[Android] Γενικό θέμα για τα Android

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοιτα και το Nexus 5, πολυ καλυτερο απο το Alpha
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PinkFreud

Νεοφερμένος

Ο PinkFreud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Κοιτα ειναι εξαιρετικο τηλεφωνο. Τωρα το αγκαθι ειναι η τιμη. Για το Alpha γενικα εχω ακουσει καλα λογια εκτος απο την μπαταρια του...

Στα χρήματα του 5s παίρνεις το one m8 που έχει θεωρηθεί το καλύτερο smartphone του 2014.

Κοιτα και το Nexus 5, πολυ καλυτερο απο το Alpha

Δεν ξέρω έχω τις αμφιβολίες μου για τα Nexus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στα χρήματα του 5s παίρνεις το one m8 που έχει θεωρηθεί το καλύτερο smartphone του 2014.



Δεν ξέρω έχω τις αμφιβολίες μου για τα Nexus

1. Το 5S τα αξιζει τα λεφτα του. Τωρα αν εχεις να τα διαθεσεις ειναι αλλο θεμα. Ο συνδυασμος hardware με software ειναι ο καλυτερος στην αγορα και η τελικη εμπειρια χρησης στα τηλεφωνα της Apple ειναι εξαιρετικη. Αν δεν εχεις δουλεψει για καιρο iPhone ισως δεν μπορεις να το καταλαβεις ;)

2. Για το Nexus μην εχεις αμφιβολιες. Το μοναδικο "κουσουρι" που ειχε ηταν η αυτονομια που με ενημερωσεις βελτιωθηκε. Απο θεμα αξιοπιστιας ειναι σε παρα πολυ καλα επιπεδα (αλλωστε τα εσωτερικα του ειναι ιδια με του G2). Βαλε στην εξισωση οτι παιρνει παντα πρωτο ενημερωσεις και οτι με το stock Android που φοραει (χωρις τις ηλιθιοτητες του TouchWiz και των λοιπων UI που ειναι τιγκα στο bloatware) ειναι το μοναδικο ανδροιδες που συγκρινεται επαξια στην εμπειρια χρησης με το μηλοτηλεφωνο. Και αν σ'αρεσει να ψαχνεσαι γενικα ειναι το καλυτερο για αυτη τη δουλεια, τελειως ανοιχτο (σε αντιθεση με το samsung που χανεις ευκολα την εγγυηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Είπα να γράψω και εδώ τον πόνο μου μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω...
Λοιπόν, έχω το samsung galaxy fit
.
Κάπου το χτύπησα δυνατά και η οθόνη χάλασε έγινε έτσι WIN_20150612_093134.JPG
Όταν πατάω δηλαδή κάτι στην οθόνη αυτό δουλεύει ,αλλά στο μεγαλύτερο μέρος της δεν μπορώ να δω τι πατάω...
Το πήγα λοιπόν σε ένα κατάστημα γερμανός και μου είπε ο τεχνικός ότι για να φτιαχτεί θέλει 110 ευρώ ( ούτε καν). Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι ότι θέλω να πάρω από το κινητό όλους τους αριθμούς (επαφές) που έχω και όλα τα δεδομένα μου! Αλλά μου είπε αυτός ο τεχνικός ότι για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να γίνει επισκευή ,δηλαδή 110 ευρω, που δεν παίζει (θα πάρω άλλο).
Ξέρει κάποιος αν μπορεί να γίνει κάτι για τα δεδομένα που έχω στο κινητό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν γινεται να κανεις sync το κινητο σου με τον υπολογιστη σου μεσω usb/wifi και να μεταφερεις ολα σου τα δεδομενα εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είπα να γράψω και εδώ τον πόνο μου μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω...
Λοιπόν, έχω το samsung galaxy fit
.
Κάπου το χτύπησα δυνατά και η οθόνη χάλασε έγινε έτσι View attachment 59077
Όταν πατάω δηλαδή κάτι στην οθόνη αυτό δουλεύει ,αλλά στο μεγαλύτερο μέρος της δεν μπορώ να δω τι πατάω...
Το πήγα λοιπόν σε ένα κατάστημα γερμανός και μου είπε ο τεχνικός ότι για να φτιαχτεί θέλει 110 ευρώ ( ούτε καν). Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι ότι θέλω να πάρω από το κινητό όλους τους αριθμούς (επαφές) που έχω και όλα τα δεδομένα μου! Αλλά μου είπε αυτός ο τεχνικός ότι για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να γίνει επισκευή ,δηλαδή 110 ευρω, που δεν παίζει (θα πάρω άλλο).
Ξέρει κάποιος αν μπορεί να γίνει κάτι για τα δεδομένα που έχω στο κινητό?

Το κινητο σου το ειδε τεχνικος ή πωλητης;

Συνδεσε το στον υπολογιστη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Το κινητο σου το ειδε τεχνικος ή πωλητης;

Συνδεσε το στον υπολογιστη σου

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Ναι το είδε τεχνικός και μου είπε ότι για να πάρω τα δεδομένα που θέλω πρέπει να γίνει η επισκευή... Και μου έκανε εντύπωση, δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση?
Συνέδεσα το κινητό στον υπολογιστή, συνδέθηκε αλλά δεν ανοίγει για τα αρχεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Mόλις έγινε release το Android 6.0. Αλλάξανε τις γραμματοσειρές στην οθόνη κλειδώματος. Κατά τα άλλα ίδιο μου φαίνεται. Περιμένω να δω αν κρατά παραπάνω η μπαταρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε τι μοντελο το εβαλες; Nexus?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εντυπώσεις μέχρι τώρα από το Android M σε google nexus 5

- Μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας τουλάχιστον όταν το κινητό είναι σε αναμονή.
- Η σύνδεση με το wifi έγινε πιο γρήγορη
- Το σερφάρισμα μέσω Chrome είναι πολύ πιο γρήγορο
- Στις ρυθμίσεις προστέθηκε ένα εργαλείο για τη μνήμη. Μου γράφει μέση χρήσης μνήμης 1.0 Gb από τα 1.8 GB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matakia

Νεοφερμένος

Η matakia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ποια ειναι η καλυτερη εφαρμογη για gps εκτος ιντερνετ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
To NAVIGON για μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Η Samsung σταματά τις πωλήσεις του Note 7 παγκοσμίως. Σε όποιους το αγόρασαν να το κλείσουν να το επιστρέψουν πίσω εκεί που το αγόρασαν.


αχαχαχαχαχαχααχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η samsung αν και δεν μου αρεσει σαν εταιρεία, αντρίκια ανέλαβε τις ευθύνες τις και αντί να καλύψει κάπως την ζημιά ακύρωσε τελείως το note 7, μπράβο της.

Η apple από την άλλη ακόμα δεν αναγνωρίζει προβλήματα όπως το touch disease κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Η samsung αν και δεν μου αρεσει σαν εταιρεία, αντρίκια ανέλαβε τις ευθύνες τις και αντί να καλύψει κάπως την ζημιά ακύρωσε τελείως το note 7, μπράβο της.

Η apple από την άλλη ακόμα δεν αναγνωρίζει προβλήματα όπως το touch disease κλπ.
Η samsung αναγκάστηκε να το αποσσύρει το note 7. Αν δεν το έκανε αυτή θα το έκαναν οι χώρες από μόνες τους και αυτό θα ήταν πιο καταστροφικό για την εταιρεία. Είναι σαν να μου λες μπράβο στην Marion Jones που παραδέχθηκε ότι ήταν ντοπαρισμένη. :D



To iPhone 6 plus/6 βγήκαν το 2014 δεν έχει περάσει μήνας που δεν έχει βγει από την εγγύηση. Όποιος είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα και πήγαινε στο service του δίνανε πίσω άλλο ανακατασκευασμένο. Αυτό που ζητάνε οι χρήστες είναι να τους επισκευάζεται δωρεάν και μετά τα 2 χρόνια. Πες μου άλλη εταιρεία (lg, samsung και η υπόλοιπη παρέα) να σου φτιάχνει φτιάχνει δωρεάν το κινητό μετά από 2 χρόνια. Οι περισσότεροι δεν καλύπτουν αστοχίες υλικούς και μέσα την εγγύηση.

Η apple είναι σίγουρος ότι θα αναγνωρίσει το πρόβλημα και θα αποζημιώσει τους χρήστες που είχαν θέμα μετά την εγγύηση :D. Απορώ γιατί άργησε :/:. Το έχει κάνει και στο παρελθόν https://support.apple.com/en-us/HT203787
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
H nokia παρουσιάζει το πρώτο της smartphone στη μετά microsoft εποχή


Διαφωνω με της στρατηγική της Νόκια να κυκλοφορήσει το κινητό της αποκλειστικά στη Κίνα. Κάποτε πίστευα ότι μπορεί να γίνει η apple της Ε.Ε. αλλά κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
H google φαίνεται να έχει σταματήσει την ανάπτυξη του android και να φτιάχνει δικό της λειτουργικό το Google Fuchsia που δεν έχει ως kernet linux.

https://www.cnbc.com/2017/05/08/google-fuchsia-operating-system-images-appear-online.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Preview του Android O

Android O – Νέα χαρακτηριστικά
Μεγαλύτερος έλεγχος των διαδικασιών που εκτελούνται στο παρασκήνιο (background) για εξοικονόμηση data και μπαταρίας.
Νέο σύστημα ειδοποιήσεων με δυνατότητα κατηγοριοποίησης για λήψη ενημερώσεων διαφορετικού τύπου ανάλογα με την τοποθεσία ή την θεματολογία. Επιπλέον, θα προσφέρεται η δυνατότητα αναβολής (snooze) στη λήψη ειδοποιήσεων ξεχωριστά για κάθε εφαρμογή και με ρύθμιση συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος.
Δυνατότητα ενσωμάτωσης φόρμας αυτόματης συμπλήρωσης στοιχείων για τους developers μέσα στις εφαρμογές τους.
Υποστήριξη λειτουργίας Picture-in-Picture με δυνατότητα ρύθμισης της αναλογίας εικόνας, του μεγέθους και των αλληλεπιδράσεων.
Υποστήριξη πολλαπλών οθονών (multi-display)
Δυνατότητα ρύθμισης της χρωματικής γκάμας ακόμη και μέσα στις εφαρμογές (DCI-P3 και άλλες)
Υποστήριξη των audio codecs Bluetooth LDAC και aptX σε συνεργασία με τη Sony.
Υποστήριξη του πρωτοκόλλου Wi-Fi Aware για επικοινωνία μεταξύ των συσκευών χωρίς να χρειάζεται σύνδεση στο Internet
Δυνατότητα ενσωμάτωσης animations στα εικονίδια του συστήματος και των εφαρμογών (Adaptive Icons)
Νέο ConnectionService API για επικοινωνία των third-party εφαρμογών με συστήματα διαφορετικού περιβάλλοντος χρήσης, όπως το Android Auto
https://www.techgear.gr/android-0-21...&utm_medium=footer&utm_campaign=24MediaWidget
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
To oneplus είναι το πρώτο android κινητό που αντιγράφει το FaceID του iPhone X.



βέβαια δεν έχει καμία σχέση. Το FaceID της apple είναι πολύ καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top