Κρίσεις πανικού

Έχετε πάθει κρίση πανικού ποτέ;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ κατ' αρχήν δε συμφωνώ και δεν καταλαβαίνω το νόημα της σύγκρισης με το τότε. Κάθε εποχή έχει τα δικά της, κι ο άνθρωπος πάντα στεναχωριόταν από ό,τι τον επηρέαζε... αλλά και τρωγόταν με τα ρούχα του.

Κατά τ' άλλα, είναι άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Δέχομαι την οπτική σου, ότι "παιδιά, υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα, καλά είμαστε, χαλαρώστε". Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί μειώνεις τη σοβαρότητα μίας ψυχικής κατάστασης, που απασχολεί τόσο κόσμο και επιστήμονες, με το να θεωρείς ότι η απάντηση είναι τόσο απλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Με καλυψε ο/η πιου πιου

Αυτα που ειπα για τον τομ κρουζ ειναι αληθεια, ψαξε τι ειναι η σαιεντολογια και θα καταλαβεις.

Και η ομοιοπαθητικη ειναι μια ΜΟΥΦΑ και μιση, ενας ωραιος τροπος να σε ΚΛΕΒΟΥΝ και να λες ευχαριστω. Ανοιγω καινουριο τοπικ για αυτο γιατι εχει ζουμι.

τα περι ομοιοπαθητικης εδω https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=561137#post561137
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάποια μηνύματα εντάχθηκαν σε νέο split θέμα για τη σχέση της ψυχικής υγείας και κοινωνίας, εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό είμαι αρκετά αγχωμένη με διάφορες καταστάσεις στο σπίτι.
Σήμερα το πρωί ξύπνησα κ είδα κάτι που δεν μου άρεσε κ άρχισα να φωνάζω σε ένα συγγενικό πρόσωπο.
Δεν νομίζω να κατάλαβε κ πολλά από αυτά που είπα. Το θέμα είναι ότι ξαφνικά ένιωσα ότι βούλωσαν οι πνεύμονες μου, δεν μπορούσα να αναπνεύσω, αν κ δεν ξέρω πως είναι αλλά ήταν σαν να έπαθα κρίση άσματος. Ήταν κάποια λεπτά ίσως κ δευτερόλεπτα, μου φάνηκαν αιώνας.Δεν ξέρω αν υπάγετε στις κρίσεις που αναφέρεστε, αλλά θα ήθελα να μου πείτε κάποια πράγματα όσοι ξέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoulini

Νεοφερμένος

Η nikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει να το έχω πάθει πραγματικά μερικές φορές δεν μπορεις να αποφύγεις τα φάρμακα.Πρέπει λοιπόν να βρείς ένα καλό γιατρό που θα σε βοηθήσει και με την συζήτηση αλλά και με τα φάρμακα..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ και ας είμαστε δυνατοί.Είμαι σε ένα στάδιο που το ξεπερνάω,προσπάθω να κάνω απλώς πράγματα που με ευχαριστούν.Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ζητάμε βοήθεια όταν έχουμε ανάγκη,επίσης παίζει ρόλο και το περιβάλλον σου..Να μπορούν οι ανθρώποι που είναι γύρω σου και σε αγαπάνε να σε καταλάβουν και να κάνουν τα πάντα να σε βοηθήσουν..

Τα συμπτώματα συνήθως είναι ταχυπαλμία,τρέμουλο,πόνος στην καρδιά ισως,μια αίσθηση ότι σβήνεις ότι κάτι πολύ κακό πρόκειται να σου συμβεί,καιγεσαι απο την κορφή ως τα νύχια,μουδιάσματα.Πάνω κάτω αυτά είναι.Επίσης και αισθάνεσαι ότι χάνεται η αναπνοή σου ορισμένες φορές..Απο προσωπική εμπειρία όλα αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DJACKOBOY

