Harry Potter

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Στα παρακάτω μηνύματα γίνονται spoilers των βιβλίων/ταινιών χωρίς τη χρήση spoiler tags.


Μη γελάτε :redface::P
Εδώ μπορούμε να σχολιάζουμε τα πάντα για Harry Potter, Hogwarts, Sorting hat κλπ
Στο Pottermore ο κοιτώνας μου είναι Ravenclow ;):)

Συγγνώμη αν η κατηγορία που άνοιξα το θέμα, δεν είναι η σωστή.. δεν ξέρω πού αλλού να την βάλω... :P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.


Τι θες να πούμε λοιπόν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.


Τι θες να πούμε λοιπόν; :P
Οτιδήποτε! Κάντε ερωτήσεις, απαντήσεις, δώστε πληροφορίες, πείτε κατι για εσάς π.χ. που σας έβαλε το καπέλο κλπ :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Gryffindor :shifty: φυσικά θα χα σχέση με τον Νέβιλ :hehe: να βάλουμε κανένα harry potter tag αν είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Gryffindor :shifty: φυσικά θα χα σχέση με τον Νέβιλ :hehe: να βάλουμε κανένα harry potter tag αν είναι

Θα είχες σχέση με τον Νέβιλ όταν ήταν μικρός και χοντρούλης ή μετά το puberty?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Στο pottermore όταν είχα κάνει το τεστ με είχε βγάλει Slytherin και εξεπλάγην :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Θα είχες σχέση με τον Νέβιλ όταν ήταν μικρός και χοντρούλης ή μετά το puberty?

Μετά εννοείται, πριν αλλάξει θα ήμουν με τον Μαλφόι, αντίπαλα στρατόπεδα αλλά νταξ μωρέ, ας τα έβρισκαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Best professor: McGonagall--> Ήταν απλά τόσο καλή. Εκτός από το γεγονός ότι ηγείτο του Gryffindor, που ήταν ανέκαθεν ο αγαπημένος μου κοιτώνας, μιας και οι πρωταγωνιστές μας ήταν εκεί, ήταν πάντα δίπλα στα παιδιά. Επίσης λάτρεψα στο τελευταίο που εναντιώθηκε στον Σνέιπ και προστάτεψε τον Χάρι. Επίσης, χάρηκα τόσο όταν διάβασα ότι μετά το θάνατο του Dumbledore, ανέλαβε αυτή τη σχολή και έγινε διευθύντρια. Τέλος, ήταν απλά τέλειο που ήταν ζωομάγισσα και μπορούσε να μεταμορφώνεται σε γάτα.:clapup:

Γενικά, τι να πεις για αυτό το δημιούργημα; Τον Harry Potter. Συγχαρητήρια στη συγγραφέα για τη φαντασία και τη δημιοργικότητά της (Ανταμείφθηκε βέβαια και με το παραπάνω, μιας και από μπατίρω έγινε billioner:P).
Γενικά, εγώ που το παρακολουθούσα από πολύ μικρός, είχα σχηματίσει έναν άλλο κόσμο πέραν του πραγματικού. Όλη αυτή η φαντασία, σε ταξίδευε σε έναν άλλο κόσμο, παραμυθένιο.
Αν σκεφτεί κανείς πόσο ακριβή ήταν η παραγωγή....Παναγία μου:eek:! Όλα φαίνονταν τόσο αληθινά και ωραία! Το «ταβάνι» που ήταν ουρανός, οι εικόνες που μιλούσαν, τα φαντάσματα (ο ακέφαλος Νικ), Η ΧΟΝΤΡΗ ΚΥΡΙΑ...ξεχνάει ποτέ κανείς τη χοντρή κυρία;;;;; Ήταν απλά απίθανηηη:jumpy:

Αυτό που πάντα μου προκαλούσε δέος, ήταν η ιτιά που δέρνει...χαχαχαχαχα τι κόλλημα είχα φάει με αυτή την ιτιά. Πολύ μαγκιόρα το έπαιζε. Ωστόσο, υπάρχουν κάποια κενά στις ταινίες. Στα βιβλία αναφέρονται όλα λεπτομερώς. Ότι π.χ. στον Αιχμάλωτο του Άζκαμπαν, εκείνη η υπόγεια σπηλιά βρισκόταν κοντά στην ιτιά. Η ιτιά όμως δεν τους έδειρε όταν πήγαν. Στο harry potter wikia αναφέρει ότι υπήρχε ένας κόμπος στη βάση της, που όταν πιεζόταν..η ιτιά ακινητοποιούνταν! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ ΑΥΤΟ;;;;

