Τοπικές προφορές

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ριχνω τρελο γελιο με την Κυπριακη προφορα. Οχι για να κοροιδεψω ομως. Μου αρεσει! :D
Γενικα μου αρεσει οταν πηγαινω στο χωριο της γιαγιας μου ή στην Κρητη ή στην Θεσσαλονικη κλπ, οι ανθρωποι που ειναι μεγαλωμενοι εκει μιλανε λιγο διαφορετικα. Η διαφορα "φαινεται" αλλα αυτο δεν πρεπει να "σας" πειραζει καθολου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως όταν ακούω άντρες να μιλάνε κυπριακά με εκνευρίζει η προφορά τους, δεν ξέρω γιατί. Σε γυναίκες όχι ιδιαίτερα, μερικές φορές είναι και χαριτωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Που να ακούσετε παππούδες κύπριους στα χωρια, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Εγώ εχω πήξει στα κρητικά με την γυναίκα μου και τα πεθερικά μου και σαν να μην φτάνει αυτό έχουμε και τον αδερφό της με την Κρητικιά μέλλουσα.
Έκανα γέλιο το προηγούμενο ΣΚ που είχα βάλει τα ξαδερφάκια της κατερίνας να παιζουν Call of Duty στο πισι μου, όποτε έβλεπαν γέρμανο, φώναζαν το ένα στο άλλο
-παίξτου την , παίξτου την!!!!:P (Ρίξτου, ρίξτου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλίτα της γειτονιάς

Νεοφερμένος

Η Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πάντως χαίρομαι που σ' αυτό το θέμα, οι στάσεις είναι θετικές για τα ιδιώματα και τις διαλέκτους! Όπως μπορεί να φανεί σε μας "περίεργο" το να ακούσουμε έναν αρχαγγελίτη ή έναν σφακιανό ή έναν τσάκωνα ή έναν αρβανίτη ή όποιον άλλο, από οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας, άλλο τόσο φαίνεται και σ' αυτούς περίεργη η δική μας "προφορά". Ασχετα αν το αθηναϊκό ιδίωμα καθιερώθηκε από το κράτος και σ' αυτό βοήθησαν και ΜΜΕ κλπ, δεν παύει και μεις οι αθηναίοι να μιλάμε το ιδίωμά μας.

Προσωπικά, θαυμάζω τους ανθρώπους, και ειδικά τους νέους, που θέλουν να κρατήσουν αυτή τη γλωσσική διαφορετικότητα!

Επισης, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε σας, αλλά όποτε πάω στο χωριό μου έχω μια τάση να προσαρμόζομαι στη ντοπιολαλιά, μου βγαίνει αυθόρμητα! Οχι ότι χρησιμοποιώ το λεξιλογιο, αλλά κατι παίζει με την προφορά και την μουσικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Που να ακούσετε παππούδες κύπριους στα χωρια, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Εγώ εχω πήξει στα κρητικά με την γυναίκα μου και τα πεθερικά μου και σαν να μην φτάνει αυτό έχουμε και τον αδερφό της με την Κρητικιά μέλλουσα.
Έκανα γέλιο το προηγούμενο ΣΚ που είχα βάλει τα ξαδερφάκια της κατερίνας να παιζουν Call of Duty στο πισι μου, όποτε έβλεπαν γέρμανο, φώναζαν το ένα στο άλλο
-παίξτου την , παίξτου την!!!!:P (Ρίξτου, ρίξτου)
αχαχαχαχα!!!!!!!!φοβερο:D:D:D:D
εγω μιλαω πολυ περιεργα(απ'ότι μου λενε).....οταν ειμαι στη ροδο(της μητερας μου η καταγωγη) μιλαω πολυ κρητικα κ οταν ειμαι στη κρητη(του πατερα μου η καταγωγη) μιλαω πολυ ροδιτικα...........οπου κ να παω μου λενε οτι μιλαω αλλιως,λαθος timing:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι να σας πώ βρε παιδιά, ίσως σε άλλες περιοχές να είναι πιο όμορφο, αλλά στη Μυτιλήνη απο την οποία κατάγομαι εγώ η προφορά μου φαίνεται τελείως αντιαισθητική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επισης, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε σας, αλλά όποτε πάω στο χωριό μου έχω μια τάση να προσαρμόζομαι στη ντοπιολαλιά, μου βγαίνει αυθόρμητα! Οχι ότι χρησιμοποιώ το λεξιλογιο, αλλά κατι παίζει με την προφορά και την μουσικότητα...


