Δορυφορική τηλεόραση!

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ποιός έχει ελεύθερη δορυφορική τηλεόραση (εκτός nova) μπορεί ο ίδιος εξοπλισμός να χρησιμοποιηθεί για να πιάνεις ελέυθερα κανάλια. Τι χρειάζεται ? Ξέρει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
έχω εγώ ... λοίπον ο εξοπλισμός που έχω συνόλο κοστίζει γύρο στα 200Ε αν θέλεις και μπορείς δώσε λίγα παραπάνω... καλό θα κάνει ... πίανω τον δορυφόρο hotbird ...
οσο για τον εξπλοσμό που δίνει η Nova δεν ξέρω αν κάνει για ελευθέρα κανάλια ... φοβάμαι μηπως έχουν κλειδώσει τον αποκωδικοποιητή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Και εγώ δεν ξέρω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό της ΝΟVA...(δεν αποκλείεται να ισχύει αυτό που λέει ο Πάνος...)


Κατά τα άλλα χρειάζεσαι έναν αποκωδικοποιητή και το πιάτο...
Αν είσαι και ψιλο-μάνιακ, μπορείς στο πιάτο να βάλεις 2-3 LNB και να έχεις 2-3 δορυφόρους...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Ποιός έχει ελεύθερη δορυφορική τηλεόραση (εκτός nova) μπορεί ο ίδιος εξοπλισμός να χρησιμοποιηθεί για να πιάνεις ελέυθερα κανάλια. Τι χρειάζεται ? Ξέρει κάποιος?
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Η δική μου πρόταση είναι να δώσεις λίγο παραπάνω για ένα μεγάλο πιάτο και μάλιστα αν μπορείς ένα μηχανοκινούμενο πιάτο. Χρειάζεται ειδική βάση πιάτου που θα παίρνει μοτέρ. Έρχεται περίπου 100 Ευρώ παραπάνω με το μοτέρ μαζί. Η δυσκολία μετά είναι να τοποθετήσεις το πιάτο με σωστό προσανατολισμό (στις 177 μοίρες μαγνητικό αζιμούθιο), ώστε με την κίνηση του πιάτου να πιάνεις όλους τους δορυφόρους του τόξου.
Το TV Sat περιοδικό έχει πίνακες για υπολογισμούς. Υπάρχει διαφορά μεταξύ γεωγραφικού και μαγνητικού Νότου. Οι θέσεις των δορυφόρων δίνονται σε γεωγραφική μέτρηση. Θέλεις τα Αζιμούθια. Βέβαια ανάλογα που βρίσκεσαι πρέπει να κανονίσεις την ανύψωση του πιάτου από τον ορίζοντα. Για την αθήνα ο πρώτος δορυφόρος που θέλεις να πιάσεις με μηχανοκίνητο πιάτο είναι ο Astra στις 19.2 Ανατολικά που αντιστοιχεί με αζιμούθιο 184 μοίρες. Η ανύψωση από Αθήνα είναι 45.7 μοίρες από τον ορίζοντα. Μη ξεχάσεις την στροφή του LNB από την κάθετο που είναι 5.8 μοίρες προς τη δύση. Αυτά όλα μπορεί να έχουν καθοριστικό ρόλο στην καλή λήψη και εξαρτώνται από την καλή κατακόρυφη τοποθέτηση της βάσης του πιάτου.
Το αποτέλεσμα είναι να έχεις στη διάθεσή σου από τους Τούρκικους δορυφόρους ανατολικά (και τον Ελληνικό) μέχρι τους σκανδιναβικούς και ισπανικούς δορυφόρους δυτικά. Περιλαμβανομένων και των ραδιοσταθμών, οι επιλογές σου μετά είναι πολύ πλούσιες. Τα ελεύθερα κανάλια και σταθμοί είναι ήδη πάρα πολλοί αλλά αν διαπιστώσεις ότι θέλεις και ειδικευμένα προγράμματα με συνδρομή, φρόντισε ο δέκτης να παίρνει και συνδρομητικές κάρτες.
Κάτι που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι οι δορυφόροι αυτοί βρίσκονται 36.000 χιλιόμετρα πάνω από τον ισημερινό.
Υπάρχει και το www.sdtv.gr γιά αρχή.
Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Φοβερές πληροφορίες ευχαριστώ παιδία, ειδικά ο kynofilos ξέρει απίστευτες λεπτομέρειες!
Το πιάτο της Nova δεν κάνει? Μπορώ να πάρω δηλαδή έναν άλλο αποκωδικοποιητή και απλά με το πιάτο της Nova να πιάνω discovey, national geographic, history κτλ? Πόσο περίπου στοιχίζουν τέτιοι απο κωδικοποιητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
το πιατο λογικά θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις... αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι εαν τα κανάλια που ζητάς(discovey, national geographic, history) δεν ξέρω εαν είναι δωρεάν ...

αποκωδικοποιητή μπορει να βρεις και με 100 ευρώ και μάλιστα ψηφιακό... αλλά δεν λέει δώσε λιγά παραπάνω αν μπορείς...

Να πάρεις μόνο ψηφιακό γιατι πλέων είναι ελάχιστα τα κανάλια που υποστηρίζουν αναλογικό ...