Νεοφερμένος

Ο DJACKOBOY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα πάσχω κι εγώ από κρίσεις πανικού έχω πάει σε πόσους καρδιολόγους και παθολόγους και μου είπαν ότι είναι ψυχολογικό..έχω κάνει και θυροειδή αλλά δεν είχα..απλά όταν με πιάνει χανω τη γη κάτω από τα πόδια μου..και νιώθω έναν έντονο πόνο στο στήθος που συνοδεύεται από ταχυπαλμία μουδιάσματα σα χέρια και τάσεις λυποθυμίας..ήθελα να ρωτησω..οτι παρολο που είναι ψυχολογικό..υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι;;παρακαλώ απαντήστε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Οχι ΔΕΝ παθαινεις κατι κακο, κατι που να απειλει την σωματικη σου ακεραιοτητα, ο ΦΟΒΟΣ οτι μπορει να παθεις κατι κακο μαλιστα ενισχυει την κριση πανικου. Η κριση πανικου ειναι ενας τροπος που εχει το σωμα σου να προστατεψει τον εαυτο του απο καποιο κινδυνο (που δυστυχος σε εσενα ειναι απροσδιοριστος).

Ειναι ψυχολογικο πρεπει να πας σε ενα ψυχιατρο, αυτα εχουν γενικα καλη προγνοση αν τα αντιμετοπισεις ολοκληρομενα.

[..]

Ξεκινα απο εδω: https://www.stress.gr/ και μετα https://www.tipsforpanicattacks.net

ΑΛΛΑ πρεπει να σου ΤΟΝΙΣΩ οτι θα ηταν ΠΟΛΥ καλο για εσενα να πας σε ενα ψυχιατρο να του μιλησεις για το προβλημα σου, θα σε βοηθησει οσο δεν φανταζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DJACKOBOY

Νεοφερμένος

Ο DJACKOBOY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να ρωτήσω αν είναι και κάτι ακόμη.. είναι δυνατόν να νιώθω και αυτό το βάρος σχεδόν 16 ώρες το 24ώρο? (Τις άλλες 8 κοιμλαμαι.. ) Αυτό το πνίξιμο το έχω σχεδόν πάντα το οποίο όταν επιδεινώνεται με κάνει να νιώθω την καρδιά μου να χτυπάει τόοσο δυνατά που νομίζω θα σπασει.. και εκτός από αυτό..δεν έχω τη δύναμη ούτε καν να περπατήσω πόσο μάλλον να τρέξω.. αυτό είναι που με απασχολεί γιατί παλιά έκανα και πρωταθλητισμό ενώ τώρα δεν μπορώ να τρέξω ούτε για 5 δευτερόλεπτα.. μου ανεβαίνει ο κόμπος από το στήθος στο λαιμό και νιώθω και πόνο... φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ... τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Παιδια εμενα μου περασε με reiki. Μου το εκανε μια γνωστη κοπελα για μια εβδομαδα και απο τοτε, φτου μου, σταματησε να μου συμβαινει, και αρχισα να το ελεγχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DJACKOBOY

Νεοφερμένος

Ο DJACKOBOY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τι είναι το reiki??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
https://www.reikicenter.gr/gr/reiki-hellas/reiki.html Μπορεις να ριξεις μια ματια εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα, αστο το ρεικι στην ησυχια του. Να πας σε εναν ψυχιατρο, αν θελεις στειλε μου πμ να σου στειλω το τηλεφωνο ενος γνωστου μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Ναι, σιγουρα τα ψυχοφαρμακα θα κανουν καλυτερη δουλεια!
Αν ειναι δυνατον, δεν ειναι ψυχασθενεια που θελει ψυχιατρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DJACKOBOY

