Ένας ορισμός για την Αξία

V.ice

Νεοφερμένος

Ο V.ice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ποιος είναι για εσάς ο ορισμός της ΑΞΙΑΣ ως γενική έννοια?

Για μένα, αν το δω από μία εντελώς ορθολογιστική άποψη, αξία έχει κάτι όταν χρειάζεται χρόνο και ενέργεια για να δημιουργηθεί, ή μας γλιτώνει χρόνο και ενέργεια σε διάφορες δουλειές. (π.χ. ένα μεγάλο σπίτι, ή ένα αυτοκίνητο αντίστοιχα).
Επίσης αξία έχει κάτι το οποίο είναι σπάνιο/δύσκολο να βρεθεί στη φύση (π.χ. διαμάντια, πετρέλαιο).
Αξία για μένα έχει επίσης οτιδήποτε είναι απαραίτητο για την επιβίωσή μας (π.χ τροφή, νερό, αέρας) [κι ας είναι στην εποχή μας λίγο δεδομένα...]
Αξία έχει σίγουρα κάτι όταν μπορεί να σου λύσει ένα σημαντικό πρόβλημα στη ζωή σου (π.χ. ένας γιατρός όταν είσαι άρρωστος, ή ένα κινητό τηλέφωνο ενώ έχεις ναυαγήσει σε ένα ερημικό νησί)
Τέλος, αξία έχει οτιδήποτε σου προσφέρει πρόσβαση σε όλα τα παραπάνω (π.χ. γνωριμίες/κοννέ, γνώσεις..)

Ποια είναι η δική σας άποψη/αντίληψη? Επίσης, πόσο δίκαια πιστεύετε ότι έχουμε συνδέσει την πραγματική αξία με το χρήμα, και κατά πόσο σχετίζονται όλα αυτά με τη διαφθορά και την σημερινή υπερκαταναλωτική τάση? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Για μένα αξία έχει οτιδήποτε με ευχαριστεί και με κάνει να νιώσω όμορφα. Είτε είναι ένας καλός φίλος είτε μια τεράστια βίλα. Δεν συνδέω την έννοια τις αξίας με υλικά αγαθά - όχι τουλάχιστον απαραίτητα. Γενικά στη ζωή μου πιστεύω πως πολλά πράγματα έχουν αξία για μένα. Και πρόσωπα και αντικείμενα και αφηρημένες έννοιες. Δεν βάζω κάποια όρια ούτε περιορίζω το τι έχει αξία για μένα σε δύο-τρία πράγματα. Εξαρτάται.

Όσον αφορά στο δεύτερο ερώτημα, πιστεύω πως οι άνθρωποι έχουν συνδέσει μερικές αξίες με το χρήμα, αλλά όχι όλες. Θέλω να ελπίζω πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που έχουν και άλλες αξίες και πιστεύω στη ζωή τους. Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα για τον καθένα, αλλά αυτή είναι η άποψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V.ice

Νεοφερμένος

Ο V.ice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Alis, ευχαριστώ για την απάντηση! Ελπίζω να απαντήσουν κι άλλοι..

Καταλαβαίνω ότι δεν συμφωνείς πολύ με την ιδέα της λίστας, αλλά επειδή μ'αρέσουν οι λίστες θα καταχωρούσα αυτό που είπες ως: "αξία έχει για μένα οτιδήποτε μου δημιουργεί θετικά συναισθήματα".
Και ναι συμφωνώ κι εγώ μ'αυτό πιστεύω ότι τα συναισθήματά μας έχουν μια άμεση σύνδεση με την έννοια της αξίας.

Θα ήθελα λοιπόν να πάω αυτή τη σκέψη ένα βήμα παραπέρα και να σε ρωτήσω κατά πόσο τα συναισθήματά μας έχουν αξία από μόνα τους ή αν είναι απλώς μία ανταπόκριση σε κάποιο αντικείμενο/πρόσωπο αξίας.. Π.χ. ένα χ πρόσωπο έχει αξία για εμάς γιατί μας κάνει να νιώθουμε το συναίσθημα της αγάπης? 'Η νιώθουμε το συναίσθημα της αγάπης επειδή το άτομο αυτό μας έχει προσφέρει π.χ. στήριξη, άρα και αξία?
(Μπορεί αυτό να ακούγεται λίγο σαν το ερώτημα "το αυγό έκανε την κότα?" αλλά μου προκαλεί πολύ ενδιαφέρον καθώς εδώ θα φανούν πράγματα για τη φύση των συναισθημάτων μας)

Επίσης σχετικά με το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, μπορείς να μου δώσεις 1-2 παραδείγματα? Ποιές αξίες έχουν αντικατασταθεί από το χρήμα και ποιες όχι και τι σημαίνει για σένα αυτό?
Το χρήμα ως ένα μέσο εξισορρόπησης όλων ή των περισσότερων αξιών κάνει καλά τη δουλειά του για σένα? Και γιατί?

