Συζήτηση σχετικά με την ορθότητα ή μη του Πυθαγόρειου Θεωρήματος

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αγαπητέ ipios, πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, στο διάβασμα της οποίας μου δημιουργήθηκε η απορία "γιατί δεν πάτε να τελειώσετε οποιαδήποτε μαθηματική σχολή (δε νομίζω να σας είναι δύσκολο) ώστε να μην μπορούν να σας πουν ότι ΔΕΝ είστε μαθηματικός;". Επίσης γιατί δεν στέλνετε την εργασία σας σε κάποια εκτός Ελλάδος ένωση Μαθηματικών να δούμε και εκεί τι θα σας πουν; Αν αυτό που λέτε ισχύει και είναι τόσο καινοτόμο και επαναστατικό όσο φαίνεται, δεν βρίσκω γιατί να μην θέλει να το δεχτεί η παγκόσμια κοινότητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Γιατί να μπω σε μια τέτοια διαδικασία αγαπητέ φίλε; Ότι έχω να πω το λέω και όποιος θέλεις ας καταλάβει ή ας αντιπαρατεθεί. Δες παράδειγμα τον φίλο Χίλμπερτ. Η απόδειξη του είναι ή γν'ώμη του ότι κάνω λάθος και μου το λένε όλοι οι μαθηματικοί! Σιγά μη δεν το λέγανε! Στα μαθηματικά όμως δεν αποδεικνύουμε το σφάλμα με αόριστες αναφορές αλλά με αποδείξεις στηριγμένες σε αξιώματα. Κανείς δεν ενεργεί δηλαδή με τρόπο μαθηματικό. Αισθάνομαι ότι έχω κάνει πολλά για τα μαθηματικά (από τη δική μου σκοπιά βέβαια) και αυτό από πείσμα και πίστη στην ορθότητα των ισχυρισμών μου.
Σε λίγο θα μου απαντήσει και ο Χίλμπερτ να μου πει πάλι ότι κάνω λάθος!
Το γεγονός είναι ότι μου παρέθεσε λίγα μηνύματα πριν και τους δικούς του ισχυρισμούς και τώρα τους έχει στο ΚΑΤ με μηχανική υποστήριξη.
Φίλε είναι αργά να έχω αγωνίες. Ότι θέλουν ας κάνουν. Εγώ περνάω την ώρα μου πλέον και θα εξακολουθήσω.
Πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

ΥΓ: Σκέψου ένα πράγμα μόνο, πέρα από αυτές καθαυτές τις συνέπειες από την ανατροπή του πυθαγορείου (μέχρι να βρεθεί κάποιος να μου πει τι και που κάνω λάθος αξιωματικά στηριγμένος) ποια είναι η θέση των μαθηματικών. Να δεχθούν ότι επί 2700 χρόνια δεν έβλεπαν αυτό που είδε τυχαία ένας απλός άνθρωπος χωρίς ιδιαίτερα προσόντα, σαν εμένα, που μάλιστα δεν είναι του χώρου τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hilbert

Νεοφερμένος

Ο Hilbert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 113 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
''Σε λίγο θα μου απαντήσει και ο Χίλμπερτ να μου πει πάλι ότι κάνω λάθος!''
Ορθή η πρόβλεψη.

Δυστυχώς στο Μαθηματικό Αθηνών κλείδωσαν το θέμα με το ΠΘ όπου συμμετείχε ο κ Λάμπρος. Ήρθε σε αδιέξοδο όταν οι συνομιλητές του επέμεναν στην ακριβή μαθηματική διατύπωση των ισχυρισμών περί του ΠΘ, φυσικά μάταια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Το παρακολουθούσα κι εγώ το θέμα. Όμως γιατί λες ψέματα φίλε Hilbert; Το θέμα κλειδώθηκε για λόγους συμπεριφοράς που παρέκλιναν και από το αδιέξοδο των συνομιλητών του Aplos (έχουν λυσσάξει κυριολεκτικά), να υποδείξουν απόδειξη του πυθαγορείου που να μη μπορεί να την ανατρέψει. Όπως και εσύ ακριβώς καλή ώρα, δείχνεις την ίδια ακριβώς αδυναμία σε μένα και αποδεικνύει του λόγου μου το αληθές, για όποιον βαριέται να ρίξει μια ματιά να διαπιστώσει πόσο ψευτρούλης είσαι...
Σε ότι αφορά την πρόβλεψη, ποτέ δεν έχω πέσει έξω σε αυτού του είδους τις προβλέψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και εγώ μιλάω συχνά με τον εαυτό μου,
είναι ο μόνος τρόπος να κάνω μια έξυπνη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ηιlbert
Και εγώ μιλάω συχνά με τον εαυτό μου,
είναι ο μόνος τρόπος να κάνω μια έξυπνη συζήτηση.

