Αυτοκτονία 14χρονου στην Αργυρούπολη εξαιτίας bullying

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,319 μηνύματα.
και εγω επισης αν εχεις προσεξει εχω γραψει αυτα


Και ξαναλεω...δεν παιρνω θεση στο συγκεκριμενο ζητημα,διοτι δεν ξερω τι εχει γινει ακριβως..και θεωρω κανενας μας δεν ξερει.
Αλλα η υπευθυνη σταση ειναι πριν μαθουμε,ΑΝ ΜΑΘΟΥΜΕ...να μην κατηγορουμε κανεναν.,οταν ξεκαθαρα δεν ειναι τα πραγματα και οταν η ψυχολογια εφηβων....ειναι περιεργη.
Αν αυτο εσενα σου φαινεται οτι βγαζω ενα νεκρο παιδι ψευτη...ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ για την κριτικη σου σκεψη.
Και το ζητουμενο μου,ΔΕΝ ειναι οι καθηγητες,ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.Διοτι στο σημειωμα του εγραψε..ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.Αν φταινε.να πληρωσουν.ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΚΟΜΑ.
Ε....εγω απλα λεω να δουμε πρωτα αν οντως ηταν μπουλινγκ.Αλλα αν αρχισω να κατηγορω παιδια ετσι...ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ.Σκασιλα μου για τους καθηγητες και αν υπαρχου ευθυνεςνα αποδωθουν.
Ομως σκεφτηκες ποτε,ΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ηταν γραμμενο στο σημειωμα....ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ κατι ΚΑΚΟ..πως θα ενιωθες και πως θα σε ακολουθουσε αυτο στην υπολοιπη ζωη σου;
Αυτα.
Και αποχωρω απο την συζητηση.Διοτι συζητηση με παρωπιδες και ΕΜΜΟΝΕΣ...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.


Δεν είναι λίγο δύσκολο να μην έκαναν τίποτα και να έγραψε τα ονόματα τους;
Εγώ που δεν νομίζω να έχω κάνει ποτέ bullying – συνειδητά τουλάχιστον – γιατί δεν με κατηγόρησε κανείς για bullying?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,319 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο δύσκολο να μην έκαναν τίποτα και να έγραψε τα ονόματα τους;
Εγώ που δεν νομίζω να έχω κάνει ποτέ bullying – συνειδητά τουλάχιστον – γιατί δεν με κατηγόρησε κανείς για bullying?
Εχει αυτοκτονισει συμμαθητης σου;Αφηνοντας σημειωμα με ονοματα;
Ναι ή οχι;
Μαλλον οχι ναι;

Αν ΔΕν εχει αυτοκτονισει συμαθητης σου..που ακριβως θα αναφεροσουν;
Αχα...αρα....αφου εσενα κανενας δεν σε εχει αναφαιρει σε αυτοκτονια και δεν εχεις κανει μπουλινγκ...ΑΡΑ ΟΣΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ..ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΟΙ.:thumbup: Δια της ισατοπον απαγωγη ενα πραγμα!ΤΕΛΕΙΑ!
Μπορεις να αντιληφθεις το ατοπο;Ποσες αυτοκτονιες μαθητων γιννται στην ελλαδα με σημειωματα ονοματων;
Αυτο το πραγμα ομως,να γραφεται κατι και αμεσως χωρις να ξερουμε,να κρινουμε και να κατακρινουμε και να βγαζουμε και συμπερασμα και ενοχους...δειχνει την σοβαροτητα μας σαν λαο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά ανεξάρτητα αν ηταν όντως bullying 100% ή κάτι άλλο που φόρτισε συναισθηματικά το παιδί, αυτό που μένει στο τέλος είναι ότι εβαλε τέλος στην ζωή του και δεν θα το ξαναδούν ποτέ τα αγαπημένα του πρόσωπα. Και δυστυχώς η ζωή δεν γυρίζει πίσω ξανά οπότε είναι λίγο άσχημο να υπάρχει σύγκρουση μεταξύ μας, για το εάν ήταν ή όχι εκφοβισμός.

Το θέμα είναι τι πρέπει να γίνεται για να προλαμβάνονται αυτοκτονίες μαθητών είτε από bullying είτε από άλλες καταστάσεις που τους φορτίζουν συναισθηματικά . Θεωρώ πως κάποιος πριν αποφασίσει να αυτοκτονήσει έχει δώσει σημάδια.... !!!

Σαφώς και αν το παιδί είναι άλλο ένα θύμα του μπούλινγκ είναι ένα όντως άσχημο τραγικό περιστατικό και πρέπει να γινουν οι ανάλογες κινήσεις.

Αν πάλι το παιδί έπεσε θύμα της ευαίσθητής του ηλικίας και εδειχνε ότι δεν ήταν καλά αλλά δεν δόθηκε η δέουσα προσοχή πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί και ποιοι είναι υπευθυνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

Το επιχείρημα μου δεν ήταν καλό ΟΚ. Ήθελα να πω ότι κάτι θα του έκαναν για να τους αναφέρει. Μπορεί να ήταν κάτι ασήμαντο μπροστά σε άλλα που έχει περάσει, μπορεί και όχι δεν ξέρω.
Πάντως αφού θες να ασχοληθούμε με λογική, σε καμία περίπτωση αυτό που λες δεν είναι εις άτοπον απαγωγή. Ίσως μια προσπάθεια αντιθετοαντιστροφής :P
Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι το bullying υπάρχει μόνο αν αυτοκτονήσει κάποιος; Και πρέπει να γράψει σημείωμα αυτοκτονίας για να με κατηγορήσει; Δεν μπορεί να με δώσει πχ στους καθηγητές μου ή τους γονείς του;
Μάλλον αυτή η έλλειψη σοβαρότητας μου που λες φταίει που δεν σε καταλαβαίνω.


edit: η sophie έχει δίκιο, βγαίνουμε αρκετά offtopic οπότε δεν θα γράψω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Οσον αναφορα στους καθηγητες πρεπει να σημειωσουμε οτι φερουν ευθυνη ως ενα βαθμο,και αναλογα με το ποση βοηθεια τους εχει ζητηθει.Ασχετα που εαν θελουν να κανουν καλα την δουλεια τους ειναι κοντα σε καθε μαθητη και καταλαβαινουν ποτε κατι τους προβληματιζει.

Αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειναι και αυτοι ανθρωποι με αδυναμιες.Θα τεινω να συμφωνησω με αυτο που ειπε ο Ακικος φερνοντας σαν παραδειγμα την σεζον 2 του 13 reasons why. Μερικες φορες απλα δεν μπορεις να αποτρεψεις καποιες καταστασεις,δεν μπορεις να ξερεις,δεν εισαι στο μυαλο του αλλου συνεχως,ποσο μαλλον οταν ο αλλος ειναι για τον α η β λογο ψυχικα ασταθης.

