Προς όλα τα άρθρα περί Ζωνιανών

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παντως περαν απο το χιουμοριστικο* του θεματος, τι γινεται παραγματικα?
Πιο πανω ρωτησα κατι και το ξαναρωταω χωρις να ειμαι επιθετικος ε!;)
Οσοι απο εμας ξερουμε περιοχες συγκεκριμενες ή "στεκια" οπου γινονται ολα αυτα, ποσοι τα εχουμε καταγγειλει?
Αν δεν το κανουμε ειναι γιατι γιατι ειμαστε "ωχαδερφιστες"?
Ειναι γιατι πλεον εχουμε χασει πασα ιδεα για τα αρμοδια οργανα και ξερουμε ηδη οτι τα ξυνουν?
Δεν το κανουμε γιατι μας εχει μεινει το καταλοιπο "εγω δν γινομαι ρουφιανος"?
Ειναι πραγματικες αποριες αυτες που τις εχω.:redface:



*Σε καμια περιπτωση δεν κατακρινω τις χιουμοριστικες/καυστικες απαντησεις.
Ειναι γεγονος οτι μεσα απο αυτο το χιουμορ βγαινουν οι μεγαλυτερες αληθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παντως περαν απο το χιουμοριστικο* του θεματος, τι γινεται παραγματικα?
Πιο πανω ρωτησα κατι και το ξαναρωταω χωρις να ειμαι επιθετικος ε!;)
Οσοι απο εμας ξερουμε περιοχες συγκεκριμενες ή "στεκια" οπου γινονται ολα αυτα, ποσοι τα εχουμε καταγγειλει?
Αν δεν το κανουμε ειναι γιατι γιατι ειμαστε "ωχαδερφιστες"?
Ειναι γιατι πλεον εχουμε χασει πασα ιδεα για τα αρμοδια οργανα και ξερουμε ηδη οτι τα ξυνουν?
Δεν το κανουμε γιατι μας εχει μεινει το καταλοιπο "εγω δν γινομαι ρουφιανος"?
Ειναι πραγματικες αποριες αυτες που τις εχω.:redface:



*Σε καμια περιπτωση δεν κατακρινω τις χιουμοριστικες/καυστικες απαντησεις.
Ειναι γεγονος οτι μεσα απο αυτο το χιουμορ βγαινουν οι μεγαλυτερες αληθειες.

Θα μιλισω πρωσοπικα για την δικη μου σκεψη... Ξερω πως σε καπια μεροι υπαρχουν καπιες μικριες χασισοφυτιες, οστωσω δεν εχω αποδειξεις, δεν ξερω που ακριβος γινετε, και επισης δεν θελω να τα βαλω με τετιους τυπους, γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να παθεις μετα... (αφηνουμε απο εξω το οτι ειμαι ανηλικος, και ενηλικος να ειμουν δεν εχει διαφορα) Αλλα και περα απο αυτο, ειδικα στην Ροδο, δεν υπαρχει περιπτωση να μην ξερει η αστυνομια για αυτες την φυτιες... Αλλα για να μην κανει κατι παει να πει πως και να καταγκειλω δεν θα γινει τπτ... Εδω πιασανε εναν τριτο ξαδερφο μου μαζι με αλλους 4 να εχουν στην κατοχη τους μπολικα γραμμαρια (μπορει να ητανε και κιλο) κοκκας (και οχι σαν ναρκωμανεις, αλλα ως εμπορι) και τελικα μονο ο ενας την πληρωσε και αυτος πολυ μικρη ποινη εφαγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Οσοι απο εμας ξερουμε περιοχες συγκεκριμενες ή "στεκια" οπου γινονται ολα αυτα, ποσοι τα εχουμε καταγγειλει?
Αν δεν το κανουμε ειναι γιατι γιατι ειμαστε "ωχαδερφιστες"?
Ειναι γιατι πλεον εχουμε χασει πασα ιδεα για τα αρμοδια οργανα και ξερουμε ηδη οτι τα ξυνουν?
Δεν το κανουμε γιατι μας εχει μεινει το καταλοιπο "εγω δν γινομαι ρουφιανος"?
Ειναι πραγματικες αποριες αυτες που τις εχω.:redface:

Γιατί δεν περιλαμβάνεις τον "εκφοβισμό" ως παράγοντα; Το βρίσκεις εύκολο για κάποιον να καταγγείλει φυτείες των Ζωνιανών όταν τα Ζωνιανά εκτός από χασίς καλλιεργούν και καλάσνικοφ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γιατί δεν περιλαμβάνεις τον "εκφοβισμό" ως παράγοντα; Το βρίσκεις εύκολο για κάποιον να καταγγείλει φυτείες των Ζωνιανών όταν τα Ζωνιανά εκτός από χασίς καλλιεργούν και καλάσνικοφ;