Στο ebay είχα δεί έναν αποκωδικοποιητή που έτρεχε linux με αποτέλεσμα να ήταν πιο εύκολο να δεις συδρομιτικά κανάλια δωρέαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Φοβερές πληροφορίες ευχαριστώ παιδία, ειδικά ο kynofilos ξέρει απίστευτες λεπτομέρειες!
Το πιάτο της Nova δεν κάνει? Μπορώ να πάρω δηλαδή έναν άλλο αποκωδικοποιητή και απλά με το πιάτο της Nova να πιάνω discovey, national geographic, history κτλ? Πόσο περίπου στοιχίζουν τέτιοι απο κωδικοποιητές?
Το πιάτο της Nova το ονομάζουν και πιατάκι του καφέ!:) Εντούτοις τα κανάλια που αναφέρεις βρίσκονται στους Hotbird δορυφόρους που έχουν εύκολη λήψη από παντού και με μικρά πιάτα. Είναι όλα συνδρομητικά προγράμματα και ο δέκτης πρέπει να δέχεται συνδρομητικές κάρτες και να είναι ψηφιακός. Με 150 ευρούλια για τον δέκτη είσαι εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Το πιάτο της Nova το ονομάζουν και πιατάκι του καφέ.:) Εντούτοις τα κανάλια που αναφέρεις βρίσκονται στους Hotbird δορυφόρους που έχουν εύκολη λήψη από παντού και με μικρά πιάτα. Είναι όλα συνδρομητικά προγράμματα και ο δέκτης πρέπει να δέχεται συνδρομητικές κάρτες και να είναι ψηφιακός. Με 150 ευρούλια για τον δέκτη είσαι εντάξει.

Οπότε με βλέπω να συνδέω την Nova και πάλι και περαστικά μου! Αν είναι να πληρώνω συνδρομή για discovery, history κτλ τα δίνω στην Nova που έχω και το εξοπλισμός και ξεμπερδέυω!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Οπότε με βλέπω να συνδέω την Nova και πάλι και περαστικά μου! Αν είναι να πληρώνω συνδρομή για discovery, history κτλ τα δίνω στην Nova που έχω και το εξοπλισμός και ξεμπερδέυω!:/:
όντως .... ειναι νομίζω ότι καλλίτερο έχεις να κάνεις... τουλάχιστον αυτό θα έκανε εγώ...

αλλήθεια η nova πλέων πόσο κοστίζει; ο εξοπλισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
όντως .... ειναι νομίζω ότι καλλίτερο έχεις να κάνεις... τουλάχιστον αυτό θα έκανε εγώ...

αλλήθεια η nova πλέων πόσο κοστίζει; ο εξοπλισμός;

149€ έχει προσφορά και 55€ τον μήνα! Αλλα έχει καλά κανάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
55Ε το μήνα ;;;;; προτιμώ να βάλω adsl 2048/1024 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
55Ε το μήνα ;;;;; προτιμώ να βάλω adsl 2048/1024 :P

Είδες γιατί το έψαχνα! Αλλα τώρα που θα πάρω την dsl της HOL θα βάλω ξανά την Nova!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
https://science.nasa.gov/Realtime/jtrack/3d/JTrack3d.html

Μια πολύ όμορφη γραφική τρισδιάστατη απεικόνιση των δορυφόρων!!
Κρατήστε το αριστερό κλικ πατημένο μέσα στην απεικόνιση και κινήστε το ποντίκι. Με αριστερό κλικ πάνω στις άσπρες κουκίδες βλέπετε το όνομα του δορυφόρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εγώ έχω Nova ( ζήτω το history channel !!) , αλλά την έβαλα όταν έκανε προσφορά σε συνδιασμό με την forthnet που είχα ήδη με 20% φθηνότερα και στις 2 υπηρεσίες για πάντα ..ψάξε το αξίζει ( επίσης μπορείς να επιλέξεις το value pack που έχει τα κανάλια που ζητάς - history / discovery με αποτέλεσμα να πληρώνεις ακόμη λιγότερα !!! ) .

Σχετικά με τα ελεύθερα κανάλια τώρα , εγώ επέλεξα την λύση εγκατάστασης 2 σταθερων κατόπτρων 1 μέτρου το καθένα περίπου στα οποία τοποθέτησα απο 2 lnb στο κάθε πιάτο , και τα κέντραρα σε 4 σμήνη απο δορυφόρους που γεωστατικά βρίσκονται σε μοίρες απόκλισης κοντινές [επέλεξα τους 1) hotbird 6/8/9 στα 13Ε με τους astra 1H/1KR/1L/1M στους 19,2 Ε στο 1 πιάτο και 2) τον Ηellassat 2 στις 39 Ε με τον Turksat 2A στις 42 Ε στο δεύτερο πιάτο ].
Η εναλλαγή μεταξύ των δορυφόρων - πιάτων γίνεται με 4πλό switch και φέρνει στην οθόνη της τηλεόρασης μου εκατοντάδες ελεύθερα δορυφορικά κανάλια , φυσικά και τα κανάλια της Nova απο τους hotbird .

H όλη εγκατάσταση με την επιλογή 2 hd δεκτών μου κόστισε γύρω στα 700-800 ευρώ , αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε και πίστεψε με αξίζει γιατί θα το κάνεις μιά φορά και με μιά σωστή συντήρηση θα σου πάει πάρα πολλά χρόνια .

Υ/γ . Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κινητό πιάτο όπως έγραψε ο φίλος προηγουμένως , απλά εγώ δεν το έκανα ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikolasgz

Νεοφερμένος

Ο Nikolasgz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ενδιαφερομαι να εγκαταστησω Δορυφορικη τηλεοραση και προσπαθω να μαθω πολλες λεπτομεριες σχετικα.

Τι χρειζεται για 3 τηλεορασεις?? (με ακριβεια)
Ποσο θα κοστησει περιπου??
Θα μπορω να πιανω τα απλα καναλια?? οπως star , mega, ant1 κτλ?? ( δεν θελω nova)


** οσο πιο λεπτομερης πληροφοριες τοσο το καλυτερο...:/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top