Μετρό: Επίκειται η μετονομασία των σταθμών "Ευαγγελισμός" και "Άγιος Δημήτριος". Ποια είναι η άποψή σας;

Συμφωνείτε να με την επικείμενη μετονομασία των σταθμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)
  • Ναι

    Ψήφοι: 2 11.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 15 83.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 1 5.6%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αλλάζουν ονομασία δύο σταθμοί του μετρό όπως ανακοίνωσε η εταιρία. Σε λίγους μήνες οι σταθμοί «Ευαγγελισμός» και «Αγιος Δημήτριος – Αλέκος Παναγούλης» θα αποτελέσουν παρελθόν. Οι νέοι σταθμοί ονομάζονται «Παύλος Μπακογιάννης» και «Αλέκος Παναγούλης». Πότε αναμένεται να τεθούν οι ισχύ η αλλαγές.

https://www.newsit.gr/ellada/metro-oristiko-telos-eyaggelismos-kai-agios-dimitrios-allazoun-onoma/2877307/


Είμαι κατά και πιστεύω ότι η εκκλησία πρέπει να αντιδράσει. Είναι ολοφοάνερο ότι θέλουν να βγάλουν τα χριστιανικά ονόματα σε οτιδήποτε δημόσιο υπάρχει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Άλλη μια βλακεία του Ελλαδιστάν.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Next stop, Alekos Panagoulis. :P
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεωρώ πως η στάση δίπλα απο το μεγαλυτερο νοσοκομειο της χώρας έπρεπε να λέγεται Ευαγγελισμος.....
δε περίμενα αυτή την κίνηση απο τον Μητσοτακη...
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Επόμενο στόχος για αλλαγή ονόματος της στάσης "Μοναστηράκι" σε "Ερμού"
Ελλάς το μεγαλείο σου!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Όταν σε μια τελειωμένη χώρα που δεν παράγει τίποτα θέλει κάποιος να εντυπωσιάσει απλά κανείς βλακείες όπως είναι αυτή.

Προτείνω να αλλάξει και το όνομα της χώρας.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
-Πού είσαι ρε? Θα αργήσεις?
-Που να μαι? Ακόμα στον Αλέκο,περιμένω τον Αλέκο''

 

IceQueen

Νεοφερμένος

Η IceQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μας έφταναν τα παππούδια που ρωτάνε πώς θα πάνε στο ΙΚΑ, τώρα θα μας ρωτάνε πώς να πάνε και στο νοσοκομείο;
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πάντα μου την έδιναν οι στάσεις με ονόματα προσώπων ή αγίων.

Θα έπρεπε να είναι αντιπροσωπευτικά της περιοχής όπου βρίσκεται η εκάστοτε στάση.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Πάντα μου την έδιναν οι στάσεις με ονόματα προσώπων ή αγίων.

Θα έπρεπε να είναι αντιπροσωπευτικά της περιοχής όπου βρίσκεται η εκάστοτε στάση.

"Δε χρησιμοποιουμε λογική".
^ Κανόνας νο1 ελληνικού δημοσίου.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Έχω ιδέα για την επόμενη μετονομασία
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Πάντα μου την έδιναν οι στάσεις με ονόματα προσώπων ή αγίων.

Θα έπρεπε να είναι αντιπροσωπευτικά της περιοχής όπου βρίσκεται η εκάστοτε στάση.


Ναι μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση η στάση Άγιος Δημήτριος λέγεται έτσι επειδή η περιοχή λέγεται έτσι,ενώ η στάση ευαγγελισμός λόγω του νοσοκομείου.Τι δεν σου αρέσει ακριβώς;
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ναι μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση η στάση Άγιος Δημήτριος λέγεται έτσι επειδή η περιοχή λέγεται έτσι,ενώ η στάση ευαγγελισμός λόγω του νοσοκομείου.Τι δεν σου αρέσει ακριβώς;

Νομίζω πως Ελληνικά γράφω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Νομίζω πως Ελληνικά γράφω.


Και εγώ Ελληνικά γράφω μην φοβάσαι.Σε ρωταω η στάση Ευαγγελισμός λέγεται έτσι λόγω του νοσοκομείου και ο Άγιος Δημήτριος λόγω της περιοχής (τι πιο αντιπροσωπευτικό).Πως θα ήθελες να λέγονται;Νομίζω ότι οι ονομασίες των δυο αυτών σταθμών είναι οτι πρέπει.


