Ενδιαφέροντα άρθρα

azaza09

Νεοφερμένος

Η azaza09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
¯`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.-edited by Petros-.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯)
Κανόνες του συγκεκριμένου Topic

1. Μηνύματα που δεν αναφέρουν τη πηγή του άρθρου θα διαγράφονται χωρίς καμία προειδοποίηση.
2. Αμα θέλετε να παραθέσετε παραπάνω του ενός άρθρου, ενσωματώστε τα σε ένα post.
3. Φαινόμενα flooding* θα οδηγούν στη διαγραφή ή ένωση των δημοσιεύσεων.

* κατα συρροή δημοσίευση άρθρων από τον ίδιο χρήστη και ειδικά ανα μικρά χρονικά διαστήματα.
¯`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.--.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·~~~~~




Χρώματα των κεριών

Κόκκινο: δυναμώνει την υγεία, τη σεξουαλική αντοχή, την οργανική ενέργεια και την ενθουσιώδη ορμητικότητα.

Πορτοκαλί: δείχνει την αρμονία ψυχής και σώματος, την ηρεμία, τη γέννηση, τη σεξουαλικότητα, τον αυτοέλεγχο.

Βυσσινί: φανερώνει σοφές πράξεις, υλικά αγαθά, ηθική και ψυχικές δυνάμεις.

Μαύρο: κρύβει τα μεγάλα μυστήρια, όμως πρέπει να συνδυάζεται με άλλα χρώματα γιατί μόνο του δείχνει αρνητικότητα.

Καφέ: ανασύρει τη γείωση, τη σταθερότητα στη συμπεριφορά και τη θεραπεία των ζωτικών οργάνων.

Κίτρινο: αναγεννά την ισορροπία της αιθερικής ενέργειας, το νευρικό σύστημα, τις οραματικές δυνατότητες και την ψυχική ευεξία.

Ροζ: εκφράζει την αγάπη, το ρομαντισμό, την ευαισθησία και την καλλιτεχνική έμπνευση.

Πράσινο: αποκαλύπτει τη γενναιοδωρία, την εσωτερική συγκράτηση συναισθημάτων, τη θεραπευτική του σώματος και τη συνειδητοποιημένη προσφορά προς τους άλλους.

Μπλε: αποκαλύπτει τη μυστική προστασία, την επικοινωνία, την αληθινή έννοια της ζωής και τον ενεργειακό αυτοέλεγχο.

Γαλάζιο: έλκει τις υψηλές τάσεις της έκφρασης, τη γαλήνη μέσω της κατανόησης και τον καθορισμό των πνευματικών στόχων.

Ασημί: ανοίγει διαδρόμους προς τον πνευματικό κόσμο, ενώ δίπλα σε χαρούμενα χρώματα φέρνει γιορτινές εξελίξεις.

Βιολετί: συμβολίζει τη διαίσθηση, την ενόραση, την ένωση με το άυλο επίπεδο και την απόκρυφη πίστη στα θεϊκά στοιχεία της ύπαρξης.

Λευκό: ωθεί την πνευματικότητα προς κάθε κοσμική κατεύθυνση, είναι η ανώτερη δόνηση του Καλού.

Χρυσαφί
: υμνεί την αιωνιότητα και το θεϊκό φως και συσχετίζεται με θετικά νέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κόκκινο: δυναμώνει την υγεία, τη σεξουαλική αντοχή, την οργανική ενέργεια και την ενθουσιώδη ορμητικότητα.

:hmm: :hmm:
το οτι εχω αδυναμια στα κοκκινα κερια σημαινει κατι..???????:whistle:
λες να χρειαζομαι ενδυναμωση σε ολα αυταααααα??????:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azaza09

Νεοφερμένος

Η azaza09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αγενείς φράσεις που μπορεί να ακούσουμε από κάποια που της κάνουμε ένα δώρο

