Video Games: Βλάπτουν ή όχι ;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κάθε τι στη ζωή μας ωφελεί ή βλάπτει ανάλογα με τη χρήση που του κάνουμε. Κι ένα όπλο ακόμα μπορεί να σκοτώσει αθώους, μπορεί να γίνει κι η αφορμή να αποτραπεί μια τρομοκρατική ενέργεια πχ εναντίον αθώων. Μιλώντας για τον εαυτό μου κάποια παιχνίδια στον υπολογιστή με έχουν ωφελήσει ειδικά σε περιόδους που δεν ήμουν καλά ψυχολογικά, έχω γνωρίσει κόσμο μέσα από αυτά και γενικά συνηθίζω να παίζω, μου αρέσει. Μιλώντας όμως σαν κάποια που κάποτε θα κάνει παιδιά (πρώτα ο Θεός) θα προτιμούσα αυτά τα παιχνίδια και γενικότερα οι υπολογιστές να μην υπήρχαν καν. Αν μπορούσα να επιλέξω θα ήθελα το παιδί μου να παίζει στο δρόμο με τα υπόλοιπα παιδιά αντί να ανταλλάσσει φωτογραφίες και μηνύματα ή να αλληλοσκοτώνεται μέσω ενός παιχνιδιού με φίλους του μέσω ενός υπολογιστή. Θα ήθελα το παιδί μου να περάσει τα παιδικά και εφηβικά χρόνια που πέρασα εγώ, πριν εμφανιστεί ο υπολογιστής και το ίντερνετ. Θα ήθελα να ζει την πραγματικότητα, να ερωτεύεται, να ζει, να μιλάει, να κάνει τρέλες in real life και όχι μέσω ενός υπολογιστή. Πάντως στην ερώτηση του θέματος θα έλεγα εντέλει: ναι, βλάπτουν γιατί χωρίς αυτά αναγκάζεσαι να αναζητήσεις συντροφιά στην πραγματική ζωή και να βρεις παρέες, να βγεις από το σπίτι, να κάνεις κάποιο άθλημα κλπ.

Και ποια είναι η λύση? Να μην υπάρχουν υπολογιστές για να παίζουν τα παιδιά έξω? Με αυτή τη λογική οι παππούδες θα θέλανε τα παιδιά τους να παίζουν στο βουνό με τα πρόβατα αντί να παίζουν μπάλα κ.ο.κ. Σκοπός δεν είναι να πηγαίνουμε πίσω είναι να πηγαίνουμε μπροστά. Όπως υπάρχουν παιχνίδια που είναι για τα μπάζα και το μόνο που προβάλλουν είναι αίμα και βία, έτσι υπάρχουν και παιχνίδια που είναι πραγματικά αριστουργήματα και που από τα οποία τα παιδιά μπορούν μάθουν πολλά πράγματα.
Κι εγώ όταν ήμουνα μικρός είχα παίξει το GTA, ε και τι έγινε? Βγαίνω έξω κλέβω αυτοκίνητα και δέρνω κόσμο? Έχω την εντύπωση πως παιδιά μετά από κάποια ηλικία μπορούν να ξεχωρίσουν τη διαφορά του video game απ'την πραγματικότητα, για μικρότερες ηλικίες ας τα προφυλάξουν οι γονείς.

Όσο για τα θέμα της απομόνωσης είναι γελοίο να λέμε πως τα παιδιά απομονώνονται παίζοντας video games καθώς τα περισσότερα παιδιά παίζουν μαζί με τις παρέες τους τα εν λόγω παιχνίδια. Αν θες το παιδί σου να κάνει κάποιο άθλημα φρόντισε ως γονέας να το βάλεις στην ιδέα του αθλητισμού. Ένα παιδί που μεγαλώνει με σωστούς γονείς που ασχολούνται και εξηγούν πράγματα στο παιδί αντί να του τα απαγορεύουν δεν έχει να φοβάται τίποτα. Παιδιά που επηρεάζονται από τα παιχνίδια σε βαθμό να βγουν έξω και να δέρνουν ή να σκοτώνουν έχουν άλλα πολύ σοβαρότερα προβλήματα.