Εννοω,ας το σκεφτουμε λιγο,σε απλες κοινωνικες σχεσεις καποιος μπορει να θυμωσει και να κρατα μουτρα ενω ουσιαστικα δεν το δειχνει,η δεν θελει να ενοχλησει,η θελει κατι αλλο να γινει αλλα δεν τολμαει να το πει κτλπ. Ιδια περιπτωση μπορει να ειναι και με ενα παιδι που εχει τετοια προβληματα.Η διαφορα ειναι οτι στις αλλες περιπτωσεις οι αντιδρασεις ειναι ασημαντες ενω σε αυτην χανεται μια ζωης.Ολοι ειναι ανθρωποι και κανουν λαθη,το σημαντικο ειναι οτι πολλα απο αυτα ομως διορθωνονται η αντιστρεφονται.Η αυτοκτονια οχι ομως.

Πιστευω οτι για να αντεξει κανεις διαφορες καταστασεις πρεπει να εχει τις σωστες αμυνες ωστε να επιβιωσει.Εαν δεν τις εχει ειναι φυσικο να λυγισει και να μην αντεξει το φορτο.Αυτο ισχυει για ολες τις ηλικιες και για διαφορες καταστασεις.Φανταστειτε ποσο περισσοτερο ισχυει για ενα παιδι ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Σαφώς και φταίνε και οι καθηγητές εάν γνώριζαν τι συμβαίνει - είτε πρόκειται για διαρκές bullying είτε για ψυχολογικά προβλήματα (σε περίπτωση που ήταν εμφανή στο παιδί στο σχολείο) - και δεν έδρασαν. Πάντως ίσως καταλαβαίνω γιατί κάνουν την πάπια ακόμα και αν δεχτούμε ότι κάποιοι έχουν την διάθεση να βοηθήσουν.

Εκτός από κάποιο σεμινάριο που ενδεχομένως να παρακολούθησαν και κανένα μάθημα για την διδακτική επάρκεια που του διάβασαν 3 μέρες πριν την εξεταστική, δεν νομίζω έχουν ιδιαίτερη σχέση με την ψυχολογία. Ξέρουν ότι δεν είναι σε θέση να κρίνουν και να διαχειριστούν τέτοιες καταστάσεις και ότι η παρέμβαση τους μπορεί να κάνει χειρότερα τα πράγματα. (πχ αποβολή στον θύτη -> εκδίκηση του θύτη πάνω στο θύμα, επειδή τον έδωσε). Οπότε αρκούνται σε μια τυπική επίπληξη ή σε ένα «έλα μωρέ παιδιά είναι» που είπατε στα προηγούμενα posts. Θεωρώ ότι έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι, υπάρχουν και αρκετοί καθηγητές που πράγματι δεν νοιάζονται.

Κάποια στιγμή η πολιτεία πρέπει να μεριμνήσει ώστε να συνεργάζονται πιο εντατικά και ουσιαστικά ψυχολόγοι με τα σχολεία και να αναλαμβάνουν αυτοί να αντιμετωπίσουν τέτοιες περιπτώσεις. Όσο ήμουν μαθητής δεν θυμάμαι ποτέ να μας έχει μιλήσει κάποιος ψυχολόγος, έστω και προληπτικά…

Δεν λέω να υπάρχει ένας σε κάθε σχολείο γιατί ζούμε και σε δύσκολες οικονομικά εποχές αλλά πχ ένας ανά 6-7 σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα :)

Οσον αναφορα στους καθηγητες πρεπει να σημειωσουμε οτι φερουν ευθυνη ως ενα βαθμο,και αναλογα με το ποση βοηθεια τους εχει ζητηθει.Ασχετα που εαν θελουν να κανουν καλα την δουλεια τους ειναι κοντα σε καθε μαθητη και καταλαβαινουν ποτε κατι τους προβληματιζει.

Ισχύει αυτό και έχεις δίκιο. Υποτίθεται ότι έχουν περάσει από κάποια σεμινάρια παιδοψυχολογίας τόσο μέσα στην σχολή όταν ήταν φοιτητές όσο και μετά πριν πάρουν αναλάβουν εν τέλει την θέση. Είναι ακόμα μερικοί που ενδιαφέρονται για τα παιδιά και φροντίζουν να ενημερώνονται γενικώς. Απλά αρκετοί καθηγητές δυστυχώς εάν όχι όλοι, ενδιαφέρονται μόνο να μπουν να βγάλουν την ύλη και δεν νοιάζονται αν οι μαθητές τους είναι καλά, αν έχουν ψυχοσυναισθηματικά προβλήματα ή πέφτουν θύματα εκφοβισμού ή εάν έχουν παρατηρήσει απλά τα υποβαθμίζουν. Οπότε από αυτήν την πλευρά είτε έγινε μπούλινγκ είτε ήταν ψυχοσυναισθηματικό το πρόβλημα σίγουρα έχουν ευθύνη και οι καθηγητές αλλά και η οικογένεια.

Αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειναι και αυτοι ανθρωποι με αδυναμιες.Θα τεινω να συμφωνησω με αυτο που ειπε ο Ακικος φερνοντας σαν παραδειγμα την σεζον 2 του 13 reasons why. Μερικες φορες απλα δεν μπορεις να αποτρεψεις καποιες καταστασεις,δεν μπορεις να ξερεις,δεν εισαι στο μυαλο του αλλου συνεχως,ποσο μαλλον οταν ο αλλος ειναι για τον α η β λογο ψυχικα ασταθης.

