Limitless-Απόλυτη ευφυϊα (2011)

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
...του Νιλ Μπέργκερ,
με τους Ρόμπερτ Ντε Νίρο, Μπράντλεϊ Κούπερ, Έιμπι Κόρνις, Άνα Φρίελ




Ο φιλόδοξος συγγραφέας Έντι Μόρα (Κούπερ) πάσχει από χρόνια έλλειψη έμπνευσης. Η ζωή του όμως, θα αλλάξει από τη μια στιγμή στην άλλη, όταν ένας παλιός του φίλος θα του προτείνει το NZT, ένα νέο, επαναστατικό φαρμακευτικό σκεύασμα που του δίνει τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί στο έπακρο όλες του τις δυνατότητες. Με τις εγκεφαλικές του συνάψεις να δουλεύουν υπερωρίες, ο Έντι μπορεί να θυμηθεί ό,τι έχει διαβάσει, δει ή ακούσει στη ζωή του. Μπορεί να μάθει μία καινούργια ξένη γλώσσα μέσα σε μία μέρα, να κατανοήσει περίπλοκες συναρτήσεις και να γοητεύει όποιον συναντά – υπό την αίρεση ότι δεν θα αποκαλύψει σε κανέναν ότι συνεχίζει να παίρνει το μη κλινικά δοκιμασμένο φάρμακο. Πολύ σύντομα ο Έντι θα σαρώσει τη Γουόλ Στριτ, μετατρέποντας ένα μικρό κεφάλαιο σε εκατομμύρια. Τα κατορθώματά του όμως, θα προσελκύσουν το ενδιαφέρον του μεγιστάνα Καρλ Βαν Λουν (Ντε Νίρο), ο οποίος θα τον προσκαλέσει να συντονίσει τη μεγαλύτερη συγχώνευση στην ιστορία των επιχειρήσεων. Όλες αυτές οι δραστηριότητες θα καταστήσουν τον Έντι στόχο κάποιων κακοπροαίρετων ανθρώπων που είναι αποφασισμένοι να κάνουν τα πάντα προκειμένου να πάρουν στα χέρια τους τα αποθέματα NZT του Έντι. Με τη ζωή του να διατρέχει σοβαρό κίνδυνο και τις παρενέργειες του χαπιού να έχουν κάνει την εμφάνισή τους, ο Έντι θα έρθει αντιμέτωπος με μυστηριώδεις ανθρώπους που παρακολουθούν κάθε του βήμα, έναν επικίνδυνο γκάνγκστερ και μια αμείλικτη αστυνομική έρευνα.
πηγή

Το Limitless ασχολείται με το γνωστό θέμα «οφέλη και κίνδυνοι των εθιστικών φάρμακων» και το διαχειρίζεται με τέτοιον τρόπο ώστε να αποσπάσει πλήθος θετικών κριτικών. Σε όλη τη διάρκεια της ταινίας αγωνιούσα, αγχωνόμουν για τη συνέχεια, και γενικά το ζούσα πολύ έντονα.Η ταινία προσπαθεί να αγγίξει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κοινοί θνητοί και να εξηγήσει τον τρόπο με τον οποίο αντιδρούν οι άνθρωποι όταν καταλαβαίνουν ότι μπορούν να κερδίσουν λεφτά και εξουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μου άρεσε η όλη ίδεα με το χάπι και τα λοιπά και ταυτίστηκα αρκετά με τον loser συγγραφέα που γνώρισαμε αρχικά. Μου φάνηκε ευχάριστη και βλεπόταν πολύ άνετα αλλά δεν θα έλεγε ότι με συγκλόνισε ή τίποτα τέτοιο. Είχε αρκετό ενδιαφέρον πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
...αλλά δεν θα έλεγε ότι με συγκλόνισε ή τίποτα τέτοιο
κι εγώ, αλλιώς την περίμενα, αλλιώς την βρήκα.
Πέρα από το ενδιαφέρον θέμα, την βρήκα λίγο μονότονη και δεν είναι από τις ταινίες που θα ξανάβλεπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Από μια άποψη ήτανε πολύ κάλη ταινία, από την άλλη όμως το σενάριο έμπαζε απο πολλές πλέυρες. Η ίδεα σχετικά με το χάπι μου άρεσε πολύ, ή εξέλιξη της όμως δεν μου άρεσε καθόλου. Και έχω μείνει και με την απορία του πως γίνετε ένας απόλυτα ευγυές άνθρωπος να μην καταλαβένει κάποια από τα πράγματα που γίνονται γύρο του. Το εξηγούσε κάπου το σενάριο, ή απλά δεν τους έβγαινε η ταινία διαφορετικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top