθαρχος. Άσε με, λοιπόν, τώρα, να ξεσπάσει ο θυμός μου πάνω τους και να τους αφανίσω' και θα κάνω να προέλθει από σένα ένα μεγάλο έθνος" (Έξοδος 32:9-10)

Και πάλι δεν υπάρχει εκδικητικότητα σε αυτά τα εδάφια. Εκτός κι αν εσύ θεωρείς ότι το κακό πρέπει να μένει ατιμώρητο. Αν σ' αυτά που γράφεις υπάρχει εκδικητικότητα, τότε και ο δικαστής που καταδικάζει έναν εγκληματία, ο αστυνομικός που γράφει έναν παραβάτη κλπ. το κάνουν από εκδικητικότητα.
Αν διαβάσεις ολόκληρη την Παλαιά Διαθήκη (ελπίζω από μια τέτοια μελέτη να έχεις βρει τα εδάφια και όχι copy - paste από τα γνωστά προκατειλημμένα αθεϊστικά site) και όχι μεμονωμένα εδάφια, και πάλι θα δεις πόσο ελεήμων, υπομονετικός και προστατευτικός φάνηκε ο Θεός απέναντι σε έναν λαό σε ημιάγρια κατάσταση που ενώ είδε με τα μάτια του μεγαλεία, επανειλημμένα αποστατούσε.

Αυτά τα "αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε εκείνους που σας καταράσσονται κτλ" τα θεωρώ χαζά. Έτσι θα καταλήξεις ή σεμνότυφος ή κορόιδο.
Ακριβώς! Γι' αυτό και η κοινωνία μας που τα απέρριψε αυτά προόδευσε!

Abakas7, ωραία όλα αυτά που γράφεις αλλά, όπως ανέφερα και στο αρχικό μου μήνυμα, υπάρχει τεράστια διαφορά του "υπάρχει θεός" απ'το "υπάρχει ο χριστιανικός θεός". Εσύ λες ότι αυτά που βλέπεις στη φύση κτλ σε οδηγούν στο συμπέρασμα ότι υπάρχει θεός. Διαφωνώ, αλλά και βαριέμαι και είναι off topic αυτή η συζήτηση. Όπως και να'χει, εσύ θεωρείς ότι αυτός ο θεός που αχνοφαίνεται πίσω απ' όλα αυτά είναι ο χριστιανικός, το οποίο όμως δεν προκύπτει από πουθενά. Οι μουσουλμάνοι για παράδειγμα πίσω απ' όλα αυτά βλέπουν τον Αλλάχ, και πάει λέγοντας. Δηλαδή, όταν κάποιος ερμηνεύει ένα γεγονός ως ένδειξη ύπαρξης θεού, αυτόματα θεωρεί ότι αυτός ο θεός είναι ο θεός της δικής του θρησκείας, το οποίο όμως είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα.
Αγαπητέ φίλε, εδώ ακριβώς βρίσκεται η μεγάλη διαφορά του Θεού του Χριστιανισμού: στο γεγονός ότι ο Θεός αποκαλύπτεται προσωπικά και βεβαιώνει τον άνθρωπο για την ύπαρξή του. Κι εσύ αν θες μπορείς να ζητήσεις από τον Ιησού Χριστό να σου αποκαλυφθεί και να έρθει στη ζωή σου. Δεν σου λέω θεωρίες αλλά βιωματική εμπειρία. Δεν σου προτείνω να ασπαστείς μια φιλοσοφία αλλά να έχεις μια προσωπική εμπειρία με τον Ιησού Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Και πάλι δεν υπάρχει εκδικητικότητα σε αυτά τα εδάφια. Εκτός κι αν εσύ θεωρείς ότι το κακό πρέπει να μένει ατιμώρητο. Αν σ' αυτά που γράφεις υπάρχει εκδικητικότητα, τότε και ο δικαστής που καταδικάζει έναν εγκληματία, ο αστυνομικός που γράφει έναν παραβάτη κλπ. το κάνουν από εκδικητικότητα.

Δεν υπάρχει εκδικητικότητα στο "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" ? Στο να τιμωρούνται τα παιδιά για αυτά που έκαναν οι γονείς? :confused: Και η τιμωρία μια μορφή εκδίκησης είναι.
Παρένθεση, το κακό πρέπει να προλαμβάνεται, και με τον υπάρχον αστυνομικό/δικαστικό μηχανισμό που αναφέρεις, όχι μόνο δεν προλαμβάνεται,αλλά διαιωνίζεται.
Όπως και να'χει, το concept ότι ένας τέλειος θεός φτιάχνει ατελείς ανθρώπους και τους κατηγορεί για τα δικά του λάθη μου φαίνεται αρρωστημένο.

Αν διαβάσεις ολόκληρη την Παλαιά Διαθήκη (ελπίζω από μια τέτοια μελέτη να έχεις βρει τα εδάφια και όχι copy - paste από τα γνωστά προκατειλημμένα αθεϊστικά site) και όχι μεμονωμένα εδάφια, και πάλι θα δεις πόσο ελεήμων, υπομονετικός και προστατευτικός φάνηκε ο Θεός απέναντι σε έναν λαό σε ημιάγρια κατάσταση που ενώ είδε με τα μάτια του μεγαλεία, επανειλημμένα αποστατούσε.
Όχι, δεν τα παίρνω copy paste. Όποτε βρίσκω χρόνο τη διαβάζω την Αγία Γραφή.
Όσο για το πόσο υπομονετικός είναι ο θεός, εγώ θυμάμαι τουλάχιστον δύο περιπτώσεις που θα τον είχε ξεπαστρέψει τον λαό αν δεν τον μετέπειθε ο Μωυσής (Αλήθεια, πως γίνεται ένας απλός άνθρωπος να μεταπείσει έναν πάνσοφο θεό?)

Συγκεκριμένα:
"Είδα τι είναι ο λαός αυτός", συνέχισε ο Κύριος. "Είναι λαός απείθαρχος. Άσε με, λοιπόν, τώρα, να ξεσπάσει ο θυμός μου πάνω τους και να τους αφανίσω' και θα κάνω να προέλθει από σένα ένα μεγάλο έθνος" Ο Μωυσής όμως προσπάθησε να καταπραϋνει τον Κύριο, το Θεό του, και είπε: [...] Έτσι, ο Κύριος άλλαξε γνώμη για το κακό που είπε ότι θα έκανε στο λαό του. (Έξοδος 32:9-14)

Τότε ο Κύριος είπες στο Μωυσή: "Ως πότε ο λαός αυτός θα με περιφρονεί? Ως πότε δεν θα με εμπιστεύονται παρ'όλα τα θαύματα που έχω κάνει ανάμεσά τους? Θα στείλω πανούκλα και θα τους καταστρέψω. [...] Τότε ο Κύριος είπε: "Τους συγχωρώ, όπως ζήτησες. Αλλά, ορκίζομαι στον εαυτό μου (λολ) και στη δόξα μου, που γεμίζει ολόκληρη τη γη: [...] (Αριθμοί 14:11-21)

Προστατευτικός? Στα αθώα πρωτότοκα που έσφαξε στην Αίγυπτο δε φάνηκε και τόσο προστατευτικός. :whistle:
Ακριβώς! Γι' αυτό και η κοινωνία μας που τα απέρριψε αυτά προόδευσε!
Εφόσον διαθέτουμε μια στοιχειώδη λογική για να απορρίψουμε τα χαζά των Γραφών ώστε να υπάρξει πρόοδος, δεν την έχουμε ανάγκη εξαρχής.

Αγαπητέ φίλε, εδώ ακριβώς βρίσκεται η μεγάλη διαφορά του Θεού του Χριστιανισμού: στο γεγονός ότι ο Θεός αποκαλύπτεται προσωπικά και βεβαιώνει τον άνθρωπο για την ύπαρξή του. Κι εσύ αν θες μπορείς να ζητήσεις από τον Ιησού Χριστό να σου αποκαλυφθεί και να έρθει στη ζωή σου. Δεν σου λέω θεωρίες αλλά βιωματική εμπειρία. Δεν σου προτείνω να ασπαστείς μια φιλοσοφία αλλά να έχεις μια προσωπική εμπειρία με τον Ιησού Χριστό.

