Αιμομιξία

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
γυρνάμε πάλι σε ένα φαύλο κύκλο... τι είναι φυσιολογικό και κανονικό όταν μιλάμε για σεξ???
Για εμένα είναι όλα φυσιολογικά αρκεί η συμμετέχοντες να συμφωνούν και να μπορούν να καταλάβουν τι κάνουν
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Προσωπικά...ναι θα είναι....δεν μπορώ καν να σκεφτώ τέτοιες σκηνές...Αηδιάζω στην σκέψη!
Και εγώ αηδιάζω στην σκέψη, αλλά αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θα συμβαίνει το ίδιο και μετά απο χ γενίες... Απλώς δεν συμφωνώ και δεν μπορώ να σκέφτω κάποιον λόγο να γίνει κάτι τέτοιο ειδικά μεταξύ παιδίου και γονιού...
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Αλλά πέρα απο αυτό θα γυρίσουμε στο Μεσαίωνα για να γίνει αποδεκτό; Γιατί μόνο τότε ήταν αποδεκτό για να μην χάσουν οι βασιλιάδες την δυναστεία τους και το καθαρό αίμα τους!
Εκεί όμως δεν γίνεται για συναισθηματικούς λόγους αλλά για συμφέρον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Με ένα ανοιχτό μυαλό και με ψυχρή ορθολογιστική μπορούμε να πούμε ότι όλα επιτρέπονται στο σεξ όταν συναινούν άτομα ενήλικα και με αποδεδειγμένα, όχι χαμηλότερο από τον μέσο όρο, δείκτη νοημοσύνης.
Aκριβώς αυτή είναι η άποψη μου. Είμαι πολύ ψυχρή και ορθολογίστρια γιατρέ? :P

edit: Με αυτό το "όχι χαμηλότερο απο το μέσο όρο δείκτη νοημοσύνης" αποκλείεις το μισό πλησυσμό!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εκεί όμως δεν γίνεται για συναισθηματικούς λόγους αλλά για συμφέρον....
Το θέμα όμως είναι ότι γίνοταν...ανεξάρτητα τον λόγο για τον οποίο γίνοταν 8) Και πάλι ήταν μεταξύ αδερφών και ξαδέρφων...όχι γονιών και παιδιών 8)

Βασικά δεν μπορώ να το φανταστώ ούτε στο μέλλον...ο λόγος; Γιατί επί αιώνες των αιώνων (αμήν :P) δεν υπήρξε τέτοια κατεύθυνση....8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και μετά περιμένετε να γεννηθούν τα τερατάκια!!!

Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Για αυτο τα λένε ... ζώα!:P
Αν εμείς θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι, ας βάλουμε κάπιους φραγμούς σε αυτά που κάνουμε! Υπάρχουν τόσες άλλες γυναίκες που μπορείς να κουτουπώσεις εκτός απο την αδερφή σου!:D

Γεια στο στόμα σου! Πες τα! Να είσαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
αιμομιξία απ' όσα ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δε νομίζω φίλε, αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μπορει να ειναι κάποιος ιατρος και να ξέρει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γονιός και παιδί μοιράζονται ακριβώς το 50% των γονιδίων. Aδελφός και αδελφή μοιράζονται πάλι το 50% των γονιδίων, αλλά στο περίπου αυτή τη φορά, και με διαφορετικό τρόπο ανακατέματος. Δηλαδή μπορεί να είναι και 60% (τα αδέλφια μοιάζουν) ή 40% (τα αδέλφια δε μοιάζουν). Πάντως τα δύο είδη αιμομιξίας θα πρέπει μάλλον να θεωρούνται ισότιμα.

Θείος-ανιψιά και γιαγιά-εγγόνι είναι αιμομιξίες του 25% (1 στα 4).
Πρώτα ξαδέλφια είναι 1 στα 8.
Δεύτερα ξαδέλφια είναι 1 στα 32.
Τρίτα ξαδέλφια είναι 1 στα 128.

Άρα ήδη από τα δεύτερα ξαδέλφια μιλάμε για ανθρώπους βιολογικά ξένους. Εκτός αν υπάρχει γενικότερη τέτοια τάση στον ευρύτερο οικογενειακό κύκλο, και τα άτομα μοιράζονται γονίδια από πολλές οδούς. Π.χ. στην περίπτωση που δύο άτομα είναι δεύτερα ξαδέλφια με τρεις διαφορετικούς τρόπους.

