Συμφωνείτε με το έθιμο του πασχαλινού οβελία;

τα αρνάκια και το "γύρισμα",εσεις σουβλίζετε αρνί;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • σουβλίζω και μ'αρέσει αυτό το έθιμο

    Ψήφοι: 21 56.8%
  • σουβλίζουν οι γονείς μου,αλλά εγώ δεν θέλω

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • δεν σουβλίζω το θεωρώ αηδιαστικό

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • δεν σουβλίζω,δεν έχω λεφτά

    Ψήφοι: 4 10.8%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Οι θυσίες της Παλαιάς Διαθήκης σταμάτησαν με την σταύρωση του Ιησού Χριστού.....Το σούβλισμα του αρνιού, δεν είναι κάποια προσταγή μιας θρησκείας, αλλά είναι καθαρά ένα έθιμο.....
Και εντελώς τυχαία και οι Εβραίοι την ημέρα του πάσχα τους ψήνουν αρνιά (όχι απαραίτητα στη σούβλα) και βράζουν αυγά....




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.


Στην εβραϊκή μυθολογία ο Αβραάμ πήρε εντολή να σφάξει το γιό του και στην ελληνική ο Αγαμέμνων την κόρη του. Στο αρνί θα κωλώσουμε?
Βρε να μην το ξέρω…. Να πιάσω το γειτονόπουλο και να το θυσιάσω! Παίζει μπάλα τις πιο ακατάλληλες ώρες. Στο πρόσωπό του θα θυσιάσω όλα τα βρωμόπαιδα που παίζουν μπάσκετ εντός της οικίας. :confused:


2) Το να τρώει το ένα είδος το άλλο, είναι απλά νόμος της φύσης και δεν χωράνε ...τύψεις.


Νόμος της φύσης. Τα ζώα διακατέχονται από δύο βασικά ένστικτα. Της επιβίωσης και της αναπαραγωγής. Θέλω να πιστεύω....πως οι άνθρωποι είμαστε κάτι παραπάνω από «ένστικτα». Και κάτι παραπάνω απο ζώα. :confused:

Αν κάποιος λυπάται τα αρνάκια τα καημένα, ας λυπηθεί και τα ραδικάκια που και αυτά έχουν ...ψυχή.


Τώρα θυμήθηκα το harvest festival μας. Πόσα καρότα και μήλα να θυσιάζονται αυτές τις μέρες? :( Τύφλα να έχει το thanksgiving by usa. Άμοιρη γαλοπούλα και εσύ.

τεσπά, καλή χώνεψη όσοι φάγατε. :)


Εγώ πάλι, μόνο κάτι μπισκότα είχα και τσιγάρο.:confused:

Και του χρόνου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Σοκολατένια πασχαλινά αυγά και τσουρέκι με μερέντα ftw!
Αυτά αξίζουν από το Πάσχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θεωρω αυτο το εθιμο αρκετα αντιχριστιανικο, ομως ειναι αληθεια οτι μας φερνει πιο κοντα.
Εχω διαφορες ευχαριστες αναμνησεις συνοδευομενες απο ενα αρνι στη σουβλα.Ωστοσο δεν ειναι το αρνι που κανει τις αναμνησεις ομορφες αλλα η καλη παρεα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Επιλογη που να λεει δεν σουβλιζε ποτε η οικογενεια μου και επομενως ουτε κι εγω, δεν εχει; ασε που ειναι τελειως αηδιαστικο. Ακουω απο κατι παιδια στο σχολειο οτι σπανε τα κοκαλα του αρνιου οταν ειναι ζωντανο και φριττω. Παλι καλα που δεν εχω χωριο να παω το πασχα να βλεπω τετοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Επιλογη που να λεει δεν σουβλιζε ποτε η οικογενεια μου και επομενως ουτε κι εγω, δεν εχει; ασε που ειναι τελειως αηδιαστικο. Ακουω απο κατι παιδια στο σχολειο οτι σπανε τα κοκαλα του αρνιου οταν ειναι ζωντανο και φριττω. Παλι καλα που δεν εχω χωριο να παω το πασχα να βλεπω τετοια...

