Τι είναι αυτό που κάνει τον Άντρα;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια, η έννοια του ανδρισμού διέρχεται μία γενικευμένη κρίση. Τα παλιά ανδρικά πρότυπα, οι συνταγές και τα θέσφατα που καθόριζαν την έννοια του Άνδρα, σε ερωτικό αλλά και σε κοινωνικό επίπεδο, δεν είναι πλέον κατάλληλα για να περιγράψουν και να καθορίσουν τον άνδρα στις σημερινές συνθήκες. Από την άλλη πλευρά, τα πρότυπα της φαλλοκρατικής κοινωνίας, δεν έχουν καταπέσει πλήρως, αλλά συγκαλυμμένα υφέρπουν σε κάθε τομέα της αντίληψής μας περί φύλων. Αποτέλεσμα όλων αυτών, είναι να υπάρχει πλήρης σύγχυση περί της έννοιας του ανδρισμού και μεγάλη δυσκολία καθορισμού της.

Πρόσφατα, σε ένα θέμα της ίδιας υποκατηγορίας, διάβασα τις παρακάτω απόψεις, από γυναίκες:

Για μένα άπαξ και πηδήξεις άντρα ή πηδηχτείς με άντρα (σόρρυ για τις εκφράσεις) δεν είσαι πια άντρας.
Ο πραγματικός κίνδυνος (και δε χρειάζομαι στατιστική να μου επιβεβαιώσει την ύπαρξη του γιατί τον βλέπω καθημερινά!) είναι ότι αυξάνονται οι straight μεν αλλα άβουλοι, μαμακηδες και καλομαθημένοι άντρες, των οποιων η συμπεριφορά έχει όλα όσα καταλογίζουν στους gay αλλα αρνούνται να το παραδεχτούν και νομίζουν ότι το γεγονός ότι κοιμούνται με γυναίκες τους κάνει εξ'ορισμού άντρες.
Αυτές οι απόψεις αποτέλεσαν το έναυσμα για τη δημιουργία του παρόντος θέματος. Τι είναι τελικά αυτό που κάνει ένα αρσενικό, Άντρα;

Είναι οι σεξουαλικές του προτιμήσεις; Η ανδρεία του; Ο τσαμπουκάς; Η βαρβατίλα; Η σκληρότητα του χαρακτήρα, η τραχύτητα στους τρόπους, η ανθεκτικότητα στις καταπονήσεις, η μυική δύναμη, η ανάληψη ευθυνών, το θάρρος, ή μήπως το...παλαμάρι και βγάλε την ρε να τις μετρήσουμε;

Τι θα σας έκανε να χαρακτηρίσετε έναν άνδρα ως άνανδρο; Τι είναι αυτό που κάνει ένα αρσενικό, να είναι περισσότερο άνδρας από έναν άλλο; Ισχύει κατά τη γνώμη σας μια τέτοια διάκριση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε κοιτάζει στα μάτια και το βλέμμα του είναι καθαρό, διαφανές, βλέπεις μέσα του να καθρεφτίζονται τα όσα πιστεύει και τα όσα εννοεί, έχει λόγο και τον κρατάει, δεν φοβάται τις όποιες ευθύνες και στέκεται με θάρρος μπροστά στη ζωή, έτοιμος να αντιμετωπίσει όποια κατάσταση προκύψει και τις όποιες συνέπειες αυτής.

Για μένα αυτό είναι Άνδρας. Και φυσικά όπως κάθε ορισμός, είναι απόλυτος και ταυτόχρονα μπορεί να ακυρωθεί από έναν άλλο, καλύτερο, πληρέστερο, ακριβέστερο ή και τελείως διαφορετικό. :)
Γι αυτό δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι όσοι δεν έχουν κάτι από τα παραπάνω δεν είναι άνδρες- απλά έγραψα τι σκέφτομαι εγώ ότι θα μπορούσε να είναι ο ορισμός του Άνδρα.

πς. Σε ερωτικό επίπεδο, Άνδρας είναι εκείνος ο οποίος θα κάνει μία επιλογή και θα stand up for it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σε κοιτάζει στα μάτια και το βλέμμα του είναι καθαρό, διαφανές, βλέπεις μέσα του να καθρεφτίζονται τα όσα πιστεύει και τα όσα εννοεί, έχει λόγο και τον κρατάει, δεν φοβάται τις όποιες ευθύνες και στέκεται με θάρρος μπροστά στη ζωή, έτοιμος να αντιμετωπίσει όποια κατάσταση προκύψει και τις όποιες συνέπειες αυτής.

