Πώς ξεχωρίζεις ένα ρούχο μαϊμού από ένα γνήσιο;

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ίσως η ερώτησή μου να φαίνεται λίγο αφελής γι' αυτό και θα δώσω μερικές διευκρινίσεις.

Ασφαλώς και έχω υπ' όψη μου κάποιους βασικούς κανόνες όπως το να εξετάζεις την ποιότητα, π.χ. ύφασμα, ραφή, κλπ. Το να έχεις όμως στο μυαλό σου έναν γενικό κανόνα δεν έχει αξία αν δεν ξέρεις πως να τον χρησιμοποιήσεις - ποιά, για παράδειγμα, είναι τα κριτήρια για το αν το συγκεκριμένο ύφασμα είναι καλό; Είναι όλες οι απομιμήσεις τόσο κακής ποιότητας ώστε να είναι εύκολο να τις εντοπίσει ακόμα και ένα μη έμπειρο μάτι;

Μια ακόμα ερώτηση θα ήταν αν οι μαϊμούδες είναι πάντα αντίγραφα ενός υπαρκτού σχεδίου της φίρμας, ή μπορεί να είναι και ένα εντελώς ανύπαρκτο σχέδιο.

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το τι θα πρέπει να προσέχει κανείς είναι ευπρόσδεκτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
του ριχνεις μια μπανανα και περιμενεις....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δύσκολα να το ξεχωρίσεις αν είναι καλό αντίγραφο.
Θα σου πω μια ιστορία για να καταλάβεις...

Είχαν πάει κάποιον στα δικαστήρια ότι πουλάει απομιμήσεις. Ερχεται λοιπόν η ώρα της δίκης και φέρνει κάποιες απομιμήσεις και κάποια original. Τους λέει βρείτε την απομίμηση. Ε δεν τη βρήκανε...Και φυσικά αθωώθηκε ενώ ξέρανε όλοι οτι πουλάει απομιμήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Το ξεχωρίζεις αλλά πρέπει να προηγηθεί κάποιο διάστημα χρήσης ώστε να εμφανιστούν τα πρώτα σημάδια της μαιμουδιάς, αχρησιμοποίητο στο ράφι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Συνήθως οι μαιμούδες δεν είναι υπαρκτά σχέδια, απλά μοιάζουν στο στιλ. Αν μιλάμε για γυαλιά Ray Ban πχ, που μοιάζουν πολύ, είναι δύσκολο. Γενικά, εσύ ανησυχείς μήπως πληρώνεις κανονική τιμή για τη μαιμου ή μήπως κάτι σε "τρελη προσφορά" είναι μαιμού? Πολλές φορές έχω πληρώσει ελάχιστα λεφτά για κάτι που ξέρω ότι είναι μαιμου αλλά μου μοιάζει πολύ με το γνήσιο. Και για ακριβά πράγματα (τσάντες πχ) θα προτιμούσα εν γνώση μου τη μαιμού.
Γενικά, τα αντίγραφα κάπου θα κάνουν λάθος. Πχ αμα ξέρεις που έχει εργοστάσια η κανονική εταιρία και τι "Made in" γράφουν συνήθως τα original ρούχα της. Εγώ πήρα από το ebay πρόσφατα ένα miss sixty jean που κανονικά έχει 140 ευρω και η μαιμού με τα μεταφορικά μαζί μου βγήκε 40. Η διαφορά είναι ότι είναι Made in China (κανένα από τα αυθεντικά μου Μiss Sixty δεν είναι από Κίνα), είναι λίγο πιό κοντό από τα κανονικά (μαλλον επειδή οι Κινέζες είναι πιό κοντές?), το μεταλλικό pin "Miss Sixty" έφυγε στο πλύσιμο και το ύφασμα είναι λεπτό και σκληρό (δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα). Δεν με πείραξε και πολύ να σου πω τη αλήθεια, γιατί το πήρα εν γνώση μου και 100 ευρώ κάτω από το κανονικό.
Πιστεύω ότι αν ψωνίσεις από γνωστό μαγαζί, δεν θα έχεις και πολλές πιθανότητες να είναι μαιμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα κινέζικα μεγέθη είναι λίγο πιο μικρά από τα γνήσια, π.χ. ένα πουκάμισο extra large είναι σαν να παίρνεις ένα large σε γνωστή φίρμα, το γράφω γιατί μου έχει συμβεί προσωπικά αυτό, να μου έχουν πουλήσει 2-3 πουκάμισα και 2 παντελόνια για γνήσια και μετά έμαθα ότι ήταν κινέζικα και μου ήταν στενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αν ψωνίσεις από γνωστό μαγαζί, δεν θα έχεις και πολλές πιθανότητες να είναι μαιμου.

Μην το λες. Υπερτεράστιο μαγαζί του κέντρου της Θεσσαλονίκης (ας μην πω όνομα καλύτερα...) έχει κατηγορηθεί για μαιμούδες τσάντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αν ψωνίσεις από γνωστό μαγαζί, δεν θα έχεις και πολλές πιθανότητες να είναι μαιμου.

Με αφορμή αυτό που γράφεις θα πώ πως έχει τύχει να αγορασθεί τσάντα Louis Vuitton 1000 ευρώ απο το κατάστημα της Κηφισιάς, και σε ταξίδι της κοπέλας στο Παρίσι της χάλασε μία ραφή. Πηγαίνοντας λοιπόν στη Louis Vuitton της Γαλλίας της είπαν πως η τσάντα της ήταν μαϊμού.:eek: Της την είχαν πουλήσει δήθεν για συλλεκτική...:hmm:
Οπότε, οι πιθανότητες είναι πολλές και απο τα γνωστά μαγαζιά.
Επίσης, τα περισσότερα τζίν που έχουμε εμείς στην Ελλάδα είναι τα ελαττωματικά του εξωτερικού. Κάτι τέτοιο φαίνεται, είτε απο τις ραφές στα πόδια που γυρνούν στραβά, είτα απο τα πιαστράκια για την ζώνη που δεν έχουν ίσες αποστάσεις μεταξύ τους. Γενικότερα, άστα να πάνε.
Ασε που έχω μπεί σε πολλά σάιτ απο μεγάλες εταιρίες ρούχων/καλλυντικών και αν πάς να δείς που έχουν παραρτήματα, εμάς δεν μας αναφέρουν πουθενά, ύποπτο...:hmm:
Πάντα όμως ήμουν της άποψης του αυθεντικού, του ότι πληρώνεις παίρνεις. Όχι για τους άλλους, καθαρά και μόνο για εμένα. Ίσως είναι κόλλημα, ίσως ψώνιο, αλλά μαϊμού ποτέ. Καλύτερα να πάρω ζάρα παρά μαϊμού moschino...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
μα αμα ειναι να μην τα ξεχωριζεις τοτε γιατι να παρεις το γνησιο που ειναι και πιο ακριβο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top