Αμοιβή... πόσο;

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!
έχω ένα πρόβλημα και είπα μήπως ξέρει κάποιος από εσάς, η αν μπορεί να φανταστεί, και να με βοηθήσει..

αφορά ένα μικρό, τριμηνιαίο περιοδικό, περίπου 25 σελίδων.
η ύλη του είναι ψυχαγωγική, ενημερωτική και εκθέτει και τα γεγονότα που συνέβησαν σε όλη αυτή τη διάρκεια του τριμηνου στο χωρο που αντιπροσωπευει (εταιρεία, οργανισμός, μαγαζι κλπ)

η ερώτηση μου είναι λοιπόν, ποια μπορει να ειναι η αμοιβη του υπεύθυνου που επιμελείται τις εκδόσεις;
έχει σαν καθήκοντα να βρίσκει που θα μπει τι, τι θα γραφτεί και τι όχι, ποιες φωτογραφίες είναι καλές και που θα μπούν να βρίσκει θεματολογία από internet και άλλες πηγες και λοιπά. Επίσης, θα γράφει και περίπου 8 σελίδες (σε καποια τευχη ισως και παραπανω) για θέματα ποίκιλλης ύλης.

Η πληρωμή του υπευθυνου αυτού λοιπόν, έστω ότι γίνεται μετά την παράδοση του τεύχους στον γραφίστα, 4 φορες το χρόνο δηλαδή.
και η δουλειά γίνεται από το χώρο του, όχι στα γραφεία τις εταιρίας,μαγαζιού κλπ.

γνωρίζει κανεις ποσο μπορεί να κοστολογηθεί η δουλειά αυτή και ποσο θα αμοίβεται ο υπεύθυνος σύνταξης? η εστω, αν δε μπορείτε να πείτε τιμη, πείτε μου οτιδηποτε θα μπορεσει να βοηθησει.. για παραδειγμα, οτι πρεπει να ληφθει υπόψη η χρηση ιντερνετ, πιθανοτατα οι εκτυπωσεις μεχρι να βρεθει τί θα μπεί πού, οτι ειναι δυσκολο, οτι ειναι ευκολο, γενικα δωστε μου κατευθυνσεις... κλπ

Ειναι κατι που με απασχολει πολυ και χρειαζομαι τη βοηθεια σας, ειδικα όσων ασχολουνται με κατι σχετικο στο χωρο!

Ευχαριστω πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
τζιοβαννα μου εγώ δεν γνωρίζω....αλλά η κολλητη της μαμας του φίλου μου ασχολειται με κάτι τέτοιο νομίζω στο περιοδικο free
αν καταφέρω θα την ρωτήσω σύντομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Με λιγα λογια ειναι ο ανθρωπος που γραφει ολο το τευχος, και απλα περιμενει απ'τον γραφιστα τη σελιδοποιηση?
Αν μιλαμε για αντιγραφη αρθρων απο συγκεκριμενες πηγες, δελτια τυπου κτλ, ετοιμη δουλεια δηλαδη, φανταζομαι οτι ο μισθος δεν θα ειναι τοσο υψηλος. Αν μιλαμε και για συγγραφη αρθρων, δεν μπορω να ξερω ποσα μπορουν να δοθουν, αλλα φιλος που γραφει σε (μεγαλο) περιοδικο παιρνει γυρω στα 800 για αρθρο 3-4 σελιδων. Το αν ειναι free η οχι δεν νομιζω οτι επηρεαζει την τιμη, γιατι φανταζομαι οτι θα υπαρχουν διαφοροι που ενδιαφερονται για διαφημιση, απο εκει βγαινουν τα εξοδα του περιοδικου. Επισης, εξαρταται και απο τον χρονο που παιρνει στον αλλο να συλλεξει/γραψει το υλικο..Παντως ακουγεται ζορικο γι'αυτον που θα το αναλαβει :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ελεύθερος επαγγελματίας δλδ;Εννοώ όχι υπαλληλική σχέση δλδ όχι ΙΚΑ.
Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να κοιτάξεις τι κοστολογούν όσοι ασχολούνται με επιμέλεια ύλης, δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σύμβαση ακριβώς γιατί το επάγγελμα είναι ελεύθερο οπότε οι τιμές καθορίζονται απο τους ίδιους τους επαγγελματίες.
Κάνε μια έρευνα στο νετ σε ότι έχει να κάνει με ένωση συντακτών,επιμελητές ύλης,αρθρογράφοι κλπ συνήθως εκεί υπάρχουν λινκ για τις ενώσεις τους οπου μπορείς να το θέσεις ως ερώτημα και οι ίδιοι οι επαγγελματίες να σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ξεχασα να το αναφερω, δικιο εχετε που ρωτατε.
δεν εχει ΙΚΑ, και ειναι μη κερδοσκοπικο το ολο σκηνικο οποτε ουτε διαφημισεις για κερδοφορια παιζουν.