1.Ευχαριστώ….αλλά μπορεί να το αλλάξω…
2.Χμ…δεν βρήκες κάτι καλύτερο να μου κάνεις;
3.Πάλι κολόνια μου έφερες;
4.Δεν τα φοράω τόσο φαρδιά
5.Καλό είναι. Θα το δίνω και στην κόρη μου
6.Δεν το είχε σε κανένα άλλο χρώμα;
7.Δεν νομίζω να αρέσει στον άντρα μου…θα δω τι θα κάνω…
8.Πώπω! Και συ μπλούζα μου έφερες;
9.Δεν είχα ανάγκη από κάτι τέτοιο αλλά…
10.Δεν με ενθουσιάζει και πολύ βέβαια…
11.Ε…εντάξει…δεν είναι κι άσχημο!
12.Η σακούλα δεν γράφει το μαγαζί. Από πού το πήρες;
13.Καλά…αυτά είναι για γέρους!
14.Μάλλον δεν είναι για την ηλικία μου κάτι τέτοιο
15.Είναι το παλιό μοντέλο ε;
16.Περσινό σχέδιο αυτό
17.Σίγουρα θα το πήρες στις εκπτώσεις…
18.Φτηνόπραμα φαίνεται
19.Είναι λίγο άγριο το ύφασμα
20.Αυτή η μπλούζα, σίγουρα θα με τσιμπάει!
21.Δεν μπορώ να καταλάβω το γούστο σου
22.Η μικρή σου κόρη το διάλεξε; Α…γιʼ αυτό….
23.Τουλάχιστον, η συσκευασία είναι πολύ ωραία!
24.Για τα πανηγύρια είναι αυτό!
25.Δεν θα είναι ασημένιο ε;
26.Δεν ξέρω αν μου πάει αυτό το χρώμα
27.Από την Κυψέλη το πήρες; Πώς έτσι; Εσύ συνήθως ψωνίζεις από την Κηφισιά!
28.Για τις Απόκριες, καλό είναι!
29.Δεν την ξέρω αυτή τη μάρκα. Ποια είναι;
30.Καλύτερα να με ρώταγες τι ήθελα να μου πάρεις
31.Πώπω! Πήγες κι έδωσες τόσα λεφτά που δεν αξίζει…
32.Δεν μου πολυαρέσουν τα σχέδια που έχει πάνω
33.Ωραίο είναι. Τα κουμπιά είναι λίγο άσχημα
34.Δεν φαντάζομαι ότι είναι πραγματικό δέρμα…
35.Να δω τώρα με τι θα το συνδυάσω…
36.Δεν ξέρω που να το βάλω…Αν τύχει καμιά δεξίωση…
37.Ε..αυτό το κομμάτι είναι για 2-3 φορές το χρόνο!
38.Δεν είχε κάρτα αλλαγής μέσα ε;
39.Πως και μου το πήρες σε καφέ; Δεν είναι το χρώμα μου
40.Καλά…είναι το γκρι στη μόδα φέτος;
41.Καλέ…το ίδιο έχει και η Βιβή η φίλη μου! Πώπω! Θα το αλλάξω αν δεν σε πειράζει γιατί δεν μπορούμε να φοράμε τα ίδια!
42.Δεν πήγες στο κεντρικό κατάστημα που είχε μεγαλύτερη ποικιλία;
43.Έχει μεγάλο ντεκολτέ κι εγώ δεν τα φοράω έτσι…
44.Ξέρεις πόσες μαύρες τσάντες έχω;
45.Είναι πολύ μικρό το πορτοφόλι, δεν θα χωράει τίποτα! Πρέπει να το αλλάξω!
46.Νομίζω ότι το μαγαζί αυτό δεν κλείνει το μεσημέρι. Έχει συνεχόμενο ωράριο ε;
47.Το είδα και γω στο μαγαζί αυτό. Το είχε στο καλάθι των προσφορών!
48.Μεθαύριο που θα κατέβω στο κέντρο, θα περάσω από αυτό το μαγαζί να δω μήπως έχει κάτι άλλο….
49.Καλά…για τόσο χοντρή με έχεις που μου το πήρες large;
50.Δεν είναι και τόσο πρακτικό δώρο…
51.Άπαπα! Ο άντρας μου δεν μ΄αφήνει να φοράει τόσο μίνι τις φούστες!
52.Έτσι πως είναι, θέλει μεταποίηση το ρούχο. Ποιος ξέρει πόσα λεφτά θα μου πάρουν τώρα!
53.Αχ, την ξέρω αυτή την κολόνια! Δεν μυρίζει ωραία!
54.Α…το πήρες από το Λονδίνο που είχατε πάει πριν 6 μήνες, ε;

