Υπόθεση: Ζακ Κωστόπουλος

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Αρχικα δεν ανεφερα πουθενα οτι οι αστυνομικοι ειχαν ρατσιστικα κινητρα ουτε ο κωσμηματοπολης ή ο αλλος ανθρωπος. Ειπα οτι υπαρχει γενικα η υποψια δολοφονιας με ρατσιστικα κινητρα και εχει τεραστια διαφορα. Ανεφερα οτι συμφωνα με τα διαθεσιμα στοιχεια πιστευω οτι δεν ηταν ληστεια . Υπαρχουν λοιπον απειρες πηγες στις οποιες μπορεις να ανατρεξεις για να ψαξεις το θεμα.

Εσυ αν ησουν αστυνομικος θα φεροσουν με τοση βιαιοτητα οση φερθηκαν στο Ζακ και στον καθε Ζακ ή μηπως θα του περνουσες χειροπεδες ενω ηταν ηδη νεκρος; Γιατι νεκρο και με χειροπεδες τον εβαλαν στο ασθενοφορο.

Οπως υπαρχουν απειρες πηγες σχετικα με την υποθεση του Ζακ υπαρχουν και αρκετες σχετικα με το εργο του . Εαν λοιπον σ'ενδιαφερει μπορεις οπως σου ειπα να ψαξεις.
Δυστυχως η τηλεοραση , ισως επειδη ειναι πιο πιασαρικο και θα κανει μεγαλυτερη ακροαματικοτητα ή ισως για προπαγανδα επελεξε να υπερπροβάλλει κυριως το σεξουαλικο προσανατολισμο του και οχι το εργο του .


Τα στοιχεια αυτα ποια ειναι; μαρτυριες και καταθεσεις των διπλανών καταστημάτων;

εγω ειδα οτι τον ειχαν κάτω (βασικα μονος του έπεσε) και αυτη η ερωτηση που κάνεις ειναι δυσκολη διοτι πιο πριν ειχε αρπάξει γυαλί σε εναν τραυματιοφορέα του ΕΚΑΒ και επισης οι αστυνομικοι δεν θα μπορουσαν να ξέρουν οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι ηδη νεκρος μπορει να ηταν λιποθυμος. Εγω αν θες τη γνωμη μου 2 κλοτσιές ειδα και λιγο τον ανασήκωσαν δεν υπάρχει σε καμια περιπτωση προθεση δολοφονιας απο αυτο το βιντεο. Και σε αυτο συμφωνησε και ο ανακριτης που άφησε ελευθερους τους αστυνομικους χωρις κανεναν περιοριστικο ορο.

Τωρα εντάξει ειναι και με ποιον θα κάτσεις να συζητησεις υπάρχουν άνθρωποι με αποψεις που ειναι πρακτικά μη εφαρμοσιμες. Δεν γινεται ενας αστυνομικος να κανει τη δουλειά του οπως πρέπει χωρις να εφαρμοσει νομιμη βια σε άνθρωπο που προτάσει γυαλιά ή ειναι υπο αμοκ. Οι αστυνομικοι δεν έφτασαν στο μαγαζι και ειδαν εναν ανθρωπο να σηκωνει τα χέρια ψηλα και να λεει "Μπηκα καταλαθος στο μαγαζι , κινδυνευω δεν έχω προθεση να ληστέψω μην με κτυπησετε". Αυτο γιατι δεν το ειπε ;

Έφτασαν αφοτου ο άνθρωπος αυτος ανέπτυξε επιθετικη συμπεριφορά και ισως και επειδη τον κλωτσουσαν οι άλλοι απεξω και ο μαγαζατορας. Οποτε μετα αυτος ισως πανω στην αντιδραση του τράβηξε το γυαλι εναντιον και του τραυματιοφορέα.

Εσυ αν ησουν στη θεση των αστυνομικων τι ακριβως θα έκανες; θα άφηνες εναν ανθρωπο χωρις χειροπέδες ενω ειναι υποπτος φυγής; γιατι η νομοθεσια λέει άλλα. Και εκει δεν εισαι για να αυτοσχεδιάζεις δεν ειναι "δικη" σου επιχειρηση. Θεωρω οτι ολοι βρέθηκαν στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή.

Οποιος θεωρει οτι τα εγχειριδια και οι διαταγες του καθοριζουν τη ζωη και δεν ειναι για αυτον δεν γινεται αστυνομικος ή αν εγινε απο λάθος παραιτειται. Απλά τα πράγματα. Έτσι και ο Κορκονέας. Δεν θα έπρεπε να ειχε γινει ποτέ αστυνομικος. Διοτι δεν τήρησε το νομο και αυτοσχεδίασε. Οπως και ο Κουφοντινας που γράφει στο βιβλιο του "Ο καουμπους μπάτσος πετάχτηκε απο το περιπολικο του και με την αλαζονεια της εξουσιας διέταξε ψηλά τα χέρια ... λάθος πορτα χτυπησε"

Δεν χτυπησε λάθος πορτα , αυτο τον επιτάσσει ο νομος να πράξει. Τέτοιοι άνθρωποι δεν μπορουν να καταλαβουν το θεσμο της αστυνομιας ή και του στρατού οποτε δεν ειναι και κατάλληλοι για να κατανοησουν τον ακριβη ρολο ενος αστυνομικου. Ο αστυνομικος εκτελει εντολές και υπακούει σε νομους και δρά συμφωνα με τα αστυνομικά εγχειριδια. Αν δεν το κάνει τοτε θα τον κυνηγησει η Υπηρεσια.



Προσωπικά μιλώντας πάντα αν ζητουσα βοηθεια απο ενα μαγαζι ως καταφυγιο επειδη με κυνηγάνε να με σκοτώσουν στο ξύλο θα το έλεγα στον μαγαζατορα και στους αστυνομικους. Μην με χτυπήσετε, με κυνηγάνε , ψάχνω καταφυγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Τα στοιχεια αυτα ποια ειναι; μαρτυριες και καταθεσεις των διπλανών καταστημάτων;

εγω ειδα οτι τον ειχαν κάτω (βασικα μονος του έπεσε) και αυτη η ερωτηση που κάνεις ειναι δυσκολη διοτι πιο πριν ειχε αρπάξει γυαλί σε εναν τραυματιοφορέα του ΕΚΑΒ και επισης οι αστυνομικοι δεν θα μπορουσαν να ξέρουν οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι ηδη νεκρος μπορει να ηταν λιποθυμος. Εγω αν θες τη γνωμη μου 2 κλοτσιές ειδα και λιγο τον ανασήκωσαν δεν υπάρχει σε καμια περιπτωση προθεση δολοφονιας απο αυτο το βιντεο. Και σε αυτο συμφωνησε και ο ανακριτης που άφησε ελευθερους τους αστυνομικους χωρις κανεναν περιοριστικο ορο.

Τωρα εντάξει ειναι και με ποιον θα κάτσεις να συζητησεις υπάρχουν άνθρωποι με αποψεις που ειναι πρακτικά μη εφαρμοσιμες. Δεν γινεται ενας αστυνομικος να κανει τη δουλειά του οπως πρέπει χωρις να εφαρμοσει νομιμη βια σε άνθρωπο που προτάσει γυαλιά ή ειναι υπο αμοκ. Οι αστυνομικοι δεν έφτασαν στο μαγαζι και ειδαν εναν ανθρωπο να σηκωνει τα χέρια ψηλα και να λεει "Μπηκα καταλαθος στο μαγαζι , κινδυνευω δεν έχω προθεση να ληστέψω μην με κτυπησετε". Αυτο γιατι δεν το ειπε ;

Έφτασαν αφοτου ο άνθρωπος αυτος ανέπτυξε επιθετικη συμπεριφορά και ισως και επειδη τον κλωτσουσαν οι άλλοι απεξω και ο μαγαζατορας. Οποτε μετα αυτος ισως πανω στην αντιδραση του τράβηξε το γυαλι εναντιον και του τραυματιοφορέα.

Εσυ αν ησουν στη θεση των αστυνομικων τι ακριβως θα έκανες; θα άφηνες εναν ανθρωπο χωρις χειροπέδες ενω ειναι υποπτος φυγής; γιατι η νομοθεσια λέει άλλα. Και εκει δεν εισαι για να αυτοσχεδιάζεις δεν ειναι "δικη" σου επιχειρηση. Θεωρω οτι ολοι βρέθηκαν στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή.

