Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Αυτό θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο;:)

Οταν εχουμε μια δευτεροβαθμια και ζητειται το προσημο ενας γενικος κανονας ειναι ο εξης :

Εαν Δ >0 τοτε εχουμε 2 πραγματικες ριζες.Φτιαχνουμε ενα πινακακι και το χωριζουμε σε 3 στηλες με 2 καθετες γραμμες.
Στην πρωτη απ'τα αριστερα βαζουμε απο πανω την τιμη της μικροτερης ριζας και στην αλλη καθετη γραμμη την τιμη της μεγαλυτερης ριζας.
Μενει να αποφασισουμε τα προσημα που επικρατουν στις τιμες που περικλειουν οι ριζες.
Το μεσαιο "νταμακι" εχει παντα αντιθετο προσημο απο τον α ορο του πολυωνυμου.Ενω τα ακριανα εχουν ιδιο προσημο.
Παραδειγμα :

x²+3x-4 = 0.
Ειναι α = 1,β=+3,γ= -4
Ειναι Δ = β²-4αγ = 3²-4*1*(-4) = 9+16 = 25.
Αρα x1,2 = (-β+-sqrt(Δ))/2α = (-3+-sqrt(25))/2*1 = (-3 +- 5)/2 =
χ1 = (-3+5)/2 =1
χ2 = (-3-5)/2 = -8/2=-4

Αρα ο πινακας δημιουργειται ως εξης :

_______________________________________
___x__|-oo_____x1=-4_____x2=1_______+oo|
x²+3x-4|_____+____|____-___|_____+_____|

Εδω ηταν α= +1 > 0 αρα αναμεσα στις ριζες - και εξω απο αυτες +.
Εαν ηταν α =-1 τοτε θα επρεπε να αντιστρεψω τα προσημα στον πινακα και να βαλω + οπου ηταν το - και - οπου ηταν το +.
Φαντασου οτι γυρναει η παραβολη τουμπα(Η γραφικη παρασταση μιας δευτεροβαθμιας συναρτησης).Αρα λογικο δεν ειναι η "κοιλια της" που ηταν κατω απο τον αξονα αρχικα αφου πολλαπλασιαζω με - να πεταχτει απο την αλλη πλευρα του αξονα;
Αρα λοιπον εφοσον το κομματακι αναμεσα στις ριζες ειναι θετικο,τοτε το α θα πρεπει να ειναι αρνητικο.

Εαν ειναι Δ = 0 τοτε εχουμε μια διπλη ριζα ρ1=ρ2=ρ.και εκατερωθεν αυτης το προσημο του πολυωνυμου ειναι το ιδιο με το προσημο του α ορου.

Εαν ειναι Δ<0 τοτε δεν υπαρχει λυση στους πραγματικους και το προσημο του πολυωνυμου ειναι ιδιο με το προσημο του α ορου.

Συμφωνα με τα παραπανω λοιπον,για να ειναι θετικο ενα δευτεροβαθμιο πολυωνυμο αναμεσα στις 2 πραγματικες του ριζες πρεπει να εχει α<0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οκ, νομίζω κατάλαβα τί παίζει, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Έχεις τον δειγματικό χώρο Ω. Από αυτόν, πετάς το Β, αφού ζητάς το Β'. Στη συνέχεια, πετάς και το Α, αφού το αφαιρείς.
Από το Ω, λοιπόν, πετάς την Ένωση(Α,Β). Άρα:
P(B'-A)=P[(AένωσηΒ)']=1-P(AένωσηΒ)
να συμπληρωσω επισης οτι αυτο ειναι Α'τομηΒ'=(ΑUB)' απο κανονες de morgan
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στην παρακάτω άσκηση;
"Δίνεται το πολυώνυμο p(x)=3x³+αx²-13x+β. Το p(x) έχει παραγοντα το x+1 ενώ η διαιρεση του με το x-2 αφήνει υπόλοιπο -24. Να βρείτε τις τιμές των α και β."
Ίσως είναι λίγο γελοία, αλλά δεν ξέρω πως να αξιοποιήσω το δεδομένο ότι διαιρούμενο με το x-2 αφήνει εκεινο το υπόλοιπο. Δεν θέλω απαραίτητα όλη την επίλυση της, απλά να μου λύσετε αν μπορείτε την απορία που προανέφερα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
το οτι εχει παραγοντα το χ+1 σημαινει οτι p(-1)=0 δηλαδη α+β=-10 και με το χ-2 αφηνει υπολοιπο -24 κανε ενα σχημα horner θα ταυτισεις το υπολοιπο που θα βγαλεις με το -24 αλλη μια σχεση.λυσε το συστημα και βρηκες τα α,β
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στην παρακάτω άσκηση;
"Δίνεται το πολυώνυμο p(x)=3x³+αx²-13x+β. Το p(x) έχει παραγοντα το x+1 ενώ η διαιρεση του με το x-2 αφήνει υπόλοιπο -24. Να βρείτε τις τιμές των α και β."
Ίσως είναι λίγο γελοία, αλλά δεν ξέρω πως να αξιοποιήσω το δεδομένο ότι διαιρούμενο με το x-2 αφήνει εκεινο το υπόλοιπο. Δεν θέλω απαραίτητα όλη την επίλυση της, απλά να μου λύσετε αν μπορείτε την απορία που προανέφερα.