Νεοφερμένος

Ο DJACKOBOY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ψυχοφάρμακα επαιρνα τα zoloft αλλα ενιωθα χειροτερα..θελω να το αντιμετωπισω με φυσικες μεθοδους αυτο το τραγικο πραγμα που νιωθω..δεν παλευεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Ετσι ειναι, αν πηγαινες στο χειρουργο, θα σου λεγε να κανεις καμια επεμβαση για να σου περασει. Δεν χρειαζεται να τρεχες στους γιατρους. Και εγω ζουσα σε μια κολαση μεχρι τωρα και σε καταλαβαινω απολυτα. Αλλα εδω και ενα χρονο ειμαι καλα σου λεω. Μου φαινεται απιστευτο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ετσι ειναι, αν πηγαινες στο χειρουργο, θα σου λεγε να κανεις καμια επεμβαση για να σου περασει. Δεν χρειαζεται να τρεχες στους γιατρους. Και εγω ζουσα σε μια κολαση μεχρι τωρα και σε καταλαβαινω απολυτα. Αλλα εδω και ενα χρονο ειμαι καλα σου λεω. Μου φαινεται απιστευτο αυτο.

Θα σε παρακαλούσα να δείξεις λίγη παραπάνω ευαισθησία. Το λέω αυτό αφενός επειδή κανένας δεν μπορεί να καταλάβει τον άλλον, πόσο μάλλον απόλυτα, και αφετέρου κάτι που λειτούργησε για σένα δε σημαίνει ότι θα λειτουργήσει και για τον άλλον. Επιπλέον, μην αφορίζεις με τόση ελαφρότητα μία ενδεχόμενη πηγή βοήθειας, όπως η επίσκεψη σε έναν ψυχίατρο και η φαρμακοθεραπεία.

DJackoBoy, όσο μάταια κι αν φαίνονται όλα σε αυτή τη φάση, υπάρχουν ενθαρρυντικά νέα: έχεις επιλογές. Μπορείς να συμβουλευτείς έναν ψυχίατρο που θα σου προτείνει κάποιο πιο αποτελεσματικό φάρμακο, αν δε θέλεις τέτοιου είδους παρέμβαση μπορείς να απευθυνθείς σε έναν κλινικό ψυχολόγο γνωστικο-συμπεριφορικής κατεύθυνσης που θα σου διδάξει τεχνικές και ακόμα μπορείς παράλληλα με αυτά, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να ξεκινήσεις τη δική σου έρευνα διαβάζοντας και προσπαθώντας να εφαρμόσεις τα πράγματα που προτείνονται (ένα βήμα προς την αυτοβοήθεια δηλαδή). Ρίξε μια ματιά στους συνδέσμους που σου παρέθεσε ο epote, στην προηγούμενη σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα, αστο το ρεικι στην ησυχια του. Να πας σε εναν ψυχιατρο, αν θελεις στειλε μου πμ να σου στειλω το τηλεφωνο ενος γνωστου μου
Nαι αστο ρεικι και πιαστο ραδίκι πιο αποτελεσματικο μου φαίνεται;)
Ηi epote long time no see.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο οτι ο ψυχιατρος θα σου γραψει φαρμακα!

Συνηθως οι κρισεις πανικου αντιδρουν καλα σε συμπεριφορικη θεραπεια, τα φαρμακα ειναι μονο για την αντιμετωπιση ΟΞΕΙΩΝ φασεων.

Ρε παιδια γιατι εχετε τοσο κακη εικονα για τους ψυχιατρους?

Αν ενας ανθρωπος εχει αναπτυξει κοινωνικες φοβιες και αποφευκτικες τασεις λογο της ΔΠ θα βοηθηθει πολυ αν μπορει ελενξει τις κρισεις του με καποιο κατασταλτικο ωστε να ΔΕΧΘΕΙ θεραπεια ΓΙΑ να μην χρειαζεται να παιρνει φαρμακα.

Αλλες περιπτωσεις δεν θελουν φαρμακα καν εξ αρχης, γιαυτο ομως πρεπει να παει σε ενα ΨΥΧΙΑΤΡΟ να το κοιταξει. Δεν αστειευομαι εχω δει τραγικες καταστασεις με ΔΠ να καταληγουν σε βαρυτατες καταθλιψεις και αυτοκτονιες, με αυτα τα πραγματα ΔΕΝ παιζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο οτι ο ψυχιατρος θα σου γραψει φαρμακα!

