Ένα thread για τους φίλους του πατσά

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Απόφάσισα να ανοίξω ένα θέμα το οποίο για πολλούς (ιδίως για τις κοπέλες) αποτελεί "ταμπού":P. Ας μιλήσουμε λοιπόν για τον πατσά. Πώς σας αρέσει να τον τρώτε; Έχετε να μας πείτε κάποια συνταγή για να γίνει ωραίος; Ποιά είναι τα πιο κατάλληλα μαγαζιά στην περιοχή σας στα οποία κάποιος μπορεί να φάει έναν αξιόλογο πατσά;

Σίγουρα βέβαια σε αυτό το θέμα το λόγο έχουν κυρίως οι Θεσσαλονικείς, η πόλη των οποίων φημίζεται μεταξύ των άλλων για τα πατσατζίδικά της.

Για να πω λοιπόν για μένα, εμένα ο πατσάς μ' αρέσει να είναι μοσχαρίσιος (κάνει ωραία κόλλα το ζουμί) ή ανάμεικτος (μοσχαρίσιος κ΄ αρνίσιος), να είναι χοντροκομμένος (ντουζλαμάς όπως τον λένε στα τούρκικα), να έχει φυσικά και ποδαράκια και τον τρώω με μπόλικο σκορδόξιδο και καυτερό μπούκοβο.

Στην Πάτρα δυστυχώς δεν έχει πολλά μαγαζιά στα οποία μπορείς να φας πατσά και ακόμη λιγότερα που διανυκτερεύουν. Από τα μαγαζιά που διανυκτερεύουν, έχω κάτσει σε δύο (αν και μου έχουν πει ότι είναι κι άλλο ένα το οποίο όμως δε γνωρίζω ακριβώς πού είναι). Το ένα είναι κάτω από τα ΤΕΙ στην Οδό Ακρωτηρίου και λέγεται "Ανατολή". Η τιμή του πατσά είναι αρκετά φθηνή (5?) αλλά η ποιότητα όχι κορυφαία (τρώγεται πάντως αρκετά ωραία ιδίως αν έχει προηγηθεί κραιπάλη με ποτό). Το άλλο είναι εκεί που αρχίζει η Βορείου Ηπείρου ψηλά και λέγεται "Παναχαϊκός". Η τιμή είναι κάπως πιο ψηλή (6,5?) αλλά η ποιότητα του πατσά είναι σαφώς ανώτερη από το προηγούμενο. Να σημειώσω ότι εν αντιθέσει με τη Θεσσαλονίκη, στην Πάτρα δεν υπάρχει μαγαζί που να είναι καθαρά πατσατζίδικο καθώς όλα αυτά τα μαγαζιά σερβίρουν κι άλλα φαγητά π.χ. βραστό κρέας, κόκκορα μακαρονάδα, παστίτσιο κλπ, πράγμα το οποίο είναι και θετικό από μία πλευρά καθώς αν είναι μια παρέα στην οποία κάποιοι δεν τρώνε πατσά, αυτοί δεν αποκλείονται.

Σημ. Όσοι σιχαίνεστε το εν λόγω φαγητό (κακώς κατ' εμέ), δεν είναι ανάγκη να μας λέτε συνέχεια τί αηδία είναι αυτά που τρώμε. Δοκιμάστε 2-3 φορές και θα δείτε ότι μπορεί και να σας αρέσει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε μαρεσει ο πατσας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αστυόχη

Νεοφερμένος

Η Αστυόχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ααααα!! Λατρεβω τον πατσα! Δε σου κανω καθολου πλακα! Τον προτιμω απο κατσικα ομως. Δυστιχως στη πολη που μενω, πατσα θα βρει κανεις μονο στα σπιτια κατα την ανοιξη. Αυτο που μου αρεσει στο δικο μας πατσα ομως ειναι το οτι πριν τον σερβιρουμε, περνουμε 2-3 σπυρια απο σκορδο, τα χτυπαμε καλα καλα στο γουδι, και αφοτου εχει γινει σα χυμος το ωαζουμε στο τραμεζι και μετα οποις θελει βαζει μια κουταλια στο πιατο του! Μμμμ!! Αυτο ειναι φαϊ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έτρωγα παλιά, τώρα δεν τρώω. Ωραίος είναι. Δεν ξέρω συνταγή.
Από κατσίκα πάντως πρώτη φορά ακούω, ήξερα το χοιρινό και το μοσχαρίσιο μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αστυόχη

Νεοφερμένος

Η Αστυόχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Απο οτιδηποτε κρεας τον κανεις το παστα!! *νιαμ νιαμ XD*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ωρεε μποοχαα..:P

παντως καλο κανει,,αλλα βρωμαααει ρε παιδια...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν τον έχω καν δοκιμάσει, ούτε και προβλέπεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Απόφάσισα να ανοίξω ένα θέμα το οποίο για πολλούς (ιδίως για τις κοπέλες) αποτελεί "ταμπού":P. Ας μιλήσουμε λοιπόν για τον πατσά. Πώς σας αρέσει να τον τρώτε; Έχετε να μας πείτε κάποια συνταγή για να γίνει ωραίος; Ποιά είναι τα πιο κατάλληλα μαγαζιά στην περιοχή σας στα οποία κάποιος μπορεί να φάει έναν αξιόλογο πατσά;

Σίγουρα βέβαια σε αυτό το θέμα το λόγο έχουν κυρίως οι Θεσσαλονικείς, η πόλη των οποίων φημίζεται μεταξύ των άλλων για τα πατσατζίδικά της.

