"Θέλω να μεγαλώσω γρήγορα"

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Κρίσιμο σημείο στην ζωή του κάθε ανθρώπου είναι η στιγμή που καλείται να αναλάβει πλέον μόνος του τα ηνία της ζωής του αφήνοντας τον προστατευτικό πολλές φορές πηρύνα της οικογένειας .Γράψτε όποιος θέλει εδώ την δική του προσωπική εμπειρία όταν έγινε πραγματικότητα η στιγμή αυτή και τι αντιμετώπισε κατ΄αρχάς βγαίνοντας στο "πεδίο της μάχης".Τι αντίκτυπο πλέον είχε η εξουσία λήψεως των αποφάσεων απο τον ενήλικα πλεόν άνθρωπο στις διάφορες πτυχές της καθημερινότητας του καθενός μας , ήταν δύσκολα ή εύκολα ; Τα κατάφερε με την πρώτη ή μετά απο αγώνα και προσπάθεια ;Τελικά είχε αξία η παιδική του ευχή "θέλω να μεγαλώσω γρήγορα" ;

Δέν γνωρίζω αν τέθηκε το ίδιο θέμα
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μιά που έθεσα το παρόν θέμα , θεωρώ ότι πρέπει να μιλήσω και γιά την δική μου πρώτη λήψη ουσιαστικών αποφάσεων στην ζωή μου και για το τί αντιμετώπισα .
Έως την συμπλήρωση των φοιτητικών μου χρόνων , ακόμα και την πάροδο των δύο χρόνων στον στρατό ( έφεδρος αξιωματικός) θεωρώ ότι οι αποφάσεις που έπαιρνα είχαν ακόμα μέσα τους κάποιο "μείγμα " ή "επηρεασμό " εκ μέρους της οικογένειας μου όχι φυσικά σε πρωταρχικά απόλυτο βαθμό .
Οι πρώτες ουσιαστικές αποφάσεις και βασικά η μεγαλύτερη "πρόκληση" στην ζωή μου σαν ενήλικας ήρθε με το γεγονός του Θανάτου του πατέρα μου , την αποδοχή απο μέρους μου ένος χρέους το οποίο δεν γνώριζα και την απάντηση στο ερώτημα
<< και τώρα τι κάνουμε ; >> .
Δεν είχα ούτε τον απαραίτητο χρόνο να σκεφθώ , ούτε την βοήθεια κάποιου τρίτου στο πρόβλημα μου ( ο χρόνος έμοιαζε να είχε σταματήσει αλλά ταυτόχρονα το πρόβλημα έπρεπε να λυθεί ) .
Πήρα λοιπόν τότε την απόφαση ζωής γιά μένα να στραφώ σε αναζήτηση επείγουσας εύρεσης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα αφήνοντας το δημόσιο στην άκρη ( το οποίο δεν έδινε άμεση απάντηση στα προβλήματα μου ).
Δεν σας λέω ούτε πόσες ούτε ποιές δουλειές έχω κάνει , αρκετές πάντως μέχρι να βρώ αυτήν που πραγματικά μου αρέσει και με εκφράζει . Το αποτέλεσμα της τότε απόφασης ήταν θετικό και έκτοτε δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα έχοντας λύσει και το τότε πρόβλημα αλλά και πολλά άλλα που συναντάμε καθημερινά στην ζωή μας .Δεν είχα πάντα θετικά αποτελέσματα αλλά είχα ένα "πείσμα" μέσα μου , που ίσως μου έχει μείνει από την τότε πρώτη επαγγελματική απόφαση , που με βοηθά ακόμα και σήμερα να μην "σκύβω" το κεφάλι ούτε να "κωφεύω" μπροστά στα προβλήματα μου .

Δεν γεννήθηκα αποφασιστικός αλλά η πορεία της ζωής μου το "απαίτησε" κατά κάποιο τρόπο απο μένα και δεν μετανοιώνω για τις αποφάσεις μου γιατί το να "χάνεις" κάποιες φορές ίσως δημιουργεί νέες παραμέτρους και νέα δρομολόγια στην ζωή μας . Πρέπει πιστεύω να ζούμε το σήμερα με όλα τα θετικά και αρνητικά του και να προχωράμε μπροστά .