Μ'άρεσε επίσης πολύ η Μυρτιά που κλαίει. Ένα πράγμα που ουδέποτε κατάλαβα είναι τούτο. Εφόσον είναι φάντασμα και έχει την ιδιότητα του phasing (=να περνάει μέσα από αντικείμενα), πώς ταράσσει τα νερά όταν κάνει «βουτιά» στη λεκάνη της τουαλέτας;;; Ε;; Ε;;:hmm:

Πολύ στεναχωρήθηκα που τελείωσε. Αλλά έκανε τον κύκλο της αυτή η περιπέτεια και το τέλος ήταν το καταλληλότερο. Δεν θα ήταν ωραίο να συνεχιζόταν με τους απογόνους θαρρώ.

Υ.Γ. Επιτέλους!!! Βρήκα το αγαπημένο μου thread!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Υπερτιμημένες οι ταινίες. Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η 4η ταινία ήταν μέτρια (έκοψαν πολλά), αλλά ειδικά οι ταινίες 5 και 6 ήταν ΕΚΤΡΏΜΑΤΑ μπροστά στα βιβλία. Έπρεπε να γίνουν 2 parts όπως το 7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα διαβάσει μικρός τα Χάρυ Πότερ, σαν βιβλία ήταν ωραία, αλλά ο κόσμος ήταν τελείως fail από άποψη λογικής. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αυτοί οι μάγοι όταν πολεμούσαν δεν κάναν απλά το πιο δυνατό ξόρκι που υπήρχε για να τελειώσει η μάχη σε δευτερόλεπτα από τη στιγμή που τα ξόρκια ήταν τζαμπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Είχα διαβάσει μικρός τα Χάρυ Πότερ, σαν βιβλία ήταν ωραία, αλλά ο κόσμος ήταν τελείως fail από άποψη λογικής. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αυτοί οι μάγοι όταν πολεμούσαν δεν κάναν απλά το πιο δυνατό ξόρκι που υπήρχε για να τελειώσει η μάχη σε δευτερόλεπτα από τη στιγμή που τα ξόρκια ήταν τζαμπε.
Και γω πάντα σκέφτομαι ότι ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΈΝΑ ΣΩΡΌ ξόρκια, με τα οποία μπορείς να βγάλεις κατευθείαν νοκ-αουτ τον άλλον. Και υπάρχουν, φυσικά και αμυντικά ξόρκια αλλά ποτέ δε χρησιμοποιούσαν τίποτα..

Ένα κακό με το Χάρι Πότερ για τους ηθοποιούς και κυρίως για τον Daniel Radcliffe, είναι ότι ουσιαστικά κάηκαν μετα από αυτή την ταινία σαν ηθοποιοί. Έβγαλαν τα λεφτά μιας ζωής μεν, αλλά πάντα θα τους θυμούνται ως Χάρι, Ερμιόνη κλπ...αυτός τους ο ρόλος πάντοτε θα επισκιάζει όλους τους υπόλοιπους.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η 4η ταινία ήταν μέτρια (έκοψαν πολλά), αλλά ειδικά οι ταινίες 5 και 6 ήταν ΕΚΤΡΏΜΑΤΑ μπροστά στα βιβλία. Έπρεπε να γίνουν 2 parts όπως το 7.
Θυμάμαι όταν διάβαζα το Goblet of Fire, σε περίπου 18 ώρες μονορούφι. Έτρεμα από το πώς είχε καταφέρει η JKR να μεταφέρει όλα αυτά τα συναισθήματα στον αναγνώστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Άρα συγχαρητήρια και στον δημιουργό του thread που δεν είχε τι άλλο να κάνει, έβλεπε την τρίτη ταινία και σκέφτηκε ''μωρέ ας τους κάνω τη χάρη''... αχαχαχ :redface::redface::clapup::clapup::clapup:

Θα σας παρουσιάσω τον Κοιτώνα μου! Λοιπόν!