Δεν μιλαω μονο για τα Ζωνανια.
Και εκτος αυτου, επειδη προσωπικα ΔΕΝ ξερω αλλες περιοχες που να γινεται οοοοολο αυτο το κακο και να υπαρχει ολο αυτο το λομπι οπως στα Ζωνανια, γι'αυτο ρωταω.
Κι οσων αφορα τον εκφοβισμο, συμφωνω, αλλα μου δημιουργιται η εξης απορια.
Οταν θα κανεις καταγγελια στην αστυνομια κι επωνυμη να ειναι η αστυνομια δεν δημοσιευει και δεν αναφερει πουθενα τα στοιχεια σου.
Η τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να γινεται.Οποτε ο εκφοβισμος πως θα λανβει μερος?
Για να ισχυσει, θα πρεπει απο καπου να διαρευσουν στοιχεια.
Απλως μου κανει εντυπωση οτι εχει αναφερθει γενικα σ'αυτο το thread οτι υπαρχουν παμπολα αλλα μερη της "ταξης" των ζωνανιων.
Και δεν μιλαμε οτι τα ζωνανια ειναι απλως ενα χωριο με φουντες.
Ειναι ενα μερος οπου εκανε εμποριο στο εξωτερικο, εκανε τρελους τζιρους,κι απ' οτι φανηκε ειχε και το αβατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
*Σε καμια περιπτωση δεν κατακρινω τις χιουμοριστικες/καυστικες απαντησεις.
Ειναι γεγονος οτι μεσα απο αυτο το χιουμορ βγαινουν οι μεγαλυτερες αληθειες.

Και για του λόγου το αληθές:

Πίνω μπάφους και παίζω λύρα

Σοκ έχει προκαλέσει στην αγνή ελληνική κοινωνία η αποκάλυψη πως στα Ζωνιανά Ρεθύμνου υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια ένα άτυπο καθεστώς ατιμωρησίας.

Ενώ στην υπόλοιπη χώρα βασιλεύει ο νόμος, η τάξη και η αξιοκρατία, στα Ζωνιανά γίνεται διακίνηση ναρκωτικών και όλοι οπλοφορούν. Τα τρομακτικά αυτά στοιχεία ήρθαν στο φως μετά από επίθεση που δέχτηκαν οι αθώοι αστυνομικοί, ενώ κατευθύνονταν στα Ζωνιανά για να πιάσουν τους κακούς.

Συγκλονισμένοι δηλώνουν όλοι αυτοί που επί χρόνια ζητούν επίμονα τη νομιμοποίηση των ναρκωτικών, αφού μόλις τώρα συνειδητοποίησαν πως όλα αυτά συνέβαιναν με την κάλυψη πολιτικών, δικαστικών και αστυνομικών και πως τα ναρκωτικά είναι απόλυτα νόμιμα στη χώρα μας - αρκεί βέβαια να ψωνίζεις από το σωστό άνθρωπο και όχι από τίποτα αλήτες.
Μετά από έρευνες της αστυνομίας στα Ζωνιανά, κατασχέθηκαν 500 τόνοι χασίς, 30.000 δενδρύλλια ινδικής κάνναβης και 200 κιλά κοκαΐνη, αλλά οι χρήστες δεν θα πρέπει να ανησυχούν, γιατί η αστυνομία θα βάλει τα δυνατά της ώστε να φτάσει σύντομα το εμπόρευμα στα χέρια τους και σε πολύ λογικές τιμές.[...]

Για το πλήρες κείμενο εδώ:
https://pitsirikos.blogspot.com/2007/11/blog-post_15.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Οσοι απο εμας ξερουμε περιοχες συγκεκριμενες ή "στεκια" οπου γινονται ολα αυτα, ποσοι τα εχουμε καταγγειλει?