Οποιος θεωρει οτι τα εγχειριδια και οι διαταγες του καθοριζουν τη ζωη και δεν ειναι για αυτον δεν γινεται αστυνομικος ή αν εγινε απο λάθος παραιτειται. Απλά τα πράγματα. Έτσι και ο Κορκονέας. Δεν θα έπρεπε να ειχε γινει ποτέ αστυνομικος. Διοτι δεν τήρησε το νομο και αυτοσχεδίασε. Οπως και ο Κουφοντινας που γράφει στο βιβλιο του "Ο καουμπους μπάτσος πετάχτηκε απο το περιπολικο του και με την αλαζονεια της εξουσιας διέταξε ψηλά τα χέρια ... λάθος πορτα χτυπησε"

Δεν χτυπησε λάθος πορτα , αυτο τον επιτάσσει ο νομος να πράξει. Τέτοιοι άνθρωποι δεν μπορουν να καταλαβουν το θεσμο της αστυνομιας ή και του στρατού οποτε δεν ειναι και κατάλληλοι για να κατανοησουν τον ακριβη ρολο ενος αστυνομικου. Ο αστυνομικος εκτελει εντολές και υπακούει σε νομους και δρά συμφωνα με τα αστυνομικά εγχειριδια. Αν δεν το κάνει τοτε θα τον κυνηγησει η Υπηρεσια.



Προσωπικά μιλώντας πάντα αν ζητουσα βοηθεια απο ενα μαγαζι ως καταφυγιο επειδη με κυνηγάνε να με σκοτώσουν στο ξύλο θα το έλεγα στον μαγαζατορα και στους αστυνομικους. Μην με χτυπήσετε, με κυνηγάνε , ψάχνω καταφυγιο.
Εγώ γιατί είδα να τον κλωτσάνε με μανία(στο κεφάλι, όχι όπου κι όπου); Άλλο ρίχνω 2 κλωτσιές στον αέρα κι άλλο σε έχω κάτω ,έστω και για λίγα δευτερόλεπτα και σε κλωτσάω με δύναμη στο κεφάλι ενώ είσαι ήδη πεσμένος. Και μάντεψε, οι μισοί αστυνομικοί απειλούνται με την ανώτατη ποινή, που είναι απόταξη από το σώμα. Αν έκαναν σωστά τη δουλειά τους, προφανώς και δε θα αντιμετώπιζαν τέτοια κατηγορία, αυτό για μην τα λέμε όλα όπως μας συμφέρουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση, η απάθεια των συναγορευτών μου και η μηδαμινή τους αντίδραση στην φράση της δεσποινίδος Εχέμυθης <<ο πολιτισμός αντιλαμβάνεται την αναγκαιότητα να απαντήσει…>> συνοδευόμενη από το άνωθεν video.
Απορημένη λοιπόν και αναμένοντας απαντήσεις που θα περιστρέφονται σαφώς γύρω από το δυστυχές συμβάν, περίμενα να διαβάσω έστω και μια μικρή αναφορά στην προαναφερθείσα φράση! Ιδιαίτερα δε, όταν η ίδια μας κουνά το δάχτυλο, διευκρινίζοντας -ορθώς ετυμολογικά- την διαφορά του ναρκομανούς από τον τοξικοεξαρτημένο, ασχέτως της ήττονος σημασίας (επί της ουσίας).

Δεν μπορεί να επιτρέπεται να χρησιμοποιεί μια- κατά δήλωσίν της- πολίτης του κόσμου (λόγω απατρίας, όχι λόγω ασπασμού των ιδεών του Σωκράτους) την λέξη πολιτισμό και να μας ανεβάζει τραγ-ωδίες (γνωστά και ως τραγούδια σήμερα) , επικαλούμενη εμμέσως πλην σαφώς το μουσόφιλο μέρος ενός πολιτισμού. Δεν εξανίσταται το εναπομείναν λογιστικό μέρος της ψυχής σας;

Πετσοκομμένες μορφές που δεν θυμίζουν κανένα από τα φύσει υπάρχοντα φύλα παρομοιάζονται έμμεσα (διότι ο οποιοσδήποτε πολιτισμός περικλείει το μουσόφιλό του κομμάτι) με την μούσα Καλλι-όπη.
Στίχοι που η Καλλιόπη, ως μούσα ηρωικών στίχων, θα δάκρυζε στο άκουσμά της απόπτωσης του ορισμού των.
Ήχοι που η Ευ-τέρπη(μούσα της αυλητικής τέχνης) θα προτιμούσε την μόνιμη κώφωση, έξαλλα κουνήματα από αγνώστου φύλου ανθρωποειδή που η Τερψι-χόρη(μούσα του χορού) θα προτιμούσε μόνιμη αναπηρία και φορτίο έκφρασης που η Μελπο-μένη (μούσα της τραγωδίας) θα μετετρέπετο σε Θάλεια (μούσα της κωμωδίας). Όλα αυτά παρουσιάζονται ως κομμάτι ενός υγιούς πολιτισμού!

Και ξαναγράφω, ασχέτως του δυστυχούς περιστατικού και του μηνύματος περί σεβασμού των ομοφυλοφίλων (ορθώς ως ανθρώπων), είναι αδιανόητο αυτά να παρουσιάζονται ως πολιτισμικό κομμάτι!!

Χάρηκα τουλάχιστον που είδα ότι τέτοιες απόψεις περί πολιτισμού, εκφράζονται από άτομα που έχουν ελάχιστη γνώση του όρου, που έχουν δηλώσει πως δεν νιώθουν κομμάτι του τόπου (και ως είπες δεν είσαι κιόλας) που γέννησε τις τέχνες και κατ’επέκταση τον πολιτισμό και που χειρίζονται την ελληνική γλώσσα σαν βιαστές, στην προσπάθειά τους να εντυπωσιάσουν και να παρασύρουν την κοινή γνώμη στα μονοπάτια που οι ίδιοι θεωρούν, ότι τους οδηγούν σε πνευματική ανάταση.

Τουλάχιστον, αν τώρα ενημερωμένη πλέον, έχεις ανασυγκροτήσει κάπως τις σκέψεις στο μυαλό σου, περί του τί εστί αληθινός πολιτισμός, βάλε έναν επιθετικό προσδιορισμό μπροστά από την λέξη αυτή, που θα αντικατοπτρίζει τον πολιτισμό του σήμερα, όπως εσείς και κάποιοι άλλοι τον φέρετε εντός της κεφαλής σας.

(Ουδεμία πρόθεση να προσβάλω δεν έχω. Παραθέτω την άποψή μου και απαιτώ εντός δημοκρατικών πλαισίων και εφόσον δεν περιέχονται ύβρεις να μείνει ως έχει το σχόλιο, σεβόμενοι την διαφορετικότητα των απόψεων. Αυτός άλλωστε είναι και ένας από τους λόγους που δημιουργήθηκε το παρόν νήμα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Εγώ γιατί είδα να τον κλωτσάνε με μανία(στο κεφάλι, όχι όπου κι όπου); Άλλο ρίχνω 2 κλωτσιές στον αέρα κι άλλο σε έχω κάτω ,έστω και για λίγα δευτερόλεπτα και σε κλωτσάω με δύναμη στο κεφάλι ενώ είσαι ήδη πεσμένος. Και μάντεψε, οι μισοί αστυνομικοί απειλούνται με την ανώτατη ποινή, που είναι απόταξη από το σώμα. Αν έκαναν σωστά τη δουλειά τους, προφανώς και δε θα αντιμετώπιζαν τέτοια κατηγορία, αυτό για μην τα λέμε όλα όπως μας συμφέρουν..


Για δειξε μου βιντεο που κάποιος τον κτυπάει με μανια στο κεφάλι. Απο αυτο που έχεις δει εσύ.




βλέπεις εσυ εδω καμια κλοτσιά στο κεφάλι με μανία και με φορα και με δυναμη;

κοιταξε πρέπει να ειμαστε προσεκτικοι σε αυτα που γράφουμε. Καταλαβαινω οτι κάποιοι δεν γουστάρετε την αστυνομια και ειστε της εναλλακτικής κουλτούρας. Αλλα δεν χρειάζεται να γράφετε υπερβολικά πράγματα γιατι το δικαστηριο δεν δικάζει με βάση τις συμπαθειες του καθενος απο εμάς. Το δικαστηριο δικάζει συμφωνα με ντοκουμέντα και γεγονοτα. Εγω λοιπον απο αυτο το βιντεο δεν βλέπω αυτο που γράφεις εσυ πουθενά.

Δεν βλέπω την ιδια ευαισθησια οταν αναρχικοι μπαχαλάκηδες πετάνε μολοτοφ σε αστυνομικους με σκοπο να τους κάψουνε. Γιατι εκει οχι; οπου θέλουμε ειμαστε ευαισθητοι;


Oσο για το ερώτημα της αποταξης, ηδη ο δικηγορος των αστυνομικων έχει στειλει εξώδικο στον αρχηγο. Και εντάξει δεν περιμενουμε τιποτα καλυτερο απο μερικους που στα δυσκολα πάντα βγάζανε την ουρα τους απέξω. Και πετουσανε το μπαλάκι στους απλούς αστυνομικους ή τους απλους υφιστάμενους. Στην Ελλάδα ειμαστε ξέρουμε πως λειτουργει το συστημα.



