Στο Βόρνεο ζει το μακρύτερο έντομο του κόσμου

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Ζει ψηλά στα δάση βροχής της νήσου Βόρνεο στην Ινδονησία, τα πόδια του έχουν μικροσκοπικές φτερούγες για να μπορεί να κινείται από το ένα δέντρο στο άλλο και έχει πλέον αποκτήσει το ρεκόρ του μακρύτερου ζωντανού εντόμου στον κόσμο, με μήκος 56,5 εκατοστά, δηλαδή λίγο πάνω από μισό μέτρο, με τα πόδια απλωμένα. Το επιστημονικό όνομά του είναι Phobaeticus chani και ξεχωρίζει για το έξυπνο χρωματικό καμουφλάζ του. Ο προηγούμενος κάτοχος του ρεκόρ ήταν το έντομο P.serratipes, που είχε βρεθεί στη Μαλαισία και είχε μήκος ένα εκατοστό λιγότερο.
Ακόμα και χωρίς τεντωμένα πόδια, το πράσινου χρώματος Phobaeticus chain, που έχει πάχος μολυβιού και μοιάζει με καλάμι μπαμπού, έχει το μακρύτερο σώμα στον κόσμο των εντόμων, με μήκος 35,7 εκατοστά, που είναι κατά 2,9 εκατοστά μεγαλύτερο από τον προηγούμενο κάτοχο του ρεκόρ (σε επίπεδο σώματος), το Phobaeticus kirbyi από τη Βόρνεο επίσης.
Το έντομο θα επιδειχθεί στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Λονδίνου, σύμφωνα με δημοσιεύματα στην Independent και το Associated Press. Και οι δύο προηγούμενοι κάτοχοι του ρεκόρ μήκους στα έντομα είχαν βρεθεί εδώ και πάνω από 100 χρόνια και οι επιστήμονες δεν περίμεναν να βρουν ένα ακόμη μεγαλύτερο έντομο.
Ο Τζορτζ Μπεκαλόνι, υπεύθυνος του Μουσείου για τα έντομα, είπε πως "είναι λυπηρό ότι πολλά θεαματικά έντομα εξαφανίζονται, καθώς το φυσικό περιβάλλον τους καταστρέφεται, πριν μπορέσουμε να τα βρούμε και να τα ονομάσουμε. Είναι εκπληκτικό πόσα μεγάλα πράγματα βρίσκονται εκεί έξω ακόμα και αναρωτιέται κανείς τι άλλο μπορεί να υπάρχει".
Το έντομο βρέθηκε από ένα ντόπιο χωρικό και παραδόθηκε σε ένα ερασιτέχνη φυσιοδίφη από τη Μαλαισία, ώσπου κατέληξε στα χέρια του εντομολόγου Φίλιπ Μπραγκ, ο οποίος επίσημα ονόμασε και παρουσίασε το έντομο στο επιστημονικό περιοδικό Zootaxa.
ΑΠΕ ΜΠΕ






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να το χαρούνε. Να τα φάνε τα ανατριχιαστικά και συχνά βρώμικα έντομά τους...

Ξέρω, ξέρω, αν θέλω να ασχοληθώ με τη Βιολογία θα πρέπει να υπομείνω τη μελέτη εντόμων, αλλά είναι διαφορετικά όταν φοράς γάντια και ξέρεις ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να μπει μέσα στο στόμα ή στη μύτη σου.

Αναρωτιέμαι, σε τί να οφείλεται άραγε το μεγάλο του μήκος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Να το χαρούνε. Να τα φάνε τα ανατριχιαστικά και συχνά βρώμικα έντομά τους...

Ξέρω, ξέρω, αν θέλω να ασχοληθώ με τη Βιολογία θα πρέπει να υπομείνω τη μελέτη εντόμων, αλλά είναι διαφορετικά όταν φοράς γάντια και ξέρεις ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να μπει μέσα στο στόμα ή στη μύτη σου.

Αναρωτιέμαι, σε τί να οφείλεται άραγε το μεγάλο του μήκος...


Δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο χωραει να μπει στην μυτη ή το στομα σου...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ευτυχώς που το Βόρνεο είναι μακριά και δεν πρόκειται να έρθει κατά εδώ...