Edit:Μάλλον δεν θα αλλάξουν όνομα τελικά.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Και εγώ Ελληνικά γράφω μην φοβάσαι.Σε ρωταω η στάση Ευαγγελισμός λέγεται έτσι λόγω του νοσοκομείου και ο Άγιος Δημήτριος λόγω της περιοχής (τι πιο αντιπροσωπευτικό).Πως θα ήθελες να λέγονται;Νομίζω ότι οι ονομασίες των δυο αυτών σταθμών είναι οτι πρέπει.


Edit:Μάλλον δεν θα αλλάξουν όνομα τελικά.
Δεν θα αλλάξουν φίλε Φωτη γιατί δεν γίνεται προς το παρόν. Αυτές οι κινήσεις γίνονται για να κάνουν σφυγμομετρηση στον μαλάκα λαό και να καθορίσουν τι θα κάνουν μετά από σχεδιασμό. Πίσω από αυτά βρίσκεται ο Ταχιάος που τον εκατσαν στο μέτρο αφού δεν μπόρεσαν να τον αναδείξουν πουθενά. Αυτά όλα είναι γραμμάτια μάγκα μου κι έπρεπε να κάνει κάτι κι αυτός.
Στην πολιτική φίλε μου υπάρχουν γραμμάτια.
Γι αυτό τους έχω χεσμένους όλους κι όλες.

:hi:
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν επιθυμεί τη μετονομασία του σταθμού Μετρό η οικ. Μπακογιάννη

Με γραπτή δήλωσή της παρεμβαίνει η οικογένεια Μπακογιάννη στο θέμα που προέκυψε με τη μετονομασία του σταθμού «Ευαγγελισμός» σε «Παύλος Μπακογιάννης», τονίζοντας πως δεν θα επιθυμούσε να συμβεί κάτι τέτοιο.

Η οικογένεια, αφού ευχαριστεί θερμά την Αττικό Μετρό ΑΕ για την τιμητική πρόταση μετονομασίας του συγκεκριμένου σταθμού Μετρό σε «Παύλος Μπακογιάννης», διευκρινίζει πως δεν μπορεί να την αποδεχθεί.

«Η απόφαση έχει προκαλέσει συζητήσεις», αναφέρει η οικογένεια Μπακογιάννη και προσθέτει: «Για ευνόητους λόγους δεν θέλουμε το όνομα του Παύλου Μπακογιάννη να μπει σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση. Άλλωστε κάτι τέτοιο θα προσέβαλε την μνήμη ενός ανθρώπου που αγωνίστηκε για την συμφιλίωση και την ενότητα. Η σύζυγος, τα αδέλφια του, τα παιδιά και τα εγγόνια του τον θέλαμε στο σπίτι κι όχι σε μια ταμπέλα».

Και η οικογένεια καταλήγει στην ανακοίνωσή της: «Ότι η μνήμη του (σ.σ.: Παύλου Μπακογιάννη) είναι ζωντανή και οι ιδέες του εξακολουθούν να εμπνέουν 30 χρόνια μετά, μας αρκεί. Και πάλι ευχαριστούμε πάρα πολύ» .

Η δήλωση: https://www.facebook.com/kostas.bakoyannis/posts/10157229344346999
https://www.liberal.gr/news/den-epi...-isoneuaggelismossin-i-oik-mpakogianni/267581
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Γιατί να ονομάσουμε την στάση Παύλος Μπακογιάννης ; Είναι κάποιο ιστορικό πρόσωπο ; Ενέπνευσε τους νέους ;


Ας μου απαντήσουν οι <<έξυπνοι>> του φόρουμ

Επίσης προτείνω να ονομάσουμε μια στάση Ελένη Αντωνιάδου, πρότυπο της αριστείας που ευαγγελίζεται η νδ
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με αυτήν την αλλαγή αν τελικά πραγματοποιηθεί.Οι ονομασίες των στάσεων του μετρό και οποιουδήποτε ΜΜΜ πρέπει να σχετίζονται με την τοποθεσία για την διευκόλυνση του πληθυσμού και όχι με άκυρα άτομα που όπως αναφέρθηκε από πάνω δε έχουν προσφέρει και κάτι το ιδιαίτερο.Αυτά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με αυτήν την αλλαγή αν τελικά πραγματοποιηθεί.Οι ονομασίες των στάσεων του μετρό και οποιουδήποτε ΜΜΜ πρέπει να σχετίζονται με την τοποθεσία για την διευκόλυνση του πληθυσμού και όχι με άκυρα άτομα που όπως αναφέρθηκε από πάνω δε έχουν προσφέρει και κάτι το ιδιαίτερο.Αυτά.


Ευτυχώς δεν θα γίνει μάλλον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top