Ravenclaw
''Fair Ravenclow from Glen...''
Το Ravenclaw εκτιμά ανθρώπους έξυπνους, λογικούς, νοήμονες, εκκεντρικούς, ευφάνταστους, δημιουργικούς, πνευματώδης και περίεργους, δηλαδή αυτούς που έχουν κοφτερό μυαλό και αναζητούν τη γνώση σε κάθε τους βήμα. Διαβάζουν βιβλία, περιοδικά, άρθρα και συζητήσεις, ώστε να είναι πάντα ενημερωμένοι για όλες τις λεπτομέρειες, όλων των γεγονότων. Επιπλέον, το Ravenclaw παράγει τους καλύτερους δημοσιογράφους και καθηγητές. Στα μειονεκτήματά τους είναι ατομιστές, εκκεντρικοί, ξερόλες, φλύαροι, σνομπ και τρομερά περίεργοι. Σύμβολό τους είναι ο αετός. Στοιχείο τους είναι ο αέρας.

ΧΩΡΟΣ ΑΝΑΨΥΧΗΣ
Το κοινό δωμάτιο των Ravenclaw, είναι στα χρώματα του μπλε και του μαρμάρου (μιας και το εσωτερικό του, είναι κατά των πλείστων μαρμάρινο). Για να μπεις στο δωμάτιο πρέπει να ακούσεις έναν γρίφο που θα σου πει ο μπρούτζινος αετός που βρίσκεται στην πόρτα. Αν απαντήσεις σωστά, σε αφήνει να μπεις. Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να κρατάμε τους άλλους κοιτώνες μακριά. Μάλιστα, κάθε μέρα μαθητές όλων των κοιτώνων, πάνε στον Πύργο του Ravenclaw για να προσπαθήσουν να λύσουν τον γρίφο! Εγώ φυσικά τον λύνω ολόσωστα κάθε φορά! :D Μέσα στο δωμάτιο υπάρχει μία κάμαρα με μια τεράστια βιβλιοθήκη (μας αρέσει πολύ το διάβασμα). Το δωμάτιό μας βρίσκεται σε έναν από τους ψηλότερους πύργους και έχουμε απίστευτη θέα, όλα τα μαγικά μέρη!

ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΟΙΤΩΝΕΣ
Καλύτερη σχέση έχουμε με τους Slytherin, γιατί μοιάζουμε και μας στηρίζουν πολύ. Συμπαθούμε αρκετά τους Hufflepuff αν και δεν τρελαινόμαστε. Οι Gryffindor είναι ΟΚ αλλά τους θεωρούμε ψώνια, αλαζόνες και επιδειξίες. Χωρίς παρεξήγηση φυσικά :redface:.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
Κάνουμε την καλύτερη εφημερίδα στο σχολείο (έχουμε τους περισσότερους αναγνώστες) και παράγουμε εξαιρετικούς δημοσιογράφους, συντάκτες κλπ αν σκεφτούμε πως το κύριο ελάττωμα και πλεονέκτημά μας, είναι η σκατοπεριέργεια να μαθαίνουμε τα πάντα και για όλους με όσο το δυνατό περισσότερες λεπτομέρειες.... μας αρέσει να εκφραζόμαστε μέσω της τέχνης, της μουσικής, των ποιημάτων, των βιβλίων κλπ. Δε λέμε πάντα ευθέως αυτό που θέλουμε γιατί όπως και οι Hufflepuff μισούμε τους τσακωμούς... (εμάς βέβαια, μας αρέσουν οι αντιπαραθέσεις γιατί συνήθως ταπώνουμε όσους μιλάμε με το εκπληκτικό μυαλό μας!) Πολλές φορές μαθητές από τους άλλους κοιτώνες, μας ζητούν βοήθεια για ασκήσεις, ή να τους εξηγήσουμε κάτι δύσκολο. Διαβάζουμε βιβλία, περιοδικά, παπύρους, περγαμηνές και λατρεύουμε τη μυρωδιά ενός βιβλίου! :inlove: Τέλος, δεν βαριόμαστε σχεδόν ποτέ, γιατί απασχολούμε το μυαλό μας με φιλοσοφημένες ερωτήσεις και επειδή είμαστε αυτοί με την μεγαλύτερη φαντασία, δεν μελαγχολούμε ποτέ!

ΠΩΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Πολλοί μας θεωρούν σνομπ (που ισχύει :P) και σπασίκλες. Στην πραγματικότητα όμως, έναν Ravenclaw δεν τον νοιάζει αν θα πάρει καλό βαθμό, αλλά η γνώση που θα αποκομίσει, μιας και είμαστε το σπίτι της νοημοσύνης. Ακόμα, όλοι νομίζουν πως είμαστε οι nerds που θα σου κάνουν όλες τις ασκήσεις γιατί βαριέσαι. Δεν ισχύει φυσικά. Είμαστε πολύ ανωτέρου επιπέδου για να αγγίξουμε το σιχαμερό βιβλίο σου :D:redface::). Λένε πως δεν είμαστε καλοί στα σπορ.. φυσικά έχουν δίκιο. Ερχόμαστε πάντα τρίτοι.. μετά το Slytherin και πριν το Hufflepuff. Αυτό συμβαίνει επειδή σαφώς έχουμε σημαντικότερα πράγματα να κάνουμε, από το πετάμε ένα τόπι, ή να πιάνουμε ένα χρυσό μπαλάκι του πινγκ-πονγκ!! Διαβάζουμε, ρωτάμε, μαθαίνουμε και δεν έχουμε όρεξη για αθλήματα! Επίσης, πολλές φορές μας θεωρούν παράξενους, περίεργους, εκκεντρικούς και είναι σωστοί. Είμαστε ο οίκος που δημιουργεί τους πιο τρελούς :crazy: αλλά και τους πιο λογικούς :smartass: ... Γενικά δεν είμαστε πολλοί κοινωνικοί. Βγαίνουμε έξω αλλά δεν μιλάμε και τόσο.. εκτός και αν κάποιοι μιλάνε για κάτι που γνωρίζουμε.. δηλαδή όλα και τα πάντα.. :yahoo: !! Μας θεωρούν σπαστικούς και λέμε πως δεν μας νοιάζει, αλλά δεν ισχύει. Ίσως γνωρίζουμε πως δεν είναι σοφό να μας νοιάζει η γνώμη του άλλου για εμάς, αλλά δεν μπορούμε τελικά να το αγνοήσουμε. Και γενικά όλοι λένε πως είμαστε βαρετοί και δεν διασκεδάζουμε (εκτός από τους Slytherin... αυτοί ξέρουν πόσο διασκεδαστικοί είμαστε!)

Φάντασμα μας είναι η Γκρίζα Λαίδη, αλλά δεν της αρέσει να την φωνάζουν έτσι.. Το κανονικό της όνομα είναι Helena Ravenclaw και ήταν κόρη της Rowena Ravenclaw! :eek: Αλλά είναι πολύ ευαίσθητη και λιγομίλητη. Παρεξηγείται εύκολα και είναι πολύ μελαγχολική. Ωστόσο μιλάει σε εμάς τους Ravenclaw... μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη αν ψάχνεις για κάτι, ή αν έχεις χαθεί..
Χρώματα μας είναι το μπλε και το μπρούτζινο.. κάποιοι όμως προτιμούν το μπλε και το ασημένιο. Και τα δύο είναι σωστά!
Καθηγητής μας είναι φυσικά ο καταπληκτικός Filius Flitwick!
Σύμβολό μας είναι ο αετός, που πετάει εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν να φτάσουν!
Στοιχείο μας είναι ο αέρας της γνώσης και της σοφίας!

Αυτά από το Ravenclaw! Οποιαδήποτε ερώτηση είναι δεκτή! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
διάβασα harry potter πρίν γίνουν ταινίες και ευρέως γνωστά. μέχρι το 4, γιατί το 5ο βιβλίο βγήκε πολύ αργότερα και πλέων έιχα χάσει την διάθεση να ασχοληθώ.
σε αυτό φταίνε κυρίως οι ταινίες, που για μένα χάλασαν αυτο που είχα δημιουργήσει στο μυαλό μου διαβάζοντας τα πρώτα βιβλία.

όταν βλέπεις μια ταινία ενώ έχεις διαβάσει το βιβλίο τότε η ταινία σου βιάζει όσα δημιούργησες στην φαντασία σου
και όταν διαβάζεις ένα βιβλίο αφού δεις την ταινία τότε σου φαίνεται βαρετό γιατί ξέρεις ήδη τι θα γίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν διάβαζα το Goblet of Fire, σε περίπου 18 ώρες μονορούφι. Έτρεμα από το πώς είχε καταφέρει η JKR να μεταφέρει όλα αυτά τα συναισθήματα στον αναγνώστη.