To κοινωνικό ταμπού ωστόσο δεν έχει ως μόνη αιτία τα βλαβερά υπολειπόμενα γονίδια. Οι κατά σύστημα γάμοι μεταξύ στενών συγγενών υπήρξε πρακτική που πολεμούσαν οι αυτοκράτορες και βασιλείς ανά τους αιώνες, γιατί δημιουργούσαν ισχυρές φατρίες που αμφισβητούσαν την εξουσία τους.

Υπάρχει ένα μέρος στον κόσμο όπου η εκτεταμένη αιμομιξία αποτελεί κοινό μυστικό. Ένα νησάκι στον Ατλαντικό με λιγότερους από 200 κατοίκους, το πιο απομονωμένο ίσως κατοικημένο σημείο της γης. Το νησάκι της Αγίας Ελένης, όπου έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής του ο Ναπολέοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ο 29χρονος σήμερα Πάτρικ Στούμπινγκ υιοθετήθηκε σε ηλικία 4 ετών από οικογένεια Ανατολικοβερολινέζων και μόλις ενηλικιώθηκε βρήκε τη φυσική του οικογένεια. Ηταν όμως μια μοιραία συνάντηση, καθώς έτυχε να ερωτευθεί την αδελφή του, Σουζάνα, και να αποκτήσει μαζί της τέσσερα προβληματικά παιδιά: το ένα έχει δοθεί σε ανάδοχη οικογένεια και τουλάχιστον τα δύο πάσχουν από διανοητική αναπηρία εξαιτίας της αιμομιξίας.

Διαβάστε περισσότερα: https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=193301&ct=2&dt=27/02/2007#ixzz0ijGh4XEU

το αρθρο ειναι παλιο, αλλα μου δημιουργηθηκε η απορια διαβαζωντας το...
γιατι τα παιδια που προκυπτουν απο αιμομιξια ειναι αρρωστα στις περισσοτερες των περιπτωσεων?


καπου εδω να προσθεσω οτι ειμαι τελειως αρνητικη με την αιμομιξια, ειτε προκειται για πρωτο ξαδερφο ειτε για δευτερο ειτε για τριτο, κυριως για λογους θρησκειας αλλα και γιατι το βρησκω τελειως ανωμαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Στο ξωικό βασίλειο

Για λίγα δευτερόλεπτα προσπαθούσα να καταλάβω ποιο εννοείς ξωτικό βασίλειο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
χμμ...παντως το προβλημα των απογονων πρεπει να ειναι θεμα εξελιξης αφου αν παμε στον ανθρωπο των σπηλαιων που ανα περιοχη ειχε 5 ανθρωπους το πολυ ξερω γω, γεννετικα ολοι ξαδερφια θα ηταν αφου δν υπηρχαν πολλα ατομα για διασταυρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Αιμομιξία: Ένα από τα πιο ισχυρά ταμπού των κοινωνιών.

Είχα μια σχετική συζήτηση, γράφω τις σκέψεις μου και θα ήθελα κι άλλες απόψεις. Αφήνω στην άκρη τις περιπτώσεις αιμομιξίας που συμπεριλαμβάνουν βιασμούς και παιδεραστίες, καθώς ανήκουν σε άλλη σφαίρα, οπότε ας αναφερθούμε μόνον σε ενήλικα άτομα και εκούσιες και συναινετικές πράξεις.

Πρώτα – πρώτα, το “βιολογικό” μέρος. Εδώ το θέμα έχει υπερ-διογκωθεί. Από μικροί έχουμε στο μυαλό μας ότι τα παιδιά που οι γονείς τους ήταν συγγενείς, είναι διανοητικά ανάπηρα, έχουν πολλές σοβαρές αρρώστιες, είναι τέρατα με δύο κεφάλια σε κάθε χέρι, πεθαίνουν γρήγορα και πολλά άλλα. Εδώ οι υπερβολές κυριαρχούν. Τα ζώα δεν σκέφτονται ότι διαπράττουν αιμομιξία και προφανώς ούτε και οι πρωτόγονοι άνθρωποι κάποτε. Φαραώ και αυτοκράτορες παντρεύονταν τις αδερφές τους. Η επιστημονική αλήθεια είναι ότι με την ένωση μεταξύ στενών συγγενών από την οποία παράγεται απόγονος, δεν υπάρχει αρρώστια ή εκφυλισμός ως άμεσο αποτέλεσμα, όπως φαντάζονται πολλοί άνθρωποι. Υπάρχει μόνο μια εντατικοποίηση των ήδη υπαρχόντων χαρακτηριστικών και τα υπολειπόμενα γονίδια είναι πιθανότερο να εκδηλωθούν, οπότε αυξάνεται η πιθανότητα για κάποιες ασθένειες. Αυτή η πιθανότητα ίσως είναι σχετικά μεγάλη ανάμεσα σε γονιό και παιδί, είναι πιο μικρή ανάμεσα σε αδέρφια, ελάχιστη στα πρώτα ξαδέρφια και σχεδόν μηδενική στα δεύτερα ξαδέρφια.