Κατά τη γνώμη μου τα παιχνίδια δεν βλάπτουν αντιθέτως ωφελούν τα παιδιά. Βλάπτουν μόνο σε περιπτώσεις εθισμού, όπως και το τσιγάρο, το αλκοόλ, τα ναρκωτικά, τα πατατάκια, το σεξ και οτιδήποτε υπάρχει σε αυτό τον κόσμο . Οι άνθρωποι μπορούν να εθιστούν στα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχμμμμ...

double dragon? mortal combat?


ηταν λιγα παιχνιδια
αλλα τα περισσοτερα πιο δημοφιλη ηταν αναιμακτα

τωρ εχεις σαφως γινει πιο βιαιη η κοινωνια νεολαια και τα action games fps κλπ..

που ειναι πολυ πιο βιαια,,

μια θυμωμενη νεολαια θελει αιμα,φυσικο ειναι..και δεν ειναι μονο το αιμα
η βιαιοτητα και κυνικοτητα που βγαζουν ειναι πολυ εντονη
χωρις κανενα νοημα συναισθημα χωρις καμια ιστορια

μονο σκοτωμοι και αιμα,,

Κι εγώ όταν ήμουνα μικρός είχα παίξει το GTA, ε και τι έγινε? Βγαίνω έξω κλέβω αυτοκίνητα και δέρνω κόσμο?

σαν συνολο υπαρχει επιρροη,,
ειδικα σε μικρα παιδια..και στην αμερικη που υπαρχουν συμμοριες ..

η κοινωνια ειναι αρρωστη,,τα παιχνιδια απλα το δειχνουν,,αλλα δεν ειναι η αιτια βασικα..
πριν λιγο καιρο αμερικανακια σκοτωσαν καποιον με οπλο στο δρομο μονο για πλακα επειδη βαριοντουσαν,,εμενα σαν game μου φανηκε..

ή σκοτωνονται διαρκως με οπλα στα σχολεια,,νοοτροπια των οπλων μεσω και των παιχνιδιων εχει αυξηθει πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ηταν λιγα παιχνιδια
αλλα τα περισσοτερα πιο δημοφιλη ηταν αναιμακτα

προφανως, δεν υπηρχε η τεχνολογια τοτε. Παραδοξως ολοι ελεγαν ποσο βιαια ειναι τα βιντεο γκειμ τοτε που ο μαριο σκοτωνε λιονοντας μικρα ζωα, παλιοτερα ηταν τα καρτουν τυπου looney tunes κτλ κτλ.
καθε γενια βρισκει την βιαιωτητα των μεσων διασκεδασης επικυνδηνη.

η κοινωνια ειναι αρρωστη,,τα παιχνιδια απλα το δειχνουν,,αλλα δεν ειναι η αιτια βασικα..

η κοινωνια ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο οτι ηταν παλια...για πες μου ποτε ΔΕΝ ηταν αρρωστη?

πριν λιγο καιρο αμερικανακια σκοτωσαν καποιον με οπλο στο δρομο μονο για πλακα επειδη βαριοντουσαν,,εμενα σαν game μου φανηκε..

και ενα μεμονομενο συμβαν χαρακτηριζει μια ολοκληρη κοινωνια? Το 1932 ο jesse pomeroy ξεκινησε να σκοτωνει αλλα παιδια σε ηληκια 11 ετων. Ουτε video games ουτε dexter ειχε τοτε. Η mary bell καταδικαστηκε σε ηληκια 10 ετων για το φονο δυο νηπιων το 1968.

μια θυμωμενη νεολαια θελει αιμα,φυσικο ειναι..και δεν ειναι μονο το αιμα
η βιαιοτητα και κυνικοτητα που βγαζουν ειναι πολυ εντονη
χωρις κανενα νοημα συναισθημα χωρις καμια ιστορια

μονο σκοτωμοι και αιμα,,

Οι πιτσιρικαδες παντα θελουν την αλαγη και θα την επιδιωξουν - βιαια πολλες φορες - τωρα ειναι οι διαδηλοσεις στην πλατεια ταξιμ παλιοτερα ηταν ο μαης του 68. Παρεπιπτωντως το μαη του 68 η βιαιοτητα ηταν πολλαπλασια απο οτι τωρα...

Και υπαρχει μια γενικοτερη ταση της ανθρωποτητας να γινεται ολο και λιγοτερο βιαιη.