Γράψτε και σεις ότι άλλο τρελό έχετε ακούσει.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΙΚΣ
Η γνωστή παροιμία «από τρελό κι από μικρό μαθαίνεις την αλήθεια» έχει απόλυτη εφαρμογή στον κόσμο των κόμικς.
Γιατί τα παιδιά, μαζί με τους αθώους «τρελούς», ήταν εκείνοι που εμφανίστηκαν πρώτοι στη μακρόχρονη ιστορία των κόμικς. Ξεκινώντας από το Κίτρινο Παιδί, οι ανήλικοι πρωταγωνιστές κήρυξαν την επανάσταση σε αυτό στον εικονογραφημένο μικρόκοσμό τους. Οκνηροί, ατημέλητοι, άτακτοι, μερικές φορές βίαιοι και διαρκώς ρέμπελοι, αυτοί οι μικρούληδες εύθυμοι βάρβαροι έδωσαν εξαρχής το στίγμα μιας αναρχίας που θα χαρακτήριζε το βαθύτερο περιεχόμενο των κόμικς.
Σε μια εποχή που ο συντηρητισμός και το ψέμα κυριαρχούσαν στο κοινωνικό mondus vivendi, η έλλειψη υποκρισίας στον τρόπο που αντιδρούσαν τα χάρτινα πιτσιρίκια και η πλήρης ελευθεριότητα στις πράξεις τους, δίδασκαν μια κρυφή αλήθεια στους αναγνώστες.
Τα παιδιά στα κόμικς διέθεταν την αναγκαία αθωότητα για να κάνουν πιστευτά τα όνειρά τους και είχαν τη σοφία να αντιληφθούν ότι ο κόσμος των ενήλικων ήταν εχθρός αυτών των ονείρων : ο Μικρός Νέμο με τα ταξίδια στην Ονειροχώρα το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο.
Τα παιδιά έλεγαν ψέματα, μηχανορραφούσαν και φύλαγαν καλά τα μικρά μυστικά τους. Ήταν η τυπική αντίδρασή τους ενάντια στους ηλίθιους και δυνατούς που ήταν οι μεγάλοι : τα Katzenjammer Kids το πιστοποίησαν με τις θεότρελες περιπέτειές τους. Κυρίως, όμως τα παιδιά κατάφεραν με όλες αυτές τις απάτες, τις σκανταλιές, τους περιφανείς θριάμβους και τις αθώες γκάφες, να αποφύγουν τον κίνδυνο της ανοησίας ή της γελοιοποίησής τους. Δεν χλευάστηκαν ποτέ, όπως αντίθετα συνέβη με τα ενήλικα θύματά τους. Μέχρι σήμερα, οι αναγνώστες των ιστοριών τους γελούν μαζί τους, όχι όμως και εις βάρος τους. Κάτι που συνέβη με όλο το λιλιπούτειο θίασο, από τις απαρχές της ιστορίας των κόμικς : με το Κίτρινο Παιδί και τον Μπάστερ Μπράουν του Ρίτσαρντ Άουτκολτ, τον Νίσμπι του Τζορτζ Μακ Μάνους, τον Τζίμι του Τζέιμς Σουίνερτον, τον Τζέρι του Γουόλτερ Χόμπαν και όλους τους υπόλοιπους της μικρής θαυματουργής συμμορίας.

Πως βγήκε η φράση : “Δεν του καίγεται καρφί”