Εδω τιμωρησανε τον αστυνομικο φρουρο στην πρεσβεια και έγινε ΕΔΕ για τους βαθμοφορους στο Υπουργειο Άμυνας επειδη μπηκε ο Ρουβικωνας λες και ο φρουρος μολις ειδε 20 άτομα να περνάνε τον αστειο δοκο που ανεβαινει και κατεβαινει για να περνάνε τα αμαξάκια τους θα μπορουσε να κάνει κάτι διαφορετικο.


Ειμαστε αστείοι παγκοσμιως. Αλλα δεν φταινε μονο αυτοι φταινε και οι άλλοι που οταν πάνε σε μια Υπηρεσια και βλέπουνε ελλειψεις δεν ξεκινανε τις αναφορές τουλαχιστον τη δυσκολη στιγμη να έχουν την αναφορά , κυριοι σας ενημέρωσα γραπτά μη με ενοχλειτε. Αμα θέλετε αλλάξτε τις παθογενειες αν οχι λιγο με νοιάζει. Γεια σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τα στοιχεια αυτα ποια ειναι; μαρτυριες και καταθεσεις των διπλανών καταστημάτων;

εγω ειδα οτι τον ειχαν κάτω (βασικα μονος του έπεσε) και αυτη η ερωτηση που κάνεις ειναι δυσκολη διοτι πιο πριν ειχε αρπάξει γυαλί σε εναν τραυματιοφορέα του ΕΚΑΒ και επισης οι αστυνομικοι δεν θα μπορουσαν να ξέρουν οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι ηδη νεκρος μπορει να ηταν λιποθυμος. Εγω αν θες τη γνωμη μου 2 κλοτσιές ειδα και λιγο τον ανασήκωσαν δεν υπάρχει σε καμια περιπτωση προθεση δολοφονιας απο αυτο το βιντεο. Και σε αυτο συμφωνησε και ο ανακριτης που άφησε ελευθερους τους αστυνομικους χωρις κανεναν περιοριστικο ορο.

Τωρα εντάξει ειναι και με ποιον θα κάτσεις να συζητησεις υπάρχουν άνθρωποι με αποψεις που ειναι πρακτικά μη εφαρμοσιμες. Δεν γινεται ενας αστυνομικος να κανει τη δουλειά του οπως πρέπει χωρις να εφαρμοσει νομιμη βια σε άνθρωπο που προτάσει γυαλιά ή ειναι υπο αμοκ. Οι αστυνομικοι δεν έφτασαν στο μαγαζι και ειδαν εναν ανθρωπο να σηκωνει τα χέρια ψηλα και να λεει "Μπηκα καταλαθος στο μαγαζι , κινδυνευω δεν έχω προθεση να ληστέψω μην με κτυπησετε". Αυτο γιατι δεν το ειπε ;

Έφτασαν αφοτου ο άνθρωπος αυτος ανέπτυξε επιθετικη συμπεριφορά και ισως και επειδη τον κλωτσουσαν οι άλλοι απεξω και ο μαγαζατορας. Οποτε μετα αυτος ισως πανω στην αντιδραση του τράβηξε το γυαλι εναντιον και του τραυματιοφορέα.

Εσυ αν ησουν στη θεση των αστυνομικων τι ακριβως θα έκανες; θα άφηνες εναν ανθρωπο χωρις χειροπέδες ενω ειναι υποπτος φυγής; γιατι η νομοθεσια λέει άλλα. Και εκει δεν εισαι για να αυτοσχεδιάζεις δεν ειναι "δικη" σου επιχειρηση. Θεωρω οτι ολοι βρέθηκαν στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή.

Οποιος θεωρει οτι τα εγχειριδια και οι διαταγες του καθοριζουν τη ζωη και δεν ειναι για αυτον δεν γινεται αστυνομικος ή αν εγινε απο λάθος παραιτειται. Απλά τα πράγματα. Έτσι και ο Κορκονέας. Δεν θα έπρεπε να ειχε γινει ποτέ αστυνομικος. Διοτι δεν τήρησε το νομο και αυτοσχεδίασε. Οπως και ο Κουφοντινας που γράφει στο βιβλιο του "Ο καουμπους μπάτσος πετάχτηκε απο το περιπολικο του και με την αλαζονεια της εξουσιας διέταξε ψηλά τα χέρια ... λάθος πορτα χτυπησε"

Δεν χτυπησε λάθος πορτα , αυτο τον επιτάσσει ο νομος να πράξει. Τέτοιοι άνθρωποι δεν μπορουν να καταλαβουν το θεσμο της αστυνομιας ή και του στρατού οποτε δεν ειναι και κατάλληλοι για να κατανοησουν τον ακριβη ρολο ενος αστυνομικου. Ο αστυνομικος εκτελει εντολές και υπακούει σε νομους και δρά συμφωνα με τα αστυνομικά εγχειριδια. Αν δεν το κάνει τοτε θα τον κυνηγησει η Υπηρεσια.



Προσωπικά μιλώντας πάντα αν ζητουσα βοηθεια απο ενα μαγαζι ως καταφυγιο επειδη με κυνηγάνε να με σκοτώσουν στο ξύλο θα το έλεγα στον μαγαζατορα και στους αστυνομικους. Μην με χτυπήσετε, με κυνηγάνε , ψάχνω καταφυγιο.
Devil γενικα μιλαω για πραγματα τα οποια γνωριζω ποσο μαλλον οταν προκειται για τοσο ευαισθητα θεματα . Δεν ξερω τι κανονες πρεπει να εφαρμοσει ενας αστυνομικος σε τετοιες καταστασεις για το λογο αυτο θα μιλησω με τη δικη μου κριση. Τι θα εκανα λοιπον; Αρχικα θα τον αφηνα να ζησει. Η υπερμετρη βια απο τις αστυνομικες αρχες εχει απασχολησει ουκ ολιγες φορες την κοινωνια . Ποσοι ηταν; 4 αν δε κανω λαθος. Τεσσερις οπλισμενοι αστυνομικοι εναντιον πιανου; Ενος αιμοφυρτου με ενα γυαλι ;Ποσο επικυνδυνος μπορει να ειναι ενας τετοιος ανθρωπος; Δεν ειπα να μην τον ακινητοποιησουν , ουτε να μην του περασουν ενω ηταν ζωντανος χειροπεδες .Δικαιολογειται ομως τοση βια τοσο απο το μερος των αστυνομικων οσο και του καταστηματαρχη και του αλλου ανθρωπου;
Για να τους εφαρμοστηκε η δευτερη μεγαλυτερη ποινη , τοτε μαλλον δεν δικαιολογειται.Και δεν περιμενα τον νομο για να το επιβεβαιωσει αυτο.
Επισης δεν μπορεις να ξερεις τι ακριβως εχει ο καθενας στο μυαλο του , ο Ζακ μπορει να φοβοταν τους αστυνομικους .Δεν ξερω γιατι αντεδρασε με τον τροπο που αντεδρασε ή με τον τροπο που προτεινες οτι θα μπορουσε να αντιδρασει και ουτε προκειται να μαθουμε ποτε . Οποτε δεν εχει νοημα να με ρωτας κατι το οποιο ξερεις κι εσυ ο ιδιος οτι δεν μπορει να απαντηθει.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση, η απάθεια των συναγορευτών μου και η μηδαμινή τους αντίδραση στην φράση της δεσποινίδος Εχέμυθης <<ο πολιτισμός αντιλαμβάνεται την αναγκαιότητα να απαντήσει…>> συνοδευόμενη από το άνωθεν video.
Απορημένη λοιπόν και αναμένοντας απαντήσεις που θα περιστρέφονται σαφώς γύρω από το δυστυχές συμβάν, περίμενα να διαβάσω έστω και μια μικρή αναφορά στην προαναφερθείσα φράση! Ιδιαίτερα δε, όταν η ίδια μας κουνά το δάχτυλο, διευκρινίζοντας -ορθώς ετυμολογικά- την διαφορά του ναρκομανούς από τον τοξικοεξαρτημένο, ασχέτως της ήττονος σημασίας (επί της ουσίας).

Δεν μπορεί να επιτρέπεται να χρησιμοποιεί μια- κατά δήλωσίν της- πολίτης του κόσμου (λόγω απατρίας, όχι λόγω ασπασμού των ιδεών του Σωκράτους) την λέξη πολιτισμό και να μας ανεβάζει τραγ-ωδίες (γνωστά και ως τραγούδια σήμερα) , επικαλούμενη εμμέσως πλην σαφώς το μουσόφιλο μέρος ενός πολιτισμού. Δεν εξανίσταται το εναπομείναν λογιστικό μέρος της ψυχής σας;

Πετσοκομμένες μορφές που δεν θυμίζουν κανένα από τα φύσει υπάρχοντα φύλα παρομοιάζονται έμμεσα (διότι ο οποιοσδήποτε πολιτισμός περικλείει το μουσόφιλό του κομμάτι) με την μούσα Καλλι-όπη.
Στίχοι που η Καλλιόπη, ως μούσα ηρωικών στίχων, θα δάκρυζε στο άκουσμά της απόπτωσης του ορισμού των.
Ήχοι που η Ευ-τέρπη(μούσα της αυλητικής τέχνης) θα προτιμούσε την μόνιμη κώφωση, έξαλλα κουνήματα από αγνώστου φύλου ανθρωποειδή που η Τερψι-χόρη(μούσα του χορού) θα προτιμούσε μόνιμη αναπηρία και φορτίο έκφρασης που η Μελπο-μένη (μούσα της τραγωδίας) θα μετετρέπετο σε Θάλεια (μούσα της κωμωδίας). Όλα αυτά παρουσιάζονται ως κομμάτι ενός υγιούς πολιτισμού!

