Φοιτητική ζωή: με τους γονείς ή ανεξάρτητα;

Φοιτητική ζωή: με τους γονείς ή ανεξάρτητα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 136)
  • Μόνος και αυτόνομος (μάνα πώς πλένονται τα ρούχα[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 86 63.2%
  • Μόνος αλλά με βοήθεια από το σπίτι (μάνα τα ρούχα!)

    Ψήφοι: 29 21.3%
  • Στο σπίτι όπως πάντα (μαμά πού είναι τα ρούχα[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 8 5.9%
  • Στο σπίτι αλλά με μεγαλύτερη ελευθερία... (αμάν βρε μαμά τα ρούχα μου!)

    Ψήφοι: 13 9.6%

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βασικα δεν ειναι φυσιολογικο Αλμα... Καποια στιγμη πρεπει να πεταξεις και οι ηλικιες που γραφεις ειναι σημερα οι πλεον καταλληλες...
Αμα ακουω ανδρες ειδικα να μενουν με τις μαμαδες τους μεχρι τα..αντα τους... προβληματιζομαι απιστευτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία να σε ρωτήσω, εκείνος ο συμμαθητής σου που είχες αναφέρει παλιότερα που όταν πέρασε σε άλλη πόλη μετακόμισε κι η μαμά του μαζί του στον καινούργιο τόπο διαμονής τι κάνει; Έχεις νέα του; :P
Χαχαχαχα!!! Τι μου θύμισες τώρα! Γεγονότα που συνέβησαν πριν από 5 χρόνια!!
Πρέπει να εννοείς αυτή την περίπτωση:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=61506
Πέτυχε σε σχολή στην Κρήτη. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι τότε είχα ακούσει ότι μετακόμισαν οικογενειακώς για Κρήτη, καθώς κατάγονταν από εκεί και είχαν και σπίτι εκεί. Δεν είχα καμία πληροφορία από τότε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εννοείται μόνος ειναι καλύτερα , δυστυχως αυτο το εχω βιωσει μονο σε ξενοδοχεια που ειχα δικο μου ολο το μερος:P
Ετσι οπως γιναμε ομως ειναι πολυ δυσκολο να αντεξεις το κοστος , εκτος και αν συγκατοικησεις με 2-3 ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα φοιτητικα χρονια ειναι η καλυτερη ευκαιρια για καποιον να μαθει να ζει μονος του.

Μπορει να ακουγεται απλο αλλα αν μεχρι τα 25 σου τα εχουν ολα ετοιμα οι γονεις σου, δυσκολα ξεκολλας. Δεν ειναι ευκολο. Πρεπει να κανεις τις δουλειες του σπιτιου σου, να τακτοποιεις τους λογαριασμους σου, να γινεις υπευθυνος. Εισαι 18 χρονων, οχι 15. Πρεπει να συμπεριφερεσαι κι ως ενηλικας. Κι οταν τελειωσεις τη σχολη και πας για μεταπτυχιακο ή δουλεια, τοτε θα πρεπει να τα κανεις ολα αυτα απο την αρχη. Και αντε αν πας σε αλλη πολη/χωρα κι αναγκαστεις. Αν ομως μεινεις στο μερος σου; Θα μεινεις μεχρι τα 30 σου με τους γονεις σου; Θα περιμενεις απο τη μανα σου να σου φτιαξει φακες; Ή θα περιμενεις να βρεις καμια γκομενα να σε σπιτωσει για να αναλαβει αυτη να σου κανει τις δουλειες.

Το πιο σωστο ειναι να δινουν οι γονεις ενα στανταρ ποσο. Πχ 700€. Και να σου πουν: Περνα με αυτα, λεφτα θα ξαναδεις τον επομενο μηνα. Και να πρεπει εσυ να φτιαξεις το budget σου. Και να μοιρασεις τα χρηματα.

ΥΓ. Το μονο θετικο που εχει η συγκατοικηση με τους γονεις ειναι οτι καποιες φορες την βολευεις με αυτοκινητο. Αντε και ισως οτι επειδη δεν πληρωνεις νοικια μπορεις να κανεις κανα μεγαλο εξοδο που και που. Κατα τα αλλα, ειναι απαισια επιλογη (δεν λεμε αν το κανεις απο αναγκη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Προσωπικά όταν έρθει εκείνη η ώρα θα ήθελα πααρα πολύ να είμαι μόνη μου, αλλά μιας και έχω υπερπροστατευτικούς γονείς, δε νομίζω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγώ έδωσα πέρισι και πέρασα Αθήνα. Είχα ενδοιασμούς αν θα πήγαινα για Πολιτικούς Μηχανικούς στην επαρχία μιας και δεν έπιανα Αθήνα. Εντάξει αν ήταν το "όνειρό" μου δεν θα μου το στερούσαν. Τελικά μετά από συζητήσεις με τους δικούς μου και για οικονομικούς λόγους (πολύ μειωμένες δουλειές, γενικά οικονομικές δυσκολίες +ότι μου εξήγησαν ότι κάποια χρήματα που είχαν στην άκρη θα προτιμούσαν να τα δώσουν για μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό) τελικά πείστηκα να περάσω Αθήνα. Δεν περνάω άσχημα, καθόλου, μιας και έχω ένα σωρό παρέες και ασχολίες εδώ και κάποιες περισσότερες ανέσεις που δεν θα είχα στην επαρχία (από οικονομικής άποψης). Από την άλλη, κακά τα ψέματα παιδιά, οι λέξεις "γονείς" και "ανεξαρτησία" δεν πάνε μαζί. Ναι δεν έχω παράπονο απ τους δικούς μου, μου αφήνουν ελευθερίες αρκετές και έχω λιγότερες ευθύνες (μαγείρεμα, σκούπισμα, πλύσιμο κλπ) αλλά δεν μπορώ να κάνω ό,τι γουστάρω κάθε μέρα, μπορώ μέχρι ένα σημείο βασικά.
Δεν θεωρώ όμως ότι καταπιέζομαι ή ότι δεν κάνω αυτά που θέλω, ίσα ίσα κάποια απ αυτά τα κάνω με μεγαλύτερη άνεση απ ότι ίσως θα τα έκανα στην επαρχία (δίπλωμα οδήγησης, αυτοκίνητο δικό μου όταν μαζέψω τα απαραίτητα (:P) κλπ). Απλά αυτή η κατάσταση δεν βοηθάει στο να αυτονομηθεί το παιδί.. Γι αυτό έχω σκοπό από το καλοκαίρι να πιάσω κάποια δουλειά , γενικά να πάρω τα πρώτα δικά μου χρήματα ώστε να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο αυτόνομος στην πόλη μου! Και αν μπορέσω μέχρι το 3ο έτος να μείνω κάπου στην Αθήνα μόνος ή με συκατοίκηση , θα είναι το ιδανικό για μένα, αν και δύσκολο. Γενικά δεν θέλω να φτάσω την περιόδο του μεταπτυχιακού και να αναγκαστώ τότε να μάθω να φροντίζω ένα σπίτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top