Πόσο μας καθορίζει ο τόπος καταγωγής μας;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κρήτη (Ηράκλειο, όχι Χανιά και Ρέθυμνο)
Είναι ωραίο να βλέπεις ότι ΔΕΝ σε συμπαθούν, ενώ δεν σε έχουν γνωρίσει καν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Οι κρίσεις αυτές δεν ισχύουν για μεμονωμένα πρόσωπα και ίσως θα έπρεπε να το διευκρινίσω εξ' αρχής. Όσον αφορά το Ρέθυμνο η αρνητική εικόνα που έχω είναι λόγω των γεγονότων που έχουν συμβεί εκεί στο πρόσφατο παρελθόν και για τα Χανιά λόγω του ότι μια Χανιώτισσα που μου έκλεψε την καρδιά, δε φέρθηκε και πολύ "Κρητικά"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όσον αφορά το Ρέθυμνο η αρνητική εικόνα που έχω είναι λόγω των γεγονότων που έχουν συμβεί εκεί στο πρόσφατο παρελθόν
Οπότε δεν συμπαθείς και την Σαντορίνη, για το πρόσφατο συμβάν, ούτε την Αθήνα για όλα τα συμβάντα που δεν μας λένε οι ειδήσεις κοκ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Νιώθω απλώς ότι εκεί στο Ρέθυμνο υπάρχει ένα "κράτος εν κράτει". Και κυρίως στην περιοχή του Μυλοποτάμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν -γενικά μιλώντας- κάποια κοινά χαρακτηριστικά των ανθρώπων όσον αφορά συμπεριφορές/χαρακτήρες σε κάθε τόπο. Βασικός παράγοντας για ορισμένα από αυτά είναι οι κλιματικές συνθήκες, αλλά και η γεωγραφική θέση και εξίσου ημαντικός, το οικονομικό επίπεδο της περιοχής.
Δηλαδή, αν ένα μέρος είναι παραθαλάσσιο οι άνθρωποι κατά βάση είναι γελαστοί, ευδιάθετοι, ανοιχτόμυαλοι. Ο ήλιος και η θάλασσα τους κάνουν να βγαίνουν έξω, να έρχονται σε επαφή επομένως με άλλους ανθρώπους περισσότερο από ένα μέρος που είναι ορεινό και που κατά κανόνα το μισό και παραπάνω χρόνο έχει κρύο ή βρέχει.
Οι πρώτοι (προπωπική αίσθηση)στρέφονται πιο συχνά στις τέχνες, η θάλασσα αποπνέει μια απίστευτη μελαγχολία το χειμώνα, που συχνά έχουμε δει να εκφράζεται μέσα από πίνακες ζωγραφικής, αλλά και από την ποίηση.

Ναι.. ναι η Πρέβεζα μου 'ρχεται πρώτη στο μυαλό (:P) και ο Καρυωτάκης.

Εγώ χωρίζω τους ανθρώπους όσον αφορά την καταγωγή σε "ορεινούς" και "καμπίσιους", με τους πρώτους να τους συμπαθώ (με εξαίρεση τους Κρητικούς) και με τους δεύτερους να τρέεεεεχω. Είμαι ιδιαίτερα προκατειλημένη απέναντι στους Θεσσαλούς και ειδικά με τη Λάρισα. Μπορώ να ξεχωρίσω τους Καρδιτσιώτες και αυτό μάλλον επειδή είναι ορεινοί.

Οι Πελοπονήσιοι μου είναι αδιάφοροι, μιας και είναι κάτω από το αυλάκι :P αλλά συμπαθώ Τρίπολη και Λακωνία (μάλλον επειδή είναι ορεινοί).