πς. Σε ερωτικό επίπεδο, Άνδρας είναι εκείνος ο οποίος θα κάνει μία επιλογή και θα stand up for it.

Πολύ ωραία τα όσα έγραψες Καλυψώ μου και συμφωνώ μαζί σου. Ιδιαίτερα θετική η εικόνα του άνδρα που περιγράφεται στο παραπάνω ποστ σου.

Ωστόσο αναρωτιέμαι: Όλα αυτά δεν θα μπορούσε να τα έχει και μια γυναίκα; Θα ήταν τότε ανδρογυναίκα ή λεσβία; Ένας gay άνδρας δεν θα μπορούσε επίσης να τα έχει; Δεν πιστεύω πως εννοείς επ' ουδενί κάτι τέτοιο. Όμως αν όλα αυτά τα έχει μια γυναίκα ή ένας gay, τότε τι μένει για έναν άνδρα; Η σεξουαλική του επιλογή;

Επίσης, ανέφερα στο εναρκτήριο ποστ μου τη λέξη "άνανδρος". Δεν υπάρχει αντίστοιχη έννοια για μια γυναίκα, ενώ παραδοσιακά ένας gay (βάσει πάντα των φαλλοκρατικών προτύπων) θεωρείται εξ ορισμού ως τέτοιος (βλέπετε τη χρήση της λέξης π@ύστης ακόμη και σήμερα, ακόμη και μεταξύ μας, ακόμη κι όταν πλέον δεν απευθύνεται σε ομοφυλόφιλο, όπως έκανε κάποτε το διαχωρισμό ο Ρεμπεσκές). Τι έχουμε να πούμε άραγε γι' αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολύ ωραία τα όσα έγραψες Καλυψώ μου και συμφωνώ μαζί σου. Ιδιαίτερα θετική η εικόνα του άνδρα που περιγράφεται στο παραπάνω ποστ σου.

Ωστόσο αναρωτιέμαι: Όλα αυτά δεν θα μπορούσε να τα έχει και μια γυναίκα; Θα ήταν τότε ανδρογυναίκα ή λεσβία; Ένας gay άνδρας δεν θα μπορούσε επίσης να τα έχει; Δεν πιστεύω πως εννοείς επ' ουδενί κάτι τέτοιο. Όμως αν όλα αυτά τα έχει μια γυναίκα ή ένας gay, τότε τι μένει για έναν άνδρα; Η σεξουαλική του επιλογή;

Χμ... Για τη γυναίκα είναι πιο περίεργο το θέμα και θα ήθελα να το σκεφτώ λίγο πριν απαντήσω. :)

Μα, ο γκευ δεν είναι άνδρας;
:)
Εγώ τουλάχιστον δεν το διαχωρίζω, ούτε πιστεύω σε αυτό που λένε "τρίτο φύλο". Το μόνο διαφορετικό που έχουν οι ομοφυλόφιλοι είναι ότι επιλέγουν να έχουν μία διαφορετική ζωή επί του σεξουαλικού και μόνο ζητήματος.


πς. σε ευχαριστώ :)


εδιτ. για τη γυναίκα υπάρχει μία λέξη που χρησιμοποιείται με τον τρόπο που παρατήρησε ο Ρεμπ και που δεν υπάρχει αντίστοιχη για άνδρα και πιστεύω είναι εξίσου προσβλητική... δεν θα ήθελα να τη γράψω, αλλά πιστεύω καταλαβαίνετε σε ποια αναφέρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δωράκι

Νεοφερμένος

Η Δωράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
"Για να προσδιορίσεις τον νέο άντρα, πρέπει πρώτα να καταλήξεις στην ερμηνεία της νέας γυναίκας"

Η γυναίκα έχει επωμιστεί βάρη και ευθύνες που παλαιότερα δεν είχε. Για να είμαστε ειλικρινείς φταίμε και εμείς οι γυναίκες για την απώλεια ταυτότητας του άνδρα. Όταν ακούς γυναίκες να ξεστομίζουν "ο άντρας της ζωής μου είμαι εγώ" αντιλαμβάνεσαι πως κάτι δεν πάει καλα.