Και ξαναγράφω, ασχέτως του δυστυχούς περιστατικού και του μηνύματος περί σεβασμού των ομοφυλοφίλων (ορθώς ως ανθρώπων), είναι αδιανόητο αυτά να παρουσιάζονται ως πολιτισμικό κομμάτι!!

Χάρηκα τουλάχιστον που είδα ότι τέτοιες απόψεις περί πολιτισμού, εκφράζονται από άτομα που έχουν ελάχιστη γνώση του όρου, που έχουν δηλώσει πως δεν νιώθουν κομμάτι του τόπου (και ως είπες δεν είσαι κιόλας) που γέννησε τις τέχνες και κατ’επέκταση τον πολιτισμό και που χειρίζονται την ελληνική γλώσσα σαν βιαστές, στην προσπάθειά τους να εντυπωσιάσουν και να παρασύρουν την κοινή γνώμη στα μονοπάτια που οι ίδιοι θεωρούν, ότι τους οδηγούν σε πνευματική ανάταση.

Τουλάχιστον, αν τώρα ενημερωμένη πλέον, έχεις ανασυγκροτήσει κάπως τις σκέψεις στο μυαλό σου, περί του τί εστί αληθινός πολιτισμός, βάλε έναν επιθετικό προσδιορισμό μπροστά από την λέξη αυτή, που θα αντικατοπτρίζει τον πολιτισμό του σήμερα, όπως εσείς και κάποιοι άλλοι τον φέρετε εντός της κεφαλής σας.

(Ουδεμία πρόθεση να προσβάλω δεν έχω. Παραθέτω την άποψή μου και απαιτώ εντός δημοκρατικών πλαισίων και εφόσον δεν περιέχονται ύβρεις να μείνει ως έχει το σχόλιο, σεβόμενοι την διαφορετικότητα των απόψεων. Αυτός άλλωστε είναι και ένας από τους λόγους που δημιουργήθηκε το παρόν νήμα.)
Αγαπητη μου καλησπερα ή καλημερα (γιατι τωρα ειναι 11:59 και οταν το διαβασεις θα εχει περασει πανω απο ενα λεπτο)! Απ'οτι καταλαβα μαλλον εχω γινει η αγαπημενη σου ή μια απο τους αγαπημενους σου εδω στην κοινότητα .

Η τεχνη ειναι κατι που ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα και για το λογο αυτο για παραδειγμα ενας πινακας του Πικασο μπορει να αφηνει παντελως αδιαφορα καποια άτομα , για άλλα ομως λεει πολλα. Ωστοσο πιστευω οτι κανεις δεν αμφισβητει οτι οποιαδηποτε μορφη τεχνης αποτελει μερος του πολιτισμου .

Πολυ απλα το περιστατικο με το Ζακ το βρισκω αδικο και απαραδεκτο και χαιρομαι που αρχικα , δεν ειμαι η μονη που εχει τη ιδια αποψη αλλα και το γεγονος που οδηγησε τον Παυλίδη, εναν καλλιτεχνη που εγω προσωπικα εκτιμω πολυ (και οχι δεν χρειαζεται να εχεις την ιδια γνωμη με εμενα για τον καθε Παυλιδη) , να δημιουργησει κατι που εμενα με αγγιξε. Δειχνει οτι αρχικα υπαρχει αντιδραση στην αδικια με εναν τροπο δημιουργικο.Το να αντιδρουμε εναντια σε αυτο που συμβαινει δημιουργικα το θεωρω δειγμα υγειους πολιτισμου. Επισης προς ενημερωση σου η γνωμη μου για τον πολιτισμο και την τεχνη δεν αλλαξε με την απαντηση σου. Το γεγονος οτι οπως δηλωσα νιωθω πολιτης του κοσμου δε σημαινει οτι δεν εκτιμω την τεχνη του καθε τοπου και δεν τη σεβομαι. Εξάλλου η τεχνη δεν εχει συνορα.

Δεν ειχα καμια κακη προθεση προς εσας με το να αναφερω να εξηγησω το λογο οτι ειναι προτιμότερο να χρησιμοποιειται η λεξη τοξικοεξαρτημενος και οχι ναρκομανης , αντιθετα ηθελα να τονισω οτι το θεωρω απαραδεκτο απο τα media να χρησιμοποιουν λανθασμενη ορολογια η οποια ενισχυει το στιγματισμο αυτων των ανθρωπων. Και για εμενα που ασχολουμαι εθελοντικα με τετοιες κοινωνικα ευαισθητες ομαδες ,ναι εχει σημασια.

Και κατι τελευταιο: μου δινεις την εντυπωση ανθρωπου που θα πιαστει απο το παραμικρο για να διαφωνησει μαζι μου και να μου κανει υποδείξεις. Δε σημαινει αυτο ομως οτι θα εχω τη διαθεση και το χρονο να σου απανταω παντα, ποσο μαλλον σε πραγματα που θεωρω αυτονοητα ενω εσυ οχι. Ελπιζω ολοι τουλαχιστον να συμφωνουμε στο οτι οποιαδηποτε μορφη βιας ειναι κατακριτέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Devil γενικα μιλαω για πραγματα τα οποια γνωριζω ποσο μαλλον οταν προκειται για τοσο ευαισθητα θεματα . Δεν ξερω τι κανονες πρεπει να εφαρμοσει ενας αστυνομικος σε τετοιες καταστασεις για το λογο αυτο θα μιλησω με τη δικη μου κριση. Τι θα εκανα λοιπον; Αρχικα θα τον αφηνα να ζησει. Η υπερμετρη βια απο τις αστυνομικες αρχες εχει απασχολησει ουκ ολιγες φορες την κοινωνια . Ποσοι ηταν; 4 αν δε κανω λαθος. Τεσσερις οπλισμενοι αστυνομικοι εναντιον πιανου; Ενος αιμοφυρτου με ενα γυαλι ;Ποσο επικυνδυνος μπορει να ειναι ενας τετοιος ανθρωπος; Δεν ειπα να μην τον ακινητοποιησουν , ουτε να μην του περασουν ενω ηταν ζωντανος χειροπεδες .Δικαιολογειται ομως τοση βια τοσο απο το μερος των αστυνομικων οσο και του καταστηματαρχη και του αλλου ανθρωπου;
Για να τους εφαρμοστηκε η δευτερη μεγαλυτερη ποινη , τοτε μαλλον δεν δικαιολογειται.Και δεν περιμενα τον νομο για να το επιβεβαιωσει αυτο.
Επισης δεν μπορεις να ξερεις τι ακριβως εχει ο καθενας στο μυαλο του , ο Ζακ μπορει να φοβοταν τους αστυνομικους .Δεν ξερω γιατι αντεδρασε με τον τροπο που αντεδρασε ή με τον τροπο που προτεινες οτι θα μπορουσε να αντιδρασει και ουτε προκειται να μαθουμε ποτε . Οποτε δεν εχει νοημα να με ρωτας κατι το οποιο ξερεις κι εσυ ο ιδιος οτι δεν μπορει να απαντηθει.

Ναι η υπέρμετρη αστυνομική βια πρέπει να καταδικαστει και να εξαλειφθει επισης οποτε συμφωνώ αλλα δεν υπάρχουν επιτροπές οπως σε άλλα κράτη που να θέτουν σε αργια οποιον δεν κάνει για την δουλειά του. Γιατι θα μπουκάρει μέσα το βυσμα και ο συνδικαλισμος. Εδω έχουμε ποινες για τα μάτια του κοσμου, και χαρτουρες και δηθεν διοικητικη διερεύνηση και απασχολειται κοσμος τωρα επειδη ο κυρ Λάκης που μπηκε με βυσμα το 1990 νιώθει παλιος και κάνει οτι του έρθει. Η αργια θα τον πονέσει να ξέρει οτι αν δεν κάνει θα φυγει απλά οπως στον Ιδιωτικό τομέα. Και αυτο πρέπει να πάει σε ολο το δημοσιο απο τη ΔΕΗ που ειναι συνδικαλο φωλιά μέχρι το στρατο και τα σώματα ασφαλειας.

