Θα κάνατε μόνο σεξ ενώ θέλετε σχέση;

υδωρ

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γιατί κάποιος να επιλέξει το one-night stand; Τι παραπάνω ή τι λιγότερο έχει από μια προσπάθεια σχέσης;
επιλογη τους οπως ειναι επιλογη το να θες σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλεν Τσέρι

Νεοφερμένος

Η Έλεν Τσέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μα δε ρωτάω αν είναι επιλογή, αλλά γιατί κάποιος κάνει την επιλογή. Πώς γίνεται να μην έχεις συναισθήματα; Γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μα δε ρωτάω αν είναι επιλογή, αλλά γιατί κάποιος κάνει την επιλογή. Πώς γίνεται να μην έχεις συναισθήματα; Γίνεται;

Ναι, γίνεται να' χεις μόνο καύλες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

υδωρ

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
εσυ γιατι κανεις την επιλογη της σχεσης; και προσεξε με,τη δεδομενη στιγμη δε νιωθεις κατι ιδιαιτερο για καποιον απλα θες σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Μα δε ρωτάω αν είναι επιλογή, αλλά γιατί κάποιος κάνει την επιλογή. Πώς γίνεται να μην έχεις συναισθήματα; Γίνεται;

Συναισθήματα έχεις, απλά με τον άλλον δεν ταιριάζετε (ηλικιακά, κοινωνικά, μορφωτικά, σύμφωνα με τις απόψεις κλπ κλπ κλπ). Οπότε κάνεις απλά σεξ. Παράδειγμα: σκέψου έναν ηθοποιό - τραγουδιστή που σου αρέσει σαν άντρας, αλλά σαν χαρακτήρα δεν τον πολυσυμπαθείς. Θα έκανες σεξ μαζί του χωρίς τίποτα περαιτέρω αν είχες την ευκαιρία; Εγώ θα έκανα με 2-3 διάσημους. :redface: Μπορεί να ένιωθα κι ερωτευμένη μαζί του για λίγο, αλλά θα ήξερα οτι ο τύπος δε μου κάνει για σχέση. Βουαλά, πήρες την απάντησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δε νομιζω να μπορουσα να αρκεστω στο σεξ του ons οτι και να ηταν ο αλλος, δε πιστευω οτι θα μπορουσε να με καλυψει σεξουαλικα επειδη απλα ειναι πχ ωραιος, η εκεινη τη φαση εχω ξεμεινει απο σεξ. Οταν ο αλλος δεν με ξερει η δεν τον ξερω δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρξει και ιδιατερη σεξουαλικη ικανοποιηση. Ε και δε βολευομαι με κατι λιγοτερο. Ουτως η άλλως ο αντρας δε με ελκει μονο απο την εμφανιση για να με φτιαξει...
Και αν δεν τον πολυσυμπαθω σα χαρακτηρα, προσωπικα δε θα πηγαινα μονο και μονο επειδη εχει ωραια μουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Αγαπητή Έλεν τσέρι,

Φοβάσαι. Αυτό είναι το κλου της υπόθεσης. Ότι φοβάσαι. Και ξες που το κατάλαβα; Από τον τρόπο που άρχισες το θέμα.

Είπες: "Δε θέλω να κάνω μόνο σεξ. Προτιμώ την σχέση." παρόλο που έχεις κάνει σεξ αποκλειστικά όπως λες.

Γιατί το είπες αυτό; Για να προκαταλάβεις το ακροατήριο ότι εσυ σαν Ελένη δεν είσαι πρόστυχη. Ότι "να κοιτάξτε, εγω ήθελα εκείνο, αλλά οι άλλοι με ώθησαν στο άλλο και δεν έβγαλα άχνα".

όπως επίσης ακριβώς και το γεγονός ότι έχεις την πεποίθηση/φόβο ότι μόνο μέσω one night stand θα καταλήξεις να βρεις μια σχέση, υποδηλώνει κι έναν βαθύτερο φόβο, αντίθετο του πρώτου "Να κύριε τάδε, εγώ θέλω σχέση, αλλά για να μη με πεις άπειρη, ας κάνουμε σεξ και ας ελπίσουμε ότι μετα θα είσαι αρκετά όμοιος με μένα για να προχωρήσουμε σε σχέση".

Γενικά δηλαδή έχεις φοβίες. Φοβίες μη χαρακτηριστείς. Κατωτερότητα την οποία πρέπει να βγάλεις από μέσα σου, γιατί ξέρεις κάτι;; ΦΥΣΙΚΑ και δεν είσαι πρόστυχη επειδή έκανες σεξ. Επίσης ΦΥΣΙΚΑ και δεν είσαι άπειρη ή φλώρος αν ζητήσεις σχέση.