Οι νέες συνθήκες απαιτούν από τους άντρες να προσπαθούν να βρουν νέα ταυτότητα από αυτήν που είχε παλιότερα ως ο "κουβαλητής", "η κολώνα του σπιτιού" κτλ. Σας το λέει μια 25χρονη ανύπαντρη μητέρα που νιώθει οτι τα "κότσια" (αν με καταλαβαίνετε) είναι μεγαλύτερα απο αυτά του πατέρα της κόρης της!

Και το λέω με ΄λύπη μου, απο την μέχρι τώρα πείρα μου πως ευδοκιμεί το είδος του άβουλου και ευθυνόφοβου άντρα... Μην εκπλαγείτε αν φτάσουμε να φορούν οι άντρες μίνι και γόβες σε περίοδο εκτός του Τριωδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ερωτηση:

Ποιο ειναι το παλιο "καλο" αντρικο προτυπο?

Μπουνιες, κοιλια, καλοι στα χερια και μασχαλιλα απο 6 χιλιομετρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

Μα, ο γκευ δεν είναι άνδρας;
:)
Εγώ τουλάχιστον δεν το διαχωρίζω, ούτε πιστεύω σε αυτό που λένε "τρίτο φύλο". Το μόνο διαφορετικό που έχουν οι ομοφυλόφιλοι είναι ότι επιλέγουν να έχουν μία διαφορετική ζωή επί του σεξουαλικού και μόνο ζητήματος.

Να το εξηγήσω λίγο καλύτερα αυτό, γιατί το ξαναδιάβασα και νιώθω ότι πρέπει να το αναλύσω λίγο παραπάνω. Θεωρώ ότι ο Άνδρας δεν φαίνεται από τις σεξουαλικές του επιλογές, όσο κι αν έχει επικρατήσει αυτή η άποψη. Ανέκαθεν οι άνδρες θεωρούσαν υποτιμητικό και βρισιά να τους πει κάποιος ότι είναι "γκευ/π@ύστηδες", αλλά πιστεύω ότι η χειρότερη βρισιά που μπορείς να πεις σε κάποιον, είναι ότι δεν είναι Άνδρας (άνανδρος), δηλαδή ότι δεν τιμάει το λόγο του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Άντρας, άντρας τι είναι άντρας με Α κεφαλαίο; :hmm:

Θα μπορούσα να πω πως είναι αυτός που είναι υπεύθυνος των επιλογών του που τις υπερασπίζεται με πάθος και δέχεται τις επιπτώσεις αυτών, αλλά και μαι γυναίκα δεν είναι;
Μήπως είναι καλύτερα αυτός που προστατεύει με θάρρος αυτούς που αγαπά; Μα για στάσου, θα πέθαινα για αυτούς και η ίδια.
Όχι - όχι.. είναι αυτός του οποίου ο λόγος μετράει και τηρείται ως τέλους. Πάλι δε βγαίνει.

Δε λένε ότι είναι "αυτός που τιμά τα παντελόνια που φοράει"; Γιατί τα φουστάνια τι έχουν, μήπως κι εγώ δε φοράω παντελόνια;

Όλα τα παραπάνω σε συνδιασμό με το δυναμισμό,την ευγένεια και την εξυπνάδα τον κάνουν ωραίο ως Άνθρωπο και έτσι μόνο δέχομαι το Άντρας με Α κεφαλαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Αυτό που κάνει τον άντρα, είναι ο άντρας που αγαπάει αληθινά την γυναίκα, ψάχνει να ανακαλύψει την "αύρα" της, και δεν την βλέπει μόνο για την σεξουαλική του ικανοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Είναι περίεργο, σχεδόν κωμικό.
Αμφιβολία γύρω από την ισχύ του ανδρισμού.
Έχοντας αρσενικό φαινότυπο, οφείλει κανείς να αποδείξει οτι είναι νοηματικά αρσενικός.
Για τις γυναίκες, παραδόξως, δεν τίθεται ερώτημα. Είναι κάτι σαν αυταπόδεικτη αλήθεια.

Ένας άντρας ενδέχεται να κάνει κάτι, και να αμφισβητηθεί η ιδιότητά του ως άντρας.
Μια γυναίκα κάνει οτιδήποτε, και δεν αμφισβητείται η ιδιότητά της ως γυναίκα.

Το αποδίδω, απλοϊκά, σε μια υποννοούμενη, σχεδόν αόριστη θεώρηση, του ανδρισμού ως τιμής και της γυναικείας ιδιότητας ως κάτι αποφευκτέον. Η αυξημένη αξία του ανδρισμού -τον καθιστά ευκόλως θιγόμενο και δυσκόλως κερδιζόμενο, τοιουτοτρόπως. Η ιδιότητα του θήλεος είναι δοθείσα και θεωρούμενη εξ'αρχής λήξασα ως απόδοση.

