Αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας...Μπορούν να αλλάξουν;

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πώς λαμβάνει χώρα η αλλαγή λοιπόν;

Προσωπικά παρατηρώ στον εαυτό μου ότι μεγάλο μέρος της αλλαγής συντελείται με τη συνειδητοποίηση μονάχα του δυσλειτουργικού χαρακτήρα μιας συμπεριφοράς. Και δε μιλάω για μία ξερή διανοητική αναγνώριση για μία βιωματική συνειδητοποίηση, απότοκο μιας ορθής κατανόησης και συνεχούς εγρήγορσης, αν αντιλαμβάνεστε τη διαφορά. Μια φράση που εκφράζει εύστοχα αυτό που θέλω να πω ανήκει στο Βενεδίκτο τον Αγιορείτη: Αυτός πού αξιώθηκε να δη τον εαυτό του καί να γνωρίσει τα πάθη του θεωρείται ανώτερος του "άξιωθέντος ίδείν αγγέλους" (βρίσκω αξιοσημείωτο πως λέγει ότι ευλογημένος είναι αυτός που γνώρισε τα πάθη του και όχι που ξεπέρασε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αναρωτιέμαι τί σχέση μπορεί να έχει ο χαρακτήρας του ανθρώπου με την ίδια τη ζωή και συγκεκριμένα με την εξέλιξη....
τί είναι ο άνθρωπος και ποιες είναι οι δυνατότητες που έχει πάνω στην εξέλιξή του....
έχουν ακουστεί πολλά, πάνω σε αυτά, με αποδείξεις και θεωρίες....
εγώ θα εστιάσω πάνω στο χαρακτήρα μου.... και σκέφτομαι ότι οι αλλαγές που έχω κάνει και έχουν γίνει, είναι περιορισμένες και υπερβολικά αδύνατες μπορώ να πω....
το σημαντικότερο κομμάτι στον άνθρωπο, για εμένα, είναι το κομμάτι της αλλαγής..., όταν νιώσεις λίγο ξεκούραση από αυτό που είσαι, όταν νιώσεις ότι μπορείς να κάνεις καινούρια πράγματα και νιώσεις ότι μπορείς να δημιουργήσεις έναν καινούριο κόσμο γύρω σου....
από την άλλην, μια ουσιαστική αλλαγή στο χαρακτήρα, τί επιπλοκές θα έχει σε ολόκληρο το σύστημα, στο σύστημα που λέγεται οικογένεια, κοινωνία, κόσμος....
ίσως αν μπορούσαμε να αλλάξουμε σημαντικά κομμάτια του χαρακτήρα μας σε πιο τακτά χρονικά διαστήματα από τα συνήθη, θα ήταν όλα διαφορετικά γύρω μας....
ίσως θα ήταν όλα καλύτερα, ίσως χειρότερα..., αλλά εγώ προσωπικά, θα ήθελα με κάποιον τρόπο να πάω ακριβώς στην αντίθετη πλευρά και να νιώσω τα αποτελέσματα....
είμαι ένα άτομο σκεφτόμενο όπως οι πιο πολλοί από εσάς, αλλά δεν έχω τη δύναμη να αλλάξω τον εαυτό μου, όπως σκέφτομαι και όπως ενδεχομένως θα ήθελα....
δεν είναι θέμα σκέψης, δεν είναι θέμα πίστης, δεν είναι θέμα ανθρώπινης φύσης και μάλλον είναι θέμα ανθυποβολής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
1.το αγχος ειναι κομματι της ζωης μου δυστηχως και δεν μπορσα να το αποβαλλω μεχρι σημερα 2.ειμαι εγωιστρια 3.αμα νευριασω ασχημα ανοιγω το στομα μου και στολιζω τους αλλους με πολλλα κοσμιτικα επιθετα ενω γενικως δεν βριζω ποτε.3.αμφιβαλλω για ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εχω διαπιστωσει μεγαλες αλλαγες στον εαυτο μου τα τελευταια 2-3 χρονια αλλα ας αναφερθω στο τωρα. 1ον δυσκολευομαι πολυ στην ομαδικοτητα: ή θα ειμαι πιστο σκυλακι αυτου που ηγειται ή θα αναλαβω την ηγεσια και θα απαιτησω αυτο που πιστευω οτι ειναι τελειο αναγνωριζοντας τα αλλα ως λαθη. 2ον μου εχει μεινει ακομα καταλοιπο απερισκεψιας στην διαχειριση των χρηματων αν και ως φοιτητρια που επρεπε να μανατζαρω τα χρηματα και ειδα απο μονη μου τιμες-ποιοτητες βελτιωθηκα. 3ον (και χειροτερον) ή εχω απουσια συναισθηματος ή το εχω στειλει στα τρισβαθα της ψυχης μου γιατι αρνουμαι να εκφρασω-υπολογισω-σκεφτω συναισθηματα μου για την αμεση οικογενεια. Καμια φορα λεω αν αν χωρισω απο την οικογενεια να μην πληγωθουμε πολυ αλλα μαλλον δικαιολογια ειναι. Πιο πολυ φοβαμαι να πω ευθεως θα σε φροντιζω γιατι σ'αγαπω μου φαινεται τρομερου μεγεθους εκθεση. Λογω ανειπωτης ξεροκεφαλιας εχω φτασει στο αλλο ακρο να ειμαι μαλλον βαρος παρα βοηθεια για την οικογενεια.