Μακριά και αγαπημένοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο χωραει να μπει στην μυτη ή το στομα σου...:D

Ακόμη χειρότερα... Θα προσπαθήσει να σκάψει τη σάρκα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
αχ σταματηστε θα ξερασω!...:sick::p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ακόμη χειρότερα... Θα προσπαθήσει να σκάψει τη σάρκα μου!



Βρε ειναι ενα μικρο ανυπερασπιστο ζωακι!:eyesup:Δεν μπορει να σε βλαψει!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να σου πω εγώ αν δε μπορεί να σε βλάψει η μύγα τσε-τσε, ο σκορπιός, η μέλισσα, η σφήκα, η ταραντούλα... Και πολλά άλλα... Πόσο μάλλον να σε αηδιάσει. Γιατί αν δεν είναι δηλητηριώδες, είναι αηδιαστικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Διαφωνώ με όλους σας και απορώ ειλικρινά πως έχετε αυτές τις αντιλήψεις.Η εντομολογία είναι μία άκρως ενδιαφέρουσα επιστήμη που συνεχώς ''μεγαλώνει'' και τρανταχτό παράδειγμα αποτελεί η ανακάλυψη αυτού του εντόμου.Τα έντομα, αυτά τα μικρά και συνήθως άκακα πλάσματα, μπορούν να βοηθήσουν την ανθρωπότητα περισσότερο απ' όσο φαντάζεστε.Συγκεκριμένα, κάποιοι από τους τομείς που μπορούν να φανούν χρήσιμα είναι η Ιατροδικαστική Ανθρωπολογία, η εγκληματολογία στα πλαίσια έρευνας εγκλημάτων, η Βιολογία, η Ιατρική (και όμως ναι), η Φαρμακευτική (chris_90 άκου εδώ!!! :P) και σαφώς οι κλάδοι αυτών των επιστημών.
Τις προάλλες έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ πάνω στα δηλητήρια. Οι επιστήμονες ανακάλυψαν πως ουσίες που περιέχονται σε δηλητήρια ερπετών και εντόμων μπορούν να φανούν εξαιρετικά χρήσιμες σε καθημερινές περιστάσεις. Πιό συγκεκριμένα, ουσίες από το δηλητήριο κυρίως φιδιών αλλά και εντόμων, αυτά δηλαδή που μας ενδιαφέρουν, έχουν την ιδιότητα να ''πήζουν'' τη ροή του αίματος.Φανταστείτε λοιπόν την περίπτωση αυτοκινητιστικού ατυχήματος. Οι γιατροί θα μπορούν να ελέγξουν άνετα την αιμορραγία και έτσι θα αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες επιβίωσης. Ξέρω βέβαια πως τέτοιες ουσίες ήδη υπάρχουν και μάλιστα είναι και αποτελεσματικές και πολλές φορές μπορούν να αποβούν σωτήριες αλλά ανέφερα το παράδειγμα για να δείξω πως οι εντομολόγοι μπορούν να συνεργαστούν με τους μικρούς αυτούς μας φίλους και να κάνουν θαύματα.
Πριν μερικές εβδομάδες, είχαμε γυμναστική στο σχολείο. Παίξαμε ποδόσφαιρο και μετά το τέλος της ώρας, πήγαινα προς τις βρύσες για να βρέξω το πρόσωπό μου.Καθώς πήγαινα και κοίταγα προς το έδαφος, το βλέμμα μου έπεσε σε ένα εκπληκτικό θέαμα. Ένα υπέροχο μεγάλο, κόκκινο σκαθάρι περιφερόταν στην αυλή. Το πήρα αμέσως στο χέρι μου γιατί θα το πατούσαν αν το άφηνα εκεί. Είχαν μείνει Θρησκευτικά και σκέφτηκα να το πάρω στην τάξη (:P:P). Πράγματι το πήρα αλλά ο καθηγητής δεν το πρόσεξε και έτσι δε χρειάστηκε να το πετάξω. Εννοείται όμως πως σε ακτίνα 1m δε με πλησίαζε άνθρωπος, πόσο μάλλον κορίτσια (:P:P). Μόνο λίγοι φίλοι μου εκτίμησαν την αξία αυτού του μικρού πλάσματος το οποίο αργότερα εναπόθεσα σε ένα δέντρο :P:P.