Το υψηλό τείχος γύρω από την αιμομιξία είναι οι κοινωνικοί κανόνες που έχουν κτιστεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δε νομίζω ότι κανείς μας μπορεί να χαρακτηρίσει τον εαυτό του “απελευθερωμένο” από αυτούς. Θεωρητικά (μη σοκαριστεί κανένας παρακαλώ, ένα πείραμα σκέψης κάνω), ένας αδερφός και μια αδερφή που θα ήθελαν να κάνουν σεξ για διασκέδαση, λαμβάνοντας προφυλάξεις κατά της εγκυμοσύνης, τι πρόβλημα θα υπήρχε; Σκέφτομαι για μένα, δεν έχω αδερφή, αλλά και αν είχα δεν θα το έκανα, το κοινωνικό ταμπού που ασφαλώς ζει μέσα μου, με τίποτα δεν θα με άφηνε να έχω σεξουαλικές σχέσεις με την αδερφή μου με την οποία μεγαλώσαμε μαζί. Όμως, αν είχα μια γλυκιά δεύτερη ξαδερφούλα, την οποία έβλεπα αραιά και πού, νομίζω ότι ίσως το σκεφτόμουνα. Οι Γάλλοι έχουν μια παροιμία – τραγουδάκι που (σε ελεύθερη μετάφραση) λέει: “Με την πρώτη ξαδέρφη επιτρέπεται – με τη δεύτερη επιβάλλεται – με την τρίτη είσαι μαλάκας αν δεν το κάνεις”. Να σημειωθεί ότι ο Einstein παντρεύτηκε εξαδέλφες του.

Νομικά η αιμομιξία θεωρείται ποινικό αδίκημα, αλλά προφανώς αυτό δε σημαίνει τίποτα αν πρόκειται για συναινετική σχέση μεταξύ ενηλίκων. Η “ορθόδοξη” ελληνική “εκκλησία”, επιτρέπει το γάμο από δεύτερα ξαδέλφια και πάνω. Το ίδιο ισχύει και για τον πολιτικό γάμο. Για τα πρώτα ξαδέλφια η “εκκλησία” τον απαγορεύει αλλά σε ειδικές περιπτώσεις (π.χ. εγκυμοσύνη) τον επιτρέπει ύστερα από άδεια του δεσπότη. (Λίγο άσχετο: Εδώ δεν μπορώ να μη χαμογελάσω, καθώς η “εκκλησία” απαγορεύει να παντρευτεί κάποιος τη νονά του).


https://www.youtube.com/watch?v=qTCN7oB29z0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα μπορούσε να είναι ένας αδελφός/μία αδελφή που έχεις να τον/την δεις 15 χρόνια, δεν έχετε μεγαλώσει μαζί, και άρα με κάποια επανένωση μπορεί να υπάρχουν αισθήματα. Εγώ δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα αν συνέβαινε (ας πούμε ότι έχω έναν αδερφό χαμένο χρόνια και ξαφνικά πέφτω πάνω του και με ελκύει). :hmm: Είναι υπερβολές όλα όσα λέγονται για τα καθυστερημένα παιδιά κλπ, έχει δίκιο ο Δίας. Πάρτε παράδειγμα την βασιλική οικογένεια της Αγγλίας με την πορφύρα πριν μερικούς αιώνες. Για να διατηρήσουν την γραμμή διαδοχής παντρεύονταν μεταξύ τους και ενώ τα κορίτσια ήταν απλά φορείς του γονιδίου, τα αγόρια αν κληρονομούσαν το γονίδιο την είχαν κάτσει.

