Piercings

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
:worry::confused:

Εμένα αυτά μου είπαν στο φαρμακείο.. Νομίζω πάντως πως αν δεν το στρίβεις, δημιουργεί, εχμ, πώς το λένε αυτό, εχμ, ας το πω καύκαλο (γιου νόου γουάτ άι μιν) και μετά πονάει ακόμα πειρσσότερο μέχρι να υποχωρήσει. Η πείρα μου τουλάχιστον αυτό μου λέει.

Όσο για το οινόπνευμα, δεν εννοούσα να κάνεις το αυτί σου μπάνιο με αυτό, απλά να βάζεις λίγο σε βαμβάκι και να καθαρίζεις την γύρω περιοχή.

Γίδι, μην τα ακούς όλα αυτά που λέμε, δεν είναι τόσο τραγικό όσο φαίνεται :P:D

Πάντως έχεις δίκιο για το θέμα της πληγής και το παράδειγμα του μπράτσου.. Αλλά εγώ όσες φορές δεν το έστριβα, έβλεπα μετά από λίγες μέρες αυτό το σιχαμένο πραγματάκι που δημιουργείται όταν επουλώνεται μια πληγή. Άσε που τώρα που το σκέφτομαι, ακόμα και όταν επουλωθεί πλήρως, και πάλι πληγή δεν θεωρείται μια τρύπα στο αυτί? Ουφ, δεν ξέρω..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Γίδι, μην τα ακούς όλα αυτά που λέμε, δεν είναι τόσο τραγικό όσο φαίνεται :P:D

Πάντως έχεις δίκιο για το θέμα της πληγής και το παράδειγμα του μπράτσου.. Αλλά εγώ όσες φορές δεν το έστριβα, έβλεπα μετά από λίγες μέρες αυτό το σιχαμένο πραγματάκι που δημιουργείται όταν επουλώνεται μια πληγή.
Το καύκαλο φεύγει ΠΟΛΥ εύκολα αν πλύνεις το μέρος με ζεστό νερό, γιατί μαλακώνει κτλ κτλ. Και δε δημιουργείται αιωνίως, από κάποιο σημείο και μετά εννοείται πως θα σταματήσει να καυκαλιάζεται λολ.

Όντως δεν είναι τίποτα τραγικό, εκτός αν είναι σε κανένα τρελό σημείο XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ο πιο συνήθης τρόπος για καθαρισμό που προτείνουν -έξω τουλάχιστον, γιατί ιν γκρίς δεν έχει τύχει να κάνω πίρσινγκ- είναι να πλένεις το σημείο που και που με αλατόνερο... Το αλατόνερο βοηθά κυρίως στην υποχώρηση του (συχνά όχι έντονου ή ανεπαίσθητου) οιδήματος. Και να βάζεις μπεταντίν τις πρώτες φορές που αλλάζεις σκουλαρίκιον (στο σκουλαρίκιον). (Μετά απο 20 μέρες τα άλλαξα πρώτη φορά εγώ, έτσι μου είπανε.) Το οινόπνευμα αν το χρησιμοποιάς συχνά προκαλεί έγκαυμα και αποδυναμώνει την άμυνα της περιοχής, κάνοντάς την πιο τρωτή σε μολύνσεις και τα τοιαύτα.

:>
Μετά από πόσο καιρό επουλώνεται όταν το πλένεις με αλατόνερο το σημείο; Να το δοκιμάσω την επόμενη φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanaki

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Συστήνω σκουλαρίκια από χειρουργικό ατσάλι και ασημένια, μην βάζεις τίποτε άλλο στο αυτί σου! Το σκουλαρικάκι μπορείς να το αλλάξεις μετά από 3 εβδομάδες απ' ότι μου είχε πει η φαρμακοποιός. Και καλά θα κάνεις να το αφήσεις όσο σου πούνε, για να μην έχεις τίποτα προβληματάκια.

Η μόνη φροντίδα που χρειάζεται μέχρι να γιάνει η "πληγή", είναι ο καθαρισμός με οινόπνευμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα, και να στρίβεις το σκουλαρίκι όσο περισσότερο μπορείς. Αυτά λένε όλοι οι τρυπατζήδες.

Τις πρώτες μου τρύπες τις είχα κάνει σε κοσμηματοπωλείο και σημειωτέον δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα (πύο κτλ). Μου βάλανε χρυσά σκουλαρίκια (μου βγήκε λίγο ακριβούτσικα 6000δρχ. αν θυμάμαι καλά), και εμένα ο "τρυπατζής" μου σύστησε να γυρίζω το σκουλαρίκι για να μην "κολλήσει"...
Σε μια επόμενη τρύπα δεν το εφάρμοσα και το σκουλαρίκι βγήκε με δυσκολία...