Τέλος μισώ από παιδί τους Κρητικούς.:worry: Γενικά στην Ήπειρο δεν τους έχουμε και σε μεγάλη υπόληψη και σπάνια θα ακούσεις καλή κουβέντα για δαύτους. Με τις Κρητικές δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα όμως. Βέβαια όσους Κρητικούς έχω γνωρίσει μου έχουν αποδείξει το αντίθετο, αλλά δεν αλλάζει η γενική εικόνα μου γιαυτούς (ηπειρώτικο αγύριστο κεφάλι:D)

Συμπαθώ τους ορεινούς γιατί πρώτον ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, δεύτερον είναι άνθρωποι (μιλάω για μεγαλύτερες ηλικίες)που έχουν στερηθεί πολλά (φτωχές περιοχές την πλειοψηφία τους)και αυτό τους κάνει να εκτιμούν τα λίγα, αλλά και να αγαπούν τη δουλειά και να δουλεύουν σκληρά. Είναι άνθρωποι σκληροί μεν, φιλόξενοι και φιλότιμοι δε. Όχι τόσο εκφραστικοί στα συναισθήματά τους, αλλά σπάνια θα σε προδώσουν. Είναι ξεροκέφαλοι και μιλούν υποτιμητικά για τους καμπίσιους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όλα τα έχω ακούσει για τους Κρητικούς, αλλά ότι είμαστε και "ορεινοί" πρώτη φορά το ακούω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Δεν μας είπε ορεινούς. Μάλλον ορεσίβιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όλα τα έχω ακούσει για τους Κρητικούς, αλλά ότι είμαστε και "ορεινοί" πρώτη φορά το ακούω :P

Eξυπνάκια!:pfff:

Αναφερόμουν στα χωριά σας... Ψηλορείτης-Λευκά Όρη τι είναι; Πεδινά;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μιλάς για το 1/10 του πληθυσμού της Κρήτης που είναι στα όρη τ' άγρια βουνά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μιλάς για το 1/10 του πληθυσμού της Κρήτης που είναι στα όρη τ' άγρια βουνά; :P

Οχού, δεν ξέρω πόσοι κατοικούν αναλογικά σε αυτά τα ορεινά χωριά, αλλά όπως έγραψα παραπάνω, είναι οι μοναδικοί ορεινοί που δε συμπαθώ.
Δε σημαίνει πως τους "παραθαλάσσιους" Κρητικούς τους συμπαθώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το έχουμε καταλάβει ότι μας ζηλεύετε και σας τιμάει που μας το λέτε στα μούτρα :pfff:

Οπότε καταλήξαμε ότι ένα χαρακτηριστικό των μη Κρητικών είναι να μην συμπαθούν τους Κρητικούς, άρα ναι έχει σημασία το μέρος που μεγαλώνεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άσε τους μπουνταλάδες, ωρέ Θοδωρή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Άσε τους μπουνταλάδες, ωρέ Θοδωρή. ;)

Ήντα 'πες Αρετούσα μου;:redface:

Μπουνταλού εγώ; :worry:
Εγώ που για χάρη σου βάζω στην άκρη τα μίση και είμαι έτοιμη να ζήσω τον απόλυτο έρωτα πίνοντας ρακές, τρώγοντας ντάκους και χορεύοντας πεντοζάλι;

Με πλήγωσες βαριά Γιδάκι μου :cry_x:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.


Αντάρτικο. Τελεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να περιγράψω τους κυρίαρχους τύπους Πατρινού που υπάρχουν:

1. Ο trendy. Αναφέρθηκε και προηγουμένως γι' αυτό δεν θα επαναληφθώ. Απλώς να συμπληρώσω ότι ο συγκεκριμένος τύπος πάει μόνο στα μαγαζιά που έχει πολύ κόσμο και οτιδήποτε άλλο το σνομπάρει γιατί "είναι για τους καμένους".

2. Ο VIP Πατρινός. Επιτυχημένος επαγγελματίας (δικηγόρος κλπ), ή γόνος γνωστής οικογενείας. Ντυμένος με την τελευταία λέξη της μόδας. Κυκλοφορεί κυρίως Ραδινού ή Αγ. Νικολάου και δεν υπάρχει κοσμική εκδήλωση που να μην έχει πάει. Εννοείται πώς έχει ακριβό αυτοκίνητο τελευταίο μοντέλο

3. Ο χωριάτης Πατρινός. Κατάγεται από κάποιο χωριό πλησίον της Πάτρας. Ντύνεται κακόγουστα και έχει BMW 10ετίας (τουλάχιστον). Αγαπημένα του μέρη τα καφενεία στα Ζαρουχλέικα όπου ζαχαρώνει την Ρωσίδα σερβιτόρα. Μόνιμος πελάτης των κωλόμπαρων. Οι αντίστοιχες κοπέλες καβαλάνε βέσπα ή μηχανάκι ψάχνοντας τον επόμενο γκόμενο.