Κοίτα να σου πω σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις εάν το άλλο παιδί που είναι τρομερά ευαίσθητο, δεν έχει καλή ψυχολογία ότι θα πάει να αυτοκτονήσει πχ αλλά και για αυτόν τον λόγο, για εμένα έστω και το παραμικρό περιστατικό πρέπει να αντιμετωπίζεται και να τερματίζει, όσο είναι νωρίς πριν λάβει διαστάσεις. Και περιστατικό μπούλινγκ να μην υπάρχει εάν το παιδί βλέπεις ότι δεν είναι οκ , είτε δέχεται πειράγματα που τον ενοχλούν είτε κάποια αρνητικά σχόλια που και που (όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν κομπλεξικοί στα περισσότερα τμήματα που θα στην πουν) πρέπει οι καθηγητές αυτά να τα τερματίζουν.
Ωστόσο υπάρχουν παιδιά που κρύβουν ότι δεν είναι καλά και αυτοτραυματίζονται, πίνουν ή κάνουν άλλες ενέργειες προκειμένου να μην γίνουν αντιληπτοί. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ακόμα και το παραμικρό περιστατικό δεν πρέπει να υποβαθμίζεται και πρέπει οι καθηγητές και όσοι ενασχολούνται με παιδιά να διακρίνουν τα όρια της πλάκας από το πείραγμα. Εάν το παιδί, από την πλάκα επηρεάζεται άσχημα πρέπει οι καθηγητές σε συνεργασία με ψυχολόγο και γονείς να του δώσουν βοήθεια και όχι απλά να προσπεράσουν το περιστατικό και να έχουμε άλλα, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω :redface:

Εννοω,ας το σκεφτουμε λιγο,σε απλες κοινωνικες σχεσεις καποιος μπορει να θυμωσει και να κρατα μουτρα ενω ουσιαστικα δεν το δειχνει,η δεν θελει να ενοχλησει,η θελει κατι αλλο να γινει αλλα δεν τολμαει να το πει κτλπ. Ιδια περιπτωση μπορει να ειναι και με ενα παιδι που εχει τετοια προβληματα.Η διαφορα ειναι οτι στις αλλες περιπτωσεις οι αντιδρασεις ειναι ασημαντες ενω σε αυτην χανεται μια ζωης.Ολοι ειναι ανθρωποι και κανουν λαθη,το σημαντικο ειναι οτι πολλα απο αυτα ομως διορθωνονται η αντιστρεφονται.Η αυτοκτονια οχι ομως.

Δυστυχώς έτσι είναι η ζωή πλέον δεν γυρίζει πίσω οπότε όσα λάθη και παραλείψεις έγιναν δεν διορθώνονται . Ούτε από πλευρά καθηγητών, συμμαθητών ούτε και από την πλευρά θυτών. Αλλά ρωτάω γιατί πρέπει να αυτοκτονήσει κάποιο παιδί, ώστε αρμόδιοι να ταρακουνηθούν και να μην υποβαθμίζουν ή να κάνουν τα στραβά μάτια, σε κάποιο περιστατικό είτε επειδή το παιδί ήταν πολύ ευαίσθητο είτε δέχονταν εκφοβισμό; :(

Πιστευω οτι για να αντεξει κανεις διαφορες καταστασεις πρεπει να εχει τις σωστες αμυνες ωστε να επιβιωσει.Εαν δεν τις εχει ειναι φυσικο να λυγισει και να μην αντεξει το φορτο.Αυτο ισχυει για ολες τις ηλικιες και για διαφορες καταστασεις.Φανταστειτε ποσο περισσοτερο ισχυει για ενα παιδι ομως.

Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό πρέπει να αντιμετωπίζονται και οι θύτες και τα θύματα από την αρχή ... Αυτό το "έλα πλάκα κάνουν" ή "το μην δίνεις σημασία" καταστρέφει θεωρώ διότι δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το θύμα και πως νιώθει και θεωρώ ότι αυτά υποβαθμίζουν τα περιστατικά και δεν τα "χτυπάνε" και απλά οι θύτες συνεχίζουν απτόητοι .

Πάντως ίσως καταλαβαίνω γιατί κάνουν την πάπια ακόμα και αν δεχτούμε ότι κάποιοι έχουν την διάθεση να βοηθήσουν.

Βασικά απλά δεν δίνουν σημασία αδιαφορούν, όχι κάνουν την πάπια. Δεν τους νοιάζει απλά μερικούς. Δεν θέλουν να καταλάβουν ότι έστω και το παραμικρό αρνητικό σχόλιο επιδρά άσχημα στην ψυχολογία ενός παιδιού πόσο μάλλον εάν είναι και ευαίσθητο και απλά λένε εντάξει είναι ευαίσθητο οκ , οι άλλοι κάνουν πλάκα. Ναι αλλά; Ξέρεις πως θα αντιδράσει ο άλλος;, Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ :/: .... Βρίσκουν πάτημα κάποια παιδιά στην ευαισθησία πχ των άλλων ή σε κάποιες αδυναμίες και απλά αφήνονται να εκδηλώνουν άσχημη συμπεριφορά με την δικαιολογία ας μην ήταν τόσο ευαίσθητος ο άλλος, πολύ σοβαρά τα παίρνει κλπ κάποιο παιδί θα πάει να φουντάρει, να που έγινε.

Εκτός από κάποιο σεμινάριο που ενδεχομένως να παρακολούθησαν και κανένα μάθημα για την διδακτική επάρκεια που του διάβασαν 3 μέρες πριν την εξεταστική, δεν νομίζω έχουν ιδιαίτερη σχέση με την ψυχολογία. Ξέρουν ότι δεν είναι σε θέση να κρίνουν και να διαχειριστούν τέτοιες καταστάσεις και ότι η παρέμβαση τους μπορεί να κάνει χειρότερα τα πράγματα. (πχ αποβολή στον θύτη -> εκδίκηση του θύτη πάνω στο θύμα, επειδή τον έδωσε). Οπότε αρκούνται σε μια τυπική επίπληξη ή σε ένα «έλα μωρέ παιδιά είναι» που είπατε στα προηγούμενα posts. Θεωρώ ότι έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι, υπάρχουν και αρκετοί καθηγητές που πράγματι δεν νοιάζονται.

Για αυτό ακριβώς είχαμε και θα έχουμε αυτοκτονίες παιδιών επειδή οι επιπλήξεις είναι μικρές και στα θύματα απλά δικαιολογούν έμμεσα τους θύτες και δεν τους λαμβάνουν ποτέ σοβαρά υπόψη απλά λένε μην δίνεις σημασία,, πήγαινε παίξε μαζί τους ..... (άουτς). Ένας έφηβος ή μικρό παιδί που ακόμα διαμορφώνεται δεν μπορεί να μην δώσει σημασία πώς να το κάνουμε, εδώ επηρεάζονται και φοιτητές και αυτοκτονούν λόγω bullying βλέπε Γιακουμάκη ,βλέπε φοιτητή στο Μεσολόγγι και πόσα άλλα ακόμα συμβάντα.. Περιμένουν από ένα 12 ή 15χρόνο απλά να αδιαφορήσει ; Δεν έχουν όλοι το ψυχικό σθένος, πώς να το κάνουμε; :( Αλλά επειδή κάποιοι είναι πιο "αδύναμοι" δεν είναι δικαιολογία για να πούμε "εε εντάξει ήταν αδύναμος " αφού το ήξερες ....δεν έπρεπε να κάνεις κάτι;

Κάποια στιγμή η πολιτεία πρέπει να μεριμνήσει ώστε να συνεργάζονται πιο εντατικά και ουσιαστικά ψυχολόγοι με τα σχολεία και να αναλαμβάνουν αυτοί να αντιμετωπίσουν τέτοιες περιπτώσεις. Όσο ήμουν μαθητής δεν θυμάμαι ποτέ να μας έχει μιλήσει κάποιος ψυχολόγος, έστω και προληπτικά. Δεν λέω να υπάρχει ένας σε κάθε σχολείο γιατί ζούμε και σε δύσκολες οικονομικά εποχές αλλά πχ ένας ανά 6-7 σχολεία.