Το 1500 ηταν συνηθησμενο να ξεντεριαζουν, ευνουχιζουν, καινε, κρεμανε, αποκεφαλιζουν κτλ κτλ δημοσια. Τωρα ουτε κατα διανοια. Οι πολεμοι εχουν γινει τραγικα λιγοτερο αιματηροι και νοσηροι. Σκατα ακομα και οι μεθοδοι βασανισμου και εξαγωγης πληροφωριων ειναι καλυτεροι τωρα. Συγγνωμη αλλα το να σου κανουν water boarding ειναι πολυ καλυτερο και πιο ανθρωπιστικο απο το να σου κοβουν τα δαχτυλα και να σε παλουκωνουν η να σε αφηνουν στο τροχο με σπασμενα μελη να σαπισεις.

Φυσικα δεν ειναι το ΙΔΑΝΙΚΟ, αλλα ειναι σιγουρα καλυτερο. Μην συγκρινεις την ανθρωποτητα με μια ιδανικη εικονα που εχεις στο μυαλο σου (που ειναι και εν τελη ψευδης) αλλα με το παρελθων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Δεν ασκει επιρροη στο μικρο παιδι η ηλεκτρονικη και αποστασιοποιημενη φιγουρα . Μπορει να ειναι διαστροφικος αναρχος και βαιος ο παικτης σου, αλλα δε σημαινει οτι εαν παιζεις Pro μαθαινεις μπαλα. Αυτα τα μαθαινεις στον πραγματικο κοσμο στον οποιο ο χαρακτηρας διαμορφωνεται απο επιρροη της οικογενειας ,της παρεας των συνομηλικων, του σχολειο κ.α και οχι απο παιχνιδια τετοιου ειδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το πας πολυ μακρια πισω-και εχεις δικιο-

εγω συγκρινω με μεταπολεμικες περιοδους 60-70-80

και ταινιες δημιουργηματα τεχνης κλπ και νοοτροπια του κοσμου


αυτο που παρατηρω απο το 70 και μεταειναι η πτωση του μεγαλου πλουτου η παρακμη και ο εγωισμος και η μοναξια του πλουτου ...που στερευει το συναισθημα και η δημιουγικοτητα λογω του πλουτου και ησυχων περιοδων,και γινεται αδεια απο φαντασια και ουσιαστικο συναισθημα


ε τωρα που σφηξαν τα πραγματα θα τα ξαναβρει παλι και θα φανει αυτο στην τεχνη
και καθε παρακμιακη εποχη της κατηφορας εχει αλογη βια..
οπως πχ παρακμη ρωμης και λιονταρια κολοσσαιο
απλα τωρα γινεται ηλεκτρονικα αλλα σιγα σιγα και στην πραγματικοτητα
επειδη ο πολεμος τηνς εφερε πολυ ο κοσμος εγινε πιο ειρηνικος
μετα το ξεχασε

Δεν ασκει επιρροη στο μικρο παιδι η ηλεκτρονικη και αποστασιοποιημενη φιγουρα . Μπορει να ειναι διαστροφικος αναρχος και βαιος ο παικτης σου, αλλα δε σημαινει οτι εαν παιζεις Pro μαθαινεις μπαλα.
στο προ δεν εισαι ο παιχτης

και ναι επηρεαζει,τα πιο αδυναμα μυαλα ιδιως

εικονικη πραγμαιτκοτητα γινονται πια τα παιχνιδια μην ξεχναμε

3d στο μελλον,εδω ειδανε αβαταρ 3d και παθανε καταθλιψη λογω αποχωρισμου τι λεμε τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Και ποια είναι η λύση? Να μην υπάρχουν υπολογιστές για να παίζουν τα παιδιά έξω? Με αυτή τη λογική οι παππούδες θα θέλανε τα παιδιά τους να παίζουν στο βουνό με τα πρόβατα αντί να παίζουν μπάλα κ.ο.κ. Σκοπός δεν είναι να πηγαίνουμε πίσω είναι να πηγαίνουμε μπροστά. Όπως υπάρχουν παιχνίδια που είναι για τα μπάζα και το μόνο που προβάλλουν είναι αίμα και βία, έτσι υπάρχουν και παιχνίδια που είναι πραγματικά αριστουργήματα και που από τα οποία τα παιδιά μπορούν μάθουν πολλά πράγματα.
Κι εγώ όταν ήμουνα μικρός είχα παίξει το GTA, ε και τι έγινε? Βγαίνω έξω κλέβω αυτοκίνητα και δέρνω κόσμο? Έχω την εντύπωση πως παιδιά μετά από κάποια ηλικία μπορούν να ξεχωρίσουν τη διαφορά του video game απ'την πραγματικότητα, για μικρότερες ηλικίες ας τα προφυλάξουν οι γονείς.

