Ρομαντισμος

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Με αφορμη τα δυο θεματα που φουντωσαν σημερα, για τον τιτανικο και τη γιορτη του αγιου βαλεντινου..θελω απλα να δω αλλες αποψεις σχετικα με τον ρομαντισμο.

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι παρεξηγημενη εννοια. Συχνα βλεπω αντιδρασεις τυπου συγκινηση/κλαματα/βουρκωματα, για πραγματα η γεγονοτα που νομιζω οτι αν δεν ειχαμε μεγαλωσει πιστευοντας οτι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ, καμια αισθηση δε θα μας εκαναν.
Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι κρινουν απ'αυτα που οι ιδιοι θεωρουν ρομαντικα για το αν οι αλλοι ειναι ρομαντικοι.. πχ, οπως τεθηκε και στο θεμα, δεν γιορταζεις του αγιου βαλεντινου? εισαι κυνικος, γιορταζεις? εισαι θυμα, σ'αρεσε ο τιτανικος? εισαι των εμπορικων, δεν σ'αρεσε εισαι ντεμεκ ψαγμενος, και παει λεγοντας..

Τα ορια μεταξυ σαχλας και ρομαντισμου για σας ποια ειναι?
Επισης..ο ρομαντισμος σ'ενα ατομο κρινεται μονο απο καποιες πραξεις? Πχ, ξερω καφρους που δινουν δωρακια στις κοπελες τους σε ασχετες φασεις, κι αυτο ειναι -ααχ τι ρομαντικο α λα λαουρα στο καρουζελ-για οσους το βλεπαν :p- ενω πισω απ'την πλατη τους πηδανε αλλες τρεις, κι αλλους που θα τους χαρακτηριζε καποιος μουντρουχους η κλειστους, αλλα οταν πρεπει δειχνουν οτι ειναι ρομαντικοι πραγματικα. Αυτα, ακουω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τι έγινε? Καμία άποψη περί ρομαντισμού?:)
...μήπως είναι πολύ παρεξηγημένο?


Ρομαντικοί είμαστε όλοι. Δεν βγαίνει εύκολα όταν κυριαρχεί ο φόβος γελιοποίησης...το ξερω.

…απλα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία.. όπως σε όλα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα ειμαι αθεραπευτα ρομαντικος...κι αυτο το δειχνω στην κοπελα μου και με τις πραξεις μου, και με την συμπεριφορα μου και με τα λογια κτλ κτλ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είναι ό,τι καλύτερο. Αν της αρέσει…είσαι τυχερός.
Ξέρω και κοπέλες που δεν θέλουν ρομαντικοί άντρες… (γούστα είναι …όπως τα βρίσκει κανείς):)

Εγω πάντως λατρεύω να είναι ρομαντικός. Όχι κάθε μέρα, όχι όλη την ώρα, αλλά εκεί που χρειάζεται. Η καλή επικοινωνία έχει να κάνει με το πόσο και πότε εκφράζεις τον ρομαντισμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Είναι ό,τι καλύτερο. Αν της αρέσει…είσαι τυχερός.
Ξέρω και κοπέλες που δεν θέλουν ρομαντικοί άντρες… (γούστα είναι …όπως τα βρίσκει κανείς):)

Εγω πάντως λατρεύω να είναι ρομαντικός. Όχι κάθε μέρα, όχι όλη την ώρα, αλλά εκεί που χρειάζεται. Η καλή επικοινωνία έχει να κάνει με το πόσο και πότε εκφράζεις τον ρομαντισμό σου.

Ακριβως αυτο...απλως οταν μου δινεται η ευκαιρια και ξερω οτι ειναι καταλληλη η στιγμη, θα την κανω την "ρομαντζαδα" μου!(νεα Ελληνικη γλωσσα ετσι;:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Ο ρομαντισμός κατά τη γνώμη μου είναι συστατικό της σχέσης και ποτέ η ίδια η σχέση. Τι εννοώ; Φανταστείτε ένα γλυκό που είναι στο στάδιο της ετοιμασίας. Ρίξτε υπερβολική ζάχαρη και πέντε κιλά σιρόπι και θα έχετε σιρόπι με γλυκό και όχι γλυκό με σιρόπι. Όλα θέλουν τις δόσεις τους. Και ο σάχλας σαλιάρας υπάρχει, αλλά και ο ανέραστος υπάρχει. Το θέμα είναι να μη βρίσκεται κάποιος στα άκρα αλλά σε μια εξισσορόπηση ρομαντισμού/μη ρομαντισμού.