Ακριβώς. Μπορεί να ήταν "εφηβικά" βιβλία φαντασίας αλλά είχαν μερικές πολύ δυνατές στιγμές. Εγώ διάβασα μονορούφι το 7ο και μπορώ να πω ότι είχε στιγμές που λίγο υγράνθηκε το μάτι μου. Ειδικά μόλις το τελείωσα ήμουν "what will I do with my life now".

Όσον αφορά το 4ο, είχαν κόψει πάρα πολλές σκηνές που ουσιαστικά είχαν κάνει το βιβλίο τόσο εύκολο στο να το διαβάζεις και κράτησαν μόνο τα πολύ απαραίτητα. Για τα 5 και 6 δεν μιλάω, στο 5ο ο σκηνοθέτης έκανε κακή δουλειά και δεν έβγαζε νόημα, ενώ κατάφερε να κάνει το 6 αδιάφορη ταινία στην οποία απλά αφαίρεσε όλη τη χαώδη μέχρι τότε δεδομένα για harry potter μάχη στο Hogwarts βάζοντας απλά ένα sneak attack 5-6 κακών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ένα κακό με το Χάρι Πότερ για τους ηθοποιούς και κυρίως για τον Daniel Radcliffe, είναι ότι ουσιαστικά κάηκαν μετα από αυτή την ταινία σαν ηθοποιοί. Έβγαλαν τα λεφτά μιας ζωής μεν, αλλά πάντα θα τους θυμούνται ως Χάρι, Ερμιόνη κλπ...αυτός τους ο ρόλος πάντοτε θα επισκιάζει όλους τους υπόλοιπους.:/:

Naah, μην το λες. Η Emma Watson έχει γυρίσει κι άλλες ταινίες και δεν νομίζω να τις βλέπεις και να λες "Ααα, η Ερμιόνη".

Εγώ πάντως όλα τα βιβλία ΗΡ τα διάβαζα μονορούφι, ακόμα και πριν γίνει ο σάλος (μετά το 5ο; βιβλίο), και βγαίνουν sold out οι εκδόσεις με το που κυκλοφορεί στην Ελλάδα.
Στο Λύκειο αγόρασα το 6ο και το 7ο βιβλίο στα αγγλικά. Με δυσκόλεψε λίγο, αλλά εκεί κατάλαβα ότι καμία μετάφραση, όσο άριστη και να είναι, δεν είναι ιδανική για αυτά τα βιβλία.

Η 2η και η 4η ταινία μου άρεσαν πολύ. 1η και 3η ήταν από αυτές που λες "καλές ταινίες", την 5η και την 6η τις βρήκα άθλιες (αν και στην 5η μου άρεσαν κάποιες σκηνές), το part 1 της 7ης είχε αυτή την γλυκιά αναμονή του "ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ part 2", ε και το part 2 ήταν η δικαίωση για όλες τις ώρες που έκανα μαραθώνιους ΗΡ.:redface:

Ποιος Dumbledore σας άρεσε περισσότερο; Ξέρω ότι δεν είναι δίκαιη σύγκριση όταν ο ένας έχει παίξει σε 2 ταινίες και ο άλλος σε 4 (δεν μετράω το 7ο βιβλίο), αλλά ο πρώτος, δεν θυμαμαι και το όνομα του ηθοποιού, μου φάνηκε πιο αυθεντικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο πρώτος ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Naah, μην το λες. Η Emma Watson έχει γυρίσει κι άλλες ταινίες και δεν νομίζω να τις βλέπεις και να λες "Ααα, η Ερμιόνη".

Εγώ πάντως όλα τα βιβλία ΗΡ τα διάβαζα μονορούφι, ακόμα και πριν γίνει ο σάλος (μετά το 5ο; βιβλίο), και βγαίνουν sold out οι εκδόσεις με το που κυκλοφορεί στην Ελλάδα.
Στο Λύκειο αγόρασα το 6ο και το 7ο βιβλίο στα αγγλικά. Με δυσκόλεψε λίγο, αλλά εκεί κατάλαβα ότι καμία μετάφραση, όσο άριστη και να είναι, δεν είναι ιδανική για αυτά τα βιβλία.