Και επί του θέματος έχω 8 τρύπες στα αυτιά (5 στο ένα και 3 στο άλλο) και στον οφαλό η οποία δεν πόνεσε καθόλου μα καθόλου και δεν έχει πάθει και τπτ αν και μου είπε να πάρω να βάζω μια κρέμα (ποτέ δεν την πήρα:whistle:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Και εγώ στις πρώτες πρώτες τρύπες στα αυτιά μου, χρυσά είχα βάλει, αλλά τότε πρέπει να ήμουν και.. 5 χρονών :P Δεν έχω ξαναβάλει από τότε χρυσό στα αυτιά μου, γιατί δεν μ'αρέσει, και γι' αυτό συστήνω χειρουργικό ατσάλι, τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό, μέχρι να επουλωθεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Piercings!!!
5+1 στα αυτιά, αλλά πλέον βάζω σκουλαρίκι μόνο στις πρώτες, +1 στη μύτη...

Επίσης, έχω να πώ πως ναι το piercing πονάει (ή εγώ είμαι πολύ φοβιτσιάρα :/:), μετά τη μύτη ήθελα να κάνω κ στον αφαλό...χμμμ, ε λοιπόν, το σκέφτομαι ακόμη κ δεν νομίζω να το αποφασίσω ποτέ. Όσο για το σκουλαρίκι στη γλώσσα, τις πρώτες ημέρες το άτομο πρέπει να παίρνει αντιβίωση κ να κάνει ειδική διατροφή μέχρι να θρέψει η πληγή...(κάπως μαζοχιστικό δλδ, όπως κ όλη η φάση των piercings, άσχετα αν έχω κάνει κ εγώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λεπόν... όταν είχα μπεί σε μαγαζί για να τρυπηθώ, είχα φάει μια ψιλοφρίκη με τη πελατεία :redface:. Η κοπέλα στο ταμείο βιαζόταν να ξεπετάξει τρύπες σε όλους, εν τω μεταξύ. Όταν έφτασε η σειρά μου, μου λέει "που τη θες"? Εγώ κόμπλαρα κάπως :redface: και της είπα "τι προσφέρετε?" Εκείνη άρχισε "Δαχτυλίδι Θηλής, Δαχτυλίδι πέους..." Οπότε της είπα "Ένα δαχτυλίδι πέους στο αυτί, παρακαλώ" :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Να ρωτήσω, έχει κανείς εμπειρία από ear stretching, να με βοηθήσει λιγουλάκι; Έχω μερικές απορίες.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για πες, ισως μπορω να σε βοηθισω καπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Για τουνελ δεν εννοεις; Αν ναι, απ' οτι ξερω σου ανοιγουν με διαφορα ξυλακια την τρυπα σιγα σιγα και οσο παει χρησημοποιεις πιο παχυ ξυλακι. Αλλα γενικα δε λεει γτ μετα οταν βγαλεις το σκουλαρικι ειναι χαλια το αφτι σου. Για πονο δε γνωριζω. Κι αυτα που σου λεω μου τα χει μια φιλη μου που χει κανει ο ξαδερφος της και τρεχα γυρευε.

Εγω εχω 12 στ'αφτια. 7 στο αριστερο (5 "χαμηλα" και 2 "ψηλα") και 5 στο δεξι. Ολα κρικακια. Ειχα κι αλλες 2 αλλα ειχα τρεχαματα και τις αφησα να κλεισουν. Λεω να τα γεμισω και τα 2 αφτια, πλεον δεν καταλαβαινω τπτ απο πονο με τοσα που εχω τραβηξει (ιστοριες γι' αγριους). Στο αντιθετο φυλο εξαρταται αν του παει. Εχω δει ανθρωπο με γεματο αφτι και στο φρυδι και να του παει τρελα κι εχω δει κι αλλον ενα με τα ιδια και να ειναι χαλια. Δε ξερω ειδικα στους αντρες ειναι πιο δυσκολο. Αυτο που δε μ'αρεσε ποτε ειναι το μικρο διαμαντακι στο ενα αφτι. Απαπαπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για τουνελ δεν εννοεις; Αν ναι, απ' οτι ξερω σου ανοιγουν με διαφορα ξυλακια την τρυπα σιγα σιγα και οσο παει χρησημοποιεις πιο παχυ ξυλακι. Αλλα γενικα δε λεει γτ μετα οταν βγαλεις το σκουλαρικι ειναι χαλια το αφτι σου. Για πονο δε γνωριζω. Κι αυτα που σου λεω μου τα χει μια φιλη μου που χει κανει ο ξαδερφος της και τρεχα γυρευε.