4. Ο οργανωσιακός Πατρινός. Από μικρός πήγαινε κατηχητικό στην Εστία. Έχει διατελέσει ομαδάρχης στην κατασκήνωση και αγαπημένο του στέκι είναι η Εστία. Είναι φανατικός υπέρμαχος της θρησκείας γνωρίζοντας όμως ελάχιστα γι' αυτήν. Κάθε συζήτηση που άπτεται ερωτικών θεμάτων του φέρνει αμηχανία και δυσκολεύεται να απαντήσει. Ντύνεται πολύ συντηρητικά και οι φίλοι του είναι μόνον της οργάνωσης.

5. Ο "άλλος" Πατρινός. Άνθρωπος με πολλά ενδιαφέροντα. Δεν έχει συγκεκριμένο στέκι γιατί θεωρεί ότι καλό μέρος είναι αυτό με το οποίο είναι με την παρέα του. Δεν έχει μεγάλο κύκλο γιατί αρκείται στους ανθρώπους που αγαπά και τον αγαπάνε. Αν και μπορεί να είναι πολύ καλός στη δουλειά του οι περισσότεροι δεν τον γνωρίζουν γιατί δεν είναι κύριο μέλημά του οι δημόσιες σχέσεις. Όσοι τον γνωρίζουν από άλλες περιοχές δυσκολεύονται να καταλάβουν ότι είναι Πατρινός. Μοιάζει σαν να μην ταιριάζει στο περιβάλλον της Πόλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Πατριωτάκι!!!:clapup:



Κορινθία



Αθηναίοι (βέροι Αθηναίοι ε!)




Πατρινοί



Μακεδονία (Θεσσαλονίκη)



Ηπειρώτες



Θρακιώτες:



Κρητικοί:

Tους Θεσσαλούς γραμμένους!
Καλά Βαλού, δε σου ξαναμιλάω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Θα κάνω εγώ την στερεοτυπική περιγραφή των Θεσσαλών καθότι το σόι μου κρατάει από κει και έχω φάει τη Θεσσαλική "κουλτούρα" (στη μάπα) με το κουτάλι. :rolleyes:

Οι Θεσσαλοί λοιπόν, λατρεύουν το κοντοσούβλι/κοκορέτσι/οτιδήποτε σουβλιστό και τίγκα στη χοληστερίνη, τα B' διαλογής μπουζούκια καθώς και τα κλαρίνα (ναι, ακόμα ΚΑΙ αυτοί που είναι κάτω των 75!).:mpliaks:

Οι μισοί έχουν τη νοοτροπία ότι το να νοικιαζεις τα χωράφια του προπάππου σου και να ζεις με το εισόδημα από τα νοίκια περνώντας τη μέρα σου με ένα φραπέ στο χέρι από το πρωί ως το βραδυ είναι ένας απόλυτα φυσιλογικός και παραγωγικός τρόπος ζωής ενώ οι άλλοι μισοί που δεν έχουν χωράφια πιέζουν τα παιδιά τους μέχρι τελικής πτώσεως να διαβάζουν για να μπούν στην Ιατρική η στο Πολυτεχνείο (-Μα μπαμπά, υπάρχουν κι άλλες σχολες -ΌΧΙ, εκεί θα πας!,είναι ένας τυπικός διάλογος που διαδρματιζεται τουλάχιστον μια φορα σε κάθε σπίτι) με αποτέλεσμα τα παιδιά όταν επιτέλους μπούν στην πολυπόθητη σχολη και μεταναστεύσουν στην Αθηνα η τη Θεσσαλονίκη μακριά από την οικογενειακή εστία, να βγάζουν τρελα απωθημένα.