Κοινωνικά είναι μεμπτό και θεωρείται ταμπού. Πιστεύω επίσης ότι πολύ κατ' εξαίρεσιν άτομα τα οποία μεγάλωσαν μαζί (στο ίδιο σπίτι όπου αντίκριζαν ο ένας τον άλλον 24/7), θα έλκονταν το ένα από το άλλο, είναι σαν η συνείδησή μας να μας προστατεύει. :P Αλλά αν μιλάμε για συναινετική πράξη μεταξύ 2 ενηλίκων (δεν λέω το 20χρονο αγόρι να έχει καύλες και να την πέσει στην 13χρονη ξαδέρφη του), μήπως πρέπει κι αυτό να απενοχοποιείται σιγά σιγά? :hmm: Δεν ξέρω, προβληματίζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
"τρίτο και τέταρτο, παρ'το και πέτα το". (δηλαδή με τα τρίτα και τέταρτα ξαδέρφια no problem)
πρώτη φορά διαβάζω τέτοιες απόψεις σχετικά με την αιμομιξία. τα παραπάνω επιχειρήματα είναι απολύτως λογικά αλλά αυτό το ταμπού (αν όντως είναι ταμπού) είναι δύσκολο να ξεπεραστεί. ανάμεσα σε ξαδέλφια δεκτόν, αλλά για αδέρφια... θα πρέπει να περάσουν πάαρα πολλά χρόνια για να ξεπεραστεί, παρόλο που στο παρελθόν θεωρούνταν φυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι οσο παμε απομακρυνομαστε απο τετοιες μιξεις σε ολα τα πολιτισμενα κρατη δεν εχουν τετοια ηθη σε αυτο πιστευω εχει συμβαλει και η επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Διάβασα ομολογώ με μεγάλη προσοχή τα διάφορα posts που έχουν γραφτεί εδώ κατά καιρούς, προβληματίστηκα αρκετά, το είδα "έτσι", το είδα "αλλιώς", το είδα απόλυτα, το είδα πιο διαλλακτικά, και τείνω προς τα παρακάτω:

Πριν ξεκινήσω να αναπτύσσω αυτά που σκέφτομαι, νομίζω πως πρέπει να αναφέρω πως λίγα χρόνια πριν (1-2 περίπου) ήμουν πολύ πιο απόλυτη και κλειστή σαν άνθρωπος, πάνω σε πολλά θέματα. Ακόμη και θέματα με ευρέως αποδεκτό περιεχόμενο. Ίσως αυτό που λέμε συχνά με μία λέξη: λιγάκι συντηρητική. Βέβαια αυτή η λέξη είναι αρκετά σχετική, καθότι κάτι που για σένα μπορεί να είναι φυσιολογική συνθήκη, για μένα να είναι αφύσικη, λάθος κλπ, και φυσικά και το αντίστροφο. Βέβαια πλέον, αυτό που κυριαρχεί μέσα μου είναι η ανάγκη μου να γίνομαι όλο και πιο διαλλακτική, "συζητήσιμη" και ανοικτή απέναντι σε διαφορετικές κρίσεις, απόψεις, γνώμες και πράξεις.

Στο θέμα μας τώρα. Αιμομιξία. Δεν είναι εύκολο να δώσεις απάντηση σε τέτοια ζητήματα, η οποία να είναι απαλλαγμένη από κοινωνικά πρότυπα, ηθικές προσωπικές κρίσεις ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει υποκειμενική επίδραση πάνω στο θέμα/απάντηση. Οπότε εικάζω, πως ούτε και εγώ θα τα καταφέρω. Πάντως, θα προσπαθήσω να προσεγγίσω το θέμα, από κάθε υποψήφια πλευρά.

Αρχικά, "βιολογικά", τα πράγματα, ναι, δεν είναι τόσο τραγικά όσο αναπαράγονται (ειδικά όσο "προχωράμε" με το βαθμό συγγένειας, και απομακρυνόμαστε από αυτόν). Αυτό που συμβαίνει είναι ότι περιορίζεται σημαντικά η γενετική ποικιλότητα, καθυστερείται η γενετική εξέλιξη, ενώ υπάρχει "ανακύκλωση" γονιδιακών χαρακτήρων, οπότε είναι πολύ περισσότερο πιθανό να εκδηλωθούν λόγω υπολειπόμενων γονιδίων, ασθένειες ή να επικρατούν συνεχώς τα ίδια γενετικά χαρακτηριστικά (με όποιο επακόλουθο). Ίσως βιολογικά, και αυτό να είναι ένα "σημαδάκι" που χρησιμοποιείται για την κοινωνική (και προσωπική) αποστροφή από το θέμα.