Νά σε ρωτήσω..
Κρέας τρώς;;
Αν ναι...μπορώ να πώ πως απλά υποκρίνεσαι αυτή τη στιγμή...
Τα ζώα στο σφαγείο(και γενικότερα όσο ζούνε) τραβάνε τα πάνδεινα...
Αν πάλι όχι...πάω πάσο...

ps.όσοι απαντήσατε πως σας αρέσει...Του χρόνου αγοράστε ένα ζωντανό αρνί...πάρτε και ένα μαχαίρι,και σφάξτε το επιτόπου άν έχετε τα @@....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Νά σε ρωτήσω..
Κρέας τρώς;;
Αν ναι...μπορώ να πώ πως απλά υποκρίνεσαι αυτή τη στιγμή...
Τα ζώα στο σφαγείο(και γενικότερα όσο ζούνε) τραβάνε τα πάνδεινα...
Δεν τρωω κρεας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Οχι, δεν συμφωνω με τον ορο εθιμο. Απο τις μεγαλυτερες ανθρωπινες βλακειες και ανθρωπινη εγκεφαλικη αρρωστεια η παραδοση και το εθιμο.

Οσο για το αρνι που σφαζεται και του αφαιρουμε την καημενη του την ζωουλα, τοσο βαναυσα και αδιστακτα :(, αυτο που εχω να πω ειναι, χμμμμμμμμμ κατι μου ξυνεται θα σας το πω αλλη φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οχι, δεν συμφωνω με τον ορο εθιμο. Απο τις μεγαλυτερες ανθρωπινες βλακειες και ανθρωπινη εγκεφαλικη αρρωστεια η παραδοση και το εθιμο.

Οσο για το αρνι που σφαζεται και του αφαιρουμε την καημενη του την ζωουλα, τοσο βαναυσα και αδιστακτα :(, αυτο που εχω να πω ειναι, χμμμμμμμμμ κατι μου ξυνεται θα σας το πω αλλη φορα.
Την καημένη ζωούλα ενός ζώου την έχουμε αφαιρέσει και όταν πχ αυτό κομματιάζεται για να τρώμε μπριζόλες και αλλά τέτοια κρεατικά αλλά θέμα δεν έχουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Την καημένη ζωούλα ενός ζώου την έχουμε αφαιρέσει και όταν πχ αυτό κομματιάζεται για να τρώμε μπριζόλες και αλλά τέτοια κρεατικά αλλά θέμα δεν έχουμε:P
Τι το αναλυεις και εσυ τωρα μωρε? Και οταν σκοτωνεις ενα κουνουπι και αυτο αφαιρεση ζωης λεγεται. Και οταν κοβεις ενα λουλουδι. Ενταξει ο μεσος ορος βλακειας και ασχετοσυνης του ανθρωπου ειναι ακομα σε ψηλα επιπεδα, θα πεσει με τα χρονια, που θα παει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι το αναλυεις και εσυ τωρα μωρε? Και οταν σκοτωνεις ενα κουνουπι και αυτο αφαιρεση ζωης λεγεται. Και οταν κοβεις ενα λουλουδι. Ενταξει ο μεσος ορος βλακειας και ασχετοσυνης του ανθρωπου ειναι ακομα σε ψηλα επιπεδα, θα πεσει με τα χρονια, που θα παει.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν είναι παράξενο που γίνεται αυτό. Και δλδ αν ήταν να μη σκοτώναμε ούτε ζώα ούτε φυτά γιατί τους αφαιρούμε τη ζωή και δεν κάνει τι θα τρώγαμε; Και τα ζώα σκοτώνουν αλλά ζώα για να τραφούν, έτσι κάνει και o άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εάν τα λιοντάρια γνώριζαν γλυπτική, θα έβρισκες πολλά γλυπτά με ανθρώπους κάτω απο αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Από μωρό πηγαίναμε στο χωριό, που ο παππούς είχε τα δικά του ζώα και "θυσίαζε" 2 κατσίκια κάθε φορά. Από μωρό λοιπόν είχα αυτήν την εικόνα. Ένα ζώο να σφάζεται μπροστά στα μάτια μου για να περάσει τη διαδικασία της γάστρας ή του σουβλίσματος μια μέρα αργότερα. Ήταν κάτι απολύτως φυσικό. Δε μου φαινόταν καθόλου μακάβριο αν και ήμουν αρκετά μικρή.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μεγαλώνοντας αυτά τα χρόνια γινόμουν όλο και περισσότερο ευαίσθητη. Πλέον θα στρέψω το κεφάλι μου αλλού όταν το μαχαίρι θα φτάσει στο λαιμό του ζώου, κάτι που παλιότερα δε με ένοιαζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top