Ιστορίες τσιγκουνιάς: το μεγαλύτερο ελάττωμα ( ; )

fylakas

Νεοφερμένος

Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ενα κακο ρε παιδια..γνωριζω αρκετους ανθρωπους τσιγκουνηδες. Και το κακο ειναι οτι πιστευουν οτι ειναι και λαρτζ. Δεν το αντιλαμβανονται ποσες γυφτιες κανουν καθημερινα. Υπαρχει τελικα μεγαλυτερο ελαττωμα απο τη τσιγκουνια;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
θες να σου πει καθενας την αποψη του για το αν ειναι η τσιγγουνια το μεγαλυτερο ελαττωμα ή ιστοριες που εχει καθενας σχετικα με τη τσιγγουνια ;
Επισης θεωρω τον ορο "γυφτιες" λιγο ρατσιστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ενα κακο ρε παιδια..γνωριζω αρκετους ανθρωπους τσιγκουνηδες. Και το κακο ειναι οτι πιστευουν οτι ειναι και λαρτζ. Δεν το αντιλαμβανονται ποσες γυφτιες κανουν καθημερινα. Υπαρχει τελικα μεγαλυτερο ελαττωμα απο τη τσιγκουνια;:confused:

Για πες κανένα παράδειγμα...
Μερικοί είναι σφιχτοχέρηδες σε συγκεκριμένα πράγματα και σε άλλα είναι όντως λαρτζ (και δεν μπορείς νομίζω να τους κατηγορήσεις που επιμένουν να επενδύουν σε ορισμένα πράγματα και σε άλλα κρατιούνται...). Ε, μερικοί έχουν καβούρια στην τσέπη τους σε κάθε περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ πάντως τους ζηλεύω γιατί είμαι τραγικά σπάταλη.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κακό γιατί τσιγκούνης στα λεφτά ίσως είναι και τσιγκούνης στα συναισθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ή τσιγκούνης μέχρι να βρει μία να του τα φάει όλα!...Εκεί μιλάει το ''συναίσθημα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εγω δεν μπορω αυτουε που ειναι τσικουνιδες με το φαι. Εχω γνωστη που πραγματικα σου μετραει τις μπουκες αν πας σπιτι της και σε αγριοκοιταζει ετσι και φας λιγο παραπανω. Δεν ξερω με το φαι και την τσιγκουνια εχω ενα θεμα περιορισε με οπου θες αλλα να μου πεις οχι στο φαι για τα λεφτα εε νταξει παραπαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
εγω δεν μπορω αυτουε που ειναι τσικουνιδες με το φαι. Εχω γνωστη που πραγματικα σου μετραει τις μπουκες αν πας σπιτι της και σε αγριοκοιταζει ετσι και φας λιγο παραπανω. Δεν ξερω με το φαι και την τσιγκουνια εχω ενα θεμα περιορισε με οπου θες αλλα να μου πεις οχι στο φαι για τα λεφτα εε νταξει παραπαει
Αυτό συμβαίνει συνήθως κι αρκετές φορές σε ουζερι ταβέρνες κτλ οταν ο τελικός λογαριασμός διαιρείται με τον αριθμό των ατόμων. Πετάγεται ο άλλος και σου λεει "Γιατί να πληρώσουμε το ιδιο ; Aφού έφαγες πιο πολλές πατάτες απο μένα !" :confused: Ψιλο-tragic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Οι ανθρωποι που ειναι τσιγκουνηδες δεν ειναι αυτοι που δεν ειναι σπαταλοι. Ειναι αυτοι που καθημερινα μετρουν και το μισο ευρω. Ειναι οι αυτοι που ειναι μιζεροι σε ολη τους τη ζωη. Και μη γελαστειτε ποτε σας να φιλοξενησετε στο σπιτι κανενα τετοιο γιατι δεν ξερετε τι μπορει να δουν τα ματια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1990

Νεοφερμένος

Η maria1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδια οι τσιγκουνιδες ειναι οι πιο ευρυματικοι ανθρωποι. σκεφτονται πραγματα που δεν θα μπορουσε να σκεφτει ποτε ενας φυσιολογικος ανθρωπος. εχω γνωστη η οποια δεν φανταζεστε με τι ηθελε να ποτισει τα λουλουδια. ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΒΟΘΡΟΥ. :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe: η γυναικα ειναι τελειως πυροβολημενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εγω ξερω μια που φυλαγε τα νερα απο τη μπανιερα για να τα πεταει στο καζανακι..... παιδια δεν υπαρχει χειροτερο τελικα ελαττωμα απο τη τσιγκουνια... αλλο ειμαι οικονομος και αλλο τσιγκουνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dodosr21

Νεοφερμένος

Ο dodosr21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ακριβως. Αλλο τσιγκουνης μεχρι αηδιας και αλλο να μην εισαι σπαταλος και να τα πετας.