Δεν ειναι αναγκη να σου την μεγαλωσουν, την μεγαλωνεις ο ιδιος σιγα-σιγα. Βαζεις ολο και μεγαλητερο σκουλαρικη. Εχει και καπια που ειναι φτιαγμενα για αυτην την δουλεια και εχουν ευρος παχους, ξεκινανε πχ απο 6 και φτανουν μεχρι 8, και ετσι διαδωχικα μεγαλωνεις την τρυπα. Τωρα το εμφανισιακο.... ειναι οτι πιστευει ο καθενας. Οσο για πονο, εξαρτατε απο τον καθενα. Μια φιλη μου πχ που εχει αρκετα μεγαλο streching και ακομα μεγαλωνει καθε φορα που το παει λιγο ακομα ποναει πολυ και την πιανει πονοκεφαλος, ενω μια αλλη φιλη πηγε απο το 2 στο 3 αποτομα και πονεσε μονο λιγο οταν το εβαζε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ε, ναι σιγουρα εξαρταται τον καθενα και σιγουρα μπορει να επηρεασει καποιον (πονοκεφαλος κτλ που λες) πολυ ευκολα.
ΥΓ αναφερθηκα σε 3ο πλυθηντικο κι οχι σε 1ο ενικο απο συνηθεια που απλα σου κανουν αλλοι την τρυπα. Αλλα δεν ηξερα οτι μπορει ανετα ο καθενας κι ας ξερει τι παιζει.
Προσωπικα δε μ'αρεσει αισθητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλα την την τριπα αρχηκα μπορεις να την κανεις μονος σου... Ιδικα στο αυτη δεν ειναι τπτ... Τεσπα.
Προσωπικα ουτε εμενα μου αρεσει. Ειναι ωραιο να εχεις εναν κρικο σχετικα μεγαλο αλλα οχι και streching... ποσο μαλλον κανα τεραστιο σαν των Αφρικανικων φυλων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Καλα την την τριπα αρχηκα μπορεις να την κανεις μονος σου... Ιδικα στο αυτη δεν ειναι τπτ... Τεσπα.
Προσωπικα ουτε εμενα μου αρεσει. Ειναι ωραιο να εχεις εναν κρικο σχετικα μεγαλο αλλα οχι και streching... ποσο μαλλον κανα τεραστιο σαν των Αφρικανικων φυλων....
...στο κάτω χείλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Λιεπόν.. δεν ξέρω τι υλικό να επιλέξω, πλαστικό (ακρυλικό βασικά) ή χειρουργικό ατσάλι. Το καθένα έχει κάποια μειονεκτήματα και κάποια πλεονεκτήματα. Βασικό μειονέκτημα του ακρυλικού είναι ότι έχει πόρους, και μπορεί να μαζέψει βρωμίτσες από body fluids, και θέλει προσεκτικό καθαρισμό. Το πλεονέκτημά του είναι ότι είναι ελαφρύ και εύκολο στη χρήση. Το ατσάλι είναι αρκετά βαρύ και μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα τον χειμώνα με το κρύο, αλλά από την άλλη σπάνια προκαλεί αλλεργίες. Γενικά δεν έχω ιδιαίτερα ευαίσθητο οργανισμό.

Δεν σκοπεύω να το κάνω σουρωτήρι, γιατί έχω και μια καριέρα μπροστά μου :P Ξέρω μέχρι ποιο μέγεθος θέλω να πάω, αλλά βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα όσον αφορά το υλικό γιατί ο καθένας λέει τα δικά του, λογικό βέβαια γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά. Αυτό που θέλω είναι προσωπικές εμπειρίες και απόψεις, είτε προσωπικές είτε κάποιου φίλου.

Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Καλα την την τριπα αρχηκα μπορεις να την κανεις μονος σου... Ιδικα στο αυτη δεν ειναι τπτ... Τεσπα.
Προσωπικα ουτε εμενα μου αρεσει. Ειναι ωραιο να εχεις εναν κρικο σχετικα μεγαλο αλλα οχι και streching... ποσο μαλλον κανα τεραστιο σαν των Αφρικανικων φυλων....