Με λιγα λογια ειναι ο ανθρωπος που γραφει ολο το τευχος, και απλα περιμενει απ'τον γραφιστα τη σελιδοποιηση?
Αν μιλαμε για αντιγραφη αρθρων απο συγκεκριμενες πηγες, δελτια τυπου κτλ, ετοιμη δουλεια δηλαδη, φανταζομαι οτι ο μισθος δεν θα ειναι τοσο υψηλος. Αν μιλαμε και για συγγραφη αρθρων, δεν μπορω να ξερω ποσα μπορουν να δοθουν, αλλα φιλος που γραφει σε (μεγαλο) περιοδικο παιρνει γυρω στα 800 για αρθρο 3-4 σελιδων.

Και αντιγραφη-συμμαζεμα, και συγγραφη.
Σελιδοποιηση απλη απο το γραφιστα, ετοιμο του το δινει. Το εχει σκεφτει ακριβως πως θα ειναι, εχει δλδ κανει ΟΛΟ το δημιουργικο κομματι.
Ο γραφιστας απλα το εκτελει.
ο γίλος αυτος, γυρω στα 800 για αρθρο 3-4 σελιδων, το μηνα η το τευχος? το μηνα μαλλον,ε?

Κάνε μια έρευνα στο νετ σε ότι έχει να κάνει με ένωση συντακτών,επιμελητές ύλης,αρθρογράφοι κλπ συνήθως εκεί υπάρχουν λινκ για τις ενώσεις τους οπου μπορείς να το θέσεις ως ερώτημα και οι ίδιοι οι επαγγελματίες να σε βοηθήσουν.

κλεφτρα μου, δε μου ειχε καθολου περασει απο το μυαλο. αν βρεις κι εσυ κατι, πες μου.
θα ψαξω κι εγω..!


ζανιν, περιμενω.. ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κοιτα, αν ειναι ατομο ανεξαρτητο απ'την ολη δουλεια, δεν το αφορα το αν ειναι κερδοσκοπικου χαρακτηρα το περιοδικο, το αφορα να πληρωθει οπως και να χει. Αν ειναι μεσα στη δουλεια η ειναι καθαρα δικη του δουλεια, ειναι λογικο να κοβει αβερτα.

Τα 800 ευρω αφορουν μονο το συγκεκριμενο αρθρο. Το περιοδικο ειναι μηνιαιο, αλλα μπορει σε καποιο τευχος να μην τον χρειαζονται, η να γραψει ενα αφιερωμα σε ενα αλλο οπου θα ναι μεγαλυτερος ο μισθος φυσικα.

Απο γραφιστικης πλευρας, ακομη κι ετοιμο να δωσουν το layout (που φανταζομαι δεν το δινουν ετοιμο οπως θα το εφτιαχνε ενας γραφιστας, γιατι παντα χρειαζονται ενα καρο διορθωσεις), αναλογα με το μεγεθος, τα κειμενα κτλ..υπολογιστε κανα μηνιατικο στην καλυτερη. Τωρα για το ατομο που θα τραβηξει ολο το υπολοιπο κουπι..υπολογισε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Giovanna μου ΧΩΡΙΣ να ξέρω τι αμοιβές παιζουν.... έτσι όπως τα περιγράφεις αυτο το άτομο κάνει ΟΛΗ τη δουλεια.... και το ότι ειναι 3μηνιαίο το περιοδικό δε σημαινει οτι το άτομο θα δουλευει καμια βδομαδα στους 3 μήνες....
Ειναι κάργα δουλεια και τεράστια ευθύνη....
εγω παντως αυτο δεν το έκανα με την καμία για κατω απο 2000 το μήνα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
και αν κάνεις καλά την δουλειά σου…και έχει επιτυχία, ξαναδιαπραγματεύεσαι το μισθό…έτσι? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
roumana μου, δλδ στην αρχη εννοεις να συμφωνηθει ενας μισθος και μετα απο 3-5 μηνες ο υπευθυνος να πει οτι ..δεν του φτανουν για τη δουλεια που κανει?