Επειτα εξαρταται παντα και απο την οικονομικη κατασταση του καθενος. Αν καποιος δεν κρατα ενταξει αλλα αν καποιος ειναι πλουσιος και δεν ξερει τι εχει να μετραει και την τελευταια δεκαρα και να σου λεει μου χρωστας 50 λεπτα ε δεν το λες και ωραιο. Ενα που ξερω εγω που ειναι ετσι του λεγα αλλη φορα οτι ειναι ασχημο ελαττωμα η τσιγκουνια και λεει ναι απαπα πολυ ασχημο μακρυα απο μας Χε χε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ναι και γω για αυτη που σας λεω νομιζει οτι ειναι και σπαταλη και οσες φορες της εχω πεταξει σποντες για τσιγκουνια αυτη γυριζει και μου λεει οτι δεν ειαι καθολου τσιγκουνα ισα ισα οτι θεωρειται και σπαταλη!!! ελεος κοπελια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πραγματικά άσχημο πράγμα η τσιγκουνιά.

Η μόνη φορά που βγήκε σε καλό ήταν σε έναν φίλο που είχα κάποτε, τρομερός τσιγκούνης, και αφού τον κατάφερε με χίλια ζόρια η γυναίκα του να πάρει ένα σαράβαλο αμάξι, εκείνος το πήγαινε πάντοτε με την βενζίνη στο κόκκινο, ίσα-ίσα, γιατί τσιγκουνευόταν να πληρώσει για να το γεμίζει.

Κάποτε ήταν το μόνο αμάξι στη γειτονιά και του το έκλεψαν.
Το αστείο είναι, ότι το βρήκε μετά από λίγο η αστυνομία σε μία κοντινή περιοχή γιατί: είχε μείνει από βενζίνη :hehe:
Του βγήκε σε καλό δηλαδή :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vegasmaster

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κακό πράγμα η τσιγκουνιά, σε καμία περίπτωση δεν βοήθησε κανέναν πιστεύω. Είχα και εγώ κάποιους φίλους τσιγκούνηδες τύπου (ας πάρουμε αυτόν τον καφέ που κοστίζει 4.50 και όχι τον άλλον που κάνει 4.80) και αποφάσισα πως τέτοια μιζέρια δεν την αξίζω.. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου σπάταλο, αλλά σε καμία περίπτωση τσιγκούνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ο πρωην μου,στα χωρισματα μας βεβαια,αφου με πηγε σπιτι και κατσαμε λιγο στο αμαξι να τα πουμε η βασικα να του πω..μου ειπε χαρακτηριστικα "δε καιω νερο,τελειωνε.."χαχαχαχαχα μετα απο αυτο ναι νομιζω πως ειναι απο τα χειροτερα ελαττωματα και καλυτερα να μενουμε μακρια απο τετοιους ανθρωπους..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πραγματικα. Συμφωνω. αυτο με τη βενζινη καλοο! Του γλυτωσε το αμαξι η τσιγκουνια. Εγω αυτος που ξερω ειχε παρει ενα αμαξι αλλα δεν το κινει καθολου λογω βενζινης. Αν του πεις παμε μια βολτα λεει αστο βαριεμαι. Οσο για να παει καπου μακρυα προτιμα το λεοφορειο ή ακομη καλυτερα με τα ποδαρακια. Περπαταει χιλιομετρα φτανει να μην βαλει βενζινη. Και ενταξει αυτο για καποιον που δεν εχει, γιατι η βενζινη εχει παει στα υψη. Αλλα αυτος δεν ξερει τι εχει και παλι μετρα τι δεκαρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
βασικα δε νομιζω οτι ηταν θεμα τσιγγουνιας το συγκεκριμενο :whistle:

επισης να ρωτησω, ποιος μπορει να κρινει τι ειναι μεσα στα "λογικα" ορια και τι οχι. π.χ καποιος με καταλληλα τεχνασματα μαζευει το νερο της βροχης ωστε να ποτιζονται καποιες γλαστρες που δε τις χτυπα η βροχη. Ποιος μπορει και με τι κριτηρια να κρινει αν αυτος ειναι εφευρετικος ή τσιγγουνης ;