Δεν μετανοιώνω που μεγάλωσα γρήγορα , έστω και εξ αιτίας ενός προσωπικού προβλήματος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εμενα αντιθετα η ενηλικιωση μου ...ηρθε ομαλα ...χωρις την πιεση καποιου εξωγενους παραγοντα σε ωριμη ηλικια ,που μπορουσα να σταθω καλα στα ποδια μου και να πορευτω ανεξαρτητη πλεον στη ζωη μου...Ωστοσο απο μικροτερη ηλικια ,παντοτε γυρευα τους τροπους εκεινους -κυριους οικονομικους-που θα μου εξασφαλιζαν την περιορισμενη εστω ανεξαρτησια μου απ' τα μαθητικα μου χρονια,γι΄αυτο δεν δισταζα πολλες φορες να εργαζομαι τα καλοκαιρια ,στον ελευθερο χρονο μου , για να αποκτω το απαιτουμενο χαρτζηλικι που θα μου επετρεπε να κανω διαφορα πραγματα (διακοπες,συνδρομη στα εξοδα της οικογενειας κλπ).Για την ολοκληρωση των σπουδων μου δε, δεν αρκεστηκα στην οικονομικη στηριξη της οικογενειας ...παροτι θα μπορουσα..,αλλα εργαστηκα για να εξασφαλισω απο μονη μου ενα σεβαστο μερος του ποσου που απαιτειτο.....
Γενικα απο μικρη μου αρεσε η ιδεα του απογαλακτισμου απο την οικογενεια και της ανεξαρτητοποιησης ,ειχα την αυτοπεποιθηση να παταω γερα στα ποδια μου και να αποφασιζω για τη ζωη μου και εμαθα να ζω και να χαιρομαι τη ζωη μου καθε μερα καθε στιγμη ...με τα καλα της και τα δυσαρεστα της ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δεν θελω να μεγαλωσω αλλα θελω να γινω φοιτητρια..:Pγινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
δεν θελω να μεγαλωσω αλλα θελω να γινω φοιτητρια..:Pγινεται?

Στο χερι σου ειναι;)

Τι εννοείς;

να καταλάβεις ότι αυτό δεν γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τελικά είχε αξία η παιδική του ευχή "θέλω να μεγαλώσω γρήγορα" ;

Να πει στα 37 του "θεέ μου, τι μαλακία ευχήθηκα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Να πει στα 37 του "θεέ μου, τι μαλακία ευχήθηκα".
Ουσιαστικα θα πρεπει να απαντησει ο ιδιος...εγω απο αυτα που διαβασα πιστευω οτι ειχε αξια η παιδικη του ευχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ουσιαστικα θα πρεπει να απαντησει ο ιδιος...εγω απο αυτα που διαβασα πιστευω οτι ειχε αξια η παιδικη του ευχη...

είμαι ένα αιώνιο παιδί και πολύ περήφανο γι'αυτό, αλλά το κακό είναι ότι οι περισσότεροι γύρω μου μεγάλωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να πει στα 37 του "θεέ μου, τι μαλακία ευχήθηκα".

Εύστοχο φίλε Δόκτορα, εύστοχο!!

Το γνώρισα κι εγώ, αλλά με την εντελώς αντίθετη έννοια. Η δική μου παιδική ευχή ήταν να μη μεγαλώσω γρήγορα. Προσοχή, οι ευχές πραγματοποιούνται, ιδιαίτερα εκείνες που εξαρτώνται από μας. Στα 37 ακριβώς, συνειδητοποίησα ότι δεν είχα μέχρι εκείνη τη στιγμή τον έλεγχο της ζωής μου, ο οποίος είχε χαθεί κάπου ανάμεσα σε δυο οικογένειες, εκείνη που μ' έφτιαξε κι εκείνη που έφτιαξα εγώ. Τότε ήταν που αναφώνησα κι εγώ, "Θεέ μου, τι μαλακία ευχήθηκα".