4ον και συναφες με το προηγουμενο αμα δηλωσω κατι μετα θα το ακλουθω και ας ειναι πασιφανες οτι ειναι λαθος για να μην εκτεθω ως ασυνεπης η χρειαστει να παραδεχθω το λαθος.αλλα μιλαμε για μονιμη εφαρμογη του λαθους (απο υπομονη αλλο τιποτα)
5ον απο οταν απεκτησα φιλους που αλληλεπιδρουν μεταξυ τους φοβαμαι οτι δεν διαχειριζομαι σωστα τις πληροφοριες που εχω και ειμαι λιγο στο διλημμα πρεπει να το πεις γιατι ειναι φιλος αλλα αμα το πεις θα προδωσεις τον αλλο φιλο.
6ον δυσκολευομαι εως αδυνατω να παραδεχθω μια κατασταση αν δεν βρω την λογικη αιτια. γενικα διαχωριζω το συνηθες απο το σωστο (για παραδειγμα πιστευω οτι οταν για καποιον ανοιγει μια πορτα που δινει κερδος σε χρημα αλλα θα οδηγησει σε χειροτερη ζωη αλλους ανθρωπους τοτε πρεπει μπνος του να την κλεινει την πορτα). δεν νομιζω να επιβιωσω σαν επαγγελματιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Είμαι πολύ τεμπέλα με οτιδήποτε έχει σχέση με εκπαίδευση. Δεν έχω πρόβλημα να καθαρίζω, να μαγειρεύω, να κάνω εξωτερικές δουλειές, να έχω χειρωνακτική εργασία...με όλα αυτά νιώθω ότι παράγω έργο. Ομως με διαβάσματα και τέτοια δεν τα πάω καθόλου καλά. Τα βαριέμαι πάρα πολύ και πιέζομαι να συνεχίσω γιατί το υποσχέθηκα στον boyfriend. Και πάλι όμως τα αφήνω για τελευταία στιγμή και κάνω πασαλείμματα. Μερικές φορές με φαντάζομαι το αντίθετο αλλά πολύ γρήγορα λέω πως δεν είναι για μένα αυτά. Εχω κι άλλα αρνητικά, όμως αυτό με επηρεάζει πολύ συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Αυτό με το διάβασμα με επηρεάζει και έμενα πολύ αρνητικά!!! Δυστυχώς η σχολή που είμαι έχει πολύ διάβασμα το οποίο το σιχαίνομαι!! Πολλές φορές νιώθω ότι πιέζομαι και το μοναδικό που θέλω είναι να τα παρατήσω όλα!!!
Ωστόσο πιστεύω πως εάν κάτι αρνητικό που έχουμε πάνω μας μας ενοχλεί, εάν πραγματικά το επιθυμούμε μπορούμε να το αλλάξουμε!! Δε θα είναι εύκολο,
όμως πιστεύω πως μέσα από την επανάληψη , θα μπορέσουμε να φτάσουμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καποια στοιχεια ειναι βαθια ριζωμενα, τοσο που ειτε τα αγαπαει ο ιδιοκτητης ειτε δεν τα εχει καταλαβει καν!
Ολα τα υπολιπα, αν πραγματικα το θες, τα αλλαζεις! Δεν ειναι ευκολο, θελει χρονο και προσπαθεια, αλλα εν τελη αλλαζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
θεωρω οτι μεχρι την ηλικία των 20 το πολυ 22 ετων που θεωρω οτι τελεινει και η πιο ''τραβηγμενη'' εφηβεια,κανένα στοιχειο του χαρακτηρα δεν αλλάζει .απλα το ατομο μπορει να τα καλύψει(πχ ενας τεμπελακος μπορει να τεμπελιαζει όλην την ώρα με το προσχημα οτι κανει μια δυσκολη δουλεια) η μπορει ννα τα βελτιωσει εως ενα βαθμο(πχ εγω οταν εχω τα νευρα μου είτε δαγκωνω κατι πχ μαξιλαρι είτε κλαιω και παντα προσπαθω οταν ξεσπωω να βρισκομαι μονη μου ετσι οι γνωστοι μου που δεν με ξερον τοσο καλα,εντυπωσιαζονται απο το ποσο γαληνια και γλυκια αινομαι).Αλλα να εξουδετερωθουν αποκλειεται.τουλαχιστον μεχρι το τελος της εφηβειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Λοιπον, τα πραγματα εχουν ως εξης:

Απο τις 7:00 περιπου πηρα τελικα την αποφαση να ξεκινησω μια εργασια.
Επειδη στην πορεια βαρεθηκα (πριν καν ξεκινησω δλδ) ειπα αστο.
Δεν εισαι ετοιμη ακομα να συγκεντρωθεις.
Κανε ενα διαλειμμα.
Μου εδωσα διορια μιση ωρα μεχρι τις 7:30
Εφτασε 7:30.
Εδωσα στον εαυτο μου ακομα μιση ωρα διορια, μεχρι τις 8:00.
Εχει παει ηδη 8:00 και δεν το βλεπω να ξεκιναω.
Σκεφτομαι να μου δωσω αλλη μιση ωρα διορια, μεχρι τις 8:30.
Ή να το κανω 9:00 μια και καλη να τελειωνουμε;

Αναβλητικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Λοιπον, τα πραγματα εχουν ως εξης:

Απο τις 7:00 περιπου πηρα τελικα την αποφαση να ξεκινησω μια εργασια.

Ή να το κανω 9:00 μια και καλη να τελειωνουμε;

Αναβλητικοτητα...

Δεν φταις εσύ, η εργασία φταίει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι αν πιστέψεις οτι μπορείς να αλλάξεις ,θα τα καταφέρεις.


Σημείωση:
Τα μηνύματα απο 71 έως 78 και το 88 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Μπορούμε να αλλάξουμε κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μας αν το επιθυμούμε πολύ;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μπορεις αλλα στο τελος θα επανελθουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου προφανως και μπορεις!αρκει να το θελεις πραγματικα ,να το πιστεψεις εσυ και οχι για τα ματια του κοσμου! Εχω σιχαθει αυτο το αυτος ειμαι κ σε οποιον αρεσω ή το δεν μπορω να αλλαξω ετσι ειμαι.. ολα μπορουμε να τα κανουμε ;)
αν δεν μπορεις να αλλαξεις καποια στοιχεια του εαυτου σου που θελεις πολυ, μαλλον δεν θελεις πολυ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
φυσικά και μπορουμε να αλλαξουμε στοιχεια του χαρακτήρας μας!!θέληση και αυτογνωσία να υπάρχει και όλα γίνονται,βέβαια απαιτεί μεγαλη προσπάθεια γιατι ο χαρακτήρας μας χτιζεται μέσα από τις εμπειρίες μας και από το οικογενειακο μας περιβάλλον.όποτε είναι λίγο δυσκολο να αποβάλουμε κάποια στοιχεία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Εαν το θες πολυ,μπορεις.Βεβαια υπαρχουν και καποια χαρακηριστικα που δεν αποβαλλονται(δηλαδη αν απο 6 χρονων εισαι γλωσσου δεν μπορεις στα 20).Αλλα και αυτα με αρκετη προσπαθεια βελτιωνονται μεχρι καποιο βαθμο(ή τουλάχιστον καλυπτονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δεν μπόρεσα ποτέ μου να καταλάβω πως γίνεται να χαλάμε εύκολα, αλλά να διορθωνόμαστε δύσκολα :mad:
Θέλω να πω, μια χαρά παρασυρόμαστε και αρχίζουμε να αποκτάμε αρνητικά στοιχεία,
αλλά δύσκολα τα διορθώνουμε,
γιατί άραγε;:hmm:


Όλα είναι μέσα στο μυαλό, άπαξ και το πάρεις απόφαση, τελείωσε. Είναι μέχρι να καταλάβεις πως κάποια συμπεριφορά σου,σκέψη σου ακόμη και κίνηση σου, κάνει τη δική σου αλλά και των άλλων την καθημερινότητα κόλαση.
Και τονίζω μιλάω για ΌΛΑ, είτε για στοιχείο του χαρακτήρα σου, είτε για μια κίνηση που κάνεις με το σώμα και ενοχλεί αλλά είναι συνήθειο, είτε και για το τρόπο σκέψης, είτε για το κόψιμο του τσιγάρου είτε είτε είτε. Σε όλα ισχύει ο ίδιος κανόνας, ΞΎΠΝΑ ΚΑΙ ΠΆΡ΄ΤΟ ΑΠΌΦΑΣΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι παπάρες και τα τσόλια μια ζωή έτσι μένουν θέλουν δεν θέλουν, μπορούν δεν μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ο χαρακτήρας ποτέ δεν αλλάζει, απλά με τα χρόνια μαθαίνεις να καλύπτεις τις αδυναμίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Έχει 2-3 μέρες τώρα που ανακάλυψα κάτι πολύ συγκλονιστικό για τον εαυτό μου.
Δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ και με βασανίζει πολύ η διαπίστωση αυτή.
Δεν μπορούσα τόσα χρόνια να καταλάβω τι πάει στραβά με εμένα.
Σχεδόν κατέρρευσε όλη μου η κοσμοθεωρία.
Μιλάω πολύ γρήγορα και δυνατά.
Δε λέω ότι μιλάω πολύ ούτε ότι τσιρίζω σαν υστερική. Απλά αυτό που είναι να πω θα το πω γρήγορα και με έντονο τόνο φωνής.
Δεν μου το είπε ποτέ κανείς αυτό ,βέβαια,... από ευγένεια προφανώς .Το κατάλαβα μόνη μου.
Βέβαια κατά καιρούς μου έλεγαν "Καλά μη φωνάζεις.Σε ακούμε" αλλά θεωρούσα ότι ο λόγος που φώναζα εκείνη τη στιγμή είχε κάποια αιτία (θόρυβος, νεύρα κτλ) και δεν το λάμβανα υπόψιν. Αντιθέτως όταν μου το έλεγαν αυτό με μπρίζωναν πιο πολύ, γιατί με εκνεύριζαν όταν μου έκαναν παρατήρήσεις.
Διαπίστωσα, όμως, ότι μιλούσα δυνατά και γρήγορα και χωρίς να υπάρχει λόγος.
Το πρόβλημα αυτό χειροτερεύει όταν υπάρχουν στην παρέα άτομα με το ίδιο πρόβλημα, οπότε καταλήγουμε να συζητάμε όλοι μαζί δυνατά προσπαθώντας ο ένας να επισκιάσει τον άλλον. Τελικά φεύγουμε όλοι με πονοκέφαλο.
Τώρα αν συνδυάσουμε όλα τα παραπάνω και με το γεγονός ότι είμαι ένα "σαρκαστικό" (αλλά και αυτοσαρκαστικό άτομο) και ότι έχω έναν αρκετά αιχμηρό λόγο...πολλοί με παρεξηγούν και νομίζουν ότι διψάω για καυγάδες. Ενώ εγώ το μόνο που κάνω είναι λίγο χιούμορ. Κακόγουστο ίσως, αλλά χιούμορ.
Όλα αυτά έχουν τα εξής πιθανά αποτελέσματα με τους γύρω μου:
α)ή να σπάω τα νεύρα στους άλλους, στιγμιαία ίσως
β)ή να μη με συμπαθούν καθόλου
γ)ή να τους κουράζω απλά
γ)ή να νομίζουν ότι και καλά είμαι ΤΟ άτομο καθώς αυτό μεταφράζεται από κάποιους ότι έχω ηγετικά χαρακτηριστικά, δυναμισμό,αυθορμητισμο, επιβλητικότητα κτλ. Η αλήθεια είναι ότι τα έχω όλα αυτά, όχι όμως για να επισκιάσω τους άλλους αλλά γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας μου.Δεν μπορώ να το ελέγξω αυτό.Όταν αντιλαμβάνομαι ότι πάει να γίνει κάτι τέτοιο κατευθείαν κάνω πίσω. Δε θέλω να κάνω πράγματα στους άλλους, που δε θα ήθελα να μου κάνουν και αυτοί.

