Puzzle!

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μεγάλη ευχαρίστηση το να κάθεσαι τσούκου - τσούκου και να συμπληρώνεις το παζλ.

Πριν κάποια χρόνια είχα πάρει ένα παζλ 500 κομματιών, που απεικόνιζε δύο αυτοκρατορικούς πιγκουίνους, να κάθονται δίπλα δίπλα και με φόντο το απέραντο γαλάζιο του ουρανού και της θάλασσας. Όσο διατηρήθηκε ο ενθουσιασμός ασχολήθηκα, αλλά λίγο το ότι βαρέθηκα, λίγο ότι δεν είχα και χώρο να το βάλω κάπου, το σταμάτησα και το πήγα στην αποθήκη.

Ώσπου γνώρισα μια Φίλη καλή, η οποία λατρεύει τους πιγκουίνους, και θέλησα να της το δωρίσω. Οπότε το ξέθαψα, έστησα τα έτοιμα κομμάτια που είχα φτιάξει τότε και συνέχισα το υπόλοιπο. Το κόλλησα, το καδροποίησα και της το έδωσα. Μάλλον γι' αυτήν έγινε η τότε αγορά. Σα να το ήξερα! :P

Διπλή η χαρά. Τόσο για το ότι το ολοκλήρωσα, όσο και για την χαρά που της έδωσα.

Δυστυχώς, δεν έβγαλα καμιά φωτογραφία, να το δείτε.
Πολυ καλη η σκεψη σου. Ομορφη χειρονομμια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Έχεις βάλει φώτο εδώ;;;; σέλουμε να το δούμεεεεεεεεε:clapup:

Εχω βαλει πολυ πισω -αν δε βαριεσαι να ψαχνεις :P- οταν το χα πρωτοπαρει και τωρα βαριεμαι να ψαχνω:redface: Επισης βαριεμαι να βγαλω φωτο, να βαλω καλωδιο, να περασω απο κιν σε πισι, νανεβασω κι ολα αυτα τα συναφη:redface:(απαραδεκτη)
Θα βαλω το επομενο.... οταν αποφασισω ποιο θα ειναι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δε βαριεσαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Εχω βαλει πολυ πισω -αν δε βαριεσαι να ψαχνεις :P- οταν το χα πρωτοπαρει και τωρα βαριεμαι να ψαχνω:redface: Επισης βαριεμαι να βγαλω φωτο, να βαλω καλωδιο, να περασω απο κιν σε πισι, νανεβασω κι ολα αυτα τα συναφη:redface:(απαραδεκτη)
Θα βαλω το επομενο.... οταν αποφασισω ποιο θα ειναι...:)

Το περιμένουμε με ανυπομονησία :clapup: θα ψάξω κάποια στιγμή και θα το βρω έχω την περιέργεια να το δω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiota1985

Νεοφερμένος

Η panagiota1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μήπως ξέρει κάποιος πως να κάνω πλαστικοποίση μόνη μου σε πάζλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puzzled

Νεοφερμένος

Η puzzled αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και εγώ λατρεύω τα παζλ!! :) Πρόσφατα έφτιαξα ένα με 1500 κομμάτια. Έχω κάνει μέχρι 2000 κομμάτια, το οποίο έγινε κορνίζα. Πιο μεγάλο δε μπορώ, γιατί δεν υπάρχει χώρος για να το φτιάξω...:( Όταν βρω χρόνο θέλω να κάνω ένα με 1000 κομμάτια με θέμα το γαλάζιο της θάλασσας για να το κάνω και αυτό κορνίζα και να το βάλω στο δωμάτιο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • puzzle_1.jpg
    puzzle_1.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 270

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εγω παλι αν και θεωρω το παζλ κατι πολυ καλο για να ψυχαγωγηθεις,αμα σαρεσει,δεν ασχολουμαι,κυριως γιατι δεν εχω υπομονη και ειμαι πολυ νευρικος για να κατσω με τις ωρες να ψαχνω το ταδε κομματι να δω που ταιριαζει ,στο παρελθον ωστοσο εχω φτιαξει παζλ των 1000+ κομματιων.Απλως,ειναι θεμα ορεξης ,υπομονης και μονο σου τωρα και αμα εχεις και τοσα στο κεφαλι σου ειναι λιγο βαρετο να πουμε δηλαδη,αμα το κανεις με παρεα στο χαβαλε πιο καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Και εγώ λατρεύω τα παζλ!! :) Πρόσφατα έφτιαξα ένα με 1500 κομμάτια. Έχω κάνει μέχρι 2000 κομμάτια, το οποίο έγινε κικορνίζα. Πιο μεγάλο δε μπορώ, γιατί δεν υπάρχει χώρος για να το φτιάξω...:( Όταν βρω χρόνο θέλω να κάνω ένα με 1000 κομμάτια με θέμα το γαλάζιο της θάλασσας για να το κάνω και αυτό κορνίζα και να το βάλω στο δωμάτιο μου.


Ποσο σου πηρε το κορνιζομα και γενικα τι δουλεια σου κανανε!

