Θαλασσοψυχούλες, Sea-Monkeys

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πρώτη φορα το ακούω αυτό. Μα πως είναι δυνατόν να ρίχνεις σπόρους σε νερό και να βγαίνει ζωντανό ψάρι? Τι είναι, φασόλι που το φυτεύεις?

Αν είναι αλήθεια είναι όντως φρικαλέο, αλλα προσωπικά δυσκολεύομαι λίγο να το πιστέψω (δε σε αμφισβητώ mania, απλά μου φαίνεται τραβηγμένο, είσαι σίγουρη ότι είναι ζωντανά?)


Ναι, άνοιξε μαγαζί με περίεργα είδη απέναντι απο το σπίτι μου, και όπως μας έκανε εξήγηση μας λέει ότι αυτο το ενυδρίο έχει σπόρους, τους ρίχνεις στο νερό και βγαίνουν ψάρια, τον ρώτησα 1000 φορες αν είναι αληθηνα και μου είπε πώς τα ταίζεις και το θρέφεις αλλα πεθαίνει σε ένα μήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Πω πω και αυτό αρρωστημένο μου ακούγεται!!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί σας κάνει έκπληξη; ξέρετε ότι ήδη κυκλοφορούν ψάρια για παιδιά που βάζεις σπόρους σε νερό και βγαίνουν ψάρια που τα ταΐζεις και ζουν μέχρι ένα μήνα; κάποια στιγμή θα γίνει δυστυχώς, προσωπικά ακόμα και με το ψάρι που άκουσα και είδα φρίκαρα, το πουλάνε σε μαγαζί και μάλιστα ο πωλητής μου είπε χωρίς καρδιά"έλα μωρέ, μπορεί να είναι ζωντανό αλλά είναι κατασκεύασμα, είναι ένα απλό παιχνίδι"...
Είστε λίγο υπερβολικοί. Δεν είναι σπόροι φυτού, είναι αυγά κάποιου είδους ψαριού. Που είναι το παράξενο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Είστε λίγο υπερβολικοί. Δεν είναι σπόροι φυτού, είναι αυγά κάποιου είδους ψαριού. Που είναι το παράξενο;:worry:

Κοίτα αν είναι αυγά, οχι δεν είναι αρρωστημένο! Άλλο, όμως, αυγά ψαριού και άλλο σπόροι φυτού! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Είστε λίγο υπερβολικοί. Δεν είναι σπόροι φυτού, είναι αυγά κάποιου είδους ψαριού. Που είναι το παράξενο;:worry:

Ναι ρε συ , το φανταστηκαμε ότι είναι αβγά, αλλα μου φαίνεται λίγο δύσκολο από πρακτικής απόψεως να γίνει. Αναρωτιέμαι πχ, πως διατηρούν τα αβγά εκτος νερού μέχρι να βρεθεί κάποιος να τα αγοράσει? αν είναι αβγά, άρα ζωντανά, δεν ψοφάνε μετά από κάποιες μέρες? Δεν είναι οικονομικά ασύμφορο να έχεις στοκ από ζωντανά αβγά που το 90% θα πάνε χαμένα? (γιατί δεν πιστεύω ότι θα τρέξει όλος ο κόσμος να πάρει από αυτά τα ψαράκια με το που θα το ακούσουν...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπορεί να είναι κάποιο είδος του οποίου τα αυγά έχουν την δυνατότητα να μένουν πολλές μέρες σε αδράνεια και μόλις μπουν σε νερό να ενεργοποιούνται. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ωστόσο νομίζω ότι μιλάμε για γυρίνους και όχι ψάρια. Επίσης, θα μπορούσε να είναι γενετικά τροποποιημένα για να έχουν αυτήν την ιδιότητα. Θα σας ενοχλούσε τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Φυσικά και με ενοχλεί οποιαδήποτε παρέμβαση στη φύση ενός ζώου. Και επίσης με ενοχλεί αφάνταστα το να αντιμετωπίζουν τα pet σαν παιχνίδια. Πιστεύω ότι όταν ένας γονιός παίρνει ένα ζωάκι για το παιδί του, το πρώτο που πρέπει να του εξηγεί, και να φροντίζει να το βάλει το παιδί καλά στο μυαλό του είναι ότι ΔΕΝ είναι παιχνίδια.

Γενικά τώρα για το θέμα, το να φτάσουμε στο σημείο να φτιάχνουμε ζώα από το τίποτα είναι όπως προανέφερα φρικιαστικό αλλα δεν νομίζω ότι έχουμε φτάσει ακόμα.