Είδες λοιπόν που ακολουθείς τα χνάρια μου! Μπράβο Hilbert. Τώρα καταλαβαίνεις γιατί δεν παίζει κανένα ρόλο τι λένε οι άλλοι και τη στάση μου απέναντι σε περιοδικά ή ΕΜΕ κ.τ.λ., κ.τ.λ. Χάνεται η εξυπνάδα...
Όμως γιατί χρησιμοποιείς ψεματάκια; Μήπως τα χρησιμοποιείς για να πείσεις και τον εαυτό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hilbert

Νεοφερμένος

Ο Hilbert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 113 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παρακαλώ να ανακαλέσεις πάραυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Είμαι πρόθυμος ειλικρινά, αν μου πεις τι να ανακαλέσω. Να υποθέσω τι θέλεις να ανακαλέσω ή να μαντέψω; Πες τι ακριβώς θέλεις να ανακαλέσω και ιδίως να μου εξηγήσεις γιατί ζητάς ανάκληση σε αυτό που έχεις κατά νου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hilbert

Νεοφερμένος

Ο Hilbert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 113 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Το παρακολουθώ κι εγώ. Αν θέλεις μια πρόβλεψη πάντως θα σου πω ότι ο κύριος Γιάννης Πλατάρος θα εγκαταλείψει. Ο Απλός του απαντάει με τις δικές του (του κυρίου Πλατάρου δηλαδή) ερμηνείες περί απείρου και τείνει προς άπειρο και επομένως δεν υπάρχει απάντηση στο γιατί θεωρεί τους Ν "σκέτο" ή "τελειωμένο" άπειρο. Ο Απλός είμαι βέβαιος ότι δεν θα δεχθεί γνώμη σαν απάντηση. Εκεί βρίσκω εγώ το ενδιαφέρον σε συνδυασμό με το ότι ο κύριος Πλατάρος είναι ευγενικός, το όλο θέμα οδηγείται στο γνωστό αδιέξοδο (που υπάρχει και εδώ καλή ώρα) της βίαιης και μη αξιωματικά θεμελιωμένης επιβολής της ορθότητας, στην αντιπαράθεση με τον Aplos.
Εσύ τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peteman

Νεοφερμένος

Ο peteman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:) υπαρχουν 371 αποδειξεις στο βιβλιο του Loomis ,η καταγραφη αυτη αρχισε απο το 1940 και μετα.Προσφατα οι δυο τελευταιες ειναι ελληνων μαθηματικων ,που συνεργαζονται με τοπεριοδικο Ευκλειδης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Σωστό. Υπάρχουν αυτές οι αποδείξεις και όποιος έχει διαβάσει το βιβλίο του ΟΕΔΒ της Α΄Λυκείου των Αλιμπινίση, Δημάκου, Εξαρχάκου, Κοντογιάννη και Τασσόπουλου θα βρει την πληροφορία. Οι αποδείξεις ωστόσο, έχουν ξεπεράσει σήμερα τις 500 από τον σθμπατριώτη μου Αργυρόπουλο, που λέει ότι μπήκε και στο Γκίνες. Σωστά λοιπόν αναφέρεις ότι υπάρχουν οι αποδείξεις, μόνο που είναι όλες λαθεμένες. Εκτός και μπορείς να υπερασπιστείς έστω και μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peteman