Πάω 100% στοίχημα, όσο θες, ότι επηρρεάζεσαι πολύ γενικά σαν άτομο, γιατί σου έχουν δημιουργήσει την εντύπωση ότι "δεν το χεις" με κάποια ζητήματα.

Ξέρεις κάτι; Το πρόβλημά σου δεν είναι ότι θέλεις σχέση και δεν το βρίσκεις. Τουλάχιστον εσυ ξέρεις τι θέλεις και ήδη είσαι στο σωστό δρόμο, όπως θα ήσουν κι αν μου λεγες "θέλω μονο σεξ", δεν έχει να κάνει τι διαλέγεις, αρκεί να διαλέξεις ένα χαρακτήρα. Δε σημαίνει ότι αν παρεκκλίνεις και λίγο πως πρέπει να καείς στην πυρά, αλλά εν γένει οι άνθρωποι όταν ωριμάζουν έχουν την τάση στην πλειοψηφία τους να κατασταλάζουν σε ένα σύστημα συμπεριφοράς.

Δηλαδή, πιό πολύ θα σε παρεξηγούσα αν ήσουν του στυλ "σήμερα θέλω σχέση, αύριο μπακλαβά, μεθαύριο στα τέσσερα με άλλον πιο βαθιά" και μου βγαινες και το παιζες self-righteous και "εγω δεν τα κανω αυτά, και μα μα μου" και πίπες μπρόκολο.

Ούτε πρόστυχη είσαι, ούτε φλώρος. Μια κοπέλα που ψάχνει να βρει την ταυτότητά της είσαι, και είσαι φοβισμένη ότι οι άνθρωποι θα σε λυντσάρουν, ή οτι δε θα είσαι και πολύ καλή αν διαλέξεις την πλευρά σου και επιμείνεις σ' αυτή. Όχι Ελένη, όχι, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Γιατί αν διαλέξεις να μπερδευτείς ανάμεσα και στους δυο δρόμους (πότε σεξ, πότε σχέση) στην τελική δε θα είσαι καλή σε τίποτα αλλά μέτρια και στα δυο.

Έρχονται και μου λένε οι άνθρωποι "μα τι θες, ρομαντική μετάφραση" ή μου λέει ένας φίλος μου "είσαι σχεσάκιας". So fuckin what ρε φίλε, επειδή δε σπάω τα κρεβάτια με 10 άτομα τη βδομάδα ή δεν κάνεις εσυ 1 ή 2 σχέσεις που να κρατάνε, σε κάνει ή με κάνει κατώτερο ή ανώτερο άνθρωπο; Ίσοι είμαστε, απλά δε σου αρέσει όπως ζω και δε μ' αρέσει όπως ζεις.

Εμένα η άποψή μου είναι πολύ απλή. Έχω καύλες; Έχω σχέση; Τις βγάζω εκεί. Δεν έχω σχέση; Τραβάω μια και ξεμπουκώνω ή μπορώ να το κάνω με μια συμφοιτήτρια πχ αλλά πρέπει να νιώθω ήδη κάτι πρώτα, ένα συναισθηματικο γνώριμο, αλλά και να ξέρω ότι είναι και ασφαλής σε θέμα υγείας. Ποιό το νόημα πραγματικά, να συνεννοηθείς με έναν φρεσκογνωρισμένο άνθρωπο, να έρθει το βράδυ στο σπίτι, να σπάσετε ένα κρεβάτι, να ξεμπουκώσεις και μετά να φύγετε γιατί έχετε και δουλειές αύριο.

Κάποιος άλλος θα μου πει: Ναι ρε φίλε αλλά εγώ έτσι περνάω καλά. Πηδώντας χωρίς πολλά πολλά, αυτό έχω ανάγκη.

Και απαντώ: Μαγκιά σου αλλά εγώ δε βρίσκω νόημα. Η απόσταση από την καύλα μέχρι την εκσπερμάτωση είναι 1 ωρίτσα άντε 2 που σου χει καβαλήσει ο διάολος το κεφάλι. Ε μετά όπως είναι το δικό μου το πουλί, έτσι είναι και του γείτονα. Μαύρο κόκκινο κίτρινο μπλε, κοντό χοντρό ψηλό λιγνό ή με ανταύγειες, πουλί είναι, πως κάνουμε έτσι πια, δεν έχουμε ξαναδει πουλί; Και για να το κάνω και πιό ψυχρό, σόρρυ αλλά άμα είναι να χαλάσω 20 ευρω βενζίνη και να κάνω 40 λεπτά διαδρομή, για να ρθω να σου κάνω τον κώλο διώρυγα του Ισθμού και να κάνεις αααχ, κι εγω να κάνω πλιτς και να πρέπει να φύγω και χωρίς γούτσου γούτσου, χέσε με, τελειώνω σε 10' με την παλάμη και το κάνω και τσαμπα και χωρίς να είμαι έρμαιο των ορμονών μου. Δεν το δίνω φτηνά ρε φίλε, είναι ακριβό προϊόν και πληρώνεται με αίσθημα. Αυτή είναι η άποψή μου όμως. Η άποψη κάποιου άλλου θα διαφέρει και τη σέβομαι, αρκεί να μη την πρεσσάρει σε μένα χωρίς να θέλω.