Όσο για τα θέμα της απομόνωσης είναι γελοίο να λέμε πως τα παιδιά απομονώνονται παίζοντας video games καθώς τα περισσότερα παιδιά παίζουν μαζί με τις παρέες τους τα εν λόγω παιχνίδια. Αν θες το παιδί σου να κάνει κάποιο άθλημα φρόντισε ως γονέας να το βάλεις στην ιδέα του αθλητισμού. Ένα παιδί που μεγαλώνει με σωστούς γονείς που ασχολούνται και εξηγούν πράγματα στο παιδί αντί να του τα απαγορεύουν δεν έχει να φοβάται τίποτα. Παιδιά που επηρεάζονται από τα παιχνίδια σε βαθμό να βγουν έξω και να δέρνουν ή να σκοτώνουν έχουν άλλα πολύ σοβαρότερα προβλήματα.

Κατά τη γνώμη μου τα παιχνίδια δεν βλάπτουν αντιθέτως ωφελούν τα παιδιά. Βλάπτουν μόνο σε περιπτώσεις εθισμού, όπως και το τσιγάρο, το αλκοόλ, τα ναρκωτικά, τα πατατάκια, το σεξ και οτιδήποτε υπάρχει σε αυτό τον κόσμο . Οι άνθρωποι μπορούν να εθιστούν στα πάντα.

Γενικά ό,τι αγνοείς δε σε βλάπτει. Αν στην εποχή μας δεν υπήρχαν οι υπολογιστές και το ίντερνετ, δε θα έβγαιναν τα παιδιά να παίξουν; Δε θα πήγαιναν βόλτες με τα ποδήλατα ή δε θα έκαναν κάποιο άθλημα; Γιατί σαν γονιός να είμαι υποχρεωμένη να μπολιάσω το παιδί μου με τα παιχνίδια, με το φεισμπουκ, με την ελευθεριότητα που υπάρχει γενικά στο ίντερνετ; Γιατί να μην το αφήσω να μεγαλώσει μακριά από όλες αυτές τις επηρροές;

Από γνωστές μου που μεγαλώνουν παιδιά έχω ακούσει οτι η μεγαλύτερη ανησυχία τους είναι το ίντερνετ, τι μπορεί να τύχει στο παιδί τους μέσω αυτού, πώς θα το επηρεάσει, το οτι ασχολούνται με αυτό και δεν παίζουν σαν παιδιά κλπ. Δεν μπορούμε να απαξιώνουμε την ανησυχία τόσων ανθρώπων και τα τόσα περιστατικά απλά επειδή εμείς είχαμε μυαλό στο κεφάλι μας και δεν πάθαμε τίποτα από τα παιχνίδια...

Όσο για αυτό που λες "Σκοπός δεν είναι να πηγαίνουμε πίσω είναι να πηγαίνουμε μπροστά", πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πώς τα ηλεκτρονικά παιχνίδια θεωρούνται βήμα προς τα εμπρός σε σχέση με τα παιδιά. Έχεις περάσει μπροστά από ένα ίντερνετ καφέ ποτέ να δεις τη θλιβερή εικόνα παιδιών να ξεροσταλιάζουν μπροστά από μια οθόνη, να αναπνέουν καπνό αβέρτα και να τρώνε τη ζωή τους εκεί μέσα, σχεδόν μην μιλώντας καν με τους φίλους τους; Τα πράγματα μόνο χειρότερα γίνονται με αυτή την κατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πω δε μπορώ άλλο αυτές τις ηλίθιες συζητήσεις. Τα βιντεογκέημς δε βλάπτουν κανένα και καλά θα κάνετε να το καταλάβετε. Που στο καλό είναι όλα αυτά τα βίαια και ανισόρροπα παιδιά που έχουν υποστεί πλήση εγκεφάλου από τα βίντεογκεημς. Λέει ο κάθε αμπελοφιλόσοφος ότι το παιδί δε διαθέτει τη στοιχειοώδη νοημοσύνη για να ξεχωρίσει την πραγματική βία από τη στοιχειώδη χωρίς να έχει την παραμικρή ιδέα πως λειτουργεί η ψυχή και ο νους του ανθρώπου(όχι πως εγώ ξέρω).
Γιατί σαν γονιός να είμαι υποχρεωμένη να μπολιάσω το παιδί μου με τα παιχνίδια, με το φεισμπουκ, με την ελευθεριότητα που υπάρχει γενικά στο ίντερνετ;
Δεν είσαι υποχρεωμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δε ξερω για εσας,αλλα εγω οταν ημουν μικρος επαιζα san andreas και μετα εβγαινα στο παρκο ηθελα να πλακωσω καθε παιδακι και μετα να κλεψω ενα αυτοκινητο.:laugh::laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολο ακραιες αποψεις βλεπω