"Θρησκευτικά", το ζήτημα για μένα είναι ανύπαρκτο. Ανεξάρτητα από το αν πιστεύω ή όχι στο Θεό, (θα αναφερθώ κάποια στιγμή αναλυτικά στο αντίστοιχο θέμα), είναι πάγια πεποίθησή μου, πως κάθε μου κρίση/σκέψη είναι απαλλαγμένη από το "θρησκευτικό" στοιχείο. Αυτό που θέλω να πω, είναι πως δε θεωρώ δόκιμη μία κρίση που διαμορφώνεται αποκλειστικά και μόνο από θρησκευτικούς παράγοντες. Ώριμοι άνθρωποι είμαστε, λογική έχουμε, μπορούμε να κρίνουμε πριν υιοθετήσουμε κάτι. Και αυτό συνήθως, δεν συμβαδίζει με το εκάστοτε θρήσκευμα. Συνήθως, (αν όχι πάντα), μία πεποίθηση που προβάλλει το θρησκευτικό πρέπει, δεν επιδέχεται "κρίσεις" και απλά, στα πλαίσια της πίστης, εγκολπώνεται από εμάς. Οπότε, είτε είμαι κατά είτε όχι, της αιμομιξίας (σας κρατάω σε αγωνία για την άποψή μου :P), αυτή η αντίληψή μου, δε σχετίζεται με το θρησκευτικό ζήτημα.

"Κοινωνικά" τώρα, τα πράγματα είναι πιο σύνθετα. Η κοινωνία, καλώς ή κακώς, πάντα θέτει "κανόνες", πρότυπα συμπεριφοράς, ορίζει συχνά το "φυσιολογικό", το κανονικό, το "αφύσικο",το άρρωστο, το πρέπον και το απαγορεύεται. Και συνήθως (πάλι), ανάλογα με τις σχηματιζόμενες κρίσεις της, "επιβραβεύει", ή κατακρίνει/αποδοκιμάζει. Τις περισσότερες φορές, τιμωρεί. Και γι' αυτό και οι άνθρωποι προσαρμόζονται στις επιταγές της. Και έτσι επηρεάζεται από αυτές και το αιμομικτικό ζήτημα. Όμως, ειλικρινά δε ξέρω αν όντως η αιμομιξία είναι μόνο κοινωνικό ταμπού. Αν ρωτάτε εμένα, θα σας πω ότι είναι πολύ περισσότερο... ηθικό!

Και ερχόμενη στην "ηθική" λοιπόν πλευρά του θέματος, αντιλαμβανόμαστε πόσο μεγάλη δύναμη έχει τελικά το δικό μας "εσωτερικό" πρέπει σε σχέση με αυτό του εξωτερικού παράγοντα. Γιατί πράγματι, δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία για τον άνθρωπο, από την ατομική/προσωπική αυτοτιμωρία (τύψεις, ενοχές, ηθικός κώδικας). Ο άνθρωπος, έχει κάτι που τα ζώα (όπως νωρίτερα αναφέρθηκαν αρκετοί σε αυτά) δεν έχουν. Ο Άνθρωπος, έχει Συνείδηση. Έχει ανεπτυγμένη Δεοντολογία, Ψυχισμό και Πνευματικότητα. Σκεφτείτε μόνο τι αισθάνεστε στη σκέψη μίας συνουσίας με γονιό/αδερφό. Πόσο "καλά" νιώθετε; Τι συναισθήματα σας γεννώνται;; Λοιπόν, νομίζω έμμεσα την απάντησή μου την έδωσα.