Αυτά περί βιωματικών εμπειριών, με όλο το σεβασμό, θα μου επιτρέψεις να τα θεωρώ βλακείες. Το τι βλέπει ο κάθε παλαβός (μην το πάρεις προσωπικά :P) δε με αφορά. Μπορεί να βλέπει ό,τι θέλει, αρκεί να μην περιμένει να τον πάρουμε οι υπόλοιποι στα σοβαρά, και αρκεί να μην κάνει πράξη όποια τρέλα νομίζει ότι του λέει ο θεός να κάνει. Γιατί, και ο αντεροβγάλτης Peter Sutcliffe περί βιωματικών εμπειριών μιλούσε:
The basis of this defence was his claim that he was the tool of God's will. Sutcliffe first claimed to have heard voices while working as a gravedigger, that ultimately ordered him to kill prostitutes. He claimed that the voices originated from a headstone of a deceased Polish man, Bronisław Zapolski,[21] and that the voices were that of God.[22][23]

Και η άλλη η παλαβή που σκότωσε το παιδί της καθώς προσπαθούσε να το... εξορκίσει, για βιωματική εμπειρία μιλούσε:

A 3-year-old girl was killed during an exorcism, which was allegedly performed by her mother. The mother said God wanted her to exorcise her daughter's demons.[...] Pleitez says that God told her to shove the rose down her daughter's throat to exorcise her demons.

Read more: https://digitaljournal.com/article/304798#ixzz1xuaEOPEr

Πέρα απ'αυτά τα δυσάρεστα, και οι πιστοί των άλλων θρησκειών φαντάζομαι έχουν ανάλογες "βιωματικές εμπειρίες". Και δες πως τυχαίνει πάντα, να μην τους εμφανίζεται ο Χριστός για να τους επαναφέρει στο σωστό δρόμο, αλλά ο ψεύτικος Αλλάχ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Βασικα δεν πιστευω οτι υπαρχει Θεος ,αλλα αν αποδειχτει οτι υπαρχει εγω παλι θα συνεχισω να μην πιστευω!!! δεν νομιζω να με επηρεαζε κατι τετοιο καθολου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δεν υπάρχει εκδικητικότητα στο "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" ? Στο να τιμωρούνται τα παιδιά για αυτά που έκαναν οι γονείς? :confused: Και η τιμωρία μια μορφή εκδίκησης είναι.
Παρένθεση, το κακό πρέπει να προλαμβάνεται, και με τον υπάρχον αστυνομικό/δικαστικό μηχανισμό που αναφέρεις, όχι μόνο δεν προλαμβάνεται,αλλά διαιωνίζεται.
Όπως και να'χει, το concept ότι ένας τέλειος θεός φτιάχνει ατελείς ανθρώπους και τους κατηγορεί για τα δικά του λάθη μου φαίνεται αρρωστημένο.

Αν μου κάνει κάποιος ζημιά 1000€ στο αμάξι και ζητήσω αποζημίωση 1000€ αυτό θεωρείται εκδικητικότητα ή απόδοση δικαιοσύνης; (αυτό για το "οφθαλμός αντί οφθαλμού"). Άλλωστε, αφού λες ότι διαβάζεις την Αγία Γραφή, δεν ξέρεις ότι το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" δεν ισχύει πλέον;

Επίσης, δεν έχεις διαβάσει ότι: "Η ψυχή, αυτή που αμαρτάνει, αυτή θα πεθάνει· ο γιος δεν θα βαστάξει την ανομία τού πατέρα, και ο πατέρας δεν θα βαστάξει την ανομία τού γιου· η δικαιοσύνη τού δικαίου θα είναι επάνω του, και η ανομία τού ανόμου θα είναι επάνω του" (Ιεζεκιήλ 18:20).
Και πράγματι, η τιμωρία στα τέκνα ερχόταν μόνο στις περιπτώσεις που αυτά μιμούνταν το κακό παράδειγμα των πατέρων τους. Ακόμη και η Βαβυλώνια αιχμαλωσία (που ήταν η μεγαλύτερη τιμωρία) κράτησε 70 χρόνια, δηλαδή μόλις μία γενιά!

Επίσης, δεν έχεις διαβάσει ότι ο Θεός δεν έφτιαξε τον άνθρωπο ατελή αλλά "κατ' εικόνα Του" και για να γίνει "καθ' ομοίωσή Του"; Η φύση του ανθρώπου δεν είναι ατελής αλλά πεπτωκυία (δηλ. πεσμένη λόγω της ελεύθερης επιλογής του να αμαρτήσει). Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και η δυνατότητα αποκατάστασης διά Ιησού Χριστού.

Όσο για το πόσο υπομονετικός είναι ο θεός, εγώ θυμάμαι τουλάχιστον δύο περιπτώσεις που θα τον είχε ξεπαστρέψει τον λαό αν δεν τον μετέπειθε ο Μωυσής (Αλήθεια, πως γίνεται ένας απλός άνθρωπος να μεταπείσει έναν πάνσοφο θεό?)

Θα ήταν άδικο ή χωρίς λόγο, αυτό που ήθελε να κάνει ο Θεός; Μήπως δεν έδειξε άλλωστε υπομονή;
Όσο για το ότι ο Μωϋσής άλλαξε γνώμη στο Θεό, μήπως ο Θεός είχε ανάγκη να συμβουλευτεί το Μωϋσή και γι' αυτό του φανέρωσε την πρόθεσή Του να αφανίσει το λαό; Τα λόγια όμως αυτά ήταν μια δοκιμασία του Θεού προς τον Μωϋσή μέσα από την οποία φανερώθηκε (ώστε εμείς να διδασκόμαστε από αυτό διαβάζοντάς το σήμερα) ότι ο Μωϋσής ήταν αποφασισμένος να αγωνιστεί για τη διόρθωση του λαού του και δεν είχε την αλαζονεία με την πρώτη στραβή να καβατζώσει τον εαυτό του γενόμενος εθνάρχης.

Προστατευτικός? Στα αθώα πρωτότοκα που έσφαξε στην Αίγυπτο δε φάνηκε και τόσο προστατευτικός. :whistle:
Αν και εγώ αναφέρθηκα σε προστατευτικότητα στο λαό Ισραήλ, εν τούτοις και σε αυτή την περίπτωση ο Θεός φάνηκε ιδιαίτερα προστατευτικός. Ο θάνατος των πρωτοτόκων δεν ήταν ούτε απροειδοποίητος, ούτε ήταν η πρώτη πληγή αλλά η τελευταία. Εννέα πληγές προηγήθηκαν και ο Φαραώ κάθε φορά παρόλο που λάμβανε προειδοποίηση περιφρονούσε επιδεικτικά τον Θεό.
Όταν λοιπόν ο Θεός μας προειδοποιεί να μετανοήσουμε διότι οι πράξεις μας θα έχουν συνέπειες κι εμείς Τον περιφρονούμε τοτε μόνοι μας εκθέτουμε τον εαυτό μας στη δίκαιη κρίση Του.

Εφόσον διαθέτουμε μια στοιχειώδη λογική για να απορρίψουμε τα χαζά των Γραφών ώστε να υπάρξει πρόοδος, δεν την έχουμε ανάγκη εξαρχής.
Όντως βλέπουμε κάθε μέρα την πρόοδο να αυξάνεται: κλεψιές, δολοφονίες, ναρκωτικά, πορνείες, διαζύγια, ομοφυλοφιλία, παιδεραστεία κλπ. Τι παράξενο...! Ακριβώς αυτά που δεν κάνουν οι "οπισθοδρομικοί" Χριστιανοί (οι συνειδητοί όχι οι Χριστιανοί της ταυτότητας). Αχ αυτές οι Γραφές... μας χάλασαν την κοινωνία!

