Κάντο μόνος σου ή πάρε επαγγελματία;

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
θα είμαι ολίγον Off topic αλλά εγώ πάντως οτι αφορα διακοπες εισητήρια και ξενοδοχεία τα βρίσκω ΜΟΝΟ απ το Internet....
Κι ομολογω ότι ο σχεδιασμός του site παίζει ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ρόλο στην επιλογή μου
Σ'αυτό συμφωνώ κι εγώ.Αν και πιο καθοριστικό ρόλο για μένα παίζει η τιμή.
Ας είναι το καλύτερα σχεδιασμένο site του κόσμου, αν το ξενοδοχείο έχει ξέρω γω 100 ευρω τη βραδιά κι ενα άλλο με χάλια site έχει 50, μάλλον θα πάω προς το 2ο...
Ε αν έχουν τη ίδια τιμή, θα μετρήσει ο σχεδιασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σ'αυτό συμφωνώ κι εγώ.Αν και πιο καθοριστικό ρόλο για μένα παίζει η τιμή.
Ας είναι το καλύτερα σχεδιασμένο site του κόσμου, αν το ξενοδοχείο έχει ξέρω γω 100 ευρω τη βραδιά κι ενα άλλο με χάλια site έχει 50, μάλλον θα πάω προς το 2ο...
Ε αν έχουν τη ίδια τιμή, θα μετρήσει ο σχεδιασμός.


Καποιος όμως που έχει την οικονομική ευχαίρια, δεν θα δώσει καν σημασία να ρωτήσει το πόσο κοστίζει το δωμάτιο στην κακοσχεδιασμένη ιστοσελίδα ;)


Περιττό να σας πω οτι εχω αρχισει και ψηνομαι άσχημα να φτιαξω τη δική μου σελίδα ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Καποιος όμως που έχει την οικονομική ευχαίρια, δεν θα δώσει καν σημασία να ρωτήσει το πόσο κοστίζει το δωμάτιο στην κακοσχεδιασμένη ιστοσελίδα ;)
Γιατί εμένα κάτι μου λέει ότι στην τιμή του δωματίου θα περιλαμβάνονται και τα έξοδα σχεδιασμού της σελίδας? (κάτι που προσωπικά δεν είμαι διατεθημένος να πληρώσω...):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι γνώσεις που σου προσφέρει το πτυχίο δεν αξίζουν τίποτα δηλαδή?ΚΑι αν ο υποψήφιος πελάτης δει ότι δεν έχεις πτυχίο και είσαι αυτοδίδακτη, μπορεί να νομίσει, όπως είπες, ότι κι ο γιος του που ξέρει από "γιουμπιούτερ" μπορεί να μάθει μόνος του ότι έμαθες κι εσύ.

Ο υποψήφιος πελάτης τις περισσότερες φορές δεν ρωτάει καν για πτυχίο.
Αλλά ακόμα και αν είναι όπως τα λες, θα δει τι κάνει και ο γιός του και θα καταλάβει. Αν ούτε τότε καταλάβει, θα του το πει κάποιος. Αν δεν του το πει κάποιος, αυτός βγαίνει χαμένος, μέχρι να το καταλάβει, ούτως ή άλλως.

Ούτε κι εγώ.Αλλά αν έκανα μια προσπάθεια, δε θα το ανέβαζα το site αν φαινόταν χάλια.
Επίσης, νομίζω ότι τουλάχιστον προς το παρόν, είναι ακόμα πολύ μικρό το ποσοστό της αγοράς που κινείται μέσα από το ίντερνετ στη χώρα μας.Θα ανέβει στο μέλλον, αλλά τώρα...:/:

Μα εσύ δεν θα το καταλάβαινες οτι φαίνεται χάλια, γιατί όταν κάτι είναι δημιούργημα σου το βλέπεις ΠΟΛΥ διαφορετικά. Οπότε θα το ανέβαζες, όπως έχω δει άπειρες φορές να γίνεται, και στην καλύτερη περίπτωση απλά δεν θα σου έφερνε πελάτες. Στην χειρότερη, θα έχανες απο αυτό.
Όσον αφορά το ποσοστό της αγοράς που κινείται μέσω ιντερνετ, εξαρτάται πάντα για ποιό τομέα μιλάς. Πχ ξενοδοχεία πολλοί ψάχνουν μέσω ιντερνετ, αλλά ρούχα κι εγώ εκτός ιντερνετ αγοράζω. Επίσης, είναι στοιχείο κύρους να έχει μια εταιρεία site και μάλιστα καλοφτιαγμένο. Μια εταιρεία που δεν έχει site (ή έχει εμφανέστατα ερασιτεχνικό) δείχνει οτι:
α) Είναι μικρή και δεν είχε χρήματα να πληρώσει για site
β) Αγνοεί την τεχνολογική πρόοδο άρα πιθανόν και την πρόοδο γενικότερα και είναι συντηρητική και οπισθοδρομική
γ) Έχει κακό μάρκετινγκ (οπότε συνάγει κάποιος συνήθως και το (α))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν οι επαγγελματίες και οι ερασιτέχνες ακόμα και στην ιατρική. Ότι πληρώνεις παίρνεις για αυτό ο τάδε γιατρός παίρνει 100 ευρώ την επίσκεψη και ο άλλος 50.
Αν είσαι διατεθιμένος να σου κάνουν καλή δουλίά τα σκάς και πας σε έναν επαγγελματία αν όχι υπάρχουν χιλιάδες ερασιτέχνες που μπορείς να πειραματιστέις.
Κουέ αυτό που λες για την φίλη σου εμένα δεν μου φαίνετε κουλό, σε κάποια πράγματα όπως υδραυλικά και ηλεκτρικά καλό είναι να εμπιστεύεσαι τους ειδικούς γιατί να πάρεις εσύ το ρίσκο και όχι εκείνος?
Συνήθως απο ερασίτέχνες έχουν γίνει τρελές ζημιές απο χαλασμένους πίνακες μέχρι βραχυκυκλώματα κάποιες φορές πάς για την οικονομική λύση και καταλήγεις να την πληρώσεις πολύ ακριβά.
Δεν λέμε να φωνάξεις ηλεκτρολόγο για μια λάμπα αλλα ούτε και να προσπαθήσεις να συνδέσεις πολύφωτο μόνος σου απο την άλλη.
Α και κάτι ακόμα μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο μίξερ, άλλη βαρύτητα έχει να προσπαθείς να κάνεις ένα site και άλλη να προσπαθείς να γιατρευτείς μόνος σου δεν συγκρίνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Το πολύ αστείο σε αυτό το θέμα είναι ότι εγώ ποτέ δεν υποννόησα καν ότι ένας επαγγελματίας σε κάποιο άλλο τομέα θα φτιάξει τη σελίδα του ή οτιδήποτε άλλο άπτεται του θέματος μόνος του. Ναι, αναφερόμουν σε κάτι άλλο προφανώς! :)