εμένα μου συμβαίνει αυτό... επιρρεάζομαι απ τα ακούσματα μου και τους ακολουθώ αβίαστα... μου βγαίνει πάρα πολύ άνετα και ρίχνω και τρελό γέλιο με την πάρτη μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλίτα της γειτονιάς

Νεοφερμένος

Η Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εμένα μου συμβαίνει αυτό... επιρρεάζομαι απ τα ακούσματα μου και τους ακολουθώ αβίαστα... μου βγαίνει πάρα πολύ άνετα και ρίχνω και τρελό γέλιο με την πάρτη μου :D

Ναι είναι περίεργη αίσθηση και γω το απολαμβάνω πάντως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καθολου ενοχΛΛΛητικα, ουτε τα ΛΛΛαμδα, ουτε τα ΜΕ, ουτε τα τραγουδιστα, ουτε τιποτα! ολα μαρεσουν να τακουω! και εχει πλακα, αναλογα με την προφορα, να προσπαθω να μαντεψω καταγωγη!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Άμα βγαίνει ρε παιδιά γιατί να φαίνεται παράξενο;;;
Εγώ πχ ήμουν στη Ρόδο 4 χρόνια και όσο ήμουν εκεί είχα αρχίσει να μιλάω με τον ρυθμικό τους τρόπο. Όλοι για Ροδίτισσα με περνούσαν! :D Ώρες και φορές γελάω πολύ με τοντρόπο που μιλάω αλλά το χαίρομαι και μ' αρεσει :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Τι εκανες στη Ροδο??σπουδαζες?
Την Κρεμαστη την ειδες??????:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
H κρητική προφορά μου αρέσει πολύ, αυτό που δεν μπορώ με τίποτα είναι το ννννί και λλλλί ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Τι εκανες στη Ροδο??σπουδαζες?
Την Κρεμαστη την ειδες??????

Ναι σπούδαζα 4 χρόνια και την έχω γυρισει όοοολη. Κυρίως τριγυρνούσα από κέντρο μέχρι Σορωνή και απο κέντρο πάλιι μέχρι Χαράκι-Μαλώνα και όλες τις ενδιαμεσες φυσικά perioχές. Αυτό ήταν το πεδίο δράσης μου! Την ξέρω απ΄εξω και ανακατωτά¨:smile:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
nice!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Όλες οι προφορές είναι μια χαρά και το να μην καταλαβαίνω τι μου λένε ακόμα καλύτερο, αλλά please, όπως είπε και η φίλτατη Σκουλικαντέρα, τα περίφημα νιιιιιιιι και λιιιιιιιι είναι κάπως ενοχλητικά. ΟΚ, σε φίλους και γνωστούς, δεν με ενοχλούν, αλλά με τίποτα δεν θα μπορούσα να κάνω σχέση με κάποιον που θα μίλαγε έτσι.
"Ελένιιιιιιιιη, μου λιιιιιιιιιιείπεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ξεχωριζετε εσεις τα ατομα αναλογα με την προφορα τους?

Τους Θεσσαλους απο μακρια τους καταλαβαινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Ρε παιδια, εγω που ειμαι απο Θεσσαλονικη να ανησυχησω που δεν ξερω κανεναν απο δω να μιλαει με "με" και "σε" και αυτο το "λλλ"? Ουτε εγω μιλαω ετσι. Εχω συναντησει ανθρωπους που μιλανε ετσι, αλλα οχι απο δω.. Δεν ξερω αν ζω σε αλλη Θεσσαλονικη απο αυτην που λετε εσεις.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Ρε παιδια, εγω που ειμαι απο Θεσσαλονικη να ανησυχησω που δεν ξερω κανεναν απο δω να μιλαει με "με" και "σε" και αυτο το "λλλ"? Ουτε εγω μιλαω ετσι. Εχω συναντησει ανθρωπους που μιλανε ετσι, αλλα οχι απο δω.. Δεν ξερω αν ζω σε αλλη Θεσσαλονικη απο αυτην που λετε εσεις.. :whistle:

Περίεργο, τι με λλλες; :hmm: :D
Το με & σε είναι εύκολο να παρατηρήσεις αν χρησιμοποιείται, αλλά το λλλ είναι δύσκολο και θέλει προσοχή. Εγώ πολύ πρόσφατα κατάλαβα ότι το λέω και εγώ βαριά το λάμδα. Παλιά δεν το είχα προσέξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Περίεργο, τι με λλλες; :hmm: :D
Το με & σε είναι εύκολο να παρατηρήσεις αν χρησιμοποιείται, αλλά το λλλ είναι δύσκολο και θέλει προσοχή. Εγώ πολύ πρόσφατα κατάλαβα ότι το λέω και εγώ βαριά το λάμδα. Παλιά δεν το είχα προσέξει
Τι ΣΕ ΛΛΛεω?? :Ρ Την αληθεια. Αυτο που βλεπω δηλαδη.. Τωρα το λλλ εγω το καταλαβαινω. Το αν το λες λιγο η οχι ειναι θεμα ανθρωπου νομιζω και οχι προφορας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Νομιζω πως οι θεσσαλονικιοι δεν εχουν καποια περιεργη προφορα. Οι Κυπριου οντως εχουν, θυμαμαι πριν λιγα χρονια που ειχα παει σε μια κατασκηνωση και τους ακουγες και ηταν σαν να μιλουσαν αλλη γλωσσα:S. Παντως δεν ακουγεται ασχημα, ειναι ωραια η προφορα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top