Αυτά περί βιωματικών εμπειριών, με όλο το σεβασμό, θα μου επιτρέψεις να τα θεωρώ βλακείες. Το τι βλέπει ο κάθε παλαβός (μην το πάρεις προσωπικά :P) δε με αφορά. Μπορεί να βλέπει ό,τι θέλει, αρκεί να μην περιμένει να τον πάρουμε οι υπόλοιποι στα σοβαρά, και αρκεί να μην κάνει πράξη όποια τρέλα νομίζει ότι του λέει ο θεός να κάνει. Γιατί, και ο αντεροβγάλτης Peter Sutcliffe περί βιωματικών εμπειριών μιλούσε:

Και η άλλη η παλαβή που σκότωσε το παιδί της καθώς προσπαθούσε να το... εξορκίσει, για βιωματική εμπειρία μιλούσε:

Πέρα απ'αυτά τα δυσάρεστα, και οι πιστοί των άλλων θρησκειών φαντάζομαι έχουν ανάλογες "βιωματικές εμπειρίες". Και δες πως τυχαίνει πάντα, να μην τους εμφανίζεται ο Χριστός για να τους επαναφέρει στο σωστό δρόμο, αλλά ο ψεύτικος Αλλάχ :hmm:

Πιστεύω αντιλαμβάνεσαι ότι οι βιωματικές εμπειρίες που προσπαθείς να συγκρίνεις δεν έχουν καμμία σχέση. Τι διαβάζεις μέσα στη Γραφή; Σου λένε κάτι οι όροι "αναγέννηση", "νέο κτίσμα";
Κι όσο για τις άλλες θρησκείες, καλό είναι να μη φανταζόμαστε αλλά να βεβαιωνόμαστε. Γι' αυτό σου λέω και πάλι ότι δεν σου προτείνω να ασπαστείς μια φιλοσοφία αλλά να καλέσεις τον Χριστό να έρθει στη ζωή σου. Τότε θα βεβαιωθείς πέρα για πέρα ποιός είναι ο αληθινός Θεός και ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι ούτε φιλοσοφία, ούτε θρησκεία (όπως τον έχουν καταντήσει) αλλά τρόπος ζωής συντροφιά με τον Ιησού Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αν μου κάνει κάποιος ζημιά 1000€ στο αμάξι και ζητήσω αποζημίωση 1000€ αυτό θεωρείται εκδικητικότητα ή απόδοση δικαιοσύνης; (αυτό για το "οφθαλμός αντί οφθαλμού"). Άλλωστε, αφού λες ότι διαβάζεις την Αγία Γραφή, δεν ξέρεις ότι το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" δεν ισχύει πλέον;

Αν κάποιος σου κάνει ζημιά 1000€ στο αμάξι και ζητήσεις 1000€ αποζημίωση, αυτό είναι απόδοση δικαιοσύνης. Αν κάποιος σου κάνει ζημιά 1000€ στο αμάξι και εσύ πας και κάνεις 1000€ ζημιά στο δικό του, αυτό είναι εκδίκηση, εφαρμογή του "οφθαλμός αντί οφθαλμού". Και γι'αυτό σου λέω ότι εφόσον μπορούμε να κρίνουμε τις Γραφές και να διώξουμε ό,τι δεν μας χρειάζεται, δεν την έχουμε ανάγκη εξαρχής.

Επίσης, δεν έχεις διαβάσει ότι: "Η ψυχή, αυτή που αμαρτάνει, αυτή θα πεθάνει· ο γιος δεν θα βαστάξει την ανομία τού πατέρα, και ο πατέρας δεν θα βαστάξει την ανομία τού γιου· η δικαιοσύνη τού δικαίου θα είναι επάνω του, και η ανομία τού ανόμου θα είναι επάνω του" (Ιεζεκιήλ 18:20).
Και πράγματι, η τιμωρία στα τέκνα ερχόταν μόνο στις περιπτώσεις που αυτά μιμούνταν το κακό παράδειγμα των πατέρων τους. Ακόμη και η Βαβυλώνια αιχμαλωσία (που ήταν η μεγαλύτερη τιμωρία) κράτησε 70 χρόνια, δηλαδή μόλις μία γενιά!

Όχι δεν το έχω διαβάσει ακόμα αυτό.
Αυτό όμως που νομίζεις ότι μπαλώνει το εδάφιο που παρέθεσα εγώ, αποδεικνύει κάτι άλλο: Ότι οι γραφές είναι γεμάτες αντιφάσεις. Δηλαδή όταν διαβάζεις αρχικά : "Συγχωρώ την ανομία, τα σφάλματα, την αμαρτία. Αλλά και δεν αφήνω τίποτε ατιμώρητο. Η τιμωρία για τις ανομίες των πατέρων πέφτει στα παιδιά τους και στων παιδιών τους τα παιδιά, ως την τρίτη και τέταρτη γενιά. (Έξοδος 34:6-7)
και μετά διαβάζεις: "Η ψυχή, αυτή που αμαρτάνει, αυτή θα πεθάνει· ο γιος δεν θα βαστάξει την ανομία τού πατέρα, και ο πατέρας δεν θα βαστάξει την ανομία τού γιου· η δικαιοσύνη τού δικαίου θα είναι επάνω του, και η ανομία τού ανόμου θα είναι επάνω του" (Ιεζεκιήλ 18:20), σε κάνει να αναρωτιέσαι μήπως τα είχαν πιει τα κρασάκια τους αυτοί που έγραψαν τη Βίβλο, ή απλά δε συνεννοήθηκαν να ταιριάζει η ιστορία.

Επίσης, δεν έχεις διαβάσει ότι ο Θεός δεν έφτιαξε τον άνθρωπο ατελή αλλά "κατ' εικόνα Του" και για να γίνει "καθ' ομοίωσή Του"; Η φύση του ανθρώπου δεν είναι ατελής αλλά πεπτωκυία (δηλ. πεσμένη λόγω της ελεύθερης επιλογής του να αμαρτήσει). Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και η δυνατότητα αποκατάστασης διά Ιησού Χριστού.
Καταρχάς, οι έννοιες ατελείς και τέλειος είναι τόσο αφηρημένες και αόριστες που δεν μπορείς να τους αποδόσεις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Τέλος πάντων, ας τις χρησιμοποιήσουμε.
Αν θεωρήσεις ότι ο θεός έχει δημιουργήσει τα πάντα, κι όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα, τότε είναι αυτός που δημιούργησε και την αμαρτία, την οποία πρωτοχρησιμοποίησε ο σατανάς. Κι εφόσον ισχυρίζεσαι ότι δεν τον έφτιαξε τον άνθρωπο ατελή, αυτό σημαίνει ότι τον έφτιαξε τέλειο, έτσι? (Γιατί αν είχε έστω και ένα ατελές χαρακτηριστικό, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ατελής. Άρα δεν έχει κανένα ατελές χαρακτηριστικό και είναι τέλειος) Άρα ένας "τέλειος" άνθρωπος, παρόλο που έχει την ελεύθερη επιλογή να αμαρτήσει, ως τέλειος που είναι γνωρίζει ότι δεν πρέπει να το κάνει και έχει και τη δύναμη να ελέγξει τον εαυτό του και να μην παρασυρθεί (αφού είναι τέλειος, μην το ξεχνάμε). Πράγμα που διαψεύδετε από τις πράξεις των ανθρώπων εδώ και αιώνες. Συνεπώς, τέλειος "κατ'εικόνα του και καθ' ομοίωσή του" αλλά αμαρτωλός ως αποτέλεσμα ελεύθερης επιλογής, δε συμβαδίζουν.

Θα ήταν άδικο ή χωρίς λόγο, αυτό που ήθελε να κάνει ο Θεός; Μήπως δεν έδειξε άλλωστε υπομονή;
Όσο για το ότι ο Μωϋσής άλλαξε γνώμη στο Θεό, μήπως ο Θεός είχε ανάγκη να συμβουλευτεί το Μωϋσή και γι' αυτό του φανέρωσε την πρόθεσή Του να αφανίσει το λαό; Τα λόγια όμως αυτά ήταν μια δοκιμασία του Θεού προς τον Μωϋσή μέσα από την οποία φανερώθηκε (ώστε εμείς να διδασκόμαστε από αυτό διαβάζοντάς το σήμερα) ότι ο Μωϋσής ήταν αποφασισμένος να αγωνιστεί για τη διόρθωση του λαού του και δεν είχε την αλαζονεία με την πρώτη στραβή να καβατζώσει τον εαυτό του γενόμενος εθνάρχης.

Όχι μωρέ τι άδικο? Όταν ο λαός δεν είναι ευχαριστημένος και διαμαρτύρεται, σκότωμα.
Πάντως, αν είχε ανάγκη ο θεός να συμβουλευτεί το Μωυσή, τότε δεν είναι πάνσοφος. Για την τελευταία πρόταση δε βγάζω νόημα.