Πάντως δεν νομίζω ότι η σύνδεση της αξίας με το χρήμα γίνεται σε προσωπικό επίπεδο, αλλά σε κοινωνικό. Εφ' όσων όλοι χρησιμοποιούμε χρήματα για να φάμε, να ψυχαγωγηθούμε, να θεραπευτούμε, να προστατευτούμε, να αποκτήσουμε γνώσεις κτλ, έχουμε όλοι αποδεχθεί τον ρόλο του χρήματος. Το θέμα είναι και πάλι το γιατί και το κατά πόσο αυτό μας βοηθάει ή μας καταστρέφει..

Εγώ νομίζω ότι μας καταστρέφει γιατί δεν γίνεται όλες οι αξίες να έχουν το ίδιο πρόσωπο (το χρήμα). Μας αποπροσανατολίζει από τις πραγματικές μας ανάγκες και πλέον δεν βρίσκουμε καν το νόημα του να δουλεύουμε. Και στην τελική δεν μπορεί να έχουν όλα την ίδια αξία για όλους και για όλες τις περιπτώσεις, π.χ. άλλη αξία έχει το νερό για μένα όταν διψάω και άλλη όταν έχω μόλις πιεί 2 ποτήρια. Ποιό το νόημα του να πρέπει να πληρώσω ένα στάνταρντ αντίτιμο σε χρήματα για να αγοράσω ένα μπουκάλι νερό στην κάθε περίπτωση, αφού η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξία του νερού δεν είναι ίδια την κάθε στιγμή? Όπως επίσης άλλη η αξία ενός π.χ. τρακτέρ για έναν αγρότη, και άλλη για εμένα που δεν έχω καμία σχέση με τα αγροτικά. Όμως θεωρητικά και οι δύο μπορούμε να το αγοράσουμε με το ίδιο αντίτιμο.. Πού εξυπηρετεί αυτό?

Για μένα, το μόνο στο οποίο βοηθάει η ύπαρξη του χρήματος είναι στο να μπορεί κάποιος να συγκεντρώσει αξία για όλες τις πιθανές περιπτώσεις και για όλα τα πιθανά πρόσωπα, οπότε έχοντάς τα στην κατοχή του μπορεί να έχει ανυπέρβλητη δύναμη και έλεγχο απέναντι σε μία μεγάλη μερίδα ανθρώπων..

Οι σκέψεις σας? :)
V
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι μας καταστρέφει γιατί δεν γίνεται όλες οι αξίες να έχουν το ίδιο πρόσωπο (το χρήμα). Μας αποπροσανατολίζει από τις πραγματικές μας ανάγκες και πλέον δεν βρίσκουμε καν το νόημα του να δουλεύουμε. Και στην τελική δεν μπορεί να έχουν όλα την ίδια αξία για όλους και για όλες τις περιπτώσεις, π.χ. άλλη αξία έχει το νερό για μένα όταν διψάω και άλλη όταν έχω μόλις πιεί 2 ποτήρια. Ποιό το νόημα του να πρέπει να πληρώσω ένα στάνταρντ αντίτιμο σε χρήματα για να αγοράσω ένα μπουκάλι νερό στην κάθε περίπτωση, αφού η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξία του νερού δεν είναι ίδια την κάθε στιγμή? Όπως επίσης άλλη η αξία ενός π.χ. τρακτέρ για έναν αγρότη, και άλλη για εμένα που δεν έχω καμία σχέση με τα αγροτικά. Όμως θεωρητικά και οι δύο μπορούμε να το αγοράσουμε με το ίδιο αντίτιμο.. Πού εξυπηρετεί αυτό?