Για να πω λοιπόν για μένα, εμένα ο πατσάς μ' αρέσει να είναι μοσχαρίσιος (κάνει ωραία κόλλα το ζουμί) ή ανάμεικτος (μοσχαρίσιος κ΄ αρνίσιος), να είναι χοντροκομμένος (ντουζλαμάς όπως τον λένε στα τούρκικα), να έχει φυσικά και ποδαράκια και τον τρώω με μπόλικο σκορδόξιδο και καυτερό μπούκοβο.

Στην Πάτρα δυστυχώς δεν έχει πολλά μαγαζιά στα οποία μπορείς να φας πατσά και ακόμη λιγότερα που διανυκτερεύουν. Από τα μαγαζιά που διανυκτερεύουν, έχω κάτσει σε δύο (αν και μου έχουν πει ότι είναι κι άλλο ένα το οποίο όμως δε γνωρίζω ακριβώς πού είναι). Το ένα είναι κάτω από τα ΤΕΙ στην Οδό Ακρωτηρίου και λέγεται "Ανατολή". Η τιμή του πατσά είναι αρκετά φθηνή (5?) αλλά η ποιότητα όχι κορυφαία (τρώγεται πάντως αρκετά ωραία ιδίως αν έχει προηγηθεί κραιπάλη με ποτό). Το άλλο είναι εκεί που αρχίζει η Βορείου Ηπείρου ψηλά και λέγεται "Παναχαϊκός". Η τιμή είναι κάπως πιο ψηλή (6,5?) αλλά η ποιότητα του πατσά είναι σαφώς ανώτερη από το προηγούμενο. Να σημειώσω ότι εν αντιθέσει με τη Θεσσαλονίκη, στην Πάτρα δεν υπάρχει μαγαζί που να είναι καθαρά πατσατζίδικο καθώς όλα αυτά τα μαγαζιά σερβίρουν κι άλλα φαγητά π.χ. βραστό κρέας, κόκκορα μακαρονάδα, παστίτσιο κλπ, πράγμα το οποίο είναι και θετικό από μία πλευρά καθώς αν είναι μια παρέα στην οποία κάποιοι δεν τρώνε πατσά, αυτοί δεν αποκλείονται.

Σημ. Όσοι σιχαίνεστε το εν λόγω φαγητό (κακώς κατ' εμέ), δεν είναι ανάγκη να μας λέτε συνέχεια τί αηδία είναι αυτά που τρώμε. Δοκιμάστε 2-3 φορές και θα δείτε ότι μπορεί και να σας αρέσει...:P

Σκετη αηδια cher ami.....γιατι δεν ανοιγες, αντ'αυτου του εμετικου σκευασμασματος, ενα θεμα για την μπουγιαμπεσσα ή για την αστακομακαροναδα (γιαμ γιαμ..) που δεν αποτελει και για μας τα κοριτσια ταμπου πως την τρωμε :D:P;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για τους φίλους λέει το thread, όχι για τους εχθρούς. :P

Ωστόσο έχω την εντύπωση ότι ακόμα και η μυρωδιά είναι θέμα συνήθειας από το οικογενειακό μας περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axinos

Νεοφερμένος

Ο axinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ψιλοκομμένος με άφθονο μπούκοβο είναι ότι πρέπει, ειδικά όταν συνοδεύεται με μεζέ με γλωσίτσες λεμονάτες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γλωσίτσες λεμονάτες
τι γλωσσες?

εγω λατρευω τις αρνισιες και μοσχαρισιες..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
τι γλωσσες?

εγω λατρευω τις αρνισιες και μοσχαρισιες..:D
Ενδεχεται να εννοει ψαρι γλωσσες...το λατρευω....αλλαμε πατσα ...θα κανω εμετο...:(:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
αααααααααααααα για τον πατσά λετε ??
και εγω που νομιζα πως λετε για τον πάτσα (πατσατζογλου) τον παλιο παιχτη του ολυμπιακου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
αααααααααααααα για τον πατσά λετε ??
και εγω που νομιζα πως λετε για τον πάτσα (πατσατζογλου) τον παλιο παιχτη του ολυμπιακου
Χιλιες φορες καλυτερα να συζητουσαμε για κατι τετοιο...:redface: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
2 φορές έχω φάει και τις 2 μου χε αρέσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top