Ποιος να καταγγειλει τι και γιατι, αφου ΟΛΑ αυτα ειναι ΗΔΗ γνωστα στα.. μεγαλα κεφαλια και ΔΕΝ κανουν απολυτως τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κρήτη, Ζωνιανά, φούντα, όπλα, ληστείες, βοσκοί με 1.000.000 ευρώ καταθέσεις...
Το θέατρο του παραλόγου, η μικρογραφία ενός κράτους που βρωμάει, που στηρίζεται σε μια οργανωμένη συντεχνία παραγωγής ναρκωτικών και εμπορίας όπλων, και ποιός ξέρει τι άλλου είδους εμπορίου...
Όταν δε κάνεις το τυφλό σε μια μειονότητα που έχει νομιμοποιήσει την οπλοκατοχή, και δε μιλάμε για καραμπίνες κυνηγετικές αλλά καλάσνικοφ και άλλα καλά "άρματα" και σε χλευάζει λακωνικά με "μαντινάδες" για την αρματωσιά του, τότε τα αποτελέσματα είναι αναμενόμενα.
Προσωπικά, δεν είχα τη καλύτερη άποψη για τη φιλοσοφία των Κρητών, και μετά από αυτό το περιστατικό, συνεχίζω να την έχω.
Αρνούμαι κάθε είδους οπλοκατοχή, σιχαίνομαι κάθε είδους εμπορία ναρκωτικών, αηδιάζω με το θράσος τους (μα να στήσουν ενέδρα σε αστυνομικούς) και γενικά, δε γουστάρω το γκέτο τους.

Όποιοι είναι υπεύθυνοι, πρέπει να τιμωρηθούν. Δεν είναι μαγκιά να κάνεις κάστρο ένα χωριό και να έχεις την απαίτηση μέσα σε αυτό να κινείς ανενόχλητος τα πιόνια τους μαύρου παιχνιδιού σου, όπως νομίζουν οι Κρήτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οσοι απο εμας ξερουμε περιοχες συγκεκριμενες ή "στεκια" οπου γινονται ολα αυτα, ποσοι τα εχουμε καταγγειλει?
Ειναι γιατι πλεον εχουμε χασει πασα ιδεα για τα αρμοδια οργανα και ξερουμε ηδη οτι τα ξυνουν?


Αγαπητέ Μάριε, υπάρχει ένας βασικός κανόνας της εγκληματολογίας που λέει: "Δεν μπορεί να υπάρξει οργανωμένο έγκλημα, χωρίς τη συμμετοχή κάποιου κρατικού φορέα".

Το παραπάνω απόφθεγμα έχει πολλάκις αποδείξει την αλήθεια του, πράγμα που συνέβη και στην περίπτωση που συζητάμε. Να καταγγείλω αυτό που ήδη όλοι ξέρουν; Και αν πέσω ακριβώς σ' αυτόν που τους καλύπτει; Ποιος θα με φυλάξει απ' τους φύλακες; Αυτοί, όπως πολύ σωστά είπε και ο Κρόνος, θα βγουν καθαροί και αθώες περιστερές. Εμένα ποιος με σώζει μετά; Το παιδί μου;

Θα καταθέσω εδώ μια μαρτυρία: Είχα ένα φίλο μπάτσο, ο οποίος κάποια στιγμή, την προηγούμενη δεκαετία, είχε την κακή ιδέα να το παίξει αστυνόμος Κάλλαχαν και να προσπαθήσει να εξαρθρώσει ένα κύκλωμα σωματεμπορίας. Αφού το παρακολούθησε, μαζί μ' έναν ακόμη συνάδελφό του, επί μερικούς μήνες, βρέθηκαν τελικά κι οι δυο κατηγορούμενοι ως εγκέφαλοι του κυκλώματος!!! Γιατί; Μα επειδή για κακή τους τύχη το κύκλωμα λάδωνε τον διοικητή τους!!!

Τον έδιωξαν κακήν κακώς απ' την αστυνομία και αναγκάστηκε επί χρόνια να δουλεύει σε σεκιούριτυ. Μετά δικαιώθηκε απ' τα δικαστήρια κι επανήλθε στο σώμα. Σήμερα, όπως μου έχει εκμυστηρευτεί, ούτε κλήση για πάρκινγκ δεν τολμά να κόψει. "Να βγω στη σύνταξη και κατά τ' άλλα στ' @@δια μου" είπε χαρακτηριστικά.