Θα πρέπει η νομοθεσια να ΛΥΝΕΙ προβληματα και οχι να δημιουργει καινουργια οπως γινεται τωρα με αυτην εδώ. Κάποιος ο οποιος βανδαλιζει και ριχνει μολοτοφ σε αστυνομικο τμήμα θα έπρεπε απευθειας να προφυλακιζεται μέχρι να γινει η δίκη του. Τελεία. Έτσι με αυτο το τροπο νιώθει και η αστυνομια οτι απονέμεται δικαιοσυνη και δεν καλλιεργειται αισθημα μισους το οποιο θα εξωτερικευτει απο τους πιο θερμοαιμους και λιγοτερο ψυχραιμους σε μια επομενη πορεια που θα καταληξει σε μια οδομαχια.

Μια απο τις ποινες για τους βανδαλισμους θα πρέπει να ειναι η εθελοντική εργασια για να έχει σωφρονιστικο χαρακτηρα η ποινή και οχι μονο τιμωρητικο. Αναλογα με το τι έσπασες θα τρώς και το χρονο εθελοντικής εργασιας την ημέρα και το απογευμα θα γυριζεις στη φυλακή και θα υπάρχουν βεβαια και ψυχολογοι - κοινωνικοι λειτουργοι οι οποιοι θα καταγράφουν την πορεια και θα πρέπει και οι ιδιοι να βάζουν τελική υπογραφή στο τέλος. Αυτα βεβαια ολα στη σφαιρα του ιδανικου γιατι δεν προκειται να εφαρμοσθουν εδω ΠΟΤΕ. Αλλα δεν πειραζει εγω θα τα γράψω.

Μετά , οσο για τους αστυνομικους , μπορει να μην χειριστικαν τελεια την κατασταση, μια δυσκολη κατασταση αλλα άσχετα απο αυτο εγω απο το βιντεο βλέπω , αν θελετε να αναλυσουμε το βιντεο που υπάρχει οτι οντως ηταν πολλοί απο πάνω του και ένας του έριξε μια κλοτσια στην πλάτη (δεν φαινεται να ειναι για να τον σκοτωσει ομως) και επισης σε κάποια φάση τον σήκωσαν λιγο και ενας πάει με το παπουτσι στο προσωπο του χωρις να μπορω να διακρινω ακριβως αν τον κλοτσησε. Σιγουρα αυτα δεν χρειαζοντουσαν και θα πρέπει να ελεγχθούν.

Αλλα εγω σαν παρατηρητης ΔΕΝ θα έλεγα οτι αυτοι έχουν προθεση να τον σκοτώσουν. Αν πέθανε απο το στρές ή απο άλλα κτυπηματα πιο πριν ειναι άλλο θέμα.

Οσο για την ΕΔΕ σου ξαναλέω, προσωπικά θεωρω πως λιγοι έχουνε διοικητικές και ηγετικές ικανοτητες σε αυτη τη χωρα και συνηθως αυτοι ειτε αποστρατευονται νωρις γιατι δεν κάνουν χατηράκια στον εκάστοτε πολιτικο προϊστάμενο που λέει ανοησιες (για αυτο και έχει καταντησει η χωρα έτσι και υποφέρουμε ολοι) ειτε αν πάνε να λύσουνε ενα προβλημα απλα τους παιρνουν απο εκει και τους πάνε αλλού.

Στο Μάτι το καλοκαιρι ειδαμε ολοι δυστυχως τι έγινε που δεν μπορουσε ένας επικεφαλης να πάρει μια αποφαση. Ολη η ουσια ηταν να πούν στον κοσμο που να πάει για να μην εγκλωβιστει και καει ζωντανος στο γκρεμό. Αυτο ήταν ολη η δουλειά.

Κράτα ανοιχτους 2-3 δρομους , βάλε τα καραβια που ερχοντουσαν με έξτρα κοσμο στην αναμονή (Ραφηνα) και οδηγησε τον κοσμο ΜΟΝΟ προς αυτους τους 2-3 δρομους. Δεν έγινε ποτέ. Απλα τα ριχνει ο ένας στον άλλον.

Δεν θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση στη χωρα και οσο δεν θέλουμε δεν θα αλλάξει. Για να αλλάξει θα πρέπει να γινουν σοβαρές αλλαγές και γενναίες μεταρυθμισεις.

Βανδάλισες - προκάλεσες αναταραχές - έκαψες - έσπασες με κουκουλες κτλπ. προφυλακιση.
Εισαι αστυνομικος που δεν σέβεται το νομο και έχει άγρια ένστικτα και δεν ειναι ισορροπημένος χαρακτηρας , τέθηκες σε αργια και βλέπουμε αν θα παραμεινεις.


Οι μεν θρέφουν το μισος και την αναταραχη των δέ. Και μπλέκονται και ολοι οι άλλοι στο τρυπάκι τους.


Απλά τα πράγματα. Προβλημα -> Λυση. Έτσι διαΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ η Δημοκρατια και έτσι ακριβως ολοι νιώθουν οτι απονέμεται δικαιοσυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ντεβιλ συμφωνώ στο 99% του ποστ σου (διαφωνώ μόνο λίγο εκεί με τον Ζακ αλλά δεν έχει πολλή σημασία, απλά δεν ξέρουμε τι έγινε). Στα υπόλοιπα που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά δε θα γίνουν ποτέ όλα αυτά γιατί δε θέλουν οι ανώτεροι να έχουμε ένα καλό και αξιοκρατικό κράτος. Ξεφεύγουμε από το θέμα αλλά δες το πιο απλό, την κίνηση στους δρόμους. Είναι δύσκολο να βάλουν σε όλους τους δρόμους που καθημερινά βραχυκυκλώνουν τροχονόμους; Όχι δεν είναι. Άντε να θες 50 τροχονόμους το πολύ. Η ζωή των Αθηναίων και των Θεσσαλονικέων θα γινόταν τόσο καλύτερη. Αλλά δε θέλουν. Θέλουν να ασχολούμαστε από το πρωί με την κίνηση ώστε να μην έχουμε χρόνο να ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα. "ωχ τί με νοιάζουν τα μνημόνια κι οι νόμοι που ψήφισαν χτες τη νύχτα για τις συντάξεις; εγώ έφαγα 1,5 ώρα να πάω από Αγία Παρασκευή στον Πειραιά! σκορδοκαΐλα μου οι συντάξεις!". Μου είχε πει μια κοπέλα ότι είχε δουλεψει για λίγο με σύμβαση σε κάποιο τμήμα ΟΑΕΔ. Όταν πήγε εκεί σκέφτηκε να βάλει σε τάξη τους φακέλους για να γίνεται πιο σωστά και γρήγορα η δουλειά. Την έπιασε η προϊσταμένη και της είπε, μην τολμήσεις να κάτσεις να τα φτιάξεις, έχουμε εντολές να είναι όλα έτσι και να καθυστερούμε.

Για να μην τα πολυλογω, όπως έχω πει πολλές φορές, η νοοτροπία αυτή δε θα αλλάξει. Όποιος δεν μπορεί να το "χωνέψει" καλύτερα να φύγει από τη χώρα. Αυτοί που θα μείνουμε όμως καλό θα είναι να μη στεναχωριομαστε και τόσο. Μιλάμε για παθογένειες δεκαετιών, μην περιμένουμε να αλλάξουν. Ας ζήσουμε τη ζωή μας όσο καλύτερα γίνεται, ας γκρινιάζουμε όπως όλοι ξέροντας ότι ποτέ δε θα αλλάξει τίποτα κι ας πάμε παρακάτω. Αυτή είναι η δική μου κοσμοθεωρία. Ίσως είναι λάθος βεβαια και θα έπρεπε να τρέχουμε σε διαδηλώσεις κάθε μέρα μπας κι αλλάξει κάτι. Δεν ξέρω. Υπάρχουν εργαλεία να μας βοηθήσουν με το σύστημα όπως οι καταγγελίες σε εφορίες, συνήγορο του Πολίτη, αστυνομικό τμημα κλπ. Αυτό καλό είναι να γίνεται. Όσες φορές έχω κάνει καταγγελία, έχω βρει το δίκιο μου. Ας το θυμόμαστε κι αυτό.
(σόρρυ για το οφ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Αυτο ειναι το προβλημα οτι διαφωνεις χωρις να ξέρεις ακριβως τι έγινε. Έχεις ενα βιντεο και δεν φαινεται απο πουθενα οτι κάποιος παιρνει φορα με μανια και βαράει τον Ζακ στο κεφάλι με σκοπο να τον δολοφονησει. Απο το βιντεο που υπάρχει εγω αυτο δε το βλέπω απο πουθενά πάντως.

Οσο για την αλλαγή ειναι θέμα νοοτροπιας. Και μια και ανεφερες τους δρομους μπορει εύκολα κάποιος να δει πέρα απο αυτο που αναφέρεις ακομα πιο απλά πράγματα και αποτελεσματα λαδωματος υπαλλήλων ή κοινωνικης αυθαιρεσιας. Δρομοι ζιγκ-ζαγκ πραγμα που δειχνει οτι έχουμε αρκετους καταπατητές που κλέψανε απο το δρομο για να μεγαλώσουν την περιουσια τους.