Εύλογο θα ήταν αλλά δύσκολο. Εδώ υπάρχουν στα Πανεπιστήμια και κάθε χρόνο μπορεί να μην λειτουργήσουν οι μονάδες, λόγω συμβάσεων πχ ..... :/:

Αργυρούπολη: 15χρονος αριστούχος έβαλε τέλος στη ζωή του λόγω bullying
Tι έγραφε στο ιδιόχειρο σημείωμά του




Αυτοκτονία 14χρονου στην Αργυρούπολη - Άφησε επιστολή για bullying


Έρευνες για την αυτοκτονία 14χρονου στην Αργυρούπολη (video)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μάγκες, δικάσαμε ήδη βλέπω.

Δεν ξέρουμε ακόμη τι έγινε.

Δεν είναι κι απίθανο το παιδί να τραβούσε το δικό του ψυχοσωματικό σταυρό, κι ένα καλαμπούρι, έστω και τραβηγμένο κάπως, στα μάτια του παιδιού να γιγαντώθηκε ακούσια.

Μιλάμε για ένα πάρτι ΔΕΚΑΤΕΤΡΑΧΡΟΝΩΝ. Οχι φοιτητών με αλκοόλ και ναρκωτικά. (υποθέτω).

Πιθανότατα ολα τα παιδιά είναι σοκαρισμενα αυτή τη στιγμη και χρειάζονται προστασία.

ΜΕΧΡΙ η αστυνομία να κάνει τη δουλειά της και να γίνει γνωστή η αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μάγκες, δικάσαμε ήδη βλέπω. Δεν ξέρουμε ακόμη τι έγινε. Δεν είναι κι απίθανο το παιδί να τραβούσε το δικό του ψυχοσωματικό σταυρό, κι ένα καλαμπούρι, έστω και τραβηγμένο κάπως, στα μάτια του παιδιού να γιγαντώθηκε ακούσια. Μιλάμε για ένα πάρτι ΔΕΚΑΤΕΤΡΑΧΡΟΝΩΝ. Οχι φοιτητών με αλκοόλ και ναρκωτικά. (υποθέτω).
Πιθανότατα ολα τα παιδιά είναι σοκαρισμενα αυτή τη στιγμη και χρειάζονται προστασία. ΜΕΧΡΙ η αστυνομία να κάνει τη δουλειά της και να γίνει γνωστή η αλήθεια.

Γιάννη μου καλημέρα και καλή εβδομάδα, θα σχολιάσω μόνο το υπογραμμισμένο.
Εάν το παιδί τραβούσε ψυχοσωματικό γολγοθά, δεν θα έδειχνε σημάδια ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με οποιοδήποτε τρόπο, είτε συμπεριφορικά είτε πχ σωματικά με αυτοτραυματισμούς και λοιπά; Οι καθηγητές, γονείς που ήταν κοντά δεν είχαν παρατηρήσει κάτι; Σίγουρα μπορεί να τα έκρυβε καλά και να μην άφησε να φανεί κάτι συμφωνώ αλλά το έκανε τόσο καλά ώστε να μην το κατάλαβαν ούτε οι δικοί του άνθρωποι που τον ήξεραν καλά;

Αλλά αν το έβλεπαν το καλαμπούρι οι υπόλοιποι στο παιδί, και το παιδί πες ότι έδειχνε σημάδια ότι δεν ήταν καλά, τότε έχουν ευθύνη. Σίγουρα ένα απλό καλαμπούρι, μπορεί να το θεώρησε μπούλινγκ και να μην ήταν, έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά στο πάρτι κάτι θα έγινε σε συνδυασμό λογικά με περιστατικά που γινόντουσαν όλο το υπόλοιπο διάστημα ! Αλλά εάν ένα παιδί δεν είναι καλά ψυχολογικά φαίνεται (!!) ..και συνήθως οι θύτες πατάνε σε αυτό.

Αλλά εάν το παιδί είχε μιλήσει και δεν έγινε τίποτα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν συμφέρει να το πουν, γιατί θα αποδοθούν ευθύνες αφού το ξέρατε γιατί το υποβαθμίσατε, το περιστατικό :/:

Ωστόσο ναι συμφωνώ πρέπει να περιμένουμε 100% να δούμε όντως τι έχει γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ισχύει αυτό και έχεις δίκιο. Υποτίθεται ότι έχουν περάσει από κάποια σεμινάρια παιδοψυχολογίας τόσο μέσα στην σχολή όταν ήταν φοιτητές όσο και μετά πριν πάρουν αναλάβουν εν τέλει την θέση. Είναι ακόμα μερικοί που ενδιαφέρονται για τα παιδιά και φροντίζουν να ενημερώνονται γενικώς. Απλά αρκετοί καθηγητές δυστυχώς εάν όχι όλοι, ενδιαφέρονται μόνο να μπουν να βγάλουν την ύλη και δεν νοιάζονται αν οι μαθητές τους είναι καλά, αν έχουν ψυχοσυναισθηματικά προβλήματα ή πέφτουν θύματα εκφοβισμού ή εάν έχουν παρατηρήσει απλά τα υποβαθμίζουν. Οπότε από αυτήν την πλευρά είτε έγινε μπούλινγκ είτε ήταν ψυχοσυναισθηματικό το πρόβλημα σίγουρα έχουν ευθύνη και οι καθηγητές αλλά και η οικογένεια.
θυμάμαι το '13 που αγωνιστές του κщлоу εναντιώνονταν στο ΠΠΔΕ. τουτέστιν σημερινοί καθηγητές θεωρούσαν τα μαθήματα ΠΨ "πλήγμα" κ "εντελώς άχρηστα" κ χαρακτηριστικά έλεγαν "μια χαρά μας διδασκαν οι καθηγητες μας πριν". τελικά με αυτό τι έγινε? καθηγητές που είχαν διοριστεί πριν το 13, υποχρεώθηκαν να πάρουν κάποια επάρκεια? δλδ, είναι όντως καταρτισμένοι οι σημερινοί καθηγητές ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε τέτοιες καταστάσεις? μιλούσα πρόσφατα με καθηγητή φροντιστηρίου κ μου είπε ότι δεν είχε κανένα ΠΨ στη σχολη του. εμείς είχαμε νομίζω 3-4 ΠΨ προαπαιτούμενα, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι καθόλου δεν μας προετοίμαζαν για τέτοιες καταστάσεις. επικεντρωνονταν στις τεχνικές διδασκαλίας, μαθησιακές δυσκολίες, γνωστική ψυχολογία (μνήμη, αντίληψη, σκέψη). είναι όντως κατάλληλα καταρτισμένοι οι καθηγητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
θυμάμαι το '13 που αγωνιστές του κщлоу εναντιώνονταν στο ΠΠΔΕ. τουτέστιν σημερινοί καθηγητές θεωρούσαν τα μαθήματα ΠΨ "πλήγμα" κ "εντελώς άχρηστα" κ χαρακτηριστικά έλεγαν "μια χαρά μας διδασκαν οι καθηγητες μας πριν". τελικά με αυτό τι έγινε? καθηγητές που είχαν διοριστεί πριν το 13, υποχρεώθηκαν να πάρουν κάποια επάρκεια? δλδ, είναι όντως καταρτισμένοι οι σημερινοί καθηγητές ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε τέτοιες καταστάσεις? μιλούσα πρόσφατα με καθηγητή φροντιστηρίου κ μου είπε ότι δεν είχε κανένα ΠΨ στη σχολη του. εμείς είχαμε νομίζω 3-4 ΠΨ προαπαιτούμενα, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι καθόλου δεν μας προετοίμαζαν για τέτοιες καταστάσεις. επικεντρωνονταν στις τεχνικές διδασκαλίας, μαθησιακές δυσκολίες, γνωστική ψυχολογία (μνήμη, αντίληψη, σκέψη). είναι όντως κατάλληλα καταρτισμένοι οι καθηγητές?

Δεν κατάλαβα αυτό, που έχω υπογραμμίσει :redface: .

Φυσικά δεν είναι πλήρως καταρτισμένοι γιατί δεν υπάρχει γενικά πιστεύω, -μπορεί να κάνω λάθος- τόσο ενδιαφέρον από την πολιτεία ώστε να τους εκπαιδεύσουν. Και ό,τι κάνουν όσοι κάνουν μερικοί καθηγητές για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του μπούλινγκ, το κάνουν εντελώς από δική τους πρωτοβουλία όπως και το να ενημερωθούν για αυτό. :(

Αλλά θεωρώ και να μην είσαι και καταρτισμένος 100%, δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ένα παιδί δεν είναι καλά ή του τι γίνεται σε έναν χώρο όταν περνάς 7 ώρες κάθε μέρα με παιδιά ..!

Οι γονείς δεν αντιλήφθηκαν ούτε μία αλλαγή στην συνηθισμένη συμπεριφορά ; (φαγητό, ύπνος, διάβασμα, ευερεθιστότητα πχ κλπ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Συνήθως σε τέτοια περιστατικά με τέτοια κατάληξη οι καθηγητες δεν παρεμβαινουν. Ελάχιστοι θα το κάνουν. Ο λογος -οπως σε ολες τις δουλειες- ειναι πως ο περισσοτερος κοσμος μολις βρεθει σε ένα περιβαλλον στο οποιο θα μεινει θα κοιτάξει να εφαρμοσει την πολιτική του. Άλλοι δεν παιρνουν επιτηδες θέση άλλοι δεν παρεμβαίνουν άλλοι προσπαθούν να τα έχουν με τους τραμπούκους καλα για να μην γινουν στοχοι κτλπ κτλπ.