Για σκέψου λίγο. Έχεις 2 άγνωστες παραμέτρους. Απο το οτι το χ+1 είναι παράγοντας καταλαβαίνεις οτι το χ=-1 είναι ρίζα, και αμέσως αμέσως έχεις ήδη μια πρώτη εξίσωση που περιέχει τα α και β. Έπειτα σου λέει υπόλοιπο -24. Για να σκεφτούμε όμως το εξής:

Εαν p(x) ο διαιρετέος , δ(χ) ο διαιρέτης, π(χ) το πηλίκο και u(x) το υπόλοιπο,τότε : p(x) = π(χ)δ(χ) + u(x) .
Ακριβώς όπως εαν πεις 9/5 = 1*5 + 4 . Όπου 9 ο διαιρετέος, 5 ο διαιρέτης,1 το πηλίκο και 4 το υπόλοιπο.

Παρατήρησε οτι το υπόλοιπο δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο ή ίσο του διαιρέτη. Διότι εαν συμβαίνει αυτό, τότε το πηλίκο δεν θα ήταν 1. Εάν το υπόλοιπο για παράδειγμα ήταν ίσο με το 5,όσο και ο διαιρέτες δηλαδή, το πηλικο θα ήταν 2(αφού θα είχαμε 1*5+5 = 2*5 ). Με μια παρόμοια λογική και εδώ λοιπόν στα πολυώνυμα, το u(x) πρέπει να έχει βαθμό μικρότερο απο τον διαιρέτη δ(χ) . Μα ο διαιρέτης δ(χ) είναι πολυώνυμο 1ου βαθμού. Άρα το u(x) θα είναι πολυώνυμο μηδενικού βαθμού(αφού αρνητικό δεν μπορεί να είναι και μεγαλύτερο η ίσο από ένα δεν γίνεται). Δηλαδή θα είναι μια σταθερά,ας πούμε c.

Εν τέλει,εαν κάνεις την διαίρεση του πολυωνύμου θα καταλήξεις με μια έκφραση που θα περιέχει μόνο νούμερα και τις σταθερές α και β ή μόνο κάποια απο αυτές. Αυτή η έκφραση σου λέει η εκφώνηση οτι θα ισούται με -24 ή αλλιώς c = -24 . Άρα στην ουσία σου λέει πως να βρεις και την δεύτερη εξίσωση που χρειάζεσαι, ώστε να φτιάξεις το σύστημα σου και απο αυτό να βρεις τις τιμές των α και β. Ξεκίνα λοιπόν να κάνεις την διαίρεση του p(x) με το x-2 ;) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Για σκέψου λίγο. Έχεις 2 άγνωστες παραμέτρους. Απο το οτι το χ+1 είναι παράγοντας καταλαβαίνεις οτι το χ=-1 είναι ρίζα, και αμέσως αμέσως έχεις ήδη μια πρώτη εξίσωση που περιέχει τα α και β. Έπειτα σου λέει υπόλοιπο -24. Για να σκεφτούμε όμως το εξής:

Εαν p(x) ο διαιρετέος , δ(χ) ο διαιρέτης, π(χ) το πηλίκο και u(x) το υπόλοιπο,τότε : p(x) = π(χ)δ(χ) + u(x) .
Ακριβώς όπως εαν πεις 9/5 = 1*5 + 4 . Όπου 9 ο διαιρετέος, 5 ο διαιρέτης,1 το πηλίκο και 4 το υπόλοιπο.