Νεοφερμένος

Ο peteman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το θεωρημα του fermat το οποιο απεδειχθη απο τον willis 350 χρονια μετα γυρω στο 1992 ζηταει να δειχθει οτι δεν ισχυει α^ν+β^ν=γ^ν για ν>3 α,β,γ φυσικοι .Αρα για ν=2 ισχυει
διοτι ισχυει το πυθαγορειο θεωρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Άκουσε φίλε pateman. Δεν με εντυπωσιάζει καθόλου ούτε η απόδειξη Willis. Το ότι την αποδέχονται σαν ορθή οι μαθηματικοί είναι δικό τους θέμα. Το ίδιο δεν κάνουν εξάλλου και με το πυθαγόρειο; Πρώτη φορά είναι που υπερισχύει το λάθος έναντι του ορθού; Και η πυθαγόρεια τριάδα 3^2+4^2=5^2 γίνεται αποδεικτή σαν ορθή αλλά δεν είναι. Δεν υπάρχει 1 τετράγωνο 9, ούτε 1 τετράγωνο 16, ούτε 1 τετράγωνο 25 σε ότι σχετίζεται με το πυθαγόρειο. Σε ότι σχετίζεται με τους αριθμούς είναι ορθή η τριάδα αλλά όταν οι αριθμοί 9, 16 και 25 εκφράζουν πλήθος 9 μονόδων και όχι ακέραιο 9, 16 ή 25, όπως ακέραιο είναι το τετράγωνο 25 στη γεωμετρία.
Μπορείς λοιπόν να έχεις τις απόψεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ipie κανε μια λιστα με το τι ισχυει στα μαθηματικα περαν της ευκλειδιας γεωμετριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μου μετεφεραν το προηγουμενο ποστ μου και μαλλον σωστα, αλλα θα επαναλαβω δυο πραγματα:

1) Το πυθαγοριο θεωρημα αφορα την προσθεση αριθμων οχι σχηματων και δεδομενου οτι η ευκλειδια γεωμετρια επιτρεπει εεεε...προσθεση και πολλαπλασιασμο τοτε δεν υπαρχει λαθος προφανως

2) Ο ανθρωπος εχει ΕΜΦΑΝΩΣ προβλημα, δεν προκειτε να τον πεισουμε ποτε για τιποτα, γιατι ολα αυτα ειναι κλασικα σημαδια σχιζοτυπικης συμπεριφορας.

Το αντιλαμβανεστε οτι "δεν πιστευει στους αρρητους αριθμους" (μαζι και αρνητικοι παρεπιπτοντως, στην φυση λεει δεν υπαρχει το μειων 5) και επσις "δεν πιστευει" πρακτικα σε ολες τις συγχρωνες επιβεβαιομενες φυσικες θεωριες.

Και γυρναει εδω και χρονια τωρα τα φορουμ ψαχνοντας "ακολουθους" αυτα ειναι αγχοι που προκαλουντε απο συγκεκριμενες παθολογιες και ΔΕΝ κανουμε καλο συνεχιζοντας αυτο το τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
---------------------------------------------------------------------
Εισαι σχιζοτυπικη προσωπικοτητα με παρανοηδεις τασεις,
Κάτσε ρε άδικε, που λες πως όλοι όσοι εχουν διπλά προφίλ
είναι διχασμένες προσωπικότητες. Μερικές φορές, δεν υπάρχει άλλος τρόπος
να κάνεις μια έξυπνη συζήτηση. :P


Υγ στο θέμα.
Δε νομίζω πως πρόκειται για ψυχοπάθεια, εκτός αν το υπερμεγέθες εγώ λαμβάνεται ως τέτοια (...στην οποία περίπτωση, είμαστε όλοι διαβαθμιζόμενα ψυχοπαθείς ). Τι ήθελα να πω όμως.


Χμ.
Χμ, χμ...


Παλιότερα, όταν ήμουν νέος, ιδεαλιστής και αδαμάντινου (αν)ηθικού χαρακτήρος, είχα πιάσει (μέσω γνωστών, όπως εννέα εκατομμύρια άλλοι έλληνες ------ μην ακούσω τπτ) μια δουλειά σαν "επιστημονικός σχολιαστής" (σιωπηλό "ωωωω...").

Δλδ, στην ουσία και πέραν των τίτλων, μου έφεραν δύο βιβλία να σχολιάσω επί των γραφομένων, και θα προσέθετα το όνομά μου μαζί με την πηχιαία ένδειξη μαθηματικός.

Το ένα ήταν ενός συνταξιούχου αρχιτέκτονα που ισχυριζόταν πως περιείχε μια απόδειξη της "υπόθεσης των διδύμων πρώτων", και το δεύτερο ενός υπ/αξιωματικού του στρατού ξηράς, που περιείχε (...και τι δεν περιείχε, τέλος πάντων) "πειραματικά συστήματα πρόωσης υποβρυχίων". Το πειραματικά εδώ μην το λάβετε πολύ κυριολεκτικά υπ' όψιν, όλες οι "δοκιμές" των "συστημάτων" είχαν γίνει στο μυαλό του συγγραφέως (ο οποίος γενικά, απ' όσα είχα καταλάβει δηλαδή , είχε επηρρεαστεί από τον κινηματογράφο).

