Η θρησκεία στη χώρα μας!

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για το "σύστημα" που λειτουργεί στην χώρα μας?

Τελικά έχουμε το δικαίωμα επιλογής? Το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο τι ρόλο παίζει στο όλο θέμα? Είναι όλα σύμφωνα με τους νόμους και το Σύνταγμα ή μιλάμε για τον απόλυτο προσηλυτισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Βασικά είμαι της άποψης ότι υπάρχει αυτός ο προσηλυτισμός.Φυσικά πάνε κάποια χρόνια από τότε που πήγαινα σχολείο αλλά για εμάς τότε τουλάχιστον η ώρα των θρησκευτικών ήταν η ώρα του παιδιού.Αλλά και μετά από το σχολείο το κράτος δεν προσφέρει ενημέρωση καμίας μορφής για άλλες θρησκείες.Αλλωστε εμένα τουλάχιστον κάτι πάντα με χάλαγε για το γεγονός ότι βαφτιζόμαστε Χριστιανοί ορθόδοξοι όταν είμαστε μωρά,όπου φυσικά δεν μπορούμε να επιλέξουμε.Ποτέ δεν το είδα με καλό μάτι αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Για μένα ο απόλυτος προσηλυτισμός ... Και αυτό γιατί εγώ όταν λέω είμαι άθεος ο π@π@ρ@$ ο θεολόγος αρχίζει και λέει πρέπει να πιστεύεις, ο θεός σε αγαπάει αγάπα τον και εσύ και τέτοια (εντάξει δεν είναι και τόσο), καλά στο κατιχιτικό είναι ακόμα καλήτερα σου λένε από το να πηγαίνεις να παίζεις στις αλάνες, να πηγαίνεις για καφε, να πηγαίνεις βόλτες κτλ καλήτερα να πηγαίνεις στο κατιχιτικό. Όσο για τους αρχιεπισκόπους και αυτά τα μπιμπ έχω τα καλήτερα είναι οι μεγαλήτεροι μαφιόζοι, αυτοί και οι μπάτσοι πουλάν την άσπρη σκόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο την στιγμή που είναι η επίσημη θρησκεία της χώρας μου τότε είναι "λογικό" πιστεύω να υπάρχει ο προσηλυτισμός αλλά όχι ο απόλυτος, πιστεύω ότι είμαστε μια γενία που δεν έχει γνωρίσει τον απόλυτο προσηλυτισμό και εύχομαι να μην γνωρίσουμε ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μα στο σχολείο δεν κάνουμε θρησκευτικά, Χριστιανικά κάνουμε, και ναι μεν μπορεί να είμαι χριστιανός αλλά με ενοχλέι αφάνταστα αυτή η σχενή σχέση κράτους-χριστιανισμού. Μπορεί κάποια στιγμή να διατήρησε την συνοχή του έθνους αλλά μην ξεχνάμε ότι στο Βυζάντιο η Εκκλησία ήταν η απόλυτη μαφία (όπως και το Βατικανό στις μέρες μας).
Και όσο για το Σύνταγμα, αυτό και αν είναι δεμένο με το Χριστιανισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως στο τέλος του βίβλιου της πρώτης λυκείου κάνει κάποια αναφορά στις υπόλοιπες θρησκίες :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τα περί επίσημης θρησκείας του κράτους και πως θα πρέπει να δίνετε ίσως μεγαλύτερη βαρύτητα στον χριστιανισμό αλλά με αυτόν τον τρόπο που γίνετε εδώ δεν σου δίνεται το περιθώριο της επιλογής.

Μάλιστα αν κάποια στιγμή (ειδικά μέσα στο σχολείο) αν επιλέξεις κάτι διαφορετικό, αμέσως περιθωριοποιείσαι και το άσχημο είναι όχι από τους συμμαθητές αλλά από τους καθηγητές τους ίδιους.

Χαρακτηριστηκό παράδειγμα, όταν άρχησα τις ερωτήσεις σε μια καθηγήτρια Θρησκευτικών που είχα κάποτε, έμπλεξα, αφού με πέταγε έξω με το παραμικρό και με είχε στην μπούκα! Γενικά είμουν μόνιμα ένοχος για οτιδοίποτε!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
Θα συμφωνήσω με τα περί επίσημης θρησκείας του κράτους και πως θα πρέπει να δίνετε ίσως μεγαλύτερη βαρύτητα στον χριστιανισμό αλλά με αυτόν τον τρόπο που γίνετε εδώ δεν σου δίνεται το περιθώριο της επιλογής.