Είμαι σχεδόν offtopic, ζητώ συγγνώμη για την παρέκκλιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η Καλυψώ έπιασε τον "προβοκατόρικο" υπαινιγμό που έκανα, περί του αν ένας gay είναι άντρας ή όχι. Ήμουν όμως υποχρεωμένος να το θέσω, αφού όπως είδατε στο εναρκτήριο ποστ, μια τέτοια άποψη, μαζί με την αντίθετή της, μου έδωσε το έναυσμα γι' αυτό το θέμα.

Πολύ ωραία λοιπόν απάντησε, ότι ο gay είναι άντρας. Κάτι την έκανε κατόπιν να μην είναι τόσο ικανοποιημένη από την απάντησή της και πολύ ορθότερα διευκρίνισε πως τον άντρα δεν τον κάνει η σεξουαλική του επιλογή, όπως υπονοούσε και η δεύτερη παράθεση του εναρκτήριου ποστ. Πάλι όμως φτάσαμε να ορίζουμε έναν Άντρα από το τι δεν είναι και όχι από το τι είναι στην πραγματικότητα.

Σοφά η Καλυψώ δεν ήταν ικανοποιημένη από την αρχική της απάντηση. Το να ορίσεις τι είναι Άντρας, με θετικό τρόπο -δηλαδή καθορίζοντας τι είναι και όχι τι δεν είναι- αποτελεί ένα πολύ δυσχερές έργο και η απάντηση δεν νομίζω ότι έχει δωθεί τα τελευταία χρόνια.

Ξέρετε, στη δεκαετία του '70, όταν ήμουν μικρός σε ηλικία που διαμορφωνόμουν καθοριστικά, υπήρχε μια διαφήμιση, από τις λίγες που έπαιζαν εκείνη την εποχή στα κανάλια. Το σλόγκαν της λοιπόν ήταν το εξής:

"Ο Άντρας ξεχωρίζει για δύο πράγματα. Ένα είναι η κολόνια του!" Το άλλο φυσικά, ήταν το "Εργαλείο". Πετυχημένη διαφήμιση, εκμεταλλεύτηκε το ψευτοπουριτανικό κλίμα της μεταδικτατορικής εποχής, αφήνοντας ένα σεξουαλικό αλλά κατά βάθος σεξιστικό υπονοούμενο και κατάφερε έτσι να γίνει σλόγκαν. Ακόμη θυμάμαι ποια κολόνια ήταν, αν και δεν κυκλοφορεί πλέον.

Φοβάμαι πως και σήμερα, αν και όχι με τόσο "αθώο" ή καλύτερα μονοσήμαντο τρόπο, πάλι η κολόνια του και το Εργαλείο κάνουν τον άντρα. Πιο περίπλοκα όμως, πιο διασπαστικά...
Ενίοτε τη θέση του Εργαλείου, μέσα στον κόσμο του opinion making και όχι απλά διαφήμισης, καταλαμβάνει το αυτοκίνητο, το κινητό -"Όργαστρο" το έλεγε ένας φίλος μου κοινωνιολόγος- το ακίνητο ή το laptop. Τη θέση της κολόνιας, καταλαμβάνει το Black Label, το κρασί Μπορντώ του 1947 ή το σινιέ ρουχαλάκι.

Και τελικά τι σημαίνει να είσαι άντρας; "Ένας χαζός και ζαλισμένος ανθρωπάκος, μες στου φαλλού μου το φολκλόρ να κοροϊδεύομαι", όπως τραγούδησαν κάποτε οι Κατσιμιχαίοι.

Ωστόσο η οξυδερκής Καλυψώ, πάλι δεν ήταν ικανοποιημένη με την απάντησή της. Φρόντισε λοιπόν να μας απαντήσει και θετικά. "Άντρας είναι αυτός που τιμάει το Λόγο του".
Θαυμάσια λοιπόν! Αυτό τον απαράβατο όρο τον είχα στο μυαλό μου από την αρχή. Πιστεύω πως είναι βασικός πυλώνας του ορισμού του Άντρα και θα πρέπει να καταγραφεί.

