Ενοικίαση σπιτιού: τι να προσέξουμε

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Εξαρταται τι εχει συμφωνησει με τον ιδιοκτητη. Επισης αν εχει ζημιες που τις προκαλλεσε η ιδια τοτε θα πρεπει να πληρωσει. Δεν λεμε για φθορα λογω χρησης.


Εμενα φιλε επειδη οι σχέσεις ηταν πολυ κακες απο δική του υπαιτιοτητα και συμπεριφορά. Λογω κινδυνου να προφασιστει φθορές απο το μυαλο του (οπως το φουσκωμα του ντουλαπιου) το οποιο δεν ηταν δική μου ευθύνη. Δεν του την έδωσα καν έμεινα έτσι τον τελευταιο μηνα. Αρχικα δεν ειχε συμφωνηθει έτσι αλλα ουτε και αυτος τηρησε αρκετα απο αυτα που ειχε συμφωνήσει εξαρχής. Θα μου την έτρωγε την εγγυηση και άντε να τον κυνηγησεις μετά. Δε βγάζεις και άκρη πάντα με τα ελληνικά δικαστήρια.


Επισης επειδη με απειλούσε με δικαστηρια την τελευταια μέρα καθαρισα το σπιτι .... τράβηξα φωτογραφιες παντού. Και έφερα και εναν εμπειρογνωμονα να συντάξει ειδική έκθεση της καταστασης του σπιτιου. Αν έχεις κοτσια του κάνω την τελευταια μέρα που του έδωσα τα κλειδια κάνε μου αγωγη οπως με απειλησες. Και που εισαι .... δεν θέλω να σε ξαναδω στα μάτια μου. Μην με ξανα ενοχλησεις για το παραμικρο.


Δεν σεβονται τιποτα ορισμένοι ειναι τοσο αχάριστοι ουτε τα λεφτά που τους έδωσες ουτε οτι ησουν σωστος και δεν τους έκανες ζημιά-φασαριες κτλπ. Ουτε οτι δεν νοικιασαν το σπιτι σε κανεναν αληταρά τυχαίο .... Λένε μετά για μνημονια.... ο άλλος ηθελε κλειδι να μπαινει στο σπιτι ενας δευτερος που πηγα. Στο δικο μου ιδιωτικο χώρο. Του κανω και μονο που το λές αυτο ... το παιρνω για πλάκα!

Μνημονια που θέλετε ορισμένοι!

Ειναι απογοητευτική η κατασταση για αυτο ειχα πει τις προαλλες καλυτερα να παιρνεις ενα δάνειο τουλάχιστον θα πληρώνεις την τράπεζα και θα έχεις το δικο σου σπιτι. Δεν βγαζεις ακρη ο καθενας έχει τις παραξενιές του.


YΓ Μονο οτι πει ο εμπειρογνωμονας οτι ειναι δικη μου ευθυνη θα πληρώσω του ειπα ... παλιολαμογιο. (το τελευταιο δεν το ειπα αλλα το σκέφτηκα) γιατι ηταν και δικομανης αυτος έψαχνε αφορμη για μηνύσεις. Μου φαινεται απιστευτο που γλιτωσα χωρις μηνυσεις με αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο παίζει να είναι να βρεις σπίτι κεντρικά και να έχει λογική τιμή κι όχι 450€ για γκαρσονιέρες, παναγιά μου, μου' χει βγει πίστη , ούτε κολωνάκι να' μασταν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο παίζει να είναι να βρεις σπίτι κεντρικά και να έχει λογική τιμή κι όχι 450€ για γκαρσονιέρες, παναγιά μου, μου' χει βγει πίστη , ούτε κολωνάκι να' μασταν :(

Αστα πολύ δύσκολο. Εχουν ξεφύγει τα πράγματα. Για να βρεις αξιοπρεπές σπίτι πρέπει να διαθέσεις πολλαααα χρήματα. Διαφορετικά τρως στη μάπα το μωσαϊκό κάτω, τα πλακάκια της δεκαετίας του 60 στον τοίχο και τα παντζουρια που κλείνουν από πάνω προς τα κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Σκεφτείτε και τους ιδιοκτήτες. Aν 2 ενοίκια το χρόνο πάνε ΕΝΦΙΑ και άλλα 2 ενοίκια στη φορολογία εισοδήματος πώς περίμενετε να είναι είναι οι τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Σε ενα θρεντ ειχα γράψει παλαιοτερα οτι ειναι καλυτερα αν εχεις εναν σταθερα καλο μισθο να επιχειρησεις να κτισεις το δικο σου παρα να μπλέκεις καθε λιγο με ιδιοκτητες και ενοικιασεις.