Οποτε οι τραμπούκοι κάνουν ανενοχλητοι τη δουλεια τους και οσοι δεν τους σταματησαν μετα θα βγουν να παραστήσουν τους σοκαρισμένους και τους αηδιασμενους. Ζουμε σε ενα μεγάλο θέατρο ολα έχουν να κάνουν με τις εντυπώσεις. Εγω μιλησα γενικά αν κάτι τέτοιο συνεβη και στο συγκεκριμενο σχολειο θα το εξακριβώσουν οι αστυνομικοι με την ανάκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Σοφάκι μου το ΠΠΔΕ είναι το πρόγραμμα παιδαγωγικης και διδακτικής επάρκειας. χωρίς αυτό δεν μπορείς να διδάξεις. περιλαμβάνει μαθήματα παιδαγωγικού, ψυχολογίας, κοινωνιολογίας κλπ. πριν το '13 δεν υπήρχε. τουτέστιν πέρα από τους θεωρητικούς που είχαν κάποια τέτοια μαθήματα στις σχολές τους, μαθηματικοί, Φυσικοί, χημικοί δεν ήταν υποχρεωμένοι να πάρουν τέτοια μαθήματα. όταν λοιπόν ψηφίστηκε αυτό το πράγμα, κάποιοι αντέδρασαν που θα έπρεπε να διδαχθούν τέτοια μαθήματα προκειμένου να έχουν το δικαίωμα διδάξουν. τεσπα, δεν μας αφορά αυτό τώρα.
συμφωνώ μαζί σου, είναι κάτι που θα έπρεπε να έχει γίνει αντιληπτό, κυρίως από τους γονείς, όμως ταυτόχρονα, ούτε είναι κάτι που προκύπτει από τη μια μέρα στην άλλη, μπορεί να ήταν κατάσταση που εξαλισσόταν σταδιακά χρόνια, ούτε μπορούμε να ξέρουμε πως το διαχειριζόταν ο ίδιος και αν όντως φαινόταν κάτι. μην ξεχνάμε ότι το παιδί είχε μόλις μπει στην εφηβεία. πολλά μπορεί να είχαν δει οι γονείς κ οι καθηγητές κ να τα απέδιδαν εκεί. δεν μπορούμε ούτε να κρίνουμε ούτε να καταδικάσουμε κάτι. ότι χρειάζεται καλύτερη οργάνωση σε τέτοια θέματα από πλευράς κοινωνίας, σχολείου ναι. όμως μιλάμε για ένα φαινόμενο που τα τελευταία χρόνια παίρνει τέτοιες διαστάσεις. οι γονείς αυτων των παιδιών μεγάλωσαν μην ξέροντας καν τι θα πει bullying. οπότε θα πρέπει να γίνουν κι ακόμη κ άλλα βήματα από όλους. δεν είναι κάτι που λύνεται μόνο με την ύπαρξη νόμου. τέλος πάντων, είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίζει ως πολίτες. είναι πολύ εύκολο να επιρριπτουμε ευθύνες όμως στην τελική πρέπει να αφήσουμε να γίνει έρευνα σε βάθος πριν πούμε το οτιδήποτε. αν έχουν ήδη καταδικαστεί άνθρωποι στα μάτια του κόσμου χωρίς να έχει γίνει έρευνα, δεν θέλω καν να φαντάζομαι τι μπορεί να συμβαίνει στην οικογένεια, τους καθηγητες, και αυτά τα παιδιά που κατονομάστηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
@Helium Φυσικά το ΠΠΔΕ έπρεπε να ήταν αυτονόητο σε όποιον πρόκειται να διδάξει και όχι να υπήρχαν νομοσχέδια προς ψήφιση για το εάν θα έπρεπε ή όχι. Και πιστεύω ότι έπρεπε να ήταν δια βίου υποχρεωτικό αυτό και όχι μόνο στις εκάστοτε σχολές. Θεωρώ ότι έναν καλό εκπαιδευτικό δεν τον κάνει μόνο το πόσο καλό μάθημα κάνει, αλλά και ένα γενικό σύνολο από άλλα προσόντα και ικανότητες μία από αυτές είναι , να βρίσκεται κοντά στα παιδιά, να καταλαβαίνει και να μπορεί να προλαβαίνει μη αναστρέψιμες καταστάσεις. Αλλά δυστυχώς πολλοί βλέπουν το επάγγελμα του εκπαιδευτικού ως ενός δημοσίου υπαλλήλου και όχι ένα λειτούργημα, με την έννοια ότι ο δάσκαλος είναι απλά ένας μεταδότης γνώσεων και για όλα τα υπόλοιπα είναι υπεύθυνοι οι γονείς. Πιστεύω ότι μας αφορά κατά έναν τρόπο (τώρα :P) με την έννοια ότι αν συνεχιστεί να υπάρχει η νοοτροπία ότι τέτοιες καταρτίσεις δεν χρειάζονται θα έχουμε παιδιά που αυτοκτονούν για τον α β λόγο και μετά θα λέμε "μα δεν έδωσε σημείο τέτοιο" "μα γιατί" κλπ κλπ . Βέβαια υπάρχει και η μερίδα των εκπαιδευτικών που ανέφερε ο Devil που ενώ ξέρει μπορεί να μην μίλησε ή να μην μιλήσει, με τον φόβο να μην γίνουν στόχοι από τους άλλους και με μεγάλη μου λύπη θα τείνω να συμφωνήσω ότι κάνουν τα στραβά μάτια και για αυτόν τον λόγο και μετά δήθεν αναρωτιούνται γιατί. Είναι πολύ σκληρό δυστυχώς αλλά τελειώνοντας πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση αυτό έχω λάβει. Βέβαια και στην τριτοβάθμια το ίδιο γίνεται. Να μου πει κάποιος εκεί είναι πλέον ενήλικες, ναι είναι ενήλικες αλλά ακόμα είναι ΝΕΟΙ ενήλικες που προφανώς δεν μπορούν να τα αντέξουν όλα και δεν έχουν όλοι το ίδιο ψυχικό σθένος όπως ανέφερε και ο Samael. Πιστεύω αν και σε αυτήν οι καθηγητές έβλεπαν, άκουγαν, αντιδρούσαν όπου χρειάζονταν θα είχαν προληφθεί πολλά περιστατικά αυτοχειρίας είτε από bullying είτε από συναισθηματική επιβάρυνση και δεν προσκολλούνταν στην ιδέα ότι είναι ενήλικοι ας κάνουν ότι θέλουν. Είσαι εκπαιδευτικός , είσαι καθηγητής δεν αλλάζει ασκείς το ίδιο λειτούργημα όπως και οι υπόλοιποι στις άλλες βαθμίδες. Τεσπα ...

Κοίτα να σου πω κάτι που έχω διαβάσει και έχω ακούσει σε ανάλογες περιστάσεις. Εάν ένα παιδί εκεί που ήταν κοινωνικό πχ, έτρωγε, ήταν καλός μαθητής μετά αλλάζει συμπεριφορά προς την αντίθετη όψη και αυτή δεν είναι παροδική κάτι θα συμβαίνει. Εάν το παιδί έδειξε ή δεν έδειξε σημάδια πριν κάνει το απονενοημένο διάβημα έχεις δίκιο ότι δεν μπορούμε να το ξέρουμε , αλλά πχ όπως δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε όλα τα περιστατικά bullying με την ίδια λογική δεν γίνεται να τα αποδίδουμε (για τους καθηγητές λέω ) όλα στην ευαίσθητη εποχή της εφηβείας σε περίπτωση που αντιλήφθηκαν και το δικαιολόγησαν με αυτόν τον τρόπο. Τώρα εάν το παιδί όλον τον θυμό και την αγανάκτησή του την κράτησε εσωτερικά αντί να μιλήσει είναι άλλο παπά ευαγγέλιο αυτό. Απλά πόσο εύκολο είναι ένα παιδί που σκέφτεται να αυτοκτονήσει να μην δείξει ανάλογες προθέσεις ώστε να μπορέσει να προληφθεί; Εάν ένα παιδί δείχνει όλο στεναχωρημένο πχ ή προσποιείται ότι είναι καλά και χαρούμενο δεν θα φανεί όταν το ξέρεις; Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Πράγματι δεν μπορούμε να καταδικάσουμε κάποιον 100% πριν δούμε στα αλήθεια τι συνέβη αλλά είτε έδειξε σημάδια είτε τα "κάλυψε" θεωρώ πώς και πάλι κάποιος φταίει. Το εάν κάποιος έκανε απλό καλαμπούρι, και έβλεπες ότι τον ενοχλούσε τον Γ άσχημα, το κόβεις δεν αφήνεις τον άλλον να συνεχίσει.

Σίγουρα πρέπει να υπάρχει καλύτερη ενημέρωση σε γονείς, παιδιά και καθηγητές με συνεργασία ψυχολόγου όπως είπε και σε προηγούμενο ποστ ο Αχιλλέας και να τιμωρούνται παραβατικές συμπεριφορές έναντι άλλων παιδιών, πρώτα στα πλαίσια του σχολείου και έπειτα νομικά και όχι να υποβαθμίζονται και να λαμβάνονται υπόψη μόνο σε αντικειμενικά επεισόδια εκφοβισμού.

Καλά δεν δόθηκαν στην δημοσιότητα αυτά τα ονόματα, αλλά για να τα γράψει το παιδί κάποιο λόγο θα είχε, ασχέτως αν ήταν απλή πλάκα που επηρεάστηκε (και αν όντως έγινε έπρεπε να είχε σταματήσει) είτε bullying, έγραψε αυτό που πίστευε ένιωθε.