Η φάση της ενηλικίωσης ήταν τρομερά επώδυνη, ωστόσο συναρπαστική, δεν έχω παράπονο. Εάν υποφέρεις, καλύτερα να υποφέρεις με στυλ... Ενηλικιώθηκα στα 40 μου κι αλήθεια είναι πως η ζωή είναι δύσκολη στον κόσμο των ενηλίκων. Όμως μέσα απ' όλα αυτά έγινα ατσάλι, που λυγίζει μα δεν σπάει. Άλλη μια ευχή που περνούσε από το χέρι μου, πραγματοποιήθηκε από το Χάος.

Μακάρι κι η επόμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Από τη στιγμή που θα έρθει ένα παιδί στο κόσμο μία από τις εκφράσεις που ακούει από την οικογένεια του, στους συγγενείς και τους φίλους είναι
"Φάε για να μεγαλώσεις"...
Επίσης
"Μην κάνεις σαν μωρό"...
"Μην κλαις είσαι μεγάλο παιδί"...
"Όταν μεγαλώσεις θα...."
Αυτό το "θα" περιλαμβάνει πολλά και διαφορετικά θέματα.....Ο σκοπός στη ζωή μας είναι να απολαύσουμε κάθε ηλικία ξεχωριστά...δεν χρειάζεται τα παιδιά να τα βαραίνουμε αλλά να τα νουθετούμε με σωστό τρόπο, να απολαμβάνουν την παιδική τους ηλικία ώστε όταν ενηλικιωθούν να παίρνουν σωστές αποφάσεις, ανεξάρτητα αν η ελληνική οικογένεια παραμένει συγκεντρωτική και επεμβατική πάνω στα παιδιά τους ακόμη κι αν ο γιος ή η κόρη είναι 52 ετών και η μαμά 82 ετών....

Μακάρι η ζωή να ήταν ωραία και να μεγάλωναν όλα τα παιδιά ήρεμα και ευτυχισμένα, να σπουδάζανε και τελικώς εύκολα να βρίσκαν κάποια δουλειά και κάποιο όμορφο δικό τους σπιτικό... και να αισθάνονται ολοκληρωμένοι άνθρωποι...και όχι εξαρτώμενοι....οι συνθήκες όμως ειδικά σήμερα το μόνο που μας δείχνει σαν δεδομένο είναι το άγχος και οι εξαρτήσεις από πολλούς παράγοντες....όπως κακός μισθός, στέγαση στο πατρικό σπίτι, οικογενειακά βάρη που δεν σου αναλογούν.....

Βέβαια πολλές φορές αστάθμητοι ή εξωγενείς παράγοντες σε ωθούν να μεγαλώσεις γρηγορότερα ή νωρίτερα.... Σίγουρα η ξαφνική απουσία ενός αγαπημένου σου προσώπου όπως είναι η μάνα ή ο πατέρας σου σε οδηγούν να πάρεις αποφάσεις νωρίτερα ή πριν συνειδητοποιήσεις ότι πρέπει να αναλάβεις όλα τα βάρη που προκύπτουν από την απώλεια.... Επίσης μια οικονομική κρίση στην οικογένεια μπορεί να σε βγάλει νωρίς στην εργασία.... Πάνω απ' όλα η ίδια η ζωή είναι ένας αστάθμητος παράγοντας και οφείλει η οικογένεια μας να μας έχει προετοιμάσει κατάλληλα να στεκόμαστε στα πόδια μας και κυρίως να μην χάνουμε το παιδί που όλοι κρύβουμε μέσα μας...γιατί μόνο και μόνο τότε δεν μεγαλώνουμε απλώς αλλά γερνάμε.....