Δεν έχει σημασία αν είσαι γυαλάκιας, χοντρός, κοντός, νταλικέρης, γαλατάς, νταβατζής, βρωμόστομος ή ευγενικός. Όλοι μπορούν να είναι ρομαντικοί και μάλιστα με το δικό τους τρόπο. Δε θα μιλήσω πολύ για μένα. Την εικόνα μου τη βλέπετε, ξέρετε πως μιλάω, πως συμπεριφέρομαι, αυτό όμως δε με κάνει μη ρομαντικό. Ξέρω σε ποιά άτομα προσγειώνω τα λόγια μου και τις μπουνιές μου και ξέρω πως αγαπάνε μια γυναίκα. Το ίδιο πιστεύω και για σας. Παρά τα όσα είστε και δείχνετε, κάποτε είστε ρομαντικοί, άλλοι πιό λίγο κι άλλοι πιό πολύ από μένα.

Εκείνο που δε μπορώ είναι το στυλάκι "αχ καλέ κοπελιές είμαι ρομαντικός και φαίνομαι από χιλιόμετρο μακριά, κοιτάξτε με, δε σας ρίχνω;" που αυτόματα κατά τη γνώμη μου μειώνει ενα άλλο σημαντικό συστατικό ενός ισορροπημένου άντρα, απλούστατα... την αντρίλα. Δε νομίζω οι πιό πολλές γυναίκες να θέλουν ενα "στα χαρτιά αρσενικό" που τρέχει ξωπίσω τους όλη μέρα με ενα μπουκέτο και βλέπει "Το πλοίο της αγάπης" σε επαναλήψεις 24/7. Ε όχι, βγάζω το πρωινό μου με τέτοια άτομα. Αντίστοιχα και για τις κοπέλες αν και εκεί υπάρχει μια ανοχή λόγω ιδιοτήτων του φύλου (μέχρι να φτάσει κι εκείνη στο επίπεδο της σάχλας που βρίσκει τον πρίγκηπα και του φυλάει τα μπόσικα 24/7/365).

Το άλλο άκρο "$$%$^% αγάπες και βλακείες" και λοιπά γαλλικά... Για κάτσε ρε φιλάρα, εσύ δε θα ζευγαρώσεις ποτέ; Μόνος σου θα τα κάνεις τα παιδιά σα τις αμοιβάδες; Τη γυναίκα πως θα τη ρίξεις; Με ρόπαλο στο κεφάλι και σύρσιμο στη σπηλιά σου; Θέλει και λίγη γλύκα, αλλά όχι είπαμε εσύ είσαι ο Κρο-Μανιόν και δεν το κατέχεις το ζήτημα... Εκεί κι αν βγάζω το πρωινό μου...


Στο κάτω κάτω όλα είναι και προσωπικά σε ένα μεγάλο βαθμό. Κι εγώ το μωρό μου το λατρεύω, θα το πω μία δύο τρείς, θα το φωνάξω γιατί το γουστάρω αλλά δε θα ντυθώ και στα ρόζ να χοροπηδάω σαν λαγός στο δρόμο και να τραγουδάω "Μάτια μου γλυκά μου μάτια, ο έρωτάς σου μ' έκανε κομμάτια" σαν κανελωμένη συναγρίδα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εκείνο που δε μπορώ είναι το στυλάκι "αχ καλέ κοπελιές είμαι ρομαντικός και φαίνομαι από χιλιόμετρο μακριά, κοιτάξτε με, δε σας ρίχνω;" που αυτόματα κατά τη γνώμη μου μειώνει ενα άλλο σημαντικό συστατικό ενός ισορροπημένου άντρα, απλούστατα... την αντρίλα. Δε νομίζω οι πιό πολλές γυναίκες να θέλουν ενα "στα χαρτιά αρσενικό" που τρέχει ξωπίσω τους όλη μέρα με ενα μπουκέτο και βλέπει "Το πλοίο της αγάπης" σε επαναλήψεις 24/7. Ε όχι, βγάζω το πρωινό μου με τέτοια άτομα. Αντίστοιχα και για τις κοπέλες αν και εκεί υπάρχει μια ανοχή λόγω ιδιοτήτων του φύλου (μέχρι να φτάσει κι εκείνη στο επίπεδο της σάχλας που βρίσκει τον πρίγκηπα και του φυλάει τα μπόσικα 24/7/365).