A, για την προφορά είπα? Δεν είπα, ε? Καλά, όσοι αιώνες κι αν περάσουν δε νομίζω να σταματήσουμε ποτε να ακούμε εκεί "η Μήτσους", "πλί", "γρούν" και αλλα τέτοια αξιολάτρευτα(*), και φυσικά την αγαπημένη μου περήφανη δήλωση των μανάδων "έχω δυο παιδιά κι ένα κορίτσι!!!".:fool:

:whistle:Σε κάλυψα?

*(όχι τίποτα άλλο, αλλα έχουν το θράσος να δουλεύουν εμενα για το Θεσσαλλλλλονικώτικο λλλλλαμδα μου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εδώ να τονίσω ότι το ποστ με τους Θεσσαλούς αναφέρεται εκεί που υπάρχει κάμπος :P

Η Μαγνησία και ο Βόλος είναι αλλού παπά ευαγγέλιο :P

Thnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.


Αντάρτικο. Τελεία.

Να διασπαστείτε, θα κάνει το ΠΑΣΟΚ 20 χρόνια να ξανακυβερνήσει! :hehe:





Προσωπικά δεν έχω δει πολλά "δείγματα" από άλλα μέρη της χώρας πλην της Αθήνας, οπότε δεν μπορώ να εκφράσω κάποια άποψη για μέρη όπως Πάτρα, Κρήτη, κτλ...
Εξαίρεση η αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη που όσες φορές έχω γνωρίσει κόσμο από εκεί έχω μείνει με πολύ καλές εντυπώσεις. :)
Αν έκανα τώρα μηχανογραφικό πιθανώς να έβαζα πρώτη τη Σαλονίκη και μετά την Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πιο μικρός παρατηρούσα συχνά τους ανθρώπους.Ακόμα και τώρα το κάνω,ενιοτε.Μ αρέσει.
Αναφορικά,μου άρεσε να παρατηρώ τα χαρακτηριστικά τους(προσώπου,σώματος) και να προσπαθώ να καταλάβω συγκεκριμένα,απο που κατάγονται!Κάτι σαν τον συγγραφέα Γ.Ιωάννου,εαν έχετε διαβάσει.Πόσο εύστοχο είναι όμως αυτό;
Για παράδειγμα,κάποιος ο οποίος κατάγεται απο την πχ. Θεσπρωτία,έχει πιο κοινά χαρακτηριστικά με κάποιον που κατάγεται απο την Αιτωλοακαρνανία παρά απο εναν Κρητικό;Καλά δεν μιλάω για χτυπητές διαφορές οπως Σκανδιναβία και Μεσόγειος.Μιλάω για πιο κοντινές περιοχές.
Σίγουρα,κατα το περασμα του χρόνου,υπήρξαν μεγάλες μετακινήσεις πληθυσμών και θα ηταν δύσκολο να κρατηθούν αναλλοίωτα τα χαρακτηριστικά.Μήπως ,ομως τελικά ο τόπος διαμονής ειναι αυτός που επηρεάζει και ως ενα βαθμό,τα χαρακτηριστικά ενος ατόμου;
Και ακολούθως συνεπάγεται και η επόμενη ερώτηση:Πόσο πιθανον είναι να έχουν κρατηθεί αναλλοίωτα τα χαρακτηριστικά πχ. του Αρχαίου Ελληνα με αυτά του Σύγχρονου;
Είναι γνωστό πως κάποιοι τύποι χαρακτηριστικών,οπως μύτη ή ματια,συνεπάγονται με τις αντίστοιχες περιοχές (πχ. γαλλική μύτη ή ξανθά μαλλιά-Βόρειες περιοχές).Αν αποδεχτούμε ομως αυτό δεν θα πρέπει να αποδεχτουμε πως εάν συναντήσουμε καποιον με τα απο πάνω χαρακτηριστικά,θα πρέπει να τον κατατάξουμε και στην αντίστοιχη κατηγορία;

Σας ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη εαν σας μπέρδεψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top