Εδώ τίθεται όμως ένα πολύ δύσκολο και σκοτεινό ερώτημα, το οποίο προκύπτει με καταχθόνιο τρόπο:

Εάν λοιπόν πράγματι Άντρας είναι αυτός που τιμά τον Λόγο του, τότε μια κοινωνία στην οποία η "μπέσα" λείπει όλο και περισσότερο, είναι μια άνανδρη κοινωνία; Μήπως η έννοια του Άντρα έχει πλέον αρχίσει να εκλίπει;

Μένει γι' απόψε ν' απαντήσω και σ' ένα τελευταίο ερώτημα. Ο gay είναι άντρας; Έχω γνωρίσει πολλούς gay και δεν ήταν όλοι άντρες, τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνονταν οι ίδιοι τον όρο. Κάποιοι άλλοι ήταν. Θα σημειώσω πως το απόφθεγμα της Καλυψώς το άκουσα πρώτη φορά από έναν τέτοιον gay.

Συμπέρανα λοιπόν ότι ο gay είναι άντρας, εφόσον το επιλέξει ο ίδιος να είναι. Φαίνεται πως το να είσαι Άντρας, είναι πάνω απ' όλα επιλογή. Μόνο που αυτός ο οποίος καλείται να επιλέξει, μοιάζει με μικρό παιδί που το αφήσαν σε cockpit αεροσκάφους και τώρα θα πρέπει να επιλέξει τα σωστά κουμπιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Γ'αυτο το θεμα θα μπορουσε καλλιστα να απαντησει μ' αυτο το μυνημα ο Nietzsche.

" ...Ποση αληθεια μπορει να ανασηκωνει ενα πραγμα; Αυτο εγινε για μενα ,ολοενα και περισσοτερο, το βασικο μετρο των αξιων. Η πλανη δεν ειναι τυφλωση. Η πλανη ειναι ανανδρεια. Καθε νικη, καθε βημα μπροστα, ειναι αποτελεσμα της σκληροτητας, της ευθυτητας απεναντι στον εαυτο μας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι το "Άνδρας" έχει προκύψει από ένα σύνολο γεγονότων που σχετίζονται με την παρατήρηση της φύσης αλλά και σύνολο προτύπων που χαρακτήριζε τις παλαιότερες κοινωνίες.
Στη φύση παρατηρούμε πολλές φορές το αρσενικό να είναι ο "κυνηγός", ο "προστάτης" του θηλυκού, τη διαμάχη μεταξύ αρσενικών για ένα θηλυκό, τον ηγετικό ρόλο ενός αρσενικού μέσα σε ένα πλήθος θηλυκών κ.α.
Από την άλλη και στην ανθρώπινη κοινωνία παρατηρούμε, τόσο παλαιότερα όσο και νεότερα, ότι έχουν διαμορφωθεί παρόμοια καθήκοντα & συμπεριφορές στο αρσενικό φύλο. Ο άντρας είναι αυτός που εκπαιδεύεται στο στρατό (και μάλιστα υποχρεωτικά), που στέλνεται στον πόλεμο, που η κοινωνία περιμένει από αυτόν να προστατέψει τη γυναίκα και την οικογένειά του (ως σωματικά δυνατότερος) κ.α..
Μάλλον η θέση του στην κοινωνία, η σωματική του δύναμη και η επιβλητικότερη εμφάνισή του, συνδυάζονται & με τον επιβλητικό του ρόλο στη σεξουαλική πράξη προκύπτοντας έτσι ένας ορισμός που έχει διάφορες ερμηνείες (με προσανατολισμούς, όπως τον κοινωνικό, τον σεξουαλικό/ερωτικό & προς τη συμπεριφορά - οργανώνω τη σκέψη μου τώρα :P ).

-Στον κοινωνικό θα τοποθετούσα τις απόψεις περί των κοινωνικών ρόλων του άντρα, όπως η δημιουργία οικογένειας και η προστασία της, η στράτευση, η συμμετοχή σε περίπτωση πολέμου / η ανεξαρτησία του στην κοινωνία κ.α.
-Στον σεξουαλικό θα τοποθετούσα τις απόψεις που υποστηρίζουν ότι ο άντρας πρέπει να έχει επιβλητική εμφάνιση / να είναι εύσωμος /με μεγάλο όργανο / δυνατός / να μην έχει ίχνος παθητικότητας στον σεξουαλικό τομέα (αλλιώς παύει να είναι άντρας) κ.α.
-Στον τομέα της συμπεριφοράς θα έντασσα τις απόψεις που θέλουν τον άντρα να μη "θηλυκοφέρνει" σε ομιλία και κίνηση / δυναμικό/ όχι τεμπέλη/ ειλικρινή [η μη ειλικρίνεια μάλλον εκφράζει "αδυναμία" & υπουλότητα (aka π**τία κατά το νεότερο όρο της) και όχι ευθύτητα]/ γενναίο/ θαρραλέο/ με τάσεις ανεξαρτησίας κ.α.