Αν και εγώ αναφέρθηκα σε προστατευτικότητα στο λαό Ισραήλ, εν τούτοις και σε αυτή την περίπτωση ο Θεός φάνηκε ιδιαίτερα προστατευτικός. Ο θάνατος των πρωτοτόκων δεν ήταν ούτε απροειδοποίητος, ούτε ήταν η πρώτη πληγή αλλά η τελευταία. Εννέα πληγές προηγήθηκαν και ο Φαραώ κάθε φορά παρόλο που λάμβανε προειδοποίηση περιφρονούσε επιδεικτικά τον Θεό.
Όταν λοιπόν ο Θεός μας προειδοποιεί να μετανοήσουμε διότι οι πράξεις μας θα έχουν συνέπειες κι εμείς Τον περιφρονούμε τοτε μόνοι μας εκθέτουμε τον εαυτό μας στη δίκαιη κρίση Του.
Ένας προστατευτικός θεός θα πρέπει να είναι προστατευτικός σε όλα τα δημιουργήματά του, όχι σε ένα λαό που διάλεξε.

Ναι ε, ώστε προσπάθησε να το αποτρέψει αυτό? Για διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τα παρακάτω εδάφια:

"Ο Μωυσής είπε στο Φαραώ: "Ο Κύριος λέει: "Εγώ θα περάσω τα μεσάνυχτα μέσα από την Αίγυπτο. Κάθε πρωτότοκος γιος στη χώρα θα πεθάνει' από τον πρωτότοκο του Φαραώ, το διάδοχο του θρόνου, ως τον πρωτότοκο της δούλης που εργάζεται στους μύλους, κι ως τα πρωτογέννητα των ζώων. Θα γίνει τόσο μεγάλος θρήνος σ' ολόκληρη την Αίγυπτο, που όμοιος του δεν έγινε ποτέ στο παρελθόν ούτε και πρόκειται να γίνει στο μέλλον. Αλλά στους Ισραηλίτες ούτε σκύλος δε θα γαυγίσει ενάντιο σε ζώο ή άνθρωπο. Έτσι θα μάθετε ότι εγώ ο Κύριος κάνω διάκριση ανάμεσα στους Αιγύπτιους και στους Ισραηλίτες. [...] Τότε ο Κύριος του είπε "Ο Φαραώ δεν πρόκειται να σας ακούσει κι έτσι θα αυξήσω τις τρομερές καταστροφές μου στην Αίγυπτο" Ο Μωυσής και ο Ααρών είχαν ήδη επιτελέσει όλα αυτά τα τρομερά έργα στο Φαραώ. Ο Κύριος όμως έκανε τόσο άκαμπτη τη διάθεση του βασιλιά, ώστε δεν ήθελε ν'αφήσει τους Ισραηλίτες να φύγουν απ'τη χώρα του. [...] Τα μεσάνυχτα της ίδιας νύχτας, ο Κύριος θανάτωσε κάθε πρωτότοκο αγόρι στην Αίγυπτο: από τον πρωτότοκο γιο του Φαραώ, διάδοχο του θρόνου, ως τον πρωτότοκο γιο του αιχμαλώτου που ήταν στη φυλακή και όλα τα πρωτογέννητα των ζώων. (Έξοδος 11:4-12:29)
Σημείωση ότι αυτό το "θα κάνω άκαμπτη τη διάθεση του Φαραώ για να μην σας αφήσει να φύγετε το αναφέρει μετά από κάθε συμφορά που προκαλούσε. Και τελειώνει θριαμβευτικά:
"Θα ξυπνήσω λοιπόν την άκαμπτη διάθεσή του (Φαραώ) και θα σας καταδιώξει. Τότε θα αποδείξω ότι εγώ είμαι ισχυρότερος απ'το Φαραώ κι απ' όλο το στρατό του, και θα μάθουν οι Αιγύπτιοι ότι εγώ είμαι ο Κύριος" (Έξοδος 14:4)
Και έτσι κατέληξαν οι στρατιώτες και τα άλογά τους πνιγμένοι στην Ερυθρά Θάλασσα.

Ας κλείσω τα περί δολοφονιών με το πιο άρρωστο εδάφιο που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής στη Βίβλο:
Συγκεντρώθηκαν λοιπόν κοντά του οι απόγονοι του Λευί. Ο Μωυσής τους είπε: "Ο Κύριος, ο Θεός του Ισραήλ, προστάζει να ζωστεί καθένας σας το σπαθί του, και να διασχίσετε το στρατόπεδο, από τη μία είσοδο ως την άλλη, και να σκοτώσετε καθένας τον αδερφό του, το φίλο του και το συγγενή του."
Οι Λευίτες εκτέλεσαν τη διαταγή του Μωυσή, και θανατώθηκαν από τον λαό εκείνη τη μέρα περίπου τρεις χιλιάδες άντρες. Τότε ο Μωυσής τους είπε: Σήμερα τελέσατε την πράξη καθιέρωσής σας στον Κύριο, αφού δε διστάσατε να σκοτώσετε ο καθένας το γιο του και τον αδερφό του, και ο Κύριος σας ευλόγησε" (Έξοδος 32:26-29)

Όντως βλέπουμε κάθε μέρα την πρόοδο να αυξάνεται: κλεψιές, δολοφονίες, ναρκωτικά, πορνείες, διαζύγια, ομοφυλοφιλία, παιδεραστεία κλπ. Τι παράξενο...! Ακριβώς αυτά που δεν κάνουν οι "οπισθοδρομικοί" Χριστιανοί (οι συνειδητοί όχι οι Χριστιανοί της ταυτότητας). Αχ αυτές οι Γραφές... μας χάλασαν την κοινωνία!

Woοhoo, όλα αυτά που αναφέρεις γίνονταν και στις ωραίες ιστοριούλες της Βίβλου. Η δολοφονία, είναι η κύρια τιμωρία που προβλέπεται σε πάμπολες "αμαρτίες των Γραφών", με την πιο επική να είναι Όποιος θυσιάζει σε άλλους θεούς εκτός απ'τον Κύριο και μόνο, θα τιμωρείται με θάνατο (Έξοδος 22:19) και Καμιά μάγισσα δεν πρέπει να αφήνεις να ζει (Έξοδος 22:17). Oh wait, αυτό το τελευταίο το εφάρμοσαν κιόλας :whistle: Δε χρειάζεται να κάτσω να γράψω κι άλλα, φαντάζομαι τα ξέρεις. Ούτε για την παιδεραστία χρειάζεται να πω. Το κατέχουν το σπορ οι επίγειοι εκπρόσωποι του θεού στη γη. Αλλά περισσότερο το κατείχε ο Λωτ και οι κόρες του :whistle:
Όσον αφορά την ομοφυλοφιλία, πάλι Wohoo, 21ο αιώνα έχουμε, η επιστήμη έχει καταφέρει να μελετήσει τον σεξουαλικό προσανατολισμό γενικότερα, και να αποδείξει ότι δεν είναι μια συνειδητή επιλογή, αλλά ένα γεγονός που καθορίζεται κυρίως από γενετικούς και βιολογικούς παράγοντες. Για πηγές από επιστημονικά άρθρα μπορείς να δεις αυτό το post.

Μέχρι στιγμής εσύ ο ίδιος έχεις αποδείξει ότι μπορούμε να αξιολογήσουμε τις Γραφές πετώντας στα σκουπίδια το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" και το "αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε αυτούς που σας καταράσσονται κτλ "
Όσο για το πως θα ήταν η ζωή αν τηρούσαμε κατά γράμμα τις Γραφές, έχω υπόψιν μου ένα βιβλιαράκι: Πιστός για ένα χρόνο. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

Πιστεύω αντιλαμβάνεσαι ότι οι βιωματικές εμπειρίες που προσπαθείς να συγκρίνεις δεν έχουν καμμία σχέση. Τι διαβάζεις μέσα στη Γραφή; Σου λένε κάτι οι όροι "αναγέννηση", "νέο κτίσμα";
Κι όσο για τις άλλες θρησκείες, καλό είναι να μη φανταζόμαστε αλλά να βεβαιωνόμαστε. Γι' αυτό σου λέω και πάλι ότι δεν σου προτείνω να ασπαστείς μια φιλοσοφία αλλά να καλέσεις τον Χριστό να έρθει στη ζωή σου. Τότε θα βεβαιωθείς πέρα για πέρα ποιός είναι ο αληθινός Θεός και ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι ούτε φιλοσοφία, ούτε θρησκεία (όπως τον έχουν καταντήσει) αλλά τρόπος ζωής συντροφιά με τον Ιησού Χριστό.