Παρατήρησε οτι το υπόλοιπο δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο ή ίσο του διαιρέτη. Διότι εαν συμβαίνει αυτό, τότε το πηλίκο δεν θα ήταν 1 αλλά 2(αφού θα είχαμε 1*5+5 = 2*5 , άρα το πηλίκο θα ήταν 2). Με μια παρόμοια λογική και εδώ λοιπόν, το u(x) πρέπει να έχει βαθμό μικρότερο απο τον διαιρέτη δ(χ) . Μα ο διαιρέτης δ(χ) είναι πολυώνυμο 1ου βαθμού. Άρα το u(x) θα είναι πολυώνυμο μηδενικού βαθμού. Δηλαδή θα είναι μια σταθερά,ας πούμε c.

Εν τέλει,εαν κάνεις την διαίρεση του πολυωνύμου θα καταλήξεις με μια έκφραση που θα περιέχει μόνο νούμερα και τις σταθερές α και β ή μόνο κάποια απο αυτές. Αυτή η έκφραση σου λέει η εκφώνηση οτι θα ισούται με -24 ή αλλιώς c = -24 . Άρα στην ουσία σου λέει πως να βρεις και την δεύτερη εξίσωση που χρειάζεσαι, ώστε να φτιάξεις το σύστημα σου και απο αυτό να βρεις τις τιμές των α και β. Ξεκίνα λοιπόν να κάνεις την διαίρεση του p(x) με το x-2 ;) .
πιο αναλυτικη εξηγηση δεν μπορουσες να δωσεις
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
το οτι εχει παραγοντα το χ+1 σημαινει οτι p(-1)=0 δηλαδη α+β=-10 και με το χ-2 αφηνει υπολοιπο -24 κανε ενα σχημα horner θα ταυτισεις το υπολοιπο που θα βγαλεις με το -24 αλλη μια σχεση.λυσε το συστημα και βρηκες τα α,β

Για σκέψου λίγο. Έχεις 2 άγνωστες παραμέτρους. Απο το οτι το χ+1 είναι παράγοντας καταλαβαίνεις οτι το χ=-1 είναι ρίζα, και αμέσως αμέσως έχεις ήδη μια πρώτη εξίσωση που περιέχει τα α και β. Έπειτα σου λέει υπόλοιπο -24. Για να σκεφτούμε όμως το εξής:

Εαν p(x) ο διαιρετέος , δ(χ) ο διαιρέτης, π(χ) το πηλίκο και u(x) το υπόλοιπο,τότε : p(x) = π(χ)δ(χ) + u(x) .
Ακριβώς όπως εαν πεις 9/5 = 1*5 + 4 . Όπου 9 ο διαιρετέος, 5 ο διαιρέτης,1 το πηλίκο και 4 το υπόλοιπο.

Παρατήρησε οτι το υπόλοιπο δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο ή ίσο του διαιρέτη. Διότι εαν συμβαίνει αυτό, τότε το πηλίκο δεν θα ήταν 1. Εάν το υπόλοιπο για παράδειγμα ήταν ίσο με το 5,όσο και ο διαιρέτες δηλαδή, το πηλικο θα ήταν 2(αφού θα είχαμε 1*5+5 = 2*5 ). Με μια παρόμοια λογική και εδώ λοιπόν στα πολυώνυμα, το u(x) πρέπει να έχει βαθμό μικρότερο απο τον διαιρέτη δ(χ) . Μα ο διαιρέτης δ(χ) είναι πολυώνυμο 1ου βαθμού. Άρα το u(x) θα είναι πολυώνυμο μηδενικού βαθμού(αφού αρνητικό δεν μπορεί να είναι και μεγαλύτερο η ίσο από ένα δεν γίνεται). Δηλαδή θα είναι μια σταθερά,ας πούμε c.

Εν τέλει,εαν κάνεις την διαίρεση του πολυωνύμου θα καταλήξεις με μια έκφραση που θα περιέχει μόνο νούμερα και τις σταθερές α και β ή μόνο κάποια απο αυτές. Αυτή η έκφραση σου λέει η εκφώνηση οτι θα ισούται με -24 ή αλλιώς c = -24 . Άρα στην ουσία σου λέει πως να βρεις και την δεύτερη εξίσωση που χρειάζεσαι, ώστε να φτιάξεις το σύστημα σου και απο αυτό να βρεις τις τιμές των α και β. Ξεκίνα λοιπόν να κάνεις την διαίρεση του p(x) με το x-2 ;)

τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο από ότι περίμενα 😅 σας ευχαριστώ πολύ!
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στην παρακάτω άσκηση;
"Δίνεται το πολυώνυμο p(x)=3x³+αx²-13x+β. Το p(x) έχει παραγοντα το x+1 ενώ η διαιρεση του με το x-2 αφήνει υπόλοιπο -24. Να βρείτε τις τιμές των α και β."
Ίσως είναι λίγο γελοία, αλλά δεν ξέρω πως να αξιοποιήσω το δεδομένο ότι διαιρούμενο με το x-2 αφήνει εκεινο το υπόλοιπο. Δεν θέλω απαραίτητα όλη την επίλυση της, απλά να μου λύσετε αν μπορείτε την απορία που προανέφερα.
έχω την εντύπωση ότι μας τρέχουν :P Πολυώνυμα έχουμε τελειώσει εδώ και 1,5 μήνα, με αποτέλεσμα να μένει μονάχα ένα κεφάλαιο για την ολοκλήρωση της ύλης!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο από ότι περίμενα 😅 σας ευχαριστώ πολύ!

Πάντα είναι πιο εύκολο απο όσο περιμένουμε :laugh: .
Να είσαι πολύ προσεκτική με τους ορισμούς (αυτό έχει να κάνει με το διάβασμα σου) και να λύνεις πολλές ασκήσεις(αυτό έχει να κάνει με την εξάσκηση των συλλογισμών σου). Καλό διάβασμα λοιπόν ;) .
 

Σωτηρία

Νεοφερμένος

Η Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
έχω την εντύπωση ότι μας τρέχουν :P Πολυώνυμα έχουμε τελειώσει εδώ και 1,5 μήνα, με αποτέλεσμα να μένει μονάχα ένα κεφάλαιο για την ολοκλήρωση της ύλης!
εμας μας εχει αρχισει επαναληψη απο την αρχη(μιλώντας για σχολειο ετσι) χααχαχ🤦🏻‍♀️ λιγο σπαστικος που δεν μας προχωρησε υλη γ αλλα δεν φταιει αυτος ο καημενος, τα 2/28 παιδια της υγειας που γκρινιαξαν..
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
εμας μας εχει αρχισει επαναληψη απο την αρχη(μιλώντας για σχολειο ετσι) χααχαχ🤦🏻‍♀️ λιγο σπαστικος που δεν μας προχωρησε υλη γ αλλα δεν φταιει αυτος ο καημενος, τα 2/28 παιδια της υγειας που γκρινιαξαν..
Αυτά δεν είναι άλγεβρα γενικής;
 

Σωτηρία

Νεοφερμένος

Η Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αυτά δεν είναι άλγεβρα γενικής;
Ειναι αλλα στη ταξη δεν εχουμε κανενα παιδι θεωρητικης κατευθυνσης, οποτε 26/28 παιδια δινουμε του χρονου μαθηματικα. Γενικά ξερω κι αλλα παιδια β λυκειου που εχουν ξεκινήσει στο σχολειο την ύλη της γ απο τωρα αλλα νταξει no worries που δεν μας προχωραει κι εμας..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Γενικης ή κατευθυνσης δεν εχει σημασια, αν δεν ξερεις την λογικη της παραπανω ασκησης δεν λυνεις μια βασικη ομαδα ολοκληρωματων, που νομιζω ειναι στην κατεύθυνση Γ'. Οποτε καλως επιμενει ο δασκαλος , να του πατε σοκολατακια.
 

