Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Απο την τοποθέσηση μου φαίνεται οτι θα προτιμούσα να ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ με την βάπτιση, όχι γιατι δεν πιστεύεις, αλλά γιατι προσπαθείς να τεκμηριώσεις την άποψι σου (δεν πιστεύεις).
Και για να γίνω ποιο σαφής, σου λέω οτι δεν νοείται κάποιος να διαφωνεί δίχως να μπορεί να συζητήσει επι της ουσίας στο θέμα που διαφωνεί. Γιατι με την ποιο πάνω στάση του, απλά δηλώνει άγνοια στο θέμα που έχει τοποθετηθεί.
Και η άγνοια είναι μερική αμορφωσιά...
Υποκλινόμαστε στην υπέρτατη γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Υποκλινόμαστε στην υπέρτατη γνώση.
Αυτό κατάλαβες...μιλάς άκριτα και σε πειράζουν τα πάντα.

Θα αποδεχόμουν ως "υπέρτατη γνώση" την ρήση του μαντείου των Δελφών, Γνώθι σ'αυτόν".
Οσο για την δική μου γνώση, αφού δεν γνωρίζω ακόμα τον εαυτό μου, τότε θα σου έλεγα πως η ταπεινότητα, είναι καλός σύμβουλος για εμένα προσωπικά. Για εσένα δεν είμαι σε θέση να σε κρίνω.
Πιστεύω οτι αν γνωρίζεις τον εαυτό σου θα σε ακούσω(διαβάσω) με την απαιτούμενη προσοχή δίχως ειρωνικά σχόλια.

Τελειώνοντας θα πω μόνο οτι η ποιο πάνω ρήση και άλλες πολλές, όπως η διδασκαλία του Πλάτωνα, βρίσκονται μέσα στην ορθόδοξη διδασκαλία. Και επειδή τα πολλά λόγια δεν βοηθούν, θα σταματήσω εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρόλα αυτά δεν απάντησες σε μένα, που σου απάντησα με επιχείρημα χωρίς να σε ειρωνευτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Οπως και ο γάμος. :P

Ασχετο. :Ρ

Δεν το βρισκω καθολου ασχετο. Νομιζω οτι ολα τα μυστηρια ειναι πια σκετο πανηγυρι. Εχει χαθει η απλοτητα στο βωμο της χλιδης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Δεν το βρισκω καθολου ασχετο. Νομιζω οτι ολα τα μυστηρια ειναι πια σκετο πανηγυρι. Εχει χαθει η απλοτητα στο βωμο της χλιδης

Είναι όντως ένα πανηγύρι στο οποίο πολύ λίγος κόσμος μπορεί να πει ένα μεγάλο οχι γιατι έχει συνδεθεί απο την Εκκλησία με πολύ πονηρό τρόπο με το πρέπον που ζητεί η κοινωνία. Είναι δύσκολο λοιπόν όταν ιδέες είναι τόσο βαθιά ριζωμένες να πας εσύ κι εγώ κόντρα σε αυτές με κίνδυνο όχι μόνο μα κακολογηθουμε απο τον κόσμο αλλα και να αποκλειστούμε κάποιες φορές απο την κοινωνία. Κάποιοι αντέχουν να είναι μόνοι αλλα οι περισσότεροι είτε φοβούνται τη μοναξιά είτε απλά δεν θέλουν να κακοκαρδίσουν τους οικείους τους κι έτσι ο γάμος, η βαπτιση κλπ διαιωνίζονται έχοντας ξεχάσει τον ουσιαστικό λόγο για να γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κάποιοι αντέχουν να είναι μόνοι αλλα οι περισσότεροι είτε φοβούνται τη μοναξιά είτε απλά δεν θέλουν να κακοκαρδίσουν τους οικείους τους κι έτσι ο γάμος
Τι σχέση έχει αυτό; Ο γάμος δεν είναι κάτι μόνιμο, και αν δύο άνθρωποι θέλουν να είναι μαζί, τότε θα είναι, είτε με γάμο, είτε χωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό; Ο γάμος δεν είναι κάτι μόνιμο, και αν δύο άνθρωποι θέλουν να είναι μαζί, τότε θα είναι, είτε με γάμο, είτε χωρίς.

Καλέ μιλούσα για το γάμο ως μυστήριο που γίνεται για να είσαι αποδεκτός από την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Καλέ μιλούσα για το γάμο ως μυστήριο που γίνεται για να είσαι αποδεκτός από την κοινωνία.
Κατάλαβα λάθος, τότε.
Πάντως, στη σύγχρονη ελλαδική κοινωνία δε θα αντιμετώπιζε κάποιος κανένα απολύτως κοινωνικό πρόβλημα επειδή δεν έκανε θρησκευτικό (ή άλλο) γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Κατάλαβα λάθος, τότε.
Πάντως, στη σύγχρονη ελλαδική κοινωνία δε θα αντιμετώπιζε κάποιος κανένα απολύτως κοινωνικό πρόβλημα επειδή δεν έκανε θρησκευτικό (ή άλλο) γάμο.

Δε νομίζω να ισχύει αυτό. Δοκίμασε να μην κάνεις θρησκευτικό γάμο ή βάπτιση στο παιδί σου σε κάποια επαρχιακή πόλη, χωριό ή νησί της Ελλάδος. Θα γελάσει κάθε πικραμένος και μόνο που θα το σκεφτείς.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δε νομίζω να ισχύει αυτό. Δοκίμασε να μην κάνεις θρησκευτικό γάμο ή βάπτιση στο παιδί σου σε κάποια επαρχιακή πόλη, χωριό ή νησί της Ελλάδος. Θα γελάσει κάθε πικραμένος και μόνο που θα το σκεφτείς.:/:
Έχεις δει όντως να γίνεται κάτι τέτοιο ή το υποθέτεις;
Ρωτώ, γιατί έχω διαφορετικές αναφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Έχεις δει όντως να γίνεται κάτι τέτοιο ή το υποθέτεις;
Ρωτώ, γιατί έχω διαφορετικές αναφορές.

