Χρήσιμες συμβουλές για σωστό διάβασμα

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παίρνεις το βιβλίο και το διαβάζεις όχι σημειωσεις ούτε υπογράμμισεις με μάρκαδορακια γιατι φθειρουν το βιβλίο. Ποτέ δε σημειώνω στα βιβλια μου.

Δε διαβάζω ποτέ ολόκληρο το βιβλίο συνήθως προβλέπω τα θέματα που θα πέσουν και διαβάζω μόνο αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Διαβαζοντας το καθε βιβλιο/συγγραμμα,διπλα απο καθε παραγραφο ή ομαδα παραγραφων,βαζουμε ειτε πλαγιοτιτλο ή επαναδιατυπωνουμε το νοημα πιο περιεκτικα

Πολύ καλή τακτική!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Για φοιτητές πολυτεχνικών σχολών:

-ό,τι διαβάζετε, γράψτε το από μια-δυο φορές.
-να λύνετε ασκήσεις που ήδη έχετε λύσει στα φροντιστηριακά μαθήματα ή αυτές των διαλέξεων αρκετές φορές, μέχρι να τις λύσετε σωστά.
-να παρακολουθείτε και online διαλέξεις (youtube) σε περίπτωση που δε θυμάστε τι κάνατε στο μάθημα.
-προτιμήστε σημειώσεις μαθήματος δικές σας ή του καθηγητή από το βιβλίο. Το βιβλίο για μένα έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Για φοιτητές πολυτεχνικών σχολών:

-ό,τι διαβάζετε, γράψτε το από μια-δυο φορές.
-να λύνετε ασκήσεις που ήδη έχετε λύσει στα φροντιστηριακά μαθήματα ή αυτές των διαλέξεων αρκετές φορές, μέχρι να τις λύσετε σωστά.
-να παρακολουθείτε και online διαλέξεις (youtube) σε περίπτωση που δε θυμάστε τι κάνατε στο μάθημα.
-προτιμήστε σημειώσεις μαθήματος δικές σας ή του καθηγητή από το βιβλίο. Το βιβλίο για μένα έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Νομίζω πως το παραπάνω μπορεί να επεκταθεί και γενικότερα στους φοιτητές των θετικών επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
δε το διακινδυνεύω :P

αλλιώς πάρε πάνω σου την ευθύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παίρνεις το βιβλίο και το διαβάζεις όχι σημειωσεις ούτε υπογράμμισεις με μάρκαδορακια γιατι φθειρουν το βιβλίο. Ποτέ δε σημειώνω στα βιβλια μου.

Εγώ αν δεν έχω επαφή με το βιβλίο δεν τα βγάζω πέρα. Είμαι της άποψης ότι όσο πιο γραμμένο-μουτζουρωμένο είναι ένα βιβλίο, τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ αν δεν έχω επαφή με το βιβλίο δεν τα βγάζω πέρα. Είμαι της άποψης ότι όσο πιο γραμμένο-μουτζουρωμένο είναι ένα βιβλίο, τόσο το καλύτερο.

το κόλπο είναι να παρακολουθάς στις διαλέξεις τότε μπορεί να περάσει κάποιος χωρίς πολύ διάβασμα (αναφέρομαι στις θεωρητικές σχολές όπως η ιατρική δε ξέρω για τις θετικές) :P

Στις σχολές με πολλά μέλη ΔΕΠ είναι δύσκολη μέθοδος η πσρσκολούθηση για αυτό η ιατρική Αθήνας με 622 μέλη ΔΕΠ δεν είναι καλή μέθοδος να παρακολουθάς σε αντίθεση με την νοσηλευτική εκπα 33 μέλη δεπ που μπορείς να περάσεις μαθήματα μόνο με τις παρακολουθήσεις.

η ιατρική πάτρας έχει 122 μέλη δεπ για αυτό δε χρειάζεται παρακολούθηση σε όλα τα μαθήματα αλλά σε επιλεγμένα (που έχουν μικρό αριθμό μέλη δεπ) σε κάθε περίπτωση η παρακολουθηση βοηθάει.

Όσο αφορά τις υπογραμμίσεις τις θεωρώ περιττές προτιμω νσ κρστώ σημειώσεις σε τετραδιο όχι ότι το κάνω ποτέ αλλά λέμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ φέτος άρχισα να υπογραμμίζω, κυρίως στην βιολογία κατεύθυνσης τα κομμάτια που πέφτουν στα διαγωνίσματα να τα πεις αυτολεξεί, οπότε όταν κάνω επανάληψη, να ξέρω ποια να παπαγαλίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Και οι νοητικοί χάρτες βοηθούν πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
εγω αυτο που εκανα στις πανελληνιες και με βοηθησε .... επαιρνα το βιβλιο κ περπατουσα.. στο διαδρομο .. στη κουζινα... στο σαλονι...!! χαχα γυμναζεσαι και ταυτοχρονα μια χαρα... κυριως για τα θεωρητικα μαθηματα.. και εννοειται παντου σημειωσεις και υπογραμμισεις κυριως για τους οπτικους τυπους ! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MaBer

Νεοφερμένος

Η MaBer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αγοράζεις ένα τετραδιάκι και κρατάς σημειώσεις από την ύλη. Μετά διαβάζεις τις δικές σου σημειώσεις, με το δικό σου γραφικό χαρακτήρα: αναγκαζόμενος/-η να θυμάσαι κάτι στο μυαλό για να γράψεις και παράλληλα βλέποντας κάτι οικείο μετά, πετυχαίνεις την απομνημόνευση. Δοκιμασμένο και πετυχημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πάνω απ' όλα προγραμματισμός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top