Η 2η και η 4η ταινία μου άρεσαν πολύ. 1η και 3η ήταν από αυτές που λες "καλές ταινίες", την 5η και την 6η τις βρήκα άθλιες (αν και στην 5η μου άρεσαν κάποιες σκηνές), το part 1 της 7ης είχε αυτή την γλυκιά αναμονή του "ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ part 2", ε και το part 2 ήταν η δικαίωση για όλες τις ώρες που έκανα μαραθώνιους ΗΡ.:redface:

Ποιος Dumbledore σας άρεσε περισσότερο; Ξέρω ότι δεν είναι δίκαιη σύγκριση όταν ο ένας έχει παίξει σε 2 ταινίες και ο άλλος σε 4 (δεν μετράω το 7ο βιβλίο), αλλά ο πρώτος, δεν θυμαμαι και το όνομα του ηθοποιού, μου φάνηκε πιο αυθεντικός.

Κράτα το
Είπα κυρίως για τον Daniel Radcliffe. Νομίζω πως το πρώτο πράγμα που σκέφτονται οι Λονδρέζοι με τον που τον βλέπουν στον δρόμο είναι «Ο Χάρι Πότερ:eek:».

Εμένα μου άρεσαν όλες οι ταινίες...απλά το 3 το έχω σιχαθεί πια..διότι όποτε δείχνει HP στην τηλεόραση, συνήθως είναι το Άζγκαμπαν. Στο 3, δεν μου αρέσει και όλη αυτή η επανάληψη, αφ'ότου γύρισαν πίσω στο χρόνο με την κλεψύδρα (δώρο της McGonagall στα γενέθλια της Ερμιόνης:D).

Ο πρώτος, πράγματι, έπειθε περισσότερο για Dumbledore:P...αλλά μιας και ο άλλος έπαιξε σε περισσότερες ταινίες έχω ταυτίσει τον χαρακτήρα με τον 2ο ηθοποιό.

Ποιός είναι ο χειρότερός σας χαρακτήρας;; Easy for me. Dolores Jane Umbridge. Αυτή η σκύλα, δεν ξέρω πως αλλιώς να την αποκαλέσω, στο λαιμό μου κάθεται. Πόσο λυπητερή εκείνη η σκηνή που διώχνει την καθηγήτρια Trelawney από το Hogwarts...Δε νιώσατε τέλεια όταν μπήκε ο Dumbledore και την πάτησε χάμω;;;;:D

Καθηγητής μας είναι φυσικά ο καταπληκτικός Filius Flitwick!
Σύμβολό μας είναι ο αετός, που πετάει εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν να φτάσουν!
Στοιχείο μας είναι ο αέρας της γνώσης και της σοφίας!

Αυτά από το Ravenclaw! Οποιαδήποτε ερώτηση είναι δεκτή! ;)
Αυτός είναι εκείνος ο μουσάτος κοντούλης που δίδαξε στα παιδιά το Wingardium Leviosa? (Λεβιόσα...NOT Λεβιοσάά:D)

edit: Ένας άλλος κοντούλης που διευθύνει τη χορωδία και τον μετράει η Umbridge με το μέτρο είναι πάλι ο Flitwick υποδυόμενος από άλλον ηθοποιό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ποιός είναι ο χειρότερός σας χαρακτήρας;; Easy for me. Dolores Jane Umbridge. Αυτή η σκύλα, δεν ξέρω πως αλλιώς να την αποκαλέσω, στο λαιμό μου κάθεται. Πόσο λυπητερή εκείνη η σκηνή που διώχνει την καθηγήτρια Trelawney από το Hogwarts...Δε νιώσατε τέλεια όταν μπήκε ο Dumbledore και την πάτησε χάμω;;;;:D


Αυτός είναι εκείνος ο μουσάτος κοντούλης που δίδαξε στα παιδιά το Wingardium Leviosa? (Λεβιόσα...NOT Λεβιοσάά:D)

edit: Ένας άλλος κοντούλης που διευθύνει τη χορωδία και τον μετράει η Umbridge με το μέτρο είναι πάλι ο Flitwick υποδυόμενος από άλλον ηθοποιό;

Ρε είσαι δικός μου! Κάθε φορά που την έβλεπα έλεγα ''να, πάλι η γατοσκύλα'' δεν την άντεχα καθόλου, και ΌΧΙ! ΔΕΝ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ ΝΤΟΛΟΡΕΣ!!!

Ναι ο κοντούλης είναι! Νοτ λεβιοσάαα :P Δεν νομίζω. Βασικά δεν ξέρω.. μπορεί.. αλλά ο Flitwick έχει στο γραφείο του ένα κουτάκι με γλυκά και επειδή είμαι και καλό παιδί, πηγαίνω πού και πού του πιάνω τη κουβέντα και μου δίνει κανα σοκολατάκι :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top