Γενικά από όσο έχω δει κι ακούσει το θεωρούν τελείως αυτονόητο. Θα ήθελα να ακούσω όμως και τις δικές σου αναφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Γενικά από όσο έχω δει κι ακούσει το θεωρούν τελείως αυτονόητο. Θα ήθελα να ακούσω όμως και τις δικές σου αναφορές.
Έχω ακούσει να ξινίζουν γιαγιάδες και παππούδες, και γονείς που αναρωτιούνται τι θα πει ο κόσμος, αλλά κατά τα άλλα τίποτε ιδιαίτερο. Δεν είναι ότι μπορούν να κάνουν και κάτι στην τελική. Περίεργους μπορείς να βρεις παντού, ακόμη και σε μία "προχωρημένη" οικογένεια μέσα στην Αθήνα. Αλλά γενικό κοινωνικό ζήτημα, δεν έχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Έχω ακούσει να ξινίζουν γιαγιάδες και παππούδες, και γονείς που αναρωτιούνται τι θα πει ο κόσμος, αλλά κατά τα άλλα τίποτε ιδιαίτερο. Δεν είναι ότι μπορούν να κάνουν και κάτι στην τελική. Περίεργους μπορείς να βρεις παντού, ακόμη και σε μία "προχωρημένη" οικογένεια μέσα στην Αθήνα. Αλλά γενικό κοινωνικό ζήτημα, δεν έχω δει.

Ξέρεις τους παππούδες και τις γιαγιάδες απλά να ξινίζουν ή τους γονείς να μην ανακατεύονται (με πρήξιμο γερό ως και απειλές κλπ) στο τι θα κάνουν τα παιδιά τους; Έλα καλέ, στην Ελλάδα είμαστε, δεν είμαστε στη Σουηδία που οι γονείς πετάνε τα παιδιά τους από το σπίτι στα 18 και μετά δε νοιάζονται πια για αυτά!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ξέρεις τους παππούδες και τις γιαγιάδες απλά να ξινίζουν ή τους γονείς να μην ανακατεύονται (με πρήξιμο γερό ως και απειλές κλπ) στο τι θα κάνουν τα παιδιά τους; Έλα καλέ, στην Ελλάδα είμαστε, δεν είμαστε στη Σουηδία που οι γονείς πετάνε τα παιδιά τους από το σπίτι στα 18 και μετά δε νοιάζονται πια για αυτά!:whistle:

Μην το λες αυτο. Φιλος μου εχει πεθερα απο την Σουηδια. Κερβερος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Μην το λες αυτο. Φιλος μου εχει πεθερα απο την Σουηδια. Κερβερος...

Καμιά κρυφοκρητικιά θα είναι. :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
ως και απειλές
λολ
Δε ξέρω τι οικογένειες "μαφιόζων" έχεις πετύχει, αλλά τέτοια πράγματα εγώ ευτυχώς δεν έχω συναντήσει. Έχω ακούσει τέρατα για περιουσιακά, αλλά για γάμους/βαφτίσια ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
λολ
Δε ξέρω τι οικογένειες "μαφιόζων" έχεις πετύχει, αλλά τέτοια πράγματα εγώ ευτυχώς δεν έχω συναντήσει. Έχω ακούσει τέρατα για περιουσιακά, αλλά για γάμους/βαφτίσια ποτέ.

(είμαι επηρεασμένη από το παλέρμο, σόρρυ χαχα :P)

Έλα μωρέ, δεν έχεις ακούσει για γονείς που "σβήνουν, πεθαίνουν, χάνονται" αλά Ντένη Μαρκορά ή "θα σε αποκληρώσω βρε κερατά" και λοιπά άκρως ελληνικά τρελά;:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
(είμαι επηρεασμένη από το παλέρμο, σόρρυ χαχα :P)

Έλα μωρέ, δεν έχεις ακούσει για γονείς που "σβήνουν, πεθαίνουν, χάνονται" αλά Ντένη Μαρκορά ή "θα σε αποκληρώσω βρε κερατά" και λοιπά άκρως ελληνικά τρελά;:hehe:
Ε, είναι και τι δικαιώματα δίνεις στους συγγενείς.
Ωστόσο, συνεχίζω να μην έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, εκτός ίσως, όπως είπες και εσύ, στην тж. Кеρδίζω κάτι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Ε, είναι και τι δικαιώματα δίνεις στους συγγενείς.
Ωστόσο, συνεχίζω να μην έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, εκτός ίσως, όπως είπες και εσύ, στην тж. Кеρδίζω κάτι; :P

Πάντα υπάρχει κάποιος συγγενής που δε θες εσύ ή ο/η σύντροφός σου να κακοκαρδίσεις και έτσι πέφτεις στην παγίδα.

Ευτυχώς (?) έχουμε κρίση και υπάρχει πια αυτή η δικαιολογία. Τόσα τζάμπα λεφτά για νυφικά, κουφέτα, μπομπονιέρες και λοιπές αηδίες. Τι να πει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Πολλοί άνθρωποι στοιχειώνονται από την ιδέα του "τι θα πει ο κόσμος;". Όσο πιο νωρίς αντιληφθεί κανείς -κατά την κρίση μου- ότι η ευτυχία του και το ίδιο του το είναι δεν μπορούν να μπαίνουν κάτω από έναν αόριστο κύκλο ανθρώπων που κρίνει και δεν θα έπρεπε να έχει σημασία γι' αυτόν, τόσο το καλύτερο για τον ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top