Ας επανέρθω όμως στον πρώτο συγγραφέα. Ανοίγοντας το πόνημά του στις πρώτες σελίδες, και προσπερνώντας τους πηχιαίους τίτλους

..."ΑΠΟΔΕΙΞΙΣ μπλα μπλα, ΥΠΟ μπλα μπλα ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΟΣ παύλα ΣΥΝΕΡΓΑΤΟΥ επί σειρά ετών ΥΠΟΥΡΓΩΝ και ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ και μπλα μπλα..."



...Το ανοίγω και πέφτω σε ένα ογκώδες βιογραφικό, δοσμένο υπό τον ελαφρώς υποτιμημένο τίτλο "Δυο λόγια για τον συγγραφέα". Σελίδες επί σελίδων, με πτυχία και βραβεύσεις (...Ιδιαίτερη αναφορά γινόταν στην δωρεά χρηματικού ποσού σε έναν πολιτιστικό σύλλογο της επαρχίας
και οι συνεπακόλουθες βραβεύσεις του από εκείνους)
Ύστερα από αυτό, μερικές συγκινητικές εικόνες του συγγραφέα ως παιδί,
με σχολική ενδυμασία γνωστού ιδιωτικού Ιδρύματος,
με αποκριάτικη στολή στρατηγού και πλαστική σπάθα,
με, με, με...

...Φτάνω στον πρόλογο. Γενικολογίες για την Επιστήμη, περιαυτολογίες και περισσότερες περιαυτολογίες και ακόμα περισσότερες περιαυτολογίες, χωρίς να λείπουν βέβαια και οι συνήθεις μπηχτές προς πρόσωπα και καταστάσεις. Βεβαίως, στις ευχαριστίες ερχόταν πρώτος πρώτος ένας αρχιπαπάς (δλδ ο Θεός δεύτερος και κάτω ), και συνέχιζε με μια ατελείωτη λίστα από πρώην συνεργάτες.

Συγκινήθηκα πάντως, μερικοί δεν ήταν εν ζωή και τους αφιέρωνε δύο θερμά λόγια, από καρδιάς... :( τέσπα.
(Ήταν τόσο μεγαλόστομα τα λόγια, που μου άφησε υπόννοιες
πως δεν τα γράφει για να τους τιμήσει, μα για να
το θεαθήναι. Δεν πειράζει όμως, άλλη δουλειά με ήθελαν.)


και, ύστερα από όλα αυτά, η ...απόδειξη:
Μια λίστα δέκα σελίδων με χειρόγραφες πράξεις που έγιναν αρχικά πάνω σε χαρτί και μια λίστα από δίδυμους πρώτους, χωρίς κανένα παραπάνω σχόλιο. :confused: Μόνο ο κόπος του να υπολογίσει μερικά ζευγάρια δλδ. :confused:


Γράφω λοιπόν ένα υπομνηματάκι προς το συγγραφέα,
εξηγώντας πως όχι μόνο δεν βλέπω "απόδειξη", μα ούτε καν ίχνος επαγωγικής διαδικασίας, και επίσης πως οι με το χέρι υπολογισμοί δίδυμων πρώτων δεν αποτελούν καν ουσιώδη πληροφορία, από τη στιγμή που κυκλοφορούν υπολογιστές στο εμπόριο. Το προωθώ λοιπόν προς τον συγγραφέα και προς το τυπογραφείο.

Μου απάντησε η αδερφή (και γραμματέας) του συγγραφέα, η οποία
με ένα σύντομο σημείωμα
με πέρασε γεννεές δεκατέσσερεις για το ...υπεροπτικό μου ύφος,
την λογική συντεχνίας που διέπει το αντικείμενο, η οποία
φιμώνει αξιόλογες φωνές από το να ακουστούν,
πριν περάσει και στο ...δικό της συμπέρασμα, περί του γιατί
ο αδερφός της έχει δίκιο, πως εγώ βιάστηκα να κρίνω
και να αναθεωρήσω.
(Πέραν τούτου, μου ακούστηκε συμπαθητική η γιαγιά).