Κάθισα και σκέφτηκα ποιες μπορεί να είναι οι πιθανές αιτίες του ελαττώματος αυτού και κατέληξα στα εξής:
α)Ή είναι κάποιο παιδικό τραύμα από τα σχολικά μου χρόνια καθώς ήμουν η "αόρατη" του σχολείου...όχι δεν είχα κάποιο κουσούρι, απλά μου την έσπαγαν όλοι και ήμουν πολύ απόμακρη. Είχα άλλα ενδιαφέροντα απλά. Αισθανόμουν ότι δεν ταίριαζα με κανέναν. Γιαπ. Τα σχολικά μου χρόνια ήταν ένα μεγάλο μαρτύριο και ανυπομονούσα να τελειώσω το σχολείο.Εννοείται ότι πενθήμερη δεν πήγα.
Βέβαια στο πανεπιστήμιο πάλι τα ίδια. Δεν έμπλεξα ποτέ με κανέναν συμφοιτητή/τρια μου πέρα από κάτι αναγκαστικές εργασίες που ήταν ομαδικές.Η συναναστροφή μου με αυτούς κρατούσε μέχρι το πέρας αυτής της εργασίας. Ούτε τηλέφωνα για σημειώσεις αντάλλαξα ποτέ, ούτε μπλέχτηκα με κομματικές παρατάξεις. Εκεί και αν ήμουν αόρατη. Απο κει και πέρα δεν επεδίωκα ουσιαστικότερες σχέσεις. Όχι γιατί δεν ήθελα, αλλά γιατί δούλευα ταυτόχρονα( και όταν λέμε δούλευα, δούλευα. Όχι μαλακίες) και αυτό δε μου άφηνε πολύ χρόνο για κοινωνικότητες. Tέλος πάντων αυτή ήταν και η εποχή ορόσημο για μένα όπου διαμόρφωσα μια δικιά μου τελείως κοσμοθεωρία για τον κόσμο που δεν την καταλάβαινε ποτέ κανείς. Ήμουν απλά ένα αντιδραστικό/γκρινιάρικο άτομο για αυτούς. Όλα αυτά πιστεύω ότι με οδήγησαν στην αιτία (β).
β)"Αίσθημα καταδίωξης" ή να τραβήξω την προσοχή ίσως. Όντας αόρατη στον κοινωνικό μου περίγυρο όταν μιλούσα στην χ παρέα νόμιζα ότι δε θα με ακούσει κανείς ή θα προσπαθήσει να με διακόψει. Έχοντας το άγχος , λοιπόν, να προλάβω να πω αυτά που θέλω μιλούσα γρήγορα και δυνατά. Δεν λέω ότι έγινε από τη μια μέρα στην άλλη όλο αυτό το πράγμα, αλλά κλιμακώθηκε σταδιακά με το πέρασμα του χρόνου χωρίς να το αντιλαμβάνομαι στην ουσία.
γ)Σκέφτομαι πάρα πολύ, μα πάρα πολύ. Σε σημείο που καμιά φορά νομίζω ότι το μυαλό μου θα εκραγεί. Και όλες αυτές τις σκέψεις μου θέλω να τις βγάζω προς τα έξω για να αδειάσει το κεφάλι μου. Αυτό πάλι έχει ως συνέπεια να μιλάω γρήγορα και να βομβαρδίζω τους υπόλοιπους.
Ακόμα και εδώ μέσα. Ενώ ξεκινάω να γράψω ένα μικρό μόνο ποστ , καταλήγω τελικά να γράφω ολόκληρα κατεβατά (καλή ώρα). Προσπαθώ ,τουλάχιστον, να είναι όσο πιο αραιογραμμένα γίνεται για να είναι ευανάγνωστα και να μην δυσκολεύει στην ανάγνωση. Τώρα που το σκέφτομαι στα γραπτά ήμουν πολύ καλύτερη από τα προφορικά.
δ)Είμαι κριός. Δε χρειάζεται περισσότερη ανάλυση νομίζω.
Και τελευταία πιθανή αιτία αυτού του ελαττώματος
ε)ΜΝΗΜΟΝΙΟ, κάτι που μου δημιουργεί καθημερινά άγχος και εκνευρισμό καταλήγοντας τελικά να μιλάω με ένταση χωρίς να μου φταίνε οι γύρω μου.

