Πόσο εύκολα λέτε «όχι»;

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δυστυχώς δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αρνηθώ, με αποτέλεσμα να χάνω ώρες της μέρας μου, κάνοντας πράγματα που δεν θα έκανα, για να μην στενοχωρησω άλλους.
Μακάρι να τα καταφέρω και να το αλλάξω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δυστυχώς δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αρνηθώ, με αποτέλεσμα να χάνω ώρες της μέρας μου, κάνοντας πράγματα που δεν θα έκανα, για να μην στενοχωρησω άλλους.
Μακάρι να τα καταφέρω και να το αλλάξω. :hmm:

Να αλλαξεις, απαγορευεται! Να εισαι παντα ο εαυτος σου! Αλλα καθε φορα που θα δυσκολευεσαι να πεις <<οχι>> να σκεφτεσαι και τον λογο. Δεν θα σε αναγκασει κανεις, να κανεις κατι που δεν θες. Ο εαυτος σου παντα πρωτος, γιατι στο τελος μπορει εσυ η ιδια να πληγωθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Να αλλαξεις, απαγορευεται! Να εισαι παντα ο εαυτος σου! Αλλα καθε φορα που θα δυσκολευεσαι να πεις <<οχι>> να σκεφτεσαι και τον λογο. Δεν θα σε αναγκασει κανεις, να κανεις κατι που δεν θες. Ο εαυτος σου παντα πρωτος, γιατι στο τελος μπορει εσυ η ιδια να πληγωθεις

Δίκιο έχεις Κατερινάκι, σ ευχαριστώ που μου τα λες.
Δεν ξέρω, λες και νιωθω οτι θα απογοητεύσω/θυμώσω εκείνον που μου το ζητάει και πάντα δέχομαι.
Φυσικά όλοι οι άλλοι μια χαρά μου αρνούνται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δίκιο έχεις Κατερινάκι, σ ευχαριστώ που μου τα λες.
Δεν ξέρω, λες και νιωθω οτι θα απογοητεύσω/θυμώσω εκείνον που μου το ζητάει και πάντα δέχομαι.
Φυσικά όλοι οι άλλοι μια χαρά μου αρνούνται..

Ειδες? Και εσυ η ιδια το λες! Ενα <<οχι>> που θα σε αποτρεψει να κανεις κατι που πραγματικα δεν θες θα σε κανει πιο δυνατη, ενω ενα <<ναι>>, που θα το πεις με μιση καρδια θα σου καθεται στον λαιμο για μια ζωη. Και αν τοσο πια μερικοι σε φερνουν σε δυσκολη θεση, να τους αποφευγεις. Μακρια απο ανθρωπους που πιεζουν και παραπλανουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Προφανώς πανεύκολα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα.
Δε μου πάει η καρδιά να λέω ένα ξερό όχι, προτιμώ να το λέω γλυκούλικα ξέρωγω και όχι τόσο απότομα.
Δλδ δε σημαίνει ότι λέω πάντα ναι, απλά δε λέω ούτε όχι και προσπαθώ να το φέρνω με τρόπο στον άλλον.

^αυτό ισχύει σε περιπτώσεις που μου ζητάνε κάτι οι άλλοι.
Σε άλλες περιπτώσεις που η πρωταγωνίστρια είμαι εγώ, το όχι είναι εύκολο, καθώς δε με νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι.

Ξέρω, κι εγώ μπερδεύτηκα.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Καλά ναι ισχύει αυτό. Και μένα όταν μου ζητάνε κάτι, πχ αν είναι κάποιος πολύ δικός μου δεν θα πω τόσο εύκολα όχι εκτός και αν όντως δεν μπορώ οπότε θα εξηγήσω το γιατί λέω όχι.
Και ναι ανάλογα με το που πάει το όχι θα έχει και τον ανάλογο πραγματολογικό τρόπο. Όχι κατανόησης προς αγαπημένους, όχι πολύ γλυκό για πιο πιο αγαπημένους, όχι αποφασιστικό για πιο σοβαρές συναλλαγές, όχι αδιάφορο για ενοχλητικούς κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρή δεν μπορούσα με τίποτα να λέω όχι... ήθελα πάντα να είναι οι άλλοι ευχαριστημένοι μαζί μου! Καθώς μεγάλωνα συνειδητοποίησα ότι όταν ήμουν τόσο πρόθυμη για όλα, καταντούσε ελάττωμα... με τον καιρό το ξεπέρασα σιγά σιγά αλλά ακόμα το έχω σε μεγάλο βαθμό.. ειδικά για τα άτομα που αγαπώ πολυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ευκολα να κοιταξτε: Οχι, οχι οχι οχι και παλι οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.bee

Νεοφερμένος

Η Smile Honey :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αναλόγως την περίπτωση.. Χάρες δύσκολα θα αρνηθώ αρκεί να μου το ζητήσουν με όμορφο τρόπο και να μην αισθανθώ "θύμα"!!! :hmm: Αλλά γενικά το ΟΧΙ το έχω εύκολο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freepepsi

Νεοφερμένος

Η Ουρανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δεν ειμαι απολυτα αρνητικη στη ν καθημερινοτητα μου.Λεω οχι εκει που πρεπει να πω και θελω να το πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δύσκολα λέω όχι στους άλλους.Προσπαθώ πάντοτε να τους ευχαριστήσω, ακόμα και αν μερικές φορές πρέπει
εγώ να ζημιωθώ.Μάλλον,όμως,πρέπει να το αλλάξω αυτό κάποια μέρα....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Eμ...: Οχι, Νο, Νein, nuk,不:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
χαχαχα είναι η μόνη λέξη που λέω συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top