Δεν της είχα απαντήσει (μόνο 24 ώρες έχει η μέρα :P), και με πήραν τηλ έξαλλοι οι τύποι από το τυπογραφείο, και μίλησα με τον υπεύθυνο (ο οποίος μου φάνηκε πως άνηκε στην χαριτωμένη μορφή ζωής που φύεται ευρέως στο εύκρατο κλίμα της Ελλάδας, τρεφόμενη με τον κόπο τρίτων, την οποία η συστημική ζωολογία αποκαλεί Lamogius Mesazontas). Μου είπε λοιπόν ο κκ Μεσάζων πως δεν γίνεται να τυπωθεί το σχόλιο όπως είναι, και πως πρέπει "να ξανακοιτάξω μήπως έκανα λάθος", και να "επαναδιατυπώσω άμεσα γιατί είμαστε στο στάδιο να τυπώσουμε", και "πως κάνω έτσι για ένα θέμα που δεν θα μου κοστίσει τπτ πέραν μιας υπογραφής", και πως "η αμοιβή" (...και όχι η πληρωμή) μου είναι διαπραγματεύσιμη, και άλλα τέτοια.

Έκλεισα το τηλ αμφιταλαντευόμενος.
Τράβηξα ένα χαρτί, και σε δύο λεπτά είχα αλλάξει εντελώς το σημείωμα.
Το υπέγραψα πηχιαίως, το έκλεισα σε έναν φάκελο, και το έστειλα κατευθείαν.


Ήταν μια γραμμή: "Αρνούμαι να υπογράψω. Ευχαριστώ για τη συνεργασία".

Και αυτό γιατί, μπορεί να κάνω εκπτώσεις στο τι θα φάω και στο τι θα φορέσω,
μα απέναντι στην συνείδηση δεν κάνω καμμία.






...Υγ. Που λέει ο λόγος.
Έχασα εξήντα χιλ δραχ, για μια τόση δα υπογραφή. :mad::mad::mad:
Χώρια όσα άλλα έρχονταν στην πορεία (...είναι πολλές οι αναπόδειχτες εικασίες, θα μπορούσα
να του υποδείξω εγώ μερικές στην ανάγκη για να ασχοληθεί :P)


...Χμ...
...Ίπιος θα γράψεις βιβλίο; )



Υγ. Μπααα, άσε καλύτερα.
Μια υπογραφή εδώ, μία εκεί, και μετά η υπογραφή πουλάει αντί για εσένα τον ίδιο.
Άλλωστε, η λαϊκή σοφία το αναφέρει ρητά,
την υπογραφή σου και την χολή σου πρόσεχε που την βάζεις)


Υγ στο υγ. Ξέχασα να πω για τον υποβρύχιο. Λοιπόν, τον πήρα τηλ μερικές φορές και μου ακούστηκε μια χαρά παιδί :P δεν ήταν και πολύ παππούς, μετά βίας 30άρης.
Πιάσαμε ψιλοφιλίες και,
κουβέντα στην κουβέντα, τον έπεισα πως δεν υπάρχει τρόπος να εκδοθούν οι ανακαλύψεις του και να μην το μάθουν ...στην Τουρκία και το Ισραήλ :P
ενώ το δικό μας κράτος αδιαφορεί,
όπως έκανε και με το Γκιόλβα...
... :look:.
"Και τι θα κάνω, τόσα λεφτά έχω μαζέψει για την έκδοση!" μου πέταξε.
"Να πάρεις ωραίο αμάξι ρε", του απάντησα αβρά :P

Αυτό και έκανε, και το αμάξι - ως γίνεται συνήθως :P-
τράβηξε και μια μικρούλα, και το 2005
που χαθήκαμε, εκείνη ήταν εγκυος και
πήγαιναν για γάμο.
Άσχετο; Τελείως. :P
Μα το χαντάκωσα το παλικάρι...:/:

---------------------------------------------------------------------


το θεωρημα του fermat το οποιο απεδειχθη απο τον willis
Wiles.

---------------------------------------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
DiavolakoS
ipie κανε μια λιστα με το τι ισχυει στα μαθηματικα περαν της ευκλειδιας γεωμετριας
Από πότε φίλε μου με αντιλαμβάνεσαι να εκτελώ παραγγελίες; Το θέμα μας είναι το πυθαγόρειο και αυτό δεν ισχύει. Κάνε και κάτι μόνος σου. Θα σου βγει σε καλό και να είσαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ενταξει δεν ισχυει εγω και ο ρεμπεσκες καταλαβαμε οτι τα πτυχια μας ειναι κωλοχαρτα (οχι οτι πριν αποδειξεις οτι το πυθαγοριο ειναι λαθος δεν ηταν δηλαδη...)