Αυτά ως απάντηση στα ερωτήματά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν είχα τη καλύτερη άποψη για τη φιλοσοφία των Κρητών, και μετά από αυτό το περιστατικό, συνεχίζω να την έχω.
[...]
Δεν είναι μαγκιά να κάνεις κάστρο ένα χωριό και να έχεις την απαίτηση μέσα σε αυτό να κινείς ανενόχλητος τα πιόνια τους μαύρου παιχνιδιού σου, όπως νομίζουν οι Κρήτες.
Αδικείς πολύ περισσότερους με την γενίκευση που κάνεις. Και θα σε ρωτήσω το εξής:
Έχεις ζήσει στην Κρήτη; Έχεις έρθει καν στην Κρήτη; Για πόσο διάστημα και που πήγες; Ποια ήταν τα σημεία που σε ενόχλησαν από αυτά που είδες; Γιατί αν βγάζεις συμπεράσματα μόνο από αυτά που ακούς στην τηλεόραση, τότε κάνεις μεγάλο λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αδικείς πολύ περισσότερους με την γενίκευση που κάνεις. Και θα σε ρωτήσω το εξής:
Έχεις ζήσει στην Κρήτη; Έχεις έρθει καν στην Κρήτη; Για πόσο διάστημα και που πήγες; Ποια ήταν τα σημεία που σε ενόχλησαν από αυτά που είδες; Γιατί αν βγάζεις συμπεράσματα μόνο από αυτά που ακούς στην τηλεόραση, τότε κάνεις μεγάλο λάθος...
Βασικά δεν ήθελα να φανεί σαν γενίκευση!
Ας πούμε, πως ό,τι λέω το λέω για ένα μεγάλο μερίδιο Κρητών.:)
Ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση.
Ήμουν σε ένα γάμο, και σε κάποια φάση ξεκίνησαν όλοι αβέρτα να πυροβολούν με όπλα τουλάχιστον παράνομα, εκεί τρελάθηκα.
Με ποιά λογική; Γιατί; Αν αυτός μεθύσει και το "αστείο" του καταλήξει μοιραίο για κάποιον (έχει γίνει στο παρελθόν);:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πάντως που υπηρέτησα φαντάρος, για περισσότερο από ένα χρόνο στην Κρήτη, έχω την ίδια κακή άποψη για την πλειοψηφία του Κρητών, αν και γνώρισα και κάποιους που τιμούν τον θετικό μύθο που έχουν χτίσει για τον εαυτό τους. Δυστυχώς αυτοί δεν είναι η πλειοψηφία. Οι Κρήτες είναι ύπουλοι και θρασύδειλοι. Ποτέ δεν τολμάν να πουλήσουν μαγκιά αν δεν είναι ιδιαίτερα πολυάριθμοι ή βαρύτερα οπλισμένοι. Έχω δει πολύ κακή συμπεριφορά και ψευτοτσαμπουκά σ' εμάς τους φαντάρους, επειδή λόγω στρατού δεν μπορούσαμε να τους απαντήσουμε. Όλα αυτά απρόκλητα.

Επίσης υπάρχει πολλή ρουφιανιά και μεγάλη πιθανότητα να σου τη φέρουν πίσω από την πλάτη. Ακόμη, μεγάλη αμορφωσιά. Δεν περίμενα ότι θα βρώ στρατόπεδο όπου τόσοι πολλοί δεν είχαν τελειώσει το Δημοτικό. Τέλος οι γυναίκες τους;;; Το κέρατο τρικούβερτο μιλάμε. Γνώρισα αρκετούς για να έχω καλό στατιστικό δείγμα, όσο κι αν οι γενικεύσεις αδικούν. Όλα αυτά τ' αναφέρω, επειδή ο μύθος που έχουν δημιουργήσει είναι πολύ διαφορετικός απ' όλα αυτά.

Ευτυχώς γνώρισα, όπως είπα και την άλλη πλευρά, η οποία είναι εξαιρετική, όταν σ' εμπιστευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Βασικά δεν ήθελα να φανεί σαν γενίκευση!
Ας πούμε, πως ό,τι λέω το λέω για ένα μεγάλο μερίδιο Κρητών.:)
Ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση.
Ήμουν σε ένα γάμο, και σε κάποια φάση ξεκίνησαν όλοι αβέρτα να πυροβολούν με όπλα τουλάχιστον παράνομα, εκεί τρελάθηκα.
Με ποιά λογική; Γιατί; Αν αυτός μεθύσει και το "αστείο" του καταλήξει μοιραίο για κάποιον (έχει γίνει στο παρελθόν);:confused:


Μπορατ, αυτο που εσυ βλεπεις αστειο για εμας ειναι εθιμο.
ΦΥΣΙΚΑ και ΕΙΝΑΙ παρανομες οι μπαλωθιες, και σε πολλες περιπτωσεις καποιοι απο αυτους που τις ριχνουν δεν εχουν καν αδεια για οπλοκατοχη, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι "ένα μεγάλο μερίδιο Κρητών" ειναι σκαρτοι ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Mα είναι έθιμο η οπλοκατοχή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Mα είναι έθιμο η οπλοκατοχή; :hmm:

Ειναι εθιμο αυτο που ανεφερες για τον γαμο.
[Αν διαβασεις καλυτερα τι εχω γραψει, θα δεις οτι αναφερω πως τις περισσοτερες φορες η οπλοκατοχη ειναι παρανομη. Ασχετα απο το εθιμο.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Επίσης υπάρχει πολλή ρουφιανιά και μεγάλη πιθανότητα να σου τη φέρουν πίσω από την πλάτη.