V
Το χρήμα έχει αντικαταστήσει απλά τον αντιπραγματισμό και αποτελεί κοινό μέσο ανταλλαγής. Η τιμή του νερού παραμένει σταθερή παρόλο που για εσένα μπορεί να μεταβάλλεται η χρησιμότητα καθώς στην τιμή, πέρα από ενδεχωμένως τη χρησιμότητα, περιλαμβάνεται και το κόστος παραγωγής.

Το χρήμα μάλλον λαμβάνει υπόψιν του την οριακή χρησιμότητα της πρώτης μονάδας προϊόντος που προορίζεται για κατανάλωση από έναν καταναλωτή. Ο νόμος της φθίνουσας οριακής χρησιμότητας ("όσο πίνεις νερό μειώνεται η χρησιμότητα του τελευταίου μπουκαλιού"), δεν επηρεάζει την τιμή καθώς τα δύο ποσά (τιμή - χρησιμότητα) δεν εξισώνονται με μεταβλητή τη χρησιμότητα.

Και btw, παρότι το νερό έχει τεράστια συνολική χρησιμότητα, δεδομένου ότι καταναλώνεται σε μεγάλες ποσότητες και δεν είναι σπάνιο, έχει μικρή οριακή χρησιμότητα. Αντιθέτως ένα πχ διαμάντι έχει μικρή συνολική χρησιμότητα αλλά λόγω της σπανιότητάς του έχει πολύ μεγάλη οριακή χρησιμότητα.

*οριακή χρησιμότητα= η χρησιμότητα που μας παρέχει η τελευταία μονάδα προϊόντος

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η οικονομική αξία ενός προϊόντος δεν μπορεί να εξαρτάται από την χρησιμότητά του μόνο ή την αναγκαιότητα της χρήσης του. Εδώ θέλω εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω πως όταν είχα πάει στην Δανία πριν σχεδόν είκοσι χρόνια το γάλα είχε άλλη τιμή το πρωί και άλλη τιμή το απόγευμα - το απόγευμα ήταν πιο φθηνό επειδή είχε μικρότερη ζήτηση. Το είχα βρει σχιζοφρένικο, να μην αναφέρω πως ήταν άκρως κερδοσκοπικό, αφού ακόμα και με την απογευματινή τιμή είμαι σίγουρη πως οι έμποροι είχαν κέρδος! Άρα απλώς εκμεταλλευόντουσαν την ισχυρή θέση τους για να βγάλουν πιο πολλά. Θα σου άρεσε εσένα αυτό;
Και βασικά έχεις μπερδέψει τα θέματα: σε ενδιαφέρει η οικονομική αξία ή η συναισθηματική αξία; Διότι αλλιώς κρίνεται η αξία ενός ανθρώπου και αλλιώς η αξία ενός προϊόντος. Επίσης αξία έχουν όλοι οι άνθρωποι ακόμα κι όσοι δεν σου προκαλούν συναισθήματα - εκτός αν πχ η Μελίνα Μερκούρη για σένα δεν είχε καμία αξία επειδή δεν την είχες γνωρίσει και πιθανά δεν σου προκάλεσε κανένα συναίσθημα. Και επειδή υποψιάζομαι πως τώρα θα απαντήσεις πως μπορεί σε σένα να μη προκάλεσε συναίσθημα, προκάλεσε όμως σε άλλους, αυτό δείχνει ακριβώς πως η αξία είναι μια μεταβλητή αντικειμενική, η ύπαρξη ή όχι της οποίας είναι ανεξάρτητη από οτιδήποτε και άρα ανεξάρτητη και από συναισθήματα. Άρα όλοι οι άνθρωποι έχουν αξία ό,τι κι αν νιώθεις ή δεν νιώθεις εσύ για αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V.ice

Νεοφερμένος

Ο V.ice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οκ, κατ' αρχήν δεν σκαμπάζω καθόλου από οικονομικά και μπορεί να κάνω λίγο χαζές ερωτήσεις, απλά προσπαθώ να καταλάβω τη λειτουργία του χρήματος από μία πολύ ειλικρινή και "αθώα" πλευρά, οπότε bare with me..


"Η τιμή του νερού παραμένει σταθερή παρόλο που για εσένα μπορεί να μεταβάλλεται η χρησιμότητα καθώς στην τιμή, πέρα από ενδεχωμένως τη χρησιμότητα, περιλαμβάνεται και το κόστος παραγωγής. "

Η αξία χρησιμότητας δλδ καθορίζεται από το κόστος παραγωγής? Και το κόστος παραγωγής από τι καθορίζεται? Δεν θα έπρεπε να καθορίζεται από την αξία χρησιμότητας? Κάτι με μπερδεύει εδω..