Από τότε που διαπίστωσα ότι έχω αυτό το ελάττωμα κάνω υπεράνθρωπες προσπάθειες να το διορθώσω. Προσπαθώ να μιλάω αργά, με σταθερό τόνο φωνής και ήρεμα.Δεν τα καταφέρνω πάντα.Καμιά φορά ξεφεύγω.
Κατάλαβα ότι αυτό είναι κάτι πολύ ξεκούραστο και λυτρωτικό για μένα και προφανώς και για τους άλλους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Γιατί όμως να θεωρείς αρνητικό ένα χαρακτηριστικό του εαυτού σου που δεν σε βλάπτει προς τα έξω ουσιαστικά?
Για να μην σε συμπαθήσει κάποιος δεν αρκεί να είσαι μόνο η "φωνακλού" της παρέας... Μπορεί κάποιον να τον ενοχλούν οι απόψεις σου, και απλά με το να μιλάς δυνατά και απότομα του το κάνεις πιο εύκολο να σε "αντιπαθήσει" δημόσια . Του δίνεις το πάτημα ίσως πιο εύκολα...
Θεωρείς πως εάν ήσουν πιο διπλωματική στην ουσία θα ήσουν και πιο αποδεκτή από κάποια άτομα?
Εγώ πιστεύω πως θα ήσουν πιο αποδεκτή αλλά όχι επειδή θα σε συμπαθούσαν περισσότερο από τώρα αλλά επειδή θα ήσουν πιο ήπιων τόνων, και δεν θα προσπαθούσες να είσαι τόσο "ταύρος¨!;)

Ας είναι και αισθημα καταδιωξης , λίγο πολύ σε τελική ανάλυση πάρα πολλοί από εμάς το έχουμε, και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'εξω!
Εάν δεν πας να πατήσεις επί πτωμάτων και δεν είσαι προκλητικη δημιουργοντας καυγαδες δεν εγινε και τιποτα! Μην δημιουργεις τυψεις στον εαυτο σου! Αλλιως πηγαινε σε ψυχολογο... μαζι με το μνημονιο μολις δεις και την αποδειξη -του ψυχοβγαλτη πλέον- θα τα ξεχασεις τα ψυχοπροβληματα!!:D:P:P

Το ότι σκέφτεσαι παρα πολυ είναι ενα χαρακτηριστικό σου το οποίο δεν αλλάζει από μέρα σε μέρα, και ισως να μην αλλαξει και ποτε!
Για να ξεφορτίσεις τον εγκεφαλο πρεπει να κάνεις μια δραστηριοτητα η οποια θα σε αποφορτιζει από ολη την ενταση και τις αρνητικες σκεψεις!! Εμενα μου αρεσει το κολυμβητήριο (αλλά βαριέμαι να τρεχω ως εκει), το να φτιαχνω φαγητο ή και να το τρωω ακόμη και μερικα άλλα τα οποια δεν μου ερχονται αυτην την στιγμη!

Και τέλος....
οκ , γράφεις μεγαλα κειμενα... και τι εγινε?
Τα δικα μου τα εχεις δει???
ή πεντε λεξεις ή κατεβατα - μη χεσω ο φιλοσοφος:hmm:-:P
....Εγω εχω σκεφτει απειρες φορες οτι τα κατεβατα που γραφω μπορει να ειναι ενας τροπος για να κάνω τους άλλους να με προσεξουν και να ασχοληθουν μαζί μου , αλλα και για να νιωσω οτι επικοινωνω-- (κριος με ωροσκόπο λιονταράκι....:D)
Οπότε μη σκας και μην κολλάς τον εαυτό σου στον τοίχο.... Καμιά φορά μπορεί να έχουμε "κρυμμένη" ένταση(μη συνειδητοποιημένη) μέσα μας και το σώμα μας την ξεσπάει έμμεσα... Μπορεί η δυνατή φωνή και όλα αυτά να οφείλονται στο ότι έτσι ηρεμείς από τις σκέψεις σου ή έστω ότι κάνεις μικρά ξεσπάσματα. Το ότι όμως βλέπεις πως αλλάζοντας το (να μιλάς δηλαδή πιο σιγά και αργά) σε ηρεμεί είναι καλό... εγω θα σκεφτόμουν το επομενο βήμα.. μια δραστηριότητα να με αποφορτίζει από τις σκέψεις μου και τις εντάσεις που μου δημιουργούν...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top