Άμεσα?? Δεν μπορώ να διανοηθώ σεξουαλική σχέση μεταξύ ατόμων με στενό βαθμό συγγένειας. (Γονιός/παιδί, Αδέρφια, Πρώτα ξαδέρφια, πρώτοι θείοι). Δεν είναι ότι δεν στέκει στο κεφάλι μου, επειδή απλά έτσι μου επέβαλλε το "κοινωνικό πρέπει". Είναι επειδή προσωπικά, ατομικά, ηθικά, σαν χαρακτήρας, σαν εν γένει προσωπικότητα, με κάθε στοιχείο του ψυχισμού και πνευματικού μου κόσμου, μία τέτοια σκέψη μου προκαλεί αποστροφή. Ξέρω, πως κάθε τι που αποτελεί κοινή (ενήλικη) συναίνεση, δεν πρέπει να επιφέρει κόστος. Όμως, το νομικό κόστος, το δέχεσαι, υπάρχει δεν υπάρχει. Το "εσωτερικό" κόστος;; Υπάρχουν κάποιοι φραγμοί, υπάρχει το ανθρώπινο "χειρόφρενο", που ίσως συχνά ενεργοποιείται ακούσια. Υπάρχουν τα όρια, που μπορείς να τα ξεπεράσεις (είτε θες, είτε δε θες), και υπάρχουν και αυτά τα όρια που απλά δεν υφίστανται συνήθως ως υπαρκτή επιθυμία/θέληση. (πχ σε ένα πιο υπερβολικό παράδειγμα, η δολοφονία. Δε τα συσχετίζω εννοείται, απλά το δίνω ως παράδειγμα για να δείξω πως κάποια πράγματα όχι απλά σε φρενάρουν, αλλά δε σου περνούν καν από το μυαλό).

Όσο για μακρινό βαθμό συγγένειας, δε νομίζω ότι είναι το ίδιο πράγμα με αυτά που ανέφερα προηγουμένως. Αλλάζουν όλες οι συνθήκες: Βιολογικές, κοινωνικές, ηθικές, ατομικές κλπ.

Από τρίτα ξαδέρφια και μετά (μιας και αναφέρθηκε), νομίζω το μόνο που ενδέχεται ουσιαστικά να μοιράζεσαι συγγενικά, είναι το ίδιο επίθετο. Οπότε, δε το θεωρώ αιμομιξία, με την συνήθη χρήση της έννοιας. Για δεύτερα ξαδέρφια, εε, το παλεύω ακόμα να το "κατατάξω".:P

Νομίζω, σε γενικές γραμμές, καταλάβατε τη θέση μου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ταμπού της αιμομιξίας καλλιεργήθηκε με την πάροδο του χρόνου στις ανθρώπινες κοινωνίες και ο λόγος δεν είναι τόσο πολύ οι κληρονομικές ασθένειες που μπορούν να εμφανιστούν σε ένα άτομο που προήλθε από αιμομιξία, όσο η δημιουργία γενετικής ποικιλομορφίας μέσα στους πληθυσμούς. Με άλλα λόγια το ταμπού της αιμομιξίας αποτελεί ένα εξελικτικό πλεονέκτημα.

Ας πάρουμε για παράδειγμα μια μικρή κοινωνία 20 ατόμων στο μακρινό παρελθόν. Αναγκαστικά αυτά τα άτομα θα αναπαραχθούν μεταξύ τους ενώ κατά πάσα πιθανότητα οι γονείς τους ήταν ήδη συγγενείς. Το μειονέκτημα που έχει αυτός ο πληθυσμός είναι πως δεν υπάρχει γενετική ποικιλομορφία, έτσι για παράδειγμα εάν ο πληθυσμός προσβληθεί από μία κολλητική θανατηφόρα ασθένεια είναι πολύ πιθανόν να εξαφανισθεί τελείως.

Ένας άλλος τώρα πληθυσμός που έχει προέλθει από μη συγγενικά άτομα, έχει αρκετά μεγάλη γενετική ποικιλομορφία, έτσι ώστε έαν προσβληθεί από την ίδια ασθένεια, αρκετά από τα άτομά του, θα έχουν μεγάλη γενετική αντίσταση σε αυτή και θα επιβιώσουν. Έτσι σε βάθος χρόνου οι πληθυσμοί που είχαν αρκετά μεγάλη ποικιλομορφία επιβίωναν, ενώ οι άλλοι εξαφανίζονταν. Και φτάσαμε στο σήμερα όπου η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων κατάγεται από γονείς που έχουν το γονίδιο, που τους κάνει να μην έλκονται ερωτικά από τα συγγενικά τους πρόσωπα.