Βλέποντας αυτά σκέφθηκα το εξής: πράγματι, ποιο το όριο μεταξύ "ρομαντισμού" (:inlove:) και "αντρίλας" (:smoke:) ;


Δύο ανεξάρτητα, κατ' εμέ, πράγματα, εφόσον βέβαια υπάρχει το μέτρο και στα δύο. Αλλά ρε παιδιά, δεν είναι τελικά παρεξηγημένος ο όρος "ρομαντισμός"; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Στον ρομαντικό χαρακτήρα, κυρίαρχο στοιχείο είναι το συναίσθημα αντί της λογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Τη γυναίκα πως θα τη ρίξεις; Με ρόπαλο στο κεφάλι και σύρσιμο στη σπηλιά σου;

Ax... που είναι αυτές οι καλές εποχές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Βλέποντας αυτά σκέφθηκα το εξής: πράγματι, ποιο το όριο μεταξύ "ρομαντισμού" (:inlove:) και "αντρίλας" (:smoke:) ;

Μα κοροϊδευόμαστε ρε παίδες;

Είμαστε και τα δύο, και κανένα από τα δύο, και μόνο το οποιοδήποτε ένα, και ξανά πάλι τίποτα. Τα πάντα κάνουμε ότι είμαστε, αρκεί να μας ανοίξουν τα πόδια, και για μετά δεν μας απασχολεί το ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα ο ρομαντισμός φαίνεται σε μικρά πράγματα και όχι σε πομπώδη. Αυτός που κάνει τις "κλασσικές" ρομαντικές κινήσεις σε μεγάλο βαθμό θέλει να αποδώσει στον εαυτό του ορισμένα χαρακτηριστικά και συγκεκριμένο προφίλ. Είμαι πολύ επιφυλακτική με αυτά τα άτομα. Βέβαια πια έχω φτάσει στο σημείο να μου αρέσει να μου προσφέρει κάποιος λουλούδια ή να μου λέει για τα μάτια μου. Μάλλον επειδή πέρασα πολλά χρόνια να κυνηγάω κάφρους.:redface:

Όσο για το πως εκφράζω τον ρομαντισμό μου, κυρίως μοναχικά! Νομίζω πως έχω πολλά στοιχεία της κλασσικής εικόνας ρομαντικού ανθρώπου που έχουμε στο μυαλό μας, αλλά προσπαθώ να τα κρατάω για τον εαυτό μου. Από την μία για να μην φαίνομαι γελοία, από την άλλη επειδή δεν μου αρέσει να βγάζω την εικόνα της ρομαντικής, αλλά δεν ξέρω να εξηγήσω τον λόγο.:|

Πάντως σίγουρα τα παραδείγματα στυλ Τιτανικού και Αγίου Βαλεντίνου δεν τα θεωρώ ένδειξη ρομαντισμού, αλλά γλυκανάλατων καταστάσεων στις οποίες λέω ΜΑΚΡΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως σίγουρα τα παραδείγματα στυλ Τιτανικού και Αγίου Βαλεντίνου δεν τα θεωρώ ένδειξη ρομαντισμού, αλλά γλυκανάλατων καταστάσεων στις οποίες λέω ΜΑΚΡΙΑ.

Είμαι γλυκανάλατη και είμαι καλά, νι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ρομαντισμός....

Μου αρέσει ο ρομαντισμός όταν απορρέει από ανθρώπους οι οποίοι είναι αληθινοί. Ο ψευτορομαντισμός είναι η σάχλα. Αλλά ο ρομαντισμός είναι κάτι όμορφο, όποια μορφή κι αν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχει κλάψει κανένας σας επειδή κοιτούσε την ανατολή? :P
όποιος το έχει κάνει (αντε εστω και με δύση) να πει νι :clapup:
Δεν ξερω ποια ειναι τα όρια του ρομαντισμού και της σάχλας αλλά αν υπάρχουν τέτοια, τότε προσωπικά στανταρ συγκαταλέγομαι στους σαχλούς ανθρώπους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξερω ποια ειναι τα όρια του ρομαντισμού και της σάχλας αλλά αν υπάρχουν τέτοια, τότε προσωπικά στανταρ συγκαταλέγομαι στους σαχλούς ανθρώπους :P

:clapup::clapup::clapup::clapup: Συμφωνώωωω!
(αν και δεν έχω κλάψει με ανατολή ή δύση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εγω που κλαιω οταν κοβουν τα δεντρα, τι ειμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τα παραλες. Να'σαι σιγουρη.
Τα λατρευω τα δεντρα αλλα δε νομιζω οτι σημαινει και πολλα αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top