Σωτηρία

Νεοφερμένος

Η Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γενικης ή κατευθυνσης δεν εχει σημασια, αν δεν ξερεις την λογικη της παραπανω ασκησης δεν λυνεις μια βασικη ομαδα ολοκληρωματων, που νομιζω ειναι στην κατεύθυνση Γ'. Οποτε καλως επιμενει ο δασκαλος , να του πατε σοκολατακια.
εννοείται πως τα ξερουμε αυτα για να λεω πως εχουμε τελειωσει την υλη. Γενικα ειναι πολυ καλος καθηγητης στο σχολειο η αληθεια ειναι, τα κανει αναλυτικα και μας προχωρσει και ενα βημα παραπανω -δεν μενει στα βασικα, αλλα φεύγει του χρονου. Οποτε αν ξεκινουσαμε μαζι του θα μας ελεγε σιγουρα σημαντικα πραγματακια, ετσι το εχω στο μυαλό μου τουλαχιστον. Τωρα δεν σας μιλαω με καμια εμπειρια πανελληνιων αλλα οι εννοιες της γ λυκειου ειναι πολυ αγνωστες για μας οποτε οσο μεγαλύτερη εξασκηση τοσο πιο καλα! υποθετω παντα.. χωρις καμια γνωση στο αντικειμενο των πανελληνίων..
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
εννοείται πως τα ξερουμε αυτα για να λεω πως εχουμε τελειωσει την υλη. Γενικα ειναι πολυ καλος καθηγητης στο σχολειο η αληθεια ειναι, τα κανει αναλυτικα και μας προχωρσει και ενα βημα παραπανω -δεν μενει στα βασικα, αλλα φεύγει του χρονου. Οποτε αν ξεκινουσαμε μαζι του θα μας ελεγε σιγουρα σημαντικα πραγματακια, ετσι το εχω στο μυαλό μου τουλαχιστον. Τωρα δεν σας μιλαω με καμια εμπειρια πανελληνιων αλλα οι εννοιες της γ λυκειου ειναι πολυ αγνωστες για μας οποτε οσο μεγαλύτερη εξασκηση τοσο πιο καλα! υποθετω παντα.. χωρις καμια γνωση στο αντικειμενο των πανελληνίων..
Η άσκηση που παρέθεσες πάντως είναι ιδιαιτέρως απλή απο όλες τις απόψεις, άρα δεν ξέρω πως,εάν σε προβληματίζουν ασκήσεις πολυωνύμων, έχεις αφομοιώσει δυσκολότερα κεφάλαια όπως λόγου χάριν οι λογάριθμοι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
εννοείται πως τα ξερουμε αυτα για να λεω πως εχουμε τελειωσει την υλη. Γενικα ειναι πολυ καλος καθηγητης στο σχολειο η αληθεια ειναι, τα κανει αναλυτικα και μας προχωρσει και ενα βημα παραπανω -δεν μενει στα βασικα, αλλα φεύγει του χρονου. Οποτε αν ξεκινουσαμε μαζι του θα μας ελεγε σιγουρα σημαντικα πραγματακια, ετσι το εχω στο μυαλό μου τουλαχιστον. Τωρα δεν σας μιλαω με καμια εμπειρια πανελληνιων αλλα οι εννοιες της γ λυκειου ειναι πολυ αγνωστες για μας οποτε οσο μεγαλύτερη εξασκηση τοσο πιο καλα! υποθετω παντα.. χωρις καμια γνωση στο αντικειμενο των πανελληνίων..
Ειμαι σιγουρος οτι βαζοντας την ασκηση αυτη ισως δεν ειχε εσενα στο μυαλό του που εισαι αστερι ουτως η αλλως αλλα τα αλλα παιδια.Μετα απο 5 χρονια που εχω αφησει την Β λυκειου , οταν πιανω να λυσω τετοιο ολοκληρωμα που το λενε ρητων συναρτησεων ή κλασματακια που το λεω εγω, εχω θεμα, πρεπει να κατσω να το σκεφτω , να χασω χρονο ( δεν συνιστατε στις πανελληνιες) και τελικα δεν το λυνω ως συστημα αλλα με ενα αλλο τροπο της θεσεως τιμων. Οποτε το πρακτις δεν κανει κακο.
 

Σωτηρία

Νεοφερμένος

Η Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Η άσκηση που παρέθεσες πάντως είναι ιδιαιτέρως απλή απο όλες τις απόψεις, άρα δεν ξέρω πως,εάν σε προβληματίζουν ασκήσεις πολυωνύμων, έχεις αφομοιώσει δυσκολότερα κεφάλαια όπως λόγου χάριν οι λογάριθμοι.
Δεν την ανεβασα εγω αν εννοεις αυτη με τα πολυωνυμα. Μια ασκηση εχω ανεβασει γενικα εδω στη πλατφόρμα για λογαριθμους γιατι ειχα κολλησει ασχημα αλλα καταλαβα κατευθυειαν τι εκανα λαθος (κυριως απροσεξια θα έλεγα οτι ηταν δυστυχώς ή ευτυχώς)
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν την ανεβασα εγω αν εννοεις αυτη με τα πολυωνυμα. Μια ασκηση εχω ανεβασει γενικα εδω στη πλατφόρμα για λογαριθμους γιατι ειχα κολλησει ασχημα αλλα καταλαβα κατευθυειαν τι εκανα λαθος (κυριως απροσεξια θα έλεγα οτι ηταν δυστυχώς ή ευτυχώς)
Ωχ ζητώ συγγνώμη!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top