Όχι κι όχι για τις δύο πρώτες ερωτήσεις σου.

Γιατί δεν έχουν καμιά σχέση? Πως θεωρείς εσύ ότι είναι μια βιωματική εμπειρία? Επειδή εσένα έρχεται ο θεός και σου λέει ότι είσαι καλός άνθρωπος και θα πας στον παράδεισο, και αυτών που έγραψα εγώ τους λέει να σκοτώσουν, σε καθιστά εσένα λιγότερο τρελό? (Πάλι, δεν το πάω στο προσωπικό φυσικά)

Εσύ δηλαδή έχεις μιλήσει με όλους τους Μουσουλμάνους και έχεις βεβαιωθεί ότι δεν έχουν βιωματικές εμπειρίες με τον Αλλάχ ε? Γιατί μια γρήγορη αναζήτηση στο google θα σε πείσει ότι "βλέπουν" και οι Μουσουλμάνοι τον Αλλάχ να κάνει θαύματα.

ΥΓ. Δεν γίνεται να συνεχίσω να γράφω σεντόνια εν μέσω εξεταστικής. Βλέπεις, αν δε διαβάσω δε θα μου έρθει η επιφοίτηση του αγίου πνεύματος να γράψω :P Οπότε,αν υπάρξει και άλλη απάντηση στο θέμα, θα καθυστερήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αν κάποιος σου κάνει ζημιά 1000€ στο αμάξι και ζητήσεις 1000€ αποζημίωση, αυτό είναι απόδοση δικαιοσύνης. Αν κάποιος σου κάνει ζημιά 1000€ στο αμάξι και εσύ πας και κάνεις 1000€ ζημιά στο δικό του, αυτό είναι εκδίκηση, εφαρμογή του "οφθαλμός αντί οφθαλμού".
Έτσι το βλέπουμε εμείς σήμερα. Για τη νοοτροπία όμως των ανθρώπων εκείνης της εποχής η πρόκληση ισοδύναμης ζημιάς ήταν απόδοση δικαιοσύνης. Επιπλέον, θα μπορούσαμε να πούμε ότι επρόκειτο για εκδίκηση αν αυτό το εφάρμοζε ο ίδιος ο παθών η κάποιο κοντινό του πρόσωπο. Την εφαρμογή των ποινών όμως την αναλάμβαναν οι κριτές (δικαστές), όπως άλλωστε γίνεται και σήμερα.


Αυτό όμως που νομίζεις ότι μπαλώνει το εδάφιο που παρέθεσα εγώ, αποδεικνύει κάτι άλλο: Ότι οι γραφές είναι γεμάτες αντιφάσεις. Δηλαδή όταν διαβάζεις αρχικά : "Συγχωρώ την ανομία, τα σφάλματα, την αμαρτία. Αλλά και δεν αφήνω τίποτε ατιμώρητο. Η τιμωρία για τις ανομίες των πατέρων πέφτει στα παιδιά τους και στων παιδιών τους τα παιδιά, ως την τρίτη και τέταρτη γενιά. (Έξοδος 34:6-7)
και μετά διαβάζεις: "Η ψυχή, αυτή που αμαρτάνει, αυτή θα πεθάνει· ο γιος δεν θα βαστάξει την ανομία τού πατέρα, και ο πατέρας δεν θα βαστάξει την ανομία τού γιου· η δικαιοσύνη τού δικαίου θα είναι επάνω του, και η ανομία τού ανόμου θα είναι επάνω του" (Ιεζεκιήλ 18:20), σε κάνει να αναρωτιέσαι μήπως τα είχαν πιει τα κρασάκια τους αυτοί που έγραψαν τη Βίβλο, ή απλά δε συνεννοήθηκαν να ταιριάζει η ιστορία.
Δεν υπάρχει καμία αντίφαση. Δες λίγο πιο προσεκτικά το post μου:
η τιμωρία στα τέκνα ερχόταν μόνο στις περιπτώσεις που αυτά μιμούνταν το κακό παράδειγμα των πατέρων τους. Ακόμη και η Βαβυλώνια αιχμαλωσία (που ήταν η μεγαλύτερη τιμωρία) κράτησε 70 χρόνια, δηλαδή μόλις μία γενιά!

Όχι δεν το έχω διαβάσει ακόμα αυτό.
Θα ήταν λοιπόν καλύτερα προτού σχηματίσεις τόσο απόλυτη άποψη να είχες διαβάσεις προσεκτικά ολόκληρη την Αγία Γραφή.


Αν θεωρήσεις ότι ο θεός έχει δημιουργήσει τα πάντα, κι όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα, τότε είναι αυτός που δημιούργησε και την αμαρτία, την οποία πρωτοχρησιμοποίησε ο σατανάς. Κι εφόσον ισχυρίζεσαι ότι δεν τον έφτιαξε τον άνθρωπο ατελή, αυτό σημαίνει ότι τον έφτιαξε τέλειο, έτσι? (Γιατί αν είχε έστω και ένα ατελές χαρακτηριστικό, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ατελής. Άρα δεν έχει κανένα ατελές χαρακτηριστικό και είναι τέλειος) Άρα ένας "τέλειος" άνθρωπος, παρόλο που έχει την ελεύθερη επιλογή να αμαρτήσει, ως τέλειος που είναι γνωρίζει ότι δεν πρέπει να το κάνει και έχει και τη δύναμη να ελέγξει τον εαυτό του και να μην παρασυρθεί (αφού είναι τέλειος, μην το ξεχνάμε). Πράγμα που διαψεύδετε από τις πράξεις των ανθρώπων εδώ και αιώνες. Συνεπώς, τέλειος "κατ'εικόνα του και καθ' ομοίωσή του" αλλά αμαρτωλός ως αποτέλεσμα ελεύθερης επιλογής, δε συμβαδίζουν.

Καταρχήν ως αμαρτία λογίζεται ο,τιδήποτε έρχεται σε αντίθεση με τα χαρακτηριστικά του Θεού. Δεν πρόκειται λοιπόν για ένα δημιούργημα αλλά για μια κατάσταση ζωής στην οποία ελεύθερα επιλέγει να ζήσει ο οποιοσδήποτε, από τον Σατανά μέχρι έναν οποιονδήποτε άνθρωπο.

Επίσης, ο άνθρωπος μέσα στον Παράδεισο και μέσα στην άμεση παρουσία του Θεού, πράγματι ζούσε σε μια κατάσταση τελειότητας. Και η τελειότητα των προσώπων-δημιουργημάτων του Θεού περιλαμβάνει το χαρακτηριστικό της απόλυτης ελευθερίας επιλογών. Δεν ήταν κάποιο πάθος ούτε η πείνα που έκαναν τον άνθρωπο να εκπέσει. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα αν μπορούσε να συγκρατηθεί ή όχι, αλλά ήταν η συνειδητή απόφαση να υπακούσει σε μια εισήγηση του Διαβόλου. Από τότε η φύση του ανθρώπου είναι πεπτωκυία (πεσμένη) αλλά επειδή είναι πλασμένος "κατ' εικόνα Θεού" και με δυνατότητα να γίνει "καθ' ομοίωσίν Του" (σε αυτά συνίσταται η τελειότητα) γι' αυτό και υπάρχει η δυνατότητα αποκατάστασης διά της αναγέννησης.

Συγγνώμη που θα το πω αλλά και πάλι φαίνεται ότι σπεύδεις να εκφέρεις άποψη χωρίς να έχεις διαβάσει όσο θα έπρεπε, διότι όλα αυτά εξηγούνται σαφέστατα στις επιστολές του αποστόλου Παύλου προς Ρωμαίους και προς Γαλάτας.


Όχι μωρέ τι άδικο? Όταν ο λαός δεν είναι ευχαριστημένος και διαμαρτύρεται, σκότωμα.
Πάντως, αν είχε ανάγκη ο θεός να συμβουλευτεί το Μωυσή, τότε δεν είναι πάνσοφος. Για την τελευταία πρόταση δε βγάζω νόημα.