Τελικά, για να μην είμαι και απόλυτος, σαφώς ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του και εγώ προσωπικά είμαι απόλυτα ανοικτός σε διαφορετικού είδους απόψεις. Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι οι αντιδράσεις του τύπου ''ΑΑΑ κατσαρίδα, αααα βοήθεια''.... Έλεος παιδιά... Τα έντομα είναι εκπληκτικά πλάσματα και εφόσον είναι κρίκος του κύκλου της ζωής που κι εμείς οι ίδιοι ακολουθούμε, πρέπει νομίζω να τα δεχτούμε και να τα θαυμάσουμε.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Διαφωνώ με όλους σας και απορώ ειλικρινά πως έχετε αυτές τις αντιλήψεις.Η εντομολογία είναι μία άκρως ενδιαφέρουσα επιστήμη που συνεχώς ''μεγαλώνει'' και τρανταχτό παράδειγμα αποτελεί η ανακάλυψη αυτού του εντόμου.Τα έντομα, αυτά τα μικρά και συνήθως άκακα πλάσματα, μπορούν να βοηθήσουν την ανθρωπότητα περισσότερο απ' όσο φαντάζεστε.Συγκεκριμένα, κάποιοι από τους τομείς που μπορούν να φανούν χρήσιμα είναι η Ιατροδικαστική Ανθρωπολογία, η εγκληματολογία στα πλαίσια έρευνας εγκλημάτων, η Βιολογία, η Ιατρική (και όμως ναι), η Φαρμακευτική (chris_90 άκου εδώ!!! :P) και σαφώς οι κλάδοι αυτών των επιστημών.
Τις προάλλες έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ πάνω στα δηλητήρια. Οι επιστήμονες ανακάλυψαν πως ουσίες που περιέχονται σε δηλητήρια ερπετών και εντόμων μπορούν να φανούν εξαιρετικά χρήσιμες σε καθημερινές περιστάσεις. Πιό συγκεκριμένα, ουσίες από το δηλητήριο κυρίως φιδιών αλλά και εντόμων, αυτά δηλαδή που μας ενδιαφέρουν, έχουν την ιδιότητα να ''πήζουν'' τη ροή του αίματος.Φανταστείτε λοιπόν την περίπτωση αυτοκινητιστικού ατυχήματος. Οι γιατροί θα μπορούν να ελέγξουν άνετα την αιμορραγία και έτσι θα αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες επιβίωσης. Ξέρω βέβαια πως τέτοιες ουσίες ήδη υπάρχουν και μάλιστα είναι και αποτελεσματικές και πολλές φορές μπορούν να αποβούν σωτήριες αλλά ανέφερα το παράδειγμα για να δείξω πως οι εντομολόγοι μπορούν να συνεργαστούν με τους μικρούς αυτούς μας φίλους και να κάνουν θαύματα.
Πριν μερικές εβδομάδες, είχαμε γυμναστική στο σχολείο. Παίξαμε ποδόσφαιρο και μετά το τέλος της ώρας, πήγαινα προς τις βρύσες για να βρέξω το πρόσωπό μου.Καθώς πήγαινα και κοίταγα προς το έδαφος, το βλέμμα μου έπεσε σε ένα εκπληκτικό θέαμα. Ένα υπέροχο μεγάλο, κόκκινο σκαθάρι περιφερόταν στην αυλή. Το πήρα αμέσως στο χέρι μου γιατί θα το πατούσαν αν το άφηνα εκεί. Είχαν μείνει Θρησκευτικά και σκέφτηκα να το πάρω στην τάξη (:P:P). Πράγματι το πήρα αλλά ο καθηγητής δεν το πρόσεξε και έτσι δε χρειάστηκε να το πετάξω. Εννοείται όμως πως σε ακτίνα 1m δε με πλησίαζε άνθρωπος, πόσο μάλλον κορίτσια (:P:P). Μόνο λίγοι φίλοι μου εκτίμησαν την αξία αυτού του μικρού πλάσματος το οποίο αργότερα εναπόθεσα σε ένα δέντρο :P:P.