μηπως τελικα ο ορος τσιγγουνια ειναι υποκειμενικος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Σε ολα τα πραγματα υπαρχει αντικειμενικο και υποκειμενικο αρκει να μην υπαρχει υπερβολη. Τωρα αν καποιος ειναι καποιας μεσαιας ταξης και γενικα δεν τα βγαζει περα δεν γινεται να τον πεις τσιγκουνη επειδη κανει οικονομια στη βενζινη πχ. Δεν θα ναι αντικειμενικη αποψη. Το να πω καποιον που εχει εκατομμυριο και εχει σπιτια και νοικιαζει και παιρνει τα ποδαρακια του για να μη βαλει βενζινη αυτο ειναι αντικειμενικοτατα κακομοιρια για να μην πω ´γυφτιά´ αφου δεν σου αρεσε ο ορος π ειπε καποιος και σου φανηκε ρατσιστικος. Επισης εξαρταται και ποιανου ειναι η αποψη. Δηλαδη αν εσυ λεω για παραδειγμα εισαι τσιγκουνης τοτε δεν θα κρινεις αυστηρα και τους τσιφουτηδες. Γιατι αυτοι θεωρουν και τον εαυτο τους σπαταλο. Δεν λεω να ειναι καποιος σπαταλος γιατι ειναι και αυτο το αλλο ακρο, αλλα δεν μπορει καποιος να σωθει με το 50λεπτο

Επισης φιλε μου το να μαζευει καποιος το νερο της βροχης για να ποτισει μπορει να ειναι εφευρετικοτητα. Το να ποτιζει με το νερο του βοθρου τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε ολα τα πραγματα υπαρχει αντικειμενικο και υποκειμενικο αρκει να μην υπαρχει υπερβολη. Τωρα αν καποιος ειναι καποιας μεσαιας ταξης και γενικα δεν τα βγαζει περα δεν γινεται να τον πεις τσιγκουνη επειδη κανει οικονομια στη βενζινη πχ. Δεν θα ναι αντικειμενικη αποψη. Το να πω καποιον που εχει εκατομμυριο και εχει σπιτια και νοικιαζει και παιρνει τα ποδαρακια του για να μη βαλει βενζινη αυτο ειναι αντικειμενικοτατα κακομοιρια για να μην πω ´γυφτιά´ αφου δεν σου αρεσε ο ορος π ειπε καποιος και σου φανηκε ρατσιστικος. Επισης εξαρταται και ποιανου ειναι η αποψη. Δηλαδη αν εσυ λεω για παραδειγμα εισαι τσιγκουνης τοτε δεν θα κρινεις αυστηρα και τους τσιφουτηδες. Γιατι αυτοι θεωρουν και τον εαυτο τους σπαταλο. Δεν λεω να ειναι καποιος σπαταλος γιατι ειναι και αυτο το αλλο ακρο, αλλα δεν μπορει καποιος να σωθει με το 50λεπτο

Στην εποχή που ζούμε είναι λιγάκι δύσκολο να ξέρεις ακριβώς το "θησαυροφυλάκιο" του καθενός. Μπορεί να βλέπεις σπίτια, αυτοκίνητα...αλλά ο πλουτισμός δεν κρίνεται από αυτά. Συνήθως οι πλούσιοι δεν επιδεικνύονται και ούτε προτιμούν υπερβολικό τρόπο ζωής. Οι πλούσιοι γιαλατζί, αντιθέτως, επιδεικνύονται. Είναι οι λεγόμενοι νεόπλουτοι. Μπορεί να οδηγούν BMW, αλλά τα τέλη κυκλοφορίας να τα έχουν απλήρωτα λόγω ...άδειας τσέπης. Ο καταναλωτισμός με δανεικά χρήματα δεν κατατάσσει κάποιον στους οικονομικά άνετους. Αυτό το λάθος κάνετε(ουμε) και "αξιολογούμε" λάθος τους ανθρώπους. Την πεπονόφλουδα την πατάτε άνετα εσείς οι γυναίκες.. :P

Επισης φιλε μου το να μαζευει καποιος το νερο της βροχης για να ποτισει μπορει να ειναι εφευρετικοτητα. Το να ποτιζει με το νερο του βοθρου τι ειναι;

Υποκειμενική εφευρετικότητα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top