Αυτό συνέβαινε; Δεν ήταν ο λαός ευχαριστημένος και ο Θεός θέλησε να τους ξεφορτωθεί για να τελειώνουμε;
Μάλλον ο λαός θέλησε να ξεφορτωθεί το Θεό. Διάβασε προσεκτικά την πορεία του λαού Ισραήλ μέχρι εκείνο το σημείο. Σε όλα τα παράπονά τους και τους φόβους τους ο Θεός ενεργούσε και ένα μεγάλο θαύμα. Κι αυτοί επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν υπομονή 40 μέρες είπαν "δεν υπάρχει αυτός ο Θεός, ας φτιάξουμε ένα δικό μας θεό να το γλεντήσουμε". Αχ ο καημένος ο λαός με τι κακό Θεό που έμπλεξε!

Όμως όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο post:
μήπως ο Θεός είχε ανάγκη να συμβουλευτεί το Μωϋσή και γι' αυτό του φανέρωσε την πρόθεσή Του να αφανίσει το λαό; Τα λόγια όμως αυτά ήταν μια δοκιμασία του Θεού προς τον Μωϋσή μέσα από την οποία φανερώθηκε (ώστε εμείς να διδασκόμαστε από αυτό διαβάζοντάς το σήμερα) ότι ο Μωϋσής ήταν αποφασισμένος να αγωνιστεί για τη διόρθωση του λαού του και δεν είχε την αλαζονεία με την πρώτη στραβή να καβατζώσει τον εαυτό του γενόμενος εθνάρχης.
Άρα λοιπόν, αν ο Θεός ήθελε πράγματι να αφανίσει το λαό θα το είχε κάνει. Παρόλα αυτά όμως και παρά τις επανειλημμένες αποστασίες, ο Θεός τους φρόντιζε επί 40 χρόνια μέσα στην έρημο.


Ένας προστατευτικός θεός θα πρέπει να είναι προστατευτικός σε όλα τα δημιουργήματά του, όχι σε ένα λαό που διάλεξε.

Αυτή ακριβώς είναι η επιθυμία του Θεού. Δυστυχώς όμως δεν είναι αυτή πάντοτε η επιθυμία του ανθρώπου. Ο Θεός σε καλεί να σκεπαστείς κάτω από τα φτερά Του. Αν εσύ δεν το θέλεις αυτό δεν θα σε εμποδίσει επειδή σε έχει πλάσει ελεύθερο.


Σημείωση ότι αυτό το "θα κάνω άκαμπτη τη διάθεση του Φαραώ για να μην σας αφήσει να φύγετε το αναφέρει μετά από κάθε συμφορά που προκαλούσε. Και τελειώνει θριαμβευτικά:
"Θα ξυπνήσω λοιπόν την άκαμπτη διάθεσή του (Φαραώ) και θα σας καταδιώξει. Τότε θα αποδείξω ότι εγώ είμαι ισχυρότερος απ'το Φαραώ κι απ' όλο το στρατό του, και θα μάθουν οι Αιγύπτιοι ότι εγώ είμαι ο Κύριος" (Έξοδος 14:4)
Και έτσι κατέληξαν οι στρατιώτες και τα άλογά τους πνιγμένοι στην Ερυθρά Θάλασσα.

Και πάλι λόγω της ελλιπούς και ίσως και λίγο προκατειλημμένης μελέτης της Γραφής κάνεις λάθος:
(άνοιξε το spoiler)

  • Πληγή 1η (Το νερό γίνεται αίμα): "και σκληρύνθηκε η καρδιά τού Φαραώ, και δεν τους εισάκουσε [...] και η καρδιά του δεν έδωσε βάση ούτε σε τούτο" (Έξοδος 7:22-23)
  • Πληγή 2η (Βάτραχοι): "Και βλέποντας ο Φαραώ, ότι έγινε αναψυχή, σκλήρυνε την καρδιά του, και δεν τους εισάκουσε, όπως είχε μιλήσει ο Κύριος." (Έξοδος 8:15)
  • Πληγή 3η (Σκνίπες): "Η καρδιά, όμως, του Φαραώ σκληρύνθηκε, και δεν τους εισάκουσε" (Έξοδος 8:19)
  • Πληγή 4η (Μύγες): Ο Φαραώ είπε: "παρακαλέστε [τον Θεό] και για μένα" (μπα! παράξενο! Πώς το είπε αυτό; δεν του είχε σκληρύνει ο Θεός την καρδιά; ) "Εντούτοις, ο Φαραώ σκλήρυνε κι αυτή τη φορά την καρδιά του" (Έξοδος 8:28, 32)
  • Πληγή 5η (Θανατικό ζώων): "όμως, η καρδιά του Φαραώ σκληρύνθηκε, και δεν εξαπέστειλε τον λαό" (Έξοδος 9:7)
  • Πληγή 6η (Εξανθήματα): "Και ο Κύριος σκλήρυνε την καρδιά του Φαραώ" (Έξοδος 9:12)
    .
  • Πληγή 7η (Χαλάζι): Πριν την πληγή: "Όποιος από τους υπηρέτες τού Φαραώ φοβήθηκε τον λόγο τού Κυρίου, σύναξε γρήγορα στα σπίτια τούς δούλους του, και τα κτήνη του· όποιος, όμως, δεν πρόσεξε στον λόγο τού Κυρίου, άφησε τους δούλους του και τα κτήνη του στα χωράφια" (Έξοδος 9:20-21) (Ωπ! Νομίζω ότι κάτι λέγαμε πριν για τις προειδοποιήσεις και την προστασία του Θεού) Μετά την πληγή: "Τότε, ο Φαραώ, στέλνοντας κάλεσε τον Μωυσή και τον Ααρών, και τους είπε: Αυτή τη φορά αμάρτησα· ο Κύριος είναι δίκαιος· κι εγώ και ο λαός μου είμαστε ασεβείς· παρακαλέστε τον Κύριο, ώστε να σταματήσουν από το να γίνονται βροντές Θεού και χαλάζι· κι εγώ θα σας εξαποστείλω, και δεν θα μείνετε πλέον." (Έξοδος 9:27-28 ) (Ε Φαραώ, τι είναι αυτά που λες! Αφού έχει σκληρύνει την καρδιά σου ο Θεός!) "Και όταν ο Φαραώ είδε ότι σταμάτησαν η βροχή και το χαλάζι και οι βροντές, εξακολούθησε να αμαρτάνει και σκλήρυνε την καρδιά του, αυτός και οι υπηρέτες του." (Έξοδος 9:34)
    .
  • Πληγή 8η (Ακρίδες): "Εντούτοις, ο Κύριος σκλήρυνε την καρδιά τού Φαραώ, και δεν εξαπέστειλε τους γιους Ισραήλ." (Έξοδος 10:20)
  • Πληγή 9η (Σκοτάδι): "Αλλά, ο Κύριος σκλήρυνε την καρδιά τού Φαραώ, και δεν θέλησε να τους εξαποστείλει." (Έξοδος 10:27)
  • Πληγή 10η (Θάνατος Πρωτοτόκων): Είπε ο Φαραώ: "Σηκωθείτε, βγείτε μέσα από τον λαό μου, κι εσείς, και οι γιοι τού Ισραήλ· και πηγαίνετε, να λατρεύσετε τον Κύριο, καθώς είπατε" (Έξοδος 12:31)
Γίνεται λοιπόν φανερό ότι ο Φαραώ πρώτος αποφάσισε μόνος του να σκληρύνει την καρδιά του· και αφού έγινε αυτό επανειλημμένα, τότε ο Θεός σε συγκεκριμένες περιπτώσεις του σκλήρυνε την καρδιά. Όπως βλέπεις όμως δεν το έκανε αυτό από πρόθεση να οδηγήσει τον Φαραώ σε αμετανοησία. Αντιθέτως, σκληραίνοντάς του την καρδιά ώστε να έρθει η εκάστοτε πληγή, προσπάθησε να τον συνεφέρει μήπως και μετανοήσει. Γι' αυτό άλλωστε βλέπουμε ότι ο Φαραώ μετά από κάποιες πληγές, επειδή ακριβώς συνειδητοποιούσε τι είχε συμβεί, είχε αναλαμπές μεταμέλειας.