η καλη χρηση που ειναι
να ελεγχουμε την τεχνολογια να μην μας ελεγχει

παμε μπροστα και αντιμετωπιζουμε την τεχνολογια μονο ετσι γινομαστε καλυτεροι

Δε ξερω για εσας,αλλα εγω οταν ημουν μικρος επαιζα san andreas και μετα εβγαινα στο παρκο ηθελα να πλακωσω καθε παιδακι και μετα να κλεψω ενα αυτοκινητο.
μπααα,,αυτα δεν γινονται..

ωραια προτυπα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά ό,τι αγνοείς δε σε βλάπτει. Αν στην εποχή μας δεν υπήρχαν οι υπολογιστές και το ίντερνετ, δε θα έβγαιναν τα παιδιά να παίξουν; Δε θα πήγαιναν βόλτες με τα ποδήλατα ή δε θα έκαναν κάποιο άθλημα; Γιατί σαν γονιός να είμαι υποχρεωμένη να μπολιάσω το παιδί μου με τα παιχνίδια, με το φεισμπουκ, με την ελευθεριότητα που υπάρχει γενικά στο ίντερνετ; Γιατί να μην το αφήσω να μεγαλώσει μακριά από όλες αυτές τις επηρροές;.

Ναι και επίσης αν δεν υπήρχαν οι υπολογιστές και το ίντερνετ θα ζύγιζες ακόμα με τη παλάντζα, δεν θα μιλούσαμε αυτή τη στιγμή και πιθανόν αν αρρώσταινε το παιδί σου να μην υπήρχαν φάρμακα για να το κάνεις καλά, καλή φάση. Σαν γονιός η δουλειά σου δεν είναι να κρατήσεις το παιδί μακριά από επιρροές, είναι να το εφοδιάσεις έτσι ώστε να μπορεί να μπορεί να ανταπεξέρχεται στις διάφορες επιρροές και να έχει κριτική σκέψη. Αλλιώς βάλτο εσώκλειστο σε σχολείο το παιδί σου και μετά τα 18 βουρ στο μοναστήρι για να μην επηρεάζεται από το ν έξω κόσμο.

Από γνωστές μου που μεγαλώνουν παιδιά έχω ακούσει οτι η μεγαλύτερη ανησυχία τους είναι το ίντερνετ, τι μπορεί να τύχει στο παιδί τους μέσω αυτού, πώς θα το επηρεάσει, το οτι ασχολούνται με αυτό και δεν παίζουν σαν παιδιά κλπ. Δεν μπορούμε να απαξιώνουμε την ανησυχία τόσων ανθρώπων και τα τόσα περιστατικά απλά επειδή εμείς είχαμε μυαλό στο κεφάλι μας και δεν πάθαμε τίποτα από τα παιχνίδια...

Και τι κάνουν οι γνωστές σου για τις ανησυχίες τους? Μιλάνε με τα παιδιά τους? Τους επμιστεύονται τα παιδιά τους για να τους πους τις ανησυχίες και τα προβλήματά τους? Η μήπως το μόνο που κάνουν είναι να λένε σε σένα ""ποποποπο αυτό το ίντερνετ, η αρρώστια της σύγχρονης κοινωνίας, διαβόλου πράγμα".