"Το χρήμα μάλλον λαμβάνει υπόψιν του την οριακή χρησιμότητα της πρώτης μονάδας προϊόντος που προορίζεται για κατανάλωση από έναν καταναλωτή"

Με ποιά λογική? Ποιός αποφάσισε να λειτουργεί έτσι το χρήμα? Και πώς ακριβώς κοστολογείται η οριακή χρησιμότητα της πρώτης μονάδας προϊόντος? Και πριν μου απαντήσεις πάλι οτι εξαρτάται από το κόστος παραγωγής, έρχομαι και ξαναρωτάω, πώς κοστολογείται το κόστος παραγωγής? Μήπως αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος για να δικαιολογεί την "αδικαιολόγητη" ύπαρξη χρήματος? Λέω εγώ τώρα..


"Εδώ θέλω εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω πως όταν είχα πάει στην Δανία πριν σχεδόν είκοσι χρόνια το γάλα είχε άλλη τιμή το πρωί και άλλη τιμή το απόγευμα - το απόγευμα ήταν πιο φθηνό επειδή είχε μικρότερη ζήτηση. Το είχα βρει σχιζοφρένικο, να μην αναφέρω πως ήταν άκρως κερδοσκοπικό, αφού ακόμα και με την απογευματινή τιμή είμαι σίγουρη πως οι έμποροι είχαν κέρδος! Άρα απλώς εκμεταλλευόντουσαν την ισχυρή θέση τους για να βγάλουν πιο πολλά. Θα σου άρεσε εσένα αυτό;"

Ανέβαζαν την τιμή όταν το γάλα είχε μεγάλη ζήτηση για να εκμεταλλευτούν την ανάγκη των ανθρώπων για γάλα ή έκαναν το γάλα πιο φθηνό για να αυξήσουν τις πωλήσεις τους όταν δεν είχε πολλή ζήτηση? Έχει διαφορά.. Και στην τελική γιατί να μην είναι εκμετάλλευση η ανταλλαγή του γάλατος με χρήμα in the first place? Γιατί να μην μπορεί ο κάθε άνθρωπος να πάρει ελεύθερα όσο γάλα χρειάζεται να πιεί ημερησίως? Και αντίστοιχα ο παραγωγός να μπορεί επίσης να πάρει ελεύθερα ότι άλλο του χρειάζεται?

Ποιός και με ποιά λογική και για ποιό λόγο λέει π.χ. 1 κιλό γάλα = 5 ευρώ, μισό κιλό φυστίκια = 5 ευρώ, άρα 1 κιλό γάλα = μισό κιλό φυστίκια?
Άμα θέλω 1 κιλό γάλα, το μισό κιλό φυστίκια έχει μηδενική αξία για μένα.. Άρα το χρήμα δεν με εξυπηρετεί εδώ, το μόνο που χρειάζομαι στην ουσία είναι το γάλα... Δεν θα ήταν ιδανικό να μπορώ να πάρω το γάλα μου ελεύθερα? Κι αν έχω κάτι χρήσιμο αντίστοιχα για τον γαλατά ας το πάρει.. Αν δεν έχω μπορεί να το πάρει από αλλού... Σε κάθε περίπτωση όμως θα έχουμε καλύψει και οι δύο τις ανάγκες μας με τον έναν τρόπο ή τον άλλον χωρίς να έχει επιβαρυνθεί κανένας (εφ' όσων βέβαια δεν είναι κανένας από τους δυο μας διεφθαρμένος και δεν παίρνει παραπάνω αγαθά απ'ότι χρειάζεται..)
Σε αντίθεση το χρήμα είναι πολύ χρήσιμο για κάποιον που θέλει να ελέγξει κάποιον άλλον καλύπτοντας ό,τι ανάγκη κι αν έχει ο δεύτερος... Σου λέει: "Θες ένα κιλό γάλα,ε? Δεν έχω γάλα αλλά θα σου δώσω 5 ευρώ αν μου κουρέψεις το γκαζόν για να πάρεις το γάλα που χρειάζεσαι από αλλού.. μέσω εμού.. εκμεταλλεύομαι δηλαδή την ανάγκη σου για γάλα... όπως επίσης μπορώ να εκμεταλλευτώ την ανάγκη οποιουδήποτε άλλου ανθρώπου παρόλο που δεν μπορώ να του την καλύψω άμεσα.. άρα έχω δύναμη"


"σε ενδιαφέρει η οικονομική αξία ή η συναισθηματική αξία;"

Όπως είπα στο πρώτο ποστ, με ενδιαφέρει ο ορισμός της αξίας ως γενική έννοια.