Παμε παρακατω.

πι ες:

εστω ενα ορθογωνιο τριγωνο με καθετες πλευρες 3 και 4 (μετρα, εκατοστα, ποδια, ανγκστρομ) η υποτεινουσα ποσο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
epote
Μου μετεφεραν το προηγουμενο ποστ μου και μαλλον σωστα, αλλα θα επαναλαβω δυο πραγματα:

1) Το πυθαγοριο θεωρημα αφορα την προσθεση αριθμων οχι σχηματων και δεδομενου οτι η ευκλειδια γεωμετρια επιτρεπει εεεε...προσθεση και πολλαπλασιασμο τοτε δεν υπαρχει λαθος προφανως
1. Εσύ το νομίζεις. Που το είδες αυτό γραμμένο ότι αφορά πρόσθεση αριθμών; Ο Πυθαγόρας και ο Ευκλείδης προσθέτουν αριθμούς ή μέτρα; Ο Ευκλείδης μάλιστα ούτε καν τη λέξη εμβαδόν δεν περιέχει στα Στοιχεία του. Δες τις όποιες αποδείξεις και του Πυθαγόρα και του Ευκλείδη να δεις ότι ούτε υπόνοια περί μέτρων και εμβαδών δεν έχουν αλλά είναι μετασχηματιστικές. Δηλαδή αφορούν σχήματα. Δες τις αποδείξεις πιο κάτω για να απαλλαγείς από την εσφαλμένη σου βεβαιότητα.
Απόδειξη Πυθαγόρα
https://users.ira.sch.gr/thafounar/Genika/PythagorioTheorima/apodPythagora.html
Απόδειξη Ευκλείδη
https://users.ira.sch.gr/thafounar/Genika/Pyth-Euclidis/euclidis.htm

Τώρα δες και αυτό:
Μεταφέρω απόσπασμα σελίδων 205-207 από το βιβλίο Οι ιστορικές ρίζες των στοιχειωδών Μαθηματικών των συγγραφέων Lucas N. H. Bunt - Philip S. Jones - Jack D. Bedient το οποίο διανέμεται στο μάθημα "Ιστορία των Μαθηματικών" του Μαθηματικού τμήματος στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας.
[FONT=&quot]Διαφορά μεταξύ Ευκλείδιας και Συγχρονης μεθόδου σύγκρισης εμβαδών.[/FONT][FONT=&quot]
O τρόπος με τον οποίο σύγκρινε ο Ευκλείδης τα εμβαδά, είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν, που χρησιμοποιούμε σήμερα για τον ίδιο σκοπό. Με τη σύγχρονη πραγμάτευση αυτού του θέματος το εμβαδόν ενός σχήματος (όπως και το μήκος ενός ευθυγράμμου τμήματος) δηλώνεται με έναν αριθμό.
O Ευκλείδης όμως ούτε μήκη ευθυγράμμων τμημάτων δήλωνε με αριθμούς,ούτε εμβαδά σχημάτων.
Όταν ήθελε να δείξει ότι δυο σχήματα έχουν ίσα εμβαδά,αποδείκνυε ότι το ένα από αυτά μπορεί να χωριστεί σε μέρη τέτοια ώστε,αν κατάλληλα αναπροσαρμοστούν,να παράγουν το άλλο σχήμα.

Ελπίζω να μην επιμένεις πλέον ότι ο Πυθαγόρας και ο Ευκλείδης εννοούσαν αριθμούς. Και μάλιστα μόνο αριθμούς, όταν (βλέπεις τις αποδείξεις) το αποδεικνύουν μετασχηματιστικά. Που αναφέρεται στη μαθηματική βιβλιογραφία ότι το πυθαγόρειο δεν ισχύει με σχήματα και στη φύση, όταν ακόμα και σήμερα διδάσκεται με Πλακοστρώσεις από τον καθηγητή πανεπιστημίου Κρήτης κύριο Πάρη Πάμφιλο; Πήγαινε στην ιστοσελίδα του, βρεις την εργασία του Ευκλείδεια γεωμετρία και μετά στη σελίδα 74 που έχει το κεφάλαιο ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΣΕΙΣ για να συνέλθεις.