Όσο για αυτό που λες "Σκοπός δεν είναι να πηγαίνουμε πίσω είναι να πηγαίνουμε μπροστά", πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πώς τα ηλεκτρονικά παιχνίδια θεωρούνται βήμα προς τα εμπρός σε σχέση με τα παιδιά. Έχεις περάσει μπροστά από ένα ίντερνετ καφέ ποτέ να δεις τη θλιβερή εικόνα παιδιών να ξεροσταλιάζουν μπροστά από μια οθόνη, να αναπνέουν καπνό αβέρτα και να τρώνε τη ζωή τους εκεί μέσα, σχεδόν μην μιλώντας καν με τους φίλους τους; Τα πράγματα μόνο χειρότερα γίνονται με αυτή την κατάσταση...

Αφού δεν μπορείς να φανταστείς αυτό, τότε λογικά δεν μπορείς να φανταστείς και πως πηγαίνουν την κοινωνία μπροστά οι ταινίες, η μουσική, το θέατρο, η γλυπτική, η ζωγραφική και κάθε μορφή τέχνης. Αυτό που πέρασες μπροστά από ένα νετ καφέ και είδες μέσα πιτσιρίκια γιατί αυτομάτως σημαίνει πως αυτά τα παιδιά είναι όλη μέρα εκεί, δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο στη ζωή τους, δεν βγαίνουν έξω, δεν μιλάνε κτλ? Τα περισσότερα παιδιά καταρχάς είναι στα νετ καφέ με τους φίλους τους όχι μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τα βιντεοπαιχνίδια δεν είναι απαραίτητο να προσφέρουν κάτι.Είναι απλά μια διασκέδαση,μια απόλαυση της στιγμής.Σαν το τσιγάρο ή το φαστ- φουντ. Αν είναι 1-2 το πολύ ώρες τη μέρα δεν έβλαψε κανέναν.Το επιπλέον είναι που "καίγεσαι". Αν κάποιος θέλει κάτι ποιοτικό και διδακτικό ας προτιμήσει επιτραπέζια!!:) (κάτι που προσωτικά μου αρέσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και η διασκεδαση προσφερει κατι

υπαρχει ποιοτητα σε καθε παιχνιδι..

και πια ολα ειναι απολαυση της στιγμης,,ολα φαστ φουντ,,τη σοβαρη ψυχαγωγια δεν βλεπω πουθενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ολα χρειαζεται ισορροπια, δν υπαρχει διαφορα και στα Games. Απλα οι μικρες ηλικιες που δν εχουν ακομα την ικανοτητα να κρινουν ποτε πρεπει να σταματησουν χρειαζονται επιτηρηση.

Σας το λεει καποιος που καιγεται με τις ωρες στο Football Manager :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα games μπορουν να ειναι και εργα τεχνης και μεσπουδαια νοηματα και σκεψη και ποσωπικοτητα..που δεν τα ξεχνας ποτε
και πορει να ειναι και ξεσπασμα των μερικων ωρων..

αναλογαμε το δημιουργο και το προιον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
αυτο που παρατηρω απο το 70 και μεταειναι η πτωση του μεγαλου πλουτου η παρακμη και ο εγωισμος και η μοναξια του πλουτου ...που στερευει το συναισθημα και η δημιουγικοτητα λογω του πλουτου και ησυχων περιοδων,και γινεται αδεια απο φαντασια και ουσιαστικο συναισθημα

Συγνωμη αλλα το ξερεις οτι η δεκαετια του 60 ηταν το ιδιο σκατενια με καθε αλλη πριν και μετα ε? (καλα οχι τοσο οσο απο το 39 εως το 49 αλλα αυτο ηταν εξαιρεση).

ψυχρος πολεμος, βιετναμ, η κριση στην κουβα (που εφερε το κοσμο στο χειλος της καταστροφης), ο λιμος στη μπιαφρα λογο της νιγηριας. Μην αναπολουμε το παρελθων, εξ ορισμου κατασκευαζει το παρον και το μελλον συνεπως ειτε ειναι υπευθυνο για τις κακοτοπιες του παροντως ειτε ειναι εξ ορισμου χειροτερο γιατι προσπαθουμε να φτιαξουμε τα λαθη του.

Φυσικα η δεκαετια του 60 και του 50 ειχε τα καλα της, αλλα αυτο ισχυει για καθε φαση της ανθρωποτητας.

