Φιλέτο ψαριού στο φούρνο με λαχανικά

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εκανα ένα πείραμα πριν από μερικές μέρες και ο καλός μου έφαγε όλο το ταψί (ένα κιλό περίπου) οπότε μάλλον ήταν καλό. Εγώ προσωπική γνώμη δεν έχω γιατί σιχαίνομαι όλα τα ψάρια και τα θαλασσινά και εννοείται ότι δεν έφαγα καθόλου.

ΥΛΙΚΑ
φιλετα ψαριού (το έχω κάνει με πέρκα και γλώσσα, αλλά φαντάζομαι ότι πάει με όλα)
φρέσκα κρεμμυδάκια
ξερό κρεμμύδι
ντομάτα ή ντοματάκια ή αραιό ντοματοχυμο
φρυγανιά
αλέυρι
ούζο ή λευκό κρασί
ελαιόλαδο
πιπέρι
μαιντανό
άνηθο
πάπρικα
σκόρδο σκόνη
δεντρολίβανο


ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Ξεπαγώνουμε τα φιλέτα (ιδανικά στο ψυγείο αλλά και τα μικροκύματα κάνουν).
Τα βάζουμε σε πιατέλα και ρίχνουμε όσο πιπέρι, πάπρικα, σκόρδο και δεντρολίβανο θέλουμε. (Εγώ βάζω και ένα κίτρινο μπαχαρικό ειδικο για ψάρια που έχω πάρει από την τουρκία και άλλο ένα από την Κρήτη, αλλά δεν ξέρω πως λέγονται). *EDIT: Το τούρκικο λέει πάνω "μπαλικ μπαχαρέζε", αλλά έψαξα με όλες τις πιθανές ορθογραφίες στο ιντερνετ και δεν βρίσκω τίποτα. Ηταν χύμα οπότε ίσως είναι μίξη. Τέλος πάντων.
Τα αφήνουμε λίγη ώρα να απορροφήσουν τα μπαχαρικά και σε αυτό το διάστημα τρίβουμε τις φρυγανιές (εγώ τις βάζω στο μπλεντερ για ευκολία).
Αναποδογυρίζουμε τα φιλέτα και ρίχνουμε μυρωδικά και από την άλλη μεριά.
Ζεσταίνουμε λίγο λάδι σε αντικολλητικό τηγάνι (μην αρχίσετε να φωνάζετε για το τηγανιτό, τις θερμίδες και τα σχετικά :P)
Καλύπτουμε τα φιλέτα και από τις δύο πλευρές με φρυγανιά και έπειτα με αλεύρι. Δεν θέλουμε παχύ στρώμα, ίσα ίσα να καλυφθούν.
Τηγανίζουμε 1-2 λεπτά από την κάθε πλευρά, μέχρι δηλαδή να αποκτήσουν ελαφρώς χρυσό χρώμα.
Τοποθετούμε τα φιλέτα σε ταψί, το ένα δίπλα στο άλλο, και απο πάνω ρίχνουμε τα κομμένα κρεμμύδια και τις ντομάτες (εγώ αυτά τα βάζω για το άρωμα και τα υγρά τους πιό πολύ, αλλά αμα σας αρέσουν τα ψητά λαχανικά τα τρώτε κιόλας).
Μετά ρίχνουμε οσο τριμμένο μαιντανό και άνηθο, ελαιόλαδο, όυζο ή λευκό κρασί θέλουμε. Εγώ το προτιμώ με ούζο (όχι οτι το τρώω, αλλά μου μυρίζει πολύ ωραία έτσι).
Σκεπάζουμε το ταψί με αλουμινόχαρτο και ψήνουμε ανάλογα τον φούρνο (εγω που έχω ένα φουρνάκι της συμφοράς, θέλω 1 ώρα στους 150, αλλά όσοι έχουν αξιοπρεπή φουρνο σίγουρα θα θέλουν λιγότερο.

ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
Οσοι γκρινιάξατε προηγουμένως με το τηγάνισμα, μπορείτε να ανακατέψετε λίγο λάδι στην τριμμένη φρυγανιά και να μην βάλετε καθόλου αλέυρι. Μετά το βάζετε κατευθείαν στο φούρνο, χωρίς τηγάνισμα. Ετσι το αποτέλεσμα θα είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Και μην ακούσω τίποτα για τις θερμίδες της φρυγανιάς, ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ωραιο ακούγεται yum yum
Μ'αρέσει το ψάρι όταν είναι πολύ καλά μαγειρεμένο, αλλιώς δεν το πλησιάζω. Ιδιαίτερη προτίμηση έχω στα ψάρια χωρίς κόκκαλα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ρε παιδιά! ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ! Εγώ γιαυτό μπαίνω στα μαγειρικά θέματα!
Απο δω και πέρα θα μπαίνω μόνο στης ιζι και στης οραλι που βάζουν σχεδόν πάντα!

Ε μα πια! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μα δεν πρόλαβα σας είπα, το καταβρόχθισε όλο το ταψι. Δεσμεύομαι να βάλω την άλλη φορά step by step για αναπλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Απ' τα αγαπημένα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top