Καλυτερα να πληρώνω την τραπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο παίζει να είναι να βρεις σπίτι κεντρικά και να έχει λογική τιμή κι όχι 450€ για γκαρσονιέρες, παναγιά μου, μου' χει βγει πίστη , ούτε κολωνάκι να' μασταν :(

Δηλαδή δεν μπορείς να βρεις 2αρι ξέρω γω στο Παγκράτι(έστω ψηλά) ή στα Εξάρχεια με λιγότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Πάνω απο ολα να πέσεις σε καλο άνθρωπο γιατι ακομα και αν προσέξεις το συμβολαιο μπορει να σε ταλαιπωρησει. Εγω έζησα κωμικοτραγικές καταστάσεις. Ενω ήμουν άριστος ενοικιαστης και δεν έφαγα ούτε ενα ενοίκιο και τα κοινοχρηστα τα έδινα προκαταβολικά. Το δε ενοικιο ακομα και 30 του μήνα το έχω βάλει. Και το συμβολαιο ηταν πολυ προβλεπομενο.



Ως τώρα 1 δικαστηριο (κέρδισα) μου ειχε στειλει αγωγή έξωσης και 3 εξώδικα (1 απο αυτον 2 απο μένα) το ένα ήταν για να του παραδώσω τα κλειδιά διοτι δεν τα δεχοτανε ....



Θα μου πει κάποιος γιατι δεν εφευγες ... γιατι καταρχην ειχα κάνει εξοδα και γιατι αν δεν υπογράψει ο άλλος οτι δέχεται να φυγεις πριν την 3ετια μπορει μετα να σου κάνει αγωγη και να διεκδικησει ολα τα μισθώματα. Απο τον συγκεκριμενο το περιμένεις αυτο.



Αρκετους μηνες έλειπε ο γκρεμοτσακισμένος και ειχα την ησυχια μου. Ηταν και αυτο ανακουφιστικό. Επισης δεν μπορουσαμε να συμφωνησουμε σε τιποτα γιατι απο ενα σημειο και μετά οι απαιτησεις ηταν παράλογες πχ σου λέει φυγε πριν την 3ετια αλλα θέλω να σου κρατησω την εγγυηση και 1 μήνα ακομα μηπως και δεν βρω ενοικιαστη.



Ψιτ φιλε που εισαι .... χέστηκα αμα δεν βρεις ενοικιαστη ειναι δικο σου προβλημα απο τη στιγμη που δεν φερεσαι σωστα σε μένα σου κάνω συσταση και αν δεν βάλεις μυαλο στο αδειάζω και φευγω. Και δεν σου δινω τιποτα διοτι δεν ήθελα και έφυγα εσυ με ανάγκασες. Αλλα αυτο ενα δικαστηριο μπορει να μην το δεχτει ειναι 50-50.



Το κορυφαιο ηταν που στο τέλος μου λέει "Δεν θέλω να φυγεις και να με βριζεις..." τον κοιτάω με ύφος Ισραηλινού κομμάντο που ειναι σε αποστολή στην Λωριδα της Γάζας και ξέρει οτι ανα πάσα στιγμή παιζονται τα πάντα και του κανω έχεις μπει στη λιστα. Λέει ποια λιστα ... λεω σαν αυτη που κάνουν οι Αμερικανοι με τις απαγορευμενες χώρες τις χώρες τρομοκράτες. Και εσυ σε μια τέτοια λιστα εισαι για μένα. Χάσου απο μπροστα μου και μη μου ξαναμιλήσεις. Τοσο καιρο δοκιμασες να με καταστρέψεις και τώρα θέλεις φιλιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δηλαδή δεν μπορείς να βρεις 2αρι ξέρω γω στο Παγκράτι(έστω ψηλά) ή στα Εξάρχεια με λιγότερα?
Φυσικά και δεν αναφέρομαι για Παγκράτι & Εξάρχεια. Αλλιώς θα πήγαινα κυψέλη :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ενα θρεντ ειχα γράψει παλαιοτερα οτι ειναι καλυτερα αν εχεις εναν σταθερα καλο μισθο να επιχειρησεις να κτισεις το δικο σου παρα να μπλέκεις καθε λιγο με ιδιοκτητες και ενοικιασεις.


Καλυτερα να πληρώνω την τραπεζα.

Το να χτισεις το δικο σου σπιτι ειναι σιγουρος τροπος να χρεοκοπησεις. Να αγορασεις ετοιμο, τοτε οκ.

Σκεφτείτε και τους ιδιοκτήτες. Aν 2 ενοίκια το χρόνο πάνε ΕΝΦΙΑ και άλλα 2 ενοίκια στη φορολογία εισοδήματος πώς περίμενετε να είναι είναι οι τιμές.

Στα παπαρια τους οι ιδιοκτητες. Τα σπιτια πρεπει να νοικιαζονται με κοινωνικο προσημο. Ετσι πιστευουν ορισμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Το να χτισεις το δικο σου σπιτι ειναι σιγουρος τροπος να χρεοκοπησεις. Να αγορασεις ετοιμο, τοτε οκ.


Και τι σημαινει χρεοκοπια; πως την φαντάζεσαι στο μυαλο σου; ξέρω ανθρωπους που χρεωκοπησαν αλλα παρολαυτα κράτησαν το σπιτι τους και το δικαστηριο κουρεψε το μισο χρέος. Οχι και άσχημα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
τι είναι αυτό;

τι χρώμα έχει;


Ειχε το χρώμα του ουρανου και την αγαπη ενος τρελού :whistle:


κοκκινο (Πετρέλης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top