"Άρα όλοι οι άνθρωποι έχουν αξία ό,τι κι αν νιώθεις ή δεν νιώθεις εσύ για αυτούς."

Φυσικά και όλοι οι άνθρωποι έχουν αξία για άλλους ανθρώπους, και πιθανότατα και για εμένα, δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν άμεση αξία για εμένα...
Η Μελίνα Μερκούρη μπορεί να έχει αξία για 2.000.000 ανθρώπους γιατί προκάλεσε πιθανά όμορφα συναισθήματα γι' αυτούς ή τους πρόσφερε κάποια βοήθεια. Για μένα θα έχει επίσης αξία αν τη γνωρίσω (παρ'όλο που μπορεί να μη μου έχει προσφέρει τίποτα άμεσο) γιατί θα έχω πιθανή πρόσβαση στην αξία όλων των ανθρώπων στους οποίους έχει ήδη προσφέρει τη δική της αξία... Με λίγα λόγια αποτελεί "κοννέ" για μένα.. (γερό κοννέ όμως όχι σαχλαμάρες :P)

V
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Θα ήθελα λοιπόν να πάω αυτή τη σκέψη ένα βήμα παραπέρα και να σε ρωτήσω κατά πόσο τα συναισθήματά μας έχουν αξία από μόνα τους ή αν είναι απλώς μία ανταπόκριση σε κάποιο αντικείμενο/πρόσωπο αξίας.. Π.χ. ένα χ πρόσωπο έχει αξία για εμάς γιατί μας κάνει να νιώθουμε το συναίσθημα της αγάπης? 'Η νιώθουμε το συναίσθημα της αγάπης επειδή το άτομο αυτό μας έχει προσφέρει π.χ. στήριξη, άρα και αξία?
(Μπορεί αυτό να ακούγεται λίγο σαν το ερώτημα "το αυγό έκανε την κότα?" αλλά μου προκαλεί πολύ ενδιαφέρον καθώς εδώ θα φανούν πράγματα για τη φύση των συναισθημάτων μας)
Πιστεύω πως τα συναισθήματα μας έχουν αξία από μόνα τους, ναι, τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις. Αυτό εγώ περιγράφω με τον όρο ''αφηρημένες έννοιες''. Και το πρόσωπο ή αντικείμενο ή ότιδηποτε μας προσφέρει ένα συναίσθημα, π.χ. αγπάπη, συνδέεται με το συναίσθημα, αλλά και το συναίσθημα το συνδέουμε με το πρόσωπο. Αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα για μένα, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση
Επίσης σχετικά με το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, μπορείς να μου δώσεις 1-2 παραδείγματα? Ποιές αξίες έχουν αντικατασταθεί από το χρήμα και ποιες όχι και τι σημαίνει για σένα αυτό?
Το χρήμα ως ένα μέσο εξισορρόπησης όλων ή των περισσότερων αξιών κάνει καλά τη δουλειά του για σένα? Και γιατί?
Πιστεύω πως το χρήμα έχει απομακρύνει τους ανθρώπους - σε ένα βαθμό τουλάχιστον. Οπότε έχει αντικαταστήσει αυτές τις αξίες που μας προσφέρουν οι φίλοι, οι συγγενείς κλπ. σε ένα βαθμό, όχι φυσικά εντελώς. Αν κάνει καλά τη δουλειά του; Δεν ξέρω να σου πω, δεν είμαι πλούσια. Αλλά γενικά πιστεύω ότι όχι, γιατί αυτό σε εθίζει θες όλο και περίσσοτερα χρήματα άρα συνεπώς απομακρύνεσαι όλο και περισσότερο από διάφορα πρόσωπα, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, είτε γιατί έχεις τόσο πολύ πιστέψει στο χρήμα που δεν μπορείς να αφιερωθείς πουθενά αλλού. Δεν υποτιμώ την αξία του χρήματος. Τα χρήματα είναι καλά και απαραίτητα, αρκεί να μην παρασυρθούμε πολύ και να μην είμαστε περισσότερο προσκολλημένοι και εξαρτημένοι σε αυτά από όσο πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Η αξία χρησιμότητας δλδ καθορίζεται από το κόστος παραγωγής? Και το κόστος παραγωγής από τι καθορίζεται? Δεν θα έπρεπε να καθορίζεται από την αξία χρησιμότητας? Κάτι με μπερδεύει εδω..