Όσο οι Τούρκοι έζωναν στενότερα την Κωνσταντινούπολη, τόσο οι Βυζαντινοί πρόσεχαν και οχύρωναν την Πελοπόννησο, για να την έχουν ως καταφύγιο. Όταν πήγε να καλογερέψει στην Πελοπόννησο ο αυτοκράτορας Ιωάννης Καντακουζηνός, περιγράφει τον Μυστρά “Σκυθίας ερημότερον”. Οι επιδρομές των Σαρακηνών, οι πόλεμοι των Ελλήνων με τους Φράγκους της Αχαΐας και η αιώνια φαγωμάρα των τοπικών αρχόντων, είχαν καταστρέψει ολότελα τον τόπο. Κανείς δεν μπορούσε να βγει από το σπίτι του, ούτε μέρα, ούτε νύχτα, χωρίς να βαστά όπλα.
Οι Παλαιολόγοι έβαλαν τάξη, ειρήνεψαν τα μέρη και με τον Μυστρά, που έφτασε να έχει 40.000 κατοίκους, ζωντάνεψαν τον ελληνισμό εκείνους τους χρόνους. Παρʼ όλʼ αυτά, ολόκληρη η Πελοπόννησος κι ο Μυστράς μαζί, λίγο έλειψε να επαναστατήσουν, όταν την θέση του γενικού τοποτηρητή πήρε ο Δημήτριος Παντεχνής, άνθρωπος που παρίστανε τον θαυματοποιό. Πραγματικά ο Παντεχνής φαίνεται πως γνώριζε την τέχνη του ταχυδακτυλουργού, γιατί πολλοί σύγχρονοι του αναφέρουν πως έκανε καταπληκτικά πράγματα. Κι ένα απ΄όλα είναι, ότι εξαφάνιζε νομίσματα και χρυσαφικά μόλις τʼ άγγιζε και κατηγορούσε κατόπιν τους άλλους για κλέφτες. Επειδή έκανε πολλά τέτοια, ο λαός αποφάσισε να τον τιμωρήσει με την ποινή της παραμόρφωσης. Δηλαδή μʼ ένα πυρακτωμένο καρφί έκαναν στο πρόσωπο του τιμωρημένου διάφορα σημάδια. Το καρφί όμως που έφεραν για να παραμορφώσουν τον Παντεχνή, παρʼ όλο το έβαλαν σε δυνατή φωτιά και το άφησαν εκεί πολύ ώρα, παρέμεινε τελείως κρύο. Το παράξενο αυτό φαινόμενο τόσο πολύ τρόμαξε το πλήθος, ώστε τον παράτησε κι έφυγε λέγοντας “το καρφί δεν του καίγεται”, για να μείνει από τότε παροιμιώδης φράση : “καρφί δεν του καίγεται”, που στην επέκτασή της τη λέμε και για τα άτομα που αδιαφορούν για τον πλησίον τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εσυ δηλαδη τα εχεις ακουσει ολα αυτα???:ermm::vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εξαιρετικό και σε ευχαριστούμε για την αφήγηση. +5 από εμένα στο κάρμα σου γι αυτό σου το θέμα! Και πάλι εύγε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πως βγήκε η φράση : “Δεν του καίγεται καρφί”

Όσο οι Τούρκοι έζωναν στενότερα την Κωνσταντινούπολη, τόσο οι Βυζαντινοί πρόσεχαν και οχύρωναν την Πελοπόννησο, για να την έχουν ως καταφύγιο. Όταν πήγε να καλογερέψει στην Πελοπόννησο ο αυτοκράτορας Ιωάννης Καντακουζηνός, περιγράφει τον Μυστρά “Σκυθίας ερημότερον”. Οι επιδρομές των Σαρακηνών, οι πόλεμοι των Ελλήνων με τους Φράγκους της Αχαΐας και η αιώνια φαγωμάρα των τοπικών αρχόντων, είχαν καταστρέψει ολότελα τον τόπο. Κανείς δεν μπορούσε να βγει από το σπίτι του, ούτε μέρα, ούτε νύχτα, χωρίς να βαστά όπλα.
Οι Παλαιολόγοι έβαλαν τάξη, ειρήνεψαν τα μέρη και με τον Μυστρά, που έφτασε να έχει 40.000 κατοίκους, ζωντάνεψαν τον ελληνισμό εκείνους τους χρόνους. Παρʼ όλʼ αυτά, ολόκληρη η Πελοπόννησος κι ο Μυστράς μαζί, λίγο έλειψε να επαναστατήσουν, όταν την θέση του γενικού τοποτηρητή πήρε ο Δημήτριος Παντεχνής, άνθρωπος που παρίστανε τον θαυματοποιό. Πραγματικά ο Παντεχνής φαίνεται πως γνώριζε την τέχνη του ταχυδακτυλουργού, γιατί πολλοί σύγχρονοι του αναφέρουν πως έκανε καταπληκτικά πράγματα. Κι ένα απ΄όλα είναι, ότι εξαφάνιζε νομίσματα και χρυσαφικά μόλις τʼ άγγιζε και κατηγορούσε κατόπιν τους άλλους για κλέφτες. Επειδή έκανε πολλά τέτοια, ο λαός αποφάσισε να τον τιμωρήσει με την ποινή της παραμόρφωσης. Δηλαδή μʼ ένα πυρακτωμένο καρφί έκαναν στο πρόσωπο του τιμωρημένου διάφορα σημάδια. Το καρφί όμως που έφεραν για να παραμορφώσουν τον Παντεχνή, παρʼ όλο το έβαλαν σε δυνατή φωτιά και το άφησαν εκεί πολύ ώρα, παρέμεινε τελείως κρύο. Το παράξενο αυτό φαινόμενο τόσο πολύ τρόμαξε το πλήθος, ώστε τον παράτησε κι έφυγε λέγοντας “το καρφί δεν του καίγεται”, για να μείνει από τότε παροιμιώδης φράση : “καρφί δεν του καίγεται”, που στην επέκτασή της τη λέμε και για τα άτομα που αδιαφορούν για τον πλησίον τους.
Πολύ ενδιαφέρον,είναι αλήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
azaza09 θα σε παρακαλούσα όταν αναδημιοσιεύεις κείμενα να αναφέρεις και την πηγή.