Οπως ισχυει γενικοτερα στον ματαιο τουτο κοσμο.
Βασικα, εχετε ξεφυγει εντελως [απο το θεμα].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mα είναι έθιμο η οπλοκατοχή; :hmm:

Εδω στην Ελλαδα θα γινει εθιμο σε λιγο το να απαγορευεται το κυνηγητο και καθε αλλο παιχνιδι στα δημοτικα επειδη μπορει ενα αγορι να "ακουμπησει" ενα κοριτσακι, στην οπλοκατοχη θα κολλησουμε.

Και δυστυχως για πολλες περιοχες της Κρητης το να εχουν οπλο συνεχεια πανω τους, και καμποσα στο σπιτι τους οχι μονο εθιμο θεωρειται, αλλα και το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο.
Σορυ, αλλα τρωνε χοντρο κολλημα με αυτο το θεμα πολλοι Κρητικοι και δεν το κοβω να ξεμπλοκαρουν ευκολα.


P.S.@Great Chaos
Στο προηγουμενο πστ σου που "απαντας" στα ερωτηματα μου, καθως και το ποστ του κρονου, ειναι αυτα που ειχα κι εγω στο μυαλο μου (ασχετα εαν οπως ειπα προσωπικα δεν γνωριζα τετοιες περιοχες,παρα μονο εχω ακουστα απο "φημες") απλως δεν ηθελα να τα "παραδεχτω".
Με την εννοια οτι επιτηδες τα εβαλα σαν ερωτηματα για να δω λιγο μπας και ημουν ο μονος που το εβλεπα ετσι.
Τεσπα, με καλυψες απολυτα...δυστυχως.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ειναι εθιμο αυτο που ανεφερες για τον γαμο.
[Αν διαβασεις καλυτερα τι εχω γραψει, θα δεις οτι αναφερω πως τις περισσοτερες φορες η οπλοκατοχη ειναι παρανομη. Ασχετα απο το εθιμο.]
Μα πάντα είναι παράνομη η οπλοκατοχή.
Οπως ισχυει γενικοτερα στον ματαιο τουτο κοσμο.
Βασικα, εχετε ξεφυγει εντελως [απο το θεμα].
Όχι και πάρα πολύ...
Και δυστυχως για πολλες περιοχες της Κρητης το να εχουν οπλο συνεχεια πανω τους, και καμποσα στο σπιτι τους οχι μονο εθιμο θεωρειται, αλλα και το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο.
Σορυ, αλλα τρωνε χοντρο κολλημα με αυτο το θεμα πολλοι Κρητικοι και δεν το κοβω να ξεμπλοκαρουν ευκολα.
Με αυτά διαφωνώ εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Διαφωνεις με το αν ισχυει αυτο που λεω, ή με το οτι, αν το κανουν δεν ειναι σωστο?
Προσωπικα τα παραπανω μου τα εχει πει παλικαρι Κρητικος φοιτητης στην Ιταλια.
Μαλιστα καθομασταν και συζηταγαμε καμποση ωρα και μου ειχε πει παρα πολλα κουφα που δεν τα περιμενα.
Τωρα δεν νομιζω να μου τα ελεγε "ετσι" ή να τα "φουσκωνε"...:worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Οπλοκατοχη απο οπλοκατοχη εχει διαφορα. Δεν ειναι παρανομη απαραιτητα η οπλοκατοχη στην ελλαδα μας. Οσο μπορει να σκοτωσει ενα καλασνικοφ αλλο τοσο μπορει να σκοτωσει και μια κυνηγιτικη μπερετα που μετα απο καποιες διαδικασιες διδεται η αδεια της κατοχης της σε πολλους ανθρωπους (κυνηγους) σχετικα ευκολα. Το τι κανει μετα ο καθενας με αυτο το οπλο ειναι πολυ σχετικο, απλα θα επρεπε η νομοθεσια για αυτες τις περιπτωσεις να ειναι πολυ πιο σκληρη ετσι ωστε να το σκεφτεται πολυ ο αλλος πριν μπαλωθιασει σε γαμους και βαφτισια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Με το ότι το κάνουν βρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top