Ας κλείσω τα περί δολοφονιών με το πιο άρρωστο εδάφιο που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής στη Βίβλο:
Συγκεντρώθηκαν λοιπόν κοντά του οι απόγονοι του Λευί. Ο Μωυσής τους είπε: "Ο Κύριος, ο Θεός του Ισραήλ, προστάζει να ζωστεί καθένας σας το σπαθί του, και να διασχίσετε το στρατόπεδο, από τη μία είσοδο ως την άλλη, και να σκοτώσετε καθένας τον αδερφό του, το φίλο του και το συγγενή του."
Οι Λευίτες εκτέλεσαν τη διαταγή του Μωυσή, και θανατώθηκαν από τον λαό εκείνη τη μέρα περίπου τρεις χιλιάδες άντρες. Τότε ο Μωυσής τους είπε: Σήμερα τελέσατε την πράξη καθιέρωσής σας στον Κύριο, αφού δε διστάσατε να σκοτώσετε ο καθένας το γιο του και τον αδερφό του, και ο Κύριος σας ευλόγησε" (Έξοδος 32:26-29)
Εδώ με συγχωρείς αλλά αυτό που κάνεις είναι αντιδεοντολογικό. Πετάς δύο-τρία μεμονωμένα εδάφια και:
1ον: Δεν αναφέρεις για ποιό λόγο δόθηκε αυτή η εντολή.
2ον: Ήθελε ο Θεός να το κάνει αυτό η αναγκάστηκε; Αναλογίζεσαι τα αποτελέσματα αν δεν είχε γίνει ένα τέτοιο ξεκαθάρισμα;
3ον: Νομίζεις ότι ο Θεός είχε να κάνει με μορφωμένους και πολιτισμένους ανθρώπους που έπαιρναν εύκολα από λόγια; Πώς αλλιώς εκτός από το φόβο της ποινής του θανάτου θα μπορούσε να τιθασευτεί ένας απείθαρχος λαός μέσα στην έρημο σε ημιάγρια κατάσταση;

Με μεμονωμένα αποσπάσματα και μπόλικη δόση προκατάληψης μπορούν να φανούν ως "αρρωστημένα" και τα καλύτερα βιβλία.


Woοhoo, όλα αυτά που αναφέρεις γίνονταν και στις ωραίες ιστοριούλες της Βίβλου. Η δολοφονία, είναι η κύρια τιμωρία που προβλέπεται σε πάμπολες "αμαρτίες των Γραφών", με την πιο επική να είναι Όποιος θυσιάζει σε άλλους θεούς εκτός απ'τον Κύριο και μόνο, θα τιμωρείται με θάνατο (Έξοδος 22:19) και Καμιά μάγισσα δεν πρέπει να αφήνεις να ζει (Έξοδος 22:17). Oh wait, αυτό το τελευταίο το εφάρμοσαν κιόλας :whistle: Δε χρειάζεται να κάτσω να γράψω κι άλλα, φαντάζομαι τα ξέρεις. Ούτε για την παιδεραστία χρειάζεται να πω. Το κατέχουν το σπορ οι επίγειοι εκπρόσωποι του θεού στη γη. Αλλά περισσότερο το κατείχε ο Λωτ και οι κόρες του :whistle:
Δυστυχώς όλη η παράγραφός σου είναι λάθος:

1) Η τιμωρία δεν ήταν δολοφονία αλλά φόνος, δηλαδή θανατική ποινή, για την αναγκαιότητα της οποίας (τότε και όχι σήμερα) εξήγησα παραπάνω.

2) Η εντολή θανατικής ποινής για μάγους και μάγισσες, αν υποθέσουμε ότι αυτή εφάρμοζε η Ιερά Εξέταση, ίσχυε μόνο για το λαό Ισραήλ και μόνο στη χρονική περίοδο της Παλαιάς Διαθήκης. Άρα λοιπόν η Ιερά Εξέταση δεν μπορούμε να πούμε ότι εκτελούσε την εντολή του Θεού (ασχέτως τι υποστήριζαν οι ίδιοι). Γι' αυτό και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα για όλα αυτά να καταλογίσουμε ευθύνη στο Θεό μόνο και μόνο επειδή η Ιερά Εξέταση φορούσε χριστιανική ταμπέλα για να καλύπτει τα εγκλήματά της.

3) Όσον αφορά την υπόθεση με το Λωτ, καταρχήν αυτό δεν είναι παιδεραστία διότι οι κόρες του Λωτ ήταν ενήλικες γυναίκες. Πρόκειται για αιμομιξία. Ήταν όμως αυτό κάτι που το διέταξε ο Θεός να γίνει; Ήταν κάτι που το επιδίωξε ο Λωτ; Για ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά...

Μου δίνεται εδώ η ευκαιρία να τονίσω την αντικειμενικότητα και ειλικρίνεια των συγγραφέων της Αγίας Γραφής, διότι δεν τα παρουσιάζουν όλα ωραία και ρόδινα, αλλά αντιθέτως δεν διστάζουν να καταγράψουν και τα λάθη και τις αμαρτίες στις οποίες υπέπεσαν οι άνθρωποι του Θεού.

4) Εκπρόσωπος του Θεού δεν είναι καθένας που ονομάζει τον εαυτό του έτσι. Αν είχες διαβάσει ολοκληρωμένα την Αγία Γραφή θα έβλεπες ότι η εκκλησία που άφησε ο Χριστός φεύγοντας από τη Γη δεν είχε ούτε παπάδες, ούτε ράσα και στολές, ούτε επέβαλε αγαμία στους λειτουργούς (ώστε να οδηγούνται σε διαστροφές), δεν είχε εικόνες, δεν είχε μεγαλοπρεπείς ναούς, δεν είχε μνημόσυνα, δεν είχε λιβανίσματα και πολλά άλλα. Άρα για ποιούς εκπροσώπους του Θεού μιλάμε; Εσύ έχεις στο μυαλό σου ένα (ορθόδοξο) θρησκευτικό μοντέλο και κάνεις το λάθος να κρίνεις το Χριστιανισμό βάσει αυτού του μοντέλου που καμία σχέση δεν έχει με το μοντέλο της πρώτης Αποστολικής Εκκλησίας.

5) Αυτά που εσύ ονομάζεις «ιστοριούλες» της Βίβλου οδήγησαν στην ίδρυση πανεπιστημιακών εδρών Βιβλικής Αρχαιολογίας σε διάφορα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Από τα επιστημονικά στοιχεία που παρέχονται σήμερα είναι δεδομένη η ιστορική και η αρχαιολογική αξιοπιστία της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης.


Όσον αφορά την ομοφυλοφιλία, πάλι Wohoo, 21ο αιώνα έχουμε, η επιστήμη έχει καταφέρει να μελετήσει τον σεξουαλικό προσανατολισμό γενικότερα, και να αποδείξει ότι δεν είναι μια συνειδητή επιλογή, αλλά ένα γεγονός που καθορίζεται κυρίως από γενετικούς και βιολογικούς παράγοντες. Για πηγές από επιστημονικά άρθρα μπορείς να δεις αυτό το post.
Σχετικά με αυτό θα ήθελα να σου εφιστήσω την προσοχή σχετικά με τη χρήση της λέξης απόδειξη.
Στο post που με παραπέμπεις δεν βλέπω να αποδεικνύεται κάτι αλλά θεωρίες, υποθέσεις και εκτιμήσεις. Που συνίσταται λοιπόν η απόδειξη;
Όσο για την αντικειμενικότητα και την ποιότητα της επιστημονικής πληροφορίας που παρέχεται από την American Psychological Association σε παραπέμπω εδώ: Ο πρώην πρόεδρος της Αμερικάνικης Ψυχολογικής Ένωσης, λέει ότι αυτή ελέγχεται από το κίνημα για τα «δικαιώματα των ομοφυλοφίλων»

Ενδιαφέρον επίσης έχει και αυτό: Τα παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλα ζευγάρια έχουν 7 φορές περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν "μη ετεροφυλόφιλες προτιμήσεις"

Και αυτό για το μύθο της "ομοφυλοφιλίας" στα ζώα

Μέχρι στιγμής εσύ ο ίδιος έχεις αποδείξει ότι μπορούμε να αξιολογήσουμε τις Γραφές πετώντας στα σκουπίδια το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" και το "αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε αυτούς που σας καταράσσονται κτλ "
Το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" ήταν μια εντολή του Θεού που αφορούσε τότε τους Εβραίους και δεν αφορά σήμερα τους Χριστιανούς επειδή ο Ιησούς Χριστός το αντικατέστησε με το "μη αντισταθείτε στον πονηρό· αλλά, όποιος σε ραπίσει στο δεξί σου σαγόνι, στρέψε σ' αυτόν και το άλλο" (κατά Ματθαίον 5:39).