Με ποιά λογική? Ποιός αποφάσισε να λειτουργεί έτσι το χρήμα? Και πώς ακριβώς κοστολογείται η οριακή χρησιμότητα της πρώτης μονάδας προϊόντος? Και πριν μου απαντήσεις πάλι οτι εξαρτάται από το κόστος παραγωγής, έρχομαι και ξαναρωτάω, πώς κοστολογείται το κόστος παραγωγής? Μήπως αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος για να δικαιολογεί την "αδικαιολόγητη" ύπαρξη χρήματος? Λέω εγώ τώρα..
Το κόστος παραγωγής καθορίζεται από ένα σύνολο παραγόντων (αμοιβή εργασίας, πρώτες ύλες, τεχνολογία, άλλα έξοδα της επιχείρησης) και όχι από την χρησιμότητα. Ίσως οι επιχειρήσεις, λαμβάνοντας υπόψιν τη χρησιμότητα να αυξάνουν λίγο την τιμή αν το προϊόν είναι πολύ αναγκαίο (γι' αυτό αναφέρθηκα σε χρησιμότητα της πρώτης μονάδας).

Το χρήμα απεικονίζει εργασία & προϊόντα αφού είναι κοινό μέσο ανταλλαγής (συνεπώς, μετά παραδοχής έχει αξία). Όταν σε μια οικονομία αυξάνεται η ποσότητα του χρήματος και όχι αυτά που απεικονίζει το χρήμα (εργασία, προϊόντα), τότε πέφτει η αξία της νομισματικής μονάδας.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

V.ice

Νεοφερμένος

Ο V.ice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το κόστος παραγωγής καθορίζεται από ένα σύνολο παραγόντων (αμοιβή εργασίας, πρώτες ύλες, τεχνολογία, άλλα έξοδα της επιχείρησης) και όχι από την χρησιμότητα.

Ωραία, μπορείς να μου εξηγήσεις πως προέκυψε το να παίρνει βασικό μισθό ένας εργάτης σε εργοστάσιο 700 ευρώ? (Δεν ξέρω αν είναι τόσα, ένα ενδεικτικό ποσό λέω). Δλδ ποιός και με ποιά λογική αποφάσισε ότι η αξία των 8 ωρών εργασίας του εργάτη ισοδυναμούν με την αξία 140 κιλών γάλακτος?? (μιας και ορίσαμε ενδεικτική τιμή ενός κιλού γάλακτος τα 5 ευρώ) Πώς κοστολογούνται οι πρώτες ύλες, η τεχνολογία κτλ? από την σπανιότητά τους, από τον χρόνο και την ενέργεια που σώζουν στους εργάτες και τους ιδιοκτήτες του εργοστασίου?
Και σύμφωνα με ποιά φόρμουλα μεταφράζεται η αξία όλων αυτών των παραγόντων σε χρήμα, και ποιός μας ρώτησε αν συμφωνούμε με αυτή τη μετάφραση αξίας σε χρήμα? Μπορούμε άραγε να επέμβουμε σαν κοινωνία? (quetions questions...)

Όταν σε μια οικονομία αυξάνεται η ποσότητα του χρήματος και όχι αυτά που απεικονίζει το χρήμα (εργασία, προϊόντα), τότε πέφτει η αξία της νομισματικής μονάδας.

Ενδιαφέρον δεν το ήξερα αυτό.. Αυτό είναι που επηρεάζει το συνάλλαγμα λοιπόν.. ή καλύτερα μάλλον τον πληθωρισμό (?)

Αλλά γενικά πιστεύω ότι όχι, γιατί αυτό σε εθίζει θες όλο και περίσσοτερα χρήματα άρα συνεπώς απομακρύνεσαι όλο και περισσότερο από διάφορα πρόσωπα, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, είτε γιατί έχεις τόσο πολύ πιστέψει στο χρήμα που δεν μπορείς να αφιερωθείς πουθενά αλλού.