Τελικά, για να μην είμαι και απόλυτος, σαφώς ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του και εγώ προσωπικά είμαι απόλυτα ανοικτός σε διαφορετικού είδους απόψεις. Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι οι αντιδράσεις του τύπου ''ΑΑΑ κατσαρίδα, αααα βοήθεια''.... Έλεος παιδιά... Τα έντομα είναι εκπληκτικά πλάσματα και εφόσον είναι κρίκος του κύκλου της ζωής που κι εμείς οι ίδιοι ακολουθούμε, πρέπει νομίζω να τα δεχτούμε και να τα θαυμάσουμε.:thanks:

Μα ασφαλώς και τα έντομα είναι θεμελιώδης λίθος του παγκόσμιου οικοσυστήματος. Δε μειώνω την αξία τους. Ίσα-ίσα που ορισμένα έντομα τα θαυμάζω, τόσο για τις ικανότητες που έχουν όσο και για τη δύναμη που κρύβει το μικρό τους μέγεθος μέσα στη συλλογικότητα του κόσμου των εντόμων. Αλλά οι άνθρωποι είναι προκατειλημμένοι με τα έντομα, γιατί συνήθως είναι ενοχλητικά, μπαίνουν σχεδόν παντού και μερικά από αυτά είναι και επικίνδυνα. Δεν κρύβω ότι κι εγώ είμαι αρκετά προκατειλημμένος προς τα έντομα, αλλά όχι να κάθομαι να τσιρίζω στο κάθε έντομο που βλέπω. Μη μου πεις ότι σου αρέσουν οι κατσαρίδες, δηλαδή, αμάν:P, μπαίνουν στους υπονόμους και σε όλη τη βρόμα που αποβάλλει η κοινωνία μας. Αλλά αν αφήσουμε τη σχέση κατσαρίδας-ανθρώπου, βλέπουμε πως ακόμη και οι αηδιαστικές κατσαρίδες κρύβουν μια ενδιαφέρουσα πλευρά τους - έχουν μεγάλη αντοχή στη ραδιενέργεια και γενικά στις δυσμενείς συνθήκες, και λέγεται ότι σε περίπτωση πυρηνικού ολέθρου θα γίνουν το κυρίαρχο είδος στον πλανήτη.

Τα πάντα έχουν δύο πλευρές. Ακόμα και οι μύξες, τα φλέγματα και τα εντερικά απόβλητα του οργανισμού μας (ξέρω, μπορεί να είναι αηδιαστικό, όμως είναι κάτι το φυσικό), αν εξεταστούν από την κατάλληλη σκοπιά, μπορεί να γίνουν ένα άκρως συναρπαστικό αντικείμενο μελέτης.

Δεν είναι εμένα ο τύπος μου να πιάνω σκαθάρια (:P). Εντούτοις, αν χρειαζόταν, θα το έκανα. Το θέμα είναι, όταν έρχεσαι ενώπιον ενός άγνωστου εντόμου, πώς μπορείς να ξέρεις αν είναι δηλητηριώδες ή όχι;

ΥΓ: Σε κάποιες περιοχές της Ασίας, τρώνε σκορπιούς και άλλα έντομα. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να το δοκιμάσω... Θα το έκρινα από τη μυρωδιά:P Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MITSOSSSS

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ιωνία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ?? ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
[και ο άκυρος]Στον τίτλο του τόπικ, δίπλα στην λέξη "μακρύτερο" να βάλετε "με το συμπάθιο"[/άκυρος]






:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ?? ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ

Προσοχή: Απαγορεύεται η χρήση greeklish (γραφή ελληνικών με λατινικούς χαρακτήρες) καθώς και η χρήση κεφαλαίων σε όλη την έκταση των δημοσιεύσεών.
Μηνύματα με κεφαλαία/greeklish ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.

:P:P:P

Μα είμαι τρελός.:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν αντεχω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τα εντομα, αλλα θα θυσιαστω για την επιστημη μου! :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
[και ο άκυρος]Στον τίτλο του τόπικ, δίπλα στην λέξη "μακρύτερο" να βάλετε "με το συμπάθιο"[/άκυρος]






:P:P:P


:lol::lol::lol::lol::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δε ξέρω για σας, εγώ πάντως αυτό το έντομο δε θα θελα να το βρω κάποια μέρα στο σπίτι μου...
Φανταστείτε το μέγεθος της παντόφλας που χρειάζεται για να το σκοτώσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top