Το e-steki δεν θέλει να ενθαρύνη την λογοκλοπή.

https://www.e-view.gr/funnyreading.php?lang=en&id=230 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azaza09

Νεοφερμένος

Η azaza09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
SPAMMERS


Σύμφωνα με δημοσίευμα του SecurityProNews, το project καταπολέμησης του spam, Spamhaus πιστεύει πως μόλις 10 άτομα είναι υπεύθυνα για το 80% του spam στη βόρεια Αμερική και την Ευρώπη. Ο χειρότερος από όλους είναι ένας spammer με πολλά ψευδώνυμα, μεταξύ των οποίων τα Alex/Alexey, που ζει στην Ουκρανία. Ο Alex φημολογείται ότι συνεργάζεται με τους περιβόητους Ρώσους spammers Pavka/Artofit που χρησιμοποιούν spam bots για να κατακλύσουν τον κόσμο με ψηφιακά σκουπίδια.

Ο Leo Kuvayev, νούμερο δύο στον κατάλογο, που στο παρελθόν δούλεψε κι αυτός μαζί με τους Pavka/Artofit, κρύβεται από τον Οκτώβριο του 2005, όταν δικαστήριο της Μασαχουσέτης του επέβαλε πρόστιμο 37 εκατομμυρίων δολαρίων για τις πράξεις του. Στο Top 10 των spammers περιλαμβάνεται και ο Michael Lindsay της iMedia Networks που, σύμφωνα με το Spamhaus, διευθύνει μια πλήρη επιχείρηση spam-hosting, όπως επίσης και ο Jeffrey Peters που έχει στην ιδιοκτησία του έναν ρώσικο ISP, αποκλειστικά και μόνο για spamming.

Τέσσερεις από τους δέκα spammers είναι από τη Ρωσία, 1 από την Ουκρανία, 2 από τις ΗΠΑ και οι υπόλοιποι από το Ισραήλ, το Χονγκ Κονγκ και τον Καναδά.

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ INTERNET
Η Business Software Alliance στην οποία μετέχουν οι μεγαλύτερες εταιρείες λογισμικού και hardware, εξέδωσε έναν κατάλογο με απλές συμβουλές προστασίας για όσους στρέφονται στο διαδίκτυο για να επιλέξουν τον προορισμό των διακοπών τους.

1. Προστατεύστε τον υπολογιστή σας. Εγκαταστήστε τις ενημερώσεις ασφαλείας, επιλέξτε ένα καλό anti-virus και firewall.
2. Να είστε ενημερωμένοι. Όταν πραγματοποιείτε κρατήσεις δωματίων, εισιτηρίων ή ενοικιάσεις αυτοκινήτων μέσω internet, να επιβεβαιώνετε ότι ο προμηθευτής είναι αξιόπιστος. Αναζητήστε στην ιστοσελίδα το σήμα ενός διεθνώς αναγνωρισμένου οργανισμού πιστοποίησης που επιβεβαιώνει την φερεγγυότητά του.
3. Κατανοήστε τους όρους της συναλλαγής. Επιβεβαιώστε ότι έχετε κατανοήσει και ότι συμφωνείτε πλήρως με τους όρους συναλλαγής που θέτει ο προμηθευτής.
4. Εξετάστε τα επίπεδα προστασίας που προσφέρει η ιστοσελίδα. Βεβαιωθείτε ότι κατά τη διάρκεια της συναλλαγής, εμφανίζεται μια κλειδαριά στο κάτω δεξιό μέρος του browser κι ότι η διεύθυνση της ιστοσελίδας ξεκινάει με https, όπου το τελικό s συμβολίζει την ασφάλεια της ιστοσελίδας.
5. Διασφαλίστε ασφαλή πληρωμή. Πριν καταχωρήσετε τα προσωπικά σας στοιχεία και τον αριθμό της πιστωτικής σας κάρτας, επιβεβαιώστε ότι η σύνδεσή σας με το διαδίκτυο είναι ασφαλής.
6. Κρατάτε τις αποδείξεις. Να εκτυπώνετε και να κρατάτε τις αποδείξεις αγοράς ή τον κωδικό παραγγελίας.
7. Εμπιστευτείτε το ένστικτό σας. Αποφύγετε να δώσετε τα προσωπικά σας στοιχεία σε μια ιστοσελίδα που δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη και ασφάλεια.
8. Μάθετε να αναγνωρίζετε τα spam e-mails. Αν λάβετε ένα e-mail από άγνωστο αποστολέα, που περιέχει ανορθογραφίες και οι τιμές που προσφέρει είναι εξαιρετικά χαμηλές, τότε πρόκειται σίγουρα για spam.
9. Μην απαντάτε σε spam. Ακόμα κι αν ένα spam e-mail σας προτρέπει να διαγραφείτε από τη λίστα παραληπτών, αυτό μπορεί να είναι παγίδα. Απαντώντας στο εν λόγω e-mail, επιβεβαιώνετε στον spammer ότι η ηλεκτρονικής σας διεύθυνση είναι εν ενεργεία.
10. Να θυμάστε ότι τα προγράμματα λογισμικού είναι από τα πιο διαδεδομένα πειρατικά προϊόντα που προσφέρονται στο internet. Επιλέγετε πάντα νόμιμα προγράμματα λογισμικού για χρήση στον υπολογιστή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
SPAMMERS