Aν δεν αλλάξεις θα συνεχιζεις να δανειζεσαι και να βλέπεις παιδια 30-35 χρονων να την βγάζουνε σπιτι ή να περιμενουν κανα προγραμμα απο τον ΟΑΕΔ. Κάποια στιγμη ομως η συνταξη των μπαμπαδων και των μανάδων θα τελειώσει οποτε δεν θα μπορουν να στηριζονται ουτε σε αυτο και να λενε ελα μωρε ας ζησουμε και ετσι δεν βαριέσαι. Αν σ αρεσει αυτη η κατασταση πάσο. Εμενα δεν θα μ αρεσε για αυτο και θα σηκωνομουν να φυγω. Δεν ειμαι και βλάκας να κάτσω να τα βάλω με 100 ενω ειμαι ένας θα με φάνε. Ουτε θα μου άρεσε αυτη τη στιγμη να παιρνω για παράδειγμα κάτω απο 1000 ευρώ και να μην μπορω να κάνω μια οικογενεια να έχω το δικο μου αυτοκινητο και ένα δικο μου σπιτι εστω και με ενοικιο αν θέλω να φυγω απο τους γονεις μου.


Αυτα δεν νοειται ένας άνθρωπος που έφαγε 4 χρονια στο πανεπιστημιο και άλλα 12 στο σχολειο να μην μπορει να τα έχει, ειναι ενας μορφωμένος άνθρωπος που έβγαλε την ανωτατη εκπαιδευση και αποτελει ενα απο τα πιο παραγωγικά μέλη σε μια κοινωνια. Δεν θα τον ξεφτυλιζει το κάθε κράτος χρεωνοντας του ολες τις λανθασμένες κινησεις και επιλογές που πηρε τοσα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Για τον Ζακ είπα οτι ακόμα δεν ξέρουμε. Αυτό.

Πιστεύεις οτι το κράτος φταίει που δημιουργήθηκε όλη αυτή η κατάσταση; Μήπως το κράτος δεν είμαστε εμείς; Τώρα είπες για λάδωμα, το λάδωμα έχει αυτόν που λαδώνει κι αυτόν που λαδώνεται. Έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα; Φταίει ο λαδωτής ή ο λαδωμένος (σικ) πιο πολύ;

Πιστεύω οτι ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν μπορείς να βρεις το δίκιο σου, προχώρα. Αν μπορείς να φύγεις, φύγε. Αν θες να μείνεις να το παλέψεις, μείνε. Αλλά ας μη στεναχωριόμαστε συνεχώς γιατί η στενοχώρια κάνει κακό, αυτό λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Για τον Ζακ είπα οτι ακόμα δεν ξέρουμε. Αυτό.

Πιστεύεις οτι το κράτος φταίει που δημιουργήθηκε όλη αυτή η κατάσταση; Μήπως το κράτος δεν είμαστε εμείς; Τώρα είπες για λάδωμα, το λάδωμα έχει αυτόν που λαδώνει κι αυτόν που λαδώνεται. Έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα; Φταίει ο λαδωτής ή ο λαδωμένος (σικ) πιο πολύ;

Πιστεύω οτι ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν μπορείς να βρεις το δίκιο σου, προχώρα. Αν μπορείς να φύγεις, φύγε. Αν θες να μείνεις να το παλέψεις, μείνε. Αλλά ας μη στεναχωριόμαστε συνεχώς γιατί η στενοχώρια κάνει κακό, αυτό λέω.


Ουτε εγω ήμουν μπροστα στο περιστατικο του θανατου του κωστοπουλου απλα με βάση το βιντεο γινεται η συζητηση. Να μας πει κάποιος που βλέπει κλοτσιες με προθεση να του αφαιρεσουν τη ζωή ή οτι τον σκοτωσαν στο ξύλο.

Πιστευω οτι φταιει ακομα και αυτη που έγραψες οτι πηγε στον ΟΑΕΔ και της ειπε η προϊσταμενη μην κάνεις αρχειοθέτηση και την άκουσε και δεν έκανε. Ακομα και αυτη έχει το μεριδιο της ευθυνης της ναι. Το κράτος ειμαστε ολοι εμεις.
Δεν γινεται ρε φιλε να μου λεει εμενα η άλλη οτι έχει βαλει τα παιδια της που μένουν στη Γερμανια προστατευομενα μέλη για να αρπάξει 1200 ευρω επιδομαα και ο άλλος σαν βουλευτης να αρπάει 12000 ευρω το χρονο (τωρα κοπηκε βεβαια αυτο) επειδη ειναι εκτος εδρας λεει επιδοτηση ενοικιου.

1200 ευρω το μηνα επιδοτηση ενοικιου. Ξέρω κάτι μεζονέτες τέτοιες πανω στους Θρακομακεδονες. Ένα παράδειγμα ειναι αυτο αν ψάξω θα βρώ και άλλα στον δημοσιο τομέα απο συνδικαΛΗΣΤΕΣ και δηθεν αριστερους. Απο αυτους που φωνάζουνε και κάνουνε απεργιες και κλεινουνε τους δρομους για να αργησεις εσυ που δουλευεις στον ιδιωτικο τομέα να πάς στην εργασια σου. Αυτη ειναι η Ελλαδα έτσι έχουμε γινει πλέον να φωνάζουνε οι μπαταξηδες για δικαιωματα. Κατεστρεψαν τη χώρα. Και τωρα τους φταιει το κακο ΔΝΤ και ο Αμερικανικος Ιμπεριαλισμος. Υποκρισια.


Το ΔΝΤ μπορει να ειναι μια παγκοσμια οικονομική μαφια αλλα δεν ήρθε απο μονη της. Εμεις κάναμε λάθη και πέσαμε στην ανάγκη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι η υπέρμετρη αστυνομική βια πρέπει να καταδικαστει και να εξαλειφθει επισης οποτε συμφωνώ αλλα δεν υπάρχουν επιτροπές οπως σε άλλα κράτη που να θέτουν σε αργια οποιον δεν κάνει για την δουλειά του. Γιατι θα μπουκάρει μέσα το βυσμα και ο συνδικαλισμος. Εδω έχουμε ποινες για τα μάτια του κοσμου, και χαρτουρες και δηθεν διοικητικη διερεύνηση και απασχολειται κοσμος τωρα επειδη ο κυρ Λάκης που μπηκε με βυσμα το 1990 νιώθει παλιος και κάνει οτι του έρθει. Η αργια θα τον πονέσει να ξέρει οτι αν δεν κάνει θα φυγει απλά οπως στον Ιδιωτικό τομέα. Και αυτο πρέπει να πάει σε ολο το δημοσιο απο τη ΔΕΗ που ειναι συνδικαλο φωλιά μέχρι το στρατο και τα σώματα ασφαλειας.

Θα πρέπει η νομοθεσια να ΛΥΝΕΙ προβληματα και οχι να δημιουργει καινουργια οπως γινεται τωρα με αυτην εδώ. Κάποιος ο οποιος βανδαλιζει και ριχνει μολοτοφ σε αστυνομικο τμήμα θα έπρεπε απευθειας να προφυλακιζεται μέχρι να γινει η δίκη του. Τελεία. Έτσι με αυτο το τροπο νιώθει και η αστυνομια οτι απονέμεται δικαιοσυνη και δεν καλλιεργειται αισθημα μισους το οποιο θα εξωτερικευτει απο τους πιο θερμοαιμους και λιγοτερο ψυχραιμους σε μια επομενη πορεια που θα καταληξει σε μια οδομαχια.

Μια απο τις ποινες για τους βανδαλισμους θα πρέπει να ειναι η εθελοντική εργασια για να έχει σωφρονιστικο χαρακτηρα η ποινή και οχι μονο τιμωρητικο. Αναλογα με το τι έσπασες θα τρώς και το χρονο εθελοντικής εργασιας την ημέρα και το απογευμα θα γυριζεις στη φυλακή και θα υπάρχουν βεβαια και ψυχολογοι - κοινωνικοι λειτουργοι οι οποιοι θα καταγράφουν την πορεια και θα πρέπει και οι ιδιοι να βάζουν τελική υπογραφή στο τέλος. Αυτα βεβαια ολα στη σφαιρα του ιδανικου γιατι δεν προκειται να εφαρμοσθουν εδω ΠΟΤΕ. Αλλα δεν πειραζει εγω θα τα γράψω.