Όσο για το πως θα ήταν η ζωή αν τηρούσαμε κατά γράμμα τις Γραφές, έχω υπόψιν μου ένα βιβλιαράκι: Πιστός για ένα χρόνο. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

Το οποίο βιβλιαράκι αναφέρει:
Ο A. J. Jacobs, αρχισυντάκτης του περιοδικού Esquire, αποφάσισε να εναγκαλιστεί τις διδαχές του Χριστιανισμού και να ζήσει για έναν ολόκληρο χρόνο τηρώντας κατά γράμμα τις Γραφές. Έτσι, ορκίζεται να ακολουθεί τις Δέκα Εντολές. Να αυξηθεί και να πληθυνθεί. Να αγαπάει το γείτονά του. Αλλά ταυτόχρονα είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει και άλλους, λιγότερο γνωστούς, κανόνες, όπως: Να μη φοράει ρούχα φτιαγμένα από διάφορα υλικά. Να μάθει να παίζει δεκάχορδη άρπα. Και να πετροβολά τους μοιχούς.

Αυτές είναι οι διδαχές του Χριστιανισμού; Η τήρηση των Δέκα Εντολών και του Μωσαϊκού Νόμου; Ή ο συγγραφέας είναι άσχετος ή απλώς θέλει να δημιουργήσει εντυπώσεις.


Πιστεύω αντιλαμβάνεσαι ότι οι βιωματικές εμπειρίες που προσπαθείς να συγκρίνεις δεν έχουν καμμία σχέση. Τι διαβάζεις μέσα στη Γραφή; Σου λένε κάτι οι όροι "αναγέννηση", "νέο κτίσμα";
Κι όσο για τις άλλες θρησκείες, καλό είναι να μη φανταζόμαστε αλλά να βεβαιωνόμαστε. Γι' αυτό σου λέω και πάλι ότι δεν σου προτείνω να ασπαστείς μια φιλοσοφία αλλά να καλέσεις τον Χριστό να έρθει στη ζωή σου. Τότε θα βεβαιωθείς πέρα για πέρα ποιός είναι ο αληθινός Θεός και ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι ούτε φιλοσοφία, ούτε θρησκεία (όπως τον έχουν καταντήσει) αλλά τρόπος ζωής συντροφιά με τον Ιησού Χριστό.
Όχι κι όχι για τις δύο πρώτες ερωτήσεις σου.

Γιατί δεν έχουν καμιά σχέση? Πως θεωρείς εσύ ότι είναι μια βιωματική εμπειρία? Επειδή εσένα έρχεται ο θεός και σου λέει ότι είσαι καλός άνθρωπος και θα πας στον παράδεισο, και αυτών που έγραψα εγώ τους λέει να σκοτώσουν, σε καθιστά εσένα λιγότερο τρελό? (Πάλι, δεν το πάω στο προσωπικό φυσικά)

Εσύ δηλαδή έχεις μιλήσει με όλους τους Μουσουλμάνους και έχεις βεβαιωθεί ότι δεν έχουν βιωματικές εμπειρίες με τον Αλλάχ ε? Γιατί μια γρήγορη αναζήτηση στο google θα σε πείσει ότι "βλέπουν" και οι Μουσουλμάνοι τον Αλλάχ να κάνει θαύματα.

Αφού λοιπόν δεν ξέρεις ούτε καν θεωρητικά τι είδους βιωματικές εμπειρίες προσφέρει ο Χριστιανισμός, πώς μπορείς να τις απορρίπτεις;
Το πρόβλημα που συναντάμε πάλι μπροστά μας είναι η ημιμάθειά σου σχετικά με τα θέματα της Αγίας Γραφής και του Χριστιανισμού. Επιβεβαιώνεται λοιπόν η παροιμία ότι "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας".

Και πάλι σε προτρέπω να αναζητήσεις μέσα στην Αγία Γραφή τα θέματα της αναγέννησης και της μεταμόρφωσης του ανθρώπου σε νέο κτίσμα.
Επειδή όταν μιλάω για βιωματικές εμπειρίες δεν εννοώ εμπειρίες του στυλ "είδα μια μαυροφορεμένη στον ύπνο μου" ή "δάκρυσε μια εικόνα" ή "κουνήθηκε η εικόνα" κλπ.

Μιλάω για μία εκ θεμελίων αλλαγή της ζωής του ανθρώπου σε μια νέα ζωή απαλλαγμένη από την αμαρτία. Μιλάω για αληθινή ευτυχία, για βεβαιότητα αιώνιας ζωής και για επικοινωνία με τον Θεό. Αυτά ακριβώς η Αγία Γραφή όχι μόνο τα υπόσχεται αλλά και εκπληρώνονται σε οποιονδήποτε άνθρωπο αποδεχθεί τη σταυρική θυσία του Ιησού Χριστού για αυτόν.

Μη βιαστείς να πεις ότι όσοι ομολογούν τέτοιες εμπειρίες είναι σαλεμένοι διότι κι εσένα προσωπικά ο Χριστός σε προσκαλεί να γευθείς τέτοιες εμπειρίες ώστε να βεβαιωθείς για την αλήθειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό θα ήθελα να σου εφιστήσω την προσοχή σχετικά με τη χρήση της λέξης απόδειξη.
Στο post που με παραπέμπεις δεν βλέπω να αποδεικνύεται κάτι αλλά θεωρίες, υποθέσεις και εκτιμήσεις. Που συνίσταται λοιπόν η απόδειξη;
Όσο για την αντικειμενικότητα και την ποιότητα της επιστημονικής πληροφορίας που παρέχεται από την American Psychological Association σε παραπέμπω εδώ: Ο πρώην πρόεδρος της Αμερικάνικης Ψυχολογικής Ένωσης, λέει ότι αυτή ελέγχεται από το κίνημα για τα «δικαιώματα των ομοφυλοφίλων»

Ενδιαφέρον επίσης έχει και αυτό: Τα παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλα ζευγάρια έχουν 7 φορές περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν "μη ετεροφυλόφιλες προτιμήσεις"

Και αυτό για το μύθο της "ομοφυλοφιλίας" στα ζώα

Αν και είναι η νιοστή φορά που αυτό ανακύπτει το θέμα αυτό σε αυτό το φόρουμ και είναι και λίγο οφ-τόπικ, ως γκέι σου λέω ότι είμαστε έτσι από τότε που θυμόμαστε τον εαυτό μας. Εάν θες με πιστεύεις, εάν δεν θες τότε βράστο, δεν μπορώ να σε πείσω για τα αυτονόητα.

Ασχολίαστη και η σύγκριση της αξιοπιστίας της American Psychology Association με το https://redskywarning.blogspot.gr/2009/09/7.html :P . Μόνο ο τίτλος του μπλογκ είναι αρκετός.


Προσωπικά τείνω πιστεύω στην ύπαρξη μιας ανωτέρας δύναμης, σε καμμιά περίπτωση όμως όσο φιλεύσπλαχνης και φιλάνθρωπης μας την παρουσιάζουν. Η θέαση του Θεού που έχει ο άνθρωπος είναι καθαρά ανθρωποκεντρική, κάτι που για μένα είναι παράλογο. Απόδειξη ότι η κάθε θρησκεία έχει προσαρμόσει τον Θεό της στα μέτρα της και στις ιστορικές συνθήκες μέσα στις οποίες υποτίθεται ξεπρόβαλλε. Αν υπάρχει Θεός και αν ελέγχει όλο το σύμπαν σιγά που θα ασχολείται μόνο μ' εμάς.
Ιδεολογικά μάλλον προς τον αγνωστικισμό κλίνω, καθώς νιώθω ότι τέτοια απόδειξη είναι αδύνατον να υπάρξει, άλλα και να υπάρξει, λίγο θα μας επηρεάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top