Όσον αφορά την αποκοπή του gay άντρα από την έννοια του Άντρα που εξετάζουμε: Ίσως να έχει να κάνει με το γεγονός ότι η ομοφυλοφιλία θεωρούνταν ανήθικη πράξη ως "απόκλιση" από τον αποδεκτό ρόλο του άντρα στη φύση και στην κοινωνία ("ο άντρας πάει με γυναίκα" - "ο άντρας κάνει οικογένεια" κ.α. ). Η απόκλιση από το καθιερωμένο μάλλον γίνεται αντιληπτή ως αδυναμία. Εδώ αξίζει να συνδέσω και την σεξουαλική παθητικότητα, η οποία εμφανίζεται κατά μια ομοφυλοφιλική συνουσία μεταξύ αντρών (πράγμα μη αποδεκτό ούτε από το τμήμα του γυναικείου πληθυσμόυ που θέλει τον άντρα εξ ορισμού ενεργητικό και δη στον τομέα αυτό αλλιώς δεν είναι άντρας - αλλά ούτε και από το αντρικό τμήμα για το οποίο η παθητικότητα στο κρεβάτι είναι ίσως ο μεγαλύτερος του φόβος σε σημείο να κατακρίνει δια ροπάλου όχι μόνο την πράξη αλλά και τα άτομα).
Άλλωστε αν λάβουμε υπόψη μας το πόσο επηρεάζει η σεξουαλικότητα μας τις σχέσεις μας με τα φύλα (το πως τα αντιλαμβανόμαστε), καταλαβαίνουμε ότι η ομοφυλοφιλία ως απόκλιση από το συνηθισμένο, δύσκολα θα γινόταν και τόσο "αποδεκτή" με την στενομυαλιά που μας χαρακτήριζε ως κοινωνία παλαιότερα σε θέματα κοινωνικής ισότητας & ευημερίας όλων. Συνεπώς σε αυτά τα άτομα δε θα μπορούσε να αποδοθεί η τιμή του όρου "Άντρας".

Έτσι το αρσενικό φύλο συνδέθηκε με διάφορες έννοιες που εκφράζουν "δύναμη" & ενεργητικότητα σε ρόλους (κοινωνικούς & φυσικούς), σχηματίζοντας έτσι τη σύνθετη & "τιμητική" έννοια του Άντρα.
Ένας άντρας που εμφανίζει σε μεγαλύτερο βαθμό κάποια χαρακτηριστικά σαν τα παραπάνω από έναν άλλο, χαρακτηρίζεται ως "περισσότερο άντρας" ή "Άντρας" από την κοινωνία γενικά (ο καθένας ωστόσο χρησιμοποιεί τον χαρακτηρισμό για να εκφράσει κάτι διαφορετικό).

Στη σημερινή κοινωνία δε, τα δύο φύλα θεωρούνται περισσότερο ίσα όσον αφορά τους κοινωνικούς τους ρόλους αλλά και τα δικαιώματα. Τόσο η γυναίκα όσο και ο άντρας, δουλεύουν, αναλαμβάνουν τη φροντίδα του σπιτιού & του παιδιού, είναι ίσοι απέναντι στο νόμο, ενώ, τα κοινωνικά στερεότυπα αμβλύνονται.
Συνεπώς και η έννοια του Άντρα (με τις κάμποσες ερμηνείες της) ξεθωριάζει εν καιρώ. :)

Αυτά έχω διαπιστώσει από τις διάφορες απόψεις που ακούω πάνω σε αυτό.