Η ιδέα και μονο του να μπορεί ο άνθρωπος να δημιουργήσει ζωή εμενα τουλάχιστον με τρομάζει αφάνταστα και ελπίζω να μη γίνει ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μου είπε ατός ότι το σακούλι είανι στεγνο, σαν σκόνη, όταν μπέι λέει στο νερό γίνετε ζωντανός οργανισμός, κανονικά και με τον νόμο, δεν είναι αυγό ψαριού, είπε ότι αυτό το ψάρι δεν υπάχει, το έκαναν επιστήμονες καθαρά για παιχνίδι, είναι άγνωστο dna πρώς την φύση, δεν υπάρχει πουθενά στην γή, κατασκέυασμα απλό είναι.

Ψ'άχνω απο το πρωί και δεν μπορώ να το εντοπίσω, μόλις το βρώ θα το παραθέσω να το δείτε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τα εχω δει αυτα που λεει η Μανια γιατι τα εχει η μικρη αδερφη του φιλου μου. Παντως ειναι τοσοδουλικα, δεν ξερω τι ακριβως ειναι. Ειναι και λιγο αηδιαστικουλια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τα εχω δει αυτα που λεει η Μανια γιατι τα εχει η μικρη αδερφη του φιλου μου. Παντως ειναι τοσοδουλικα, δεν ξερω τι ακριβως ειναι. Ειναι και λιγο αηδιαστικουλια.:P

Θυμάσε μάρκα ή όνομα μπάς και το βρούμε να το δούν τα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Sea-Monkeys

Sea-Monkeys (sometimes Sea Monkeys) is a brand name of a variant (known as Artemia salina nyos or Artemia nyos) of Artemia salina, a species of brine shrimp, a type of fairy shrimp – not true shrimp, but a branchiopod. The term "Sea-Monkeys" is a trademark used to sell them as a novelty pet, often advertised in comic books. Brine shrimp originate in salt lakes and evaporation flats.
Όπως φαίνεται, είναι πραγματικό είδος...
To start the process, the 'water purifier' package is added to water on day one. The user is typically unaware that this package already contains eggs in addition to the salt. At day two, one adds the 'instant life eggs' package, containing Epsom salts, borax and soda ash, in addition to eggs, yeast, and sometimes a blue or green dye. The dye is used to enhance the 'instant life' experience by making the freshly hatched animals more visible. The Sea-Monkeys seen during the second day after adding the 'eggs package' are derived from the eggs added with the 'purifier' package. The food package is a mixture of Spirulina and dried yeast. The 'boost' packages mainly contain salts, which induce sexual activity in artemia.
Οπότε δεν είναι η σκόνη που έχει τα αυγά, αλλά το άλλο πακέτο "καθαρισμού";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κατι λεει παντως και για αυγα εδω, ενω εχει και βιντεο.
https://www.sea-monkeys.com/html/aboutsm/whatarethey.html

επισης λεει οτι μπορει να ζησουν μεχρι 2 χρονια, οπως δλδ φανταζομαι στο περιπου και ενα χρυσοψαρο.
ειναι αηδιαστικο ομως τι ωραιο market εχουν ηδη κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αυτά δεν πωλούνταν εδώ με το όνομα θαλασσοψυχούλες ή θυμάμαι λάθος; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Σωστά θυμάσαι Vkey! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpouuu

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
απλά μέσα στους κρυστάλλους αυτούς φαίνεται πως προστατεύονται για μεγάλο διάστημα. "Ενεργοποιούνται" με το νερό
Λογικά θα λειτουργεί όπως οι ιοί σε κόκκους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν παραπληροφόρηση:P το ψάρι λέγετε aquasaurs πάρτε ένα βίντεο να το δείτε



εδώ σορυ λάθος λίνκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης5304

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
που το θυμηθηκατε?? Ειχα και εγω και η αδερφη μου οταν ημασταν μικρα...απ'οτι θυμαμαι τα ταιζαμε και ειχαν μεγαλωσει(καλα μην φανταστεις πανω απο 5-6 χιλιοστα δν ηταν!)

Mετα βαρεθηκαμε και τα πεταξαμε!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros zoologos

Νεοφερμένος

Ο petros zoologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εχω δει τα αυγα σε πετ σοπ

ειναι αληθινο λεγετε Artemia salina https://en.wikipedia.org/wiki/Artemia_salina που τα αυγα ζουν χρονια εξω απο το νερο και υπαρχει και η γαριδα γυρινος(τριοπας)https://www.google.gr/search?q=trio...2j0.2032j0j1&sourceid=chrome&es_sm=0&ie=UTF-8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top