Πάντως ένα σημαντικό σημείο στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι οτι πιστεύω οτι το χρήμα λειτουργεί περισσότερο ως προς την εκμετάλλευση αναγκών παρά ως προς την κάλυψη αναγκών..
Κάπου είχα ακούσει ότι παλιότερα για να υπάρχουν σκλάβοι έπρεπε να στερήσεις την ελευθερία από τους ανθρώπους. Σήμερα για να υπάρξουν σκλάβοι αρκεί απλά να κάνεις τους ανθρώπους να ξεχάσουν τις αληθινές αξίες και να δουλεύουν για το χρήμα..
Συμφωνείτε? Άλλες γνώμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Πολλές φράσεις με τη λέξη αξία

Θα αποδείξω την αξία μου......κάποια στιγμή στη ζωή μας όλοι το έχουμε πει αυτό

H αξία της φιλίας..... όλοι την επιθυμούμε αλλά δύσκολα την εκτιμάμε ή την διατηρούμε

Η διατροφική αξία των σαρακοστιανών.......μόλις αποφασίσουμε να κάνουμε νηστεία τότε μας μυρίζει το σουβλάκι κι ας μην είμαστε σε ενδιαφέρουσα

Η αξία ενός δέντρου..... έπρεπε τα καημένα τα δέντρα να περιμένουν αιώνες και αιώνες, να κοπούν να καούν, να καταστραφούν, για να αποκτήσουν λόγο μέσα απο τη σιωπή τους.... και πόσο σημαντικά είναι στην αλυσίδα του περιβάλλοντος

Η αξία των ακινήτων....επίκαιρο λόγω ημερών, αφού πλέον με ένα σπίτι 100 τετραγωνικών μέτρων στο Χαλάνδρι, Γέρακα ή Βριλήσσια αξίας 300.000 ευρώ θεωρείσαι μεγαλοϊδιοκτήτης και το χαράτσι χαράτσι.... όμως πόσες φορές το ΄χεις πληρώσει στο κράτος κληρονομώντας το από παππού σε πατέρα και τελικά καταλήγει σε σένα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πώς μπορείς να πεις, ότι το χρήμα δεν έχει αξία, όταν μπορεί να προσφέρει το χαμόγελο σε ένα μικρό παιδί, μια ανάσα σε έναν ταλαιπωρημένο άνθρωπο, την υγεία σε έναν άρρωστο κ.λ...,
πώς μπορείς να πεις ότι τα χρήματα δεν έχουν αξία, όταν αυτά καθοδηγούν τον άνθρωπο του 21ου αιώνα...;
μπορείς να το πεις αυτό, σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά πόσο αγγίζει την πραγματικότητα...;
γιατί δε μπορείς να συμβιβαστείς με την πραγματικότητα της έννοιας του χρήματος...;
μπορείς να πεις εύκολα, ότι δε χρειάζεσαι χρήματα για να αγγίξεις την ευτυχία..., αλλά δύσκολα μπορείς να το αποδείξεις και να το πετύχεις αυτό....
πώς μπορείς να αρνείσαι την έννοια του χρήματος, όταν αυτό είναι δημιουργία του ανθρώπου και επηρεάζει άμεσα τον συναισθηματικό κόσμο μας....
μπορείς να πεις ότι καταστρέφει τον άνθρωπο, αλλά δε μπορείς να αρνηθείς ότι υπάρχει και είναι υπεύθυνο για τον συναισθηματικό κόσμο μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σύμφωνα με την κοινωνιολογική και ανθρωπολογική χρήση του όρου, αυτός προσδιορίζει τα κοινής αποδοδχής πολιτιστικά κριτήρια, σύμφωνα με τα οποία συγκρίνεται και κρίνεται η σημασία- ηθική, αισθητική ή γνωστική-των αντικειμένων, στάσεων, επιθυμιών και αναγκών. Δεν θα υπήρχαν αξίες, αν δεν προϋπήρχαν επιθυμίες και ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ποιος είναι για εσάς ο ορισμός της ΑΞΙΑΣ ως γενική έννοια?