...στο κάτω χείλος.

Το παρακάνατε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Καλα την την τριπα αρχηκα μπορεις να την κανεις μονος σου... Ιδικα στο αυτη δεν ειναι τπτ... Τεσπα.
Προσωπικα ουτε εμενα μου αρεσει. Ειναι ωραιο να εχεις εναν κρικο σχετικα μεγαλο αλλα οχι και streching... ποσο μαλλον κανα τεραστιο σαν των Αφρικανικων φυλων....

Μη το λες. Αν δεν εχεις σταθερο χερι μπορει να πονεσει αρκετα κι αν δε ξερεις μπορει να πετυχεις κανα περιεργο σημειο. Εδω σε μαγαζι εχω παει και υπεφερα και ειχε γινει τουμπανο τ' αφτι μου. Αλλα αμα ειναι αποτομο οποιος κι αν στην κανει, σιγα δε ποναει. Μου χει βγαλει κομμωτρια κατα λαθος σκουλαρικι που χα "ψηλα" με την χτενα. Και δε το ξεκουμπωσε... το τραβηξε προς τα πισω και βγηκε ολο. Ο πονος ηταν ο ιδιος με οταν κανεις τρυπα, απλα ετρεξε λιγο αιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@Molka Χμμ... Εγω δεν εχω τρυπες για να εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα βλεπωντας απο πολους γυρο μου που ασχολουνται θεωρουν οτι σε τρυπα πρεπει να βαζεις μονο χειρουργικο ατσαλι. Οταν φτανουμε στο streching βλεπω οτι το κοκαλο θεωριτε πολυ καλο (νομιζω ειναι ελαφρη και κατα τα αλλα εχει τα πλεωνεκτιματα του χειρουργικου ατσαλιου) και ειναι και πιο ακριβο. Απο εκει και περα... δεν ξερω τι να σου πω... Ολη μου η παρεα παντος εχει χειρουργικο ατσαλι


@iduna αν μιλας για κανενα μαγαζακι που πουλαει σκουλαρικια και κανει και καμια τρυπα με πιστολη λογικο το βρησκω.... Οι τυποι ξερουν λιγοτερα απο μενα και σενα για τρυπες... Αυτοι που ξερουν τι κανουν ειναι αυτοι που δουλευουν σε τατουατζιδικα και ειναι επαγκελματιες.
Απο εκει και περα τρυπα στο αυτι δεν εναι τπτ τραγικο. Εχει καπια σημεια που δεν πρεπει να πετυχεις, αλλα και να τα πετυχεις σπανια γινετε κατι. Απο εκει και περα στην μυτη ειναι σχετικα ευκολο, για τα υπολιπα μερη δεν ξερω... ξερω οτι στην ρωγα ειναι συγκεκριμενα τα σημεια που μπορεις να τρυπισεις αλλα δεν εχω ιδεα πως γινετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
@iduna αν μιλας για κανενα μαγαζακι που πουλαει σκουλαρικια και κανει και καμια τρυπα με πιστολη λογικο το βρησκω.... Οι τυποι ξερουν λιγοτερα απο μενα και σενα για τρυπες... Αυτοι που ξερουν τι κανουν ειναι αυτοι που δουλευουν σε τατουατζιδικα και ειναι επαγκελματιες.
Απο εκει και περα τρυπα στο αυτι δεν εναι τπτ τραγικο. Εχει καπια σημεια που δεν πρεπει να πετυχεις, αλλα και να τα πετυχεις σπανια γινετε κατι. Απο εκει και περα στην μυτη ειναι σχετικα ευκολο, για τα υπολιπα μερη δεν ξερω... ξερω οτι στην ρωγα ειναι συγκεκριμενα τα σημεια που μπορεις να τρυπισεις αλλα δεν εχω ιδεα πως γινετε.

Καλα ναι... αλλα και σε χρυσοχοεια που παω εγω μου χουν τυχει κατι φρουτα... ελεος! Τα βασικα ειναι να ειναι απο τατουατζιδικο που λες η χρυσοχοειο, να ειναι καθαρος και πανω απ' ολα να μην χρησημοποιει πλαστικο.
Καλα κι εγω μη νομιζεις δε ξερω και τπτ περα απο αφτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ουτε χρυσοχοειο θα εμπιστευομουν εγω... Απο κοσμιματα ξερουν η ανθρωποι, οχι απο ανθρωπολογια και ανατομια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top