Θα φανεί λίγο σκληρό αλλά έπρεπε να γίνει αυτό ώστε οι καθηγητές να ευαισθητοποιηθούν τώρα και να φοβηθούν μήπως χαλάσει η εικόνα τους; Οι θύτες αν έκαναν πλάκα και έβλεπαν ότι το επηρέαζαν το παιδί γιατί συνέχιζαν ; Γιατί και πλάκα να κάνεις βλέπεις πως αντιδρά ο άλλος και την κόβεις αν είναι πλάκα δεν συνεχίζεις ;) Για αυτό περισσότερο επιμένω σε επεισόδιο bullying παρότι που παίζει να ισχύουν 2 εκδοχές παράλληλα ή η μία όπως είπε και η Έφη χθες. Ό,τι και να έγινε καταλαβαίνω ότι οι καθηγητές στο συγκεκριμένο σχολείο είτε δεν ήταν σωστά καταρτισμένοι είτε απλά σιώπησαν, σε συνάρτηση με τους γονείς που δυστυχώς ούτε και εκείνοι είναι ενημερωμένοι σωστά για την ψυχολογία των παιδιών τους και την "συγκαλυμμένη" αν μπορώ να το πω συναισθηματική κατάσταση τους.

ΥΓ: Συγγνώμη για το σεντόνι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
θα πω κάτι τώρα π δεν ξέρω πως θα ακουστεί, αλλά άλλο ένα χαρακτηριστικό της εποχής μας είναι ότι έχουν γίνει κ λίγο μόδα τα ψυχολογικά, ειδικά στους εφήβους. είναι λοιπόν πολλοί που το διατυμπανίζουν κ δεν το κάνουν ποτέ, κ αντίθετα, πολλές φορές κάποιος π είναι αποφασισμένος, δεν το δείχνει για να μην τον σταματήσουν. ακόμη κ καταθλιπτικος να ήταν, δεν σημαίνει ότι θα φαινόταν απαραίτητα. ίσα ίσα που οι όντως καταθλιπτικοί πολλές φορές το κρυβουν πάρα πολυ καλά.
αυτό π λες για τα παιδιά. αν ήταν bullers, κάνουν ακριβώς το αντίθετο. δηλαδη, αν βρουν πάτημα, ή δουν ότι πετυχαίνει, εκεί είναι που το συνεχίζουν. αντίθετα αν δεν πάρουν την ικανοποίηση που ψάχνουν μέσα στο bullying, θα πάνε στον επόμενο. κ τα όρια μεταξύ πλάκας κ bullying είναι πολύ δυσδιάκριτα σε αυτές τις ηλικίες κ δύσκολο να πεις αν αυτό ήταν πλάκα ή κάτι πιο σοβαρό. γιατί κ οι περισσότεροι bullers, δεν είναι απαραίτητα επαγγελματίες κακοί ούτε κάποιος που απλά κάνει πλάκες, σημαίνει ότι θα μπορούσε εύκολα να καταλάβει που να σταματήσει. κι αν θες, ακόμη κ κακές προθέσεις να έχει κάποιος 14ων χρόνων. ευθύνεται όντως ο ίδιος π είναι έτσι? κ πίσω από το bullying δεν κρύβονται άλλα προβλήματα ό ίδιος ο θύτης έχει? είναι πολλές οι παράμετροι, που πρέπει να ληφθούν υπόψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
θα πω κάτι τώρα π δεν ξέρω πως θα ακουστεί, αλλά άλλο ένα χαρακτηριστικό της εποχής μας είναι ότι έχουν γίνει κ λίγο μόδα τα ψυχολογικά, ειδικά στους εφήβους. είναι λοιπόν πολλοί που το διατυμπανίζουν κ δεν το κάνουν ποτέ, κ αντίθετα, πολλές φορές κάποιος π είναι αποφασισμένος, δεν το δείχνει για να μην τον σταματήσουν. ακόμη κ καταθλιπτικός να ήταν, δεν σημαίνει ότι θα φαινόταν απαραίτητα. ίσα ίσα που οι όντως καταθλιπτικοί πολλές φορές το κρύβουν πάρα πολύ καλά.

Κοίτα από όσο μπορώ να ξέρω καθώς είμαι ακόμα μόνο 22, πολλά παιδιά έχουν ψυχολογικά προβλήματα, είτε σε αυτά συμπεριλαβάνεται το άγχος , καταθλιπτικές διαταραχές κλπ κλπ . Σίγουρα κάποια το δείχνουν είτε ξεσπώντας στα άλλα παιδιά με διάφορες επιθετικές συμπεριφορές πχ είτε κάνουν φανερό με άλλες τακτικές ότι δεν είναι καλά. Υπάρχουν και τα παιδιά που τα κρατάνε μέσα τους φοβούνται να ζητήσουν βοήθεια και απλά επαναπαύονται σε όλη αυτήν την ιστορία και ως εκεί ή κάποιοι άλλα που αυτοτραυματίζονται. Ωστόσο πιστεύω ότι ένα παιδί που θέλει να αυτοκτονήσει μπορεί να μην δείξει πολλά σημάδια αλλά έστω και ένα όπως να είναι κλεισμένο στο σπίτι εσωστρεφή με νεύρα και να μην έχει πχ όρεξη να κάνει τίποτα (μπάνιο πχ βόλτες να μιλήσει κλπ) ίσως δείχνει κάποια κατάθλιψη η οποία σε βαριά μορφή και χωρίς θεραπεία ίσως να καταλήξει σε αυτοκτονία. Υπάρχουν αυτοί που το διατυμπανίζουν ότι θα το κάνουν απλά για να πουν "θέλω βοήθεια" χωρίς να εννοούν ότι θέλουν να αυτοκτονήσουν, αυτοί που το διατυμπανίζουν για να δουν εάν όντως θα ενδιαφερθεί κάποιος και αυτοί που απειλούν κάποιους ίσως. Αυτοί που είναι αποφασισμένοι 100% θεωρώ σίγουρα δεν θα το βροντοφωνάξουν θα πάνε απλά και θα το κάνουν αλλά σίγουρα θα υπάρξει κάτι στην συμπεριφορά τους, που θα δείξει ότι δεν πάει καλά. Καλά σίγουρα δεν σημαίνει ότι ένας καταθλιπτικός θα αυτοκτονήσει στο τέλος αλλά εάν δεν διαγνωσθεί με κατάθλιψη ή δεν αντιληφθούν οι γύρω τους συγκαλυμμένα συμπτώματα τότε ενέχει περισσότερους κινδύνους. Μάλλον θα πω εκδηλώνουν συμπτώματα τα οποία τα συγκαλύπτουν και για αυτό νομίζουμε ότι δεν είναι φανερά.