Το σπλιτ μου φαίνεται λίγο αστείο , γιατί εγώ σε αυτή την παράγραφο:

Το μόνο που θέλώ να σημειώσω πάνω σε αυτό είναι όμως, ότι η συζήτηση που γίνεται είναι λίγο άνιση θεωρώντας εσένα ως παράδειγμα, γιατί πολύ απλά κάνεις κάτι το οποίο μπορεί κανείς να κάνει μόνος, χωρίς ιδιαίτερα ρίσκα και εκμεταλλεύεται συγκεκριμένες καταστάσεις του ελληνικού χώρου όπως ας πούμε την τεχνοφοβία που ακόμη υπάρχει και την έλλειψη της λογικής ότι κάτι μπορώ να το μάθω-κάνω και μόνος μου.

αναφερόμουν απλά στο γεγονός ότι το να γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας στο χώρο αυτό, είναι πολύ πιο εύκολο από το να έχεις λόγου χάρη μία επιχείρηση. Και ότι το μόνο αρχικό κεφάλαιο και ρίσκο που χρειάζεσαι είναι μεράκι και σαφώς αισθητική. Κι εγώ, αν δεν ήξερα το θέμα, για μία σοβαρή δουλειά φυσικά και θα πλήρωνα επαγγελματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί εμένα κάτι μου λέει ότι στην τιμή του δωματίου θα περιλαμβάνονται και τα έξοδα σχεδιασμού της σελίδας? (κάτι που προσωπικά δεν είμαι διατεθημένος να πληρώσω...):hmm:
Η μέχρι τώρα πείρα μου, δεν μου λέει κάτι τέτοιο πάντως....
Αυτό όμως που έχω καρατσεκάρει είναι ο επαγγελματισμός που εχει ο καθένας τους και πιστεψε με, συνήθως η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα....
Και παλι βέβαια, εξαρταται τι ζητάει ο καθενας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί εμένα κάτι μου λέει ότι στην τιμή του δωματίου θα περιλαμβάνονται και τα έξοδα σχεδιασμού της σελίδας? (κάτι που προσωπικά δεν είμαι διατεθημένος να πληρώσω...):hmm:

Η τιμή σχεδιασμού μιας στατικής ιστοσελίδας (συνήθως στατική χρειάζεται ένα ξενοδοχείο), είναθι πολύ μικρή για να χρειάζεται τόσο απεγνωσμένα απόσβεση. Δεν είναι διαφήμιση στην τηλεόραση που κοστίζει εκατομμύρια και ναι, την πληρώνεις σε κάποιο προιόν.
Επίσης, ειδικά στα ξενοδοχεία δίνονται αρκετές επιχορηγήσεις απο το κράτος γιατί θεωρείται οτι συμβάλλουν στην ανάπτυξη του τουρισμού. Επίσης υπάρχει και το πρόγραμμα "δικτυωθείτε". Ειδικά στα ξενοδοχεία, επειδή έχει η μητέρα μου, ξέρω οτι αυτό που λες δεν ισχύει στο ελάχιστο. Είναι πολύ μικρό έξοδο το site για ένα ξενοδοχείο που πηγαίνει στοιχειωδώς καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Κουέ και Michelle μπορεί να έχετε δίκιο για τα ξενοδοχεία και τις τιμές τους.Δεν τα ξέρω από μέσα τα πράγματα και σίγουρα φαίνεται λογικό να μην είναι τίποτα για το ξενοδοχείο το κόστος του site.Απλά, βλέποντας ότι παντού στην ελεύθερη αγορά σχεδόν κάθε επαγγελματίας ψάχνει αφορμές για να ανεβάσει τις τιμές του (πχ ανεβαίνει λίγο το πετρέλαιο, ανεβαίνουν πολύ περισσότερο αναλογικά οι τιμές στα πάντα και εννοείται ότι αν πέσει το πετρέλαιο δεν πέφτει τίποτα), ίσως το site αποτελεί αφορμή κι όχι πραγματική αιτία αύξησης.
Συμφωνώ με Γιάννη και tralala κατά τα άλλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top