Βασικα ουτε θελω να μεγαλωσω! Mεγαλωνω σημαινει γερναω, αποκταω ευθυνες, ρουτινιαζω, μιζεριαζω, σοβαρευω. Δεν εχω αλλα περιθωρια για λαθη. Επισης το μεγαλωνω σημαινει και ωριμαζω το οποιο δεν είναι κατι που θα αναλυσω εδώ γιατι δεν εχει σχεση με το δικο μου το «μεγαλωνω!». Απλα κοιταω γυρω μου και το μονο που βλεπω είναι διαφανεις φιγουρες που βιαζονται να μεγαλωσουν! πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εγω θελω να μεγαλωσω

Θελω να ανεξαρτητοποιηθω.Δεν αντεχω αλλο.Δεν μπορω.

Θελω να αναλαβω την ζωη μου.Να κανω επιτελους για πρωτη φορα στην ζωη μου τα πραγματα που θελω (οχι οτι καταπιεζομα αλλα οταν μπορουσα να εκανα οτι ηθελα ημουν μικρος και δεν καταλαβαινα με τι θα ευχαριστιμουν,ενω τωρα σαφως και ξερω)

Ενταξει δεν μιλαω για εντελως αποτομη ενηλικιωση.Αλλα κατι κολοευθυνες να αλλξουν.Δεν αντεχω αλλο

Δεν αντεχω αλλο το σχολειο,την πιεση του σχολιου και τις υποχρεωσεις που εχεις εκει.Τον λογαριασμο που πρεπει να δινεις με το παραμικρο σε οποιονδηποτε (καθηγητες,συμμαθητες) επειδη αναγκαστικα θα πρεπει να συναναστρεφεσε μαζι τους για καποιο χρονικο διαστημα.Του χρονου αν συμβαινει τπτ τετοιο θα τα γραφω ολα στα @@ μου και ολα καλα.Ενω τωρα δεν ειναι ετσι

Δυστηχως οταν αρχισα να αντιλαμβανομαι τον εαυτο μου αριχσαν και οι ευθυνες.Οποτε με λιγα λογια ακομα δεν εχω κανει κατι που να το θελω,κατι που θα αφορα τον συγχρονο εαυτο μου (αλλαξα πολλα μεσα σε 2-3 χρονια) και η αναμονη με τρελενει.

Ω ρε τι εχει να γινει του χρονου.Ω ρε τι εχει να γινει . . . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θελω να αναλαβω την ζωη μου.Να κανω επιτελους για πρωτη φορα στην ζωη μου τα πραγματα που θελω (οχι οτι καταπιεζομα αλλα οταν μπορουσα να εκανα οτι ηθελα ημουν μικρος και δεν καταλαβαινα με τι θα ευχαριστιμουν,ενω τωρα σαφως και ξερω)

Τράβα βρες μια δουλειά. Όταν δεις ότι μόνο σερβιτόρος μπορείς να γίνεις με αυτά τα προσόντα που έχεις προς το παρόν, τσακίσου πήγαινε πάλι σχολείο να περάσεις σε καμιά σχολή μέχρι να μεγαλώσεις πραγματικά. Αν δεν σ' αρέσουν τα ΑΕΙ ΤΕΙ πήγαινε γίνε κομμωτής παίρνουν καλά λεφτά αυτή τη περίοδο...

Ω ρε τι εχει να γινει του χρονου.Ω ρε τι εχει να γινει . . . . .

Τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταστρέφουμε την καλύτερη ηλικία των παιδιών με το να τα ωθούμε να θέλουν να μεγαλώσουν δείχνοντας τους τέτοια έλλειψη σεβασμού που αν τη δείχναμε ακόμη και στον πιο βλάκα ενήλικα θα μας έπαιρνε με τις πέτρες. Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί βιάζονται να μεγαλώσουν. Προφανώς διότι ο κάθε άνθρωπος θέλει να τον σέβονται, να τον εκτιμούν και να τον υπολογίζουν.
Θα μου πείτε "μα είναι παιδιά, είναι ακόμη ανώριμα, πώς είναι δυνατόν να τα αντιμετωπίζω ως ίσους;". Μα τόσους πανίβλακες ενήλικες γνωρίζεις, που υπάρχουν παιδιά που άνετα τους βάζουν τα γυαλιά ακόμη και σε θέμα ωριμότητας, κι όμως δεν τους αντιμετωπίζεις έτσι. Θεωρώ ότι είναι ένα είδος discrimination που η κοινωνία έχει αποδεχθεί, απλά επειδή όλοι το περάσαμε και επειδή τα παιδιά δεν είναι σε θέση να αντιδράσουν.