Μάλιστα αν κάποια στιγμή (ειδικά μέσα στο σχολείο) αν επιλέξεις κάτι διαφορετικό, αμέσως περιθωριοποιείσαι και το άσχημο είναι όχι από τους συμμαθητές αλλά από τους καθηγητές τους ίδιους.

Χαρακτηριστηκό παράδειγμα, όταν άρχησα τις ερωτήσεις σε μια καθηγήτρια Θρησκευτικών που είχα κάποτε, έμπλεξα, αφού με πέταγε έξω με το παραμικρό και με είχε στην μπούκα! Γενικά είμουν μόνιμα ένοχος για οτιδοίποτε!!!



χιχιχι! Μου θύμισες τον αδερφό μου που στο λύκειο είχε ένα παπά (νομίζω) που του έκανε θρησκευτικά, και ο αδερφός μου -ως αντιδραστικό και διερευνητικό πνεύμα που παντα είναι- στο μάθημα τον έπρηζε με ερωτήσεις που ο καθηγητής δεν μπορούσε να απαντήσει... έγινε μια φορά, δυο φορές, στο τέλος για να γλυτώσει ο καθηγητής το ρεζίλεμα του έλεγε:" Μετά το μάθημα παιδί μου οι απορίες". και φυσικά μετά το μάθημα πήγε να φύγει "βιαστικά" αλλά ο αδερφός άρχισε να τον ακολουθεί σε όλο το σχολείο επιμένοντας να πάρει απάντηση. Στο τέλος ο κακομοίρης καθηγητής κλείστηκε στο γραφείο του και νόμιζε οτι γλύτωσε αλλά που... Μπούκαρε ο αδερφός μου ρωτώντας "αν και γιατί υπάρχει θεός και πως αποδεικνύεται" και άλλα τέτοια....:rofl: :hehe: Κόκκαλο ο καθηγητής!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχει προσυλητισμός θεωρητικά αλλά όχι στην πράξη. Αν ήταν έτσι θα ήταν όλοι χριστιανοί σήμερα ενώ οι περισσότεροι πια στις ηλικίες 15-25 δηλώνουν άθεοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Φίλε Rattlehead δεν νομίζω να ευσταθεί αυτό που λές... άθεοι δηλώνουν το μεγαλύτερο ποσοστό απο αυτούς που ασχολούνται με την πολιτική και μάλιστα προς τον χόρο του ΚΚΕ... Οι περισσότεροι νομίζω οτι ναι μεν δηλώνουν χριστιανοί αλλά δεν πολυασχολούνται... το θέμα δεν είναι τι δηλώνει ο καθένας αλλά το τί επιλογές του δίνονται, γιατί αν μπορούσαν να γνωρίσουν περισσότερες απο μια θρησκείες ίσως να δήλωναν κάτι άλλο!

nv και εγώ είχα τις απορίες μου, πολλές και δύσκολες και ξέρεις τι μου κόστισε??? Πάρα πολλές μονόωρες με το καλημέρα-καλησπέρα και ενα 2ήμερο υποχρεωτικών διακοπών!

αυτό που θέλω να θήξω περισσότερο είναι όχι το πρόβλημα τόσο πολύ, όσο τα αίτια αυτού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
είανι προσυλητισμός όπως παντού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
οι περισσότεροι πια στις ηλικίες 15-25 δηλώνουν άθεοι
Άσχετα όμως απο το τι δηλώνουν, παντρεύονται με θεησκευτικό γάμο και βαφτίζουν τα παιδία τους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Arty2:
Άσχετα όμως απο το τι δηλώνουν, παντρεύονται με θεησκευτικό γάμο και βαφτίζουν τα παιδία τους ;)
Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν τα κότσια για κάτι τέτοιο, και όντως στην ελληνική κοινωνία υπάρχει μια τάση να σχολίαζουν το διαφορετικό... Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι θα αργίσει να γίνει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
E καλά αυτό γίνεται συνήθως για τους γονείς exposed_ ... να τους κάνουν το χατήρι...
ή

και επειδή σα λαός μας αρέσουν τα πανηγύρια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
plain , επέτρεξε μου να συμφωνήσω με το τελευταίο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top