[/FONT]2. Η ευκλείδεια γεωμετρία επιτρέπει πρόσθεση αριθμών και πολλαπλασιασμό, αλλά δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι δεν προβλέπει ένωση αριθμών. Έτσι θα δεχτώ την άποψή σου αν μου αποδείξεις ότι στην ευκλείδεια γεωμετρία την οποία επικαλείσαι στο 1+1=2, το άθροισμα 2 δεν δηλώνει αποκλειστικά δύο διαφορετικές μονάδες σαν "συγκείμενο πλήθος μονάδων", αλλά ένα διπλάσιο αριθμό της μονάδας. Πρέπει να μάθεις πολλά ακόμα για να μπεις με αξιώσεις στη συζήτηση.


epote
2) Ο ανθρωπος εχει ΕΜΦΑΝΩΣ προβλημα, δεν προκειτε να τον πεισουμε ποτε για τιποτα, γιατι ολα αυτα ειναι κλασικα σημαδια σχιζοτυπικης συμπεριφορας.
Ευτυχώς που με λες και άνθρωπο! Εσύ μάλλον πάσχεις από το σύνδρομο της στέρησης του ψυχίατρου. Φαίνεται ήθελες μικρός να γίνεις και δεν έγινες ποτέ. Θα πρέπει φίλε να έχεις υπομονή να μεγαλώσεις. Έτσι κλείνεις τους άλλους στο τρελάδικο με τη σοφή άποψή σου, εντελώς ασφαλής από την ανωνυμία (αυτό το επαναλαμβάνω εγώ) ενώ σε βλέπω για δραπέτη από τέτοιο ίδρυμα.

epote
Το αντιλαμβανεστε οτι "δεν πιστευει στους αρρητους αριθμους" (μαζι και αρνητικοι παρεπιπτοντως, στην φυση λεει δεν υπαρχει το μειων 5) και επσις "δεν πιστευει" πρακτικα σε ολες τις συγχρωνες επιβεβαιομενες φυσικες θεωριες.
Καλό και αυτό. Δεν πιστεύω στους άρητους αριθμούς. Και είμαι για την πυρά κύριε; Δεν θέλω να συγκρίνω τα μεγέθη τα δικά μου με του Γαλιλαίου ασφαλώς (εγώ δεν είναι ούτε διάνοια, ούτε ιδιοφυία) και αν τον αναφέρω είναι μόνο για την νοοτροπία σου. Έτσι έλεγαν και οι ιεροεξεταστές τον καλό εκείνο τον καιρό: "Το πιστεύετε εν Χριστώ αδελφοί ότι αυτός ο ανήθικος, άπιστος και αντίχριστος δεν πιστεύει ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη, αλλά ότι η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο";
Η λέξη ΠΙΣΤΗ δεν υπάρχει στα μαθηματικά δόκιμε ψυχίατρε. Μόνο η λέξη ΑΠΟΔΕΙΞΗ τα διατρέχει από την αρχή μέχρι το τέλος. Είσαι εντελώς εκτός αντικειμένου και το ωραίο είναι ότι νομίζεις πως είσαι μέσα! Από αλλού είσαι έξω όπως προανέφερα.

epote
Και γυρναει εδω και χρονια τωρα τα φορουμ ψαχνοντας "ακολουθους" αυτα ειναι αγχοι που προκαλουντε απο συγκεκριμενες παθολογιες και ΔΕΝ κανουμε καλο συνεχιζοντας αυτο το τοπικ.
Κάνε τώρα νουθεσίες και υποδείξεις στους διαχειριστές της σελίδας που μας φιλοξενεί (υπομονετικά φρονώ) περί καλού και κακού και συμμόρφωσή τους προς τις δικές σου αντιλήψεις περί καλού και ορθότητας. Μετά από τόσα επιχειρήματα σχετικά με το τι θεωρείς ότι πιστεύω και δεν πιστεύω, τι από αυτά εγκρίνεις και τι δεν εγκρίνεις (και με συγχωρείς που δεν σε ρώτησα κατά τη διάρκεια διαμόρφωσης των αντιλήψεών μου), τι να σου πω;

Να είσαι καλά και το εννοώ. Εμφανώς το έχεις ανάγκη.

ΥΓ: Έκτοτε δεν θα έχεις άλλη απάντηση από μέρους μου γιατί είσαι υβριστής και δηλώνω τη λύπη μου στην σελίδα για το όποιο αντιδραστικά οξυμένο λεκτικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top