Δεν θεωρώ ότι είμαι ακόμα παιδί, αλλά πιστεύω ότι έχω καλή επαφή με το inner child μου. Όταν ήμουν μικρή έλεγα στον εαυτό μου ότι όταν μεγαλώσω δεν θα γίνω σαν τους άλλους, θα θυμάμαι πώς ένιωθα. Και μέχρι στιγμής θεωρώ ότι το έχω πετύχει σε μεγάλο βαθμό.

Δεν νομίζω ότι υπήρξε κάποια συγκεκριμένη στιγμή που ένιωσα να μεγαλώνω απότομα, αν και αν έπρεπε να διαλέξω μία, θα ήταν όταν έκανα δική μου εταιρεία και αναγκάστηκα να αναλάβω ευθύνες που άλλοι στην ηλικία μου τις βλέπουν μόνο από μακριά. Αλλά και πάλι, δεν θα έλεγα ότι ήταν δα και κάτι τραγικό. Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι ενήλικες make too much of a fuss about it, μόνο και μόνο για να νιώθουν καλύτερα με τον εαυτό τους. Λες και είναι επίτευγμα κάτι που η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων eventually καταφέρνει. Nah, προτιμώ να είμαι περήφανη για άλλα πράγματα, πιο σπάνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Τράβα βρες μια δουλειά. Όταν δεις ότι μόνο σερβιτόρος μπορείς να γίνεις με αυτά τα προσόντα που έχεις προς το παρόν, τσακίσου πήγαινε πάλι σχολείο να περάσεις σε καμιά σχολή μέχρι να μεγαλώσεις πραγματικά. Αν δεν σ' αρέσουν τα ΑΕΙ ΤΕΙ πήγαινε γίνε κομμωτής παίρνουν καλά λεφτά αυτή τη περίοδο...

Για φοιτητης λεω και εγω ρε.Γιατι και τοτε παλι εισαι ελευθερος να κανεις εσυ οτι θελεις χωρις να σε καταπιεζει καποιος οπως ολα αυτα τα χρονια

Για αυτο εξαλλου λεω τι εχει να γινει του χρονου (φοιτιτικη ζωη και ετσι,αλλα και επιτελους αναληψη πρωτοβουλιων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Για φοιτητης λεω και εγω ρε.Γιατι και τοτε παλι εισαι ελευθερος να κανεις εσυ οτι θελεις χωρις να σε καταπιεζει καποιος οπως ολα αυτα τα χρονια

Για αυτο εξαλλου λεω τι εχει να γινει του χρονου (φοιτιτικη ζωη και ετσι,αλλα και επιτελους αναληψη πρωτοβουλιων)

"Ο,τι" ...ΟΧΙ :P. Αλλά είναι γεγονός ότι είναι η πιο "ελευθερη" περίοδος της ζωής σου από την πλευρά που το βλέπεις (μετά οι γονείς και οι καθηγητές απλώς αντικαθίστανται από συνεργάτες και αφεντικά και θα ... αναπολείς την αυστηρότητα των δασκάλων σε σχέση με τη ζούγκλα των εργασιακών σχέσεων!), so, φρόντισε να την εκμεταλλευτείς...
====
btw αυτό το thread συνέχεια μου φέρνει στο μυαλό το δίστιχο
"Μικροί βιαζόμασταν να γίνουμε μεγάλοι,
το μέλλον όνειρο και το παρόν σπατάλη,<...>
τώρα που πραγματοποιήθηκε η ευχή μας να γίνουμε μεγάλοι μίκρυνε η ζωή μας"
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top