αυτό π λες για τα παιδιά. αν ήταν bullers, κάνουν ακριβώς το αντίθετο. δηλαδή, αν βρουν πάτημα, ή δουν ότι πετυχαίνει, εκεί είναι που το συνεχίζουν. αντίθετα αν δεν πάρουν την ικανοποίηση που ψάχνουν μέσα στο bullying, θα πάνε στον επόμενο. κ τα όρια μεταξύ πλάκας κ bullying είναι πολύ δυσδιάκριτα σε αυτές τις ηλικίες κ δύσκολο να πεις αν αυτό ήταν πλάκα ή κάτι πιο σοβαρό. γιατί κ οι περισσότεροι bullers, δεν είναι απαραίτητα επαγγελματίες κακοί ούτε κάποιος που απλά κάνει πλάκες, σημαίνει ότι θα μπορούσε εύκολα να καταλάβει που να σταματήσει. κι αν θες, ακόμη κ κακές προθέσεις να έχει κάποιος 14ων χρόνων. ευθύνεται όντως ο ίδιος π είναι έτσι? κ πίσω από το bullying δεν κρύβονται άλλα προβλήματα ό ίδιος ο θύτης έχει? είναι πολλές οι παράμετροι, που πρέπει να ληφθούν υπόψη.


Ναι φυσικά αυτό ήθελα να πω. Ότι εάν κάποιος κάνει απλά καλαμπούρι, και βλέπει ότι τον άλλον τον πειράζει το σταματάει από την στιγμή που βλέπει ότι ενοχλείται και συνεχίζει με πιο τραβηγμένες μορφές μιλάμε για εκφοβισμό. Αυτό ήθελα να πω αν δεν το διατύπωσα καλά ότι στην πλάκα σταματάνε ενώ στο μπούλινγκ συνεχίζουν γιατί όπως το είπες λαμβάνουν αυτήν την ικανοποίηση. Να σου πω δεν πιστεύω ότι είναι δυσδιάκριτα, δεν είναι πλάκα πχ να βρίζεις ένα παιδί στο νετ συνέχεια να ανεβάζεις ακατάλληλες φώτο στο προφίλ του, ή να του λες κατέβασε τα παντελόνια για πλάκα. Πλάκα είναι κάτι που γίνεται στην παρέα για να περάσει καλά. Δεν νομίζω ένας 15 χρόνος ή εάν θες ένα 12 χρόνος να μην μπορεί να τα ξεχωρίσει είτε θύμα είτε θύτης. Απλά όσο και τα θύματα όσο και οι θύτες θεωρώ εγώ ότι έχουν ψυχολογικά προβλήματα, οι θύτες μέσω της βίας θέλουν να κρύψουν αισθήματα κατωτερότητας και τα θύματα μέσω της αποδοχής μίας άσχημης συμπεριφοράς απέναντί τους χωρίς αντίδραση κάνουν φανερό την αδυναμία ώστε να αντιμετωπίσουν την κατάσταση, λόγω μειωμένης αυτοπεποίθησης πχ.

Για αυτό συμφωνώ μαζί σου ότι πίσω από το μπούλινγκ σίγουρα κρύβονται και πολλά άλλα και το σχολείο δεν δίνει έμφαση στην ψυχολογία των παιδιών, στους προβληματισμούς τους , παρά μόνο στα μαθήματα, που έπρεπε να ήταν αυτονόητο και όποτε γίνεται κάποια αυτοκτονία ξαφνικά "ξυπνούν" καθηγητές μαθητές , όχι σε όλα τα σχολεία στα περισσότερα!! Πρέπει να λαμβάνονται υπόψη παράμετροι κάθε μέρα κάθε ώρα πρέπει τα μέτρα να ισχύουν πάντα και όχι αφού έχει γίνει το κακό και μετά δεν ήξερα, δεν είδα δεν άκουσα... Να φροντίσουν να μάθουν πριν γίνει. Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχω διαβασει το τι λετε αλλα προσωπικη μου αποψη

Μην τα ριχνουμε ολα στο μπουλιγκ, mean ξερουμε την ιδιοσυγκρασια του ατομου; Ειναι ευκολο να αποδιδουμε αλλου τις ευθυνες και να αποστασιωποιουμαστε απο το πραγματικο αιτιο του προβληματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει το τι λετε αλλα προσωπικη μου αποψη Μην τα ριχνουμε ολα στο μπουλιγκ, mean ξερουμε την ιδιοσυγκρασια του ατομου; Ειναι ευκολο να αποδιδουμε αλλου τις ευθυνες και να αποστασιωποιουμαστε απο το πραγματικο αιτιο του προβληματος

Μα και πίσω από το bullying κρύβονται ψυχολογικά προβλήματα όσον αφορά την πλευρά του θύματος και όσον αφορά την πλευρά του θύτη. Ότι και να είχε γίνει όμως πιστεύω πως θα μπορούσε να είχε προληφθεί και είναι καλό να κοιτάμε τι θα μπορούσε να είχε γίνει για να είχε προληφθεί, τι έφταιξε και δεν έγινε πρόληψη, και τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Και όχι να "φοβόμαστε" να αποδώσουμε ευθύνες εκεί που πρέπει όντως μάθουμε τι είχε γίνει 100% !
Ο εκφοβισμός έχει λάβει τρομερές διαστάσεις γιατί να μην το παραδεχτούμε όπως και τα ψυχοσυναισθηματικά προβλήματα εφήβων και παιδιών; Αν δεν το αντιληφθούμε και δεν το παραδεχτούμε δεν θα σταματήσει ποτέ. Αν δεν παραδεχτούμε μία άσχημη κατάσταση δεν θα μπορέσουμε και ποτέ να την αντιμετωπίσουμε!

EDIT:

Αυτοκτονία 14χρονου: Oι αποκαλύψεις των συμμαθητών του για το bullying

Συγκλονίζουν συμμαθητές του 14χρονου που αυτοκτόνησε: "Λίγο πριν γελούσε και..." (video)


Μπέρδεμα, οι ,μισοί λένε ότι γινόνταν bullying οι μισοί όχι ..... :(

2ο EDIT :

Μόλις άκουσα στον alpha ότι γινόνταν bullying μέσω του νετ, αλλά και μέσα στο σχολείο όσο και από εξωσχολικούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Με αφορμή το περιστατικό θυμήθηκα αυτό εδώ πέρυσι στην Κύπρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top