Για μένα, αν το δω από μία εντελώς ορθολογιστική άποψη, αξία έχει κάτι όταν χρειάζεται χρόνο και ενέργεια για να δημιουργηθεί, ή μας γλιτώνει χρόνο και ενέργεια σε διάφορες δουλειές. (π.χ. ένα μεγάλο σπίτι, ή ένα αυτοκίνητο αντίστοιχα).
Επίσης αξία έχει κάτι το οποίο είναι σπάνιο/δύσκολο να βρεθεί στη φύση (π.χ. διαμάντια, πετρέλαιο).
Αξία για μένα έχει επίσης οτιδήποτε είναι απαραίτητο για την επιβίωσή μας (π.χ τροφή, νερό, αέρας) [κι ας είναι στην εποχή μας λίγο δεδομένα...]
Αξία έχει σίγουρα κάτι όταν μπορεί να σου λύσει ένα σημαντικό πρόβλημα στη ζωή σου (π.χ. ένας γιατρός όταν είσαι άρρωστος, ή ένα κινητό τηλέφωνο ενώ έχεις ναυαγήσει σε ένα ερημικό νησί)
Τέλος, αξία έχει οτιδήποτε σου προσφέρει πρόσβαση σε όλα τα παραπάνω (π.χ. γνωριμίες/κοννέ, γνώσεις..)

Ποια είναι η δική σας άποψη/αντίληψη? Επίσης, πόσο δίκαια πιστεύετε ότι έχουμε συνδέσει την πραγματική αξία με το χρήμα, και κατά πόσο σχετίζονται όλα αυτά με τη διαφθορά και την σημερινή υπερκαταναλωτική τάση? :)

Η λέξη αξία εκφράζει μια διπλη έννοια. Αξία έχει οτιδήποτε, σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικο σημείο, μπορουμε να το ανταλλάξουμε με κάτι άλλο που χρειαζόμαστε. Αξία όμως έχει και οτιδήποτε δεν ξέρουμε ακόμη ότι υπάρχει, και μας είναι χρήσιμο ή δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι το χρειαζόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
..Αξία όμως έχει και οτιδήποτε δεν ξέρουμε ακόμη ότι υπάρχει, και μας είναι χρήσιμο ή δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι το χρειαζόμαστε.

Το ερμηνεύω ως η "αξία της άγνοιας" ! Κάνω λάθος;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το ερμηνεύω ως η "αξία της άγνοιας" ! Κάνω λάθος;:redface:
Κάνεις πλάκα :) Εννοω ότι η αξία κάποιου πράγματος που μας χρησιμεύει, δεν υφίσταται για μας, αφου δεν μπορεί να μας χρησιμευσει όταν εμείς αγνοούμε την ύπαρξη του ή δεν δεχόμαστε ότι μας χρησιμεύει είτε απο άγνοια είτε απο πεποιθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κάνεις πλάκα :) Εννοω ότι η αξία κάποιου πράγματος που μας χρησιμεύει, δεν υφίσταται για μας, αφου δεν μπορεί να μας χρησιμευσει όταν εμείς αγνοούμε την ύπαρξη του ή δεν δεχόμαστε ότι μας χρησιμεύει είτε απο άγνοια είτε απο πεποιθηση.

Ναι, φίλε μου, πλάκα κάνω:redface:...Αλλά κάθε πλάκα έχει, τουλάχιστον δύο όψεις...Περίπου γι' αυτό, εδώ στη χώρα μας, συνηθίζουμε τελευταία να λέμε συχνά "....με την καλή έννοια":redface:! Συμφωνώ πάντως απόλυτα, με την εξήγησή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αξία είναι ένα ξεχωριστό κομμάτι για τον καθένα..., για εμένα, μια λέξη που δεν ξέρω τί σημαίνει..., αλλά την χρησιμοποιώ που και που..., ίσως επειδή αξίζει και δεν κοστίζει.... :confused:

αξία είναι το μισό νόημά της ζωής..., το άλλο μισό δεν υπολογίζεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αξία είναι ίσως αυτό που προσφέρει στον άνθρωπο ένα συναίσθημα ευχαρίστησης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αξία έχει η αγάπη, η ευτυχία, η καλοσύνη, η τύχη, το μέλλον, τα όνειρα, το χαμόγελο, η πίστη........ απ΄όλα αυτά ορίζονται σημαντικές αξίες για τη ζωή........;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αξια για μενα ειναι η αγαπη παν'απ'ολες τις αξιες και θα ξεχνουσα καθε αξια που εχω/πιστευω αν προκειτο να υπηρετησω αυτην.....βεβαια υπαρχει η ανδρεια, η δικαιοσυνη, η ευσπλαχνια, η φιλια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top