Σύμφωνα με δημοσίευμα του SecurityProNews, το project καταπολέμησης του spam, Spamhaus πιστεύει πως μόλις 10 άτομα είναι υπεύθυνα για το 80% του spam στη βόρεια Αμερική και την Ευρώπη. Ο χειρότερος από όλους είναι ένας spammer με πολλά ψευδώνυμα, μεταξύ των οποίων τα Alex/Alexey, που ζει στην Ουκρανία. Ο Alex φημολογείται ότι συνεργάζεται με τους περιβόητους Ρώσους spammers Pavka/Artofit που χρησιμοποιούν spam bots για να κατακλύσουν τον κόσμο με ψηφιακά σκουπίδια.

Ο Leo Kuvayev, νούμερο δύο στον κατάλογο, που στο παρελθόν δούλεψε κι αυτός μαζί με τους Pavka/Artofit, κρύβεται από τον Οκτώβριο του 2005, όταν δικαστήριο της Μασαχουσέτης του επέβαλε πρόστιμο 37 εκατομμυρίων δολαρίων για τις πράξεις του. Στο Top 10 των spammers περιλαμβάνεται και ο Michael Lindsay της iMedia Networks που, σύμφωνα με το Spamhaus, διευθύνει μια πλήρη επιχείρηση spam-hosting, όπως επίσης και ο Jeffrey Peters που έχει στην ιδιοκτησία του έναν ρώσικο ISP, αποκλειστικά και μόνο για spamming.

Τέσσερεις από τους δέκα spammers είναι από τη Ρωσία, 1 από την Ουκρανία, 2 από τις ΗΠΑ και οι υπόλοιποι από το Ισραήλ, το Χονγκ Κονγκ και τον Καναδά.

https://www.e-pcmag.gr/modules/news/article.php?storyid=2612 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάτι αρκέτα ενδιάφερον:

Ιδιοκτήτης εταιρίας παροχής υπηρεσιών διαδικτύου είχε στήσει ηλεκτρονική παγίδα σε χρήστες του Internet, εκτρέποντας τις κλήσεις τους σε τηλεφωνικούς αριθμούς υψηλής χρέωσης.

Περισσότερα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Έψαχνα ένα θέμα να βάλω ένα ενδιαφέρον άρθρο και μου έκανε εντύπωση ότι υπάρχει αυτό το θέμα και έχει ελάχιστες απαντήσεις.Το ξεθάβω.
Clue as to Why Alcohol Is Addicting: Scientists Show That Drinking Releases Brain Endorphins
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Boost for Health? Researchers Isolate Protein Linking Exercise to Health Benefits

Διαβάστε για την ορμόνη(Ιρισίνη) στη wiki
Πιθανότατα θα μας απασχολήσει στο μέλλον.Φαίνεται να παίζει ρόλο στη λιπόλυση και εκκρίνεται μετά από άσκηση(κυρίως αερόβια).Με λίγα λόγια : μετατρέπει το λευκό λίπος σε καφέ, αυξάνει την ευαισθησία στη γλυκόζη, αυξάνει τη θερμογένεση.Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κατά της παχυσαρκίας και του διαβήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top