Όσον αφορά εμένα, όλοι οι βιολογικά άντρες δεν παύουν ποτέ να είναι άντρες.
Την έννοια του "Άντρα" τη χρησιμοποιώ - αν και σπάνια - για κάποιες από τις απόψεις που προσεγγίζουν την έννοια σεξουαλικά/ερωτικά (σε σωματικά χαρακτηριστικά) αλλά και από άποψη συμπεριφοράς (όχι θηλυπρέπεια).
Όταν κάποιον βρίσκω γοητευτικό, θα τον πω "Άντρα". Βέβαια αυτή τη λογική τη χρησιμοποιώ και για τις γυναίκες -λιγότερο προφανώς :redface:- ("Γυναίκα" ή "γυναικάρα"), θέλοντας να τονίσω τα μοναδικά χαρακτηριστικά τους που αντιλαμβάνομαι σε σχέση με το φύλο τους και αφορούν αποκλειστικά δική μου αντίληψη περί αυτών.
Την ομοφυλοφιλική παθητικότητα δε τη θεωρώ απαραίτητα ένδειξη "αδυναμίας", δεδομένου ότι είμαι σε θέση να αντιληφθώ μια διαφορά στο τρόπο προσέγγισής της από έναν ομοφυλόφιλο (πλευρά ενός bottom =/ πλευρά ενός versatile).

Από 'κει και πέρα, σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα δε βρίσκω καμία άλλη χρησιμότητα του "extra" όρου "Άντρας".
Την ειλικρίνεια, τη γενναιότητα, την υπευθυνότητα και τα λοιπά τα εντάσσω γενικά στον άνθρωπο και όχι στο βιολογικό φύλο "άντρας" (αυτά έχουν να κάνουν με τον τρόπο και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει το άτομο και όχι σε βιολογικούς παράγοντες).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπράβο Πέτρο, για άλλη μια φορά διαβάζω από σένα ένα πολύ καλογραμμένο κείμενο στο οποίο αν και διαφωνώ σε κάποια σημεία έβαλα θετική :)
Συνεπώς και η έννοια του Άντρα (με τις κάμποσες ερμηνείες της) ξεθωριάζει εν καιρώ. :)
Έχει ενδιαφέρον το συγκεκριμένο σημείο. Ουσιαστικά η γυναίκα τείνει να πάρει χαρακτηριστικά που μέχρι τώρα θεωρούνταν αντρικά. Η φεμινίστρια επίσης, ζητάει ο άντρας να πάρει χαρακτηριστικά που μέχρι πριν κάμποσο καιρό θεωρούνταν γυναικεία. Λογικό είναι να σκεφτεί κάποιος ότι όσον αφορά τους κοινωνικούς ρόλους, στην προοδευτική κοινωνία μας πλησιάζουμε στην εξαφάνιση της διαφορετικότητας των φύλων.

Τι μένει τελικά να μας διαχωρίζει; Μάλλον οι ρόλοι που μας έδωσε αρχικά η φύση δηλαδή το ότι η γυναίκα τεκνοποιεί και ο άντρας γονιμοποιεί. Ακόμα και αυτό όμως με τη βοήθεια της επιστήμης, αργότερα μπορεί να αλλάξει. Μέχρι τότε όμως μπορούμε να δεχτούμε ότι Άντρας είναι αυτός που επιζητεί να διαιωνίσει το είδος του ή ακούγεται πολύ φαλλοκρατικό αυτό;

Αρσενικά είναι όλοι όσοι έχουν το ΧΥ χρωμόσωμα, κανείς δεν το αρνείται αυτό. Άντρας όμως είναι αυτός που ψάχνει την Γυναίκα και μόνο αυτήν.

Άποψη μου που ελπίζω να μην προσβάλει κανέναν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δωράκι

Νεοφερμένος

Η Δωράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αλίμονο αν τον άνδρα ορίζει η μασχαλίλα εν έτει 2009. Αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν εκφράστηκα σωστά, είναι οτι οι γυναίκες έχουμε καταλάβει πολλούς ρόλους και ως αποτέλεσμα οι άνδρες πρέπει να βρουν ένα νέο σύνολο που θα τους χαρακτηρίζει.