Συνηθως οι κρισεις πανικου αντιδρουν καλα σε συμπεριφορικη θεραπεια, τα φαρμακα ειναι μονο για την αντιμετωπιση ΟΞΕΙΩΝ φασεων.

Ρε παιδια γιατι εχετε τοσο κακη εικονα για τους ψυχιατρους?

Αν ενας ανθρωπος εχει αναπτυξει κοινωνικες φοβιες και αποφευκτικες τασεις λογο της ΔΠ θα βοηθηθει πολυ αν μπορει ελενξει τις κρισεις του με καποιο κατασταλτικο ωστε να ΔΕΧΘΕΙ θεραπεια ΓΙΑ να μην χρειαζεται να παιρνει φαρμακα.

Αλλες περιπτωσεις δεν θελουν φαρμακα καν εξ αρχης, γιαυτο ομως πρεπει να παει σε ενα ΨΥΧΙΑΤΡΟ να το κοιταξει. Δεν αστειευομαι εχω δει τραγικες καταστασεις με ΔΠ να καταληγουν σε βαρυτατες καταθλιψεις και αυτοκτονιες, με αυτα τα πραγματα ΔΕΝ παιζουμε!

Οι ίδιοι οι ψυχίατροι βγάζουν μια αρνητική εικόνα προς τα έξω αν δεν το έχεις καταλάβει.Γράφουν φάρμακα μετα απο μια δυο επισκέψεις χωρίς να εξετάζουν σε βάθος τον άνθρωπο τον οποίο αντιμετωπίζει μια δυσάρεστη κατάσταση.Για αυτό πρώτα πάμε σε ένα ψυχολόγο, του μιλάμε του λέμε πως νιώθουμε και τι είναι αυτό που μας κάνει να νιώθουμε άσχημα και μετα αν δούμε ότι δεν υπάρχει βελτίωση επιλέγουμε τον ψυχίατρο, του οποίου η επιλογή πρέπει να είναι προσεκτική και όχι να πάμε σε κανα κομπογιαννίτη που με το παραμικρό θα μας γράψει φάρμακα.Προσωπικά αν πήγαινα σε ψυχολόγο και δοκίμαζα και άλλες μεθόδους πριν (εννοείται ασφαλέις) και δεν γινόμουν καλά τότε ναι θα πήγαινα σε ψυχίατρο του οποίου το όνομα θα μου πρότεινε ενας άνθρωπος της εμπιστοσύνης μου.
Ναι epote δεν πρέπει να παίζουμε με αυτές τις καταστάσεις διότι μπορεί να είναι επικίνδυνο, αλλα δεν πρέπει να παίζουμε όμως και με τα φάρμακα ξέρεις σαν να είναι βότανα.Όπως έχω ξαναπεί ασθενείς ενώ έπαιρναν προζακ κατέληξαν σε ασχημες καταστάσεις, και το χειρότερο είναι ότι γυναίκες που πασχουν απο προεμμηνορυσιακό σύνδρόμο παίρνουν προζάκ, πράγμα που θεωρώ άκρως υπερβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
εξαρτατε τη βαρυτητα του PMS αλλα ΟΛΟΙ οι γιατροι ειναι κομπογιανητες οχι μονο οι ψυχιατροι.

πας σε ορθοπαιδικο και σου γραφει μεζουλιντ λες και ειναι καραμελα, τι σημαινει αυτο οτι η ΕΠΙΣΤΙΜΗ δεν ειναι σωστη?

βρες καλο ψυχιατρο ειναι ΤΟΣΟ απλο, αλλα πρεπει να βρεις ψυχιατρο γιατι η προγνωση οταν υπαρχει φροντιδα ειναι καλη οταν δεν υπαρχει ειναι ενα δραμα σκετο και το self help δεν μπορει να σε παει μεχρι το τελος.

ο ψυχολογος τι ακριβως διαφορα εχει απο το ψυχιατρο περαν του οτι δεν μπορει να γραψει φαρμακα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top