Η ηθική των ανθρώπων δεν πηγάζει, ούτε από κάποιο θεό, ούτε από το ανθρώπινο πνεύμα, άλλα πηγάζει και αυτή από τα γονίδιά μας και την εξελικτική μας πορεία. Για παράδειγμα, σήμερα θεωρούμε ανήθικο να σκοτώσουμε κάποιον άλλο, επειδή οι άνθρωποι έχουν εξελιχθεί να σχηματίζουν ομάδες καθώς έχουν δει πως σε ομάδες επιβιώνουν καλύτερα και ο φόνος προφανώς καταστρέφει την ομάδα. Στην εξελικτική μας πορεία βασίζονται όλοι οι ηθικοί κανόνες που ακολουθούμε και η αιμομιξία δεν είναι κάτι διαφορετικό. Πλέον η αιμομιξία θεωρείται ταμπού και ανήθικο διότι πολύ απλά μειώνει την γενετική ποικιλομορφία μιας κοινωνίας, μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες επιβίωσής της. Για να κάνω ένα βήμα παραπέρα, ο λόγος που κάνει τους συγγενείς μας μη θελκτικούς, είναι και ο λόγος που κάνει πιο θελκτικά άτομα από διαφορετικούς τελείως πληθυσμούς (π.χ. στους Έλληνες αρέσουν οι Ρωσίδες, οι Τσέχες κτλ :D).

Τώρα αν κάποια άτομα που είναι αδέρφια ερωτευτούν, εντάξει προσωπικά δεν μου αρέσει και ούτε θα ήθελα να βρεθώ σε αυτή τη θέση αλλά οκ, δε θα κάτσω και να τους κρεμάσω κουδούνια ή κάτι παρόμοιο. Υπάρχει βέβαια και η γνωστή λαϊκή παροιμία "Στην ξαδέρφη και στη θειά μπαίνει πάντα πιο βαθειά" :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εντάξει δείτε και πόσες παροιμίες υπάρχουν σχετικά μ αυτό, στα τελευταία ποστ είπατε πόσες 2? 3?. :eek:

Είναι δυτικό πρότυπο να θεωρούμε την αιμομιξία ταμπού. Στον μουσουλμανικό κόσμο είναι κάτι πολύ καθημερινό και συνηθισμένο (ενδεικτικά να σας πω ότι στην Τουρκία η Τυνήσια συγκάτοικός μου έλεγε ότι οι γονείς της είναι πρώτα ξαδέρφια και αυτή είναι αρραβωνιασμένη με τον γιο του ξαδέρφου της -άντε βγάλτε άκρη!)

Από εξελικτικής άποψης συμφωνώ με τον Ξεχασμένο, ότι η φυσική επιλογή μας "αποτρέπει" από το να αναπαραγόμαστε με τις οικογένειές μας. Βέβαια είναι κάτι πολυσύνθετο η εξέλιξη και η φυσική επιλογή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Για δεύτερα ξαδέρφια, εε, το παλεύω ακόμα να το "κατατάξω".
Μπα! Μην το παλεύεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και η "εκκλησία" επιτρέπει γάμο ανάμεσα σε δεύτερα ξαδέρφια:
Κωλύεται ὁ γάμος μετὰ συγγενῶν ἐξ αἵματος, κατ' εὐθεῖαν μὲν γραμμὴν ἀπεριορίστως, ἐκ πλαγίου δὲ μέχρι καὶ τοῦ τετάρτου βαθμοῦ (δ΄), (πρῶτα ἐξαδέλφια)
(Από την επίσημη ιστοσελίδα της "εκκλησίας της Ελλάδος": https://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/dogma/dogmatics-0001.htm )
Ε, και αφού ακόμα και η "εκκλησία" το επιτρέπει, δεν θα υπάρχει κάποιος που να μπορεί να πει όχι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το θέμα πρέπει να το θεωρούμε ''κοινωνικό ταμπού''. Όσον αφορά δηλαδή την αιμομιξία από δεύτερα ξαδέρφια και ''κάτω'' (πιο συγγενικά άτομα) πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα βιολογικό και ηθικό...
Είπαμε θέλουμε μια κοινωνία με ανοιχτά μυαλά, χωρίς ταμπού, χωρίς προκαταλήψεις, πιο ενημερωμένη αλλά δεν νομίζω ότι η αιμομιξία μπορεί να συζητιέται ως ''ταμπού''. Μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα ''αγγίξουμε''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top