Δε σημαίνει ότι θα δυστυχήσεις άμα διαλέξεις τι θες. Άμα είσαι μάγκας, και σε σχέση βρίσκεις ευτυχία και σε one night stand (καλά πόσες φορές πήγα να γράψω one night chat, οι Θεοι μου το ξέρουν).

Μίλα ρε κούκλα μου, λέγε τους τι θέλεις και μην κρέμεσαι κυριολεκτικά από τ αρχίδια κανενός. 20 χρονών είσαι. Δεν έχεις και συμφοιτητές που να θέλουν παρεούλα και σχέση; Δεν έχεις φίλες με αγόρια που να σου γνωρίσουν σολο κολλητούς τους; Χάθηκαν τ' αγόρια και κρέμεσαι απ' το σεξ για να κρατήσεις έναν άντρα; Και στην τελική, θα χάσεις και 2-3 κρεβάτια; Χέστηκες. Υπάρχουν κι άλλες ασχολίες για να περνάς καλά στο ενδιάμεσο. Στο στόχο είναι ο νούς σου. Θες μια καλή σχέση. Στο στόχο ο νους σου, χωρίς φόβο και υποταγή ή ανασφάλειες. Είσαι αυτό που είσαι, και είσαι για σένα. Για κανέναν άλλο. Θέλουν να σε πουν πουτάνα; Η ντροπή δική τους. Έχουν άδικο. Θέλουν να σε πουν φλωράκι; Φλώρια είναι και φαίνονται.

Ελεύθερη βούληση. Ελάχιστοι την αξίζουν, αλλά όλοι οφείλουν να την έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γιατί κάποιος να επιλέξει το one-night stand; Τι παραπάνω ή τι λιγότερο έχει από μια προσπάθεια σχέσης;

Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα, δεν υπάρχει λιγότερο και περισσότερο. Γιατί κάποιος να επιλέξει αρνί οφτό με πατατούλες αντί καζάν ντιμπι; Τέτοιο δίλημμα ένα πράγμα. Συνεπώς, δεν τίθεται θέμα επιλογής, είναι τι ψάχνει ο καθένας, τι τον ικανοποιεί. Προσωπικά νιώθω ότι δεν με καλύπτει, και δεν με κάλυπτε ποτέ, η παράσταση της μιας βραδιάς. Ένιωθα αμήχανα, σαν ψάρι έξω από τα νερά του. Μάλλον γιατί θέλω να γνωρίσω λίγο παραπάνω την άλλη, να πλάσω το σενάριο, να προετοιμάσω την κατάσταση κτλ. Από εκεί και πέρα, ακόμα και να συνέβαινε, σε καμία περίπτωση δεν θα το συσχέτιζα με την προσπάθεια επίτευξης σχέσης. Δεν θα δρούσε δηλαδή ούτε ανασταλτικά, ούτε και υπέρ, της προοπτικής αυτής.

Τώρα αν κάποιος αναζητά, και το τονίζει, ότι αυτό το οποίο τον ενδιαφέρει είναι αποκλειστικά τα one-night stand, θα τολμούσα να πω ότι μάλλον δεν πολυενδιαφέρεται για μια σχέση και τα παρελκόμενα της. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι βέβαια δεν αποκλείεται κάποιοι να το βλέπουν διαφορετικά, π.χ να σκέφτονται ότι μια επιτυχημένη σχέση απ' το κρεββάτι φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Eυχαριστώ για την αισιοδοξία με την οποία με φορτίζετε! Σκέφτομαι να ανοίξω νέο θρεντ ή να συνεχίσουμε εδώ την κουβέντα: Γιατί κάποιος να επιλέξει το one-night stand; Τι παραπάνω ή τι λιγότερο έχει από μια προσπάθεια σχέσης;
Θυμήσου ότι πολλές φορές τα one night stand είναι κάτι της στιγμής, σε κάποιο πάρτι λχ που πιθανώς έχεις πιει και δεν σε νοιάζουν οι συνέπειες. Συνήθως δεν προμελετώνται από πριν, κανείς δεν ξυπνάει το πρωί και λέει "αα ωραία, απόψε θα κάνω one night stand" :P Έτσι είμαστε οι άνθρωποι, παρορμητικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Θυμήσου ότι πολλές φορές τα one night stand είναι κάτι της στιγμής, σε κάποιο πάρτι λχ που πιθανώς έχεις πιει και δεν σε νοιάζουν οι συνέπειες. Συνήθως δεν προμελετώνται από πριν, κανείς δεν ξυπνάει το πρωί και λέει "αα ωραία, απόψε θα κάνω one night stand" :P Έτσι είμαστε οι άνθρωποι, παρορμητικοί.