Εγω παλι αν και θεωρω το παζλ κατι πολυ καλο για να ψυχαγωγηθεις,αμα σαρεσει,δεν ασχολουμαι,κυριως γιατι δεν εχω υπομονη και ειμαι πολυ νευρικος για να κατσω με τις ωρες να ψαχνω το ταδε κομματι να δω που ταιριαζει ,στο παρελθον ωστοσο εχω φτιαξει παζλ των 1000+ κομματιων.Απλως,ειναι θεμα ορεξης ,υπομονης και μονο σου τωρα και αμα εχεις και τοσα στο κεφαλι σου ειναι λιγο βαρετο να πουμε δηλαδη,αμα το κανεις με παρεα στο χαβαλε πιο καλα!

Με καλη παρεα γινεται χαβαλε και ωραια δουλεια. Αλλιως τα νευρα σου τσαταλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puzzled

Νεοφερμένος

Η puzzled αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
View attachment 54435View attachment 54435
Ποσο σου πηρε το κορνιζομα και γενικα τι δουλεια σου κανανε!

g1wrg0s, δυστυχώς δε ξέρω να σου πω για το κόστος γιατί όταν έγινε κορνίζα εγώ ακόμα πήγαινα γυμνάσιο-πάνε αρκετά χρόνια από τότε,χιχι - και την ιδέα της κορνίζας την είχε η μαμά μου. Της είχε φανεί ακριβή όμως από όσο θυμάμαι. Επίσης, μας είχαν βάλει γυαλί και έτσι έγινε βαριά, και έλεγε η μαμά μου "τι το ήθελες τόσο μεγάλο παζλ;" . :P
Τώρα που θέλω να ξανακάνω κορνίζα, σκέφτομαι να βάλω ένα διάφανο πλαστικό αντί για γυαλί πάνω από το παζλ και σαν βάση χοντρό χαρτόνι και να μείνει μόνο το περίγραμμα.
Δες το παζλ για να έχεις μια εικόνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 2013-09-14 16.40.55.jpg
    2013-09-14 16.40.55.jpg
    463.3 KB · Εμφανίσεις: 314

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
καταρχην μππραβο για την επλογη της εικονας, οποιος κι αν την εκανε. Ειναι Ομορφο puzzle.

Αυτο με το χοντρο χαρτονι το εχω σκεφτει αλλα δε ξερω καταποσο ειναι ασφαλες το puzzle απο τα πλαγια. Προσωπικα σκεφτομαι για καμια ψευτοκορνιζα απο κανενα μεγαλοκαταστημα που συνηθως εχουν. προσφατα βρηκα μια με 10 ευρω αλλα ηταν το πολυ για 1000αρι.

Αγορα πλαστικου τζαμιου δεν εχω ιδεα απο που μπορεις να προμηθευτεις.
Αντε να δουμε, αυτη τη φορα θα κορνοιζωσω κανενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puzzled

Νεοφερμένος

Η puzzled αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καταρχην μππραβο για την επλογη της εικονας, οποιος κι αν την εκανε. Ειναι Ομορφο puzzle.

Αυτο με το χοντρο χαρτονι το εχω σκεφτει αλλα δε ξερω καταποσο ειναι ασφαλες το puzzle απο τα πλαγια. Προσωπικα σκεφτομαι για καμια ψευτοκορνιζα απο κανενα μεγαλοκαταστημα που συνηθως εχουν. προσφατα βρηκα μια με 10 ευρω αλλα ηταν το πολυ για 1000αρι.

Αγορα πλαστικου τζαμιου δεν εχω ιδεα απο που μπορεις να προμηθευτεις.
Αντε να δουμε, αυτη τη φορα θα κορνοιζωσω κανενα;

Σε ευχαριστώ g1wrg0s!!
Λες να μην είναι ασφαλές, ε; Το σκέφτηκα και εγώ αυτό..
Δεν έχω ιδέα για το πλαστικό τζάμι. Δε το έχω ψάξει γιατί μάλλον θα αργήσω να το κάνω. Δεν έχω βρει το παζλ ακόμα...!:hmm: Αν μάθεις κάτι, κάνε μια ενημέρωση.
Άντε, το επόμενο σου εύχομαι να το κορνιζώσεις και να το ανεβάσεις να το δούμε!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καλησπέρα. 'Εχω τρέλα με τα παζλ και αυτή τη στιγμή έχω 6 που δεν έχουν μπει σε κορνίζα.
Με το μυαλουδάκι που είχα, θεώρησα ότι θα ήταν καλή ιδέα να τα γυρίσω από την πίσω πλευρά και να τα κολλήσω με αυτό το διαφανές που τυλίγαμε τα βιβλία. Και ήταν μια χαρά γιατί κολλούσαν γερά και μετά μπορούσα να τα σηκώσω σαν χαλί.
Τώρα όμως που θέλω να βάλω κάποια σε κορνίζα σκέφτηκα να περάσω με κόλλα την μπροστά πλευρά (όπως τα κάνουν συνήθως) ετσι ώστε να μην είναι ανάγλυφη η επιφάνεια του παζλ. Ξέρω ότι υπάρχουν ειδικές κόλλες για παζλ, είτε με ματ (που με ενδιαφέρει) είτε με γυαλιστερό τελείωμα αλλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ποιοτική διαφορά με μια κοινή αλευρόκολλα ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ας το (ψιλό) ξεθάψω :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top