Μετά , οσο για τους αστυνομικους , μπορει να μην χειριστικαν τελεια την κατασταση, μια δυσκολη κατασταση αλλα άσχετα απο αυτο εγω απο το βιντεο βλέπω , αν θελετε να αναλυσουμε το βιντεο που υπάρχει οτι οντως ηταν πολλοί απο πάνω του και ένας του έριξε μια κλοτσια στην πλάτη (δεν φαινεται να ειναι για να τον σκοτωσει ομως) και επισης σε κάποια φάση τον σήκωσαν λιγο και ενας πάει με το παπουτσι στο προσωπο του χωρις να μπορω να διακρινω ακριβως αν τον κλοτσησε. Σιγουρα αυτα δεν χρειαζοντουσαν και θα πρέπει να ελεγχθούν.

Αλλα εγω σαν παρατηρητης ΔΕΝ θα έλεγα οτι αυτοι έχουν προθεση να τον σκοτώσουν. Αν πέθανε απο το στρές ή απο άλλα κτυπηματα πιο πριν ειναι άλλο θέμα.

Οσο για την ΕΔΕ σου ξαναλέω, προσωπικά θεωρω πως λιγοι έχουνε διοικητικές και ηγετικές ικανοτητες σε αυτη τη χωρα και συνηθως αυτοι ειτε αποστρατευονται νωρις γιατι δεν κάνουν χατηράκια στον εκάστοτε πολιτικο προϊστάμενο που λέει ανοησιες (για αυτο και έχει καταντησει η χωρα έτσι και υποφέρουμε ολοι) ειτε αν πάνε να λύσουνε ενα προβλημα απλα τους παιρνουν απο εκει και τους πάνε αλλού.

Στο Μάτι το καλοκαιρι ειδαμε ολοι δυστυχως τι έγινε που δεν μπορουσε ένας επικεφαλης να πάρει μια αποφαση. Ολη η ουσια ηταν να πούν στον κοσμο που να πάει για να μην εγκλωβιστει και καει ζωντανος στο γκρεμό. Αυτο ήταν ολη η δουλειά.

Κράτα ανοιχτους 2-3 δρομους , βάλε τα καραβια που ερχοντουσαν με έξτρα κοσμο στην αναμονή (Ραφηνα) και οδηγησε τον κοσμο ΜΟΝΟ προς αυτους τους 2-3 δρομους. Δεν έγινε ποτέ. Απλα τα ριχνει ο ένας στον άλλον.

Δεν θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση στη χωρα και οσο δεν θέλουμε δεν θα αλλάξει. Για να αλλάξει θα πρέπει να γινουν σοβαρές αλλαγές και γενναίες μεταρυθμισεις.

Βανδάλισες - προκάλεσες αναταραχές - έκαψες - έσπασες με κουκουλες κτλπ. προφυλακιση.
Εισαι αστυνομικος που δεν σέβεται το νομο και έχει άγρια ένστικτα και δεν ειναι ισορροπημένος χαρακτηρας , τέθηκες σε αργια και βλέπουμε αν θα παραμεινεις.


Οι μεν θρέφουν το μισος και την αναταραχη των δέ. Και μπλέκονται και ολοι οι άλλοι στο τρυπάκι τους.


Απλά τα πράγματα. Προβλημα -> Λυση. Έτσι διαΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ η Δημοκρατια και έτσι ακριβως ολοι νιώθουν οτι απονέμεται δικαιοσυνη.


Καλημερα! Αφου βγηκε η Χιμελα οφ τοπικ που ειναι και moderator , ειπα να βγω και εγω :P
Συμφωνω μαζι σου και εγω σε ολα εκτος απο αυτο με το Ζακ οπως (σου εξηγησα τους λογους μου σε αλλο post) και με την απαντηση της Χιμελα.

Εγω ομως θα ηθελα να σταθω στην κοινωνική εργασια ως ποινη ή ως μερος της ποινης ενος ανθρωπου , ποσο μαλλον ενος ανηλίκου. Θεωρω οτι ειναι ενα μεσον που πραγματικα μπορει να ωθησει το ατομο να αλλαξει σταση ζωης που, αν δεν κανω λαθος αυτος, δεν ειναι ο σκοπος της φυλάκισης περαν της τιμωριας ;

Εννοειται οτι θα επρεπε να υπαρχουν ποινες που να εφαρμοζονται τοσο σε ατομα που βανδαλιζουν τα αστυνομικα τμηματα οσο και γενικα στα ατομα που βανδαλιζουν δημοσια και ιδιωτικη περιουσια. Θυμαμαι ενας οικογενειακος φιλος που μετακομισε στην Κυπρο , ειχε παρει τηλεφωνο τον μπαμπα μου ολο παραπονο για να του πει οτι επειδη επιασαν το γιο του στο γυμνασιο να κανει "γκράφιτι" σε εναν τοιχο τους εβαλαν να ξαναβαψουν τον τοιχο με δικα τους εξοδα αλλιως θα επρεπε να πληρωσουν ενα ποσο περιπου 50-80 ευρω. Τοσο απλα.

Και ενα ακομη οφ τοπικ προς την αγαπημενη @konstantinantia που εσφαλμενα ανεφερε οτι δηλωσα οτι δεν καταγομαι απο τη Μακεδονια ενω εγω αναφερα οτι δεν ειναι απαραιτητο να καταγεται καποιος απο τη Μακεδονια για να εχει μια συγκεκριμενη σταση για το Μακεδονικο και οτι εχω καταγωγη απο πολλα μερη . Θελεις να τα μαθεις; Μανη, Κερκυρα, Γαλλια, Αθηνα , Μακεδονια (ω ναι!) , Αυστραλια ειναι τα μερη απο τα οποια σιγουρα εχω καταγωγη. Απ'ολα εχω παρει κατι. Οσο για εσας που πιστευετε οτι ειστε 100% Ελληνες, Μακεδονες ή Νοτιοκορεατες , θα ηταν καλο να αποκτησετε περισσοτερες γνωσεις βιολογιας και συγκεκριμενα γενετικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Καλημερα! Αφου βγηκε η Χιμελα οφ τοπικ που ειναι και moderator , ειπα να βγω και εγω :P
Συμφωνω μαζι σου και εγω σε ολα εκτος απο αυτο με το Ζακ οπως (σου εξηγησα τους λογους μου σε αλλο post) και με την απαντηση της Χιμελα.

Εγω ομως θα ηθελα να σταθω στην κοινωνική εργασια ως ποινη ή ως μερος της ποινης ενος ανθρωπου , ποσο μαλλον ενος ανηλίκου. Θεωρω οτι ειναι ενα μεσον που πραγματικα μπορει να ωθησει το ατομο να αλλαξει σταση ζωης που, αν δεν κανω λαθος αυτος, δεν ειναι ο σκοπος της φυλάκισης περαν της τιμωριας ;

Εννοειται οτι θα επρεπε να υπαρχουν ποινες που να εφαρμοζονται τοσο σε ατομα που βανδαλιζουν τα αστυνομικα τμηματα οσο και γενικα στα ατομα που βανδαλιζουν δημοσια και ιδιωτικη περιουσια. Θυμαμαι ενας οικογενειακος φιλος που μετακομισε στην Κυπρο , ειχε παρει τηλεφωνο τον μπαμπα μου ολο παραπονο για να του πει οτι επειδη επιασαν το γιο του στο γυμνασιο να κανει "γκράφιτι" σε εναν τοιχο τους εβαλαν να ξαναβαψουν τον τοιχο με δικα τους εξοδα αλλιως θα επρεπε να πληρωσουν ενα ποσο περιπου 50-80 ευρω. Τοσο απλα.

Καλημέρα!
Η Χιμέλα διαπράττει θεσμική φορουμικη ανομια :loltooth: :loltooth:

Με τον Ζάκ ειναι αληθεια οτι ο χειρισμος δεν φαινεται να ειναι ο καλυτερος. Αλλα εγω θα ήθελα να μου πει κάποιος απο οσους διαφωνουν σε ποιο σημειο του βιντεο νομιζει οτι κάποιος απο τους αστυνομικους κλωτσάει με προθεση ειτε στο κεφάλι τον Ζακ προκειμενου να τον δολοφονησει.

Ναι ο σωφρονισμος ειναι ο σκοπος της φυλάκισης ο άλλος ομως ειναι και η προστασια του συνολου. Απλα το σωφρονιστικο συστημα οπως και άλλα συστηματα στην Ελλαδα ειναι απο εκεινα που έχουν μεινει μονο ως προς την εικονα οπως και πολλά αλλα δηλαδη παριστάνουμε οτι έχουμε ενα συστημα αλλα επι της ουσιας δεν έχουμε. Γιατι ειναι απαρχαιωμένο και δυσλειτουργικο και παριστανει οτι λύνει ενα προβλημα αλλα δεν το λύνει. Για παράδειγμα με τους Ρουβικωνες.

Τα δικαστηρια ασχολουνται καθε λιγο με αυτους, τους έχουνε χρεωσει ποσά που αποκλειεται να βρουνε να πληρωσουνε και συνεχιζεται ολο αυτο το σκηνικο. Τα δικαστηρια συνεχιζουν να ασχολουνται , η αστυνομια συνεχιζει να παράγει βιβλια και τομους δικογραφιων για μερικές επιθεσεις σε [ρεσβειες που αυτοι τις διασκεδάζουν και θεωρουν οτι ετσι ασκουν κοινωνικο αγωνα κοκ.