Παλιά το σύνολο ήταν βάση της εργασίας (το άσμα μην βροντοχτυπάς τις χάντρες, η δουλειά κάνει τους άντρες). Αυτό σήμερα δεν ισχύει. Οι γυναίκες είναι πλέον αυτάρκεις, δεν εξαρτώνται οικονομικά από τους άντρες. Τι μένει λοιπόν για αυτούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για μένα άνδρας είναι οποιοσδήποτε έχει χρωμοσώματα ΧΥ και αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοιος (δηλαδή εκτός από όσους έχουν δυσφορία με το φύλο τους και επιθυμούν να αλλάξουν).
Ομοίως, γυναίκα για μένα είναι όποια έχει χρωμοσώματα ΧΧ και αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοια.
Τι είναι δηλαδή το φύλο, τιμητικός χαρακτηρισμός που αποκτάται μετά από κόπο; Αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Έχω κι εγώ την εντύπωση πως οι λέξεις άντρας και γυναίκα το μόνο περιεχόμενο που μπορούν να έχουν με σιγουριά είναι το βιολογικό το οποίο όμως στατιστικά και μόνο χαρακτηρίζει πολλές φορές και άλλες ιδιότητες - πχ. χωρική αντίληψη, δύναμη, αντοχή σε διαφορετικές ασθένειες, αντίληψη του λόγου, προτεραιότητες κλπ.
Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά προέρχονται από τους πρότερους κοινωνικούς ρόλους, απαραίτητους για την επιβίωση του είδους ανάλογα με την εποχή.
Ως "προστάτης" ο άντρας έπρεπε να έχει τα χαρακτηριστικά τύπου "τιμά το λόγο του", "δυναμικός", "δυνατός" γιατί ήταν η ασπίδα μεταξύ οικογένειας και έξω κόσμου και στην κακή περίπτωση του επιτρέπονταν ελλατώματα όπως η βία ή η αναισθησία ως συνεπακόλουθα.
Ως "μητέρα" υπεύθυνη για το μεγάλωμα/ υγεία της οικογένειας έπρεπε να είναι υπομονετική, ανθεκτική, με ικανότητα παρατήρησης/διάκρισης (αρρώστιες, τροφή) και στην κακή περίπτωση της επιτρέπονταν ελλατώματα όπως η εξαπάτηση, η "υπόγεια" προσέγγιση των πραγμάτων για να μπορέσει να κρατήσει τον προστάτη.
Σήμερα ποιά από αυτά είναι απαραίτητα; Γιατί να μην πορευόμαστε ως άνθρωποι ο καθένας με τα δικά του χαρακτηριστικά, να βρίσκουμε το ταίρι που μας βοηθά να βελτιωνόμαστε και να πρέπει να ορίσουμε το άντρας/ γυναίκα και να πρέπει να ορίσουμε ακόμα χειρότερα ελαττώματα ή προτερήματα που ορίζουν το φύλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
H περίπτωση του να είναι εξ αρχής λάθος το να ψάχνουμε για έναν ορισμό του ανδρός πέραν του βιολογικού;

Εννοώ, είναι κάπως παρανοϊκό να λες πως οι άντρες πρέπει να φέρονται έτσι αλλιώς αλλιώτικα και να τους αποδίδεις και αυτήν την ελεεινή σύνδεση με την εντιμότητα και το θάρρος.

Απο τη μία δηλαδή οι άντρες φαίνονται ανώτεροι των γυναικών, γιατί αν ήταν ίσοι τότε τα ίδια θα απαιτούνταν απο τις γυναίκες αλλά "τι να περιμένεις απο τις γυναίκες τωρα...", απο την άλλη έχουν την ευθύνη να είναι τίμιοι το οποίον σημαίνει πως... οι γυναίκες δεν έχουν τέτοια υποχρέωση;;

Όπως καταλαβαίνεταε όλο αυτό είναι εντελώς παράλογο.

Οπότε: άντρας είναι αυτός που έχει πεός, παραπάνω τεστοστερόνη και τελος.

Το να πρέπει κάποιος εξ αιτίας του φύλου του να έχει μια συγκεκριμένη κοινωνική συμπεριφορά είναι συγκλονιστικά συντηρητικό και αυταρχικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά όλοι συμφωνούμε στον ορισμό των δύο φύλων. Στο θέμα νομίζω ψάχνουμε τον "Άντρα". Δηλαδή τι καταλαβαίνουμε από μία έκφραση "Πωπω τι άντρας..." ή αν θέλουμε να το επεκτείνουμε "Πωπω τι γυναίκα..." :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Για μένα άνδρας είναι οποιοσδήποτε έχει χρωμοσώματα ΧΥ και αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοιος (δηλαδή εκτός από όσους έχουν δυσφορία με το φύλο τους και επιθυμούν να αλλάξουν).
Ομοίως, γυναίκα για μένα είναι όποια έχει χρωμοσώματα ΧΧ και αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοια.
Τι είναι δηλαδή το φύλο, τιμητικός χαρακτηρισμός που αποκτάται μετά από κόπο; Αν είναι δυνατόν.
θα συμφωνήσω.
απλώς, κακώς κατά τη γνώμη μου, το περιεχόμενο της λέξης "ανδρεία" ταυτίστηκε με τη λέξη για το αρσενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top