Όσο για αυτό που λες "Σκοπός δεν είναι να πηγαίνουμε πίσω είναι να πηγαίνουμε μπροστά", πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πώς τα ηλεκτρονικά παιχνίδια θεωρούνται βήμα προς τα εμπρός σε σχέση με τα παιδιά. Έχεις περάσει μπροστά από ένα ίντερνετ καφέ ποτέ να δεις τη θλιβερή εικόνα παιδιών να ξεροσταλιάζουν μπροστά από μια οθόνη, να αναπνέουν καπνό αβέρτα και να τρώνε τη ζωή τους εκεί μέσα, σχεδόν μην μιλώντας καν με τους φίλους τους; Τα πράγματα μόνο χειρότερα γίνονται με αυτή την κατάσταση...

ανθρωποι που κοιτανε εστιασμενα σε ενα σημειο, στριμωγμενοι σε ενα χωρο, τρωγοντας χωρις να κοινονικοποιουντε και να επικοινωνουν. Χμμμμ...θεατρο? Κινηματογραφος? Οι αρχαιοι ελληνες την εκαναν την ζημια σου λεω.

ΟΧΙ χειροτερα. Σκεψου ενα ανθρωπο, μονο του στο σπιτι, σε ενα θλιβερα φωτησμενο χωρο καθιστο σε μια πολυθρονα με το βλεμα του καρφομενο σε ενα κοματι απο κατεστραμενο δεντρο χρωματισμενο με μια μαυρη παστα για ΩΡΕΣ ατελειωτες χωρις καν να μιλαει σε κανενα, να γελαει και να στεναχωριεται μονος του. Ειναι φρικτο απαππαπα πρεπει να σταματησουμε να διαβαζουμε και βιβλια να βγουμε εξω να μιλησουμε ρε παιδι μου.

Ελεος.

Τα video games ειναι απλα μια ακομα μορφη διασκεδασης, μπορει να καταχραστει οπως οποιαδηποτε αλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik_pap

Νεοφερμένος

Ο nik_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πιστεύω οτι όλοι οι άνθρωποι θέλουν ξεφύγουν απο την καθημερινότητα και να απορρωφηθούν σε κάτι καινούργιο, εντυπωσιακό και ενδιαφέρον όπως ένα βιβλίο, μια ταινία ή ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι. Απο εκει και περα ο καθένας έχει διαφορετική ιδιοσυγκρασία ωστε να κρατάει μια ισορροπία στην ζωή του. Προφανώς κάποιοι μπορούν να εκμεταλευτούν αρνητικά όλη την ψυχαγωγία και το οποίο έχει γίνει μεσω της ψυχαγωγικής βιομηχανίας η οποία ουσιαστικά αποτελεί ένα σύγχρονο ναρκωτικό ώστε να μένει κάποιος στην αδράνεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα video games είναι απλά ένας χαρούμενος τρόπος να περάσεις την ώρα σου. Οκ δεν λέω αν σκαλώσεις και είσαι όλη μέρα και κάθε μέρα σπίτι για αυτό (όπως συμβαίνει και με τον υπολογιστή) δηλαδή να πάθεις εξάρτηση είναι κακό αλλά πέρα από αυτήν την υπερβολή δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Παλιοτερα επαιζα παρα πολλες ωρες την ημερα και δεν κουραζομουν γιατι μου ειχε συνηθεια. Πιστευω απο εμπειρια μου οτι αν δεν υπαρχει μετρο τοτε ειναι καταστροφικο. Το να καθεσαι σε μια καρεκλα και να μην κανεις τιποτα παρα να παιζεις σου επηρεαζει την σωματικη υγεια αλλα πιο πολυ την ψυχικη υγεια. Καποια στιγμη πιστευω οτι κουραζεσαι ομως η καταλαβανεις καποια πραγματα οτι δεν παει αλλο. Βεβαια ειναι ενας πολυ καλος τροπος ψυχαγωγιας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να καθεσαι σε μια καρεκλα και να μην κανεις τιποτα παρα να παιζεις σου επηρεαζει την σωματικη υγεια αλλα πιο πολυ την ψυχικη υγεια..

Mη το λες. Αν παίξεις Just Dance με τη παρέα σου π.χ πέρα από το ότι θα ιδρώσεις στα σίγουρα, θα ψοφήσεις στο γέλιο με το τρόπο που χορεύουν μερικοί :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλα σιγουρα αυτο που λες. Αλλα ειναι διαφορετικα να καθεσαι ενα 12ωρακι και να σηκωνεσαι μονο για να φερεις φαι και τουαλετα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top