η απο την αρχη να πει οτι, να συμφωνησουμε τοσα, αλλα να δω ποση ειναι η δουλεια και ισως χρειαστει και κατι παραπανω, αν ειναι πολλη η δουλεια? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Giovanna μου ΧΩΡΙΣ να ξέρω τι αμοιβές παιζουν.... έτσι όπως τα περιγράφεις αυτο το άτομο κάνει ΟΛΗ τη δουλεια.... και το ότι ειναι 3μηνιαίο το περιοδικό δε σημαινει οτι το άτομο θα δουλευει καμια βδομαδα στους 3 μήνες....
Ειναι κάργα δουλεια και τεράστια ευθύνη....
εγω παντως αυτο δεν το έκανα με την καμία για κατω απο 2000 το μήνα....

σοβαρα μιλας? ρε, μεσα θα τους βαλεις εσυ, χεχε!
μου φαινονται πολλα τοσα, αλλα καλα κανεις και εσυ και ολοι που μου λετε τη γνωμη σας, για να μη πιαστει κοτσο ο υπευθυνος.
συντομα θα μιλησω και με καποιον υπευθυνο σε μεγαλο περιοδικο που θα με φερει σε επαφη ενα μελος του στεκιου.. θα σας πω, θα σας πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
η απο την αρχη να πει οτι, να συμφωνησουμε τοσα, αλλα να δω ποση ειναι η δουλεια και ισως χρειαστει και κατι παραπανω, αν ειναι πολλη η δουλεια? :hmm:
αυτο. :)(μιλαμε για την αμοιβη σου ετσι? οχι για ΤΑ ΕΞΩΔΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Βρε Giovanna δεν ειναι θεμα "θα μπουν μεσα". Ολοι με οσο το δυνατον λιγοτερο θελουν να γλιτωσουν, αλλα οταν εχεις γινει λαστιχο για να βγει η υλη ενος περιοδικου αποκλειστικα απο σενα, ε δυο χιλιαρικα ειναι ικανοποιητικα. Ποιος δουλευει τσαμπα? (τον θελω να μου κανει κατι αγγαρειες..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Bασικά δεν νομίζω να πληρωθείς με τον μήνα αλλά με την έκδοση, επίσης είναι πολύ σημαντικό να μας πεις πόσες σελίδες θα είναι, υπάρχουν κάποιες εκδόσεις οργανισμών που είναι 20σελιδες ή 40σελιδες.Αν όμως έχει το μέγεθος κανονικού περιοδικού δλδ 100+ σελίδες τότε θα ζητήσεις παραπάνω.
Πάντως κάνε μια έρευνα στο νετ όπως σου πρότεινα(δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ψάξω παραπάνω).
Άσχετο αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα απασχόληση και επίσης να σε ρωτήσω έχεις τελειώσει ή σπουδάζεις κάτι σχετικό;(δεν ρωτάω απο περιέργεια αλλά για να δω κατα πόσο μπορείς να κατοχυρωθεις και επαγγελματικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κλεφτρα μου οχι, εχω σπουδασει κατι τελειως διαφορετικο και νομικα και επαγγελματικα δεν κατοχυρωνομαι. :)

τελικα ναι, ειναι πολυ ενδιαφερουσα δουλεια...
ακουγεται τουλαχιστον :)

η φιλη/γνωστη σου παντως,ζανιν, δε πηρε ποτε τηλεφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top