Καλα μην εισαι απολυτη σε αυτο. Εχω γνωστους που βγαινουν σε συγκεκριμενα μερη με σκοπο να ''χτυπησουν'' κατι για το βραδυ ( οπως λενε)...σιγουρα οχι σχεση, δεν ειναι καθολου επιλεκτικοι, και ειναι τελειως οτι κατσει αφου οπως λενε ειναι Ons δε χρειαζεται να εχεις standards...:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλεν Τσέρι

Νεοφερμένος

Η Έλεν Τσέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Λυκούργε, στην αρχή νόμιζα ότι με γνωρίζεις, αλλά μετά είδα κάτι που έγραψες. Υπάρχουν πολλά προβλήματα σε αυτά που μου λες, αλλά δεν βλέπω να έχεις άδικο.Επίσης, για σένα θεωρώ πως αν δεν απατάς τις κοπέλες με τις οποίες είσαι σε σχέση και λες αλήθεια, ανήκεις σε μια σπάνια κατηγορία ανδρών.
Για μένα, δεν ξέρω ποιος είναι ο στόχος μου, είμαι πολύ μικρή για να ξέρω. Δεν είμαι πάρα πολύ έμπειρη ή κάτι τέτοιο. Δεν έχω κανένα κόμπλεξ με το τι θα μου πούνε και το πώς θα με πούνε κι ας υπάρχουν αυτοί που λένε. Εγώ θέλω να κάνω σεξ και σχέση μαζί και δεν διαφέρουν πολύ οι λόγοι μου από τους δικούς σου αντίστοιχα. Η αλήθεια είναι πως μπορεί και να μην το 'χω όντως και δε ξέρω αν μου το έχουν δείξει οι άλλοι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι ελκύω μόνο τύπους γουμανάιζερ και πανηλίθιους, έτσι πως είμαι και αν ελκύω κι άλλους δεν έρχονται να μου το πούνε.

Κι εγώ δεν βρίσκω νόημα στα One night stands και αναρωτιέμαι, δεν υπάρχει έλξη ανάμεσα στους 2; Σίγουρα υπάρχει, για να κάνουν σεξ. Εκτός αν καταναγκάζονται. Οι άνθρωποι αυτοί πώς νιώθουν μετά; Καταπιέζουν τα συναισθήματα που δημιουργούνται; Γιατί σίγουρα δημιουργούνται. Εκτός αν είναι μηχανές. Μετά τι τους μένει; Τι θέλουν γενικά; Μια σχέση με τον εαυτό τους; Τα One night stands μου φαίνονται τόσο βαρετά, τόσο σκέτα, σα να κάνεις μια οποιαδήποτε δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Κι εγώ δεν βρίσκω νόημα στα One night stands και αναρωτιέμαι, δεν υπάρχει έλξη ανάμεσα στους 2; Σίγουρα υπάρχει, για να κάνουν σεξ. Εκτός αν καταναγκάζονται. Οι άνθρωποι αυτοί πώς νιώθουν μετά; Καταπιέζουν τα συναισθήματα που δημιουργούνται; Γιατί σίγουρα δημιουργούνται. Εκτός αν είναι μηχανές. Μετά τι τους μένει; Τι θέλουν γενικά; Μια σχέση με τον εαυτό τους; Τα One night stands μου φαίνονται τόσο βαρετά, τόσο σκέτα, σα να κάνεις μια οποιαδήποτε δουλειά.

Συνήθως και υπάρχει έλξη, εμφανισιακά τουλάχιστον (και μερικές φορές ούτε καν αυτό, απλά βρίσκουν έναν άλλον να κάνουν αρπαχτή). Απλά ενώ εσύ ας πούμε νιώθεις την ανάγκη να γνωρίσεις καλύτερα τον άλλον και να κάνεις σχέση μαζί του, όσοι επιλέγουν το ons δεν το νιώθουν αυτό. Απλά γουστάρουν να νιώσουν έναν οργασμό και την επόμενη μέρα να γυρίσουν σπίτι τους και η ζωή τους να κυλίσει όπως οι προηγούμενες, χωρίς να δεσμεύονται σε κάτι λόγω της ύπαρξης κάποιου άλλου ατόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top