Έλα εδώ. Βανδάλισες κτιριο. Αυτοφωρο αποψε την επομενη δικάζεσαι. Άμεσα. Ποινή για την πρώτη φορά εθελοντική εργασια απο το σπιτι σου. Θα εμφανιζεσαι στο ΑΤ και θα σε πηγαινουν κοινωνικοι λειτουργοι να βάφεις και να φτιάξεις αυτα που χάλασες. Αν δεν εισαι κτιστης θα εισαι βοηθος του. Την 2η φορά που θα το κάνεις εκτος απο το να το ξαναφτιάξεις θα μεινεις και μεσα στη φυλακή για 3 μήνες. Την 3η θα μεινεις για 2 χρονια. Αν σ αρεσει να την περνάς ετσι κανενα προβλημα.

Μπορει στο ενδιάμεσο να μάθεις και καμια τέχνη και να βρεις μετά και καμια δουλειά ή να ανοιξεις την δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ωστοσο πιστευω οτι κανεις δεν αμφισβητει οτι οποιαδηποτε μορφη τεχνης αποτελει μερος του πολιτισμου .

το γεγονος που οδηγησε τον Παυλίδη, εναν καλλιτεχνη που εγω προσωπικα εκτιμω πολυ (και οχι δεν χρειαζεται να εχεις την ιδια γνωμη με εμενα για τον καθε Παυλιδη) , να δημιουργησει κατι που εμενα με αγγιξε. Δειχνει οτι αρχικα υπαρχει αντιδραση στην αδικια με εναν τροπο δημιουργικο.Το να αντιδρουμε εναντια σε αυτο που συμβαινει δημιουργικα το θεωρω δειγμα υγειους πολιτισμου. Επισης προς ενημερωση σου η γνωμη μου για τον πολιτισμο και την τεχνη δεν αλλαξε με την απαντηση σου. Το γεγονος οτι οπως δηλωσα νιωθω πολιτης του κοσμου δε σημαινει οτι δεν εκτιμω την τεχνη του καθε τοπου και δεν τη σεβομαι. Εξάλλου η τεχνη δεν εχει συνορα.
Είναι απ'τις φορές που οι λέξεις χάνουν πλήρως το αρχικό τους νόημα. Όταν η γνωστή φράση του Περικλέους <<φιλοκαλούμεν τε γαρ μετ'ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας>> περί τέχνης και τρόπου σκέψεως, βρίσκει ακριβές νόημα στην σημερινή σημασία των λέξεων <<ευτέλεια (σήμερα= φτήνια)>> και <<μαλακία (σήμερα=νομίζω γνωρίζετε)>>.
Αυτά υποδεικνύετε για πολιτισμό. Εν πάση περιπτώσει, είναι ατελέσφορη η συζήτηση και φταίω εγώ, που προσπαθώ να διδάξω πολιτισμό σε ανθρώπους που δεν τιμούν στο ελάχιστο τον όρο του πολίτου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.


Και εδώ βλέπουμε την παραπληροφόρηση στο μεγαλείο της.Φυσικα και είναι απαράδεκτο αυτό που έκανε ο μεσίτης και πρέπει να τιμωρηθεί.Απο την άλλη όμως δεν μας λέει γιατί ο κοσμηματοπώλης επιτέθηκε στο Κωστόπουλο πέρσι.Μηπως επειδή είδε έναν άγνωστο/ναρκομανή μέσα στο μαγαζί του και απλά ήθελε να προστατέψει την περιουσία του;Λέω εγώ τώρα.

Ανθρωπάκια κάνουν τους δημοσιογράφους ενώ δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αυτό που θα πω είναι αντικειμενικό και δεν χώρα αμφισβήτηση

Aπαράδεκτος ο τίτλος του άρθρου καθώς η μαρτυρία της δημοσιογράφου δεν είναι αξιόπιστη καθώς κατέβηκε με τον Ανταρσύα.

Επίσης στο μαχαίρι βρέθηκε dna του θύματος και σύμφωνα με αντικειμενικές μαρτυρίες το θύμα επιτέθηκε στους διασώστες που πήγαν να τον περιλθάψουν. Με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιο δικαστήριο να κρίνει ένοχο το κοσμηματοπλώλη καθώς με τη πράξη του προστάτευε την ιδιοκτησία του.

Η υποκειμενική μου άποψη

Ο Ζακ μπήκε στο κοσμηματοπωλείο για να κλέψει. Προηγουμένως πήγε σε ένα άλλο μαγαζί με άλλο άντρα και έφυγε καθώς το ταμείο δεν ήταν ελεύθερο. Είναι φως φανάρι ότι ο Ζακ χρωστούσε στον άλλο άντρα και ο δεύτερος τον ανάγκασε να κλέψει. Στο κωσμηματοπωλείο ο Ζακ προσπαθούσε να σπάσει το τζάμι!!!!! με πυροσβεστήρα και παράλληλα είχε στη κατοχή του όπλο (μαχαίρι). Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν γιατί προστάτεψε την περιουσία του. Επίσης το σημαντικότερο γεγονός είναι ότι ο ίδιος δεν δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από τους διασώστες. Η τελευταία πράξη καθιστά τον ίδιο υπεύθυνο για τον θάνατό του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Αυτό που θα πω είναι αντικειμενικό και δεν χώρα αμφισβήτηση

Aπαράδεκτος ο τίτλος του άρθρου καθώς η μαρτυρία της δημοσιογράφου δεν είναι αξιόπιστη καθώς κατέβηκε με τον Ανταρσύα.

Επίσης στο μαχαίρι βρέθηκε dna του θύματος και σύμφωνα με αντικειμενικές μαρτυρίες το θύμα επιτέθηκε στους διασώστες που πήγαν να τον περιλθάψουν. Με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιο δικαστήριο να κρίνει ένοχο το κοσμηματοπλώλη καθώς με τη πράξη του προστάτευε την ιδιοκτησία του.

Η υποκειμενική μου άποψη

Ο Ζακ μπήκε στο κοσμηματοπωλείο για να κλέψει. Προηγουμένως πήγε σε ένα άλλο μαγαζί με άλλο άντρα και έφυγε καθώς το ταμείο δεν ήταν ελεύθερο. Είναι φως φανάρι ότι ο Ζακ χρωστούσε στον άλλο άντρα και ο δεύτερος τον ανάγκασε να κλέψει. Στο κωσμηματοπωλείο ο Ζακ προσπαθούσε να σπάσει το τζάμι!!!!! με πυροσβεστήρα και παράλληλα είχε στη κατοχή του όπλο (μαχαίρι). Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν γιατί προστάτεψε την περιουσία του. Επίσης το σημαντικότερο γεγονός είναι ότι ο ίδιος δεν δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από τους διασώστες. Η τελευταία πράξη καθιστά τον ίδιο υπεύθυνο για τον θάνατό του.


Ότι πιο σωστό/λογικό έχω ακούσει πάνω στο θέμα.Καθόμαστε και κρίνουμε έναν άνθρωπο γιατί προστάτεψε την περιουσία του.

Καθίστε εσείς να βλέπετε έναν ληστή να σας καταστραφεί την περιουσία σας και μην κάνετε τίποτα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η υπόθεση του Ζακ εκδικάστηκε;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση, εμένα το όλο σκηνικό μου μοιάζει περισσότερο για απόπειρα εντυπωσιασμού, παρά για οτιδήποτε άλλο.
Η δημοσιογράφος πήγε να βγάλει τα αυτοκόλλητα, ο μεσίτης την έβρισε, πήγε να τον χτυπήσει, απέφυγε-απάντησε, και μετά αυτή εκμεταλλεύτηκε το επάγγελμά της και το σκηνικό της γειτονιάς για να πουλήσει την ιστορία και να εκβιάσει το δικαστήριο για καλύτερη αποζημίωση.

Προχθές ήταν Χριστούγεννα, τυπάς την έπεσε σε γυναίκα δημοτικού συμβούλου και ο άντρας της τον έβγαλε έξω και τον άρχισε στα σούτια. Είδε κανείς ειδήσεις με τίτλους "Γνωστός Λαμπράκης των Γρεβενών ξυλοφόρτωσε αποπειραμένο εραστή";
Ο μεσίτης την χτύπησε, του έκανε καταγγελία και η υπόθεση πήρε το δρόμο της δικαιοσύνης. Ενώ δεν έχει βγει απόφαση για την υπόθεση Ζακ, η Εφημερίδα των Συντακτών αποφάνθηκε ότι ο τύπος είναι και κατά συρροήν εγκληματίας και ξυλοφορτώνει όποιον βρει στο δρόμο του. Δηλαδή, κάπου. αρχίζει και χάνεται το μέτρο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top